Impetigo – čo robiť s nákazlivou bakteriálnou infekciou kože?

IMPETIGO – ČO ROBIŤ S NÁKAZLIVOU BAKTERIÁLNOU INFEKCIOU KOŽE?

O čo vlastne ide, keď sa povie impetigo? Možno je to pre vás úplne neznámy pojem. V tom prípade máte veľké šťastie, že ste naň nikdy nenarazili. Impetigo je totiž bakteriálny zápal kože a patrí medzi časté kožné ochorenia. Postihuje hlavne deti v predškolskom veku, ale ochorieť môžu aj dospelí. Prečo sa impetigo viac vyskytuje v lete? Čo ho vyvoláva? Akými príznakmi sa prejavuje a existuje účinná prevencia a liečba impetiga?

 • Pleť a pokožka
 • Choroby

5 minút čítania


Čo spôsobuje impetigo? Čo spôsobuje impetigo?

Impetigo je bakteriálna infekcia kože najčastejšie spôsobená streptokokmi (zvyčajne streptokokom Streptococcus pyogenes) a stafylokokmi (zlatým stafylokokom Staphylococcus aureus) alebo oboma týmito baktériami. Streptokoky a stafylokoky bežne žijú na povrchu našej pokožky alebo sliznici nosa, niektoré kmene ale môžu predovšetkým u ľudí s oslabenou imunitou po preniknutí do kože spôsobiť hnisavý zápal – impetigo.

Baktériám, ktoré infekciu vyvolávajú, sa dobre darí vo vlhkom a teplom prostredí. Preto sa impetigo viac šíri počas letného obdobia. Dokonca až každý 10. pacient, ktorý v lete vyhľadá kožného lekára, prichádza do jeho ambulancie práve s impetigom.

Prejavy a typy impetiga Prejavy a typy impetiga

Podľa toho, aké má impetigo príznaky, sa rozlišujú jeho 2 formy :

 1. Impetigo contagiosa
  Impetigo contagiosa alebo nebulózne impetigo je častejšou formou tohto ochorenia. Postihuje hlavne deti medzi 2–5 rokom. U tohto typu impetiga začiatok ochorenia vyzerá ako škvrny na koži, ktoré praskajú a zanechávajú červené fľaky s typickou žltou krustou. Kvôli svojmu vzhľadu býva označovaná ako medová krusta. Najčastejšie sa tieto krusty tvoria okolo nosa a úst a nie sú väčšie ako 2 cm, vyskytnúť sa ale môžu kdekoľvek po tele.
 2. Impetigo bullosa
  Impetigo bullóza je naopak označované ako bulózne impetigo. U tejto formy sa vytvárajú ploché oválne pľuzgieriky naplnené hnisom. Hnisavý pľuzgier potom môže ľahko prasknúť. Ide o častejšiu formu impetiga u detí do 2 rokov a bábätiek. Pľuzgiere sa najčastejšie tvoria na brušku alebo v slabinách.

Hoci impetigo môže vyzerať hrozivo, pri nekomplikovanom priebehu hnisavé vredy po tele nie sú príliš bolestivé a len málo svrbí. Aj tak ale rozhodne nemožno brať impetigo na ľahkú váhu.

Ako sa dá nakaziť impetigom? Ako sa dá nakaziť impetigom?

K nákaze impetigom môže dôjsť veľmi ľahko. Existujú celkom 3 cesty, ktorými sa môže človek nakaziť :

 1. Priamym kontaktom.
 2. Prostredníctvom kontaminovaných predmetov.
 3. Autoinfekciou, čiže prenesením infekcie  z tela napríklad zo zápalu v uchu alebo v nose.

Baktérie, ktoré impetigo spôsobujú, sú veľmi odolné a nákazlivosť impetiga je preto vysoká. Dieťa s impetigom preto nesmie chodiť do detského kolektívu! Okrem priameho kontaktu baktérie zostáva na povrchoch, prenáša sa aj rôznymi predmetmi alebo prstami na zdravú kožu. Dávajte preto doma pozor na spoločne používané príbory, taniere alebo hrnčeky. Než sa chorý uzdraví, mal by používať len svoj vlastný riad. Tiež uteráky a oblečenie by chorý s nikým nemal zdieľať. Perte všetko vrátane posteľnej bielizne na vysokú teplotu a nevynechajte žehlenie. Pozor, zdrojom nákazy bývajú aj zdieľané dresy na športoviskách. Najčastejším zdrojom nákazy impetigom u dospelých je potom ošetrovanie detí. Pri čistení krust u detí preto používajte ochranné rukavice.

zánět kůže

Rizikové faktory pre nákazu impetigom Rizikové faktory pre nákazu impetigom

U impetiga inkubačná doba trvá pokojne aj 10 dní. Už počas nej sa dajú nájsť baktérie vyvolávajúce impetigo na koži chorého. Impetigo môže vzniknúť aj na nepoškodenej pokožke. Nie je to ale také obvyklé. Baktérie totiž často preniknú cez poškodenú kožu. Riziko vzniku impetiga zvyšujú aj niektoré chronické ochorenia.

Pozrite sa na tie najbežnejšie rizikové faktory spojené s impetigom:

Impetigo sa môže skomplikovať Impetigo sa môže skomplikovať

Obvykle sa pri správnej liečbe impetigo dobre hojí. V niektorých prípadoch sa ale jeho liečba môže skomplikovať. Baktérie sa ľahko prenášajú a môžu vyvolať zápal inde na tele alebo napríklad bolesť v krku. Napriek tomu, že pri impetigu obvykle nebýva zvýšená telesná teplota alebo horúčka, pri prenose infekcie alebo rozsiahlom impetigu sa teplota aj horúčka objavujú.

Niektoré typy zlatého stafylokoka produkujú toxíny zodpovedné za vznik hnisavých pľuzgierov u bulóznej formy impetiga. Zriedkavo môžu tieto toxíny vyvolať rozsiahle červené ložiská, z ktorých sa odlupuje pokožka. Tento stav sa označuje ako syndróm obarenej kože (Staphylococcal Scalded Skin Syndrome, SSSS) a je dôvodom na hospitalizáciu.

Za 1-3 týždne po prekonaní impetiga sa u niektorých uzdravených pacientov môže objaviť zápal obličiek (glomerulonefritída). Spôsobuje ho hypersenzitívne imunitné reakcie na niektoré streptokoky. Aby sa tejto komplikácii predišlo, vykonáva sa spravidla po vyliečení impetiga kontrolný odber moču.

Liečba impetiga Liečba impetiga

Podobne ako pri iných bakteriálnych infekciách sa aj pri impetigoch liečba opiera o antibiotiká. Pokiaľ máte podozrenie, že má vaše dieťa alebo vy impetigo, navštívte lekára. Na liečbu impetiga sa používajú antibiotické masti a liečba pri nekomplikovanom priebehu trvá 7–10 dní.

Ako dlho sa lieči impetigo závisí aj od správneho ošetrovania kožných lézií. Aby antibiotiká prenikli do pokožky, odstraňujte z kožných lézií zaschnuté krusty. Použite na to gázu namočenú do teplej vody s dezinfekčným mydlom a postihnuté miestečko jemne umyte. Krusty vám tiež pomôže odstrániť mastička s kyselinou salicylovou alebo s 5% ureou. Kožné lézie potom ešte dezinfikujte. Použiť môžete antiseptiká na čistenie rán alebo si pripraviť slabý roztok manganistanu draselného, ​​ktorý zoženiete v lekárni. Na očistenú kožu potom nanášajte antibiotiká podľa predpisu od lekára. Pokiaľ je rozsah impetiga veľký, lieči sa antibiotickými sirupmi alebo tabletami. Aby sa impetigo ďalej nešírilo, nesmie si dieťa krusty škrabať. Proti svrbeniu preto prípadne podávajte antihistaminika.

Antibiotická rezistencia
K používaniu antibiotík aj antibiotických mastí vždy pristupujte zodpovedne. Lieky užívajte po dobu, ktorú určil lekár, a zvyšné antibiotiká vráťte do lekárne. Nesprávne používanie antibiotík môže viesť k rezistencii u baktérií vyvolávajúcich impetigo. Kvôli antibiotickej rezistencii strácajú antibiotiká na tieto baktérie účinnosť.

Ako vyzerá impetigo po zahojení, trápi nejedného rodiča. Predstava, že by po ňom mali zostať dieťaťu jazvy, je totiž strašná. Keď po doliečení impetiga príznaky vymiznú, zostáva koža našťastie bez jaziev. Zápal totiž prebieha iba v povrchovej vrstve pokožky. Napriek tomu sa odporúča chrániť miesta, kde boli krusty, pred priamym slnečným žiarením alebo používať ochranné opaľovacie krémy. Predíde sa tým pigmentácii kože a vzniku škvŕn po impetigu. Aj tieto pigmentové škvrny ale spravidla po nejakej dobe vymiznú.

Autor : Petra Večeřová

Kožné problémyPrípravky na ošetrenie kože

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.