Záškrt – príznaky a ako chráni očkovanie

ZÁŠKRT – PRÍZNAKY A AKO CHRÁNI OČKOVANIE

Záškrt čiže diftériu v dnešnej dobe radíme medzi ochorenia, ktoré sa u nás bežne nevyskytujú. Vždy to tak ale nebolo. Predtým sa táto choroba radila medzi najčastejšie príčiny detských úmrtí. Vďaka očkovaniu, ktoré u nás bolo zavedené od roku 1946, sa jeho výskyt rapídne znížil a od 70. rokov minulého storočia sa u nás záškrt vyskytuje len vo veľmi ojedinelých prípadoch. Všade vo svete ale dobrá zaočkovanosť proti záškrtu nie je samozrejmosťou a preočkovanie na záškrt je preto dôležitým prvkom cestovnej medicíny. Ako vyzerá záškrt a prečo je nebezpečný sa dozviete v našom článku.

  • Choroby
  • Starostlivosť

5 minút čítania


Čo je záškrt Čo je záškrt

Záškrt patrí medzi bakteriálne ochorenia. Vyvoláva ho baktérie Corynebacterium diptherie. Zriedkavo môžu záškrt vyvolať aj ďalšie druhy korynebaktérií a to C. ulcerans alebo C. psetudotuberculosis,  ktoré môže človek chytiť od zvierat. Tieto druhy korynebaktérií sú nebezpečné, pretože v niektorých prípadoch produkujú škodlivý toxín. Ten je potom zodpovedný za rozvoj závažných a život ohrozujúcich príznakov záškrtu.

Ako sa prenáša záškrt Ako sa prenáša záškrt

Baktérie spôsobujúce záškrt sa šíria kvapôčkami alebo priamym kontaktom. Pretože sú veľmi odolné, vydržia dlho na predmetoch alebo textilu, ktoré sa potom tiež môžu stať zdrojom nákazy. Baktérie tiež môžu do tela preniknúť rankou alebo porušenou kožou a spôsobiť menej častý kožný variant ochorenia. Inkubačná doba záškrtu trvá 2–5 dní, potom sa spravidla dostavia prvé príznaky. Existujú aj bacilonosiči záškrtu, teda ľudia, u ktorých má ochorenie len veľmi ľahké alebo žiadne príznaky, ale sú prenášačmi ochorenia.

Ako sa prejavuje záškrt Ako sa prejavuje záškrt

Jednou zo zákerností záškrtu je začiatok ochorenia, ktorý sa svojimi prejavmi podobá angíne. Chorý sa cíti unavený, bolí ho v krku a má teplotu. Tieto príznaky možno jednoducho podceniť, včasné odhalenie záškrtu a začatie liečby je však zásadné pre jej úspešnosť. Príznaky záškrtu sa totiž zhoršujú. Toxín ​​produkovaný v korynebaktériách poškodzuje sliznice v horných dýchacích cestách, ktoré v dôsledku toho odumierajú. Na povrchu dýchacích ciest kvôli tomu vznikajú výrazné povlaky alebo pablány. Chorý má zdurené uzliny, vysokú horúčku, opuchnutý krk, zastrený hlas a problémy s príjmom tekutín a dýchaním. Kvôli pablaniam hrozí udusenie. Diphterický toxín sa môže dostať aj do krvi a poškodiť nervy, srdcový sval alebo obličky.

Ako sa lieči záškrt Ako sa lieči záškrt

Príznaky angíny nikdy nepodceňujte a vyhľadajte lekára. Obzvlášť ak ste sa vrátili z destinácií, kde nie je taká vysoká úroveň zdravotnej starostlivosti alebo ste boli v styku s niekým, kto do takých miest cestoval, je obozretnosť na mieste. Aby bola liečba záškrtu úspešná, je potrebné ju začať čo najskôr. Lekár na záškrt podá antibiotiká, ktoré likvidujú baktérie vyvolávajúce ochorenie. Zároveň pri podozrení na záškrt podá antitoxín, ktorý neutralizuje škodlivý toxín produkovaný korynebaktériami. U neliečeného záškrtu úmrtnosť môže presahovať 50%, ale aj keď je ochorenie správne liečené, môže mu pacient podľahnúť.

Pokiaľ dôjde k výskytu záškrtu, lieči sa chorý na infekčnom oddelení. Aby sa zabránilo ďalšiemu prenosu záškrtu, je vyhľadaný zdroj ochorenia a stav výskytu choroby starostlivo monitorujú regionálne úrady verejného zdravotníctva v Slovenskej republike.

Prevencia záškrtu Prevencia záškrtu

Proti tomu, aby sa rozvinuli pri záškrte príznaky ohrozujúce život, nás chráni očkovanie. Očkovacia látka podnieti imunitu špecificky proti toxínu korynebaktérií spôsobujúcemu príznaky záškrtu. Očkovanie proti záškrtu patrí do povinného očkovacieho kalendára. Základné očkovanie na záškrt má 5 dávok. Prvé 3 dávky sú podávané spoločne s tetanom, čiernym kašľom, detskou obrnou, hepatitídou B a ochoreniami vyvolanými Haemophilom. Ďalšie 2 preočkovanie sú spoločné pre záškrt, tetanus, čierny kašeľ a detskú obrnu.

Prehľad očkovania povinného v Slovenskej republike.  

 dosiahnutý vek dieťaťa    Proti čomu sa očkuje 
  2 mesiace

  1. dávka : záškrt, tetanus, čierny kašeľ, detská obrna,  vírusová hepatitida B,  ochorenie vyvolané Haemophilom influenzae B   - základné očkovanie    sa  vykonáva 3 dávkami hexavalentnej očkovacej látky v 3., 5. a v 11. mesiaci života dieťaťa, pričom prvá dávka sa podáva  najskôr v prvom  dni      desiateho týždňa života                                                           

   1. dávka : pneumokokové invazívne ochorenia - základné očkovanie sa vykonáva 3 dávkami konjugovanej očkovacej látky v 3.,  5. a 11. mesiaci        života.

 4 mesiace

   2. dávka : záškrt,  tetanus, čierny kašeľ , detská obrna, virusová hepatitida B, ochorenie  vyvolané Hemophilem  influenzae B 

   2. dávka : pneumokokové invazívne ochorenia - v 5. mesiaci

 10 mesiacov    3. dávka : záškrt,  tetanus, čierny kašeľ , detská obrna, virusová hepatitida B, ochorenie  vyvolané Hemophilem  influenzae B
   3. dávka : pneumokokové invazívne ochorenia - v 11. mesiaci
 14-17 mesiacov   1. dávka  osýpky, mumps, ružienka  - vykonáva sa najskôr v prvom dni 15. mesiaca života, nejneskôr v 18. mesiaci života dieťaťa.

 

Preočkovanie sa vykonáva v 5. roku života. Očkovanie sa vykonáva trojzložkovouočkovacou látkou, ktorá obsahuje oslabený vírus osýpok,            mumpsu a ružienky.
 

  4 roky

  preočkovanie - osýpky, mumps, ružienka

  U detí narodených od 1.1.2010 do 31.12.2015 sa očkovanie druhou dávkou trojzložkovej očkovacej látky vykonáva v 11. roku života. 

 5 rokov   1. preočkovanie proti záškrtu, tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne - preočkovanie sa vykonáva dvoma dávkami tetravalentnej očkovacej látky     so zníženým obsahom antigénov. Prvé preočkovanie sa vykonáva v 6. roku, druhé preočkovanie v 13. roku života. 
 
 12 rokov   2. preočkovanie proti záškrtu,  tetanu, čiernemu kašľu a detskej obrne.
 
 30 rokov

  preočkovanie dospelých proti záškrtu a tetanu.

Prvé preočkovanie dospelých sa odporúča vo veku 30 rokov a ďalej každých 15 rokov. Po presiahnutí odporúčaného intervalu sa preočkovanie vykonáva vždy len jednou dávkou, pokiaĺ je v zdravotnej dokumentácii zdokumentované základné očkovanie tromi dávkami proti tetanu.

Cestovanie a záškrt Cestovanie a záškrt

Spoľahlivú ochranu pred záškrtom očkovania poskytuje podľa odhadov na 10–20 rokov. V rámci cestovnej medicíny je preočkovanie záškrtu odporúčané ľuďom, ktorí cestujú do krajín mimo Európy a Severnej Ameriky, kde zaočkovanosť proti diftérii nie je tak vysoká. Preočkovanie sa vykonáva kombinovanou vakcínou proti záškrtu, tetanu a čiernemu kašľu.

 

 

 

Autor : Petra Večeřová

Lieky na horúčkuTeplomery

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

HAPPY MOM Náplasť po očkovaní a uštipnutí hmyzom 5 kusov

Nedostupné

5,39 €

LIVSANE Teplomer XXL displej, digitálny 1 kus

  • Livsane 2+1

Skladom v e‑shope

6,49 €

TRUELIFE Care Q10 BT digitálny teplomer bezkontaktný 1 ks

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

50,39 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.