Zápal priedušiek a kašeľ na prieduškách - čo pomáha?

ZÁPAL PRIEDUŠIEK A KAŠEĽ NA PRIEDUŠKÁCH - ČO POMÁHA?

S jeseňou a príchodom chladného počasia sa môže veľmi ľahko stať, že sa ráno prebudíme spoločne s nevítaným hosťom - kašľom. Ak vás taký kašeľ ráno privíta a pridruží sa ešte bolesť na prieduškách a ešte aj teplota, je to varovný signál, že sa k Vám prikráda zápal priedušiek.  Ako s ním rýchlo a efektívne zatočiť?

 • Dýchanie
 • Choroby

10 minút čítania


Co se skrývá pod názvem bronchitida? Čo sa skrýva pod názvom bronchitída?

Zápal priedušiek (alebo ak chcete bronchitída) sa prejavuje hlavne kašľom. Vyvolá ho podráždenie vnútri priedušiek, ktoré môže mať najrôznejší pôvod. Najčastejšie ho spôsobujú vírusy. Ďalšími vinníkmi, ktorí spôsobujú podráždenie pľúc, môžu byť baktérie, zriedkavo kvasinky, často napríklad aj prachové častice a fajčenie. Povrch priedušiek je týmito vplyvmi poškodzovaný a dochádza k tvorbe hlienu, ktorý sa v nich nahromadí. Pľúca sa hlienu samozrejme potrebujú zbaviť a v dôsledku toho nás začne trápiť kašeľ na prieduškách. Priebeh takéhoto zápalu priedušiek môže byť akútny alebo chronický.

Akútna bronchitída Akútna bronchitída

Najčastejšie nás dostihne akútny zápal priedušiek - akútna bronchitída. Najviac takýchto akútnych bronchitíd je spôsobených vírusmi, menej často ide o bakteriálne ochorenie. Vírusový zápal priedušiek sa prejavuje zvýšenou teplotou alebo aj horúčkou a bolesťou na prieduškách. V prípade bakteriálneho pôvodu zápalu je vykašliavaný hlien často veľmi hustý a výrazne sfarbený do žlta alebo do zelena. Sprevádzajú ho aj vyššie horúčky. Spravidla má dlhší priebeh.

Ako prebieha akútna bronchitída?

Samotnému ochoreniu často môže predchádzať krátke 3-4 denné prechladnutie. Náhle sa rozvinú typické príznaky ako sú dráždivý suchý kašeľ, ktorý nevedie k vykašliavaniu hlienu. Sprevádza ho často bolesť priedušiek a bolesť na hrudníku pri kašli a tento kašeľ môže byť celkovo aj veľmi vysiľujúci. Postupne sa v pľúcach vytvorí hlienu viac a kašeľ začne byť účinným obranným reflexom, vďaka ktorému sa telo hlienu v prieduškách zbavuje.

Príznaky bronchitidy

Bronchitídu sprevádzajú okrem kašľa aj ďalšie symptómy:

 • nádcha,
 • bolesť v krku,
 • bolesť hlavy,
 • únava a slabosť,
 • dušnosť,
 • bolesť za hrudnou kosťou alebo pálenie na prieduškách.

U detí môže mať zápal priedušiek príznaky ako piskot pri dýchaní. Deti sú menšie a tiež ich dýchacie cesty sú prirodzene užšie.  Piskot vzniká zúžením, ktoré zapríčinila masívna tvorba hlienu. Vykašliavanie a prehĺtanie hlienu u malých detí môže menej často vyvolať zvracanie.

3 základné postupy na zatočenie s akútnou bronchitídou 3 základné postupy na zatočenie s akútnou bronchitídou

Najúčinnejšie pravidlá sú často tie najjednoduchšie. To platí aj pri zápale priedušiek. Aby sa organizmus dokázal s bronchitídou vysporiadať, je potrebné liečbu postaviť na troch základných pilieroch.

1. dostatočný pitný režim

Bežne stačí za deň vypiť 2-3 litre tekutín, je to však samozrejme veľmi individuálna hodnota, pretože pitný režim sa môže významne líšiť podľa hmotnosti a aktivít vykonávaných počas dňa. Pri chorobe sa dá všeobecne odporučiť k správnemu pitnému režimu pridať dva až tri poháre tekutín naviac. Zaraďte do svojho pitného režimu napríklad čaju na priedušky.

2. kľudový režim a dostatok spánku

Počas dňa veľa odpočívajte. Kľudový režim je veľmi dôležitý, telo sa totiž namáha bojom s infekciou. Tiež si doprajte denne minimálne 7 - 8,5 hodín spánku. Spite s hlavou na vyššom vankúši, aby sa vám lepšie dýchalo.

3. lieky

Počas ochorenia sa jednotlivé príznaky menia, je preto nutné pružne prispôsobovať tiež stratégiu, ako vyliečiť priedušky:

 • Suchý kašeľ v začiatkoch ochorenia je vhodné utíšiť pomocou liekov na suchý kašeľ, aby vás kašeľ zbytočne nevyčerpával.
 • Ako začne kašeľ vlhnúť a vykašliava sa hlien, je nutné stratégiu úplne otočiť a podporiť vykašliavanie pomocou liekov na vlhký kašeľ. Ide o lieky, ktoré vedia hlien účinne rozpustiť a vykašliavanie je potom jednoduchšie a tým pádom nie je ani bolestivé.
 • Ak by telesná teplota stúpala ku 38 ° C,  je potrebné ju zraziť bežnými liekmi na horúčku.

Čo je chronická bronchitída? Čo je chronická bronchitída?

Prašné prostredie alebo fajčenie, a tiež často sa opakujúce akútne bronchitídy môžu spôsobiť, že zápal priedušiek prejde do chronického štádia. O chronickej bronchitíde hovoríme, keď kašeľ trvá aspoň tri mesiace v dvoch po sebe idúcich rokoch. Chronický kašeľ je spravidla horší ráno a počas dňa môže byť len slabý alebo sa nemusí vyskytovať vôbec. Príznaky chronickej bronchitídy zhrňujú nasledujúce body:

 • dlhotrvajúci kašeľ s vykašliavaním nažltlého alebo zeleného hlienu,
 • bolesť na hrudi,
 • únava a malátnosť,
 • dušnosť,
 • a nechutenstvo.

Ako na chronickú bronchitídu

Základom liečby je tu odstránenie faktorov, ktoré zápal priedušiek môžu vyvolávať, predovšetkým zanechanie fajčenia. Chronická bronchitída by mala byť vždy dôkladne vyšetrená lekárom, aby sa odhalil jej skutočný pôvod a zabránilo sa poškodeniu pľúc. Jednotlivé symptómy chronickej bronchitídy, ako je kašeľ alebo horúčka, možno liečiť rovnako ako u bronchitídy akútnej.

Únava, malátnosť a nechutenstvo idú spravidla ruka v ruke s vyčerpaním organizmu v dôsledku dlhotrvajúceho ochorenia a zápalu. Ak sa objaví dýchavičnosť, je na mieste veľká obozretnosť. Dýchavičnosť môže byť totiž nielen príznakom bronchitídy, ale tiež napríklad ochorenia srdca, astmy alebo chronickej obštrukčnej chorobe pľúc (CHOCHP). Toto všetko sú závažné dôvody, prečo najprv nehľadať, čo pomáha na dýchavičnosť, ale rýchlo sa obrátiť na odborníka

Môžete sami podporiť liečbu? Môžete sami podporiť liečbu?950x950_do_textu

Na priedušky sú vhodné bylinné čaje a bylinky ako napríklad čierna baza, fenikel, skorocel, lipa, materina dúška alebo mäta. Prípadne sú dostupné aj voľnopredajné lieky  Kaloba s extraktmi z muškátu afrického (Pelargonium sidoides), ktoré svojim protizápalovým pôsobením a posilnením imunity skracujú dobu ochorenia. Navyše sú vhodné ako pre dospelých, tak aj pre deti už od jedného roka.

Čistenie priedušiek potom podporí pitie minerálnej vody, ako je potrebné, nápomocná Vám môže byť Vincentka. Uľaviť môžu tiež prsné balzamy obsahujúce zmesi bylín, ktoré pôsobia blahodárne pri kašli. Dospelí môžu popri tom vyskúšať napríklad aj inhaláciu samotných éterických olejčekov. Dráždenie ku kašľu tiež zmierni, ak budete veľa vetrať a udržiavať v miestnostiach vlhký vzduch.

Je na mieste zamerať sa aj na podporu imunity a doplniť vitamíny. A nebojte sa ani siahnuť po receptoch našich babičiek, kombinácia medu a cibuľovej šťavy alebo inhalácia harmančekového výluhu rozhodne stále nevyšli z módy.

Kdy už jít k lékaři? Kedy už ísť k lekárovi?

Bronchitída je ochorenie vcelku bežné a spravidla nevyžaduje lekársky zásah. Bolo by ale veľmi nebezpečné zaspať v tomto prípade na vavrínoch! Podcenenie bronchitídy môže totiž mať závažné a bohužiaľ aj trvalé následky. Nielenže sa môže rozvinúť spomínaná chronická forma bronchitídy, neliečený zápal priedušiek sa môže tiež rozšíriť a môže dôjsť až k zápalu pľúc alebo k rozvoju chronickej obštrukčnej choroby pľúc (CHOCHP). Nebezpečnosť CHOCHP spočíva vo vzniku nezvratných zmien na pľúcach, ktoré vedú k trvalému zníženiu ich funkcie.

V akých prípadoch teda už vyhľadať odbornú pomoc?

 • u ľudí s oslabenou imunitou,
 • ľudia so závažnými ochoreniami ako sú astma alebo ochorenie srdca,
 • tehotné ženy,
 • ak ochorenie sprevádzajú vysoké horúčky a tvorba hustého hlienu,
 • keď sa objaví dýchavičnosť,
 • opakované bronchitidy,
 • výrazná malátnosť a nočné potenie.

Zápal priedušiek často potrápi aj deti Zápal priedušiek často potrápi aj deti

Deti sú na zápaly priedušiek veľmi náchylné. Najviac ohrozené sú predčasne narodené deti a deti, ktoré neboli nikdy dojčené. Náchylnejšie na ochorenie sú tiež deti, ktoré sa pohybujú v zafajčenom alebo prašnom prostredí. A v neposlednom rade tiež školkári, ktorí po prvýkrát prišli do väčšieho kolektívu alebo ich mladší súrodenci, ktorým nákazu domov donesú.

Pri zápale priedušiek deti často netrápi zvýšená teplota ani horúčka. Rodičia detí do šiestich rokov by napriek tomu mali vziať svoje malé ratolesti k pánovi doktorovi. Pretože práve preto, že u detí nemusí bronchitídu sprevádzať zvýšená teplota, je ľahké kašeľ podceniť. Na lekára sa tiež obráťte, ak sa pri dýchaní začnú objavovať pískavé zvuky. Toto pískanie môže vznikať, pretože sa detské dýchacie cesty kvôli tvorbe hlienu zúžia. Môže však ísť nielen o prejav bronchitídy, ale aj o príznak astmy, čo opäť musí rozlíšiť lekár.

Bronchitída v tehotenstve Bronchitída v tehotenstve

Ochorenie bronchitídou so sebou nenesie žiadne riziká pre bábätko. Väčšina voľnopredajných liekov na kašeľ je však pre nastávajúce mamičky nevhodná. V tehotenstve možno na kašeľ krátkodobo užívať bylinné sirupy Stopkašel Medical, ktoré sú vhodné pre zvládnutie miernejších ťažkostí. Riešenie závažnejších príznakov je vhodné prenechať lekárovi. Vyčerpanie a únava, ktoré sa s bronchitídou spája, iste nie sú v tehotenstve žiadúce. Obzvlášť potom záchvaty kašľa ku koncu tehotenstva môžu v extrémnych prípadoch vyvolať pôrod.

Čo sa týka zvýšenej teploty alebo horúčky, ako vedľajšieho príznaku zápalov priedušiek, tu je vhodné, aby žena siahla po lieku proti horúčke vždy, keď začne stúpať nad 38 °C. Liekom na zníženie teploty, ktorý je vhodný po celú dobu tehotenstva, je paracetamol, dostupný v lieku Paralen, Panadol. Vyberajte si vždy taký prípravok, ktorý už vedľa paracetamolu neobsahuje ďalšie účinné zložky.

Lieky na vlhký kašeľLieky na suchý kašeľ

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  07. 06. 2021

  V akých dávkach sa používa Ambrobene roztok na inhaláciu?

  Dobrý deň chcem sa opýtať na ambrobene keď to chcem dať deťom inhalovat mám dať aký pomer mám dať 1ml ambrobene a potom vodu ďakujem lebo dávkovanie tam je len podľa veku tak či to je tak aj pri inhalovani

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pri inahalovaní sa používa v závistlosti od veku v nasledovnej schéme dávkovania : 


  Inhalácia
  Deti 2 - 5 rokov: 2 ml  1-2x denne
  Dospelí a deti nad 6 rokov: 2 – 3 ml 1-2x denne

   

  Pred každým použitím roztoku na inhaláciu je potrebné ho zohriať na telesnú teplotu.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  30. 06. 2021

  Ktorý liek je vhodný na suchý kašeľ?

  Dobrý deň, viete mi prosím vás poradiť niečo na kašeľ. Mala som najskôr taky zahlieneny, potom mi to prešlo, teraz už mi choroba prechádza ale potrebovala by som ešte niečo na suchý kašeľ.
  Ani moc ne kašlem ako ma skôr nadrapuje na kašľanie ale kašeľ je už suchý
  Niečo prosím vás čo by mi uľavilo? Doteraz som pila len calcium sirup od soboty, takže neviem ci mam pokračovať v ňom ešte alebo neico iné.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Odporúčam Vám ROBITUSSIN Antitussicum sirup 100 ml. Dospelí a dospievajúci vo veku 12 rokov a viac: 7,5 ml každé 4 hodiny. Skôr ako si ho zakúpite, prečítajte si upozornenia u tohto lieku, či nespadáte do niektorých skupín, kt. daný liek nemôžu užívať ( napr. tehotesntvo, dojčenie a iné). Alternatívou sú aj kvapky STOPTUSSIN Kvapky 50 ml. Ako podporný prostriedok opdorúčam LIVSANE Pastilky s islanským lišajníkom 40 kusov, kt. pokrývajú podráždené sliznice v ústach a krku ako ochranný film, ktorý ich chráni pred ďalším podráždením. Tým môže byť zmiernený suchý kašeľ a chrapot. S príchuťou čiernych ríbezlí a mäty. Bezlepkové, bez laktózy a bez cukru. Užívajú sa 1 až 2 pastilky niekoľkokrát denne podľa potreby.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  16. 08. 2021

  Môže sa používať Stodal sirup u 4- ročného dieťaťa?

  Dobrý deň, chcela by som sa opýtať či tento sirup je vhodný aj pre 4 rocného syna má suchý dráždivý kašeľ v noci ani spať preto nemôže . Ďakujem za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.


  Stodal sirup je homeopatický liek, kt. je vhodný na všetky druhy kašľa. Je vhodný aj pre Vášho 4 ročného syna. Užíva sa 1 dávka (5 ml) pomocou priloženej odmerky 3 - 5x denne.

   

  Alternatívnymi liekmi pre Vášho syna s pôsobením na suchý kašeľ je : TUSSIREX Nočný sirup 120 ml (Deti vo veku od 1 do 4 roky: 5 ml pred spaním), TUSSIN 25 ml (Liek sa dávkuje podľa hmotnosti pacienta).

   

  Prajem Vášmu synčekovi skoré uzdravenie. 

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kašeľ
  18. 10. 2021

  Môže sa užívať Sinupret v tehotenstve?

  Dobrý deň chcem sa opýtať či môžem užívať tablety sinupret v tehotenstve

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Z bezpečnostných dôvodov sa liek sinupret má podávať počas tehotenstva iba po prísnom vyhodnotení rizika a prínosu ošetrujúcim lekárom. odporúčam vám skôr homeoaptickáý liek STODAL sirup 200 ml.Dospelí a pediatrická populácia (11 až 18 rokov): 1 dávka (15 ml) pomocou priloženej odmerky 3 - 5x denne. Ako podpornú liečbu môžete užívať  CALCIUM Chloratum teva 100 ml. Dospelí a dospievajúci vo veku od 15 rokov užívajú zvyčajne 1 polievkovú lyžicu 3-krát denne.  Liek sa podáva lyžicou a zapíja sa dostatočným množstvom tekutiny. Neodporúča sa zapíjať mliečnymi nápojmi. Užíva sa 1 hodinu pred jedlom. Zároveň Vám odporúčam piť čaj LEROS Pulmoran 20 x 1,5 g. Používa sa ako pomocný liek pri chorobách horných dýchacích ciest. Pôsobí antisepticky a uľahčuje odkašliavanie. Zápar sa môže použiť aj na kloktanie alebo inhaláciu. Čaj sa odporúča piť teplý, 3x denne. 1 vrecko sa zaleje šálkou (1/4 l) vriacej vody a vylúhuje sa v prikrytej nádobe 5-10 minút. Pripravuje sa vždy čerstvý a bezprostredne pred použitím. Pri odporúčanom dávkovaní a indikáciách nie je čajovina počas tehotenstva a dojčenia kontraindikovaná.

   

  Na kašeľ je vynikajúci aj domáci cibuľový sirup. Receptov na internete je viac, môžete vyskúšať napr. tento : https://www.zdravieastyl.sk/prirodna-medicina/806-cibulovy-sirup-proti-kaslu. Pripravte si ho len toľko, aby ste ho v priebehu dňa skonzumovali. Nenechávajte ho dlho ležať, radšej pripravte vždy čerstvý.

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.