Ako dávkovať lieky od teploty u detí

AKO DÁVKOVAŤ LIEKY OD TEPLOTY U DETÍ

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Horúčka nie je ochorenie, je to jeden z príznakov, ktorý nás informuje o tom, že v malom detskom telíčku sa niečo deje. Predstavuje základný obranný mechanizmus tela voči patogénom, pri ktorom sa zvyšuje aktivita imunitného systému. Jeho cieľom je čo najrýchlejšie zlikvidovať svojho nepriateľa – patogén vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Ak však vysoká teplota (nad 38,5 °C) pretrváva dlhší čas a nedarí sa ju znížiť, hrozia komplikácie ako napríklad febrilné kŕče, dehydratácia, nechutenstvo či zápcha. V našom článku nájdete potrebné odpovede na Vaše otázky, kedy je ten správny čas nasadiť lieky proti vysokej teplote a ako správne tieto lieky dávkovať.

  • Deti a mamičky

7 minút čítania


Čo robiť pri horúčke a zimnici u detí? Čo robiť pri horúčke a zimnici u detí?

O tom, ako správne postupovať pri zvýšenej teplote až horúčke závisí najmä od toho, akú hodnotu teploty Vám ukáže teplomer, ktorým nameriate teplotu u Vášho dieťatka.

Teplotu pod 38 °C zvládnete zvyčajne len režimovými opatreniami, medzi ktoré patrí:

  • pokoj na lôžku, ľahko stráviteĺné jedlo a priedušné oblečenie,
  • dostatočný príjem tekutín, ako účinná prevencia pred dehydratáciou (čaje, riedená ovocná šťava, neperlivá minerálna voda),
  • doplnenie energie vo forme sacharidov (hroznový cukor, glukóza, Fortini) na lepšie zvládnutie ochorenia,
  • podpora imunity pomocou vitamínov , minerálov a ďalších účinných zložiek.

Ak stupnica na teplomeri ukazuje hodnotu viac ako 38,5 °C, vždy pridávajte antipyretiká, zabránite komplikáciám, ktoré môže horúčka so sebou priniesť. Hlavným dôvodom aplikácie antipyretík je zlepšiť komfort dieťatka.

Pri horúčke nad 39°C odporúčame k antipyretikám pridať už aj chladenie pomocou zábalov, chladivých náplastí alebo spongingu (trenie vlažnou špongiou).

Ak dieťatko má nepríjemný pocit neprimeraného chladu a trasie sa od zimy, vtedy hovoríme o zimnici alebo o triaške. Fyziologicky ide o opakované sťahovanie a uvoľňovanie svalov v pokožke, čo spôsobí vazokonstrikciu ciev na periférií, preto do nich nemôže preniknúť krv a tým prehrievať okolité tkanivá. Zimnica  vzniká ako reakcia organizmu na zvýšenú teplotu alebo horúčku pri vírusových a bakteriálnych ochoreniach. Vyskytuje sa predovšetkým pri náhlom náraste telesnej teploty, po dosiahnutí určitej hodnoty ustupuje.

Postup ako zvládnuť zimnicu u detí závisí od veku dieťaťa, výšky horúčky a od ďalších sprievodných príznakov. Zimnica sprevádzajúca teplotu do 38,0 °C nevyžaduje okrem pokoja na lôžku s ľahkou prikrývkou (dekou)  a dostatočného prísunu tekutín, ďalšie opatrenia, ani návštevu lekára. Na umývanie sa používa len vlažná voda. Hrubé vrstvy oblečenia a ťažké periny  neodporúčame, pretože môžu zvýšiť horúčku a zhoršiť prejavy zimnice. 

Ak zimnicu sprevádza  teplota vyššia ako  38°C, je potrebné okrem režimových opatrení (pokoj  na lôžku, prikrytie ľahkou dekou, vlažné tekutiny) užiť lieky na zníženie horúčky (odborne ich voláme antipyretiká). V prípade veľmi vysokej horúčky nad 39°C  je vhodné pridať k nim aj sponging, kúpele vo vlažnej vode alebo zábaly na členky a zápästia.  


Čím  znížiť horúčku u detí??  
Čím znížiť horúčku u detí?

Na zníženie horúčky u detí sa používajú antipyretiká s účinnou látkou paracetamol, ktorý poznáte pod komerčným názvom Panadol, Paralen a ibuprofén, ktorý nájdete v liekoch Nurofen, Brufen, Mig, Ibalgin. Pozor pri výbere na použitie správnej liekovej formy (tablety, sirupy, čípky). Pre najmenšie detí sú najvhodnejšie antipyretiká v sirupovej forme alebo čapíky. Odporúčame mať pre istotu doma obe, aj sirup i čapíky, pomôžu vám lepšie zvládnuť tieto náročné dni strávené pri lôžku svojho dieťatka. Počas spánku, keď teplomer neúprosne ukazuje hodnoty nad 38 °C alebo v prípade, že vaše dieťatko má odmietavý postoj k sirupu, prípadne vracia, je aplikácia čapíka najlepším riešením. Počas dňa, keď je dieťatko bdelé, uprednostnite pri horúčke u detí sirup.

Horúčka u novorodenca a dojčaťa Horúčka u novorodenca a dojčaťa

Horúčka novorodenca a batoľata vyžaduje vždy návštevu detského lekára, ktorý musí najskôr dieťatko dôkladne vyšetriť, stanoviť správnu diagnózu a predpísať adekvátnu liečbu. Podľa odporúčaní WHO (Svetová zdravotnícka organizácia) je vhodné začať  liečbu horúčky antipyretikami pri teplote nad 38,5 °C nameranej v podpazuší, alebo pri teplote nad 39 °C nameranej v rekte. 

 Liečba spočíva v  kombinácii režimových, fyzikálnych a medikamentóznych opatrení. Predpokladom úspešnej liečby je aj dostatočný príjem tekutín dieťaťa. Je potrebné častejšie podávať malé množstvá tekutín. Ak dieťatko dojčíte, prikladajte ho k prsníku podľa možností, čo najčastejšie.

  • Režimové opatrenia - pokoj na lôžku, príjem tekutín (čaj, zriedené ovocné šťavy), príjem energie (vo forme sacharidov) a ľahké oblečenie.
  • Fyzikálne metódy - tzv. sponging -trenie vlažnou špongiou- pridajte pri rektálnej teplote nad 39 °C, v priebehu prvých 30 minút a za súčasného podania paracetamolu. Sponging je vhodný predovšetkým u batoliat do 3 mesiacov pri rektálnej teplote nad 39°C, upozorňujeme, že sa neodporúča pri hyperpyrexii (keď má dieťa teplotu nad 41 °C), ak sa objaví mramorovaná koža alebo vyrážky na koži.
  • Medikamentózna liečba - perorálne užívanie (forma sirupu) paracetamolu (od 3mesiacov a 5kg) alebo ibuprofenu (od 3mesiacov a 5kg). Vhodnosť užívania antipyretík u detí mladších ako 3 mesiacov vždy konzultujte s detským lekárom. 

Je vhodné striedať Nurofen a Paralen? Je vhodné striedať Nurofen a Paralen?

Aj keď v minulosti bola táto kombinácia odporúčaná, dnes sa už striedanie paracetamolu a ibuprofénu neodporúča. Chýbajú totiž údaje o bezpečnosti a zvýšenej účinnosti.

Odborníci uprednostňujú skôr monoterapiu jedným alebo druhým liekom v 2 rôznych liekových formách (sirup a čapíky). Kombinovať Paralen/Panadol a Nurofen/Brufen/Mig/Ibalgin sa zvlášť neodporúča u detí s dehydratáciou. Striedavé užívanie Paralenu a Nurofenu môže vyvolať zmätok u vystresovaného rodiča, ktorý neúmyselne môže ohroziť dieťa predávkovaním, vrátane poškodenia pečene, z dôvodu nedodržania žiadúceho časového odstupu medzi jednotlivými dávkami lieku. Častou chybou u rodiča je, že si presne nepamäta čas posledného podania lieku a podá ten istý liek opakovane v kratších časových intervaloch a vo vyššej kumulatívnej dávke.

O striedavom podávaní oboch účinných látok rozhoduje výhradne len lekár. 

Liek 1 voľby – ibuprofén alebo paracetamol? Liek 1 voľby – ibuprofén alebo paracetamol?

Aj keď obe účinné látky majú porovnateľný účinok, podľa odporučenia WHO je paracetamol uprednostňovaný a označovaný ako liek 1. voľby. U dehydrovaných dojčiat s horúčkou môže vzniknúť pri aplikácii ibuprofénu zvýšené riziko rozvoja akútnej renálnej insuficiencie.

Správny výber liekovej formy (sirup, čapík, tablety) závisí od veku a tolerancie dieťaťa. Uprednostňuje sa monoterapia pred kombináciou za prísneho dodržania dávkovacej schémy jednotlivých liekov. Riaďte sa pokynmi uvedenými v príbalovom letáku lieku.

Dávkovanie paracetamolu u detí Dávkovanie paracetamolu u detí

Liek (sirup) s obsahom paracetamolu je vhodný pre deti s hmotnosťou od 5kg a od 3 mesiacov do 12 rokov. Na zníženie horúčky po očkovaní sa môže podať deťom od 2 mesiacov. Absorbcia a nástup účinku paracetamolu je rýchlejšia pri použití sirupu ako pri aplikácii čapíkov.

Sirupy s účinnou látkou paracetamol

Jednotlivá dávka je 10 - 15 mg/kg, 

Ako často podávať Panadol alebo Paralen u detí?  Môžu sa podávať opakovane podľa potreby s odstupom medzi jednotlivými dávkami najmenej 6 hodín, minimálny interval medzi dvomi dávkami sú 4 hodiny. Deti môžu prijať maximálne 60mg/kg hmotnosti za 24 hodín, to znamená, že sa nemôžu podávať viac ako 4 dávky počas 24 hodín.

Jeden ml perorálnej suspenzie obsahuje 24 mg paracetamolu, čo zodpovedá 120 mg paracetamolu v 5 ml perorálnej suspenzie.

Deti vo veku 2-3 mesiace : Podáva sa iba po očkovaní, jednotlivá dávka je 2,5ml. Odstup medzi dávkami je najmenej 6 hodín. Ak pretrváva zvýšená teplota aj po druhej dávke lieku, je potrebné vyhľadať lekára.

Správna jednotlivá  dávka u detí od 3 mesiacov do 12 rokov sa stanoví podľa hmotnosti dieťatka.

   hmotnosť        objem sirupu   
5kg 3ml
6kg 3,5ml
7kg 4ml
8kg 5ml
9kg 5,5ml
10kg 6ml
11kg 6,5ml
12kg 7,5ml
13kg 8ml
14kg 8,5ml
15kg 9,0ml
16kg 10ml
17kg 10,5ml
18kg 11ml
19kg 11,5ml
20kg 12,5ml
21kg 13ml
22kg 13,5ml
23kg 14ml
24kg 15ml
25kg 15,5ml

 

Od 3 rokov a 9kg je možné užívať  tablety PARALEN 125 mg 20 tabliet. Tablety sa užívajú počas jedla alebo tesne pred jedlom, zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny.

Čapíky s účinnou látkou paracetamol

Paracetamolové čapíky pre deti  sú dostupné pod názvom PARALEN 100 5 čapíkov a PANADOL Baby 125 mg. Celková denná dávka paracetamolu nemá prekročiť 60 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa. Na jednorazové podanie sa podáva dávka 10-15 mg/kg telesnej hmotnosti.

PARALEN 100 5 čapíkov je určený na liečbu horúčky, najmä pri akútnych bakteriálnych a vírusových infekciách pre deti od 7kg.

       hmotnosť       počet čapíkov   
7-9kg 1 čapík 100mg
10-12kg 1,5 čapíka 100mg
13-16kg 2 čapíky 100mg

 

PANADOL Baby 125 mg 10 čapíkov je určený na liečbu horúčky, najmä pri akútnych bakteriálnych a vírusových infekciách pre deti od 9kg.

       hmotnosť       počet čapíkov   
9-12kg 1 čapík 125mg
13-16kg 1,5 čapíka 125mg
17-20kg 2 čapíky 125mg

 

V prípade, že vaše dieťa dosiahne hmotnosť 15kg, môžete  prejsť na čapíky PANADOL Junior 250 mg 10 čapíkov alebo tablety PARALEN 125 mg.

Tablety pre deti s účinnou látkou paracetamol

PARALEN 125 mg je vhodný pre deti od 3 rokov a hmotnosťou 9kg. Celková denná dávka počas 24 hodín nemá prekročiť 60 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa, delí sa na 3-4 čiastkové dávky. Podáva sa podľa potreby v najmenej 6-hodinových intervaloch, interval možno skrátiť podľa potreby na 4 hodiny, pričom nesmie byť prekročená celková denná dávka.

Odporúčané dávkovanie paracetamolu u detí od 3 rokov podľa telesnej hmotnosti:

       hmotnosť       počet tabliet   
9-12kg    1 tableta 125mg   
13-16kg    1,5 tablety (187,5mg)   
17-20kg    2 tablety 125mg (250mg)   
21-25kg    2 -3 tablety 125mg (250-375mg)   
26-40kg    3 -4 tablety 125mg (375-500mg)   

Dávkovanie ibuprofénu u detí Dávkovanie ibuprofénu u detí

Dávkovanie ibuprofénu  závisí od veku a hmotnosti dieťaťa. U dojčiat a detí od 3 mesiacov do 12 rokov je obvyklá denná dávka 20-30 mg/kg, ktorá sa podáva oddelene v 3 jednotlivých dávkach - t. j. 10mg/kg hmotnosti, ktorá sa podáva 3x denne po 8 hodinách. U detí s hmotnosťou do 30 kg sa neodporúča prekročiť dávku 25 ml (500 mg ibuprofénu) denne. Interval medzi jednotlivými dávkami má byť 6-8 hodín.

Lieky s účinnou látkou sa nesmú podávať :

  • u detí, kroré sú mladšie ako 3 mesiace,
  • u detí, ktoré sú dehydratované,
  • majú ovčie kiahne,
  • sa liečia na ochorenie obličiek.

Sirupy s účinnou látkou ibuprofén

Ibuprofénové sirupy  pre deti od 3 mesiacov do 6 rokov sú  dostupné v liekoch NUROFEN Sirup pre deti s príchuťou jahoda 100 ml),  NUROFEN Sirup pre deti s pomarančovou príchuťou 100 ml.  Správna jednotlivá  dávka sa stanoví podľa hmotnosti dieťatka

Ak jednotlivá dávka je 10mg/kg a obsah účinnej látky v 1ml sirupu je 20mg tak na výpočet správnej dávky objemu sirupu pre dieťa od 3 mesiacov do 6 rokov Vám pomôže vzorec : VÁHA DIEŤATKA /2. ( pri hmotnosti 6kg je jednotlivá dávka 3ml).

   hmotnosť        objem sirupu   
5kg 2,5ml
6kg 3ml
7kg 3,5ml
8kg 4ml
9kg 4,5ml
10kg 5ml
11kg 5,5ml
12kg 6ml
13kg 6,5ml
14kg 7ml
15kg 7,5ml
16kg 8ml
17kg 8,5ml
18kg 9ml
19kg 9,5ml
20kg 10ml

 

U detí od 20g sa podáva koncentrovanejší sirup NUROFEN Sirup pre deti 4% s príchuťou jahoda alebo NUROFEN Sirup pre deti 4% s príchuťou pomaranč. Každý 1 ml suspenzie obsahuje 40 mg ibuprofénu. Denné dávkovanie lieku je 30 mg/kg telesnej hmotnosti v rozdelených 3. dávkach. Dávky sa majú podávať približne každých 8 hodín.

Na výpočet správnej dávky objemu sirupu pre dieťa od 6 rokov do 12 rokov, od 20kg do 40kg hmotnosti Vám pomôže vzorec : VÁHA DIEŤATKA /4. ( pri hmotnosti 20kg je jednotlivá dávka 5ml).

   hmotnosť        objem sirupu   
20kg 5ml
22kg 5,5ml
24kg 6ml
26kg 6,5
28kg 7ml
30kg 7,5ml
32kg 8ml
34kg 8,5ml
36kg 9ml
38kg 9,5ml
40kg 10ml

Čapíky s účinnou látkou ibuporofén

Nurofénové čapíky pre deti  sú dostupné v 2 formách - pre deti od 3 mesiacov NUROFEN Čapíky pre deti 60 mg 10 kusov a pre deti od 2 rokov NUROFEN Čapíky pre deti 125 mg 10 kusov. Celková denná dávka ibuprofénu nemá prekročiť 30 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa. Na jednorazové podanie sa podáva dávka 10mg/kg telesnej hmotnosti, maximálne 3x denne podaná po 8 hodinách.

NUROFEN Čapíky pre deti 60 mg je určený na liečbu horúčky, najmä pri akútnych bakteriálnych a vírusových infekciách pre deti od 3 mesiacov.

       hmotnosť       počet čapíkov   
6-8kg 1 čapík 60mg
9-11kg 1,5 čapíka 60mg
12kg 2 čapíky 60mg

V prípade, že vaše dieťa dosiahne hmotnosť 12kg, môžete  prejsť na čapíky NUROFEN Čapíky pre deti 125 mg.

NUROFEN Čapíky pre deti 125 mg je určený na liečbu horúčky, najmä pri akútnych bakteriálnych a vírusových infekciách pre deti od 2 rokov.

       hmotnosť       počet čapíkov   
13-18kg 1 čapík 125mg
19-23kg 1,5 čapíka 125mg
24-25kg 2 čapíky 125mg

 

Pre deti s hmotnosťou 25kg sú vhodnejšie tablety. 

Tablety pre deti s účinnou látkou ibuprofen

NUROFEN pre deti Active tbl oro 100 mg  je pre vhodný pre deti, ktoré majú problém s užívaním tabliet, v prípade tohoto lieku stačí tabletu položiť na jayzk a nechať voľne rozpustiť, je vhodný pre deti od 6 rokov a hmotnosťou 20kg. Celková denná dávka Nurofenu pre deti Active je 20 – 30 mg/kg telesnej hmotnosti rozdelená do niekoľkých dávok. Počas 24 hodín nemá prekročiť 30 mg/kg telesnej hmotnosti dieťaťa, delí sa na 3-4 čiastkové dávky. Podáva sa podľa potreby v najmenej 6-8hodinových intervaloch.

Odporúčané dávkovanie ibuprofénu u detí podľa telesnej hmotnosti:

       hmotnosť       počet tabliet   
20-30kg    1 -2 tablety 100mg   
31-39kg    3 tablety    

 

Maximálna denná dávka NUROFEN pre deti Active tbl oro u detí s hmotnosťou 20-30kg je 6 tabliet počas 24 hodín, u detí s hmotnosťou 31-39kg 9 tabliet počas 24 hodín. U deti od 7 rokov do 12 rokov sa mmôže použiť kapsule NUROFEN Junior s pomarančovou príchuťou 100 mg.

Kedy vyhľadať lekára? Kedy vyhľadať lekára?

Aj keď máte skúsenosti so zrážaním vysokých teplôt u vašich starších detí, existujú všeobecné odporúčania, kedy je potrebné vždy vyhľadať odbornú pomoc lekára :

  1. Novorodenec s nižšou než normálnou teplotou nameranou rektálne – menej než 36,1 °C.
  2. Deti do 3 mesiacov, ktorým sa nameria teplota nad 38 °C ( aj keď nie sú prítomné iné známky ochorenia).
  3. Deti staršie ako 3 mesiace s teplotou vyššou ako 38,9°C.
  4. Deti do 2 rokov, ktorých horúčka vyššia ako 38 °C trvá dlhšie ako 1 deň.
  5. Deti staršie ako 2 roky, ktorých horúčka vyššia ako 38 °C trvá dlhšie ako 3 dni.

Lieky na horúčkuDetské čaje

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

PARALEN 100 mg 5 čapíkov

Skladom v e‑shope

1,39 €

PANADOL Junior čapíky 250 mg od 15kg+ 10 ks

Skladom v e‑shope

3,59 €

NUROFEN Sirup pre deti 4% s príchuťou pomaranč 100 ml

Skladom v e‑shope

10,79 €

NUROFEN Active pre deti 100 mg 12 tabliet

Skladom v e‑shope

6,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    04. 06. 2021

    Čo je vhodné na zvýšenú teplotu u 2 ročného dieťaťa?

    Dobrý den chcela by som sa opýtat syn ma 2 roky a ma zvýšenu teplotu a potrebovala by som poradit nejaký sirup na teplotu čipok nechce a hlavne nieco prirodného alebo co sa k tomu bliži Dakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na zníženie horúčky ( viac ako 38°C) nie sú dostupné prípravky prírodného charakteru - sú k dispozícii sirupy s 2 účinnými látkami -1. účinnou látkou  je paracetamol (môžete si vybrať jeden z nich : PARALEN Sus 100 mlPANADOL pre deti s príchuťou jahoda) Na výpočet dávky sa má použiť telesná hmotnosť dieťaťa. Bez porady s lekárom sa tento liek nemá podávať deťom dlhšie ako 3 dni.  Liek sa môže podávať opakovane podľa potreby s odstupom medzi jednotlivými dávkami najmenej 6 hodín. Minimálny interval medzi dvoma dávkami sú 4 hodiny. Nepodáva sa viac ako 4 dávky počas 24 hodín. 2. účinnou látkou, kt. sa používa na zníženie horúčky je ibuprofén ( NUROFEN Sirup pre deti s príchuťou jahoda 100 ml ( dostupný je aj príchuť pomaranč) . Dávkovanie závisí od veku a hmotnosti dieťaťa. Interval medzi jednotlivými dávkami má byť 6-8 hodín. Môžete si vybrať jedn z nich. 

     

    Ak sú teplotuy nižšie ako 38stupňov, sirupy nemusíte podávať, nechajte svoje dieťa v pokoji  a tichu, doprajte mu priestor pre spánok. Zároveň ho neustále kontrolujte a pozorujte. Samotná vaša prítomnosť je pre dieťatko dôležitá. Pravidelne mu doplňujte tekutiny. Vhodný je bylinkový teplý čaj, ktorý môžete osladiť trochou medu. 

     

    Viac o tom ako zraziť horúčku sa dočítate v článku : AKO ZRAZIŤ HORÚČKU U DETÍ.

     

    Prajem skoré uzdravenie. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.