PRECHLADNUTIE – FÁZA, PRÍZNAKY A AKO SA HO ZBAVIŤ
Jesenné počasie klope na dvere a s ním aj obdobie prechladnutia. Než sa vrátia teplé jarné dni, budete s ním pravdepodobne musieť bojovať niekoľkokrát. Prechladnutie schváti dospelého pokojne 2–3x ročne. Deti postihnú ešte ľahšie, s bežným prechladnutím stonajú bežne napríklad 8x za rok. Najčastejší výskyt prechladnutia pripadá práve na chladné mesiace. Prečo tomu tak je? Aké má bežné prechladnutie príznaky, ako dlho trvá a akými fázami prechladnutia budete musieť prejsť, než budete zase zdraví ako ryba?
12 minút čítania
Čo je vlastne prechladnutie
Prechladnutie každý verne pozná. Ide o akútnu vírusovú infekciu horných dýchacích ciest.
- Akútnu – pretože sa rozvíja v rámci niekoľkých dní a jej trvanie je krátke.
- Vírusovú – pretože za prechladnutia môžu vírusy.
- Horných dýchacích ciest – pretože bežné prechladnutie nemá závažný priebeh spojený s ochorením pľúc.
Je prechladnutie nákazlivé?
Áno, dokonca veľmi nákazlivé! Prechladnutie sa prenáša kvapôčkami či už zo vzduchu alebo z tých, ktoré priľnú na predmetoch. Ak sa dostane kvapka s vírusmi (priamo alebo napríklad pri siahnutí rúk na tvár) na sliznicu nosa, úst alebo do oka, nastávajú 2 možnosti:
- Imunita rýchlo zareaguje, vírusy rozpozná a potlačí.
- Vírusy preniknú do buniek, začnú sa prudko množiť a prepukne ochorenie.
Kedy sa prejaví prechladnutie? Inkubačná doba prechladnutia je pomerne krátka, choroba prepukne už za 1-3 dni po prenose vírusu.
Aké vírusy môžu za vaše prechladnutie
S najväčšou pravdepodobnosťou to budú rhinovíry. Rhinovírov existuje okolo 100 druhov a sú najčastejšími pôvodcami prechladnutia. Okrem nich za prechladnutím môžu stáť aj koronavírusy (teda vírusy rovnakého druhu ako pôvodca choroby Covid-19). Ďalej môže ísť o adenovírusy, respiračný syncytiálny vírus, vírusy parainfluenzy alebo enterovírusy. Za prepuknutím choroby môže stáť jeden druh vírusu, ale aj niekoľko vírusov súčasne. Infekciu horných dýchacích ciest vyvoláva viac ako 200 rôznych vírusov.
Rizikové faktory prenosu prechladnutia
Najľahšie sa prechladnutie prenáša počas jesenných a zimných mesiacov. Dôvodov je pre to hneď niekoľko:
- V chladných mesiacoch trávite viac času vo vnútri ako tomu bolo za slnečného leta. Častejšie preto stretnete niekoho nachladeného.
- Ubúda slnečných lúčov a s nimi vám ubúda aj vitamín D, ktorý je veľmi dôležitý pre správnu funkciu imunitného systému.
- Mení sa teplota a vlhkosť vzduchu.
Hoci je prechladnutie v zime časté, nedá sa povedať, že nachladiť sa v lete nedá. Naopak! Obozretnosť počas slnečných letných dní klesá, prechladnutie sa vykľuje ani neviete ako. Stačí drink s ľadom alebo klimatizácia zapnutá na príliš veľký výkon.
Pre studené počasie je typické, že relatívna vlhkosť vzduchu je nízka. Suchý vzduch napomáha vzniku šírenia kvapôčok, ktorými sa virózy prenášajú. Z toho dôvodu vírusy práve v chladnom počasí úspešnejšie vyvolávajú infekcie. Opačný extrém – príliš vysoká vlhkosť vzduchu – ale taktiež nie je pre vírusy nevýhodná. Pri vysokej vlhkosti totiž vírusy (aj ďalšie mikroorganizmy) v prostredí vydržia dlhšie. Optimálna vlhkosť na udržanie zdravého prostredia vo vašom dome alebo byte je rozmedzie relatívnej vlhkosti vzduchu 40–60 %. Udržujte ju doma celú zimu pomocou šikovného zvlhčovača vzduchu.
Kto je na prechladnutie najviac náchylní?
Či viróza prepukne alebo nie sa odvíja od kombinácie rôznych faktorov. Niektoré sú ovplyvniteľné, iné nie. Čo môže hrať rolu?
- Detský vek
Detská imunita sa postupne stretáva s novými nárokmi a učí sa na ne stále dokonalejšie reagovať. Každučké dieťa sa navyše vyvíja inak. Zatiaľ čo u niektorých je imunita okolo 3 rokov natoľko vyspelá, že dieťa zvládne pobyt v škôlke (v kolektíve detí a teda aj vysokom riziku stretnutia s vírusmi), iné deti v takomto prostredí ľahko a často ochorejú. Ďalším faktorom, ktorý u detí hrá rolu je to, že často ešte nemajú zautomatizované všetky správne hygienické návyky. Na prenos virózy potom stačí len si neumytými rukami pretrieť oči.
- Seniorský vek
S čím sa starí rodičia stretnú u svojich vnúčat, sa týka aj ich. S pribúdajúcimi rokmi imunita oslabuje a hrozí väčšie riziko, že sa nachladia.
- Oslabená imunita
Imunita nedokáže dostatočne zabraňovať prepuknutiu infekcie aj u ľudí s imunitným ochorením. Pozor ale na to, že imunitu oslabuje aj nedostatočný spánok či nezdravá strava bez dostatočného obsahu vitamínov a minerálov.
- Fajčenie a pasívne fajčenie
Cigaretový dym je plný voľných radikálov, ktoré vytvárajú v dýchacích cestách oxidačný stres a znižujú tak imunitu. Náchylnosť k infekciám je preto vysoká, dokonca aj u pasívnych fajčiarov v ich okolí.
- Znečistené prostredie
Pokiaľ často zdržiavate v znečistenom alebo prašnom prostredí, budú vaše dýchacie cesty podráždené a budú sa horšie brániť pred inváziou vírusov.
- Nedoliečená infekcia
Už vám skoro nič nie je a v lepšom prípade sa tešíte, až sa do všetkého budete môcť zase s chuťou pustiť. V horšom prípade sledujete, ako sa pred vami navŕšila hora povinností. Tak či tak je veľkou chybou vplávať do bežného (alebo snáď aj vyššieho) tempa predčasne. Po chorobe je imunita stále oslabená a kolotoč prechladnutia sa tak môže roztáčať stále dookola.
Pretože vírusové prechladnutie je naozaj veľmi nákazlivé, buďte ohľaduplní. Pokiaľ vám nie je dobre, nechoďte do kolektívu skôr, než sa zase budete cítiť úplne zdraví. V neodkladných prípadoch používajte aspoň ochranné rúšky alebo respirátory.
Prejsť na kategóriu ,,Rúšky a respirátory''
Prejavy prechladnutia
Ako dlho trvá prechladnutie? Zvyčajná dĺžka prechladnutia sa pohybuje okolo 7-10 dní. Príznaky prechladnutia prichádzajú pomaly až skoro plazivo. Postupne sa ale rozvinie spravidla hneď niekoľko príznakov infekcie dýchacích ciest súčasne:
- pálenie a bolesť v krku,
- pálenie v nose a v nosohltane,
- kýchanie,
- dráždivý suchý kašeľ, ktorý čoskoro zvlhne,
- vodnatá nádcha, ktorá časom prechádza do hustejšej a ľahko zafarbenej zelenožltej nádchy,
- únava,
- mierna bolesť svalov,
- zvýšená teplota, u detí až horúčka,
- bolesť hlavy,
- strata chuti do jedla.
V niektorých prípadoch prebieha prechladnutie bez teploty, niekedy pacient trpí len nádchou a bolesťou hlavy, nie vždy sa v priebehu choroby objavia všetky príznaky.
Fáza prechladnutia
Už bolo spomenuté, že sa prejavy prechladnutia rozvíjajú postupne. Celý priebeh prechladnutia je možné popísať 3 fázami:
1. fáza prechladnutia = začínajúce príznaky prechladnutia
Možno vás trochu škriabe v krku alebo šteklí v nose, ale to nič nie je. Pozor na také tvrdenia. Čím skôr začnete prechladnutie riešiť, tým lepšie pre vás (a pre ľudí vo vašom okolí, pretože ich určite menej nakazíte).
2. fáza prechladnutia = vrchol prechladnutia
V 2. fáze prechladnutia sa zo škrabania v krku stáva bolesť a zo šteklenia v nose nádcha ako trám. Môže sa objaviť aj teplota a ďalšie príznaky.
3. fáza prechladnutia = ustupujúce prechladnutie
Po niekoľkých dňoch začne mať vaša imunita postupne navrch, kašeľ zvlhne, nádcha sa zmierni a prechladnutie postupne odchádza.
Liečba prechladnutia a jeho symptómov
Čo na prechladnutie naozaj zaberie a pomôže vám byť čo najrýchlejšie fit? Pretože prechladnutie je mierne ochorenie vírusového pôvodu, nie sú na jeho liečbu vhodné špecifické lieky (antivirotiká). Pre čo najrýchlejšie a najhladšie zotavenie musíte dať vašej imunite priestor, aby si s prechladnutím mohla poradiť sama. Čo teda robiť?
- Doprajte si pokoj, teplo a veľa spánku.
- Chráňte sa pred dehydratáciou a dodávajte organizmu bojujúcemu s infekciou veľa tekutín.
- Podľa toho, aké prejavy pociťujete, zvoľte lieky na potlačenie symptómov prechladnutia.
Boj s prechladnutím si bude vyžadovať trochu času, kým si imunita s virózou poradí. "Rýchle spôsoby", ako sa zbaviť prechladnutia cez noc, obvykle nefungujú. Dodržaním 3 vyššie spomínaných bodov sa ale prechladnutie čoskoro zbavíte a minimalizujete riziko vzniku komplikácií z nedoliečenej infekcie.
Teplotu, nádchu a kašeľ z prechladnutia nevyliečite antibiotikami. Antibiotiká účinkujú na baktérie, ale na vírusové prechladnutie nezaberú. Dokonca môžu situáciu ešte skomplikovať. Antibiotiká totiž poškodzujú črevnú mikroflóru, ktorá má dôležitú úlohu v imunitnom systéme. Zároveň neuvážené používanie antibiotík zvyšuje antibiotickú rezistenciu. Zjednodušene povedané si zbytočným užívaním antibiotík pestujeme baktérie, na ktoré už budú antibiotiká neúčinné. Ak neviete, či chorobu vyvolali vírusy alebo baktérie, urobte si domáci CRP test, ktorý vám to spoľahlivo ukáže.
Jedinou výnimkou pacientov, u ktorých je možné antibiotikum pri prechladnutí podať, sú pacienti s vážnym imunitným deficitom. U nich je totiž prakticky nevyhnutné, že oslabenie tela prechladnutím povedie k sekundárnej bakteriálnej infekcii.
Niečo na mňa lezie
Ak sa prechladnutie prezradí škrabaním v krku alebo nádchou, záleží na type vírusu, ktorý ste chytili a na mieste, ktorým sa vírus dostal do tela. Ako zastaviť začínajúce prechladnutie? Pri prvých prejavoch prechladnutia sa môžete brániť liekmi posilňujúcimi imunitu. Skúste napríklad tie s obsahom zinku alebo vitamínu C. Zinok je minerál, s ktorým imunita pracuje. Jednou z jeho funkcií je, že podporuje v imunitnom systéme tvorbu interferónov na boj s vírusmi a bráni vstupu vírusov do bunky. Ďalej vitamín C, ktorý je s posilňovaním imunity pevne spojený, dokáže lepšie skrátiť liečbu prechladnutia na začiatku choroby, než keď sa už príznaky plne rozvinuli.
Prejsť na kategóriu ,,Lieky na posilnenie imunity''
Bolesť v krku
Prechladnutie sprevádza bolesť v krku najrôznejšej intenzity. Od skoro nevinného škrabania až po naozaj silnú bolesť v krku. Úľavu prinesú pastilky, spreje alebo kloktadlá s protizápalovými alebo antiseptickými liečivými látkami. Ktoré ako pôsobia?
- Antiseptiká ničiace mikroorganizmy:
- benzalkonium chlorid,
- hexetidín,
- dichlorobenzenmethanol
- chlorhexidín,
- jodpovidon,
- cetylpyridín.
- Antiflogistika potláčajúce zápal:
- flurbiprofén,
- benzydamin.
Súčasťou prípravkov na bolesť v krku môžu byť aj zvlhčujúce látky, lokálne anestetiká zastavujúce bolesť (lidokaín), hydratačné pastilky alebo zložky na podporu imunity (vitamín C, zinok).
Prejsť na kategóriu ,,Lieky na bolesť v krku''
Nádcha a upchatý nos
Kýchanie a neustále smrkanie. Tak sa ohlasuje vírusová nádcha. Najprv sa totiž spravidla spustí vodová nádcha. Podráždená nosová sliznica potom opuchne, čo pocítite ako upchatý nos. Neskôr sa nádcha obvykle trochu zhustne.
- Na tečúcu nádchu a upchatý nos vezmite sprej alebo kvapky do nosa s účinnou látkou zo skupiny dekongestív. Ktoré sú to?
- Fenylefrin
- Nafazolin
- Oxymetazolin
- Tramazolin
- Xylometazolin
- S hustou nádchou pomôžu lieky "uvoľňujúce hlieny". Napríklad prípravky s bylinnými výťažkami z horca či prvosienky.
- U oboch druhov nádchy a tiež u upchatého nosa môžete siahnuť aj po šetrnom variante v podobe hypertonickej morskej vody alebo vyplachovať pomocou kanvičky na vyplachovanie nosa.
Prejsť na kategóriu ,,Lieky na nádchu''
Suchý a dráždivý kašeľ
Kašeľ sa v priebehu prechladnutia chová ako taký chameleón – mení sa spolu s fázami prechladnutia. Zo začiatku býva kašeľ suchý a veľmi dráždivý. Netvoria sa ešte žiadne hlieny a záchvaty kašľa prichádzajú "naprázdno". Suchý kašeľ nemá žiadnu zdraviu prospešnú funkciu a lepšie urobíte, ak ho utlmíte antitusikami (lieky na suchý kašeľ) a namiesto neustáleho kašľania budete šetriť svoje sily. Účinné látky zastavujúce kašeľ sú:
Okrem liekov na suchý kašeľ dokážu dráždenie ku kašľu zmierniť aj pastilky s islandským lišajníkom. Lišajník má na sliznici v krku upokojujúci efekt, pretože ju zvlhčuje a vytvára na nej ochranný film. Dráždenie na kašľanie upokojuje aj slezový čaj.
Prejsť do kategórie ,,Lieky na suchý kašeľ''
Vlhký, produktívny kašeľ
Na začiatku prechladnutia sa hlieny väčšinou ešte netvoria. Skôr či neskôr ale začne kašeľ vlhnúť. Novo vznikajúce hlieny sa vďaka kašľu dostávajú z dýchacích ciest, preto sa taký kašeľ označuje ako produktívny. Čo v tejto fáze kašľa robiť?
1. Vysaďte lieky na suchý kašeľ tlmiaci kašľací reflex.
2. Podporte vykašliavanie pomocou liekov s mukolytickým (tj rozpúšťajúcim hlieny) a expektoračným (tj podporujúcim vykašliavanie) účinkom. Takto fungujú napríklad látky:
- acetylcystein,
- ambroxol,
- bromhexin,
- cineol,
- erdostein,
- guajfenesin.
3. Navýšte pitným režim.
Lieky na vlhký kašeľ neužívajte pred spaním. Mohli by vás totiž dráždiť na kašľanie, keď sa budete snažiť zaspať. Zároveň by ste pri spánku nariedený hlien neodkašliavali a zostával by v pľúcach.
Prejsť na kategóriu ,,Lieky na vlhký kašeľ a vykašliavanie''
Zvýšená teplota a horúčka
Zvýšená teplota pri prechladnutí obvykle býva len mierna a nie je potrebné ju tlmiť pomocou liekov. Zvýšenie telesnej teploty predstavuje obranný mechanizmus organizmu, ktorý bojuje s infekciou. V tomto zmysle je zvýšenie teploty niečo cez 37 ° C prospešné. Predovšetkým u detí sa ale aj pri jednoduchom prechladnutí môže objaviť vysoká horúčka. Pokiaľ teplomer ukazuje cez 38 °C a teplota stále lezie hore, je nasadenie liekov na horúčku vhodné. Vyberte napríklad liek s paracetamolom alebo ibuprofenom.
Prejsť na kategóriu ,,Lieky na horúčku''
Bylinky a babské rady na prechladnutie
Zaujímate sa o prírodnú liečbu prechladnutia? Tradične sa na symptómy viróz používajú liečivé byliny a čajové zmesi. Ktoré bylinky v nich nájdete?
- harmančekový kvet – pre protizápalový a antiseptický účinok
- skorocelový list – na tíšenie kašľa
- bazový kvet – protivírusový a povzbudzujúce potenie
- šalviový list – pre antiseptický účinok
- repíková vňať - pre antiseptický účinok
- feniklový plod – na riedenie hlienov
- lipový kvet – povzbudzujúce potenie
- slezový kvet – zmierňujúce dráždenie ku kašľu
Tradičným receptom na prechladnutie podľa našich babičiek je aj cibuľová šťava s medom. Ďalej tiež cesnak, ktorý obsahuje alicín (látka s antiseptickým účinkom) a naozaj veľký balík minerálnych látok a vitamínov. Na vitamíny a minerály je bohatý aj chren. Dobre vás zahreje aj obyčajný zázvorový čaj.
Predoperačná príprava je dôležitá pre hladký priebeh zákroku. Pokiaľ telo nie je v 100% kondícii, je nutné operáciu odložiť. To platí aj pre vírusové ochorenia vrátane bežného prechladnutia. Ak na sebe cítite symptómy prechladnutia a blíži sa váš plánovaný zákrok, informujte o tom svojho lekára a dohodnite sa s ním na ďalšom postupe.
Prechladnutie u detí
Rodičia u detí musia prechladnutie riešiť naozaj často. Ich zásadnou úlohou je udržať deti v pokoji a dbať na pitný režim. Častým sprievodným znakom detského prechladnutia je vysoká horúčka. Skúsený rodič už ale siahne po lieku na horúčku pre deti alebo teplotu rýchlo skrotí chladnými zábalmi.
Dôležité je pri výbere lieku na prechladnutie pre deti vždy skontrolovať, či je prípravok vhodný aj pre dieťa. Na horúčku je najčastejšou voľbou paracetamol alebo ibuprofén. Pre deti sú dostupné ako liečivé sirupy alebo kvapky a prípadne aj čapíky, ak napríklad dieťa zvracia zo zadnej nádchy.
Na nádchu pre deti je možné rovnako ako u dospelých využiť spreje s morskou vodou. Pokiaľ použijete ako razantnejší variant lieky na uvoľnenie upchatého nosa pre deti nepodávajte dieťaťu zásadne dlhšie ako 5 dní!
Ako na kašeľ u detí? Rovnako ako u dospelých vyberte liečbu podľa charakteru kašľa – lieky na suchý detský kašeľ alebo lieky na vlhký detský kašeľ a odkašliavanie. Pokiaľ dieťa cez deň odkašliava, ale navečer sa suchý kašeľ stále vracia, upokojíte ho podaním antihistaminiká v kvapkách. Obľúbiť si môžete aj detské prsné balzamy, ktoré môžete aplikovať dieťaťu na noc na hrudníček. Prsný balzam uvoľňuje vonné silice, ktoré "pretiahnu" nos a uľahčia dýchanie.
Prejsť na článok ,,Ako na kašeľ u detí''
Ako sa vysporiadať s bolením v krku u dieťaťa? Pre malé deti nie sú vhodné žiadne cmúľacie pastilky, pretože by im mohli zaskočiť. Zastať ich funkciu ale dokáže lišajníkový sirup. Pozor tiež na kloktadlá, deti do 6 rokov správne kloktať ešte nevedia a táto lieková forma pre nich nebude vhodná. Ale napríklad detskú kanvičku na vyplachovanie nosa zvládnu používať niektoré deti už v 4 rokoch (samozrejme, len ak majú náladu s rodičom spolupracovať).
Prechladnutie u bábätiek
Prechladnutiu sa nevyhýba ani bábätkám. Prechladnutie u dojčiat je náročnejšie v tom, že dieťa ešte nevie smrkať. Noštek je potrebné čistiť s použitím detskej odsávačky hlienov.
Prejsť na článok ,,Ako na nádchu a prechladnutie u dojčiat?''
Prechladnutie v tehotenstve a pri dojčení
Tehotenstvo je úplne špecifické obdobie života. Pokiaľ jeho pokojný priebeh naruší prechladnutie, je nutné vybrať starostlivosť šetrnú pre mamičku aj jej vyvíjajúce sa bábätko. Ak ste tehotná a trápi vás prechladnutie, konzultujte problémy so svojím lekárom. Lekár má najlepší prehľad o priebehu vášho tehotenstva a možných rizikách. Poradí vám aj s výberom prípravkov na prechladnutie.
Prechladnutie v 1. trimestri
V 1. trimestri sa vyvinú u bábätka všetky hlavné orgány. Je to teda extrémne dôležité, ale aj krehké obdobie. Liečbu prechladnutia preto vždy radšej konzultujte s lekárom.
- Nádcha: Lieky na upchatý nos sú pre vás nevhodné. Siahnite preto po morskej vode v spreji alebo kanvičke na preplach nosa. Uľaviť vám môže aj inhalácia morskej vody.
- Kašeľ: Na stlmenie dráždenia ku kašľu v tehotenstve použite bylinný sirup. Pre tehotné sú vhodné sirupy s obsahom islandského lišajníka alebo skorocelu. Svoj výber konzultujte s lekárnikom.
- Bolesť v krku: Vyhnite sa pastilkám obsahujúcim lokálne anestetiká na zmiernenie bolesti v krku, jód alebo šalvia. Väčšina prípravkov na bolesť v krku nie je v tehotenstve odporúčaná. Uľaviť si môžete ale pastilkami s islandským lišajníkom.
- Zvýšená teplota a horúčka: Zvýšená teplota a horúčka je nebezpečná pre vyvíjajúce sa bábätko. Na jej zníženie použite liek s paracetamolom. Vyberte si taký, kde je samotný paracetamol bez ďalších liečivých látok.
Prechladnutie vo 2. trimestri
Hoci kritická fáza vývoja v 1. trimestri je za vami, aj naďalej je potrebné s veľkou opatrnosťou vyberať prípravky na liečbu prípadného prechladnutia.
- Nádcha: Lieky na upchatý nos sú pre vás rovnako ako v 1. trimestri nevhodné. Aj teraz vám preto od symptómov ako sú nádcha a upchatý nos uľaví sprej s morskou vodou alebo kanvička na čistenie nosa. Pomôcť vám môže aj inhalácia morskej vody.
- Kašeľ: Na stlmenie dráždenia ku kašľu aj naďalej používajte prípravky s obsahom islandského lišajníka alebo skorocelu a svoj výber konzultujte s lekárnikom. Na odkašliavanie je možné krátkodobo podať liek s liečivom ambroxol. Na suchý kašeľ je možné po konzultácii s lekárom s opatrnosťou použiť liek s dextromethorfanom.
- Bolesť v krku: Vyhnite sa pastilkám obsahujúcim lokálne anestetiká na zmiernenie bolesti v krku, jód alebo šalvia. Väčšina prípravkov na bolesť v krku nie je v tehotenstve odporúčaná. Uľaviť si môžete ale pastilkami s islandským lišajníkom alebo kloktaním slanej vody.
- Zvýšená teplota a horúčka: Zvýšená teplota a horúčka je nebezpečná pre vyvíjajúce sa bábätko. Na jej zníženie použite liek s paracetamolom. Vyberte si taký, kde je samotný paracetamol bez ďalších liečivých látok.Pparacetamol sa môže podávať počas tehotenstva, avšak má byť použitá minimálna účinná dávka po čo najkratšiu dobu a s najnižšiu možnou frekvenciou.
Prechladnutie v 3. trimestri
Pôrod sa už pomaly blíži. Bábätko v brušku sa už v mnohých zásadných veciach podobá na novorodenca. Pri liečbe prechladnutia je však stále potrebná opatrnosť.
- Nádcha: Lieky na upchatý nos sú pre vás nevhodné. Siahnite preto po morskej vode v spreji, kanvičke na preplach nosa alebo skúste inhaláciu morskej vody.
- Kašeľ: Záchvaty kašľa sú s postupujúcim tehotenstvom nebezpečnejšie, pretože by mohli vyvolať pôrod. Bez lekárskeho odporúčania je možné na suchý kašeľ použiť niektoré bylinné sirupy. Svoj výber konzultujte s lekárnikom. Na suchý kašeľ je možné po konzultácii s lekárom s opatrnosťou použiť liek s dextromethorfanom. Na odkašliavanie je možné krátkodobo podať liek s liečivom ambroxol.
- Bolesť v krku: Vyhnite sa pastilkám obsahujúcim lokálne anestetiká na zmiernenie bolesti v krku, jód alebo šalvia. Väčšina prípravkov na bolesť v krku nie je v tehotenstve odporúčaná. Uľaviť si môžete ale pastilkami s islandským lišajníkom alebo kloktaním slanej vody.
- Zvýšená teplota a horúčka:. Na zníženie teploty použite liek s paracetamolom. Vyberte si taký, kde je samotný paracetamol bez ďalších liečivých látok.
Prechladnutie pri dojčení
- Nádcha: Väčšina liekov na upchatý nos nie je vhodná pre dojčiace mamičky alebo sa odporúčajú len v nevyhnutných prípadoch. Siahnite preto po morskej vode v spreji alebo kanvičke na výplach nosa. Uľaviť vám môže aj inhalácia morskej vody alebo zvlhčovanie vzduchu.
- Kašeľ: Na suchý kašeľ je možné použiť liek s účinnou látkou butamirát. Na odkašliavanie je možné krátkodobo podať liek s liečivom ambroxol, nesmie však byť prekračované odporúčané dávkovanie.
- Bolesť v krku: Vyhnite sa pastilkám obsahujúcim lokálne anestetiká na zmiernenie bolesti v krku, jód alebo šalvia. Väčšinu pastiliek je možné pri dojčení odporučiť len v prípade, že lekár považuje prospech z liečby za prevažujúcu nad potenciálnymi rizikami. Uľaviť si môžete ale pastilkami s islandským lišajníkom alebo kloktaním slanej vody.
- Zvýšená teplota a horúčka: Na zrazenie horúčky počas dojčenia preferujte liek s obsahom paracetamolu. V odporúčanom dávkovaní je možné paracetamol na horúčku použiť. U dojčiacich žien pri krátkodobej liečbe a súčasnom starostlivom sledovaní dojčaťa nie je nutné prerušiť dojčenie.
Prevencia prechladnutia
S vírusom spôsobujúcim prechladnutie si musí poradiť vaša imunita. Keď sa preto budete dobre starať o svoju imunitu, bude na náročné obdobie viróz pripravená a len tak niečo ju neskolí. Ako imunitu posilniť?
- Zamerajte sa na zdravý jedálniček, aby vám nechýbali vitamíny D a vitamín C, zinok alebo stopový prvok selén.
- Otužujte sa. Obliekajte sa primerane počasiu.
- Nájdite si pohybovú aktivitu, ktorá sa dá robiť vonku na čerstvom vzduchu.
- Vyhýbajte sa stresu.
- Dbajte na dostatočný spánok.
Popri posilňovaní imunity je 2. základným pilierom prevencia prechladnutia správnym umývaním rúk.
Saunovanie je známe nielen svojimi relaxačnými účinkami, ale aj pre zdravotnými benefitmi a priaznivý vplyv na imunitu. V každom prípade ale predstavujú vysoké teploty v saune istú záťaž na organizmus, ktorú nie je vhodné podstupovať pri prebiehajúcom prechladnutí. Pokiaľ sa necítite zdraví, saunovanie zatiaľ odložte. Vyraziť do sauny zase môžete niekoľko dní po uzdravení.
Riziká neliečeného prechladnutia
Prechladnutie väčšinou prebieha mierne a za týždeň až 10 dní odznie. Napriek tomu nie je dobré prechladnutie podceniť. Vírusová infekcia telo oslabí, počas a po prekonaní prechladnutia sa preto zvyšuje riziko následnej infekcie baktériami. Z obyčajného prechladnutia sa tak môže vyvrbiť angína, zápal pľúc. Infekcia sa tiež môže rozšíriť do vedľajších nosových dutín a spôsobiť sinusitídu. Ďalším miestom, kam sa infekcia šíri sú uši. Najnáchylnejšie na vznik zápalov stredného ucha z nádchy sú deti, rozvinúť sa ale môže aj u dospelých.
Kedy s prechladnutím k lekárovi
Bežné prechladnutie zvládnete liečiť aj doma. Existujú ale výnimky a situácie, kedy je vhodné aj banálne ochorenie ako prechladnutie zveriť do lekárskej starostlivosti:
- prechladnutie u dojčaťa,
- prechladnutie u tehotnej mamičky,
- prechladnutie trvajúce dlhšie ako 10 dní,
- prechladnutie, ktoré sa počas 3 dní nezačína zlepšovať,
- prechladnutie s vysokými horúčkami, ktoré sa nedarí zrážať,
- prechladnutie sprevádzané dýchavičnosťou,
- ak sa pri prechladnutí objaví ostrá bolesť v uchu.
Aké choroby sa môžu schovávať za prechladnutím?
Podobne ako obyčajné prechladnutie sa prejavujú aj niektoré závažnejšie ochorenia. Aj ony sú teda dôvodom, prečo sa netypické alebo dlhotrvajúce prechladnutie nevyplatí podceňovať:
- alergia,
- astma,
- chripka,
- angína,
- mononukleóza,
- kliešťová encefalitída,
- meningitida.
Autor : Petra Večeřová
Lieky na chrípku a prechladnutie Lieky na horúčku
ZDROJE
- Common Cold. Cleveland Clinic [online]. [cit. 2023-09-18]. Dostupné z: https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/12342-common-cold
- Jak léčit rýmu, kašel nebo střevní chřipku v těhotenství? LÉKÁRNICKÉ KAPKY [online]. [cit. 2023-09-18]. Dostupné z: https://www.lekarnickekapky.cz/nemoci-onemocneni/jak-lecit-rymu-kasel-nebo-strevni-chripku-v-tehotenstvi.html
- Léky v kuchyni: Cibule, česnek, lněná semínka, švestky, chilli nebo některé koření. LÉKÁRNICKÉ KAPKY [online]. [cit. 2023-09-18]. Dostupné z: https://www.lekarnickekapky.cz/leky/babske-rady-leky-v-kuchyni-kasel-ryma-imunita.html
- NACHLAZENÍ PATŘÍ MEZI BĚŽNÉ NEMOCI. LÉČBA SPOČÍVÁ V TLUMENÍ PŘÍZNAKŮ. KUBEŠOVÁ, Barbora. Zdraví.euro.cz [online]. 2021 [cit. 2023-09-18]. Dostupné z: https://zdravi.euro.cz/clanky/nachlazeni-priciny-priznaky-lecba/
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
MUCONASAL Plus nosný sprej 10 ml
Skladom v e‑shope
5,69 €
4,95 €
STREPSILS Plus sprej 20 ml
Skladom v e‑shope
9,49 €
THERAFLU Prechladnutie a chrípka horúci nápoj 14 ks
Skladom v e‑shope
12,59 €
PANADOL Ultra rapide pri silnej bolesti 12 tabliet
Skladom v e‑shope
6,99 €
LIVSANE Morská voda hypertonická nosový sprej 30 ml
Skladom v e‑shope
5,79 €
ZINKOROT 25 mg 50 tabliet
Skladom v e‑shope
9,19 €
IMUNOGLUKAN P4H sirup 250 ml
Skladom v e‑shope
13,29 €
ONEPHARMA Covirin 45 kapsúl
Skladom v e‑shope
18,49 €
Súvisiace otázky z poradne
-
04. 06. 2021
Čo je vhodné na zvýšenú teplotu u 2 ročného dieťaťa?
Dobrý den chcela by som sa opýtat syn ma 2 roky a ma zvýšenu teplotu a potrebovala by som poradit nejaký sirup na teplotu čipok nechce a hlavne nieco prirodného alebo co sa k tomu bliži Dakujem.
-
14. 09. 2021
Ktoré lieky používať pri prechladnutí počas tehotenstva?
Dobrý deň môžem sa opýtať som v tehu17t a som prechladená z nosa biely výtok hustý ťažšie sami dýcha a bolesť hrdla a chytené hlasivky. Užívala som zatiaľ paralen. Ďakujem
-
04. 11. 2022
Čo na upchatý nos a prínosové dutiny v tehotenstve
Dobrý deň,
videla som tu mnoho odpovedí na to či sa v tehotenstve smie užívať sinupret. Ako náhradu odporúčate liek na kašeľ stodal - nevidím to ako adekvátnu náhradu, keďže mam upchatý nos(morská voda ani quixx, nepomáhajú opucha mi z toho sliznica neviem dychat ešte viac), zalahnuté v ušiach a bolí ma hlava. Prosím o náhradu sinupretu čo sa týka nosa, uši a hlavy.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Na zníženie horúčky ( viac ako 38°C) nie sú dostupné prípravky prírodného charakteru - sú k dispozícii sirupy s 2 účinnými látkami -1. účinnou látkou je paracetamol (môžete si vybrať jeden z nich : PARALEN Sus 100 ml, PANADOL pre deti s príchuťou jahoda) Na výpočet dávky sa má použiť telesná hmotnosť dieťaťa. Bez porady s lekárom sa tento liek nemá podávať deťom dlhšie ako 3 dni. Liek sa môže podávať opakovane podľa potreby s odstupom medzi jednotlivými dávkami najmenej 6 hodín. Minimálny interval medzi dvoma dávkami sú 4 hodiny. Nepodáva sa viac ako 4 dávky počas 24 hodín. 2. účinnou látkou, kt. sa používa na zníženie horúčky je ibuprofén ( NUROFEN Sirup pre deti s príchuťou jahoda 100 ml ( dostupný je aj príchuť pomaranč) . Dávkovanie závisí od veku a hmotnosti dieťaťa. Interval medzi jednotlivými dávkami má byť 6-8 hodín. Môžete si vybrať jedn z nich.
Ak sú teplotuy nižšie ako 38stupňov, sirupy nemusíte podávať, nechajte svoje dieťa v pokoji a tichu, doprajte mu priestor pre spánok. Zároveň ho neustále kontrolujte a pozorujte. Samotná vaša prítomnosť je pre dieťatko dôležitá. Pravidelne mu doplňujte tekutiny. Vhodný je bylinkový teplý čaj, ktorý môžete osladiť trochou medu.
Viac o tom ako zraziť horúčku sa dočítate v článku : AKO ZRAZIŤ HORÚČKU U DETÍ.
Prajem skoré uzdravenie.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77