Ako zvládnuť chrípku pomocou homeopatie

AKO ZVLÁDNUŤ CHRÍPKU POMOCOU HOMEOPATIE

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Zimnica, triaška, vysoké horúčky, celkov,á slabosť, dráždivý kašeľ, bolesť hlavy a svalov sú typické príznaky chrípkového stavu, ktoré nám napovedia o tom, kde budeme tráviť najbližšie hodiny až dni, ale aj to, že naše preventívne opatrenia sme opäť raz podcenili. Chrípku môžeme liečiť viacerými spôsobmi – samoliečbou voľnopredajnými liekmi, prírodnou cestou pomocou byliniek, esenciálnych olejov a čajov, ale aj homeopaticky vhodne zvolenými homeopatickými liekmi. Základom je vždy pokoj na lôžku, dostatočný spánok a pitný režim. Ako zvládnuť chrípku homeopatickou liečbou Vám napovie tento článok.

 • Dýchanie
 • Choroby

7 minút čítania


Chrípka a jej príznaky Chrípka a jej príznaky

Chrípka (influenza) je prudké infekčné ochorenie, ktoré sa prejavuje celkovými príznakmi a katarálnymi zmenami na dýchacích cestách. Príčinou tohto ochorenia sú vírusy chrípky A,B, C , deliace sa na viacero subtypov H a N podľa zloženia a kombinácie povrchových častí vírusov hemaglutinínu (H) a neuraminidázy (N).

Vírus chrípky sa šíri kvapôčkovou infekciou. Inkubačný čas je veľmi krátky - 12 hodín až 3 dni. Postihuje predovšetkým riasinkový epitel dýchacích ciest. K rozvoju príznakov a zhoršeniu celkového stavu napomáha sekundárna bakteriálna infekcia stafylokokmi alebo pneumokokmi, ktorá v dýchacích cestách vyvoláva zápal. Nekomplikovaná chrípka trvá 7 dní,  odoznenie  kašľa a únavy však vyžaduje dlhší čas,  v niekorých prípadoch aj 2 týždne.

Aké sú typické príznaky chrípky? Aké sú typické príznaky chrípky?

Klinický priebeh ochorenia môže byť rôzny, od asymptomatického priebehu až po komplikácie viacerých orgánov - pľúca, srdce, mozog, pečeň, obličky a svaly.

Medzi najčastejšie príznaky patria :

 • triaška, zimnica a vysoká horúčka nad 39 °C,
 • celková malátnosť, únava a vyčerpanie,
 • bolesť hlavy a šije,
 • bolesť svalov,
 • suchý, dráždivý kašeľ,
 • bolesť žalúdka,
 • nechutenstvo, vracanie až hnačky

Komplikáciou chrípky môže byť zápal prínosových dutín, stredného ucha, zápal pľúc, myokarditída (zápalové ochorenie srdcového svalu) a encefalomyelitída (zápalové ochorenie CNS).

 
Ako rozpoznať chrípku od prechladnutia a Covidu-19?
Ako rozpoznať chrípku od prechladnutia a Covidu-19?

Aj keď všetky 3 choroby majú navonok spoločné črty a príznaky, nájdeme medzi nimi malé rozdiely, ktoré nám pomôžu lepšie "stanoviť diagnózu". 

 

Prechladnutie

Chrípka

Covid-19

nástup ochorenia

pomalší, inkubačná doba 3dni

náhly nástup ochorenia, inkubačná doba 12 hodín až 3 dni

náhly nástup ochorenia

teplota

teplota mierne zvýšená alebo žiadna, prítomná triaška

zimnica, silná triaška, vysoké horúčky

horúčka

kašeľ

kašeľ rôznej intenzity

suchý, dráždivý, bolestivý

suchý kašeľ, dušnosť

nádcha

typický príznak prechladnutia

nejde o typický prejav, ak sa objaví, môže byť rôznej intenzity,

upchatý nos, sťažené dýchanie,

bolesť hrdla

rôznej intenzity

rôznej intenzity až po superinfekciu

rôznej intenzity

bolesť hlavy

mierna, nevýrazná

silné bolesti hlavy aý svetlolachosť

rôznej intenzity

bolesť svalov

nie je obvyklé, ak áno bolesť miernej intenzity

silné bolesti svalov a kĺbov celého tela

menej obvyklé

Rozlíšiť chrípku od Covidu-19 vám pomôže diagnostický test SARS-CoV-2 & influenza A/B Combo Rapid test na covid.

Homeopatia a jej výhody Homeopatia a jej výhody

Homeopatia (odvodené z gréckych slov homois-podobný a pathos – choroba) je účinná, šetrná a často rýchla terapeutická metóda, ktorá spočíva v 2 základných pojmoch : fenomén podobnosti a nepatrná dávka. Je založená na princípe podobnosti – látka, ktorá u zdravého človeka vyvoláva určité príznaky, dokáže liečiť chorého s podobnými príznakmi, ktoré sú však vyvolané z inej príčiny) pri podmienke, že koncentrácia danej látky je mnohonásobne nižšia. Homeopatia pomáha organizmu podporiť vlastné mechanizmy obranyschopnosti. Má viac ako 200 ročnú tradíciu, otcom homeopatie je Samuel Hahnemann, nemecký lekár a lingvista. 

Homeopatický liek sa získava z produktov rastlinného alebo živočíšneho pôvodu (včelie jedy), ale aj z organických a anorganických látok. Ich zdrojom sú kovy, polokovy, vitamíny.  Pripravujú sa riedením z materskej tinktúry, ktorá sa pripravuje maceráciou základnej látky v alkohole počas 3 týždňov.  Následne sa  materská tinktúra riedi s rozpúšťadlom a  prudkým mechanickým pretrepávaním dynamizuje.

Homeopatický liek môže byť jednozložkový (monokomponentý)  – vyrobený len z jednej suroviny v rôznych riedeniach (5CH, 9CH, 15CH a 30CH) alebo viaczložkový (polykomponentný) – obsahuje viac účinných látok v nízkych koncentráciách a pôsobí predovšetkým  na lokálne príznaky.

Aké sú výhody homeopatického lieku? 

 • nie je toxický,
 • nemá nežiadúce účinky,
 • nevzniká naň závislosť,
 • je vhodný pre všetky vekové kategórie vrátane novorodencov, tehotných a dojčiacich žien,
 • môže sa kombinovať so všetkými liekmi klasickej medicíny,
 • nemá kontraindikácie, môže sa používať samostatne alebo v kombinácii s klasickými liekmi.

Ako správne užívať homeopatiká ? Ako správne užívať homeopatiká ?

Jedna dávka jednozložkového homeopatika predstavuje 5 granuliek (guličiek). Tie sa prostredníctvom uzáveru nasypú do úst a nechajú sa voľne rozpustiť v ústach bez zapíjania tekutinou. Odporúča sa aspoň 15 minút pred podaním a 15 minút po podaní nejesť ani nepiť. U najmenších detí (novorodenci a dojčatá) sa môže 5 granúl rozpustiť v 0,5-1 dcl vody a podávať čajovou lyžičkou 1 až viackrát denne v odporučanom čase vždy po premiešaní roztoku. Denne treba pripraviť čerstvý roztok.

Pri správnom postupe sa frekvencia potreby podania lieku postupne predlžuje, až kým ho nie je potrebné užíť. Pri pretrvávaní alebo zhoršení prejavov je potrebné liek zmeniť, alebo vyhľadať vyškoleného homeopata.

Homeopatická liečba chrípky Homeopatická liečba chrípky

Výber správneho homeopatického lieku na liečbu chrípky závisí od štádia ochorenia.

1. Počiatočné štádium chrípky

charakteristické prítomnosťou zvýšenej teploty, zimnice a pocitu, že "niečo na nás lezie".

Základným homeopatickým liekom je OSCILLOCOCCINUM. Oscillococcinum pôsobí na symptómy chrípkového ochorenia, ako sú horúčka, bolesť a prechladnutie, okrem toho stimuluje obrannú schopnosť organizmu. Jeho výhodou je, že nepôsobí tlmivo na pozornosť a nezaťažuje pečeň. 

Je potrebné užiť 1 celú tubičku (1 dávka) čo najskôr a  zopakovať ešte 2-3x denne  v 6-hodinovom intervale. Obsah 1 dávky sa nechá voľne rozpustiť pod jazykom. U dojčiat je možné nechať dávku rozpustiť v malom množstve vody a podať v dojčenskej fľaši.

Na urýchlenie vyliečenia je vhodné zároveň podať SULFUR IODATUM 9CH 5 granúl len raz, hodinu po prvej dávke Oscillococcina.  

Liek Oscillococcinum sa môže kombinovať s ďalšími homeopatickými monokomponentnými liekmi v závislosti od prítomnosti ďalších príznakov :

 • vysoká, oscilujúca horúčka - BELLADONNA 9CH v dávke 5 granúl 4x denne
 • bolesti hlavy s vyčerpaním, triaška, bez pocitu smädu - GELSEMIUM SEMPERVIRENS 9CH v dávke 5 granúl každú hodinu, so zlepšením zdravotného stavu sa postupne vysadzuje

2. Rozvinuté štádium chrípky

 charakteristické prítomnosťou horúčky, bolesťami hlavy, kĺbov, kostí a svalov, únavou a  potením 

V rozvinutom štádiu ochorenia sa používa  kombinácia 2 polykomponentných liekov OSCILLOCOCCINUM (1 dávka každých 6 hodín počas 1. dňa, potom 2 x denne 1 tubička do zlepšenia stavu) a PARAGRIPPE 60 tabliet (2 tablety každé 2 hodiny medzi dávkami lieku Oscillococcinum, so zlepšením stavu sa intervaly podávania predlžujú. 

Kombinujú sa  s ďalšími homeopatickými monokomponentnými liekmi v závislosti od prítomnosti ďalších príznakov :

 • bolesti tela s potrebou neustáleho pohybu končatín v posteli, intenzívny smäd, možná prítomná hnačka alebo herpes  - RHUS TOXICODENDRON 9CH  v dávke 5 granúl každú hodinu. so zlepšením postupne intervaly predlžovať
 • silná bolesť v kostiach a očných jamkách, smäd, nechutenstvo - EUPATORIUM PERFOLIATUM 9CH v dávke 5 granúl každú hodinu, doba medzi jednotlivými dávkami lieku sa predlžuje v závislosti na zlepšení stavu
 • tráviace ťažkostí pri chrípke  - BAPTISIA TINCTORIA 9CH  v dávke 5 granúl každú hodinu, doba medzi jednotlivými dávkami lieku sa predlžuje v závislosti na zlepšení stavu
 • suchý, bolestivý kašeľ, bolesť na hrudníku, suché sliznice,  intenzívny smädBRYONIA 9CH  v dávke 5 granúl každú hodinu, doba medzi jednotlivými dávkami lieku sa predlžuje v závislosti na zlepšení stavu

3. Štádium rekonvalescencie

 charakteristické prítomnosťou fyzickej a psychickej únavy, nechutenstvom,  bez prejavov klinických príznakov 

 • fyzická únava, nízky tlak krvi - CHINA 9CH  v dávke 5 granúl 2x denne počas 14 dní
 • psychická únava, podráždenosť - KALIUM PHOSPHORICUM CH9 v dávke 5 granúl 2x denne  počas 14 dní
 • nechutenstvo - AVENA SATIVA 5CH v dávke 5 granúl pred obedom a večerou

Ako podporiť imunitu a prevenciu homeopatiou Ako podporiť imunitu a prevenciu homeopatiou

Možnosti prevencie akútnych chrípkových stavov je viacero - očkovanie proti chrípke, otužovanie tela  napríklad aj populárnou Wim Hofovou metódou alebo preventívne používanie prípravkov (VIROSTOP, GRIPVIS), s vytvoreným ochranným  filmom na sliznici, ktorý  bráni prieniku baktérií a vírusov do organizmu. 

Ak sú tieto možnosti pre Vás z akéhokoľvek dôvodu neprijateľné, vyskúšajte prevenciu pomocou homeopatie. Možno to bude v kombinácii s podporou imunity vitamínmi a hubami tá najlepšia voľba pre vás.

Prevencia chrípky a podpora imunity pomocou homeopatík  

Protivírusovú imunitu môžete posilniť kombináciou 2 homeopatických liekov. Jedným z nich je už dobre známy  OSCILLOCOCCINUM, ktorý sa  užíva  v dávke 1 celá tubička 1x týždenne počas zvýšeného výskytu chrípkových ochorení (od októbra do marca). Druhým  monokomponentným liekom  je INFLUENZINUM 9CH  v dávke  10 granúl raz týždenne počas 3 týždňov, následne je potrebné pokračovať v užívaní 10 granúl raz mesačne.

Ak Vás trápia časté opakované bakteriálne infekcie ako sú sinusitídy, bronchitídy, otitídy a angíny, správnou voľbou na podporu protibakteriálnej imunity je užívanie homeopatického lieku SILICEA CH15  v dávke 5 granúl 2 x týždenne počas 2-3 mesiacov. 

Zníženú bunkovú imunitu môžete podporiť homeopatickým liekom THYMULINE CH9 10 granúl 1x týždenne počas jedného mesiaca, následne stačí užívať 10 granúl 1x mesačne počas ďalších 5 mesiacov. 

Pre malých a veľkých pacientov, ktorým sa ORL infekcie často vracajú, je vhodné podávať preventívne  OSCILLOCOCCINUMSILICEA CH15 a THYMULINE CH9 súčasne  pri dodržiavaní odporúčaného dávkovania. 

Homeopatické liekyHomeopatiká na chrípku

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

OSCILLOCOCCINUM 30 dávok

Skladom v e‑shope

25,89 €

PARAGRIPPE 60 tabliet

Skladom v e‑shope

5,59 €

INFLUENZINUM 15CH granule 4 g

Skladom v e‑shope

3,89 €

ENGYSTOL 50 tabliet

Skladom v e‑shope

6,79 €


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.