Ako vyzerajú kiahne a ako na ne?

AKO VYZERAJÚ KIAHNE A AKO NA NE?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Kiahne je infekčné ochorenie, ktoré spôsobuje vírus. Každý, kto sa s nimi už u svojich detí stretol, vie, že existujú dva typy tohto ochorenia. Kiahne pravé (Variola vera) je veľmi nebezpečné ochorenie, na ktoré v 20. storočí zomreli milióny ľudí. Vďaka zavedeniu povinného očkovania v tejto dobe sa darí v súčastnosti udržiavať zdravie a v populácii sa už nevyskytujú.

 • Deti a mamičky
 • Choroby

5 minút čítania


Závažnosť ovčích kiahní Závažnosť ovčích kiahní

Druhým typom sú ovčie kiahne, ktoré sú  typické pre detský vek. Pôvodcom je vírus Varicella zoster, ktorý patrí medzi herpetické vírusy. Vírus sa prenáša kontaktom s chorým, pretože sa nachádza v sekréte  pľuzgierikov. Vírus je tiež prenosný kvapôčkami  vo vzduchu. Pokiaľ ste v miestnosti s chorým, máte  teda veľkú pravdepodobnosť, že kiahniami ochorie. Človek je nákazlivý jeden alebo dva dni predtým, než sa vysievajú vyrážky na koži a po prepuknutí príznakov ešte ďalší týždeň. Najčastejšie sa chorobou nakazia deti v predškolskom a školskom veku, ale nie je  výnimkou nákaza kiahniami v dospelosti. Kiahne sú nebezpečné predovšetkým pre tehotné ženy, pretože vírus prestupuje do plodovej vody a môže vážne poškodiť zdravie dieťaťa.

Nechať sa očkovať proti ovčím kiahniam? Nechať sa očkovať proti ovčím kiahniam?

Tak ako u ďalších vysoko nákazlivých vírusových ochoreniach sa môžete aj proti ovčím kiahniam nechať očkovať. Očkovanie patrí medzi nepovinné, ale doporučené. Vykonáva sa v ordináciach detského alebo praktického lekára vakcínou Varivax.  Očkovať je možné deti od 12. mesiacov (za osobitých okolností dojčatám vo veku od 9. mesiacov) 1. vakcínou, preočkovanie sa vykonáva po uplynutí 1 mesiaca po prvom zaočkovaní. Staršie deti a dospelí sa očkujú tiež dvoma dávkami s odstupom najmenej 4-8 týždňov. Vakcína na  ovčie kiahne znižuje tiež riziko vzniku pásového oparu i v neskoršom veku.

Ako sa ovčie kiahne prejavujú? Ako sa ovčie kiahne prejavujú?

Ich  inkubačná doba sú 2-3 týždne. To znamená, že po túto dobu je vírus už v tele hostiteľa, ale neprejavujú sa príznaky ochorenia. Po vniknutí vírusu do tela sa množia v sliznici dýchacích ciest, ďalej  putujú krvným obehom a v lymfatických cestách. Už v tejto fáze se dieťa môže cítiť unavené a väčšinou má aj zvýšenú teplotu. Sprievodným príznakom je často bolesť hlavy, nádcha a celkové nechutenstvo. Na tele sa objavujú červené škvrnky. Miesto, kde sa chystá pľuzgierik prejaviť, môže najskôr 1-2 dni svrbieť, a potom sa objaví výsev v podobe pľuzgierikov naplnených tekutinou. Na začiatku je tekutina číra, neskôr sa mení na zakalenú. Najviac pľuzgierikov nájdete na trupe a hrudníku, nevynechajú ale ani tvár, očné  viečka a vlasovú časť. Na končatinách je ich  menej. Najnebezpečnejší je výsev na sliznici úst alebo genitálií. Postupne sa objavujú vo vlnách v rozmedzí 2-6 dní, preto na tele môžeme v rovnakú chvíľu pozorovať nové pľuzgieriky a už zasýchajúce chrasty. 

Jak vypadají puchýře neštovic

Drobné pľuzgieriky – ktoré ešte len vznikajú a chrastovité, veľké, ktoré zanikajú.

Ako liečiť kiahne? Ako liečiť kiahne?

Pľuzgieriky veľmi svrbia  a je dôležité,  aby sa chorý škriabal čo najmenej. Nielen, že sa tým horší hojenie pľuzgierikov a trvá dlhšiu dobu, ale tiež sa zvyšuje riziko bakteriálnej nákazy v rozškriabanom mieste a teda aj vzniku jaziev. Keďže ide u kiahní o vírusové ochorenie, podávanie antibiotík nemá zmysel. Lieči se len symptomaticky a to tak, že sa ošetrujú pľuzgieriky. Tie by mali čo najrýchlejšie zaschnúť a vysušiť sa. Preto je ideálne ich natierať  prípravkom Tanno Hermal lotio. Proti svrbeniu je možné podať aj antihistaminiká – pre deti kvapky Fenistil alebo Claritine pre dospelých. Tieto lieky majú sedatívny účinok a pomôžu lepšie zaspať a pľuzgieriky si v noci neškriabať. Zvýšenú teplotu je možné tlmiť bežne užívanými liekmi proti bolesti, ako sú Panadol alebo Paralen. Pri ovčích kiahniach sa neodporúča užívanie lieku NUROFEN pre deti v žiadnej liekovej forme. Vhodnou alternatívou pre zmiernenie svrbenia a k vysušeniu pľuzgierikov je aj 100% tea tree oil, ktorý se nanáša rovnako ako Tanno Hermal na každý pľuzgier zvlášť. 

Ako zvládnuť obdobie kiahní Ako zvládnuť obdobie kiahní

 • Kúpanie a mačenie pľuzgierikov kiahní nie je  vhodné. Chorého  je lepšie krátko a rýchlo osprchovať a následne opatrne osušiť prikladaním uteráka, aby sa pľuzgieriky neporušili. 
 • Noste pohodlné oblečenie a zvlášť deťom dávajte bavlnené dojčenské oblečenie, ktoré nebude pokožku dráždiť.
 • Až do zaschnutia všetkých pľuzgierikov nechajte chorého doma. To trvá približne 14 dní. Nielen, že  tým zamedzíte šíreniu vírusov kiahní, ale tiež dieťa chránite pred ďalšou infekciou. V tomto období je totiž imunita oslabená a môže dôjsť k nákaze ďalšieho ochorenia.
 • Pokiaľ nemá chorý ďalšie zdravotné komplikácie, nie je  nutná akútna návšteva lekára. Alternatívou môže byť telefonická konzultácia a upovedomenie lekára. Zabránite tak ďalšiemu šíreniu vírusu, obzvlášť v detskom kolektíve.
 • Dbajte na čistotu rúk a krátko ostrihané nechty. To má najväčší vplyv na ďalšie zapálenie škrabaných pľuzgierikov.
 • Nevystavujte zbytočne dieťa priamemu slnku. Pot, teplo a slnečné žiarenie zhoršujú priebeh ochorenia.


Ten, kto prekonal kiahne raz, má už celoživotnú imunitu a pri ďalšom stretnutí imunitného systému s vírusom s ním dokáže sám bojovať. Po prekonaní ochorenia sa ale vírus ukladá v gangliách nervových buniek, kde prechádza do latentného štádia. V neskoršom veku a pri oslabenej  imunite sa nákaza prejavuje aj ako pásový opar.

Všetko na problémy s kožou Všetko na opary

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

FENISTIL Gél pri poštípnutí a svrbení 50 g

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

10,99 €

TANNO-HERMAL Lotio 100 g

 • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

9,49 €

PANADOL Junior čapíky 250 mg od 15kg+ 10 ks

Skladom v e‑shope

3,49 €

PARALEN SUS Pre deti suspenzia 100 ml

Skladom v e‑shope

4,49 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.