Novorodenecká žltačka – prečo vzniká a kedy je nebezpečná?

NOVORODENECKÁ ŽLTAČKA – PREČO VZNIKÁ A KEDY JE NEBEZPEČNÁ?

Keď mamička drží svoje dlho očakávané bábätko, zdá sa tak maličké a krehké. O to viac ju v prvých dňoch života dieťaťa môžu vydesiť príznaky novorodeneckej žltačky. Prejavy žltačky u novonarodených detí sú veľmi časté. Objavujú sa viac ako u polovice detí. U väčšiny našťastie nepredstavujú nebezpečenstvo. Prečo novorodenecká žltačka vzniká a kedy už môže byť nebezpečná?

 • Články o zdraví
 • Deti a mamičky

6 minút čítania


Prečo vzniká novorodenecká žltačka?
Prečo vzniká novorodenecká žltačka?

S príchodom na svet sa pre malého človiečika všetko mení. Predtým dostával to, čo potrebuje, cez mamičku. S jeho výživou počas výlučného dojčenia tomu bude podobne, avšak nadýchnuť sa už musí samo. Počas tehotenstva vyvíjajúce sa bábätko dostáva kyslík z okysličenej krvi matky. Aby to mohlo fungovať, krvinky nenarodeného dieťaťa obsahujú tzv. fetálny hemoglobín, ktorý dokáže viazať kyslík pevnejšie, než červené krvné farbivo dospelých. Keď sa bábätko narodí, fetálny hemoglobín sa odbúrava a nahradí ho štandardný hemoglobín.

Odbúraný hemoglobín sa mení na metabolit bilirubín. Pečeň bilirubín spracováva, spolu so žlčou sa potom vylučuje z tela stolicou. Práve žlté farbivo bilirubín je príčinou novorodeneckej žltačky (Icterus neonatorum). Pri zvýšenom bilirubíne v krvi (hyperbilirubinémii) prichádzajú jej typické prejavy.

Rozdiel medzi novorodeneckou a normálnou žltačkou

Žltačka sama o sebe je príznak zožltnutia kože, slizníc a očného bielka kvôli vysokej koncentrácii bilirubínu v krvi. Príčiny žltačky môžu byť veľmi rôzne a veľmi závažné. Zatiaľ čo u detí ide vo väčšine prípadov o novorodeneckú žltačku spôsobenú výmenou plodového hemoglobínu za štandardné krvné farbivo, žltačka u dospelých má spravidla závažné príčiny ako nepriechodnosť žlčových ciest či ťažké poškodenie pečene v dôsledku vírusovej hepatitídy alebo pečeňovej cirhózy.

Prejavy žltačky

U dieťaťa sa prvé príznaky novorodeneckej žltačky objavujú spravidla deň po narodení a najvýraznejšie bývajú medzi 3. - 5. dňom. Najskôr je zožltnutie kože a slizníc zrejmé na najviac prekrvených častiach telíčka predovšetkým na hlavičke. Mamička spravidla ako prvá spozoruje žltkasté bielko očí. Žlté bielko však nie je pre diagnózu žltačky rozhodujúce.

Ako sa meria novorodenecká žltačka? Zožltnutie kože lekár posudzuje na dennom svetle, pretože umelé svetlo ho môže skresliť. Množstvo bilirubínu môže orientačne namerať prístrojom cez kožu, pri zvýšených hodnotách sa stanoví presná hladina bilirubínu z krvi. Viditeľné prejavy žltačky je u novorodenca možné pozorovať približne od hodnoty bilirubínu 0,85 mikromólov/l. Ak hladina bilirubínu rastie rýchlejšie ako 85 mikromólov/l za deň, považuje sa novorodenecká žltačka za patologickú. V závažných prípadoch pri novorodeneckej žltačke hodnoty bilirubínu v krvi dieťaťa presahujú 250 mikromólov/l.

Okrem zožltnutia kože sprevádza dojčenskú žltačku zmeny správania u novorodenca – dieťa horšie prospieva a zle sa budí na dojčenie, pretože pri novorodeneckej žltačke spavosť bábätiek býva zvýšená.

Typy novorodeneckej žltačky Typy novorodeneckej žltačky

Rýchla výmena hemoglobínu je u novorodencov bežný fyziologický proces. V niektorých prípadoch ale môže dochádzať k závažnejším prejavom. Špecifickým a nebezpečným podtypom žltačky je potom hemolytická choroba novorodencov.

 • Fyziologická a patologická novorodenecká žltačka

Bežná novorodenecká žltačka sa prejaví po 24 hodinách od narodenia dieťaťa a pretrváva niekoľko dní. Nekomplikovaná žltačka je považovaná za fyziologickú a netreba z nej mať strach. Závažnejšie prejavy žltačky sa môžu objaviť u nedonosených detí. Ich pečeň totiž nie je dostatočne vyzretá a “nestíhajú” uvoľnený bilirubín spracovávať. U týchto detí sa predlžuje doba, ako dlho trvá žltačka, a jej prejavy sú výraznejšie.

Silnejšia žltačka sa môže prejaviť u detí, ktorým sa pri pôrode urobil hematóm (modrina), žltačka môže byť tiež ukazovateľom infekcie a ojedinele aj niektorých zriedkavých metabolických ochorení. Krvný test pri novorodeneckej žltačke dokáže navyše odhaliť, či žltačka nemá pôvod v cholestáze alebo nefungujúcemu odtoku žlče. Príčinou cholestázy u malých detí je vrodená vada žlčníka. V tomto prípade sa pristupuje k chirurgickému riešeniu.

 • Hemolytická choroba novorodencov

Zvláštny podtyp detskej žltačky sa označuje ako hemolytická choroba novorodencov. Rozpad červených krviniek u bábätka v tomto prípade spôsobuje rozdielnosť medzi krvnou skupinou matky a dieťaťa. Ak budúca mamička má negatívny Rh faktor (D antigén, označuje sa ako mínus za písmenom alebo číslicou krvnej skupiny), plod môže mať po oteckovi Rh faktor pozitívny. V tomto prípade je zarobené na problémy.

Pri prvom tehotenstve je všetko v poriadku. Počas prvého pôrodu (v tomto prípade aj prvého potratu) si ale telo matky vytvorí protilátky proti krvnej skupine dieťaťa s pozitívnym Rh faktorom. Pri ďalších tehotenstvách tieto protilátky poškodzujú krvinky bábätka a spôsobujú ich zvýšený rozpad. Pred narodením vznikajúci bilirubín z rozpadnutých krviniek odbúrava za bábätko matka. Po narodení ho dieťa musí odbúrať samo. U novorodenca sa v tomto prípade môže veľmi skoro objaviť silná a nebezpečná žltačka.

Syndróm modrej masky

Okrem žltačky ďalšou farbou, ktorá môže novopečenú mamičku čoskoro po pôrode vydesiť, je modrá. U bábätka sa totiž môže prejaviť syndróm modrej masky (Blue Mask Syndrome). Ide o špecifické poranenie, ktoré vzniká ako dôsledok stlačenia hrudníka a vedie k popraskaniu žiliek v oblasti hlavy a krku, čo sa prejaví „modrinou“. Aj tento typ hematómu môže prispieť k rozvoju novorodeneckej žltačky. Rozvojom syndrómu modrej masky sú ohrozenejšie bábätká s vysokou pôrodnou hmotnosťou.

Okrem syndrómu modrej masky je s modrou spojený aj syndróm modrého dieťaťa. Vzniká však úplne iným mechanizmom. Dojčatá do pol roka veku sú veľmi citlivé na príjem dusičnanov. Dusičnany sa totiž viažu na hemoglobín v červených krvinkách a menia ho na nefunkčný methemoglobín, čo sa prejavuje modraním pokožky. Pri vysokej hladine methemoglobínu v krvi hrozí nedostatočné okysličenie tkanív bábätka. Dusičnany sa nachádzajú napríklad aj v pitnej vode. Do pol roka veku preto pre prípravu príkrmov alebo umelého mlieka používajte zásadne dojčenskú vodu.

Riziká spojené so žltačkou u novorodencov Riziká spojené so žltačkou u novorodencov

Fyziologická novorodenecká žltačka nepredstavuje pre bábätko riziko. Avšak závažné prejavy patologickej žltačky ako vysoké hladiny bilirubínu v krvi a dlhotrvajúca žltačka pre bábätko môžu znamenať závažné riziko. U veľmi malých detí nie je tak dobre vyvinutá ochrana mozgu (hematoencefalická bariéra) ako u dospelých. Pri vysokej hladine bilirubínu v krvi preto bilirubín môže preniknúť aj sem a spôsobiť tzv. jadrové poškodenie mozgu (kernikterus), kedy môže dôjsť aj k trvalému poškodeniu a mentálnej retardácii. Okrem poškodenia mozgu dieťa ohrozuje chudokrvnosť. Tieto riziká sú viazané na naozaj veľmi závažné stavy novorodeneckej žltačky, ktoré najčastejšie súvisia s hemolytickou chorobou novorodencov.

fototerapia novorodenca

Liečba novorodeneckej žltačky Liečba novorodeneckej žltačky

Novorodenecká žltačka zvyčajne spontánne vymizne v priebehu niekoľkých dní. Pretrvávajúcu novorodeneckú žltačku alebo vysokú hodnotu bilirubínu v krvi je však nutné správne diagnostikovať a liečiť. V pôrodniciach preto ošetrujúci personál bábätko počas hospitalizácie po pôrode sleduje.

Aké sú prirodzené spôsoby, ako sa zbaviť novorodeneckej žltačky?

 • Primerane vystavujte bábätko dennému svetlu.
 • Dostatočne bábätko dojčite.

Slnečné lúče pomáhajú rozkladať v žltý bilirubín v koži na neškodný metabolit. Odporúča sa preto postieľku s bábätkom postaviť blízko k oknu. Nenechajte ale dopadať do postieľky priame slnečné lúče! Pokožka novorodenca je veľmi citlivá.

Dojčenie bábätku pomôže prirodzene naštartovať tráviaci systém a tým aj vylučovanie bilirubínu. Na začiatku bude u novorodenca stolica tmavá a riedka, označuje sa ako smolka (mekónium). Táto prvá stolica obsahuje veľa bilirubínu, ale už čoskoro v plienkách nájdete v obvyklej žltkastej stolici bábätiek. Ako často dojčiť novorodenca so žltačkou? Každé bábätko je iné. Všeobecne sa odporúča dojčiť dieťa často a s dojčením začať čo najskôr. Pretože sú deti s novorodeneckou žltačkou spavejšie, môže byť nutné ich na dojčenie budiť.

Liečba závažnejších typov žltačky

Patologická žltačka u novorodencov rozhodne patrí do rúk lekára. Odbúravanie žltého bilirubínu je možné podporiť pomocou fototerapie. Fototerapia u novorodenca prebieha v inkubátore s modrým svetlom. Bábätko sa do neho uloží len v plienke, aby bola čo najväčšia plocha pokožky vystavená svetlu. Cyklus fototerapie môže trvať napríklad 2 hodiny, po pauze je možné vystavenie modrému svetlu opäť zopakovať. U najzávažnejších typov novorodeneckej žltačky je nutná krvná transfúzia.

Prevencia rizika hemolytickej choroby novorodencov

Závažné prejavy novorodeneckej žltačky sú veľmi často spojené s hemolytickou chorobou novorodencov. V dnešnej dobe lekári sledujú krvné skupiny matky aj dieťaťa a riziko jej rozvoja dokážu odhadnúť. Ak čaká Rh negatívna matka Rh pozitívne dieťa, dokážu lekári brániť vzniku protilátok proti Rh faktoru podaním špeciálneho injekčného lieku na konci tehotenstva alebo krátko po pôrode. Či sú v krvi matky protilátky proti Rh faktoru, ktoré potenciálne môžu útočiť na krvinky dieťaťa, je možné zistiť hematologickým vyšetrením tzv. Coombsovým testom.

Vďaka zdravotnej starostlivosti v pôrodnici, včasnému záchytu závažnej novorodeneckej žltačky a jej liečbe sú riziká rozvoja trvalých následkov u bábätka v dnešnej dobe úplne minimálna.

Homeopatická podpora pri novorodeneckej žltačke Homeopatická podpora pri novorodeneckej žltačke

Prejavy žltačky môžete zmierniť podávaním správnych homeopatických monokomponetných liekov. Ich výhodou je bezpečnosť a účinnosť s možnosťou podávania už od novorodeneckého veku. U najmenších detí (novorodenci a dojčatá) sa môže 5 granúl rozpustiť v 0,5 dcl vody a podávať čajovou lyžičkou 1 až viackrát denne v odporúčanom čase (napr. odstup 8 hodín) vždy po premiešaní roztoku. Denne treba pripraviť čerstvý roztok. Podávanie lieku sa opakuje do ústupu ťažkostí, najčastejšie 1-3 dni, niekedy je potrebné podávať týždeň.

 • CHINA 9CH - pomáha odburávať zvýšené hodnoty bilirubínu. Podáva sa lyžička roztoku (5granúl v 0,5dcl čistej dojčenskej vody) 2x denne.
 • LYCOPODIUM CLAVATUM 9CH - na novorodeneckú žltačku pretrvávajúcu aj po fototerapii, častejšie sa vyskytuje u chlapcov. Podáva sa lyžička rotoku (5granúl v 0,5dcl čistej dojčenskej vody) 2-3x denne.
 • PHOSPHORUS 9CH - určený na regeneráciu pečene, podáva sa pri zvýšených hodnotách pečeňových testov. Podáva sa lyžička rotoku (5granúl v 0,5dcl čistej dojčenskej vody) 2x denne.
 • CHELIDONIUM MAJUS CH9 - má špecifický účinok na pečeň, podáva sa u podráždených detí so žltačkou, s chladnými končekmi prstov. Podáva sa lyžička rotoku (5granúl v 0,5dcl čistej dojčenskej vody) 3x denne.

Autor : Petra Večeŕová

 

Starostlivosť o detiDeti a mamičky


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Otázka na produkt
  • Trávenie
  11. 05. 2020

  Ako dlho môže užívať novorodenec kvapky Sab sipmplex?

  Dobry den.zaujima ma ako dlho moze novorodenec uzivat tieto kvapky a v akom mnozstve.mozu uskodit?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Sab simplex môžete používať pravidelne aj dlhodobejšie ( mesiace až roky)  pokiaľ problémy s kolikou u dieťatka pretrvávajú . Užíva sa po jedle a pred spaním. Časom, keď Vaše dieťatko trochu podrastie, problémy s refluxom by mali ustúpiť.   
  Novorodenci (od 3. týždňa po narodení), dojčatá a deti do 36 mesiacov užívajú : 15 kvapiek (0,6 ml suspenzie) do každej fľašky s pitím (alebo na lyžičku pred každým dojčením). Simetikónová emulzia sa ľahko mieša s inými tekutinami, napr. s mliekom.Neprekračovať odporúčané dávkovanie.

  SAB SIMPLEX rozloží bublinky v spenenom hliene črevnej steny, nevstrebáva sa a odchádza nezmenený črevom von z tela, nemá nežiadúce účinky.

  Po kúpeli a po jedle  sú pri bolestiach bruška  vynikajúce aj masáže  bruška v smere hodinových ručičiek -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier  alebo mandľovým olejom , do kt. kvapnete kvapku kvalitného feniklového  alebo levanduľového oleja, alebo len čistým masážnym olejom.

  Nápomocná by  Vám mohla byť aj kniha Masáže detí a dojčiat od Jany Hašplovej  -názorný a prehľadný úvod do techniky masáží detí a dojčiat je určený predovšetkým rodičom.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Trávenie
  15. 05. 2020

  Čo je vhodné na bolesti bruška u novorodenca?

  Dobrý deň, existujú nejaké kvapky pre 2 mesačné dieťa ako je Babycalm ale neobsahuje mätu? Mäta malej podporuje reflux.
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Doporučujem Vám užívanie SAB SIMPLEX sus 30ml. Používa sa pri zvýšenej tvorbe plynov a ich hromadení v gastrointestinálnom trakte (meteorizmus) s gastrointestinálnymi ťažkosťami, ako sú nafukovanie, pocit plnosti a napätie v nadbrušku.

  Novorodenci, dojčatá a deti do 36 mesiacov užívajú  15 kvapiek (0,6 ml suspenzie) do každej fľašky s pitím (alebo na lyžičku pred každým dojčením). Simetikónová emulzia sa ľahko mieša s inými tekutinami, napr. s mliekom.

  Po kúpeli a po jedle  sú pri bolestiach bruška  vynikajúce aj masáže  bruška v smere hodinových ručičiek -  s prírodným  olejom z marhuľových jadier  alebo mandľovým olejom , do kt. kvapnete kvapku kvalitného feniklového  oleja, alebo len čistým masážnym olejom.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  25. 05. 2021

  Čo je vhodné na ošetrenie pupka novorodenca?

  Prosím je tento sprej vhodný na čistenie pupku novorodenca???
  CICATRIDINA sprej

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na ošetrenie pupka stačí používať Spiritus dilutus 60%, kt. si bežne  zakúpite v kamenných lekárňach. Viac o starostlivosti o pupok sa dočítate v článku : LIEH NA PUPOK A STAROSTLIVOSŤ O NEHO. Môžu sa však pri jeho hojení objaviť aj komplikácie ako :  začervenané okolie pupčeka, bolestivý pupok na dotyk,  pupok nepríjemne silne zapácha, alebo krváca, poprípade sa vytvoria okolo pupka vriedky - vtedy je vhodnejšie navštíviť lekára.  Neviem v akom štádiu sa pupček nachádza, možno si vystačíte len s obyčajným liehom. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  07. 12. 2022

  Lekárnička pre novorodenca

  Dobry den,

  Mam 7 tyzdnovu dcerku a ccela by som nasu domacu lekarnicku doplnit o lieky na hnacku, zapchu a horucku.
  Viete mi, prosim, pre nu odporucit lieky s tymito indikaciami? Nasla som iba produkty, ktore su vhodne od 3 mesiacov.

  Dakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Momentálne je situácia s liekmi na horúčku pre najmenších veľmi zlá, žiadne sirupy nie sú dostupné. Momentálne máme len PARALEN 100 5 čapíkov (od 7kg) , kt. Vám odporúčam zakúpiť do domácej lekárničky, kým ešte je.

   

  Horúčka novorodenca a batoľata vyžaduje vždy návštevu detského lekára, ktorý musí najskôr dieťatko dôkladne vyšetriť, stanoviť správnu diagnózu a predpísať adekvátnu liečbu. Podľa odporúčaní WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) je vhodné začať  liečbu horúčky antipyretikami pri teplote nad 38,5 °C nameranej v podpazuší, alebo pri teplote nad 39 °C nameranej v rekte. 

   Liečba spočíva v  kombinácii režimových, fyzikálnych a medikamentóznych opatrení. Predpokladom úspešnej liečby je aj dostatočný príjem tekutín dieťaťa. Je potrebné častejšie podávať malé množstvá tekutín. Ak dieťatko dojčíte, prikladajte ho k prsníku podľa možností, čo najčastejšie.

  • Režimové opatrenia - pokoj na lôžku, príjem tekutín (čaj, zriedené ovocné šťavy), príjem energie (vo forme sacharidov) a ľahké oblečenie.
  • Fyzikálne metódy - tzv. sponging -trenie vlažnou špongiou- pridajte pri rektálnej teplote nad 39 °C, v priebehu prvých 30 minút a za súčasného podania paracetamolu. Sponging je vhodný predovšetkým u batoliat do 3 mesiacov pri rektálnej teplote nad 39°C, upozorňujeme, že sa neodporúča pri hyperpyrexii (keď má dieťa teplotu nad 41 °C), ak sa objaví mramorovaná koža alebo vyrážky na koži.
  • Medikamentózna liečba - perorálne užívanie (forma sirupu) paracetamolu (od 3mesiacov a 5kg) alebo ibuprofenu (od 3mesiacov a 5kg). Vhodnosť užívania antipyretík u detí mladších ako 3 mesiacov vždy konzultujte s detským lekárom. 

  Na hnačku a zápchu môžete použiť probiotikum BIOGAIA ProTectis kvapky 10 ml. Akékoľvek zdravotné problémy bábätiek musíte riešiť s detdkou lekárkou.

   

  Viac o tom, čo patrí do lekárničky pre bábätká nájdete v článku LEKÁRNIČKA PRE BÁBÄTKO - ČO DO NEJ PATRÍ?

   

  Všetky dôležité otázky týkajúce sa starostlivosti o dieťatko nájdete v sekcii Deti a mamičky - napr. AKO DÁVKOVAŤ LIEKY OD TEPLOTY U DETÍPRVÉ DETSKÉ CHOROBY - AKO SA PREJAVUJÚ A AKO S NIMI BOJOVAŤ?

   

  Odporúčam sa sústrediť na to, že dieťatko je v poriadku, užívajte sa navzájom. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.