Aké sú testy na COVID-19?

AKÉ SÚ TESTY NA COVID-19?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Na začiatku pandémie bolo testovanie na prítomnosť koronavírusu a ochorenia COVID-19 čisto v rukách zdravotníkov. Testy, ktoré mali k dispozícii, sa robili výterom z nosohltana a to bol dôvod, prečo sa mohli testovania zúčastniť iba odborníci. Dnes už máme k dispozícii test zo slín, kloktacie testy, testy z krvi.  Ako sa orientovať v množstve rôznych testov?

  • Choroby
  • Starostlivosť

6 minút čítania


Spôsobov testovania pri ochorení COVID-19 je niekoľko. Niektoré testy dokazujú prítomnosť koronavírusu, iné zobrazujú protilátky imunitného systému, ktoré si telo samo vytvára pre prekonanie infekcie. Prečítajte si prehľad najčastejších testov, ako im rozumieť a ktoré si môžete urobiť aj v pohodlí domova.

Ako funguje antigénne test? Ako funguje antigénnový test?

Antigénne testy sú najrozšírenejším druhom testov. Hovorí sa im tiež rýchlotest, pretože výsledok viete za krátky čas. Dokazujú prítomnosť vírusových antigénov, teda bielkovín, nachádzajúcich sa na povrchu vírusu SARS-CoV-2. Vírusový antigén koluje v tele nakazeného človeka a odhalí chorobu na vrchole infekcie. Variantom s rýchlejším výsledkom sú tzv. Rapid antigénne testy. Sľubujú výsledok už do 20 minút, ale veľakrát na úkor presnosti.

Vzorka sa odoberá z nosohltana dlhým úzkym tampónom. Odber nie je bolestivý, mnoho ľudí ho opisuje skôr ako nepríjemný. Výter z nosohltana je pre laikov trochu náročný, našťastie existujú aj iné, pohodlnejšie spôsoby získania vzoriek. U domácich testov sa vzorka odoberá zo slín či kloktaním slaného roztoku.

Testovanie na odberovom mieste

Antigénový test ponúka každé odberové miesto. Ľudia môžu bezplatne využívať antigénové testovanie  mesačne v neobmedzenom množstve. Väčšina odberových miest si vyžaduje registráciu vopred, na miesto prídete už len s občianskym preukazom alebo kartičkou od poisťovne. Pokiaľ má odberové miesto voľnú kapacitu, môže vás otestovať aj bez registrácie vopred. Nemusí to byť ale pravidlom všade. Doba platnosti negatívneho antigénového testu sa riadi COVID automatom. V čiernych a bordových okresoch na cestu do práce platí test sedem dní, v tmavoružových 14 a vo svetloružových 21. Ak cestujete za prácou do horšieho regiónu, frekvencia testovania je určená pravidlami v ňom. Zoznam odberných miest antigénového testovania nájdete TU :

PCR test - naozaj spoľahlivý výsledok? PCR test - naozaj spoľahlivý výsledok?

Ide o veľmi presnú a spoľahlivú metódu. Zachytí prítomnosť vírusovej RNA (genetický materiál) v tele ešte predtým, ako ste infekčný a môžete tak zostať v karanténe skôr než nakazíte svojich blízkych. Dokáže zistiť prítomnosť vírusu ešte pred prepuknutím symptómov alebo u bezpríznakových jedincov.

Vykonáva sa výterom z nosohltana alebo krku dlhou štetinkou a výsledok sa dozviete až do 24-48 hodín, prostredníctvom SMS správy alebo emailu. Odber vzorky, rovnako ako metóda vyhodnotenia si vyžaduje prítomnosť odborníka, preto zatiaľ nie sú dostupné PCR testy pre domáce použitie.

PCR test v odberových centrách

Odberové miesta, ktoré poskytujú PCR testy, sú vybavené špeciálnym prístrojom a obsluhuje ho odborník. To je aj dôvod, prečo sú finančne i časovo náročnejšie oproti antigénnym testom. Na test sa môžete objednať online prostredníctvom formulára na webovej stránke www.korona.gov.sk, po registrácii treba počkať na SMS správu s COVID PASSom - pokynmi, kde a kedy je potrebné sa dostaviť na testovanie. Ak vás na PCR test pošle lekár alebo si ho dáte urobiť pri objavení príznakov ochorenia a v prípade úzkeho kontaktu s pozitívnou osobou, v takom prípade je pre vás test bezplatný. Ak PCR test potrebujete kvôli práci alebo cestovaniu, považujete sa za samoplatcov a test vás vyjde približne na  70 eur.

Čo odhalí test na protilátky? Čo odhalí test na protilátky?

Prítomnosť protilátok znamená, že imunitný systém začal odpoveď proti vírusu SARS-CoV-2. Tento typ testov neslúži na diagnostiku, je určený skôr na sledovanie už pozitívne diagnostikovaných osôb a ich imunitnej odpovede.
 

Pri infekcii sa v tele vytvárajú dva hlavné typy protilátok:

IgM protilátky: tvoria sa pri primárnej imunitnej odpovede. Ak ste pozitívny na prítomnosť protilátok IgM, znamená to, že choroba COVID-19 pravdepodobne aktuálne u Vás prebieha. V tomto štádiu ste tiež infekčný, čo znamená, že sa od vás môžu nakaziť vaši blízki či kolegovia.

IgG protilátky: podieľajú sa na protivírusovej imunite a dlhodobo chránia organizmus pred príznakmi ochorenia. Odhaduje sa, že človek má po prekonaní ochorenia COVID-19 imunitu asi 3 mesiace. Ak test ukáže prítomnosť týchto protilátok, znamená to, že ste ochorenie už prekonal.

Vyšetrenie na prítomnosť protilátok sa môžete nechať urobiť v laboratóriach klinickej mikrobiológie. Ide o spoplatnené vyšetrenie na zistenie imunitnej odpovede organizmu na prítomnosť alebo kontakt s vírusom SARS-CoV-2. Na základe prítomnosti protilátok sa ukáže, či ste v minulosti koronavírus prekonal alebo či ste aktuálne nositeľom vírusu, aj keď nemusíte mať žiadne príznaky. Vyšetrenie sa realizuje priamo z krvi. Alternatívou je  zakúpiť si sadu na domáce testovanie. Ako vzorka slúži kvapka krvi odobraná z prsta a zmiešaná s testovacím roztokom. Výsledok viete za niekoľko minút.

Ako na domáce testovanie na COVID? Ako na domáce testovanie na COVID?

Po tom, čo sa objavila možnosť kúpiť rýchlotest a neskôr aj povinnosť testovať zamestnanca vo firmách, všetci premýšľajú, aký test na Covid kúpiť? Na trhu sú dostupné antigénové rýchlotesty a testy na protilátky. Cena samotestov sa pohybuje približne od 7,40eur  za test. Miest, kde kúpiť test na Covid je čím ďalej tým viac. Spoľahlivé sú lekárne alebo výdajne zdravotníckych pomôcok.

Domáce testy na Covid neslúžia ako dôkaz pre úradné inštitúcie, pre cestovanie alebo pre prítomnosť v zamestnaní alebo v škole. Je ideálny v prípade, že pociťujete príznaky choroby COVID-19 ( horúčka, bolest svalov a kĺbov, dýchavičnosť, únava, kašeľ, nádcha, strata chuti a čuchu) a chcete si otestovať, či je bezpečná návšteva priateľov či príbuzných. Pomocou rýchlotestu zamestnávateľa testujú svojich zamestnancov. Hovorí sa tiež o možnosti používať ich v školách.

V laboratóriách a odberových miestach sa získava vzorka výterom z nosohltana. Vďaka pokročilému vývoju existujú dnes už oveľa prijateľnejšie formy odberu.
Sú to:

  • covid test zo slín - pľúvací test,
  • test ze slín - lízátkový test,
  • kloktací PCR test - gargtest,
  • test zo sliznice pre výter z nosa alebo hrdla.

Ako sa otestovať doma?

Spôsob, ako sa testovať na Covid je jednoduchý. Všetko potrebné vrátane návodu nájdete v súprave na testovanie. Pokiaľ si zaobstaráte test zo slín, stačí naozaj malá vzorka (asi 1 ml), ktorý vypľuje do určenej nádobky a premiešate so špeciálnym roztokom. Vzorka potom naneste na testovaciu kazetu a počkajte cca 10- 20 minút (čas sa môže u jednotlivých testov líšiť). Po uplynutí potrebného času sledujte, či sa objaví prúžok.

Spoľahlivosť testov na COVID-19 Spoľahlivosť testov na COVID-19

PCR testy:
Považujú sa za najpresnejšie a najspoľahlivejšie testy, pretože genetický materiál RNA je v tele už od začiatku nákazy. Aj napriek tomu sa môže stať, že test nepreukáže pravdu. Čím to môže byť spôsobené? Najčastejšie sa objavuje falošná negativita, to znamená, že ukazuje negatívny výsledok, aj keď v tele koluje nálož vírusu. Príčinou môže byť nedostatočne alebo zle odobratá vzorka. Nastať môže aj opačný prípad, teda falošná pozitivita. Dochádza k tomu veľmi zriedkavo, ale aj tak si môže stať, že vzorka odberu bola v priebehu spracovania kontaminovaná.

Antigenové testy:
Aj keď sú testy preukazujúce prítomnosť vírusu certifikované a majú stanovenú presnosť, vykazujú chybovosť. Proces overenia a tým aj chybovosť si stanovuje výrobca sám a neexistuje referenčný, 100% spoľahlivý test, podľa ktorého by sa presnosť testov mohla univerzálne stanoviť. Rýchlotesty sa považujú oproti PCR za menej spoľahlivé. Odhalí chorého až na vrchole infekcie, teda v čase, keď mu v krvi koluje veľké množstvo antigénu. Na začiatku alebo na konci choroby môžu byť preto falošne negatívne.

Test na protilátky:
Ako u všetkých typov testov, aj test na protilátky v krvi môže mať nepresnosti. Môže pozitívne reagovať na protilátky proti príbuzným chorobám alebo naopak. Niekedy sú protilátky tak slabé, že ich test nezachytí. Imunita každého človeka je individuálna a protilátky postupom času slabnú. Preto sa môže stať, že už niekoľko týždňov po chorobe test nepreukáže žiadne protilátky v krvi.

Covid testyOchranné pomôcky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.