Zmena času vs. cirkadiálny rytmus, alebo 9 tipov ako vyzrieť na pretáčanie času

ZMENA ČASU VS. CIRKADIÁLNY RYTMUS, ALEBO 9 TIPOV AKO VYZRIEŤ NA PRETÁČANIE ČASU

Škovránky si ráno spievajú, sovy nemôžu rozlepiť oči. Či už patríte k tým, ktorí začínajú skoro ráno, alebo k tým, ktorí naopak skutočne ožívajú až večer, podlieha váš život istým biologickým rytmom. Jedným z najdôležitejších je tzv. cirkadiálny cyklus alebo všetky fyzické i psychické zmeny v priebehu dňa (predovšetkým striedanie spánku a bdenia, ale nielen to). Do nej zatiaľ každú jar a jeseň zasahuje posun času zo zimného na letný čas a späť. Aké to prináša riziká? Kedy sa mení čas a prečo? A ako pretáčanie času elegantne zvládnuť?

 • Životný štýl
 • Spánok a nálada

5 minút čítaniaBiologické rytmy – čo všetko v našom živote riadi? Biologické rytmy – čo všetko v našom živote riadi?

Opakované procesy sa uplatňujú naprieč celým telom a ovplyvňujú mnoho orgánov:

 • Pečeň ako hlavná chemická továreň tela rozhodne nejde na výmennú prevádzku. V noci odpočíva a produkcia žlče klesá na minimum.
 • V noci sú utlmené pohyby žalúdka aj čriev.
 • Obličky potvrdzujú svoju funkciu detoxikačného orgánu a po celom dlhom dni vykazujú najväčšiu aktivitu vo večerných hodinách.
 • Vo svaloch cirkadiálny rytmus ovplyvňuje metabolické pochody glukózy a tukov.
 • Kosti regenerujú a maximálne ukladajú vápnik v noci, keď spíme.
 • Imunitný systém a kvalitný spánok sú úzko spojené. Rozladenie cirkadiálnych hodín je podozrievané z oslabenia imunity i zvýšeného rizika jej chýb súvisiacich s autoimunitnými ochoreniami.
 • Výrazne je ovplyvnená aj napríklad telesná teplota, ktorá je najnižšia nad ránom pred prebudením.

Cirkadiálne hodiny – kto je hodinár?

Slovo cirkadiálne sa skladá z circa (latinsky približne) a dies (latinsky deň). To o ňom prezrádza, že ide o deje opakujúce sa v približne jednodňovom rytme. Do značnej miery sú tieto vnútorné hodiny vrodené a zakódované v génoch. Na druhej strane má organizmus niekoľko mechanizmov, ktoré pomáhajú vnútorné cirkadiálne hodiny harmonizovať s reálnym striedaním dňa a noci.

V prípade cirkadiálnych hodín je ich „hodinárom“ časť mozgu zvaná hypotalamus. V ňom neďaleko kríženia očných nervov ležia tzv. suprachiasmatické jadrá zodpovedné za cirkadiálne procesy. Vzhľadom na ich polohu nie je prekvapením, že spracovávajú napríklad signály o svetle a tme, ktoré sem prúdia z očí. Tam signály o svetle zachytáva pigment melanopsin. Zaujímavosťou je, že sa nachádza ešte vo vyšších vrstvách ako zrakové tyčinky a čapíky. Vďaka nemu vnímanie dňa a noci v niektorých prípadoch majú zachované aj nevidiaci ľudia.

S čím tento hodinár pracuje? V našom tele je v mnohých génoch pevne zakódované naše cirkadiálne nastavenie. Ide o také hlboké zakorenenie, že aj keby sme sa ocitli v mieste, kde nevieme, kedy je deň a kedy noc, budú sa tieto rytmy štartovať a zase utíchať v približne 23 – 25 hodinovom rytme.

Sova alebo škovránok – predurčujú nás gény?

Dajú sa dlho zažité ľudské chronotypy vystopovať v našich génoch? Niektoré faktory ovplyvňujúce cirkadiálny rytmus v nás sú genetické, preto odpoveď musí byť áno. Dokonca z toho vyplýva, že sklony k tomu byť ranným vtáčom alebo nočnou sovou sa čiastočne dedia. Máme v sebe ale aj protiváhu týchto faktorov v podobe génov, ktoré pracujú na synchronizácii cirkadiálneho rytmu s naším vnímaním dňa a noci. Vďaka tomu cirkadiálne rytmy reagujú napríklad aj na premieňajúcu sa dĺžku dňa v priebehu roka.


Dôsledky narušenia cirkadiálneho rytmu Dôsledky narušenia cirkadiálneho rytmu

Narušenie prirodzených biologických rytmov môže s naším organizmom riadne zamávať. Avšak nie každý je na posúvanie času rovnako citlivý. Významný časový posun zažívajú ľudia cestujúci cez viac časových pásiem. Prejaviť sa u nich môže tzv. ísť lag, kedy sa im úplne posunie reálna potreba bdieť a spať oproti dňu a noci v danej oblasti. Väčšina ľudí sa v takejto situácii cíti viac unavení. Existujú ale aj ľudia, ktorí prakticky žiadne problémy nepocítia. Opačným extrémom sú potom tí, ktorých časový posun dokáže úplne vyradiť z bežnej prevádzky na niekoľko dní.

Hlavným problémom rýchleho časového posunu sú ťažkosti so zaspávaním a následný spánkový deficit. Ďalšie dôsledky narušeného cirkadiálneho rytmu na zdravie kopírujú symptómy spánkovej deprivácie:

 • veľká únava, vyčerpanosť,
 • poklesnutá nálada, emočná labilita,
 • problémy so sústredením a pamäťou,
 • veľká chuť na sladké alebo na nezdravé vysokokalorické potraviny,
 • oslabenie imunity,
 • zhoršenie kvality pleti,
 • zvýšenie rizika tráviacich ťažkostí napr. žalúdočných vredov,
 • riziko hormonálnej nerovnováhy,
 • zvýšenie rizika rozvoja chronických chorôb vrátane cukrovky alebo depresií.

Vyššie uvedené príznaky sa môžu stať príčinou nehôd z nepozornosti a úrazov, zníženia výkonnosti či väčšej chybovosti v práci . Za taký malý „jet lag“ sa dá považovať aj každoročný prechod z letného času na zimný a späť. Posun o jednu hodinu síce nie je až taký drastický ako cestovný jet lag, veľkosť tejto udalosti ale udáva prostý fakt, že postihuje zároveň celú populáciu.

Keď narušenie denných rytmov nie je príčinou ale dôsledkom

Niektoré stavy a ochorenia môžu vnútornú harmóniu našich biologických hodín rozladiť. Už len prirodzený proces starnutia spájame s nižšou citlivosťou na cirkadiálne rytmy. Ďalším príkladom je menopauza u žien, ktorú často sprevádza poruchy spánku a jeho znížená kvalita so všetkými svojimi dôsledkami. Závažnou chorobou, ktorej typickým sprievodným príznakom je strata pojmu o čase a vnímaní dňa a noci, je Alzheimerova choroba.


Kedy sa mení čas a prečo? Kedy sa mení čas a prečo?

História pretáčania času sa začala písať na začiatku 20. storočia a jej hlavným hnacím motorom boli úspory elektrickej energie. Posunutím času zo zimného na letný totiž vstávame skôr ako je reálne svitanie a máme tak hodinu denného svetla navyše. U nás sa čas prvýkrát pretáčal v rokoch 1915-1916. Potom sa zmena času zaviedla v období 2. svetovej vojny konkrétne v roku 1940 a hodinky sa pretáčali až do roku 1949. Naposledy sa zaviedlo striedanie letného a zimného času v roku 1979 a odvtedy stále trvá len s drobnou zmenou v roku 1996, kedy sa začiatok zimného času posunul z konca septembra na koniec októbra.

Ako dlho sa ešte bude čas meniť je otázka. V dnešnej dobe nie sú úspory elektrickej energie vďaka posúvaniu času významné. Diskusia o tom, kedy, a hlavne či na zimný či letný čas posunieme ručičky hodiniek naposledy boli odložené kvôli riešeniu pandémie COVID-19. Vyzerá to, že by rozhodnutie malo padnúť až v roku 2026.

Posun času z letného na zimný čas

Posledná októbrová nedeľa a posunutie času dozadu robí radosť všetkým spáčom, ktorí majú o hodinu dlhšiu noc. Týmto posunom sa vraciame z letného na náš vlastný (teda zimný) čas. Posúvanie ručičiek dozadu je aj vďaka dlhšiemu nočnému odpočinku lepšie znášané. Aby sme zostali pri zimnom čase navždy podporujú aj niektorí odborníci, ktorí ho považujú za prirodzenejší, a preto aj zdravší.

Posun času zo zimného na letný čas

Na poslednú marcovú nedeľu nám je zmenou času zo spánku skrátená jedna hodina. Obzvlášť pokiaľ vstávate do práce chvíľu pred 6 rannou, bude vás posun času znamenať, že zase budete musieť vstávať ešte pred svitaním. Niet divu, že posun času dopredu nás môže oveľa viac ovplyvniť z hľadiska únavy a ťažkostí sa spánkom.


9 tipov na zvládnutie zmeny času 9 tipov na zvládnutie zmeny času

1. Meňte čas postupne – Čím je posun času plynulejší, tým je ľahší. Pokiaľ vám zmeny času nerobia dobre (hlavne tie marcové), rozložte si ich na viac dní po 10–20 minútach. Choďte skôr spať, ráno si trochu privstaňte.

2. Nechajte na seba pôsobiť prirodzené svetlo – Vďaka riadeniu cirkadiálneho rytmu svetlom prostredníctvom hormónu melatonínu denné svetlo synchronizuje naše vnútorné hodiny. Pokúste sa mu preto vystaviť čo najskôr ráno. Ak to nie je možné, pomôže si doma rozsvietiť (ideálne lampu s denným svetlom).

3. Vyhnite sa modrému svetlu – Rovnako ako nás ranné svetlo vie naštartovať, môže nám modré svetlo večer brániť zaspať. Minimálne 2 hodiny pred spaním je vhodné odložiť všetky naše svietiace hračky ako mobily, tablety, počítače a vypnúť televíziu. Čiastočne odfiltrovať modré svetlo môžete pomocou špeciálnych okuliarov s filtrom modrého svetla alebo zapnutím nočného režimu bez modrého svetla na vašich chytrých zariadeniach.

Melatonín – hormón spánku a bdenia

Hormónom riadiacim spánok je melatonín. V tele vzniká zo serotonínu, jeho základom je aminokyselina tryptofán. Ide o esenciálnu aminokyselinu, ktorú musíme prijímať v strave. Hladiny melatonínu reagujú na modré svetlo. Keď zo slnečného spektra vymizne, množstvo melatonínu sa mnohonásobne zvyšuje a telo sa pripravuje na uloženie na spánok.

Tak ako sa mení dĺžka dňa v priebehu roka, premieňa sa aj hladina melatonínu. Preto sa spánok premieňa aj v priebehu ročných období. Avšak riadenie spánku melatonínom v dnešnej dobe často mätú najrôznejšie obrazovky, ktoré sú umelými zdrojmi modrého svetla.

4. Obmedzte kofeín – Aj keď tento nakopávač môže krátko zahnať príznaky únavy, z tela sa úplne odbúra až za niekoľko hodín po odznení jeho účinku. Káva v popoludňajších hodinách tak môže mať neblahý vplyv na vaše večerné zaspávanie. Radšej popoludní a na večer siahnite po tradičných bylinkách ako medovka, valeriana, mučenka alebo chmeľ. V prípade chmeľu si vyberajte len kvalitné doplnky stravy. Hoci v Česku obľúbené pivo chmeľ taktiež obsahuje, ako vysoko energetický a alkoholický nápoj kvalitu spánku zhoršuje.

5. Raňajkujte – Nielen svetlo, ale aj príjem potravy synchronizuje náš denný rytmus. Ranné raňajky tlmia „stresovú“ adaptáciu tela na nočné lačnenie. Naopak len ľahká večera aspoň 2 hodiny pred spaním už nezaťaží náš tráviaci trakt tak, aby sa nemohol prepnúť do pokojového režimu.

6. Prvý budík je ten správny – Dlhé vylihovanie, pospávanie a odkladanie budíkov vám na kvalitnom spánku ani nálade nepridá.

7. Šlofíček cez deň áno, ale len krátky – Spánok cez deň by nemal nahrádzať nočný odpočinok. Ak ste veľmi unavení, doprajte si pokojne zdriemnutie, nemalo by však byť dlhšie ako cca 20 minút a nemali by ste si ho dopriať v neskoršom popoludní, aby nenarušilo váš večerný spánok.

8. Zamilujte si pohybFyzická aktivita je ďalším dôležitým faktorom synchronizujúcim naše vnútorné hodiny. Trochu sa ráno pretiahnuť vám pomôže sa prebudiť a naštartovať. Naopak náročné večerné tréningy je lepšie posunúť na predchádzajúce hodiny. Pravidelný pohyb počas dňa má navyše nespočet ďalších benefitov na vaše zdravie a pomáha vám aj príjemne sa unaviť, a tak sa vám večer bude ľahko zaspávať.

Nechajte okolité prostredie, aby vám pomáhalo – Okrem chytania ranného slniečka vám so synchronizáciou cirkadiálneho rytmu pomôže aj okolitá teplota. Niet divu, že najlepšie spať sa vám bude pri trochu nižšej izbovej teplote. Ráno sa naopak zahriať pomôže naštartovať váš deň, skúste si napríklad na pár minút zacvičiť a uvidíte, aké to bude robiť divy.

 

Autor: Petra Večeřová

 


ZDROJE

 • ILLNEROVÁ, Helena a Alena SUMOVÁ. VNITŘNÍ ČASOVÝ SYSTÉM.Psychiatrie pro praxi [online]. [cit. 2024-03-13]. Dostupné z: https://psychiatriepropraxi.cz/pdfs/psy/2008/05/06.pdf
 • Co jsou to biologické rytmy? Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2024-03-13]. Dostupné z: https://cpzp.cz/clanek/3113-0-Co-jsou-to-biologicke-rytmy.html
 • SMOLÍK, Petra. Letní čas, biologické rytmy a lidské zdraví. Interní medicína pro praxi [online]. 2005 [cit. 2024-03-13]. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2005/10/01.pdf
 • Daylight Saving Time and Your Health. Northwestern Medicine [online]. 2021 [cit. 2024-03-15]. Dostupné z: https://www.nm.org/healthbeat/healthy-tips/daylight-savings-time-your-health
 • FISHBEIN, Anna B., Kristen L. KNUTSON a Phyllis C. ZEE. Circadian disruption and human health. The Journal of Clinical Investigation [online]. 2021 [cit. 2024-03-15]. Dostupné z: https://www.jci.org/articles/view/148286

Všetko na dobrý spánok a zaspávanie/span> Melatonin

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

LIVSANE Melatonín 1 mg 90 tabliet

Skladom v e‑shope

8,99 €

SALUTEM Melatonín rapid komplex 5 mg 30 rozpustných tabliet

 • Zľava 17 %

Skladom v e‑shope

10,69 € 8,89 €

BARNY'S Detský hypnox 120 ml

Skladom v e‑shope

10,89 €

TEREZIA Spánok a relax 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

9,59 €

MOVIT L-tryptofan 500 mg 90 kapsúl

Skladom v e‑shope

18,69 €

LIVSANE Magnézium 400 + B vitamíny 60 ks

Skladom v e‑shope

9,79 €

MAGNE B6 Forte plus 30 tabliet

Skladom v e‑shope

13,09 €

KOMPAVA Tryptofan B+ 500 mg dobrá nálada a spánok 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

17,29 €

AMERICAN WAY Okuliare na čítanie flex čierne +2.50 1 ks

Nedostupné

3,89 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Stres a spánok
  07. 06. 2021

  Môže sa užívať melatonin dlhodobejšie?

  dobry den, mam od vas Melatonin od firmy Virde. chcem sa spytat, ako dlho je mozne ho suvisle uzivat? dakujem vopred za odpoved :)

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Melatonín sa neodporúča užívať u dlhšie ako dva týždne  Dlhodobé užívanie melatonínu indikuje oveľa vážnejšie spánkové problémy, ktoré je treba vyšetriť odborníkom.

  Odporúčané dávkovanie je 1/4 tablety denne pred spaním. Ak Vás trápia problémy so spánkom dlhšie a užívate melatonín dlhšie ako 2 týždne, opdorúčam Vám ho vymeniť za  iný prípravok. Vyskúšajte  hoemopatický liek SÉDATIF PC tbl 60 alebo liek na prírodnej báze BARNY'S Hypnox forte plus 20 tabliet.

  Ak problémy so spánkom budú napriek týmto prípravkom naďalej pretrvávať, je potrebné pátrať po príčine nespavosti alebo problémov zo zaspávaním. 

   

  Viac o spánkovej hygiene  sa dočítate v článku : ČO ROBIŤ, KEĎ NEMÔŽEM SPAŤ?

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Stres a spánok
  16. 11. 2021

  Ktorý prípravok je vhodný na spanie s obsahom melatonínu?

  Dobrý deň prosím Vás vedeli by ste mi poradiť výživový doplnok pre ženy po 40 na spanie? Ideálne s obsahom melatonínu?
  Vopred ďakujem!

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Ak Vám trvá príloš dlhá doba, kým sa Vám podarí zaspať, jevhodné užívať prípravky s melatonínom. Odporúčam Vám užívať SALUTEM Melatonín rapid komplex 5 mg 30 rozpustných tabliet. je výnimočný využitím ODT formy tabliet, ktoré sa rozpúšťajú už na sliznici v ústach, a tým prinášajú požadovaný rýchly účinok. Melatonín prispieva k skráteniu doby nutnej na zaspávanie. Extrakt z rastliny Griffonia simplicifolia zvyšuje hladinu sérotonínu v našom tele. Tento hormón prispieva k dobrej nálade, pocitu spokojnosti a tiež prináša lepší spánok.
  Magnolia officinalis extrakt podporuje tvorbu kyseliny gama-aminomaslovej (GABA), ktorá pomáha stimulovať spánok a upokojiť telo i myseľ (neurotransmitér). Odporúča sa užiť 1 tableta pred spaním, nechať rozpustiť priamo v ústach. Nie je potrebné zapíjať vodou. Má rýchly nástup účinku, už do 10 minút.

   

  Vhodnou alternatívou je BARNY's hypnox melatonín 2 x 30 kapsúl - kombinovaný rastlinný a vitamínový výživový doplnok obsahujúci melatonín. levanduľu úzkolistú, medovku lekársku, mučenku opletavú, kt. prispievajú k dobrému spánku.

   

  Viac o spánkovej hygiene sa dočítate v článkoch, kt. sme pre Vás pripravili : ČO ROBIŤ, KEĎ NEMÔŽEM SPAŤ? ČO ROBIŤ PRI NESPAVOSTI ?

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Stres a spánok
  09. 01. 2023

  problémy so spánkom

  Dobre ráno chcem sa opýtať na spánok pred 11mesiacmi mi umrel manžel ešte som sa nevyspala mala som po ňom asi 10 tabletiek čo užíval on na spanie myslím že sa volali santal tak to my trocha zabralo a spala som aspom od pol noci potom mi predpísal lekár tiež tie isté ale som si prečítala na letáku že sú návykové tak som sa snažila ich znížiť kúpila som si v lekárni myslím persal alebo tak podobne ale tie som mohla kedy ako lentilky a nič nezabrali a teraz sa stane veľa razy že som hore aj do štvrtej ráno a potom zaspím a spím tri hodinky už som zúfalá som dôchodkyňa tak by mi to nevadilo lebo ma potom donúti si na obed ľahnúť na takú hodinku ale som unavena prosím vás pomôžte my ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Aj keď je to veľmi ťažké a chápem Vás, že máte stavy aké máte, ale v prvom rade je potrebné z vašej strany prijať smrť manžela a tzv. nechať ho odísť. Ak to prijmete a dovolíte si žiť váš život bez manžela, zlepší sa vám zpánok. Je vhodné si nájsť nejaké nové záľuby, napr. turistiku, jógu, klub dôchodcov. Zaspávajte s knihou v ruke, pustíte si relaxačnú hudbu a skúste večer pred spaním vyčistiť hlavu, nedovoľte vašim myšlienkam a obavám, aby Vás prevalcovali. Ako podporný prípravok odporúčam nenývykový ZZZQUIL Natura želé s príchuťou lesného ovocia 30 kusov. Užíva sa 1 želé denne 30 minút pred spánkom. Ako vhodná alternatíva je užívanie homeopatického lieku SÉDATIF PC 90 tabliet.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Stres a spánok
  11. 03. 2024

  Ako na spánok po prebudení v noci

  Dobrý deň prajem, prosím aký vyz.doplnok mi odporučite... aby som po prebudeni sa v noci / potreba ist na toaletu/znovu zaspala.Moj problem je taky,ze potom som hore aj 2 hodiny,moja hlava pracuje na plne ,,obratky, neviem sa zbavit myslienok, na vsetko vtedy myslim.....počas dňa tiež nezaspím....ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na skrátenie doby zaspávania po prebudení Vám odporúčam užiť .  Užije sa 1 vstrek tesne pred spaním - vo vašom prípade po toalete.
  Pred každým použitím sa riadne pretrepe.  Vstrekne sa priamo do úst, ideálne pod jazyk alebo na vnútornú stranu líca. Po každom použití sa rozprašovacia hlavica vyčistí. 

  Okrem toho je potrebné si na dennej báze čistiť myseĺ - je potrebné trénovať každý večer pred spaním - trénujte a stopujte si čas, ako dlho dokážete vydržať bez myšlienok. Na začiatok to bude len pár sekúnd, každodenným trénovaním sa ten čas bude zvyšovať.  Meditujte, počúvajte relaxačnú, liečivú hudbu.  Hudba ladená na 432 Hz by mala mať upokojujúce a harmonizujúce účinky.

  Ak sa pri zaspávaní objaví myšlienka, nevenujte jej žiadnu pozornosť.   Každú myšlienku, ktorá sa vynorí považujte len za oblak, ktorý príde a odíde. Len sledujte ako odchádza, keď jej nedávate žiadnu vašu energiu. 

  Pred večerným zaspávaním aromatizujte priestor pomocou difúzera a vhodného esenciálneho oleja do spálne.  Pri poruchách spánku (dlhé zaspávanie, časté prebúdzanie, nekľudný spánok) sa doporučujú : levanduľa, cédrové drevo, kadidlo,  ylang-ylang, majoránka, materina dúška, HO SHO silica. Môžete si zakúpiť relaxačný vankúš na dobrý spánok - využíva vôňu upokojujúcich bylín (levanduľa, valeriana, ľubovník) na potrebnú relaxáciu a ukľudnenie. Stačí zasunúť vankúš pod hlavu alebo pod základný vankúš.

   

  Čo nám telo hovorí alebo psychosomatická príčina problémov so spánkom? Poruchami spánku občas alebo chronicky trpí veľká časť populácie. Problémy so spánkom zo psychosomatického hladiska súvisia s tým, že nedokážete upokojiť vlastnú myseľ, príliš veľa premýšľate nad minulosťou, máte strach z budúcnosti, trápia vás nevyriešené problémy, neviete sa vymaniť z kolotoča stresu, úloh a požiadaviek iných.  Môžete pociťovať bezmocnosť a zraniteľnosť.

  Začnite vlastný samouzdravný proces stíšením, meditáciou, príjemnou hudbou a vedomým čistením myšlienok. Nedovoľte myšlienkam a mysli, aby vás prevalcovali. Dovoľte si nevenovať im žiadnu pozornosť. Po skončení dňa je vhodné si len krátko priebeh dňa  v mysli premietnuť, poďakovať sa za všetko dobré a zlé počas dňa  a deň jednoducho uzavrieť. Túžba po kvalitnom spánku je v podstate túžba po pokoji mysle. Netrápte sa nad vecami, ktoré aj tak v danej chvíli nevyriešite a ktoré sa možno skôr či neskôr vyriešia samé, alebo ich v pravý čas vyriešite s ľahkosťou.  Pred spánkom nerobte žiadne zásadné rozhodnutia, veď  aj známe príslovie hovorí   "Ráno je múdrejšie večera".  Aj keď to spočiatku možno bude ťažké, každodenným praktizovaním pokoj v mysli určite nájdete, odmenou bude načerpanie síl počas kvalitného spánku.  Viac o nespavosti sa dozvite v článku AKO NA PROBLÉMY SO SPÁNKOM

  Tých možností je viac, ale vo vašom prípade odporúčam hlavne vedomú prácu s prepracovanou mysľou. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

   

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.