Streptokok – infekcia, príznaky a liečba

STREPTOKOK – INFEKCIA, PRÍZNAKY A LIEČBA

Keď sa povie streptokok, vybavíte si streptokokovú angínu alebo napríklad bolesť v krku? Ťažko sa dá predstaviť, že medzi streptokokmi sa počíta obrovské množstvo druhov a poddruhov baktérií, ktoré si žijú aj na vašej koži alebo sliznici v dýchacích cestách, a pritom tam nerobia vôbec nič zlé. Na druhú stranu ďalšie streptokoky vyvolávajú ochorenie výrazne závažnejšie ako angínu. Ktoré choroby môže streptokok spôsobiť a aké sú riziká, liečba a možnosti prevencie streptokokových infekcií?

 • Choroby

7 minút čítania


Streptokokové baktérie Streptokokové baktérie

Ako koky sa označujú baktérie okrúhleho tvaru. Streptokoky najradšej tvoria dvojice alebo aj dlhšie retiazky, ktoré je možné sledovať pod mikroskopom.

Aké choroby môžu streptokoky vyvolať?

Zlatý stafylokok a zlatý streptokok - v čom je háčik?

Streptokoky a stafylokoky stoja ako pôvodcovia chorôb často vedľa seba. Obaja môžu byť pôvodcami angín. Hoci bakteriálny zápal kože (impetigo) vyvoláva hlavne stafylokok, za asi pätinu prípadov môžu streptokoky. A v tomto zozname by sa dalo pokračovať stále ďalej. Patogénne baktérie Staphylococcus aureus (tj zlaté stafylokoky) produkujú žlté farbivo, podľa ktorého dostali pomenovanie zlatý. Streptokoky ale túto vlastnosť nemajú a ako zlaté bývajú označované chybnou zámenou streptokokov za stafylokoky.

Je streptokok nákazlivý? Je streptokok nákazlivý?

Rozhodne áno. Streptokoky sa šíria kvapôčkami. Pri kašľaní alebo kýchaní sa teda rozletí do vzduchu a môžu sa preniesť na sliznicu niekoho iného. Prenáša sa ale aj dotykom alebo cez kontaminované predmety.

Len tak jednoduché to ale so streptokokmi nie je. Niektoré druhy totiž patria medzi bežné baktérie na povrchu kože alebo v nose. Ďalšie ako Streptococcus agalactiae vyvolávajú ochorenie len v špecifických prípadoch. Infekcia baktérií Streptococcus pneumoniae sa rozbehne spravidla pri oslabení organizmu napríklad vírusovým prechladnutím alebo chrípkou. Streptococcus pyogenes chorobu vyvoláva veľmi často. Napriek tomu je približne 10 % ľudí jeho bezpríznakovými bacilonosičmi. Častejšie takto „býva“ streptokok u detí, menej častý je u dospelých.

Ako dlho je infekčný streptokok?

Ako je vyššie vysvetlené, rôzne druhy streptokokov sa medzi sebou líšia schopnosťou spôsobiť ochorenie a mnohými sa ani nemusíte nakaziť. Streptokok môže prežívať na slizniciach a spôsobiť chorobu, až keď je telo oslabené. Infekčnosť u človeka nakazeného angínou sa potom odhaduje na 2-3 týždne. Pokiaľ ale začne pacient užívať antibiotiká, infekčnosť klesne už za 1-2 dni.

Premnoženiu streptokokov a prepuknutiu infekcie bráni napríklad zdravá mikroflóra kože a úst. Streptokoky kvôli “dobrým” baktériám obrazne povedané nemajú kde rásť. Predstavme si tie najčastejšie druhy streptokokov bližšie.

Streptococcus pneumoniae alebo pneumokok Streptococcus pneumoniae alebo pneumokok

Streptococcus pneumoniae nesie meno zápalu pľúc (odborne pneumónie). Podľa mena aj v skutočnosti ide o pôvodcu respiračných ochorení. Pneumokokov existuje cez 90 druhov a sú veľmi hojne rozšírené. Dokonca sa odhaduje, že možno nájsť tohto streptokoka v nose u viac ako 50 %. detí, u dospelých je percento nižšie. Všetci títo ľudia ale nie sú chorí. Tomuto alfa-hemolytickému streptokokovi sa totiž podarí vyvolať chorobu, až keď je telo oslabené napríklad po prekonaní bežného prechladnutia alebo u chronicky chorých pacientov.

Pneumokokové ochorenia

Inkubačná doba streptokoka je 1-3 dni. Streptococcus pneumoniae môže vyvolať infekčné zápaly:

Ak sa pneumokokom podarí preniknúť ďalej do tela, dôjde k rozvoju invazívnych pneumokokových ochorení (IPO):

 • zápal mozgových blán (meningitída),
 • zápal pľúc (pneumónia),
 • srdcové zápaly (endokarditída, perikarditída),
 • zápal kostnej drene (osteomyelitída),
 • sepsa.

Očkovanie proti pneumokokom

Pneumokokové infekcie predstavujú riziko predovšetkým pre deti do 2 rokov a seniorov. Vakcína proti pneumokokom zabraňuje rozvoju vyššie spomínaných inváznych streptokokových ochorení. Malým deťom a rizikovým pacientom prispieva na očkovanie proti pneumokokom zdravotná poisťovňa.

Streptococcus pyogenes – veľké riziká neliečeného streptokoka Streptococcus pyogenes – veľké riziká neliečeného streptokoka

Beta-hemolytická baktéria Streptococcus pyogenes patrí medzi streptokoky skupiny A. V tejto skupine sú baktérie spôsobujúce zápalové a hnisavé ochorenia (pyogenes v latinčine znamená tvoriaci hnis). Tento streptokok v krku vyvoláva angíny prezrádzajúce sa čapy na mandliach a bolesťou pri prehĺtaní. Predovšetkým u detí ochorenie prebieha ako šarlachová angína. Šarlach je typická svojou vyrážkou, ktorú spôsobuje reakcia na toxické látky produkované týmto streptokokom. V tejto súvislosti sa streptokok označuje ako šarlachový bacil.

Streptococcus pyogenesmôže infikovať aj kožu. Hlavne deti postihuje povrchový zápal kože - impetigo. Ďalším zápalom kože je erysipel alebo “ruža”, ktorá preniká do väčšej hĺbky, je veľmi bolestivá a sprevádzaná horúčkou. Na rozdiel od impetiga trápi erysipel hlavne dospelých. Pri prieniku do tela môže aj tento streptokok vyvolať meningitídu a celkovú otravu krvi (sepsu).

Neskoré následky streptokokovej infekcie

Streptococcus pyogenes je nebezpečný nielen preto, že vyvoláva zápaly. Ďalšie problémy sa paradoxne môžu objaviť až asi mesiac po prekonaní infekcie. Situácia sa označuje ako sterilný zápal, pretože baktérie streptokoka v tejto dobe už v tele dávno nie sú. Ďalšie označenia sú tiež reumatická horúčka a glomerulonefritída. Prekonaná streptokoková infekcia v týchto prípadoch vyburcovala imunitu k tvorbe tzv. imunokomplexov, ktoré neskôr v tele poškodzujú kĺby, obličky, srdcové chlopne alebo mozog.  Včasné nasadenie antibiotík ale toto riziko minimalizuje. Lekár si vás navyše po prekonanom streptokokovi pravdepodobne pozve na kontrolné vyšetrenie.

Streptococcus agalactiae – nebezpečný streptokok v tehotenstve Streptococcus agalactiae – nebezpečný streptokok v tehotenstve

O streptokokovi agalactiae sa dá hovoriť ako o ženskej záležitosti. Táto baktéria môže byť úplne bežnou súčasťou bakteriálnej vaginálnej mikroflóry. Hoci je tento streptokok v pošve pre ženu neškodný situácia sa mení, ak je žena tehotná.  V závere tehotenstva a pri pôrode tento streptokok môže nakaziť novorodenca a vyvolať závažnú meningitídu alebo celkovú sepsu. Výskyt tejto baktérie u tehotných gynekológovia preto testujú a pred pôrodom nasadzujú ochranné dávky antibiotík.

Streptococcus mutans – streptokok kaziace zuby Streptococcus mutans – streptokok kaziace zuby

Keď sa zúbky nečistia, sú plné baktérií a urobia sa na nich kazy. To vie každé malé dieťa, ktoré sa rodičia všetkými silami snaží motivovať k správnym návykom v oblasti zubnej hygieny. Baktéria, ktorá sa podieľa na vzniku zubného kazu, je Streptococcus mutans. Tento streptokok žije na povrchu zuba a vďaka schopnosti pretvárať cukry na kyslé látky narúša povrch zubnej skloviny. Rovnako ako iné streptokoky je aj Streptococcus mutans nákazlivý a spolu s ním je prenosné aj vyššie riziko vzniku zubného kazu. Rodičia ho môžu ľahko odovzdať svojim deťom napríklad oliznutím detské lyžičky pri ochutnávaní príkrmov.

Prevencia a liečba streptokokových infekcií Prevencia a liečba streptokokových infekcií

Streptokoková infekcia podobne ako iné bakteriálne nákazy musí byť liečená antibiotikami. U streptokoka príznaky nevyriešia len voľnopredajné lieky, preto u streptokokovej respiračnej, kožnej alebo systémovej infekcie vyhľadajte lekára. Čo patrí medzi typické prejavy?

 • Vysoká horúčka s bolesťou pri prehĺtaní,
 • vysoká horúčka s bolesťou a pocitom tlaku v oblasti čela,
 • silné bolesti uší,
 • objavenie bielych čapov na krčných mandliach,
 • kašeľ s horúčkou a bolesťou na hrudi,
 • kožný zápal,
 • náhle vzniknutá prudká bolesť hlavy s horúčkou,
 • zvýšená hladina CRP zachytená domácim testom.

Pretože streptokoky môžu vyvolať ochorenie mnohých druhov orgánov, nie je tento zoznam určite kompletný. V každom prípade včasné nasadenie antibiotík potlačí nákazu a zníži riziko vzniku jej komplikácií.

Ako sa nenakaziť streptokokom?

Len v prípade pneumokokov existuje účinná prevencia nákazy v podobe očkovania. Chrániť sa pred infekciou môžete ale aj jednoduchým dodržiavaním hygienických návykov. Umývajte si správne ruky, pozor dávajte aj na zle umytý riad. Pretože sa streptokoky šíria kvapôčkami, kašlite a kýchajte vždy do vreckovky alebo si zakryte ústa a nos predlaktím. Pokiaľ už na vás niečo lezie, buďte k ostatným ohľaduplní a zostaňte doma. Ak potrebujete niekam nutne ísť, vezmite si aspoň rúško.

Autor : PharmDr. Daniela Širajová

CRP testy Lieky na posilnenie metabolizmu a imunity


ZDROJE

 • Streptococcus pyogenes, other Streptococci, and Enterococcus. NIH [online]. [cit. 2023-08-07]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK7611/
 • Pneumokoková onemocnění. Národní zdravotnický informační portál [online]. Státní zdravotní ústav [cit. 2023-08-07]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/48-pneumokokova-onemocneni
 • MUSILOVÁ, Šárka, et al. Známe úlohu oligosacharidů mateřského mléka?. Pediatrie pro praxi, 2022, 23.5.
 • Strep Throat. [online]. [cit. 2023-08-07]. Dostupné z: https://www.hopkinsmedicine.org/health/conditions-and-diseases/strep-throat
 • Streptococcus mutans. WikiSkripta [online]. [cit. 2023-08-07]. Dostupné z: https://www.wikiskripta.eu/w/Streptococcus_mutans
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

BACTORAL 16 tabliet

Skladom v e‑shope

21,99 €

STREPSILS Jahoda bez cukru 24 tvrdých pastiliek

Skladom v e‑shope

8,39 €

STREPTOCOCCINUM 15CH granule 4 g

Skladom v e‑shope

3,99 €

VEROVAL "Pomôžu vám pri liečení antibiotiká?" CRP test 1 kus

Skladom v e‑shope

11,29 €

DORITHRICIN 20 tvrdých pastiliek

Skladom v e‑shope

8,09 €

TANTUM VERDE Sprej forte 15 ml

Skladom v e‑shope

7,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Homeopatia
  26. 04. 2021

  Ktoré homeopatiká sú vhodné na liečbu častých angín?

  Prosim o radu ohladom homeopatik na liecbu castych angin u 6r dietata.dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na liečbu častých angín u Vášho 6 ročného syna je vhodný homeopatický liek PHYTOLACCA DECANDRA gra 1x4 g (9CH). Je vhodný na všetky faringeálne indikácie :  Angíny,  Tonzilitídy, Faryngitídy a  Parotitídy. Predpisuje sa v riedení 5 CH až 9 CH, 5 granúl 2 – 4x denne.  Ak sú  angíny so zvýšenou bolestivou citlivosťou pri prehĺtaní, používa sa aj MERCURIUS CORROSIVUS 9CH ( nemáme momentálne  dostupné v našej internetovej lekárni) . Užíva sa 5 granúl v riedení 9 - 15 CH každých 30 až 60 minút. Intervaly sa predlžujú podľa zlepšenia.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  12. 09. 2022

  Ktorý prípravok je vhodný na zelené soplíky o dieťaťa?

  Dobrý deň, prosím vás chcela by som sa spýtať,pre 5 ročné dieťa navštevujuce Materskú škôlku, ktoré často trpí zelenými soplikmi (z vyterov zväčša streptokok,hemofil,moraxela,e.coli ) je nejaký liek, ktorý tie sopliky odstráni ,? Alebo treba antibiotiká ak sopliky pretrvávajú dlhšiu dobu? Teplotu nemáva, občas keď sopliky zatecu, pokasliava, ale kašľa sa zbavíme stoptussinom. Mate skúsenosti s probiotikami do nosa Rinogermina, či by tieto vedeli dieťaťu pomôcť? Prípadne kvapky Kapucínky ? Resp.nejake iné lieky, doplnky. A preplach nosa konvickou so soľou, vie to zničiť tie baktérie? Za názor a radu ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Zelené soplíky je potrebné preliečiť lokálnymi antibiotikmi, najčastejšie sa predpisujú kvapky   Uniflox alebo Pamycon.

   

  Ako vhodnú prevenciu, aby Ste zabránili ďalším bakteriálnym zápalom, bude probiotický sprej Rinogermina pre Vás dobrou voľbou. Obsahuje dva kmene vybraných probiotických baktérií , ktoré  obmedzujú schopnosť patogénov usídliť sa, následne sa rozmnožovať a spôsobiť tak zápalovú infekciu. Posilňuje ochrannú bio-bariéru sliznice nosa, prirodzene zvyšuje odolnosť nosovej sliznice voči patogénom a znižuje riziko bakteriálnych komplikácií, prispieva tak k zníženiu nutnosti užívania antibiotík.

  Je vhodný pre deti od 3 rokov. Odporúča sa dávkovať 2 vstreky do každej nosnej dierky 2x denne po dobu 7 po sebe nasledujúcich dní. Tento 7-dňový cyklus opakuje 1x mesačne po dobu 3 mesiacov alebo podľa odporúčania lekára. Po zmiešaní je potrebné tento prípravok uchovávať v chladničke (pri teplote 4 °C). Nepoužívať viac ako 7 dní od dátumu prvej aplikácie.

   

  Podporte imunitu vašho dieťatka užívaním vitamínu C, D , betaglukánov - napr. TEREZIA Babyimun sirup s hlivou a rakytníkom, príchuť jablko

  Ak Ste otvorená homeopatii, imunitu vašho dieťatka môžete podporiť ak pomocou homeopatie. Na protivírusovú imunitu sa odporúča OSCILLOCOCCINUM 6 dávok 1x týždenne 1 tubičku. Na protibakteriálnu imunitu pri opakovaných sinusitidách, anginách, bronchitídach sa odporúča SILICEA CH15 granule 4 g - 5 granúl 2x týždenne počas 2-3 mesiacov. 

  Veľmi účinnou prevenciou je aromatizácia priestorov pomocou difúzera a vhodne zvoleného esenciálneho oleja - kajeput, vavrín, borovica, eukalyptus, levanduľa, citrón, pomaranč. 

   

  Verím, že kombináciou viacerých ciest podpory (lokálna, systémová a priestorová), nedáte vírusom a baktériám žiadnu šancu. 

   

  Viac o imunite detí sa dočítate v článkoch : DETSKÁ IMUNITAAKÉ VITAMÍNY DETI POTREBUJÚ

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Hrdlo
  11. 07. 2023

  časté angíny

  Dobrý deň mám opakujúce sa anginy nakoľko som alergická na penicilin asi sa mi nie dobre dokáže vyliečiť ta angina. Viete mi poradiť nejaké antibitoika na tento problém ktoré by mi mohol predpisat všeobecný lekár? Pripadne ci mam radšej užiť peniclin a dat si nejaké silnejšie probiotika? ( penicilin mi spôsobuje kŕče v bruchu a hnačky) . A aj pri tých antibitoikach všeobecne aké probiotika by ste mi odporučili? Ďakujem pekne !

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na liečbu angíny sú vhodné antibiotiká zo skupiny prencilínov a cefalospoirínov (napr. Zinnat). V- Pnc je dobrou voľbou na liečbu angín. Pri užívaí Atb je potrebné užívanie probiotík na zabránnei NÚ spôsobené Atb (likvidácia mikrobiómu) - dobrou voľbou sú probiotiká s vyšším obsahom probiotikcých kmeňov - BIOPRON 9 Premium 60 kapsúlPROBIO-FIX ATB assist 15 kapsúl, JAMIESON Probiotic 60 billion ultra strength 24 kapsúl. Probiotiká je potrebné užiť s odstupom najmenej 2–3 hodín  po užití antibiotík. 

  Skôr sa zamerajte na predchádzanie angín. Ak máte časté problémy s angínami, odporúčam Vám preventívne používať sprej OROGERMIN určený na obnovenie prirodzenej biologickej ochrannej bariéry, ktorá je zložená z pôvodných, autochtónnych saprofytov. Používa sa v prevencii infekcií v hrdle a ústnej dutine, po lokálnej a/alebo systémovej (pôsobiacej na celé telo) antibiotickej liečbe na uľahčenie obnovy normálnej hltanovej saprofytickej flóry, a vo všetkých prípadoch, kedy je potrebné uľahčiť obnovu normálnej hltanovej saprofytickej flóry (lokálne ošetrenie hltanu, chronické poškodenie v dôsledku vdýchnutia dymu alebo dráždivých látok, atď.).  Aplikujú sa 2 vstreky (min. 4 x 109 CFU), 1x denne počas 30-tich po sebe nasledujúcich dní, Odporúča sa opakovať liečbu najmenej po dobu 3 mesiacov  alebo podľa odporúčania lekára. Vzhľadom an to, že prípravok sa uchováva v chladničke, je dostuponý lne v kamenných BENU lekárňach, nie v našom e-shope. Viac o angínach a možnostiach liečby a opatreniach sa dočítate v článku AKO NA ANGÍNU

   

  Ak ste otvorená psychosomatike, skúste sa na častosť angín pozrieť aj zo psychosomatického pohľadu - téma sebavyjadrenia. Čo je to čo nechcete alebo nemôžete povedať, dostať von cez hrdlo. 

   

  Verím, že odpovede, ktoré Vám prídu,  pomôžu zmierniť vaše problémy. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.