ČO NA BOLESŤ UCHA
Otitída je pomerne časté zápalové ochorenie ucha, ktoré sa prejavuje bolesťou ucha rôznej intenzity, stupňujúcej sa prevažne v noci, poruchami sluchu a výtokmi priesvitnej až žltozelenej farby. Zápal môže postihnúť vonkajší zvukovod (otitis externa) alebo stredné ucho (otitis media). Zápal uší postihuje predovšetkým deti, nevyhnú sa mu však ani dospelí, predovšetkým diabetici a ľudia s oslabenou imunitou.
7 minút čítania
Najčastejšie choroby uší
Zápal vonkajšieho zvukovodu
Zápal vonkajšieho zvukovodu (otitis externa) je zápal, ktorý postihuje vonkajší zvukovod. Príčinou tohoto zápalu môže byť infekcia bakteriálneho (patogénmi sú Haemophilus influenze, Staphylococcus, Streptococcus), vírusového (patogénom sú vírusy chrípky alebo herpetické vírusy) alebo mykotického pôvodu (patogénom sú kvasinky). Vyskytuje sa však aj zápal neinfekčného pôvodu.
Najčastejšie vzniká pri nadmernej záťaži kože vonkajšieho zvukovodu v prašnom prostredí, pri nadmernej vlhkosti a podráždením ucha nevhodnou telovou a vlasovou kozmetikou, častým vymývaním a nesprávnym čistením uší vatovými tyčinkami.
Zápal stredného ucha
Zápal stredného ucha (otitis media) je zápal, ktorý postihuje stredoušnú dutinu. Zápal stredného ucha môže byť akútny alebo chronický. Akútny zápal stredného ucha sa zvyčajne objavuje náhle, je sprevádzaný intenzívnou bolesťou, vydutým ušným bubienkom, hromadením exudátu alebo hnisu v stredoušnej dutine. Najčastejšie postihuje dojčatá, batoľatá a malé deti, vekom sa jeho výskyt znižuje. Zdrojom akútneho zápalu stredného ucha a sluchovej trubice je najčastejšie zápal hltana a nosohltana, z ktorého infekčný pôvodca ľahko prenikne cez sluchovú trubicu až do stredného ucha. Najčastejšie ide o vírusové ochorenie, ku ktorému sa sekundárne pridruží bakteriálna infekcia.
Z etiopatogenného hľadiska rozlišujeme nehnisavý alebo hnisavý akútny zápal stredného ucha. Príčinou nehnisavého zápalu stredného ucha býva zväčšená nosová mandľa, polypy v nose, vybočená nosová priehradka, nádory nosohltana, alergická nádcha. Hnisavý akútny zápal stredného ucha býva najčastejším zápalom stredného ucha. Zdrojom zápalu je infekcia, pri ktorej infekčný pôvodca prenikne priamo do stredného ucha cez sluchovú trubicu z nosohltana, cez perforáciu blanky bubienka, alebo cez vnútroušné tekutiny.
Chronický zápal stredného ucha je charakteristický nahromadením exudátu v strednom uchu počas najmenej 3 mesiacoch aj po odznení infekcie, alebo sa tam tekutina neustále vracia a je príčinou možnej straty sluchu či novej infekcie.
Akú sú hlavné príčiny zápalu ucha ?
Medzi najčastejšie faktory vzniku zápalu vonkajšieho zvukovodu patria:
- Kontaminovaná voda - baktériami, vírusmi alebo plesňami – patrí medzi najčastejšie príčiny zápalu vonkajšieho ucha. Kontaminovaná voda sa dostane do ucha pri kúpaní v bazénoch alebo prírodných vodných zdrojoch, najčastejšie v období prázdnin a dovoleniek.
- Odreniny vo výstelke zvukovodu spôsobené poškodením zvukovodu pri nesprávnom čistení uší vatovými tyčinkami, alebo pri neopatrnom zavádzaní slúchadiel, načúvadiel či chráničov do uší.
- Nadmerné odstraňovanie ušného mazu alebo nedostatočná tvorba ušného mazu – spôsobuje porušenie ochrannej ušnej bariéry, jej poškodenie uľahčuje prienik patogénov do zvukovodu.
- Nahromadenie stvrdnutého mazu, ktorý je zatlačený čistiacimi tyčinkami až k bubienku, čím dochádza k jeho dráždeniu..
- Prašné pracovné prostredie (bane a stavby).
- Vrodené vady – vrodené zúženie vonkajšieho zvukovodu.
- Chorobný stav- pacienti s infekciou, diabetici.
- Detský vek – zápaly sa častejšie vyskytujú v detskom veku z dôvodu užších zvukovodov v porovnaní so zvukovodmi dospelých.
- Podráždenie pokožky ucha pri sprchovaní nevhodnou vlasovou a telovou kozmetikou.
- Svrbivý ekzém v uchu, nadmerná tvorba ušného mazu, ktorá núti nadmerne používať vatové tyčinky na zmiernenie prejavov svrbenia.
Medzi najčastejšie faktory vzniku zápalu stredného ucha patria:
- Zápaly nosa a nosohltana – sú najčastejšou príčinou zápalu stredného ucha, pri ktorých infekčný pôvodca bakteriálneho alebo vírusového typu, preniká priamo do sluchovej trubice ( (akútny katarálny zápal sluchovej trubice) alebo do stredného ucha.
- Detský vek – zápaly stredného ucha sa častejšie vyskytujú u detí vo veku od 6 mesiacov do 2 rokov. Dôvodom je krátka a široká Eustachová trubica, ktorá umožňuje ľahký prienik zápalu z nosohltana do ucha. Zápaly uší sa vyskytujú najčastejšie na jeseň alebo v zime, v období zvýšeného výskytu chrípok a prechladnutí.
- Zúženie Eustachovej trubice z dôvodu zdurenej nosovej mandle, nádoru v nosohltane, polypov v nose alebo alergickou nádchou- následkom podtlaku v nej dochádza k nahromadeniu tekutiny, ktorá je živnou pôdou pre vírusy a baktérie.
Aké sú typické prejavy zápalu ucha?
Medzi najčastejšie prejavy zápalu vonkajšieho zvukovodu patria: opuch zvukovodu, je prítomná hrčka za uchom, zvýšená teplota a začervenanie postihnutej oblasti, intenzívna bolesť ucha, ktorá sa zvýrazní pri manipulácii s ušnicou, praskanie v uchu, alebo pocit zaľahnutia v uchu, svrbenie, možný prítomný výtok z ucha rôznej farby ( číry, alebo žltozelený s prímesou hnisu alebo krvi) a ľahká porucha sluchu.
Pri zápale sluchovej trubice možno pozorovať typické prejavy ako opuch sliznice, zaľahnutie v uchu, bolesť pri prehltávaní a smrkaní, nedoslýchavosť.
Príznaky zápalu stredného ucha sú odlišné u detí a u dospelých, u detí býva priebeh búrlivejší. Typickým príznakom u detí je bolesť uší, predovšetkým v ležiacej polohe a v noci, podráždenosť, plačlivosť, nedoslýchavosť až strata rovnováhy. U dospelých je typická stupňujúca pulzujúca bolesť, horúčka, nedoslýchavosť na postihnutej strane a prítomnosť exudátu vo zvukovode.
Pri chronickom zápale stredného ucha sú prítomné : zapáchajúci výtok, poruchy sluchu, závrate, porucha tvárového nervu, absces mozgu a mozočku.
Ako rozpoznať zápal uší u najmenších detí ?
Vzhľadom na to, že zápal ucha postihuje signifikantne častejšie najmenšie deti vo veku do 2 rokov, ktoré ešte nevedia slovom vyjadriť čo ich trápi, je potrebné vedieť rozpoznať signály, že ide práve o zápal ucha.
- Dieťa sa drží za ucho alebo ním jemne ťahá.
- Dieťa plače, ak sa jeho boľavého ucha dotkne iná osoba.
- Dieťa je podráždené, trápia ho vysoké teploty, v noci sa častejšie budí.
- Sú prítomné výtoky z jedného ucha alebo oboch uší.
- Dieťa má zníženú chuť do jedla a bolesť hlavy.
Ako liečiť zápal ucha?
Liečba zápalu vonkajšieho zvukovodu
Nekomplikovaný neinfekčný zápal vonajšieho zvukovou zvládnete správnou samoliečbou – pomôžu vám voľnopredajné ušné kvapky (Solutio Burow), ktoré pomáhajú znížiť opuch a bolesť. Používajú sa na ľahšie ušné príhody súvisiace so symptómami ochorenia vonkajšieho zvukovodu. Do očisteného zvukovodu sa zavedie gázová vložka, ktorá sa každé 2-3 hodiny nanovo prevlhčí roztokom.
Ak sú príčinou plesne, je potrebné lekárom nasadiť lokálne antimykotiká a každý deň robiť výplachy zvukovodu. Antimykotiká sa aplikujú ešte 10-14 dní po odoznení príznakov na zabránenie vzniku recidív. U zápalov vonkajšieho zvukovodu vyvolaných herpetickým vírusom sa podávajú antivirotiká a spoločne s nimi aj vitamíny skupiny B.
Ak príčinou zápalu je bakteriálny pôvodca, užívajú sa antibiotické ušné kvapky alebo masti samostatne (predovšetkým gentamycín alebo kombinácia neomycínu a bacitracínu) alebo v kombinácii s kortikoidmi, ktoré pomáhajú zmierniť opuch. Lekár vyberie najvhodnejšie antibiotikum na základe vyšetrenia vonkajšieho zvukovodu. Liečba zvyčajne trvá 7-10 dní. Pri užívaní aj lokálnych antibiotík je dôležitá a nevyhnutná dostatočná dĺžka liečby 7-10 dní. Dôvodom pre ukončenie antibiotickej liečby nie je vymiznutie viditeľných symptómov, alebo subjektívne zlepšenie zdravotného stavu. Kortikosteroidy sa v uplatňujú pri liečbe zápalových ochorení ucha (otitídy, ekzémy zvukovodu, či zápalové ochorenia ušného laloka) ale aj ako podporná liečba pri zápaloch stredného ucha, keď sa kombinujú s antibiotikami.
V prípade potreby na zmiernenie bolestí sa môžu podávať lieky proti bolestí s obsahom paracetamolu alebo ibuprofénu.
Ušné lieky by mali byť aplikované podľa vopred stanovenej dávkovacej schémy. Pri aplikácii by mali mať teplotu tela (platí to aj v prípade, že je nutné ich uchovávať v chlade). Aplikujú sa pomocou priloženého kvapkadla priamo do očisteného zvukovodu. Je vhodné, ak pacient pri aplikácii lieku leží na boku a po aplikácii ešte ostane na 1-2 minúty ležať.
Liečba zápalu stredného ucha
Liečba zápalu stredného ucha spadá do rúk lekára, ktorý najskôr vyšetrí vnútorné ucho a bubienok otoskopom. Pri katarálnom zápale sluchovej trubice sa zameriavame predovšetkým na potlačenie rinosinusitídy a faryngitídy – podávajú sa lokálne alebo systémové dekongestíva, mukolytiká a ušné kvapky s obsahom antibiotika.
Liečba akútneho zápalu stredného ucha závisí od štádia choroby a celkového zdravotného stavu. V počiatočných štádiách ochorenia sa podávajú dekongestíva na zníženie opuchu a mukolytiká na zriedenie exudátu z bubienkovej dutiny. Na zníženie teploty a bolestí sa podávajú lieky od bolesti a zápalu. Lokálne sa môžu prikladať chladivé obklady na ušnicu, ktoré prinášajú úľavu.
Pri hromadení tekutiny v bubienkovej dutine je potrebné lekárskym zákrokom vykonať paracentézu (prepichnutie bubienka), ktorá umožní vytekanie tekutiny z bubienkovej dutiny. Po paracentéze alebo spontánnom perforácii blany bubienka ďalšia liečba závisí od od zafarbenia výtoku. Ak je žltozelený hnisavý výtok, je potrebné nasadiť antibiotiká, bezfarebný exudát sa zaobíde bez antibiotickej liečby. V prípade častejších recidív sa odporúči aj imunoalergické vyšetrenie a nastaví sa imunostimulačná liečba.
Liečba chronického zápalu stredného ucha patrí do rúk odborníka – otológa : podávajú sa antibiotické kvapky, ale nie tie, ktoré sú určené na liečbu bakteriálneho zápalu vonkajšieho zvukovodu (s obsahom gentamycínu, neomycínu). V prípade komplikácii bezodkladná návšteva lekára, v prípade agresívnejšej formy sa indikuje chirurgická liečba,
Návštevu lekára preto neodkladajte ak
- Silná bolesť ucha pretrváva viac ako 24 hodín.
- Ak pacientom je malé dieťa dojčenského veku.
- Ak je prítomný výtok tekutiny, hnisu, alebo prímes krvi z ucha.
- Ak sa objaví opuch hlavy, tváre a krku – riziko prenosu infekcie až do vnútorného ucha.
- Ak sú prítomné zväčšené a zdurené lymfatické uzliny.
Neliečená infekcia ucha môže spôsobovať : problémy so sluchom a ďalšie závažné komplikácie ako je absces, zhoršenie sluchu až hluchotu, prasknutie bubienka a rozšírenie zápalu z ucha do okolitých kostí a chrupaviek.
Ako účinne predchádzať vzniku zápalom ucha?
Ak patríte k tým, ktorých zápaly ucha postihujú častejšie, pomôže Vám dodržiavanie preventívnych opatrení na zníženie rizika zápalu.
- Na čistenie uší používajte ušné spreje alebo oleje, ktoré Vám pomôžu uši preplachnúť a odstrániť nadbytočný maz.
- Zbavte sa závislosti na nutnosti používania vatových tyčiniek.
- Pred vstupom do sprchy používajte chrániče sluchu, ktoré zabránia preniknutiu vody do uší.
- Po sprchovaní si uši vždy osušte uterákom.
- Ak ste milovníci prírodných vodných zdrojov, pri kúpaní používajte vždy kúpaciu čiapku.
- Nedávajte do uší nič, čo tam nepatrí – perá, ihlice, príbory.
- Podporujte a posilňujte imunitu, ktorá vás ochráni pred chrípkou a prechladnutím.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
VULM Burow ušná instilácia 20 g
Skladom v e‑shope
2,39 €
OTIC SOLUTION Ušné kvapky/sprej 10 ml
Skladom v e‑shope
7,79 €
6,69 €
QUIES Chrániče sluchu z prírodného vosku 8 párov
Skladom v e‑shope
4,69 €
CUE Ušné kvapky 15 ml
Skladom v e‑shope
7,19 €