7 tipov, ako posilniť imunitný systém

7 TIPOV, AKO POSILNIŤ IMUNITNÝ SYSTÉM

Sú pre vás zimné mesiace obdobím častých chrípok, zápalov dýchacích ciest, prechladnutia a nádchy? "Chytíte" infekciu pri každej príležitosti - stačí prievan, prechladnutie alebo, aby na vás niekto prskol. Užívate stále dookola antibiotiká, ale nie a nie sa z toho dostať? Príčinou môže byť oslabený imunitný systém. Akými spôsobmi oslabenú imunitu posilniť? Preskúmajte s nami tipy na posilnenie imunity prírodnou cestou a ďalšie návody, ako rýchlo zvýšiť imunitu.

  • Imunita

7 minút čítania


Čo je imunita? Čo je imunita?

Imunitný systém predstavuje pre náš organizmus štít, ktorý odráža všetky nebezpečné patogény. Zároveň je ale nepostrádateľný pri hojení zranení a pri zápaloch. Imunitné bunky odstraňujú aj naše vlastné poškodené bunky. Imunita sa úplne komplexne prepletá všetkými našimi tkanivovými systémami a ovplyvňuje mnoho funkcií organizmu. Druhou stranou mince je, že množstvo vonkajších aj vnútorných vplyvov jej fungovanie dokáže narušiť.

Imunita je z hľadiska infekcií v ohrození hlavne počas chladných mesiacov. Nie sú to ale len infekcie, čo imunitu oslabujú. Neblaho sa na fungovanie imunity podpisuje napríklad dehydratácia, podvýživa, chronický stres alebo cukrovka. Prirodzene je znížená imunita v tehotenstve, v dôsledku oslabenia pri pôrode pretrváva znížená imunita v šestonedelí, kým sa mamička nezotaví a rozbúrené hormonálne hladiny neskľudnia. Sila imunity tiež klesá s vekom. Starší ľudia sú preto náchylnejší na choroby a zároveň u nich niektoré príznaky chorôb, ako napríklad horúčka, môžu vyzerať nenápadne.

Imunita po covidu
Prekonanie vírusovej infekcie predstavuje pre imunitu záťaž. Vrátiť sa preto príliš rýchlo po chorobe do bežného tempa môže byť rizikové. Oslabená imunita totiž nemusí nápor zvládnuť a veľmi skoro môžeme ochorieť znova. To platí aj pre ochorenie na covid-19. Imunita je po omikróne podobne ako po iných virózach oslabená, celkový stav ale v tomto prípade môže zhoršovať výrazný postvírusový syndróm sprevádzaný únavou (označovaný tiež priamo ako postcovidový syndróm).

Otázka toho, ako dlho má človek imunitu po prekonaní covidu-19 pred ďalšou infekciou týmto vírusom, sa ukázala v minulých rokoch ako dosť problematická. Dlhodobá imunita po prekonaní koronaviru je totiž veľmi variabilná a u rôznych ľudí sa výrazne líši.

Ako sa prejavuje znížená imunita?

  • náchylnosť k infekciám,
  • zhoršené hojenie rán,
  • únava a vyčerpanie,
  • kožné problémy (mykózy, vyrážky),
  • zvýšené riziko rozvoja pásového oparu,
  • infekcie oportunitnými patogénmi (tj patogény, ktoré u zdravých ľudí nedokážem vyvolať chorobu).

Aké sú typy imunity? Aké sú typy imunity?

Ľudský imunitný systém je neuveriteľne komplexná spleť dejov, ktorými sa zaoberajú vedné a lekárske odbory imunológie. Zjednodušene sa ale dá rozdeliť imunita na 2 časti. Aké sú typy imunity a čím sa líšia?

Nešpecifická imunita

Nešpecifická imunita je tá, s ktorou sa už narodíme. Je podmienená našimi génmi. Z toho dôvodu sa označuje aj ako vrodená imunita alebo prirodzená imunita. Pretože jej princípy fungujú celý život rovnako, stretnete sa aj s označením ako neadaptívna imunita.

Špecifická imunita

Imunita špecifická je mladšia sestrička nešpecifickej imunity, ktorá so svojou staršou sestrou na ochrane organizmu úzko spolupracuje. Inak je špecifická imunita opakom nešpecifické. Je len málo podmienená génmi, rozvíja sa až po narodení tým, že sa imunitný systém učí rozpoznávať špecifické vzorce (antigény), na ktoré si vytvára protilátky. Pokiaľ sa špecifická imunita dostane do krížika s takýmto vyvolávačom choroby druhýkrát, protilátky začnú telo rýchlo a efektívne brániť. Vďaka špecifickej imunite funguje aj očkovanie, kedy sa imunita naučí bojovať aj proti závažným chorobám bez toho, aby sme ich prekonali.

Humorálna a bunková imunita
Ďalšie rozdelenie imunitného systému, na ktoré môžete naraziť, je rozdelenie na bunkovú a humorálnu imunitu. Bunková imunita zahŕňa všetky bunky imunitného systému naprieč špecifickou a nešpecifickou imunitou, ide teda hlavne o biele krvinky. Humorálna imunita potom zahŕňa napríklad špecifické protilátky, mediátory zápalu (cytokíny) alebo interferóny na boj s vírusmi.

1. Pestrá strava bohatá na vitamíny 1. Pestrá strava bohatá na vitamíny


Jesenné mesiace a nedostatok slnečného vitamínu D považujeme za jeden z faktorov vyššieho výskytu respiračných ochorení. Vitamín D v tom ale nie je sám, aké vitamíny sú dobré na imunitu?

  • Vitamín D sa zapája do mnohých imunitných procesov a ich regulácia napríklad ovplyvňuje zápaly. Jeho prirodzenými zdrojmi sú okrem slnenia tučné ryby alebo vaječný žĺtok.
  • Vitamín C využívajú napríklad biele krvinky, zároveň ide o účinný antioxidant. Vitamín C nájdete v najrôznejších druhoch ovocia a zeleniny. Pozor na nedostatok vitamínu C u detí, ktoré rastú. Vitamín C telo totiž spotrebováva aj pri výrobe kolagénu. Odporúčaná dávka vitamínu C pre deti sa pohybuje okolo 50 mg denne.
  • Vitamín A je rovnako ako vitamín D rozpustný v tukoch. „Áčko“ udržuje naše sliznice  zdravé a tým nás chráni pred infekciou zvonku.
  • Vitamín E nesmie medzi vitamínmi s vplyvom na imunitu chýbať. V tele zohráva úlohu silného antioxidantu.
  • Vitamíny B pomáhajú s mnohými metabolickými dejmi. Predovšetkým B9 (kyselina listová) a B12 sa podieľajú na delení buniek, čo predstavuje dôležitý medzikrok vo fungovaní imunitných buniek .

Dostatok vitamínov obsahuje zdravá a pestrá strava. Spoločne s vitamínmi v zdravom jedálnom lístku nájdete aj napríklad omega 3 nenasýtené mastné kyseliny, ktoré telo využíva pre reguláciu zápalu. Ďalej treba vlákninu, za ktorú vám budú vďačné „dobré“ baktérie vo vašich črevách. Niekedy máme na príjem vitamínov zvýšené nároky. Pomôcť so získaním dostatku všetkých potrebných vitamínov potom môžu vitamínové doplnky stravy, ktoré ich obsahujú v koncentrovanej podobe.

Preskúmať kategóriu "Vitamíny"

2. Minerálne látky ako pevný základ imunity 2. Minerálne látky ako pevný základ imunity

Nie sú to len vitamíny, na ktorých stojí imunita. Úplne kľúčový je pre imunitu zinok, pretože okrem iného funguje ako kľúč pre aktiváciu imunitných buniek. Hneď po ňom je nutné vymenovať selén, ktorý je dôležitý pri vzniku imunitných protilátok a ochrane nielen imunitných buniek proti oxidačnému stresu. Imunitný systém vo svojej komplexnosti pre správnu funkciu potrebuje aj ďalšie stopové prvky: železo, fosfor, meď, mangán aj horčík.

Preskúmať kategóriu "Minerály"

Imunita a fajčenie
Medzi vitamínmi a minerálmi na imunitu je nápadne mnoho látok s antioxidačnými vlastnosťami. Nedá sa preto čudovať, že fajčenie produkujúce ohromné ​​množstvo oxidačného stresu, fungovanie imunity zhoršuje.

3. Mikrobiom 3. Mikrobióm

Predtým išlo o úplne prehliadanú zložku imunity. V dnešnej dobe ale o mikrobiome (teda dobrých  baktériách, ktoré s nami bývajú v jednom tele) vieme oveľa viac. Črevná mikrobiota sa významne podieľa na tom, ako sa tvorí imunita v detstve. "Dobré" baktérie v našom čreve totiž s našou imunitou interagujú, a preto nás zdravý mikrobióm chráni napríklad pred rozvojom niektorých porúch imunity vrátane autoimunitných ochorení. Baktérie tvoriace mikrobióm sa prenášajú od mamičky na novorodenca pri pôrode. Zdrojmi probiotických baktérií môžu byť ale aj fermentované výrobky (napríklad baktérie mliečneho kvasenia Lactobacillus a Bifidobacterium) alebo priamo probiotiká ako doplnky stravy.

Preskúmať kategóriu "Probiotiká"

Mikrobióm ale zďaleka nie je len v čreve. Špecifické baktérie žijú na všetkých slizniciach aj na koži a nenechávajú tak priestor na prežitie choroboplodných baktérií.

Oslabená imunita po antibiotikách
Antibiotiká sú veľmi účinné látky ničiace baktérie spôsobujúce infekciu. Rovnako ako infekčné baktérie sú antibiotikom potlačené aj „dobré“ baktérie v našich črevách. Nerovnováha v črevnom mikrobióme po antibiotickej liečbe môže byť dôvodom oslabenej imunity, pomalšieho zotavenia ale aj závažných komplikácií liečby. Prípravky, ktoré obnovujú zdravú črevnú mikroflóru sa označujú ako probiotiká. Jednou z ich výhod je, že dodávajú probiotické baktérie vo veľmi koncentrovanej podobe.

4. Bylinky, huby a ďalšie formy podpory 4. Bylinky, huby a ďalšie formy podpory

Darov prírody s pozitívnym vplyvom na imunitu existuje celý rad a nie je pre nich nutné chodiť ďaleko. Napríklad včelie produkty ako kvalitný med alebo tiež propolis obsahujú veľa veľmi cenených látok.

Z byliniek mnohé upútajú výrazne ružové kvety echinacea purpurovej alebo echinacey. Najvyššia koncentrácia obsahových látok sa ale ukrýva v jej koreňoch. Echinacea je často vyhľadávaná na rýchle nakopnutie imunity prispieva totiž k prirodzenej obranyschopnosti a podporuje normálne funkcie dýchacích ciest. Najčastejšie je používaná vo forme echinaceových alkoholových kvapiek, čajov, sirupov a kapsúl. Avšak neužíva sa dlhšie ako 8 týždňov naraz.

Preskúmať kategóriu "Echinacea – echinacea purpurová"

Z ďalších osvedčených liečivých rastlín musíme tiež spomenúť napríklad rakytník rešetliakový, šišiak bajkalský, kapucínka väčšia, ženšenové prípravky alebo grapefruitové jadierka. Pre vysoký obsah vitamínu C potom nezabudnime napríklad na ružu šípkovú, čiernu bazu alebo citrusové plody.

Plodiny obsahujúce látky podporujúce imunitu určite nájdete aj priamo vo svojej kuchyni. Nech sú hneď dvoma príkladmi za všetky obyčajné cibule a cesnak. Obe tieto cibuľoviny obsahujú neobyčajnú zmes vitamínov a prírodných látok vrátane silice allicínu. Ak vás títo dvaja kandidáti zaujali, odporúčame na prečítanie celý článok: Potraviny, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitný systém.

Špeciálnou ingredienciou na podporu imunity je kolostrum. Kolostrum sa označuje aj českým výrazom mledzivo a ide o prvé materské mlieko u cicavcov, ktorého produkcia sa spúšťa po pôrode. Kolostrum je vzácne vysokým obsahom imunoglobulínov,ktoré posilňujú imunitu práve narodeného mláďaťa. Ďalej obsahuje laktoferín, čo je prenášač železa, ktorý zabraňuje škodlivým baktériám, aby tento minerál využívali vo svoj prospech. Kolostrum navyše podporuje rozvoj priaznivého črevného prostredia a rovnováhu črevnej mikroflóry, čo je ďalším dôležitým krokom pre vývoj imunity.

Preskúmať "Kolostrum"

Medzi prostriedkami alternatívnej medicíny sú  často vyhľadávané na podporu imunity aj  homeopatiká Homeopatické lieky sú  navrhnuté tak, aby stimulovali imunitný systém a pomáhali telu stimulovať jeho vlastnú schopnosť uzdraviť sa. Používajú sa na zmiernenie príznakov  bežných detských ochorení. Ich výhodou je, že nie sú toxické, nemajú nežiadúce účinky a nevzniká naň závisloť. Sú vhodné pre všetky vekové kategórie, vrátane novorodencov.

Medzi osvedčené homeopatické lieky, ktoré sa používajú u často chorých detí, ktorým sa bežné infekcie často vracajú, patria  OSCILLOCOCCINUMSULFUR IODATUM 9CH a SILICEA CH15. Je vhodné ich podávať v  homeopatmi zaužívanej  5-dňovej schéme - v pondelok sa podáva Oscillococcinum, v utorok Sulfur iodatum 9CH, v stredu Silicea 15CH, vo štvrtok Oscillococcinum a v piatok Sulfur iodatum 9CH. Schému je potrebné opakovať počas 6 týždňov, po ktorých nasleduje mesačná prestávka. V prípade potreby môžete po prestávke v schéme pokračovať. 

Protivírusovú imunitu pri chrípkových stavoch  môžete posilniť kombináciou 2 homeopatických liekov - OSCILLOCOCCINUM (1 celá tubička 1x týždenne počas zvýšeného výskytu chrípkových ochorení -od októbra do marca) a INFLUENZINUM 9CH (10 granúl raz týždenne počas 3 týždňov, následne je potrebné pokračovať v užívaní 10 granúl raz mesačne). 

Vhodným homeopatickým liekom na prevenciu častého prechladnutia je ECHINACEA ANGUSTIFOLIA CH5. Podáva sa v  dávke 5 granúl 1x týždenne počas celého jesenného a zimného obdobia. 

Ak Vás trápia časté opakované bakteriálne infekcie ako sú sinusitídy, bronchitídy, otitídy a angíny, správnou voľbou na podporu protibakteriálnej imunity je užívanie homeopatického lieku SILICEA CH15  v dávke 5 granúl 2 x týždenne počas 2-3 mesiacov.  U detí so sklonom k bronchitíde je vhodné podávať Sulfur iodatum 15CH 1 dávku (5 guličiek) týždenne.

 

Preskúmať kategóriu "Homeopatiká"

5. Lyzáty 5. Lyzáty

Čiastočky tiel baktérií (pneumokoky, streptokoky, stafylokoky, klebsielly atď.), ktoré vám nijako neuškodia, ale naopak výrazne prospejú tým, že sa dostanú do kontaktu s bunkami imunitného systému. Dôjde k naštartovaniu a posilneniu funkcií buniek imunitného systému, a tak k posilneniu našej prirodzenej obranyschopnosti.

V širšom slova zmysle možno okrem bakteriálnych lyzátov medzi lyzátmi (teda látky vzniknuté lýzou alebo rozbitím buniek) počítať aj betaglukány získavané extrakciou z húb a kvasiniek. Bohatým zdrojom je dobre známa hliva ustricová, pre zaujímavosť uveďme aj populárnu reishi, maitake a šitake), kvasinky (pekárske či pivovarské kvasnice), morskýé riasy či obilie (zrno jačmeňa a ovsa). Betaglukány sú určené na dlhodobejšie užívanie a zaujímavosťou je, že vo forme sirupov sú určené už pre deti od jedného roka. Ide teda o vhodné prípravky na posilnenie detskej imunity.

Preskúmať "Betaglukány"

6. Veľa spite a dajte pozor na stres 6. Veľa spite a dajte pozor na stres

Čo jednoduchšie môžete urobiť pre posilnenie imunity, než si dopriať dostatok spánku. Ale ruku na srdce, nechávate si každý deň aspoň 7 hodín na spanie a vyhýbate sa večer ťažkým jedlám, alkoholu alebo napríklad sledovaniu obrazoviek produkujúcich modré svetlo, aby bol váš spánok kvalitný? Možno to nie je váš prípad, ale často je na tomto poli veľa čo zlepšovať.

Počas spánku sa rozbieha celý rad regeneračných procesov. Okrem správne fungujúcej imunity sa preto zdravý spánok prejavuje aj na množstve energie alebo dokonca na rýchlosti rastu svalov. Významným hráčom, ktorého spánok ovplyvňuje, je aj nálada a úroveň  hronického stresu. Chronický stres totiž imunitu preukázateľne oslabuje. Naopak, sociálne interakcie a zdravé vzťahy môžu mať pozitívny vplyv na imunitu a celkové zdravie.

7. Pohyb a aktívny životný štýl 7. Pohyb a aktívny životný štýl

Fyzická aktivita a zdravý životný štýl sú dvaja nerozluční partneri. Niet divu, že aktívny pohyb má hneď niekoľko prospešných vplyvov na imunitu:

  • Pri fyzickej aktivite sa zlepšuje prekrvenie aj zásobovanie tkanív kyslíkom.
  • Súčasne sa vyplavujú hormóny šťastia - endorfíny - čo prispieva k uvoľneniu stresu, zároveň pohybová aktivita cez deň prispieva k zvýšeniu kvality spánku.
  • Šport vedie tiež k udržaniu zdravej hmotnosti a zloženiu tela, čo je pre funkciu imunity dôležitejšie, než sa na prvý pohľad zdá. Nadváha a obezita sa totiž spájajú s chronickým prozápalovým stavom.
  • Aktívny pohyb vedie k budovaniu svalovej hmoty, bez ktorej by v tele nebol dostatok bielkovín ani pre prebiehajúce imunitné procesy.
  • Vedľajším ale nemenej dôležitým efektom predovšetkým pri športovaní vonku je aj otužovanie, organizmus sa totiž musí prispôsobovať vonkajšej teplote.
  • Ako bonus počas času stráveného na slniečku si telo vytvára vitamín D.

Zdravý imunitný systém FAQs Zdravý imunitný systém FAQs

1. Aké je optimálne dávkovanie vitamínu C, aby som ho neužívala ani zbytočne veľa a ani málo?

Optimálne dávkovanie je 65–100 mg vitamínu C denne,v prípade choroby sa dávka môže zvýšiť až na 500–1000 mg denne. Vyššiu spotrebu vitamínu C majú fajčiari (až o 100%) alebo ženy užívajúce hormonálnu antikoncepciu.

2. Môžem sa vitamínom C predávkovať?

Nie, vitamín C je vitamín rozpustný vo vode. Nespotrebovaný nadbytok sa vylúči z tela močom. Ako taký nie je pre telo toxický, to ale neznamená, že je vhodné ho užívať vo vysokých dávkach. Citliví jedinci môžu na vysoké dávky reagovať hnačkou alebo žihľavkou. Pri dávkovaní vyššom ako 2 g/deň dochádza k tvorbe obličkových kameňov a záťaži pečene.

3. Je užívanie echinacey vhodné pre tehotné a dojčiace ženy?

Hoci nebol preukázaný ani vyvrátený negatívny vplyv na vývoj plodu v tehotenstve a pri dojčení, výrobcovia doplnkov stravy s echinaceou jeho užívanie v tomto období neodporúčajú. Vhodnejšie sú prípravky na báze bakteriálnych lyzátov, betaglukánov alebo komplexné vitamíny pre tehotné, ktoré dodajú budúcej mamičke zmes potrebných látok vrátane vitamínov.

4. Kedy začať s posilňovaním imunity?

Starať sa o imunitu sa oplatí po celý rok. Kvôli chladnému počasiu, vlnám prechladnutie a chrípky alebo začiatku školského roka je ale pre imunitu najnáročnejšie obdobie od začiatku jesene do jari. Na posilňovanie imunity preto myslite už koncom leta, pretože mnoho prípravkov na imunitu potrebuje čas na rozvinutie svojho efektu.

5. Som stále dookola chorý. Kedy ísť na imunológiu?

Napriek všetkej snahe posilniť imunitu ste stále chorí? Ale podľa čoho poznať, kedy ísť na imunológiu? Toto je rozhodnutie, ktoré musí vykonať váš praktický lekár na základe vyšetrenia. Je preto vhodné sa pri problémoch s častou chorobnosťou obrátiť priamo naň.

Autorr : PharmDr. Barbora Kuthanová

Výživové doplnky stravy na imunitu Vitamíny na podporu imunity

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

WOBENZYM 800 tabliet

  • Doprava zadarmo
  • Dlhodobo výhodná cena

Skladom v e‑shope

143,99 €

TEREZIA Reishi BIO 120 kapsúl

  • Zľava 15 %

Skladom v e‑shope

31,09 € 26,55 €

IMUNOGLUKAN P4H sirup 250 ml

Skladom v e‑shope

13,09 €

BARNY'S Kolostrum s beta-glukánmi forte 30 kapsúl

Skladom v e‑shope

12,99 €

LIVSANE Immune direct 30 x 2,1g vrecúška

  • LIVSANE 3+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

8,99 €

DEVIT Soft žuvacie tobolky s pomarančovou príchuťou 30 ks

Skladom v e‑shope

4,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Deti a detská výživa
    • Imunita
    • Otázka na produkt
    05. 03. 2021

    Podpora imunity pre deti 2 roky

    Dobry den, chcem sa spytat, ci arko defences moze aj dieta 2 roky 2 mesiace, kedze sa odporuca az od 3 rokov, co je tam nevhodne alebo co by to mohlo sposobit? Resp viete mi, prosim, poradit nieco ine na podporu imunity? Dakujem vopred.

    Dobrý deň, 

    na vačšine prípravkov, i určených pre deti sa uvádza použitie až od 3 rokov. Je to možno preto, že ešte neboli realizované klinické štúdie na tak malých deťoch. Druhým dovodom može byť to, že deti pod 3 roky ešte občas možu mať problémy s prehĺtaním tabliet a mohlo by hroziť riziko zabehnutia a prípadne zadusenie. 

    V tomto prípravku ale problém nevidím, dávky jednotlivých komponentov odpovedajú detským dávkam Vášho veku. Používajte teda pod pohľadom. 

    Ďalšou možnosťou je použitie detských sirupov na podporu imunity, U týchto sirupov vhodnosť i pre malé deti deklaruje výrobca,  udáva i presné dávkovanie pre jednotlivé vekové skupiny.

    V každom prípade je vhodné prípravok používať dlhodobo, aspoň 2-3 mesiace. 

    MULTIIMUN Sirup 330 g 

    TEREZIA Hliviačik sirup s hlivou s rakytníkom, príchuť hruška 100 ml

    WALMARK Marťankovia PROimun 150 ml

     

    S pozdravom a želaním pekného dňa

    PharmDr. Zuzana Kuncová

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Zuzana Kuncová zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    17. 10. 2022

    Vitamíny a minerály pre seniorov na podporu imunity

    Môžete mi odporučiť dennú dávku minerálov a vitamínov ?
    Muž 62 rokov, sedavé zamestnanie.
    Manželka 60 rokov, sedavé zamestnanie.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    V tomto období Vám odporúčam užívanie Covirinu, obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály vo vyšších  dávkach. Na prevenciu Vám stačí užívať 1 kapsulu 2x denne, v prípade zvýšených nárokoch 2kapsuly 2x denne. 

     COVIRIN je určený na komplexnú podporu imunitného systému v čase COVID-19 pandémie pre bežnú populáciu. Obsahuje 13 aktívnych farmakologických zložiek, ktoré synergicky pôsobia ako „imunitný booster“ proti vírusom, napr. SARS-CoV-2, influenza vírusu (chrípka), rinovírusom, herpes vírusom a iným. Výživový doplnok COVIRIN je bez laktózy, pridanej sacharózy, gluténu, plnidiel, stabilizátorov, konzervancií, umelých sladidiel a farbív.

     

    2 kapsuly obsahujú: quercetín 250 mg, kurkumín 200 mg, polyfenoly zeleného čaju 196 mg, glycyrizín 30 mg, piperín 6 mg, zinok 16 mg, selén 60 μg, vitamín A 1 mg (3333 I.U.), vitamín C 360 mg, vitamín D3 50 μg (2000 I.U.), vitamín B2 1,5 mg, vitamín B3 24 mg, vitamín B6 1,5 mg, vitamín B9 (kys. listová) 300 μg, vitamín B12 2,5 μg, vitamín E 13 mg.

    ● 4 kapsuly obsahujú: quercetín 500 mg, kurkumín 400 mg, polyfenoly zeleného čaju 392 mg, glycyrizín 60 mg, piperín 12 mg, zinok 32 mg, selén 120 μg, vitamín A 2 mg (6666 I.U.), vitamín C 720 mg, vitamín D3 100 μg (4000 I.U.), vitamín B2 3 mg, vitamín B3 48 mg, vitamín B6 3 mg, vitamín B9 (kys. listová) 600 μg, vitamín B12 5 μg, vitamín E 26 mg. 

    Vhodným doplnkom vo vašom roku na prevenciu je aj užívanie Reishi - TEREZIA Reishi BIO 60 kapsúl. Reishi je ideálna pre dospelých, ktorí chcú posilniť svoju imunitu a obehový systém. Huba reishi (Ganoderma lucidum) patrí medzi najdôležitejšie huby v rámci tradičnej čínskej medicíny. Reishi prispieva k podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu a k udržaniu zdravej obehovej sústavy.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Imunita
    17. 01. 2023

    Podpora imunity a zmiernenie únavy

    Dobrý deň , prosím odporucte vitamíny pre dospelého na posilnenie imunity a celkovo pri únave

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na podporu imunitu a celkovú únavu sú vhodné viatmíny skupiny B - LIVSANE B-komplex vysoká dávka 60 tabliet alebo LIVSANE B12 životná sila 10 x 10 ml. Vhodnou voľbou pri pocite psychickej a fyzickej únavy je TEREZIA Hubové quarteto s reishi 60 kapsúl. Výživový doplnok sa odporúča užívať v dávke 1 kapsula denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo. Nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    18. 09. 2023

    Vitamíny na podporu imunity u deti

    Dobrý deň, chcela by som sa poradiť ktorý produkt s obsahom vitamínu b,c, d v jednom by ste mi odporučili pre deti 7 a 3 roky? Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Vhodnou voľbou sú aj vitamínové cmúľacie tablety, ktoré ste si sama vybrala. Obsahuje dobrý pomer vitamínov a minerálov. 

     

    Každá tableta obsahuje:

    Vitamín C (kyselina askorbová) ... 60 mg (75 % RVH*)

    Vitamín E (d-alfa-tokoferylacetát) ... 10 mg AT/15 IU (83,33 % RVH*)

    Vitamín B3 (niacínamid) ... 10 mg (62,5 % RVH*)

    Kyselina pantoténová (d-pantotenát vápenatý) ... 5 mg (83,3 % RVH*)

    Vitamín B6 (pyridoxín hydrochlorid) ... 1,7 mg (124,4 % RVH*)

    Vitamín B2 (riboflavín) ... 1,4 mg (100 % RVH*)

    Vitamín B1 (tiamín mononitrát) ... 1,2 mg (109 % RVH*)

    Vitamín A (retinylacetát) ... 480 μg RAE/1 600 IU (60 % RVH*)

    Kyselina listová ... 300 μg (150 % RVH*)

    Vitamín D3 (cholekalciferol) ... 10 μg/400 IU (200 % RVH*)

    Beta-karotén ...... 150 μg/250 IU

    Biotín ... 20 μg (40 % RVH*)

    Vitamín B12 (kyanokobalamín) ... 5 μg (200 % RVH*)

    Vápnik (citran vápenatý) ...162 mg (20,25 % RVH*)

    Železo (fumaran železnatý) ... 4 mg (28,5 % RVH*)

    Jód (jodid draselný) ... 133 μg (88,6 % RVH*)

    Meď (citran meďnatý) ... 35 μg (3,5 % RVH*)

    *RVH – referenčná výživová hodnota

    Ďalej obsahuje: sorbitol (sladidlo), dextróza, pomarančový; hroznový; čerešňový; malinový; višňový; brusnicový; citrusový extrakt (príchuť), rastlinná kyselina stearová (povlaková látka), kyselina citrónová (antioxidant), rastlinný stearan horečnatý, oxid kremičitý (povlaková látka), sukralóza (sladidlo), karmín; paradajkový prášok; mrkvový prášok (farbivo).

    Deti od 3 do 13 rokov užívajú 1 tabletu denne.

     

    Vhodnou alternatívou pre staršieho syna je ONEPHARMA Covirin kid & teen 120 kapsúl, pre obe deti WALMARK Marťankovia s Imunactivom 90 tabliet.

     

    Komplex Imunactiv®    
    • Beta glucan 30,0 mg -
    • Bioflavonoidy (komplex) 50,0 mg -
    • Vitamín C 80,0 mg 100
    • Zinok 5,0 mg 50
    Vitamín A 800,0 µg 100
    Vitamín B1 (thiamin) 1,1 mg 100
    Vitamín B2 (riboflavin) 1,4 mg 100
    Vitamín B3 (niacin) 16,0 mg 100
    Vitamín B5 (kys. pantothenová) 6,0 mg 100
    Vitamín B6 (pyridoxin) 1,4 mg 100
    Vitamín B12 (kyanokobalamin) 2,5 µg 100
    Vitamín D3 5,0 µg 100
    Vitamín E 12,0 mg 100
    Biotín 50,0 µg 100
    Kyselina listová 200,0 µg 100
    Jód 150,0 µg 100
    Šípky 10,0 mg -
    L-lysin 20,0 mg -
    * = % odporúčanej dennej dávky v 1 tablete

     

    Užívajte jeseň v plnom zdraví. 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Otázka na produkt
    23. 10. 2023

    Covirin a oslabená imunita

    Dobrý deň, môže užívať lieky covirin človek s oslabenou imunitou a nebude to mať naňho zlý účinok?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Určite nie, Covirin je vhodná vľba pre všetkých s oslabenou imunitou. COVIRIN poskytuje komplexnú podporu imunity u ľudí s oslabenou imunitou, u tých, ktorí majú opakované infekcie, hlavne na jeseň a v zime, pre tých, ktorí chcú aktívne a okamžite posilniť svoju imunitu, napr. počas chrípky, nádchy, COVID-19 a iných vírusových ochoreniach,

     

    COVIRIN obsahuje 16 zložiek, ktoré synergicky spolupracujú a vzájomne sa dopĺňajú pre posilnenie imunity proti respiračným vírusovým ochoreniam. Aktívne zložky v COVIRINe prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému, zachovaniu zdravých slizníc, správnej látkovej premene homocysteínu, ochrane buniek pred oxidačným stresom a zníženiu vyčerpania a únavy. Odporúčaná denná dávka je 1 kapsula 2x denne (2 kapsuly/deň). Maximálna odporúčaná dávka (v čase akútnej infekcie) je 2 kapsuly 2x denne (4 kapsuly/deň) vždy s jedlom alebo po jedle zapiť s dostatočným množstvom tekutiny. Neužívať nalačno!
    COVIRIN môže byť užívaný aj dlhodobo.  Ak užívate ďalšie lieky, všeobecne je odporúčané užívať COVIRIN a lieky s odstupom minimálne 3 hodiny. 

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.