Ako vybrať teplomer

AKO VYBRAŤ TEPLOMER

Zvýšená telesná teplota je prvá známka toho, že sa v tele niečo deje. Najčastejšie organizmus začína bojovať s infekciou. Teplota sa môže objaviť aj po úraze alebo byť prejavom závažnejšieho ochorenia. Nielen že podľa nameranej teploty hodnotíme svoj zdravotný stav, ale tiež sa podľa nej rozhodujeme, či už treba podať lieky na horúčku. Ide teda o veľmi dôležitú hodnotu. Ako ju správne namerať? Ako si vôbec vybrať zo širokej škály ponúkaných druhov teplomerov? Na čom ušetriť a kde bude investícia do kvalitného teplomera na nezaplatenie?

  • Dýchanie
  • Choroby

7 minút čítania


Podľa čoho vyberať teplomer? Podľa čoho vyberať teplomer?

Pred výberom je dobré urovnať si svoje potreby a preferencie a urobiť si taký osobný test teplomerov. Na akom mieste chcete teplotu merať? Komu budete merať teplotu? Ako často budete teplomer potrebovať a budete teplotu merať pravidelne? Akú presnosť od teplomera požadujete? Univerzálny najlepší teplomer neexistuje, ale na základe svojich odpovedí si určite vyberiete spoľahlivý teplomer, ktorý splní vaše očakávania.

Štandardom medzi lekárskymi teplomermi je meranie aspoň v rozsahu 33-42 °C. Teplota musí byť meraná s presnosťou minimálne na jedno desatinné miesto. Nároky na presnosť a spôsob merania teploty sa môžu podľa potrieb značne líšiť. Poďme si preto najskôr urobiť jasno v tom, aké výhody a nevýhody čakať od rôznych typov teplomerov.

​Sklenené teplomery ​ Sklenené teplomery

V minulosti by bolo ťažké vybaviť si pod pojmom lekársky teplomer niečo iné ako klasický sklenený teplomer. To už je dnes minulosťou a klasické teplomery ustupujú do pozadia. Napriek tomu majú niektoré výhody, kvôli ktorým ich zákazníci stále vyhľadávajú. Možno nebývate často chorí a teplotu si meriate veľmi zriedka. Potom pre vás bude nespornou výhodou, že sa vám nemôže stať, že po dlhej dobe nájdete teplomer v domácej lekárničke s vybitými batériami. Sklenené teplomery sú prirodzene tiež vodeodolné, je možné ich dezinfikovať.

Nevýhodou je, že sklenené teplomery sú krehké. Tiež doba potrebná na nameranie teploty je dlhšia a to 5-10 minút. Ortuťové teplomery nie sú v predaji už od roku 2009. Náplne tých dnešných sú tvorené najčastejšie gáliom alebo jeho zmesou s indiom a cínom. Teplomery s touto náplňou sa horšie sklepávajú. Náročné sklepávanie spoločne s krehkosťou teplomera nie je práve príjemná kombinácia. Pokiaľ ide o ťažšie sklepávanie, nechajte teplomer po meraní najprv dobre vychladnúť alebo si môžete pomôcť jeho schladením napríklad v studenej vode z kohútika. Niektorí výrobcovia na túto skutočnosť tiež mysleli a vyrábajú teplomery so sklepávacím nástavcom. Pre seniorov a osoby so zrakovým postihnutím môže tiež byť nevýhodou ťažké odčítanie nameranej teploty zo stupnice.

Klasické teplomery patria medzi lacnejšie, ktoré si môžete zaobstarať. Sú vhodnou voľbou do lekárničky pre dospelých, ktorí si teplotu potrebujú skontrolovať len občas.

Na čo sa pozerať pri osobných digitálnych teplomeroch Na čo sa zamerať pri osobných digitálnych teplomeroch

Digitálne dotykové teplomery alebo infračervené teplomery majú mnoho spracovaní, vďaka ktorým sa dokážu priblížiť potrebám jednotlivých pacientov.  Digitálne dotykové teplomery alebo infračervené teplomery majú mnoho spracovaní, vďaka ktorým sa dokážu priblížiť potrebám jednotlivých pacientov. Na čo sa pri výbere môžete pozerať?

  • Veľkosť: teplomery určené pre bábätká sú menšie, naopak seniori by sa mali pozerať po väčšom teplomere s dostatočne veľkým displejom, aby sa im so zariadením pohodlne manipulovalo.
  • Ohybná špička: teplomery určené na meranie teploty v konečníku a bazálne teplomery pre ženy disponujú ohybným hrotom pre pohodlnejšie a bezbolestné meranie.
  • Batérie: batéria v teplomere môže byť integrovaná, spravidla síce vydrží fungovať niekoľko rokov, po vybití je však nutné zariadenie vyhodiť. Ide o málo častý variant teplomerov. Najbežnejšie sú gombíkové batérie, ktoré môžete po vybití vymeniť doma alebo vám ich vymení aj u hodinára. S ceruzkovými batériami a akumulátormi sa stretneme u bezkontaktných teplomerov.
  • Protišmyková úprava: plastové teplomery sú pevné a odolné proti rozbitiu, u niektorých je povrch upravený pogumovaním alebo zdrsnením, aby teplomer nebol klzký a pohodlne sa s ním manipulovalo.
  • Dizajnová úprava: detským pacientom meranie teploty spríjemní pekné spracovanie teplomeru s obrázkami alebo v tvare zvieratiek. Za špeciálnu kapitolu sa tu dajú považovať cumlíkové teplomery pre deti v dojčenskom a batoľacom veku.
  • Funkcie: digitálny teplomer je elektronické zariadenie, výrobcovia toho využívajú a vybavujú teplomery stále pokročilejšími funkciami.

Aké funkcie ponúkajú digitálne a bezkontaktné teplomery?

  • Zvukový signál: najčastejšie upozorňuje na ukončenie merania, niektoré teplomery dokážu upozorniť napríklad aj na zvýšenú teplotu.
  • Pamäť: najjednoduchšie teplomery touto funkciou nemusia disponovať alebo môžu ukladať iba jedno posledné meranie. Iné pokročilejšie zariadenia si môžu pamätať viac záznamov aj pre niekoľko rôznych osôb.
  • Displej: veľkosť displeja treba brať na zreteľ napríklad pre seniorov a osoby so zrakovým postihnutím. Čitateľnosť je výrazne lepšia pri podsvietených displejoch, zároveň sa z nich dá nameraná hodnota pohodlne odčítať aj v noci.
  • Indikátor stavu batérie: funkčná batéria je dôležitá pre správne meranie, vďaka indikátoru stavu batérie budete vedieť, kedy je potrebné batériu nabiť alebo vymeniť.
  • Automatické vypnutie: ďalšia dôležitá funkcia, bude vám bude šetriť batériu a zabráni nechcenému vybitiu.

Čo sú bezkontaktné teplomery? Čo sú bezkontaktné teplomery?

Bezdotykové lekárske teplomery vám nemusia z cenového hľadiska pripadať lákavé. Ponúkajú ale veľké množstvo výhod a nie je divu, že sú stále obľúbenejšie. Možno ste sa stretli s nejakým označením ako laserové teplomery pre deti. V skutočnosti ide ale o infračervené teplomery, ktoré sú schopné merať teplo vyžarované z povrchu kože. Laser alebo svetielko pri teplomere len ukazuje miesto, na ktoré je teplomer namierený.

Výhody bezdotykového teplomera Výhody bezdotykového teplomera

Meranie bezkontaktným teplomerom je veľmi rýchle. Stačí namieriť na čelo alebo spánok a po niekoľkých málo sekundách alebo u niektorých zariadení dokonca počas jednej sekundy, môžete odčítať nameranú hodnotu z displeja. Okrem čelných teplomerov sú tiež ušné infračervené teplomery, ktoré merajú telesnú teplotu vo zvukovode.

Bezkontaktné teplomery so širším rozmedzím na meranie teplôt sa dajú využiť na meranie teploty vzduchu v miestnosti, predmetov alebo kvapalín. Môžete tiež nájsť parameter D:S (z angl. distance to stop). Ide o pomer vzdialenosti, z ktorej môže teplomer merať, k veľkosti meranej plochy. Napríklad teplomer s pomerom 12:1 je schopný zamerať objekt z väčšej diaľky v porovnaní s teplomerom s D:S 3:1.

Bezkontaktné teplomery sa môžu medzi sebou líšiť prevedením. Aby bola teplota meraná správne, je dôležité, aby pre vás bolo ovládanie teplomeru intuitívne. Niektoré disponujú niekoľkými meracími režimami, pamäťou, kam je možné ukladať meranie pre viac jednotlivých pacientov. Môžu tiež ponúkať pokročilé funkcie ako nastavenie jednotky na meranie teploty, nastavenie teploty alarmu alebo zvukovej správy. Zložitosť zariadenia by mohla viesť k zlému použitiu a tým nepresnému výsledku. Rovnako ako pri osobných digitálnych teplomeroch môžu mať bezkontaktné teplomery podsvietený displej a zvukovú signalizáciu.

Meranie bez kontaktu minimalizuje riziko prenosu infekčného ochorenia. Zároveň vďaka veľmi rýchlemu meraniu, ktoré umožňuje rutinné stanovenie teploty u veľkého počtu ľudí, je praktické využiť aj v zdravotníckych zariadeniach alebo na pracoviskách teplomer bezkontaktný

najlepší teplomer

Kde merať telesnú teplotu? Kde merať telesnú teplotu?

Najbežnejšie je meranie teploty v podpazuší. Nezískame odtiaľto síce najpresnejšie hodnoty, na stanovenie teploty alebo horúčky je to ale dostačujúci spôsob. Vhodné sú tu sklenené aj digitálne teplomery.

Meranie teploty  v ústach oproti meraniu v podpazuší podá presnejší výsledok. Je veľmi dôležité udržiavať teplomer v čistote a dezinfikovať ho. Teplomer sa pri meraní vkladá pod jazyk a dajú sa použiť všetky dotykové teplomery. Pohodlnejšie je meranie teplomerom s ohybným hrotom.

Najmä u detí sa využíva meranie teploty v konečníku. Nameraná hodnota je veľmi presná, taktiež sa teplota rýchlo ustáli, takže je meranie rýchle. Detský teplomer na meranie teploty v konečníku má menšie rozmery a ohybný hrot. Teplomer je nutné po každom použití dezinfikovať.

Na sledovanie cyklu ženy môžu využiť meranie bazálnej teploty vaginálne. Vybrať by si mali čo najpresnejší teplomer, ktorý umožňuje merať teplotu s presnosťou na dve desatinné miesta.

Detské teplomery Detské teplomery

U detí treba merať teplotu veľmi často. Malí pacienti sú zároveň veľmi nároční.  Môžu byť pri meraní teploty nepokojní alebo teplomer úplne odmietajú. Najlepší teplomer pre deti by mal merať rýchlo, spoľahlivo a meranie by malo byť čo najkomfortnejšie.

Aký teplomer sa hodí pre bábätká

Pokiaľ potrebujete teplomer pre bábätko, ponúka sa ako najlepší bezkontaktný teplomer. Keď má dieťa horúčku a je nepokojné, stačí namieriť na čelíčko a teplotu máte behom pár sekúnd zmeranú. A mamičky môžu potvrdiť, že aj tých niekoľko sekúnd nemusí byť práve malá výzva. Výhoda bezkontaktného merania je, že môžete bábätku zmerať teplotu aj v spánku, na tento účel je pri niektorých modeloch možnosť vypnúť zvukový signál, aby sa bábätko neprebudilo.

Ak vyberiete zariadenie, ktoré meria širšie rozpätie teplôt, stane sa z vášho bezkontaktného teplomera nenahraditeľný pomocník pre domácnosť. Môžete ho mať po ruke, keď potrebujete zmerať teplotu dojčenského mlieka vo fľaši, vody vo vaničke, teplotu v miestnosti a doslova všetkého, na čo sa dá teplomerom namieriť.

Ďalšou možnosťou sú teplomery pre bábätká určené na meranie teploty v zadočku. Ide o klasické digitálne teplomery s ohybným hrotom, ktoré sú svojou veľkosťou prispôsobené pre deti. Špeciálny design potom majú cumlíkové teplomery, ktoré merajú teplotu v ústach. Bábätko ani nespozná, že je mu meraná teplota. Výsledok má ale menšiu presnosť a je skôr orientačný. Cumlíkové teplomery navyše nie sú určené na dlhé cmúľanie ani na noc.

Teplomery pre väčšie deti

Väčšie deti už sú šikovné a kde čo zvládnu, napríklad aj meranie teploty v podpazuší. Výrobcovia na tento účel vyrábajú teplomery s ľúbivým dizajnom, aby deťom meranie spríjemnili. Napriek tomu aj u nich môžete oceniť rýchle a jednoduché meranie, takže aj pre rozverné dieťa môže byť bezdotykový teplomer alebo dotykový infračervený teplomer, ktorý taktiež zaistí rýchle meranie.

Autor : Petra Večeřová

 

TeplomeryLieky na horúčku

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

MICROLIFE Teplomer digitálny MT 700 detský 1 kus

Skladom v e‑shope

5,09 €

NUK Baby teplomer flash 1 kus

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

52,09 €

TRUELIFE Care Q7 digitálny bezkontaktný teplomer 1 kus

Skladom v e‑shope

25,16 €

THERMOVAL Baby bezdotykový infračervený teplomer 1 kus

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

47,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Otázka na produkt
    • Zdravotnícke pomôcky
    08. 10. 2020

    Meria teplomer Cemio Metric 308 SMART aj vonku v mraze?

    Dobrý deň , rada by som sa spýtala, či uvedený teplomer je používať i v exterieri, t.j. na vrátnici firmy "pod holým nebom". Ako sme čítali, 10 min je nutné čakať pri zmene okolitej teploty, t.z. že teplomer meria i vonku, napr. v mraze?
    Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Do mailu Vám pošlem celý návod k užívaniu teplomera.  V návode je upozornenie je  informácia, že pokiaľ okolná teplota nižšia než 10 °C alebo vyššia než 40 °C, na displeji se striedavo zobrazuje výsledok merania a text ”Err„. To znamená, že nie je  možné zaručit deklarovanú presnosť merania.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Zdravotnícke pomôcky
    23. 11. 2020

    Ktorý bezkontaktný teplomer je najpresnejší?

    Dobrý deň,
    vyberám si čo najpresnejší bezkontaktný teplomer. Poradili by ste Trulife Care Q7, Cemio Metric 308 Smart , alebo možno nejaký iný ?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Momentálne máme v ponuke len tieto 2 teplomery. Oba teplomery sa vyznačujú rýchlym meraním. U bezkontaktného teplomera Truelife je presnosť merania vďaka technologickej novinke spätného rozboru infračerveného lúča je dosahovaná presnosť merania v hodnote 0,2 °C. Rovnaký údaj nájdete aj u teplomera CEMIO 308 smart. Ide o porovnateľné presné bezkontaknté teplomery . Oba majú podsvietený displej, pamäť na 32 meraní.  Rozhodnite sa už len na základe sympatií k produktu. Oba by Vám mali dobre poslúžiť. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Zdravotnícke pomôcky
    22. 03. 2021

    Čo je potrebné urobiť, ak sa omylom vypne zvuková signalizácia na teplomeri Microlife nc100?

    Dobrý deň kúpili sme v Benu lekárni teplomer Microsofte nc100 podarilo sa nám nedopatrením vypnúť zvukovu signalizáciu a nevieme ju opäť zapnúť 
    Nenašla som pokyn na internete ????????‍♀️Ďakujem 

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    odporúčam Vám kontaktovať  Záručný a pozáručný servis CENTRUM ZDRAVIA Radničné nám. 7/C 821 05 Bratislava-Prievoz  Tel.: +421 2 43 42 95 02 (04) Otváracie hodiny  PO-PI: 9:00-17:00

    Otázky ohľadne iných produktov Microlife treba adresovať cez kontaktný formulár: https://www.microlife.sk/kontakt.

    Pri tomto teplomere som našla upozornenie, že zvukovú signalizáciu nemožno vypnúť - https://www.microlife.sk/kategorie/produkt/36-nc-100.

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.