Ako na zapareniny u dospelých

AKO NA ZAPARENINY U DOSPELÝCH

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Objavili ste na svojej koži začervenané podráždené miesto, ktoré svrbí? Pravdepodobne sa stretávate so zapareninami. Nezúfajte, nie je to nič, čoho by ste sa nemohli rýchlo zbaviť. Hovoríte si, že zapareniny sú len detskou záležitosťou? Tak to vôbec nie je. Zapareniny u dospelých sú veľmi častým problémom. Stačí sa spotiť pri turistike či športe, alebo dlhšie sedieť na koženej sedačke a zaparenina je na svete. Ako si s touto nepríjemnou chorobou poradiť?

 • Pleť a pokožka

5 minút čítania


Ako spoznáte zapareniny? Ako spoznáte zapareniny?

Začervenaná koža, podráždená pokožka, nepríjemný pocit svrbenia - je dosť možné, že vás trápia zapareniny. Najčastejšie ich nájdete okolo konečníka, v podpazuší, genitálií a v ďalších kožných záhyboch (u žien napríklad pod prsiami). Zapareniny v slabinách u dospelých sú tiež bežnou záležitosťou. Všeobecne platí, že sú muži k zapareninám náchylnejší ako ženy. Zaparenina vzniká, keď sa trie koža o kožu alebo v mieste, kde sa pokožka stretáva s oblečením - v miestach, kde sa drží teplo a vlhko.

S vyrážkou sa môžete stretnúť, aj keď práve nenosíte plienky. Časté prípady zaparenín sú pri športe či turistike. Koža sa totiž spotí a je náchylná na vytvorenie zapareniny. V niektorých prípadoch koža mokvá a objavujú sa drobné prasklinky.

Zapareniny u dospelých vzniknú raz dva. Napríklad keď dlho sedíte v aute alebo na koženom sedadle vo vlaku. Typické sú tiež podráždenia vzniknuté pri vytrvalostných športoch. Ešte, že existuje jednoduché riešenie ako je použitie masti na zapareniny.

Prečo máte zapareniny a ako sa prejavujú? Prečo máte zapareniny a ako sa prejavujú?

Najčastejšou príčinou vzniku zapareniny je potenie. Niet teda divu, že sa s nimi najčastejšie stretnete v lete. Zvlášť, keď nosíte nepriedušné a tesné oblečenie, ktoré neumožnia pokožke dostatočne dýchať. V takom prípade máte zamiesené na zapareniny. Kameňom úrazu je aj nedostatočná hygiena. Na druhej strane prehnané umývanie poškodzuje prirodzenú ochranu pokožky a tak ľahko dôjde k odretiu.

Bežnými príznakmi zaparenín sú:

 • pokožka, ktorá svrbí až páli,
 • začervenaná oblasť kože,
 • vlhkosť kože, môže dochádzať aj k mokvaniu,
 • podráždená a citlivá pokožka.

Kde sa zapareniny tvoria? Kde sa zapareniny tvoria?

Zapareniny najčastejšie nájdete na jednej z týchto oblastí:

 • v podpazuší,
 • v oblasti pod prsiami,
 • na genitáliach,
 • medzi prstami na nohách,
 • na vnútornej strane stehien,
 • okolo konečníka.

Ako zapareniny ošetríte? Ako zapareniny ošetríte?

Predovšetkým dbajte na to, aby postihnuté miesto zostalo v suchu. Vyhnite sa nevhodnému oblečeniu. Postihnuté miesto vetrajte, nech sa ďalej nezaparuje. Pokožku pravidelne natierajte krémom napr. Bepanthen. Obľúbené sú ešte kalciová a zinková masť.

Obvyklým prípadom vzniku zaparenín je dlhé sedenie v dopravných prostriedkoch. Preto majte na cestách pri ruke antibakteriálne vlhčené obrúsky. Pri sprchovaní používajte antibakteriálne mydlo.

Často sa zvládnete vysporiadať so zapareninami sami doma bez návštevy lekára. V prípade, že červené miesta neustupujú alebo koža dokonca začala mokvať, navštívte lekára. Môže sa jednať o zapareniny, ktoré sú spôsobené kvasinkami alebo plesňami. Lekár potom odporučí vhodnú liečbu.

Prevencia zaparenín Prevencia zaparenín

Prevencia je jednoduchá. Stačí sa vyhýbať príčinám zaparenín. Je veľká šanca, že zapareninám predídete, keď dodržíte nasledujúce zásady:

 • Noste priedušné bavlnené oblečenie, aby pokožka mohla dýchať.
 • Aj spodnú bielizeň voľte tak, aby bola z bavlny a skôr voľnejšia.
 • Sprchujte sa po fyzickej aktivite, športovom výkone, najviac v teplých dňoch.
 • S hygienou to nepreháňajte.
 • Natierajte suchú, podráždenú a citlivú pokožku ( SPIRIDEA Krémpasta).

Teraz si už s zapareninami určite poradíte raz dva. Trápia zapareniny aj vášho drobčeka? Prečítajte si článok Ako sa vysporiadať so zapareninami u bábätka.

Starostlivosť o telo

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Intimita
  • Koža a pokožka
  21. 09. 2020

  Ktorý prípravok je vhodný na zapareniny u dospelých?

  dobry den,  viete mi prosim odporucit nejaky kvalitny produkt na zapareniny pre dospelych? Vdaka

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na zapareniny je ako prípravok 1.  voĺby  vhodný SUDOCREM Multi-expert ochranný krém 125 g - je vhodný ako pre deti, tak aj pre dospelých - na liečbu  a prevenciu plienkovej dermatitídy a na dermatitídy pri inkontinancii u dospelých
  Ak sú  zapareniny rozsiahle ( až mokvajúce) , je vhodné použiť IMAZOL krémpasta 30 g. Je určená  na liečbu plienkového zápalu kože (plienková dermatitída) a veľkoplošných mokvajúcich poškodení kože.

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.