Potreby pre športovcov

POTREBY PRE ŠPORTOVCOV

PharmDr. Zuzana Kuncová

PharmDr. Zuzana Kuncová

Športové potreby sú nevyhnutnou súčasťou výbavy každého aktívneho človeka, ktorý to so športom myslia vážne. Telo potrebuje počas športu správnu výživu, oporu pre šľachy a kĺby a tiež pomôcky pre regeneráciu. Ako sa vybaviť a na čo nezabudnúť pri športových aktivitách?

 • Životný štýl

5 minút čítania


Aké potreby pre športovcov do svojho cvičebného plánu zapojiť? Ku kvalitným výkonom a udržaniu formy vám dopomôže správna výživa s obsahom všetkých potrebných živín, minerálov a stopových prvkov. K rýchlej regenerácii po výkone sa zase hodia masážne prípravky. Proti zápalu a bolesti a na doliečenie prispeje nosenie tejpu a bandáže. Na zahriatie a schladenie svalov použite masti a krémy určené pre športovcov. Proti nachladnutiu pri športe, napr. cyklistike, pomôže správny výber cyklistického oblečenia.

Masážne pomôcky Masážne pomôcky

Masážne pomôcky sú alternatívou pre klasickú športovú masáž. Urobte si čas pre seba a doprajte si pôžitky z masáže v pohodlí svojho domova. Masážou pred športovým výkonom dochádza k prekrveniu a prehriatiu svalového tkaniva a vy tak znižujete riziko vzniku poranenia a nežiadúcich kŕčov. Ak sa počítate do radov aktívnych športovcov, zaraďte masáže do svojho športového režimu na pravidelnej báze. Nezabudnite ani na masáž po športe. Uvoľníte vďaka nej svaly a prispejete k ich rýchlejšej regenerácii.

Vyskúšajte masážne valčeky a masážne ježkov

Boli ste si zabehať a cítite svoje unavené nohy? Vyskúšajte masážne valčeky. Ľahko sa používajú a možno ich podľa potreby nahriať alebo schladiť. Alebo vyskúšajte masážneho ježka. Vďaka svojim stimulačným výstupkom zlepšuje prekrvenie po športovom výkone. S touto užitočnou pomôckou premasírujete celé svoje telo behom okamihu. Ježko sa hodí aj ako rehabilitačná pomôcka po úrazoch.

Z ďalších masážnych a rehabilitačných pomôcok vyskúšajte:

 • over ball loptu,
 • posilňovaciu gumu,
 • akupresurnu podložku.

Vychutnajte si pozitívne účinky domácej starostlivosti v podobe masáže a doprajte si po športovom výkone svoju dávku regenerácie.

Tejpy a bandáže Tejpy a bandáže

Športová bandáž  slúži ako efektívna pomôcka na prevenciu zranení alebo na regeneráciu zraneného miesta. Pri dlhodobom použití stabilizuje kĺb končatiny. Podporte kĺby a chráňte svoje svaly a väzy sa športovou bandážou. Najčastejšie ju využijete pri ochrane kolenných a lakťových kĺbov či zápästia.

Ďalšou účinnou formou pre podporu svalov pri športe je metóda tejpovania. Tejpy aktivujú nervovú a obehovú sústavu. Vďaka tomu odstraňujú bolesť svalov a šliach a podporujú a urýchľujú proces hojenia.

Kineziologické tejpy slúžia k rekonvalescencii svalov. Môžete ich použiť na rameno, lakeť, koleno, krčnú chrbticu či chrbát. V prípade, že vás trápi tenisový lakeť alebo zlé držanie tela sú tejpovacie pásky výborným pomocníkom. Úľava od bolesti pri zranení, natiahnutí svalov, pozitívny vplyv na funkčnosť svalov, väzov a šliach a ich ochrana - to všetko sú nesporné výhody a dôvody, prečo si zaobstarať tejp. A ak radi ladíte svoje športové outfity, tak vás určite poteší veľký výber v rôznych farbách. Vyskúšajte tejp od značiek TEMTEX či Kine-MAX.

Športová výživa Športová výživa

Výrobky športovej výživy pomáhajú profesionálnym i amatérskym športovcom dosiahnuť svojich športových cieľov. Správny jedálniček a k tomu vhodne zvolené doplnky výživy sú optimálnou cestou pre váš viditeľný pokrok. Chcete nabrať svalovú hmotu, schudnúť alebo snáď zlepšiť regeneráciu pri športe? Všetky tieto potreby dokáže naplniť správne zvolenou športovou výživou.

Vyberte si športovú výživu na mieru svojim potrebám

V prípade, že je vaším cieľom nabratie svalovej hmoty myslite na dostatočnú regeneráciu a kvalitnú stravu. V rýchlosti rastu svalov vám napomôžu proteíny, aminokyseliny a kreatíny. Výkonnosť a výdrž počas fyzického výkonu zvýšite s iónovými nápojmi. Doplnky športovej výživy užívajte vždy rozumne a s mierou.

 Krémy a masti pre športovcov Krémy a masti pre športovcov

Masti pre športovcov schladia aj zahrejú. Doprajte svojim svalom kompletnú starostlivosť.

V čom vás krémy a masti pri športových výkonoch podporia?

 • Úľavu od akútnych i chronických bolestí v oblasti kĺbov, svalov, šliach a chrbta. (ALLGA SAN Mobil gel intensiv 100 ml)
 • Zmierňujú únavu svalov po fyzickej záťaži a športových aktivitách. ( Cannaderm Mentholka)
 • Uvoľňujú kŕče, pomliaždené a natiahnuté svaly.
 • Regenerujú, sú vhodné po operáciách, zlomeninách a výronoch.
 • Podporujú hojenie rán.
 • Zlepšujú telesnú aj duševnú kondíciu.

Hrejivé gély prehrejú vaše stuhnuté svaly a kĺby, užijete je aj v prípade prechladnutých boľavého chrbta či nedokrvených končatín. Chladivé gély poskytujú úľavu od bolesti svalov a kĺbov pred i po fyzickej záťaži a zároveň príjemne chladí. Vyskúšajte Biofreeze gél - svetovú jednotku na trhu medzi chladivými gélmi. S thajským krémom Namman Muay dodáte vašim svalom dôkladnú starostlivosť podobnú starostlivej športovej masáže. Tento krém je obľúbený aj medzi profesionálnymi športovcami.

Teraz už viete, ako sa o seba komplexne starať pred, po aj počas športovej aktivity. Nepodceňte dôkladnú prípravu ani športové oblečenie a vytvorte si balíček športového vybavenia, ktorý sadne na mieru vašim potrebám a požiadavkám.

Doplnky stravy pre športovcov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  • Otázka na produkt
  22. 06. 2020

  Sú vhodné tejpovacie pásky pri bolesti chrbta, lýtok, celého tela?

  Dobrý večer chcel by som sa vás spýtať hľadám niečo proti bolesti kĺbov ,ramien, lýtok,chrbta, no celého tela a gély malo účinkujú pomôžu tie pásky ? Alebo poradili by ste mi niečo účinné? Vopred ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Určite aj kineziologické tejpovacie pásky sú účinné a vhodné. Pri lepení tejpovacích pások je  potrebné byť dostatočne informovaný a vedieť ako správne postupovať. Pri lepení je najdôležitejší smer a sila ťahu. Aj malé odchýlky môžu mať celkom iné až opačné účinky. Na začiatok odporúčam zveriť sa do rúk odborníka - fyzioterapeuta, ktorý má za sebou kurz tejpovania a bohaté skúsenosti. Nesprávne nalepenie tejpu pôsobí veľmi dráždivo na mäkké štruktúry pod pokožkou, ktoré ovplyvňujú fungovanie svalov. 

   

  Kinesiotejp je teda elastická páska, ktorá nám dovolí hýbať sa, na rozdiel od klasického fixačného tejpu. Podstatou je uvoľnenie tlaku na receptory, ktoré sa nachádzajú v každom svale. Môžeme si ich predstaviť ako senzory, ktoré vnímajú, čo sa so svalom deje. 

  Účinok tejpu je okamžitý po nalepení na pokožku. . Bežne by však mal byť tejp na pokožke max. 3-5 dní, podľa typu tejpu a použitia. Pri problémoch dlhodobého charakteru je potrebné dodržať pauzu 1-3 dni medzi jednotlivými tejpovaniami, aby pokožka mohla zregenerovať. Tento časový interval treba dodržať a zbytočne nepredlžovať nosenie tejpu. Dlhým nosením môžeme ľahko podráždiť pokožku, tým že pokožka pod tejpom dýcha len obmedzene.Pri problémoch dlhodobého charakteru je potrebné dodržať pauzu 1-3 dni medzi jednotlivými tejpovaniami, aby pokožka mohla zregenerovať.

  Môžete aj vyskúšať  Allga San Kosodrevinový gél 100ml  uvoľňujúci gél určený na ošetrenie a starostlivosť o šiju, chrbát a nohy. Obsahuje kosodrevinový olej, extrakt z arniky, vitamín E, etanol a mentol. Možno by bolo vhodné pri chronických bolestiach na preliečenie užívať Wobenzym 300 tbl. - 3-krát 6 tabliet denne po dobu 5 - 6 týždňov. Odporúča sa užívať tablety najmenej 30 minút pred alebo 90 minút po jedle s veľkým množstvom vody (približne 250 ml).

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  24. 02. 2021

  Je vhodné užívanie Kĺbového balíčka ( Inovo 5 forte a celadrin) pri bolesti kolien u 18 športovca?

  Dobrý deň,

  prosím info či je vhodný prípravok Inovo 5 forte a celadrin forte pre 18 ročného syna športovca na bolesť kolien. Poprípade čo by som mu vedela zakúpiť. ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pokiaľ vášho syna trápi bolesť kolien, prípravok, kt. Ste vybrali BARNY'S Kĺbový balík 90 tabliet Inovo 5 forte + 60 tabliet Celadrin forte je vhodný pri problémoch s bolesťami. Ide o 2 prípravky, kt. pôsobia  iným mechanizmom účinku a spoločne sa dopĺňajú. Doplnkovou liečbou je lokálna aplikácia krému  COLAFIT Akut krém na bolesť kĺbov 150 ml.  Pomáha utišovať bolestivé kĺby pred záťažou, alebo po nej, pri úraze, natiahnutí väzív a pod. Krém sa nanesie na pokožku na postihnutom mieste (oblasť kĺbov alebo svaly) niekoľkokrát denne a masíruje sa po dobu asi 3-5 min.

   

  Ak Vášmu synovi problémy ustúpia, preventívne odporúčam  užívať prípravky s obsahom kolagénu - COLAFIT 120 kociek a prípravky s obsahom vitamínu C a minerálov - vápnik, hočík, zinok - napr. JAMIESON Vápnik, horčík so zinkom 200 tabliet. Je to dôležitá kombinácia pre silné kosti a svaly.

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.