Omikron – príznaky, reinfekcia a samoliečba pri nových variantoch Covidu-19

OMIKRON – PRÍZNAKY, REINFEKCIA A SAMOLIEČBA PRI NOVÝCH VARIANTOCH COVIDU-19

Omikron ako variant ochorenia Covid-19 sa už medzi nami nejaký čas vyskytuje. Prvýkrát bol zachytený v novembri 2021 a ešte v tom istom mesiaci ho WHO zaradila medzi varianty vyvolávajúce obavy (VOC, variants of concern). V dnešnej dobe sa najviac šíri subvariant omikrónu BA.5. Aké má omikrón príznaky a ako sa líši od iných mutácií Covidu-19?

  • Choroby

5 minút čítania


Varianty ochorenia Covid-19 Varianty ochorenia Covid-19

Ako vznikajú nové varianty koronaviru? Dôvodom sú mutácie vírusu. Koronavirus vyvolávajúci Covid-19 sa množí vo vnútri ľudských buniek. Počas tohto procesu môže dochádzať k náhodným chybám – mutáciám, ktoré môžu vyústiť k vzniku vírusu s pozmenenými vlastnosťami oproti pôvodnému koronaviru. Mení sa jeho nákazlivosť, závažnosť priebehu ochorenia aj odolnosť proti infekcii a reinfekcii. Pri ochorení Covid-19 takto vzniklo už niekoľko mutácií, ktoré „vytlačili“ pôvodnú verziu vírusu. Ktoré sú to?

  • Alfa

Pôvodný názov tohto variantu bol Britská mutácia. Označovať ju možno tiež ako variantu B.1.1.7. Alfa variant koronaviru bol objavený v septembri 2020, bol nákazlivejší ako pôvodný vírus, a preto sa šíril rýchlejšie. Tento variant koronaviru bol vytlačený predovšetkým variantom delta, ide teda o deeskalovaný variant.

  • Beta

Pôvodne bola nazývaná ako Juhoafrická mutácia B1.351. Rovnako ako variant alfa bol popísaný v septembri 2020 a rovnako ako variant alfa bol vyhlásený Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) za deeskalovaný aj v marci 2022. Variant beta postihoval aj mladšie ročníky a spôsoboval závažnejší priebeh ochorenia.

  • Gama

Variant gama známy aj ako Brazílska mutácia P.1 bol nákazlivejší ako pôvodný variant koronaviru a častejšie vyvolával reinfekciu. Aj v tomto prípade ide o deeskalovanú variantu Covidu-19.

  • Delta

Delta variant bol popísaný v decembri 2020. Okrem 2x ľahšieho prenosu infekcie oproti variantu alfa, delta variant spôsoboval ťažší priebeh ochorenia Covid-19. Od júna 2022 je aj tento variant vyhlásený za deeskalovaný.

Existovali aj ďalšie varianty koronaviru ako zeta, epsilon, theta, lambda alebo kappa, ktoré WHO sledovala ako varianty vzbudzujúce záujem (VOI, variants of interest). Vo všetkých týchto prípadoch ide o už deeskalované varianty.

Omikron Omikron

V dnešnej dobe rozšírený omikrón sa medzi variantmi koronaviru najviac líši od pôvodného vírusu. Pôvodný variant omikrónu bol popísaný v novembri 2021 ako B1.1.529. Svetová zdravotnícka organizácia v súčasnosti sleduje 4 kmene omikrónu ako mutácie vzbudzujúce obavy (VOC, variants of concerns). Konkrétne ide o varianty BA.2.12.1; BA.2.75; BA.4; BA.5. Pre omikrón je typické, že sa rýchlo šíri a dokáže „obchádzať“ imunitu získanú po prekonanom ochorení. Preto sa omicronom a jeho novými variantmi často nakazia aj ľudia, ktorí Covid-19 už prekonali.

Ako sa prejavuje nákaza omikrónom?

Rovnako ako predchádzajúce varianty ochorenia Covid-19 sa aj omikrón prejavuje ako respiračné ochorenie. Napriek tomu sa pri tomto variante typické príznaky trochu menia. Zatiaľ čo predtým najbežnejším prejavom ochorenia Covid-19 bol suchý kašeľ, pri omikróne je to bolesť v krku. Ďalej často pozorujeme pri omikróne prejavy ako upchatý nos a kašeľ – a to ako suchý tak aj vlhký kašeľ s tvorbou hlienov. Ďalej nádchu alebo chrapot. Objavujú sa aj únava a bolesť svalov. Menej časté sú vysoké horúčky alebo pre koronavírus typická strata čuchu a chuti.

Priebeh omikrónu

Pre omikrón je typický ľahší priebeh ochorenia ako napríklad u predchádzajúceho variantu delta. Pri omikróne inkubačná doba trvá asi 3 dni, je teda kratšia ako pri predchádzajúcich variantoch koronaviru. Znamená to, že je kratšia doba, za ako dlho sa prejaví omikrón po nákaze. Pokiaľ ide o to, ako dlho trvá omikrón, tak v porovnaní s predchádzajúcimi variantmi Covidu-19 je u omikrónu priebeh celého ochorenia kratší. U niektorých ľudí je nákaza omikrónom úplne asymptomatická.

Priebeh omikrónu u detí

Ani deťom sa šírenie omikrónu nevyhýba, nie je však pravdou, že by pre deti bol nákazlivejší. Že sa spočiatku omikrón veľmi šíril medzi deťmi, mohlo byť ovplyvnené tým, že sa v tom čase deti ešte neočkovali a len málo ich prekonalo niektorý z predchádzajúcich variantov.

Pri ochorení vyvolá omikrón príznaky u detí ako pri zápale horných dýchacích ciest, nádchu, horúčku, kašeľ a bolesť v krku. V dôsledku ochorenia môže dôjsť k opuchu dýchacích ciest, čo sa prejaví sťaženým dýchaním. V takom prípade je nutné rýchlo vyhľadať lekársku starostlivosť. Avšak podobne ako pri predchádzajúcich variantoch tiež pri omikróne mnoho detí prekoná ochorenie asymptomaticky teda úplne bez príznakov.

Omikron u tehotných žien

U nastávajúcich mamičiek prebieha nákaza omikrónom podobne ako u iných dospelých. Ženy, ktoré majú na covid očkovanie, chránia vakcinácie proti ťažšiemu priebehu choroby. Nákaza omikrónom v tehotenstve nie je spojená s rizikom vzniku vrodených vývojových chýb u bábätká.

V prípade podozrenia na nákazu koronavírusom by tehotná žena mala kontaktovať lekára. Pokiaľ by sa dostavila horúčka, je nutné ju zrážať pomocou liekov s účinnou látkou paracetamol.

Testovanie omikrónu

Dokážu odhaliť omikrón antigénne testy, keď môže obchádzať imunitu? Áno. Antigénne testy preukazujú prítomnosť špecifického proteínu N, ktorý má omikrón rovnako ako predchádzajúce varianty pôvodcov ochorení Covid-19. K tomuto záveru došli v júni 2022 vedci z nemeckého Paul-Ehrlich-Institut.

Čo sa týka odporúčaní pri omikróne, kedy na test dôjsť alebo sa otestovať samotestom, je najvhodnejšie testovať sa 2 dni po kontakte s nakazeným a do tej doby sa správať ako potenciálne pozitívna osoba. Pokiaľ máte príznaky, odporúča sa urobiť si jeden test hneď, a v prípade negatívneho výsledku antigénny test zopakovať ešte za 2 dni. Ak spozorujete príznak špecifický pre ochorenie Covid-19, kontaktujte bezodkladne svojho lekára.

Na potvrdenie nákazy omikrónom už dnes nie je nutné podstúpiť PCR test. Ak má chorý príznaky koronavírusovej nákazy, postačuje prevedenie antigénneho testu. PCR test indikuje lekár, ak je potrebný na preukázanie pôvodcu nákazy alebo u rizikových pacientov, ktorým by mohla byť odporučená špecifická antivírusová liečba.

​ Variant omikrónu BA.5 ​Variant omikrónu BA.5

V súčasnej dobe najrozšírenejší variant omikrónu BA.5 prevážil z nej úplne objasnených dôvodov nad jej veľmi podobným variantom BA.4. Od mája 2022 ju považujeme za najrozšírenejší variant covidu. Pre mutáciu BA.5 sú typické príznaky ako pre omikrón. V súvislosti s covid variantom BA.5 býva tiež ako príznak ochorenia popisované silné nočné potenie. Rovnako ako pri iných variantoch omikrónu ani pri variante BA.5 nebýva typická strata chuti a čuchu častým prejavom ochorenia.

Omikron BA.5 sa veľmi rýchlo šíri. Svojou nákazlivosťou býva prirovnávaný napríklad k extrémne nákazlivým osýpkam. Priebeh ochorenia pri variante BA.5 ale stále zostáva mierny. Rovnako ako predchádzajúce varianty omikrónu aj BA.5 dokáže „obchádzať“ imunitu po prekonanom covide aj imunitu po omikróne. Nakaziť sa týmto novým variantom môžu teda aj ľudia, ktorí Covid-19 predtým prekonali a to vrátane tých, ktorí prekonali varianty omikrónu BA.1 alebo BA.2.

Reinfekcia omikrónom

V prípade variantu omikrón nedochádza tak často k rozvoju dlhodobých následkov ochorenia Covid-19  (long-COVID-19, post-COVID syndróm). K long COVIDU sa radia prejavy ochorenia pretrvávajúce až 3 mesiace (ale v niektorých prípadoch aj výrazne dlhšie) po prekonaní ochorenia Covid-19. Často pacienti trpia silnou únavou, zhoršeným dýchaním, bolesťami hlavy, zlým sústredením i tráviacími ťažkosťami.

K vzniku long COVIDU prispievajú opakované infekcie koronavírusom. A pretože omikrón BA.5 spôsobuje reinfekcie aj u ľudí, ktorí prekonali predchádzajúce varianty covidu vrátane omikrou BA.1 alebo BA.2, je stále nutné sa chrániť pred infekciou dodržiavaním dôslednej hygieny vrátane správneho umývania rúk a vyhýbanie sa zdrojom nákazy. Pred nákazou omikrónom chráni aj správne nosenie respirátorov FFP2 a FFP3.

Z akého dôvodu súvisí pri omikróne reinfekcia s long COVIDOM? Predpokladá sa, že telo oslabené predchádzajúcimi ochoreniami je na vznik long COVIDU náchylnejšie ako pri 1. infekcii. Pokiaľ trpíte dlhodobými príznakmi po prekonaní koronaviru, vyhľadajte lekársku pomoc.

​Čo robiť, pri podozrení na nákazu koronavírusom Čo robiť, pri podozrení na nákazu koronavírusom

Pozorujete na sebe príznaky koronavírusového ochorenia alebo vám vyšiel pozitívny samotest na Covid-19? V takom prípade kontaktujte svojho lekára, ktorý vám odporučí ďalší postup. Ak to považuje za potrebné, môže vám dať žiadanku na antigénny test v zdravotníckom zariadení alebo na PCR test.

Rizikovým pacientom lekár môže predpísať antivirotiká. U ostatných sa podobne ako pri iných vírusových ochoreniach odporúča kľudový režim a symptómy choroby ako zvýšená teplota alebo horúčka, kašeľ, nádcha a i. sa tlmia pomocou voľnopredajných liekov. Zvýšte prísun vitamínov, predovšetkým vitamínu C a vitamínu D ( v dávke 2000 -4000IU denne)  a minerálov (zinok, selén)  na podporu imunity.  Pokiaľ si nie ste istí, čo na omikrón užívať, nechajte si od lekára poradiť. Lekára tiež kontaktujte, ak by sa váš stav zhoršil.

V akých prípadoch počas samoliečby kontaktovať lekára?

  • Chorému sa ťažko dýcha.
  • Horúčku vyššiu ako 38 °C sprevádza suchý kašeľ.
  • Horúčka trvá dlhšie ako 2 dni.
  • Suchý kašeľ bez horúčky trvá dlhšie ako 2 dni.

V súčasnej dobe sa karanténa pri Covide-19 neuplatňuje. Nezamieňajte ale, ako dlho trvá karanténa a ako dlho trvá izolácia. Ak sa u pacienta potvrdí nákaza koronavirom, musia podstúpiť 5 dňovú izoláciu od dátumu odobratia vzorky biologického materiálu s pozitívnym výsledkom, ale ľudia v jeho okolí nemusia do karantény. Pacienti v izolácii by sa mali separovať od ostatných členov domácnosti a v zdieľaných priestoroch chrániť ostatných pred šírením nákazy nosením tvárových rúšok, dôležité je tiež správne umývanie alebo dezinfekcia rúk. Chorý by mal prebývať v dobre vetrateľnej miestnosti, s nikým by nemal zdieľať riad alebo iné domáce potreby a mal by používať samostatnú toaletu alebo ju po použití dezinfikovať. Po ukončení doby izolácie je osoba od 6. roka veku povinná mať na verejnosti po dobu 5 dní prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 bez výdychového ventilu alebo s jeho prekrytím chirurgickým rúškom a dodržiavať hygienu rúk

Pravidlá karantény a izolácie sa môžu meniť a aktuálne informácie je možné dohľadať na stránkach Ministerstva zdravotníctva SR.

Autor : Petra Večeřová

 

COVID testyVoľnopredajné liekyRúška a respirátory

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ONEPHARMA Covirin 90 kapsúl

Skladom v e‑shope

29,18 €

ONEPHARMA Covirin kid & teen 120 kapsúl

Nedostupné

28,69 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Kašeľ
    18. 01. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný na podporu imunity pri Covide?

    Dobrý deň, prosím Vás, keď je pozitívny antigenový test , môžem uživať IMUNOGLUKAN Acute -5 tabl.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Áno môžete , ale odporúčam Vám ho zakúpiť ( pokiaľ ho nemáte ) priamo v kamennej lekárne, je potrebné začať s podporou imunity čím skôr.  Určite k prípravku môžete doplniť vitamín D v dennej dávke 200IU až 4000IU denne - napr.  Devit (ak máte príznaky odporúčam aspoň pokiaľ pretrváva akútny stav dávku 4000IU denne) a aj keď prípravok obsahuje vitamín C, môžete k nemu pridať 1 kapsulu 500mg s postupným uvoľnovaním. Vhodnou altrenatívou je prípravok ONEPHARMA Covirin 90 kapsúl. Má veľmi dobré zloženie - prípravok s obsahom polyfenolov/flavonoidov - quercetínu, kurkumínu, katechínov z extraktu, zeleného čaju vrátane EGCG, extraktu zo sladkého drievka/lekorice - glycyrrhizínu, piperínu, minerálov (zinok, selén), vitamínov skupiny B (B3, B9, B12), a vitamínov C, D a E vo forme kapsúl . Obsiahnuté vitamíny sú v dosť vysokých dávkach. 

    • Vitamín C, D, B9, B12, selén a zinok prispievajú k správnemu fungovaniu imunitného systému.
    • Vitamín C, E, selén, zinok prispievajú k ochrane buniek pred oxidačným stresom.
    • Vitamín C, B3, B9, B12 prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy.

    Odporúča sa dávkovanie: 1 – 2 kapsuly 2x denne (maximálna dávka 4 kapsuly / deň) s jedlom alebo po jedle zapiť s dostatočným množstvom tekutiny. Ak by Ste mali problémy s dýchaním ( v prípade že ide ešte o deltu variant, kt. postihuje predovšetkým pľúca) ako podporný prostriedok na ochranu pľúc, KVS  ale aj podporu imunity a zvládnutie poscovidých ťažkostí odporúčam TEREZIA Reishi BIO 60 kapsúl - v dávke 1 kapsulu 2x denne. 

     

    Viac o liečbe Covidu máme zhrnuté v článku KORONAVÍRUS - COVID-19: PRÍZNAKY, LIEČBA, kt. sme pre Vás pripravili.  Prajem Vám skoré uzdravenie a hlavne neprepadnite strachu. Pozitívny test ešte nezmanená, že máte Covid :)

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Covid
    22. 04. 2022

    Ktorý liek je vhodný pri bolesti hrdla pri Covide?

    Dobrý deň.Ak beriem stoptusin od kašľu na odporúčanie lekára ale bolí ma hrdlo bude mi stačiť ten stoptusin alebo si mám kúpiť pastilky.Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ak Vás bolí hrdlo, je potrebné si kúpiť aj pastilky. Pri Covide odporúčam SEPTOLETE Extra 16 tvrdých pastiliek.  Liek je protizápalový, tlmí bolesť pri lokálnom použití v ústach, antiseptickým účinkom ničí baktérie, kvasinky a vírusy. Liek dezinfikuje ústa a hrdlo a znižuje príznaky zápalu hrdla ako sú bolesť, začervenanie, opuch, teplo a narušenie funkcie. Používa sa na protizápalovú, bolesť tlmiacu a dezinfekčnú (antiseptickú) liečbu: podráždeného hrdla, úst a ďasien.

    Odporúčaná dávka sú 3-4 pastilky denne každých 3-6 hodín. Liek sa môže užívať maximálne 7 dní. Pastilky sa majú nechať pomaly rozpustiť v ústach, nemajú sa hrýzť ani žuvať. Nesmú sa prehĺtať. Po aplikácii nejesť a nepiť  30 minút. Na dosiahnutie optimálneho účinku sa neodporúča užívať liek tesne pred alebo po vyčistení zubov. Pastilky sa nemajú užívať spolu s mliekom, pretože mlieko znižuje antimikrobiálnu účinnosť. 

    Zvyšte dávku vitamínov - predovšetkým C ( aspoň 500mg - nalepšie s postupmným uvoľnovaním, alebo 3x200mg vitamínu C), vitamínu D (2000 -4000IU denne) a zinku ( krátkodobo 7-10 dní 25mg). Ak nemáte doma zakúpené vitamíny, odporúčam Vám prípravok ONEPHARMA Covirin 90 kapsúl. V akútnom stave môže dospelá osoba užívať  2 kapsuly 2x denne (maximálna dávka 4 kapsuly / deň) s jedlom alebo po jedle zapiť s dostatočným množstvom tekutiny.

    Prajem Vám skoré uzdravenie:)

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Covid
    • Kašeľ
    22. 07. 2022

    Čo je vhodné na vykašliavanie pri covide?

    Prosím doporucit kvapky na vykasliavanie /počas kovidu/

    Ďakujem za pomoc

    Dobrý deň,

    ďakujem za otázku.

    Na produktívny kašeľ pri covide odporúčam granulát SOLMUCOL 600 mg 7 x 2,7g obsahujúci liečivo N-acetylcysteín, ktorý rozpúšťa všetky druhy hlienov, a tým uľahčuje vykašliavanie. Dospelí užívajú 1 vrecko granulátu 1x denne. V prípade, že preferujete liek vo forme kvapiek, môžete užívať BROMHEXIN 8-kvapky KM 8mg/ml 50 ml 3-krát denne 23 – 46 kvapiek po dobu 4 – 5 dní.

    S pozdravom a prianím príjemného dňa

    Mgr. Jana Blusková, PhD. 

    šipka Mgr. Jana Blusková, PhD.

    Na otázku odpovedala Mgr. Jana Blusková, PhD. zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.