Očkovanie proti chrípke - vyplatí sa?

OČKOVANIE PROTI CHRÍPKE - VYPLATÍ SA?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Z očkovania sa všeobecne stala kontroverzná téma. Má svojich zástancov a tiež svojich odporcov. Vďaka očkovaniu sa nám v minulosti podarilo vymaniť z tak závažných chorôb ako napríklad čierny kašeľ, pravé kiahne alebo záškrt. Základným princípom očkovania je aplikácia oslabených častí baktérií alebo vírusov, aby sa imunitný systém naučil vytvoriť protilátky, keď príde do kontaktu so skutočným a silným pôvodcom choroby. Ako je to s očkovaním proti chrípke? Oplatí sa očkovať, alebo neočkovať?

 • Imunita

9 minút čítania


Keď chrípka útočí Keď chrípka útočí

V sychravom počasí, keď je nedostatok slniečka a máte zníženú imunitu, môžete ľahko ochorieť. Choroba sa začne prejavovať nenápadne a vy cítite nekomfortne. Škriabe vás v krku, máte upchatý nos, zvýšenú teplotu a ste unavení. Niekedy aj pokašliavajú a bolí vás hlava. Utekáte do lekárne pre vitamíny na imunitu a pre niečo na chrípku. Je to ale naozajstná chrípka, čo vás trápi? Často sa chrípka totiž zamieňa za prechladnutie, ktoré má oveľa ľahší priebeh.

Chrípkové vírusy (typ A.B, C) sa prenášajú v kvapôčkach od chorého človeka. Šíria sa kýchaním, kašľaním, hovorením a dokonca aj dýchaním. Kvapôčky s vírusom zostávajú tiež na predmetoch, s ktorými je chorý v kontakte. Nakaziť sa teda môžete aj z kontaminovaných predmetov. Stačí, keď sa neopatrne dotknete rukou svojej tváre a vírus priľne na sliznici dýchacích ciest. Inkubačná doba je 1 - 3 dni. Znamená to, že človek je už nakazený vírusom, ale zatiaľ nepociťuje žiadne príznaky. Doba, po ktorú je chrípka infekčná, sa u každého líši. Spravidla infekčnosť trvá celú inkubačnú dobu a prvé 3 - 4 dni, kedy pociťujete akútne príznaky.

Príznaky chrípky sa začnú prejavovať náhle: bolia vás svaly a kĺby, cítite bolesť hlavy, máte vysokú horúčku a s ňou spojenú zimnicu. Ste malátni, neskôr vás začne trápiť tiež suchý kašeľ. U detí chrípku sprevádza tiež zápal stredného ucha. Nádcha a kýchanie naopak, nie sú pre chrípku typické. Chrípka trvá 2 - 7 dní a potom príznaky odznejú. U vitálnych ľudí nezanechá žiadne následky, na rozdiel od starších a oslabených osôb. Tí sú ohrození následkami na pľúcach, srdci a nervovom tkanive.

Chrípka je vysoko nákazlivé ochorenie a pre mnoho ľudí môže byť kontakt s vírusom veľkou komplikáciou. Liečba chrípky si so sebou nesie zdravotné komplikácie. Tiež práceneschopnosť a nákup liekov pocítite na svojom rodinnom rozpočte. Prevencia a ochrana tých, ktorí nemôžu byť z nejakého dôvodu zaočkovaní, sú hlavné dôvody, prečo očkovať proti chrípke.

Celosvetovo  sa „chrípkovými virózami“ každý rok nakazí 10 až 15 percent populácie a v priemere si chrípka vyžiada od 250-tisíc do 500-tisíc úmrtíPodľa štatistík sa na Slovensku ročne chrípkou a chrípke podobnými ochoreniami každoročne nakazí 150-160-tisíc ľudí. Počet chorých môže byť v skutočnosti aj vyšší, pretože nie každá chrípka je hlásená lekárovi. Chrípka si každoročne vyžiada vo svete tiež obete na životoch. Fatálne sa môžu stať následky zo samotnej infekcii vírusom, viacero infekcií naraz alebo tiež zhoršenie chronických ochorení v dôsledku choroby. V dôsledku samotnej chrípky  zomrie na Slovensku v priemere 110 osôb ročne. 

Poradíme vám, ako vyliečiť chrípku Poradíme vám, ako vyliečiť chrípku

Iste ste už počuli ľudovú múdrosť o tom, ako dlho sa lieči chrípka. Hovorí sa, že liečená chrípka trvá týždeň, neliečená trvá 7 dní. Čím sa teda chrípka lieči a ako sa zbaviť príznakov? Isté je, že proti vírusom chrípky nezaberajú antibiotiká a preto ich užívanie nemá zmysel. V lekárni zoženiete voľne predajné lieky, ktoré tlmia vyčerpávajúce príznaky chrípky.

Dôležité je tlmiť horúčku, tíšiť bolesť, dopĺňať tekutiny a dopriať telu poriadny odpočinok. Kúpte si lieky na bolesť a horúčku s účinnou látkou paracetamol a ibuprofén, od 16 rokov je vhodná tiež kyselina acetylsalicylová. Najúčinnejšia je chrípku je vyležať. Nielen že zamedzíte ďalšiemu šíreniu vírusu chrípky, ale tiež si doprajete čas na načerpanie nových síl. Po vyliečení chrípky a odznení príznakov je imunitný systém ešte oslabený a preto môžete byť náchylnejší na ďalšie choroby. Do životného tempa sa vracajte radšej postupne a pozvoľna.

Lieky proti chrípke, lepšie povedané proti vírusu chrípky, patria do skupiny antivirotík. Tie môžu v niektorých prípadoch pomôcť, ale musia byť nasadené včas, ideálne hneď v ten deň, keď začnete pociťovať prvé príznaky. Najneskôr do 48 hodín. Potom už priebeh choroby neovplyvní. Lieky na chrípku sa podávajú buď v tobolkách alebo aj inhalačne a o liečbe antivirotikami rozhoduje lekár kvôli mnohým kontraindikáciam.

Čo presne znamená očkovaním proti chrípke? Čo presne znamená očkovaním proti chrípke?

Ochrana proti chrípke stojí na troch pilieroch:

Vakcína proti chrípke obsahuje 4 druhy štiepených a inaktivovaných kmeňov vírusov chrípky (2xA a 2xB). Zloženie každú sezónu musí čo najviac zodpovedať kolujúcim kmeňom a preto sa vždy upravuje podľa odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie.

Na Slovensku je v porovnaní s inými členskými štátmi EÚ zaočkovanosť proti chrípke je veľmi nízka, pohybuje sa len okolo 5,5%. Kvôli nízkemu dopytu po vakcínach v minulosti, sa túto sezónu neušla každému, kto o ňu prejavil záujem.

Očkovanie proti chrípke je vhodné takmer pre každého. Existuje ale skupina ľudí, ktorá patrí medzi viac ohrozené a pre nich má očkovanie oveľa väčší význam. Aj pre zdravého človeka v kondícii predstavuje chrípka veľkú záťaž. Závažný priebeh hrozí osobám nad 65 rokov, osobám s chronickým ochorením pľúc, srdca a obličiek, osobám, ktoré sa liečia na metabolické ochorenia, osobám so svalovými či neurologickými poruchami či zníženou imunitou.

Existujú choroby a situácie, kedy očkovanie nie je vhodné - očkovanie má kontraindikácie. Vakcína nie je vhodná pre deti do 3 rokov a pre osoby, ktoré sa liečia na autoimunitné ochorenia a trpia alergiou na vaječnú bielkovinu a antibiotikum neomycín. Odložiť by sa tiež malo v prípade, že ste momentálne chorí. Odložte teda očkovanie pri nádche a tiež očkovanie pri nachladnutí. Očkovanie pri chrípke tiež neprináša úľavu od príznakov, práve naopak.

Najlepší čas, kedy sa nechať očkovať proti chrípke

Chrípková sezóna začína na Slovensku v chladných mesiacoch a najvyššej intenzity dosahuje od decembra do marca. Ideálne je, keď sa necháte zaočkovať ešte predtým, teda na začiatku jesene. Nové vakcíny prichádzajú na trh v septembri, október a november sú preto ideálne mesiace pre očkovanie.

Čo sa deje v našom tele, alebo aké sú reakcie po očkovaní Čo sa deje v našom tele, alebo aké sú reakcie po očkovaní

Po aplikácii vakcíny začne imunitný systém rozpoznávať inaktivované časti vírusu chrípky a vytvárať protilátky, ktoré vírusy neutralizujú. Tento proces trvá približne 2 - 3 dni. Pri stretnutí s naozajstným vírusom si imunitný systém už vie, ako proti vírusu bojovať a spustí okamžitú imunitnú reakciu. Plnú imunitu proti chrípke získate za 14 dní a trvá pol roka až 1 rok.

Očkovanie proti chrípke so sebou nesie aj nežiaduce účinky. Najčastejšie sa objavuje bolesť, začervenanie a opuch v mieste vpichu. Objaviť sa môžu tiež príznaky podobné chrípke, ktoré rýchlo odznejú. Únava, bolesť svalov a zvýšená teplota sú znaky aktivácia imunitného systému a nie je potrebné ich liečiť. Deti môžu byť po očkovaní plačlivé, nepokojné a unavené. Tieto nežiadúce účinky očkovania proti chrípke sú všeobecne považované za menej závažné. Závažnú alergickú reakciu ale riskujú osoby alergické na vaječnú bielkovinu, kuracie bielkovinu a antibiotikum neomycín, ktoré sa používajú vo vyrobnom procese vakcíny.

Riziká očkovania proti chrípke sú takmer minimálne. Pre niekoho to ale môžu byť dôvody, prečo neočkovať. Vakcína sa používa desiatky rokov a jej bezpečnosť je odskúšaná. Očkovanie je vhodné pre deti, pre tehotné aj pre dojčiace ženy. Horší priebeh choroby môžu pozorovať osoby, ktoré sa nechali očkovať neskoro, v inkubačnej dobe chrípky, pretože plnú imunitu získate 2 týždne po očkovaní. Ak sa teda nakazíte chrípkou krátko po očkovaní, pred ležaním v posteli s horúčkou vás vakcína neochráni. Jedným z negatív očkovanie proti chrípke je tiež fakt, že vakcína chráni pred 4 najčastejšími kmene, ktoré sa v danú sezónu vyskytujú. Ak prídete do kontaktu s iným kmeňom, pravdepodobne sa choroby nevyhnete.

3 pravidlá, ako sa správať po očkovaní 3 pravidlá, ako sa správať po očkovaní

 1. Zostaňte v pokoji: po očkovaní sa môže dostaviť reakcia podobná príznakom chrípky. To je znakom mobilizácie imunitného systému. Než sa budete cítiť dobre, odložte športovanie a fyzické výkony na neskôr.
 2. Vylúčte alkohol po očkovaní: odbúravanie totiž zaťažuje organizmus, ktorý sa musí sústrediť na aktiváciu imunitného systému.
 3. Doprajte si zdravú stravu: do jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu bohatú na vitamíny podporujúce normálne funkcie imunitného systému. Sú to hlavne vitamín C, vitamín D, minerály zinok a selén.

Lieky na chrípkuDezinfekcia na ruky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Chrípka a nachladnutie
  • Otázka na produkt
  12. 05. 2020

  Je vhodné kombinovať liek Coldrex MaxGrip s Paralenom?

  Dobry den, mozem tento liek proti bolesti kombinovat s https://www.benulekaren.sk/coldrex-maxgrip-lemon-10ks?

  Dakujem za radu

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  COLDREX MaxGrip Lemon obsahuje účinnú látku paracetamol v množstve 1000mg , ktorá  je obsiahnutá aj vo voľnopredajnom lieku  Paralen . Vzájomná kombinácia sa nedoporučuje, nakoľko by došlo k prekročeniu maximálnej doporučenej  dennej dávky paracetamolu , čo by malo za následok  možné závažné poškodenie pečene. 

  COLDREX MaxGrip Lemon  je určený pre  dospelých (vrátane starších osôb) a dospievajúci od 15 rokov, s telesnou hmotnosťou nad 65 kg. 

  Ak budete dodržiavať dávkovanie , nepotrebujete užívať ďalšie lieky  s tou istou účinnou látkou . Užíva sa  1 vrecko podľa potreby 1-4x denne s odstupom 4-6 hodín. Interval medzi jednotlivými dávkami nemá byť kratší ako 4 hodiny. Najvyššia jednotlivá dávka je 1 vrecko. Maximálna denná dávka sú 4 vrecká.

  COLDREX MaxGrip Lemon obsahuje aj ďalšiu účinnú látku  - dekongestant  (fenylefríniumchlorid) - látku, ktorá  znižuje zdurenie nosovej sliznice. Pri užívaní Coldrex MaxGrip Lemon už nepoužívajte ďalšie lieky , ktoré sa používajú na zmiernenie chrípky,  nachladnutia alebo opuchu nosovej sliznice. 

  Vhodnými podpornými prípravkami  sú prípravky na : 

  1. výplach nosa pomocou morskej vody  : napr.  LIVSANE Nosový vyplachovací sprej 100ml   - spolu s týmto liekom je to účinné a bezpečné

  2. na bolesť hrdla :  Florsalmin spray spr 25ml

  3. liek proti kašľu :  napr. LIVSANE Islandský lišajník proti kašľu 200ml

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Vitamíny a minerály
  07. 01. 2021

  Ako dlho sa odporúča užívať prípravok Arko defenses adult?

  Dobry den,

  chcela by som sa informovat ako casto sa moze uzivat  vyzivovy doplnok Arko defenses. Po pouziti tych 7 davok ho mozem zopakovat po mesiaci ale ako casto? Mozem ho v obdobi od septembra do marca uzivat kazdy mesiac? Alebo je potrebne mat  nejaku pauzu?

  Dakujem za odpoved.
  Prajem Vam pekny den.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   ARKO DEFENSES Adult 7 dávok môžete užívať dlhodobo v intenzívnom   7-dňovom programe / 7 dní každý mesiac. Môžete užívať tak ako uvádzate v období so zvýšeným výskytom ochorení ( prechladnutie, chrípka) - od jesene do jari. Ak sa cítite po intenzívnej "vitamínovej bombe" lepšie, môžete ho užívať aj počas celého roka ( 7 dní v mesiaci) 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.