Šarlach a šarlachová angína - ako sa prejavujú ?

ŠARLACH A ŠARLACHOVÁ ANGÍNA - AKO SA PREJAVUJÚ ?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Šarlach a šarlachová angína sú dve rôzne  infekčné ochorenia. Nemožno sa proti nim očkovať a preto ich môžete dostať aj niekoľkokrát za život. Aj keď ich vďaka vyrážke môžete  jednoducho zameniť,  jedno nazývame včasný šarlach a druhé šarlachovou angínou. Oboje spôsobuje streptokok  a okrem vyrážky ich spájajú ďalšie príznaky. Najčastejšie nákaza prepukne v zime alebo na jar, kedy sa stretávame v kolektívoch a zdržiavame  sa v uzatvorených priestoroch.

 • Deti a mamičky
 • Choroby

5 minút čítania


Šarlach vs. šarlachová angína Šarlach vs. šarlachová angína

Obe choroby spája rovnaký menovateľ a to streptokok. Šarlach a šarlachovú angínu môže spôsobiť až 80 druhov tejto baktérie. Preto sa proti nim nemožno účinne zaočkovať. Choroba sa rovnako šíri vo veľkých kolektívoch a inkubačná doba je 1-5 dní. Zriedka potom až 7 dní. Prenáša se kvapôčkami a stačí sa tiež chorého len dotknúť alebo si baktérie priniesť domov na oblečení zo škôlky a choroba je na svete. Najčastejšie tieto choroby postihujú deti medzi  vekom 3-10 rokov, výnimkou nie sú  ale ani dospelí. Rozdiel medzi šarlachom a šarlachovou angínou je ten, že okrem obvyklých príznakov šarlachovú angínu sprevádzajú klasické bolestivé príznaky v hrdle. Teda pálenie a bolesť v krku.

Šarlachová angína a jej príznaky Šarlachová angína a jej príznaky

Šarlachová angína sa  ľahko šíri kvapôčkami, teda vzduchom. Môže sa šíriť aj cez tráviací trakt, tak že sa dotýkate predmetov, ktoré používa aj nakazený. U detí je to často riad, hračky a oblečenie. Typický pacient šarlachovej angíny je dieťa vo veku 3 a 10 rokov. Šarlachová angína sa už po prvom dni od nákazy prejaví typickými príznakmi:

 • bolesťou v krku, chrapotom a problémami pri prehĺtaní,
 • zdurenými lymfatickými uzlinami pod dolnou čeľusťou,
 • opuchom mandlí a ich následným pokrytím čapmi,
 • bolesťou hlavy, horúčkou, celkovou slabosťou aj zimnicou,
 • belavými kútikmi úst,
 • bolesťou  brucha, zvracaním a nechutenstvom,
 •  belavým jazykom, ktorý prechádza do sýtočerveného bodkovaného – tzv. „malinového jazyka“.

Zakrátko sa vyskytne aj typická šarlachová vyrážka. Táto vyzerá ako drobné červené svetlejšie pupienky. Môže byť aj bez úplného sfarbenia a poznáme ju len prehmataním, kde je koža hrubšia. Vyrážka napadá brucho, hruď, vnútornú stranu stehien, triesla, podpazušie, lakťové jamky a postupne aj dlane a plosky nôh. Vyrážka sa po niekoľko dňoch  začína odlupovať  a celé ochorenie  je v tejto fáze už stabilnejšie. Telo sa zbavuje zrohovatelej kože, ktorá je potom zasa v poriadku.

Včasný šarlach a jeho príznaky Včasný šarlach a jeho príznaky

Včasný šarlach je mnohokrát horšie identifikovateľný ako šarlachová angína. Nákaza totiž väčšinou prechádza do krvi zranením a jej prejavy tak nie sú  v jasnom slede a jednoznačne. Najskôr sa vyskytne výsev vyrážky a až neskôr  ostatné príznaky. A keď sa zdá byť šarlach pomerne ľahko zvládnuteľnou chorobou, môžu sa vyskytnúť aj komplikácie. V oboch  prípadoch je nutné vyhľadať lekára a nasadiť vhodnú liečbu.

S čím si môžete jednoducho šarlach spliesť? S čím si môžete jednoducho šarlach spliesť?

Skôr než sa lekár jasne prikloní k nejakej diagnóze, otestuje krv na výskyt streptokokov a urobí výter z krku. Než sa tak stane, môžete si ochorenie jednoducho spliesť aj s ďalšími ochoreniami ako sú :

 • rubeola a osýpky – vyrážka postupuje od hlavy k trupu a vďaka preočkovaniu je ich výskyt u detí veľmi ojedinelý
 • vírusový ekzantém – vyrážka, ktorá sprevádza vírusové ochorenie
 • toxoalergický ekzantém – vyrážka spôsobená vonkajším pôsobením alergénov

Liečba a staroslivosť o chorého Liečba a staroslivosť o chorého

Liečba šarlachu a šarlachovej angíny je možná len antibiotikmi. Čím skôr sú chorému podané, tým ľahšie sa s chorobou vyrovnáva a len zriedka sa vyskytujú aj komplikácie. Prvou voľbou, po ktorej váš lekár siahne, sú penicilinové antibiotiká. Nezabudnite lekára informovať, že ste vy, alebo vaše dieťa na penicilín alergickí. Potom na liečbu  nasadí tzv. makrolidové antibiotiká. Po dobu podávania antibiotík je potrebné udržiavať pokoj na lôžku aj po pocitovom zlepšení ochorenia. Chorý je infekčný až 7 dní od vypuknutia nákazy. Teplotu a bolesti je možné znižovať paracetamolom či ibuprofénom. Dostatočne doplňujte tekutiny a nenúťte sa do jedla. Počúvajte svoje telo, pri nechutenstve či silnej bolesti v krku obmedzte množstvo prijímaného jedla a voľte skôr kašovitú a chladnejšiu stravu. Pokiaľ telo dobre zareaguje na antibiotiká, doporučuje se ešte týždeň vydržať v pokojnom režime doma a mimo kolektívu. Vyvarujte sa aj veľkej fyzickej námahe a nezabudnite doplňovať dostatok vitamínov, predovšetkým  vitamín C a B.

Podávať k antibiotikám aj probiotiká? Podávať k antibiotikám aj probiotiká?

Podpora črevnej mikroflóry je v dobe užívania antibiotík veľmi dôležitá. Probiotiká sa doporučujú užívať dvakrát denne a v dostatočnom rozostupe. Teda aspoň po 8 hodinách. Nesmú sa navyše užívať,  ani užívať spolu  s antibiotikmi. Antibiotikum by probiotiká zničilo. Je teda nutné udržiavať 2hodinový rozostup medzi liečbou a podporou probiotikmi. A to aj pred užitím antibiotík a po ich užití. Pre deti zvoľte probiotiká pre ne priamo určené.

Možno sa pred šarlachom účinne chrániť? Možno sa pred šarlachom účinne chrániť?

Ako už bolo povedané, očkovanie proti šarlachovým ochoreniam neexistuje. Navyše po jednom prekonaní šarlachu si proti nemu nevybudujete imunitu. Preto šarlach a  šarlachovú angínu môžete za život prekonať niekoľkokrát. Ochorenie je veľmi nákazlivé, a preto je vhodné dodržiavať hygienické zásady a zamerať sa na nákazu, ktorá môže prísť z kolektívu. Je nutné si umývať starostlivo ruky, mať vlastné hygienické potreby, piť z vlastného pohára a jesť s vlastným príborom. Pri kašľaní si zakryte ústa vreckovkou. Čo je ale dôležité, je potrebné nepodceňovať aj drobné a zdanlivo banálne virózy a infekty a nevrhať sa s oslabenou imunitou do kolektívu práce, školy aj škôlky, verejnej dopravy a podobne. A pri doliečovaní infekčných ochorení sa do kolektívu nevracajte príliš skoro.

Lieky na bolesť v krku Výživové doplnky na posilnenie imunity

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Deti a detská výživa
  12. 05. 2020

  Aké je doporučené dávkovanie lieku Paralen 500 u detí ?

  Dcerka má 10 rokov a Paralen mám 500 stovku dávkovanie je písané dakujem veľmi pekne za odpoveď vopred ďakujem áno odstup dodržím no potrebovala som vedieť či sa môže podávať spolu ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Deťom a dospievajúci vo veku 6 -15 rokov  ( alebo s telesnou hmotnosťou väčšou ako 20kg ) sa podáva  1/2 tablety až 1 tableta ako jednorazová dávka.

  Jednotlivé dávky sa podávajú s časovým odstupom najmenej 6 hodín. Interval možno skrátiť podľa potreby na 4 hodiny, pričom nesmie byť prekročená maximálna celková denná dávka.
  U detí s telesnou hmotnosťou 20-25kg  je maximálna celková denná dávka 3 tablety (1,5 g paracetamolu).
  U detí s telesnou hmotnosťou 26-40 kg je maximálna celková denná dávka 4 tablety (2 g paracetamolu).
  U detí s telesnou hmotnosťou 40-50 kg je maximálna celková denná dávka 6 tabliet (3 g paracetamolu).

   

  Tablety, ktoré je možné deliť aj podať rozdrvené, sa užívajú počas jedla alebo tesne pred jedlom, zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny. 

   

  Dcérke prajeme skoré uzdravenie.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  16. 10. 2020

  Je vhodný LIEK SINUPRET aj pre 2 mesačné dieťa?

  Dobrý deň, môže byt sinupret podávaný 2mesacnemu dieťatku, keď mu štekajú soplíky do hrdla a dusi sa nimi? Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pre Váše dieťatko je vhodný  Sinupret.  Uvoľňuje hustý (väzký) hlien pri všetkých ochoreniach dýchacích ciest, ktorý sa nemôže dostatočne alebo vôbec odstrániť prirodzeným spôsobom (kašľaním, smrkaním). V horných dýchacích cestách sú to akútne a chronické zápaly prinosových dutín („sinusitis“), ktoré často vznikajú ako obyčajná nádcha, spojená so silnými bolesťami hlavy. V dolných dýchacích cestách je to akútna a chronická bronchitída, pri ktorej väzký sekrét poškodzuje sliznicu, bráni jej samočistiacej schopnosti a zhoršuje dýchanie. Užíva sa u dojčiat v dávke 3x denne 10kvapiek. Môžete ich podávať v čaji alebo vode. 

   

  Alternatívou  môžu buť kvapky  STOPTUSSIN Kvapky 25 ml. Liek tlmí dráždenie na kašeľ a mení skladbu prieduškového hlienu, a tak uľahčuje jeho vykašliavanie. Liek sa používa na liečbu suchého, dráždivého a ťažko utíšiteľného kašľa pri vírusových infekciách horných a dolných dýchacích ciest, pri zápaloch horných dýchacích ciest, pri zápale hltana, hrtana, priedušiek a pľúc.

   

  Dávka sa určí podľa telesnej hmotnosti pacienta:
  do 7 kg: podáva sa 3-4x denne 8 kvapiek.
  7-12 kg: podáva sa 3-4x denne 9 kvapiek.
  12-20 kg: podáva sa 3x denne 14 kvapiek.

   

  Liek sa má užívať po jedle. Príslušný počet kvapiek sa odmeria približne do 100 ml tekutiny - voda, čaj. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.