Koronavírus - COVID-19: príznaky, liečba

KORONAVÍRUS - COVID-19: PRÍZNAKY, LIEČBA

Ochorenie Covid-19 je s nami na Slovensku od marca 2020. Odvtedy dostávame zo všetkých smerov najrôznejšie správy, ktoré sú často neprehľadné a plné emócií. Preto sme pre vás spracovali možnosti samoliečby Covidu-19, čo robiť a aké liečivá zvoliť, aby ste sa čo najrýchlejšie uzdravili a aby ste vedeli, za akých okolností vyhľadať lekársku pomoc. Dúfame, že v prípade ochorenia vám tento prehľad uľahčí už aj tak dosť nepríjemnú situáciu.

  • Dýchanie
  • Choroby

8 minút čítania


Ako sa prenáša Covid-19 Ako sa prenáša Covid-19

Ochorenie Covid-19 sa podobne ako iné respiračné ochorenia šíri kvapôčkami. Zakašľaním, kýchnutím alebo rozprávaním sa kvapôčky dostávajú do vzduchu a môžu sa zachytiť aj na predmetoch. Prenesením na sliznice očí a dýchacích ciest vdýchnutím, dotykom neumytými rukami alebo na nejakom predmete, sa dostane vírus do organizmu. Neporušenou kožou vírus preniknúť nedokáže.

Vo vlhkom a chladnom prostredí sa kvapôčky udržia dlhšie ako v teple, kde sa rýchlo vysušia a zaniknú. Ochorenie Covid-19 má preto sezónny charakter. Menej sa šíri počas teplého leta a s príchodom jesene sa riziko nákazy zvyšuje. Vo vnútorných priestoroch, obzvlášť pokiaľ sú zle vetrané, kvapôčky vydržia dlhšie, čo zvyšuje pravdepodobnosť prenosu ochorenia.

Inkubačná doba ochorenia Covid-19 je medzi 1-14 dňami. Počas tejto doby máme v sebe nakazený vírus, ale ochorenie zatiaľ neprepuklo. Vo väčšine prípadov sa prvé príznaky objavia 5-6 deň. Nepríjemné je, že už 2 dni pred prvými prejavmi ochorenia môže nakazený vírus šíriť a nevedomky nakaziť ľudí, s ktorými je v kontakte.

Pozor na šírenie kvapôčok Pozor na šírenie kvapôčok

Ako prevenciu nákazy Covidom-19 dodržujte opatrenia, ktoré znižujú prenos tejto choroby. Vhodné pomôcky na ochranu dýchacích ciest, ako sú respirátory označené aspoň triedou FFP2 alebo nano rúškami. Tie zabránia šíreniu kvapôčok a zároveň vás chránia pred nákazou. Aby mali pomôcky dostatočnú účinnosť nepoužívajte ich dlhšie, než odporúča výrobca. Jednorazové vreckovky tiež vyhadzujte ihneď po použití. Pretože kvapôčky priľnú na rukách, zvyknite si kašľať a kýchať do rukáva.

Nemenej dôležité je dodržiavať hygienické opatrenia. Nutné je časté umývanie rúk mydlom, vhodná je tiež dezinfekcia vecí, ktoré často berieme do rúk, predovšetkým mobilný telefón. Na verejných miestach sa snažte udržiavať rozostupy medzi ostatnými ľuďmi. Snažte sa neprísť zbytočne do kontaktu s chorými. Prevenciou coronaviru je obmedzenie jeho šírenia, preto ak sa sami necítite dobre, zostaňte doma a odpočívajte.

Príznaky Covidu 19 Príznaky Covidu 19

Prvé prejavy ochorenia koronavírusom sú vo väčšine prípadov horúčka spojená s únavou, prípadne aj s dýchacími ťažkosťami. Podľa týchto prejavov nemožno poznať, či nejde o začínajúcu chrípku. Ďalej sa rozvíja suchý dráždivý kašeľ a škrabanie v krku. Ochorenie môže sprevádzať nádcha, nie je to ale typický prejav. Bežné sú pri Covide príznaky ako bolesť hlavy a bolesť svalov a kĺbov.

Asi u 20 % pacientov je ďalším prejavom nákazy koronavirom hnačka, približne polovičný počet pacientov trpí nechutenstvom alebo zvracaním. Pri ľahšom priebehu môžu byť tráviace problémy jediným prejavom nákazy. Podľa informácií o čovide-19 sa počas ochorenia niekedy objaví na koži vyrážka, u chorých detí sa často vyskytuje na prstoch na nohách.

Prejavy typické pre koronavírusovú infekciu ako strata chuti a čuchu pocítia len časť nakazených. Navyše tieto prejavy prichádzajú až medzi poslednými. Pokiaľ ale prídu, môžete chuť alebo čuch stratiť na pár dní, niekedy ale trvá aj niekoľko mesiacov, než sa zmysly obnovia.

Napriek tomu, že sa ochorenie Covid-19 prejavuje toľkými spôsobmi, veľká časť populácie pri ochorení nemá žiadne príznaky. Ide u nich o tzv. asymptomatický priebeh Covidu-19.

Diagnóza Covidu-19 Diagnóza Covidu-19

Dôležitým nástrojom na stanovenie diagnózy je PCR test, ktorý spoľahlivo nákazu odhalí alebo potvrdí výsledok preventívneho antigénneho testu, ktorý si môžete urobiť z pohodlia domova.  Ak máte podozrenie, že ste sa nakazili koronavírusom, zavolajte svojmu lekárovi. K lekárovi nechoďte osobne, zostaňte doma a obmedzte kontakty s ďalšími ľuďmi.

co na covid

Liečba Covidu 19 Liečba Covidu 19

U väčšiny ľudí priebeh choroby nevyžaduje hospitalizáciu. Pretože ide o liečbu vírusu Covid-19, nepodávajú sa antibiotiká. Tie sú totiž pri vírusových ochoreniach neúčinné. Pri liečbe vírusového ochorenia (rovnako ako pri liečbe Covidu 19) je vhodné zamerať sa na podporu imunity vitamímni (nevyhnutnými sú vitamín C, vitamín D, B-komplex), minerálmi (zinok, selén). Vhodnými doplnkami sú aj prípravky s obsahom rastlinných extraktov (echinacea,  rakytník, acerola), Reishi či Hliva, či špeciálny výživový prípravok Covirin. Jednotlivé symptómy je potrebné tlmiť pomocou liekov. Pozrime sa, ako postupovať pri jednotlivých symptómoch a ako sa doma liečiť s coronavirom.

Liek na horúčku Liek na horúčku

Horúčka pri ochorení Covid-19 môže pretrvávať veľmi dlhú dobu, často 7-10 dní. Zvýšená telesná teplota pomáha organizmu pri boji s infekciou. Preto pokiaľ je teplota iba zvýšená nad 37 °C, nie je vhodné podávať lieky na teplotu. Až vo chvíli, kedy teplota stúpne k 38 °C ju začnite zrážať.

Paracetamol

Na horúčku si vyberte buď lieky s obsahom paracetamolu (poznáte napríklad ako Paralen, Panadol) alebo s účinnou látkou ibuprofén (napríklad Ibalgin, Brufen, Nurofen).
Lieky správne dávkujte. Krátkodobo paracetamol užívajú dospelí a dospievajúci nad 15 rokov s telesnou hmotnosťou nad 50 kg v dávke 500-1000 mg, čo zodpovedá dvom tabletám. Dávku je možné znovu podať najskôr za 4 hodiny a za deň je možné užiť maximálne 4000 mg paracetamolu, teda 8 tabliet.

Vo veku 12-15 rokov alebo pri telesnej hmotnosti medzi 40 a 50 kg sa podáva jedna dávka 500 mg paracetamolu. Za deň je možné podať maximálne 3000 mg. Pri telesnej hmotnosti menšej ako 50 kg a veku nad 15 rokov sa podáva dávka 500 mg, za deň potom maximálne 4000 mg paracetamolu.

Deti a mladiství do 15 rokov užívajú nižšie dávky paracetamolu. Deti vo veku 6-12 rokov s telesnou hmotnosťou do 25 kg užívajú dávku 250 mg paracetamolu a maximálne 1500 mg paracetamolu za deň. U detí s telesnou hmotnosťou nad 25 kg sa podáva dávka 250-500 mg paracetamolu, za deň je možné podať maximálne 2000 mg.

Pri dlhšom užívaní paracetamolu ako 10 dní neužívajte viac ako 2500 mg (tj 5 tabliet) denne.

Paracetamol je dostupný aj ako sirup alebo vo forme čapíkov. Rýchlejší nástup účinky majú šumivé tablety alebo tablety, ktoré účinnú látku rýchlo uvoľňujú. Podanie paracetamolu nie je vhodné pre pacientov s ochorením pečene.

Ibuprofén

Ibuprofén sa podáva po jedle. Dospelí užívajú dávku 200-400 mg s rozostupom 4-6 hodín. Maximálne možno za jeden deň podať 1200 mg ibuprofénu. Ibuprofén je dostupný v tabletách, sirupoch aj čapíkoch.

U detí sa ibuprofén dávkuje podľa hmotnosti a to 5-10 mg na kilogram, dávku je možné opakovať po 6-8 hodinách. Ibuprofén nemožno podávať skôr ako v 3 mesiacoch veku.

Ibuprofén je nevhodný pre tehotné ženy v treťom trimestri. Ďalej je nevhodný pre osoby trpiace vredovou chorobou a pre pacientov, ktorí užívajú lieky ovplyvňujúce zrážanlivosť krvi. Nie je vhodný ani pre pacientov súčasne užívajúcich kortikoidy a niektoré druhy liekov na zvýšený krvný tlak alebo niektoré antidepresíva. Pokiaľ teda pravidelne užívate nejaké lieky, nechajte si s výberom lieku na teplotu poradiť od lekárnika alebo lekára.

Obe účinné látky paracetamol aj Ibalgin pôsobia proti bolesti. Častý omyl býva, že je paracetamol protizápalový. Protizápalový účinok má iba ibuprofén. Ich vzájomnú kombináciu, ktorá sa používa na krátkodobú liečbu stredne silnej bolesti nájdete v lieku Cetalgen.

Kyselina acetylsalicylová

Ďalším prostriedkom, ako zraziť teplotu, je užívanie liekov s obsahom kyseliny acetylsalicylovej (napríklad Aspirin, Acylpirin). Podanie kyseliny acetylsalicylovej j je vhodné len u pacientov starších ako 15 rokov. Podávaná dávka je 500-1000 mg po 4-8 hodinách. Kyselina acetylsalicylová sa podáva po jedle, pretože môže dráždiť zažívacie ústrojenstvo. Nie je vhodná u pacientov s astmou alebo vredovou chorobou. Kyselina acetylsalicylová sa nesmie podávať súčasne s liekmi, ktoré majú vplyv na zrážanie krvi, pri súčasnom podaní ovplyvňuje aj hladiny mnohých liekov, preto konzultujte užívanie s lekárom alebo lekárnikom.

Pozor na predávkovanie

Pri liekoch na horúčku dávajte pozor na rôznych výrobcov liekov s rovnakými účinnými látkami. Niektoré prípravky obsahujú kombináciu paracetamolu alebo ibuprofenu s ďalšími látkami, preto pri liekoch na chrípku a prechladnutí pozorne čítate ich zloženie, aby ste sa vyhli predávkovaniu.

Čo ďalšie robiť pri horúčke?

Príznakom horúčky je potenie. Pretože horúčka pri ochorení Covid-19 trvá niekoľko dní, je potrebné zvýšiť príjem tekutín a podporiť hydratáciu. Vhodné je siahnuť po bylinných čajoch, ďalšou dobrou voľbou sú minerálne vody, vďaka ktorým nahradíte minerály, o ktoré pri potení organizmus prichádza.

Hoci horúčka vás môžu pri ochorení Covidom-19 na niekoľko dní úplne vyradiť, je dôležité sa behom chvíľok, kedy sa vám urobí lepšie, pohybovať - ​​precvičovať končatiny a prechádzať sa. Spoločne s dostatočnou hydratáciou ide o prevenciu vzniku tromboembólie v dôsledku dlhého znehybnenia. Pri domácej liečbe Covidu-19 s miernym alebo stredným priebehom nie je potrebné podávať ako prevenciu vzniku krvnej zrazeniny, pokiaľ chorý nemá žiadny ďalší rizikový faktor.

Ak by Vám horúčka napriek liečbe ani na 3. deň neustúpi, odporúčame Vám si urobiť domáci CRP test, jeho pozitivita Vám napovie, že je pridružená aj bakteriálna infekcia a je potrebné čo najskôr nasadiť antibiotiká,ich včasným nasadením predídete zbytočným komplikáciam a hospitalizácii v nemocnici s ťažkým zápalom pľúc.

Kašeľ Kašeľ

Ochorenie Covid-19 najčastejšie sprevádza suchý kašeľ. Chorý nemá žiadne hlieny a kašeľ ho vysiľuje, môže zhoršovať zaspávanie alebo naopak prebúdzať skoro ráno. V tomto prípade je vhodné kašeľ tlmiť pomocou liekov na suchý kašeľ. Ide o lieky s účinnými látkami dextramethorphan, levodropropizín alebo butamirát. Ak vás kašeľ dráždi kvôli vyschnutému hrdlu, pomôžu vám aj lišajníkové pastilky - LIVSANE Pastilky s islandským lišajníkom 40 kusov.

Ak kašeľ začne vlhnúť a začnú sa tvoriť hlieny, vysaďte lieky na suchý kašeľ a naopak podporte vykašliavanie pomocou liekov na liečebné vlhký kašeľ a odkašliavanie. Vyberte si z liekov s účinnými látkami ako ambroxol (napríklad Ambrobene), erdostein (napríklad Erdomed) alebo acetylcysteín (napríklad ACC long).

Nádcha Nádcha

Ako už bolo vyššie spomenuté, nádcha nie je príznak, ktorý by koronavírusovú nákazu vždy sprevádzal. Ak vás ale dostihne upchatý nos, pomôžte si bežne dostupnými spreji s hypertonickou morskou vodou alebo spreji s obsahom liečiv, ktoré zmiernia opuch nosovej sliznice

Škrabanie a bolesť v krku Škrabanie a bolesť v krku

Pri bolesti v krku siahnite po bylinných alebo antiseptických pastilkách. Bylinné pastilky pôsobia priaznivo pri respiračných ochoreniach a navyše upokoja krk a tým uľavia aj od dráždenia ku kašľu. Pastilky s antiseptickým účinkom likvidujú mikroorganizmy, osvedčenú pomoc nájdete v cmúľaní pastiliek Strepsils.  Pri silnej bolesti v krku oceníte pastilky, ktoré obsahujú lokálne anestetikum, ktoré účinne stlmia bolesť. Obsahujú ho napríklad pastilky Orofar alebo Drill.

Niektorí výrobcovia okrem pastiliek vyrábajú aj spreje do krku. Takže ak sa nechcete zdržiavať „cucaním“ pastiliek, bolesť v krku vyriešite niekoľkými streknutiami. Ďalším variantom sú kloktadlá, napríklad kloktadlo Tantum Verde, ktoré je nachystané priamo na použitie a nie je potrebné riediť.

Vyrážka pri Covide-19 Vyrážka pri Covide-19

Počas ochorenia koronavírusom sa môže objaviť na koži vyrážka. Upokojiť pokožku pomôže kalciová masť. Podať je možné aj antihistaminiká, čo sú lieky na alergiu. V tomto prípade konzultujte ich nasadenie s lekárom.

Hnačka a nevoľnosť Hnačka a nevoľnosť

Z voľnopredajných liekov na hnačku je vhodné zvoliť tzv. črevné adsorbenciá. Ide o lieky, ktoré na seba vážia škodliviny a tým ich odstránia z čreva. Siahnite po klasickej Smecte alebo aktívnom uhlí.

Podporte svoj imunitný systém Podporte svoj imunitný systém

Voľnopredajné lieky pri Covid-19 cieli iba na jeho symptómy, nie na samotný vírus. Pri liečbe vírusového ochorenia je dôležité dodržať pokojový režim s dostatkom odpočinku, aby imunitný systém mohol sám s ochorením účinne bojovať. A aby ste imunitu podporili, dopĺňajte vitamíny. Vhodná je pestrá strava s dostatkom ovocia, ktoré je bohaté na vitamín C.

Ďalším dôležitým vitamínom je vitamín D, jeho optimálna hladina v krvi  má kľúčovú úlohu v prevencii pred ťažším priebehom, preto nepodceňujte jeho užívanie.  Vitamín D sa tvorí v pokožke (najviac v tvári a na rukách) po asi 20 minútovom pobyte na slniečku. Obzvlášť v zimných mesiacoch, keď je len málo jasných dní, môžete mať vitamínu D nedostatok a preto je potrebné  ho dopňať ( v zimných mesiacoch v dávke 800-4000IU denne). Pri tomto vitamíne je potrebné dávať pozor na opačný extrém. Vitamín D patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch a v tele sa ukladá. Nedodržiavaním odporúčaných dávok alebo doplňovaním vitamínu D z viacerých zdrojov je možné sa týmto vitamínom predávkovať.

Pretože pri chorobe je potreba vitamínov vyššia, môžete ich dopĺňať aj pomocou výživových doplnkov.

Z minerálov sú pre správne fungovanie imunity dôležité zinok a selén. Na podporu imunitného systému sa tradične využívajú bylinky, napríklad v prípravku Walmark Herba-C radpid nájdete hneď 4 z nich: echinaceu, pelargóniu, čiernu bazu a kurkumu.

Kedy vyhľadať lekársku pomoc Kedy vyhľadať lekársku pomoc

Choroba Covid-19 môže mať bohužiaľ aj ťažký priebeh. Ak sa objavia nasledujúce príznaky, vyhľadajte lekársku pomoc:

  • Dýchavičnosť čiže pocit, že sa chorému nedostáva dostatok vzduchu. Môže ho sprevádzať ťažké dýchanie, pocit tiaže na prsiach. Na stanovenie saturácie krvi kyslíkom (SpO2)  sa používa oxymetre. Pri hodnote pod 90% saturácie je potrebné vyhľadať lekárksu pomoc. 
  • Horúčka nad 38 ° C pokiaľ sa nedarí znížiť podaním liekov.
  • Porucha vedomia alebo mdloby.
  • Vyrážka spojená s otokmi.
  • Neutíšiteľný, vyčerpávajúci kašeľ.

Pri ochorení Covid-19 môže niekedy dôjsť k rýchlemu zhoršovaniu zdravotného stavu z hodiny na hodinu. K zhoršeniu môže dôjsť aj po týždennom miernom priebehu choroby a tento stav spravidla vyžaduje hospitalizáciu.

Kto by mal kontaktovať svojho lekára? Kto by mal kontaktovať svojho lekára?

Ak sa liečite so závažným chronickým ochorením napríklad: ťažká astma, CHOCHP, cukrovka alebo obezita, ste po transplantácii, liečite sa s onkologickým ochorením alebo máte zvýšené riziko tromboembólie, kontaktujte vždy svojho lekára pri podozrení na ochorenie chorôb Covid-19 alebo ak ste boli dlhšiu dobu v kontakte s nakazeným. V prípade ochorenia môžete spĺňať kritériá na podanie monoklonálnych protilátok, čo sú špecifické lieky na covid, ktoré znižujú riziko ťažkého priebehu infekcie.

 

Autor Petra Večeřová

 

Všetko na horúčkuVšetko na kašeľCOVID testy

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ERDOMED 225 mg 20 vreciek

Skladom v e‑shope

9,79 €

STOPTUSSIN Sirup 180 ml

Skladom v e‑shope

7,89 €

ZINKOROT 25 mg 50 tabliet

Skladom v e‑shope

8,69 €

ONEPHARMA Covirin 90 kapsúl

  • Zľava 5 %

Skladom v e‑shope

28,79 € 27,39 €

TEREZIA Reishi BIO 120 kapsúl

Skladom v e‑shope

31,29 €

VEROVAL "Pomôžu vám pri liečení antibiotiká?" CRP test 1 kus

Skladom v e‑shope

11,19 €

PLEUMOLYSIN Kvapky 10 ml

Nedostupné

4,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Imunita
    11. 02. 2021

    Je vhodné použiť ústny a nosový sprej Virostop od Fytofontany ako prevenciu pred Covid 19 ?

    DD,

    zatiaľ nás Covid19 obchádza, ale keďže je ho všade okolo dosť, chcem sa spýtať na vhodnosť nákupu liečiva Virostop od Fytofontany ako prevencie. Má zmysel ho kupovať vopred a použiť ako prevenciu, keďže chodím do práce, ktorá je v uzavretom priestore?
    Alebo sa má pouzit až v pripade prvých prejavoch ochorenia? Ak sa môže používať ako prevencia, môže sa používať dlhodobo? Má zmysle kupovať a používať oba spreje aj do nosa aj úst súčasne? Veľmi pekne ďakujem za odpovede.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Určite prevencia pred ochorením Covid je veľmi dôležitá, predovšetkým užívanie kombinácie vitamínu C, vitamínu D ( 2000IU denne) a zinku . Odporúčam aj užívanie  huby Reishi - TEREZIA Reishi BIO 60 kapsúl . Huba reishi, vďaka pestrému obsahu cenných látok pre ľudský organizmus, patrí medzi najvzácnejšie zdraviu prospešné huby. Reishi prispieva k podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu a k udržaniu zdravej obehovej sústavy. Doplnkovou prevenciou môže byť používanie spreju  FYTOFONTANA Virustop nosový sprej 20 ml alebo TAFFIX Nosový práškový sprej 1 g. Nosový  sprej je určený na použitie v oblasti nosovej dutiny ako ochranná mechanická bariéra proti alergénom a vírusom. Používa sa na blokovanie vírusov, ktoré by mohli preniknúť do dýchacej sústavy a spôsobiť infekciu, už v nosovej dutine.

    Sprej  Virostop nosový sprej  bráni vniknutiu baktérií a vírusov do organizmu. Sprej zvlhčuje nosovú sliznicu, čím napomáha zabrániť jej vysušovaniu a zlepšuje dýchanie nosom. Môže sa používať preventívne dlhodobo - aplikujte 1-2 x denne 1 vstrek do každej nosnej dierky. V prípade akútneho stavu: 3 x denne 1 vstrek do do každej nosnej dierky. Môžete používať obe spreje súčasne, nakoľko si vytvoríte ochranu jednak v nosovej dutine a jednak v ústach.  Pokrýva sliznice dutiny ústnej ochranným filmom, tým bráni vniknutiu baktérií a vírusov do organizmu a zároveň zvyšuje vlastnú obranyschopnosť organizmu, čím účinne odstraňuje príznaky chrípky, prechladnutia.  A nezabudnite na dodržiavanie  R-O-R   - rúško/respirátor, odstup a ruky a pozitívnu náladu. 

     

    Prajem Vám veľa zdravia 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    11. 10. 2021

    Ktoré prípravky sú vhodné na podporu imunity u detí?

    Dobrý den , ktorý pripravok s vit. C , Zn,  a D3 odporucate pre dieťa od 8 rokov v navyssej moznej vstrebateĺnej forme
    Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Medzi prípravky s najlepšou biologickou dostupnosťou patria lipozomálne produkty. Odporúčam Vám AVITA C + D3 + zinok liposomal plus 200 ml. Pred použitím je vhodné  potriasť. Jedna dávka vitamínového komplexu sa primieša do 1 dcl vody (alebo napr.džúsu, čaju) a vypije sa. Deti od 3 rokov užívajú  1x denne 2,5 ml (1 mocca lyžička), Po otvorení skladovať v chladničke maximálne 30 dní.

     

    Alternatívou pre vaše dieťa je :  JAMIESON Vitamín C 500 mg s postupným uvoľňovaním 100 tabliet, JAMIESON Vitamín D3 kids 400 IU jahoda 100 tabliet ( cmúľať 2 tabletky denne najlepšie po jedle) a Zinkorot (odporúčaná dávka je ½ tablety denne.) Imunitu môžete podporiť ešte sirupom IMUNOGLUKAN P4H sirup 250 ml alebo sirupom TEREZIA Hliviačik sirup s hlivou a rakytníkom. príchuť višňa 100 ml

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.