Som v tom? Ako spoznať prvé príznaky tehotenstva?

SOM V TOM? AKO SPOZNAŤ PRVÉ PRÍZNAKY TEHOTENSTVA?

Pary túžiace po bábätku prvý náznak tehotenstva netrpezlivo očakávajú. Inokedy žena najskoršie príznaky tehotenstva pripisuje bežným zdravotným problémom. O to väčšie je potom jej prekvapenie z dvoch čiarok na tehotenskom teste. Viete, ktoré prejavy tehotenstva môže žena pocítiť ešte skôr, ako príde čas na tehotenský test? A aké ďalšie príznaky tehotenstva ešte len prinesie vo svojich prvých dňoch a týždňoch?

 • Tehotenstvo

7 minút čítania


Kedy sa dostavia prvé príznaky tehotenstva? Kedy sa dostavia prvé príznaky tehotenstva?

Na takúto otázku je možné dať len veľmi vyhýbavú odpoveď. Každé tehotenstvo je totiž úplne jedinečné. Kedy a či vôbec žena pocíti jeho prvé príznaky je preto tiež veľmi individuálna. Ani predchádzajúca skúsenosť s tehotenstvom nemusí budúcu mamičku naučiť príznaky gravidity spoznať. Druhé tehotenstvo totiž môže prebiehať úplne inak ako očakávania prvého potomka.

Všeobecne sa dá povedať, že ak je mamička veľmi citlivá, spozoruje prvé zmeny súvisiace s tehotenstvom už asi týždeň po oplodnení. Mnohým ženám sa ale prvotné prejavy úplne vyhnú a v pokoji si užijú prvé týždne tehotenstva bez príznakov.

8 prvých prejavov tehotenstva 8 prvých prejavov tehotenstva

1. Únava v tehotenstve prichádza často ako prvá

Ešte nie je nič vidieť, ale tehotenské hormóny sa začínajú búriť a v tele naplno bežia pochody, ktoré vás pripravujú na nadchádzajúce obdobie. A vy ste z toho všetkého unavená. Únava a zvýšená potreba spánku patrí medzi najskoršie prejavy tehotenstva, ktoré niektoré mamičky zachytia už týždeň po oplodnení.

2. Musíte si často odskočiť

Častejšie nutkanie na močenie je tehotenský príznak prichádzajúci veľmi skoro a sprevádzajúci ženu celým tehotenstvom. V prvom trimestri za neho môžu hormóny zvyšujúce prekrvenie obličiek a panvovej oblasti. Vaše telo sa bude ďalej adaptovať na vývoj bábätka, zvýši sa celkový objem krvi a bude dochádzať k väčšiemu zadržiavaniu tekutín, čo je tiež spojené s väčšou tvorbou moču. Nakoniec v treťom trimestri sa už maternica zväčší natoľko, že začne utláčať močový mechúr, takže jeho kapacita sa značne poklesne. Toaletu preto budete hľadať každú chvíľku.

3. Prsia sú citlivejšie

Veľmi skoro sa začnú premieňať aj prsia budúcej mamičky. Ak žena tehotenstvo neplánovala, ľahko zamení zvýšenú citlivosť pŕs na dotyk, napätie alebo až bolesť pŕs v tehotenstve s výraznejšími prejavmi predmenštruačného syndrómu. Príznaky sú ale oproti pravidelným menštruačným problémom výraznejšie. Prsia sa čoskoro zväčšujú, navyše prsné bradavky vystupujú a farba prsných dvorcov sa s postupujúcim tehotenstvom zintenzívňuje. Ko koncu tehotenstva sa často objaví aj tzv. prvé mlieko – mledzivo (kolostrum).

4. Tehotenské chute

Máte chute na zvláštne jedlá a ich ešte zvláštnejšie kombinácie, zato predtým obľúbené dobroty a často tiež kávu teraz nemôžete ani cítiť. Zmeny chutí sú v tehotenstve veľmi typické. Niekedy sa na začiatku tehotenstva mamičky popisujú aj zvláštnu kovovú pachuť v ústach.

Čuch ako chodský pes

Tehotná žena dokáže byť veľmi vnímavá na čuchové podnety. Zlepšenie čuchu môže súvisieť s hormonálnymi zmenami aj prekrvením slizníc. Veľakrát ale u tehuliek dokáže napáchať poriadnu neplechu, pretože nepríjemné čuchové podnety bývajú častými spúšťačmi tehotenských nevoľností.

5. Je vám nevoľno

Ako prvé môže u niektorých žien tehotenstvo prezradiť aj rannú nevoľnosť. Pocit žalúdka na vode a niekedy až na zvracanie je nepríjemným dôkazom vysokej hladiny ľudského choriového gonadotropínu (hCG) alebo hormónu prezrádajúceho tehotenstva. Je to totiž ten hormón, ktorý dokážu detekovať tehotenské testy.

Ďalším tráviacim problémom tehotných je zápcha. Progesterón a ďalšie hormóny udržujúce tehotenstvo totiž spomaľujú trávenie. Tehotné ženy preto trápia pocit nafúknutého brucha a často tiež pálenie záhy. Zato hnačka na začiatku tehotenstva sa nedá považovať za obvyklú a je nutné hľadať a liečiť jeho príčinu.

Nevoľnosti a únavu ruka v ruke u mnohých tehotných odprevadí aj bolesť hlavy a závraty. Hormonálne zmeny a zvýšené prekrvenie slizníc k tomu navyše dokážu vyvolať pocit upchaného nosa. Bežné spreje na uvoľnenie nosa sú ale v tehotenstve nevhodné. Mamičky by s ním preto mali bojovať hypertonickú morskou vodou.

Ako zvládnuť nevoľnosť v tehotenstve?

Niektoré mamičky majú šťastie as nevoľnosťou a zvracaním na začiatku tehotenstva sa prakticky nestretávajú. Iným naopak akoby nič nepomáhalo. Aké tipy proti tehotenskej nevoľnosti stoja aspoň za vyskúšanie?

Dajte si k posteli sušienky. Než ráno vstanete, zahryznutie niečoho malého a sladkého môže žalúdok pomôcť stabilizovať. Nevynechávajte ani raňajky.
Vyhýbajte sa dráždivým podnetom. A to či už pachom alebo obrazom, ktoré by nevoľnosť mohli spôsobiť. Rovnako silne korenené a ťažké jedlá nerobia citlivému žalúdku dobre.
Lepšie budete znášať menšie porcie a tiež studené jedlá. Opakované zvracanie vyvoláva nechutenstvo v tehotenstve a často je ťažké vôbec nájsť niečo, čo žena znesie. Dôležité je nahrádzať v dostatočnej miere tekutiny a vitamíny, ktoré telo v kvôli zvracaniu stráca. V prípade dehydratácie niekedy musí prísť aj lekárska pomoc.

6. Výkyvy nálad

Rozbúrené hormóny sa môžu prejaviť na náladách niekedy ešte nič netušiace budúce mamičky. Podráždenie, veľká úzkostlivosť a niekedy aj znížená hranica pre plač a depresívnu náladu bývajú podľa štatistických sledovaní u tehotných žien tým horšie, čím väčšia stresová záťaž je na ne kladená. Psychická pohoda, opora v partnerovi a rodinné zázemie predstavujú pre budúcu mamičku ochranu pred chronickým stresom, čo je veľmi dôležité pre zdravý priebeh tehotenstva.

7. Bazálna teplota neklesá

Sledovanie plodných a neplodných dní počas ženského cyklu sa opiera o pozorovanie niekoľkých periodicky sa opakujúcich príznakov, ku ktorým patrí okrem iného kolísanie bazálnej teploty. Pokiaľ bazálna teplota v 2. polovici cyklu neklesá 18 a viac dní, ide o príznak tehotenstva. Žena, ktorá má o svojom cykle prehľad, preto odhalí graviditu veľmi skoro.

8. Menštruácia neprišla

Oneskorenie cyklu je pre ženu často práve tým hlavným impulzom, kedy si urobiť tehotenský test. Vynechanie menštruácia je prvá zrejmá známka tehotenstva. Aj tu ale môže byť háčik.

Oneskorenie alebo strata menštruácia má niekedy iný dôvod ako graviditu. Oddialiť menštruáciu dokáže výrazný stres alebo nadmerná fyzická záťaž. Rovnako sa môže prejaviť hormonálna nerovnováha. Amenorea (strata menštruácie) patrí medzi príznaky podvýživy. Postihnúť ale môže aj ženy, ktoré sa snažia znížiť svoju hmotnosť drastickými diétami. Nepravidelný cyklus je tiež sprievodným znakom syndrómu polycystických ovárií (POCS) postihujúce naopak hlave ženy s nadváhou a obezitou.

Mätúce pre ženu môže byť ale aj špinenie, ktoré sa objaví niekedy v dobe očakávanej menštruácie či tesne pred ňou. Nejde však o menštruáciu. Pretože hoci možno stretnúť na začiatku tehotenstva príznaky, ktoré sú veľmi rôznorodé, menštruácia v tehotenstve prebiehať nemôže. Mierne krvácanie na začiatku tehotenstva je tzv. implantačné krvácanie. Vzniká, keď sa oplodnené vajíčko uhniezďuje v sliznici maternice, a práve ako slabá menštruácia tento príznak tehotenstva býva niekedy chybne označovaný. Prispieva k tomu pravdepodobne aj bolesť podbrušku v tehotenstve, ktorá v tomto období niektorým ženám pripomína predmenštruačný syndróm.

Okrem špinenia ďalším príznakom, čo môže tehotenstvo prezradiť, je silnejší výtok. Vzniká totiž hlienová zátka, ktorá počas tehotenstva bude bábätko chrániť pred infekciami.

Ako spoznať, že som tehotná? Ako spoznať, že som tehotná?

Rastie vo vás podozrenie, že môžete byť tehotná? Tak to je čas urobiť si domáci tehotenský test. Viete ako na to? Prečítajte si, aké sú výhody rôznych typov testov a ako ich vyhodnotiť správne:

Prejsť na článok ,,Kedy si urobiť tehotenský test?''

Veľmi citlivé testy dokážu detekovať už veľmi nízku hladinu tehotenského hormónu hCG 10mIU/ml a je možné ich vykonávať aj niekoľko dní pred očakávanou menštruáciou. Veľmi skoro tehotenstvo odhalí aj tehotenské testy z krvi. Pre správne vyhodnotenie je vždy nutné dodržať postup testovania odporúčaný výrobcom. Pokiaľ test vyjde pozitívny, bez zbytočných odkladov sa objednajte k svojmu gynekológovi, ktorý tehotenstvo potvrdí.

 

Autor : Petra Večeřová

Tehotenské testyVšetko pre tehotné


ZDROJE

 • Příznaky těhotenství. Medixa.org [online]. 15.12.2012 [cit. 2023-07-26]. Dostupné z: https://www.medixa.org/priznaky/priznaky-tehotenstvi
 • What are some common signs of pregnancy?. NICHD [online]. 2017 [cit. 2023-07-26]. Dostupné z: https://www.nichd.nih.gov/health/topics/pregnancy/conditioninfo/signs
 • Symptoms of pregnancy: What happens first. MAYO CLINIC [online]. 2021 [cit. 2023-07-26]. Dostupné z: https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/getting-pregnant/in-depth/symptoms-of-pregnancy/art-20043853

Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  09. 08. 2021

  Zabezpečuje Tehotenský test Clearblue Ultra včasný 100% spoľahlivosť?

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať zabezpečuje tento test 100% výsledok
  alebo je potrebné kúpiť si viac testov.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Uvedený test má vyššia než 99 % presnosť pri určovaní tehotenstva odo dňa očakávanej menštruácie, v prípade, že test bol vykonaný správne.  Test dokáže v moči detegovať aj drobné množstvo hormónu hCG (citlivosť testu je 10 mlU/ml). Test sa môže použiť najskôr 6 dní pred omeškaním menštruácie, teda 5 dní pred očakávanou menštruáciou. Ak Vám vyjde pozitívny test,  nie je potrebné vykonať ďalší test, ale je vhodnejšie navštíviť gynekológa, s kt. sa dohodnete na odbere krvi a z výsledku odberu a ďalšieho gynekologického vyšetrenia Vás zaradí do zoznamu "tehuliek" vo svojej ambulancii alebo nie. 

   

  Nech Vám to vyjde podľa Vašich predstáv:) 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  11. 01. 2022

  Ktoré lieky proti nadúvaniu sú vhodné pre tehotné?

  Dobrý deň,

  ktorý liek je prosím vhodný a účinný pri ťažkostiach s trávením pre tehotné ženy?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Pri tráviacich ťažkostiach Vám odporúčam  GAVISCON Duo efect žuvacie tablety 48 kusov. Používa na liečbu príznakov súvisiacich so žalúdočnou kyselinou pri gastroezofageálnom refluxe, ako je vracanie kyseliny do pažeráka a ústnej dutiny, pálenie záhy a porucha trávenia, ktoré sa môžu vyskytnúť napríklad po jedle alebo počas tehotenstva. Z výživových doplnkov môžete užívať Gatserin pastilky, Gasterin gél alebo Tamsus. Ak Ste otvorená homeopatii, môžete vyskúšať homeopatický liek GASTROCYNESINE 60 tabliet.  Používa sa na symptomatickú liečbu tráviacich ťažkostí: bolesti a ťažoba žalúdka, nafukovanie, pálenie záhy, ospalosť po jedle a gastroezofagálny reflux. Je bezpečný aj pre tehotné a dojčiace ženy. Homeopatikum sa obvykle užíva v dávke 1-2 tablety 1/4 hodiny pred jedlom. V prípade pretrvávania príznakov je nutné dávku zopakovať aj po jedle. Tablety sa nechajú voľne rozpustit' v ústach.

   

  Veľa užíitočných rád pre Vás nájdete v článkoch v sekcii Tehotenstvo

  Prajem Vám bezstarostné tehotenstvo. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  13. 01. 2023

  Nádcha na začiatku tehotenstva

  Dobrý deň prajem, chcela by som sa opýtať, práve som zistila, že som tehotná a trápi ma nádcha aj kašeľ. Kúpila som si zatiaľ morskú vodu v spreji do nosa a pastilky s lisajnikom čo mi odporučili v lekárni. Chcem sa spýtať či mi môžete poradiť čo ešte je vhodne. Mozem na začiatku tehotenstva sa nahrievat s lampou či inhalovať? Bojim sa, aby som bábätku takto na začiatku nejako neublížila. Ďakujem pekne za odpoveď. 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Morská voda v spreji v pooriadku, bezpečné sú aj výplachy nosa pomocou konvičky s Vincentkou alebo soľou, pokiaľ morská voda v spreji nebude dostatočná. Používanie infralampy v tehotenstve je v poriadku, pretože infračervené žiarenie zo žiarovky pôsobí len na oblasť hlavy a dutín.  Za bezpečné lieky v tehotenstve sa považujú homeopatiká - vo vašom prípade CORYZALIA 40 tabliet (1 obalená tableta každú hodinu od okamihu prvých prejavov choroby. Predlžovať intervaly podávania v závislosti od zlepšenia stavu) a STODAL sirup 200 ml (1 dávka (5 ml) pomocou priloženej odmerky 3 - 5x denne). Inhalovanie harmančekom je tiež v poriadku, aj keď používanie vlhkého tepla niektorí lekári všeobecne neodporúčajú.

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.