Prvé detské choroby - ako sa prejavujú a ako s nimi bojovať?

PRVÉ DETSKÉ CHOROBY - AKO SA PREJAVUJÚ A AKO S NIMI BOJOVAŤ?

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Mgr. Jana Blusková, PhD.

Deti sú náchylné na ochorenie počas prvých niekoľkých rokov života, pretože si ich organizmus vytvára imunitu voči infekciám. Kontakt s vírusmi a baktériami je teda prirodzený a zároveň nevyhnutný. Mnohé bežné detské choroby môžete liečiť doma. V tomto článku vám priblížime prvotné a najčastejšie detské ochorenia, ich prejavy a liečbu. 

 • Deti a mamičky
 • Choroby

8 minút čítania


Sedem detských chorôb Sedem detských chorôb

Pomenovanie sedem detských chorôb vzniklo v dobe, keď sa o nich veľa nevedelo. V súčasnosti sú už pomenované aj ich príznaky i liečba. 

1. Prvá detská choroba – osýpky

Historicky bola považovaná za najväčšieho zabijaka detí. Osýpky môžu byť medzi neočkovanými deťmi veľmi nákazlivé. Infekcia začína horúčkou, nádchou, kašľom a zápalom spojiviek. Keď tieto príznaky vymiznú, objaví sa celotelové červené vyrážky. U väčšiny detí sa stav zlepší do dvoch týždňov, ale u niektorých sa rozvinie zápal pľúc alebo iné problémy.

2. Druhá detská choroba – šarlach

Šarlach má typické príznaky angíny, prejavuje sa výraznou bolesťou hrdla, hlavy a horúčkou. Objavuje sa aj šarlachová vyrážka. Zo začiatku na hrudi, ďalej sa šíri do podpazušia,  na stehná, dlane a nohy. Dieťa má zdurené a bolestivé uzliny. Šarlach ako jediný z týchto ochorení je bakteriálnou infekciou, preto sa lieči antibiotikami.

3. Tretia detská choroba – rubeola

Rubeola zvyčajne predstavuje mierny stav, ktorý sa zlepší bez liečby za sedem až desať dní. Príznaky rubeoly zahŕňajú červeno-ružovú kožnú vyrážku tvorenú malými bodkami, „zdurené uzliny“ (lymfatické uzliny), vysoká teplota (horúčka), príznaky podobné prechladnutiu, ako je kašeľ a nádcha.

4. Štvrtá detská choroba – nepravý šarlach

V súčasnosti už nie je považovaný za samostatnú chorobu.

5. Piata detská choroba – infekčný erytém

Postihuje prevažne deti v školskom veku. Prejavuje sa zvýšenou teplotou, nádchou, kašľom i bolesťou hlavy, svalov a kĺbov. V niektorých prípadoch sa žiadne príznaky nevyskytujú. Pre túto detskú chorobu je charakteristická vyrážka v tvare motýľa začínajúca na lícach. Lieči sa len symptomaticky podaním liekov proti svrbeniu vyrážok a liekov proti teplote a bolesti. Po prekonaní piatej choroby získava dieťa doživotnú imunitu.

6. Šiesta detská choroba − trojdňová horúčka

Tzv. trojdňová horúčka patrí medzi najčastejšie ochorenia u detí vo veku 6 mesiacov až 3 roky. Špecifická je pre ňu veľmi rýchlo stúpajúca teplota. Pri horúčke, pri ktorej sa teplota často vyšplhá až na 40°C, sa môžu objaviť aj febrilné kŕče. Vysoká horúčka trvá v priemere 3 dni, po nej sa vyskytujú pľuzgieriky najskôr v ústach, následne na hrudníku a brušku. Liečba je symptomatická, zahŕňa užívanie liekov proti horúčke a zabezpečenie dostatku tekutín. Dôležité je pravidelne merať teplotu

7. Siedma detská choroba – nohy-ruky-ústa

Po inkubačnej dobe (1 − 5 dní) sa objaví zvýšená teplota až horúčka, závrat, pocit na vracanie, bolesť končatín, brucha a bolesť v hrdle. Následne sa začínajú vytvárať pľuzgieriky na sliznici na jazyku a v ústach, z ktorých vznikajú bolestivé vriedky vyzerajúce ako afty. Pľuzgieriky sa ďalej vyskytujú aj na dlaniach a chodidlách. Ochorenie ustupuje po jednom až dvoch týždňoch.

Týchto 7 detských chorôb sú špecifické najmä u predškolákov a mladších školákov. Môžu sa nimi nakaziť aj staršie deti, ale i dospelí, ak ich v detstve neprekonali.

 

Pokračovať budeme ďalšími bežnými a častými chorobami detského veku. Zatiaľ čo mnohé z týchto chorôb sú nepríjemné, zvyčajne nie sú vážne, pokiaľ sa včas a správne liečia.  

Vírusové a bakteriálne ochorenia u detí Vírusové a bakteriálne ochorenia u detí

Väčšina detských ochorení je buď vírusového alebo bakteriálneho pôvodu. Častejšie sa vyskytujú choroby zapríčinené vírusmi a baktérie sa pridružia až následne ako bakteriálna subinfekcia. 

Prechladnutie

Jedným z najčastejších ochorení v detskom veku je prechladnutie, ktoré spôsobujú vírusy. Viac si o tomto ochorení môžete prečítať v článku Ako na nádchu a prechladnutie u kojencov?

Chrípka

Chrípku spôsobuje vírus, ktorý sa veľmi ľahko šíri. Toto bežné detské ochorenie má príznaky, ktoré zahŕňajú horúčku, bolesť hrdla, únavu, bolesti tela a zimnicu. Väčšinu prípadov možno liečiť doma zvládnutím symptómov pomocou liekov, tekutín a odpočinku. 

Sinusitída

Sinusitída je odborný termín pre infekciu dutín. Je to spôsobené nahromadením tekutiny v dutinách, čo umožňuje množeniu baktérií a vírusov. Príznaky zahŕňajú nádchu, upchatý nos, bolesť hlavy, tlak alebo bolesť v tvári, hlien zatekajúci do hrdla, bolesť hrdla, kašeľ a zápach z úst. Sinusitída je primárne spôsobená vírusom, avšak častokrát nasadá bakteriálna subinfekcia. Pri akútnej sinusitíde sa môžu použiť lieky na alergiu, prípadne lekárom predpísané antibiotiká. Pokiaľ je sinusitída chronická, je potrebné zveriť sa do rúk lekárovi so špecializáciou otorinolaryngológia. 

Bronchitída

Bronchitída (zápal priedušiek) sa vyskytuje, keď dýchacie cesty opuchnú a produkujú hlien v pľúcach. To spôsobuje kašeľ, bolesť na hrudníku, únavu, bolesti hlavy i hrdla. Väčšina prípadov bronchitídy  je spôsobená vírusom, ktorý sa často vyskytuje po infekcii horných dýchacích ciest. Kašeľ zvykne byť zo začiatku suchý, dráždivý, po pár dňoch prechádza do vlhkého, hlienovitého. Podľa toho treba zvoliť aj lieky na kašeľ, u detí väčšinou v sirupovej forme. 

Infekcie uší a zápal stredného ucha

Infekcie uší patria k najčastejším detským ochoreniam. Deti sú zväčša náchylnejšie na infekcie uší ako dospelí. Môžu byť spôsobené bakteriálnymi alebo vírusovými infekciami. Symptómy zahŕňajú bolesť ucha, horúčku, podráždenosť a problémy so spánkom. Na zápal a bolesť ucha sa zvyčajne používajú ušné kvapky. Zápal stredného ucha vzniká ako dôsledok nádchy a infekcie horných dýchacích ciest. Pri zápale stredného ucha je potrebné navštíviť pediatra, ktorý určí liečbu. V prípade, že ide o bakteriálnu infekciu, je vhodná liečba antibiotikami. 

Konjunktivitída

Konjunktivitída je zápal spojiviek. Medzi príznaky patrí začervenanie, výtok, svrbenie a opuch jedného alebo oboch očí. Existuje viacero príčin vzniku, najčastejšie je ale spôsobená baktériou alebo vírusom, ktorý sa dostane do oka. Pediater lieči konjuktivitídu obvykle antibiotickou masťou alebo očnými kvapkami, Na nehnisavé zápaly spojiviek je výborný liek Ophthalmo-Septonex

Kvasinkové infekcie u detí Kvasinkové infekcie u detí

Kvasinky sú mikroorganizmy, ktoré sa prirodzene vyskytujú v ľudskom organizme. Ak sa však premnožia, vzniká kvasinková infekcia. Kandidózu u detí spôsobuje viacero faktorov. Infekcia môže vzniknúť v teplom a vlhkom prostredí, pri nesprávnej hygiene, nedostatočnej výmene plienok, zníženej imunite dieťaťa, ale i pri užívaní niektorých liekov (napr. antibiotík).

Väčšina prípadov kandidózy je mierna a dobre reaguje na lieky. Liečba závisí od toho, kde sa infekcia nachádza a aká je závažná.

Kvasinková infekcia v ústach u detí

Orálna kandidóza (inak nazývaná aj soor dutiny ústnej) najčastejšie postihuje dojčatá do jedného roka. Primárne sa prejavuje bielym alebo žltým povlakom na jazyku, ktorý nejde zotrieť. Na bábätko sa toto ochorenie prenáša najčastejšie z matky pri dojčení, ale i počas prirodzeného pôrodu (pri prechode pôrodnými cestami). Preto je potrebné prípadnú kvasinkovú infekciu u matky liečiť už počas tehotenstva. Aby sa nákaza neopakovala, treba klásť dôraz na dezinfekciu fliaš a cumlíkov, ale i hračiek a všetkých predmetov, ktoré si dieťa eventuálne vkladá do úst. 

Tradičnou liečbou sooru je vytieranie úst vatovou tyčinkou namočenou v 0,5% roztoku genciánovej violete. Vhodné je aj užívanie probiotík

Hnačky u detí Hnačky u detí

Hnačka je spôsob, akým sa telo zbavuje choroboplodných zárodkov a väčšina epizód trvá niekoľko dní až týždeň. Je častým príznakom ochorenia u malých detí.

Najčastejšie príčiny hnačky sú infekcia vírusmi (rotavírus), baktériami (salmonela) a zriedkavo parazitmi (giardia). Vírusy sú najčastejšou príčinou hnačky u dieťaťa. Spolu s riedkou alebo vodnatou stolicou príznaky vírusovej gastroenteritídy často zahŕňajú vracanie, bolesť žalúdka, bolesť hlavy a horúčku.

Vyskytovať sa môžu základné tri druhy: mierna hnačka bez vracania, mierna hnačka s vracaním a ťažká hnačkaDeti s vírusovou hnačkou majú horúčku a môžu vracať. Čoskoro po objavení sa týchto príznakov deti dostanú hnačku. Liečba zahŕňa odpočinok a podávanie tekutín, aby sa zabránilo dehydratácii v dôsledku vracania a hnačky. Dojčatám a malým deťom sa odporúča podať rehydratačný roztok, ideálny je Kulíšek, dietetický potravinový prípravok pre perorálnu rehydratáciu dojčiat od ukončeného 1. týždňa života a detí. Deťom od dvoch rokov je možné podať aj liek proti hnačke, vhodnou voľbou je SMECTA

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Zuby a ústna hygiena
  06. 09. 2021

  Ktorý prípravok je vhodný na soor u mesačného bábätka?

  Dobrý deň prosím čo použiť na žabku u bábätka, ktoré má mesiac bez dvoch dní, povlak ma na jazyku ale už aj na perách, rada by som sa vyhla fialovej vodičke ak existuje nejaky iny sposob, ktory je bežne dostupný v lekárni. Dakujem za odpoved

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Medzi  prípravky, kt. sa používajú  na múčnivku (soor oris) je vhodný  TEREZIA FREEANGIN sprej 25ml - (na gázu a povytierať) a Phyteneo Neocide gél - antibakteriálny gél pre regeneráciu ústnej mikroflóry 1x50 ml , popr. gentianová violeť (kúpite v kamennej lekárni) .  Pri tejto diagnóze je dobré, aby ste sa preliečili aj vy a to dodržiavaním protikvasinkovej diéty (vylúčiť všetko cukor, sladké ovocie, bielu múku, kofeín), užívať probiotiká, jesť veľa kyslomliečnych výrobkov a potierať si prsné dvorce prípravkom, kt. potierate aj ústa vášho bábätka ( Fereangin, Neocide, popr. Prevapis) 

  Ak Ste homeopatii naklonená, podpornou liečbou je užívanie homeopatického lieku HOM. MONILIA ALBICANS 15CH gra 1x4g (CH15) - 5 granuliek rozpustiť v pol deci vody a podávať 1 kávovú lyžičku pred každým kŕmením.  Roztokom homeopatického lieku si môžete tiež potierať prsné dvorce.  Doplnte Vášmu bábätku probiotiká - BioGaia ProTectis gtt 5ml.

  Prajem Vám skoré vyriešenie  problému. 

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  14. 12. 2021

  Je vhodný Sinupret aj pre 5 týždňové dieťa?

  Dobrý deň prajem, môžem dať sinupret 5 týždňovemu bábätku keď mu stekaju sopliky do hrdla? Viete mi prosím poradiť

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Použitie  lieku Sinupret  u detí do 2 rokov sa neodporúča. Určite odsávajte soplíky Vášmu dieťatku. Najskôr očistite noštek pomocou napr. STÉRIMAR Baby nosová hygiena nosový mikrosprej s obsahom morskej vody 100 ml alebo QUIXX baby 0,9% 10 ml a potom jemne pomocou odsávačky nosa - ARIANNA Baby-Vac 2 odsávačka hlienov 1 kus ,odsajte soplíky, aby mu čo najmenej zatekali do hrdla.  Odporúčam odsávačku napojenú na vysávač- nemusíte sa obávať- tlak viete na vysávači regulovať. O vhodných liekoch od kašľu sa poradte s Vašou detskou lekárkou. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  01. 03. 2022

  Môže 6 mesačné dieťa užívať Stoptusin?

  Moze 6 mesacne dieta uzivat stoptusin v nejakej forme?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Vaše dieťa môže užívať Stopussin vo forme kvapiek

   

  Dávka sa určí podľa telesnej hmotnosti pacienta:
  do 7 kg: podáva sa 3-4x denne 8 kvapiek.
  7-12 kg: podáva sa 3-4x denne 9 kvapiek.
  12-20 kg: podáva sa 3x denne 14 kvapiek.

   

  Prer deti od 6 mesiacov je určený aj Stoptussin sirup. Dávka sa určí podľa telesnej hmotnosti pacienta: do 12 kg: podáva sa 1,25 ml 3-4x denne. 12-20 kg: podáva sa 2,5 ml 3x denne.

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.