Jarná únava – skutočný problém alebo mýtus?

JARNÁ ÚNAVA – SKUTOČNÝ PROBLÉM ALEBO MÝTUS?

Slnečné lúče ráno vychádzajú o niečo skôr a večer sa zdržia o niečo dlhšie. Možno tiež patríte medzi tých, ktorí ho na obzore nedočkavo vyzerajú a nemôžu sa dočkať dlhých, teplých a slnečných dní. Nastávajúca jar je obdobím plným života. Pre mnoho ľudí paradoxne znamená obdobie jarnej únavy a vyčerpania organizmu. Ako si takýto rozpor vysvetliť a je možné každoročnej jarnej únave predísť?

  • Imunita

7 minút čítania


​  Prečo vás trápi jarná únava ​ Prečo vás trápi jarná únava

"Je to flákač ... Zase nič neurobil, len sa váľa" Tieto vety môžu byť pre vás alebo pre ľudí vo vašom okolí veľmi zraňujúce. Obzvlášť ak si nevedia vysvetliť, kde sa vzala tá vyčerpanosť a malátnosť. Navyše nikomu s prekonaním jarnej únavy také narážky ešte nikdy nepomohli. Jarné obdobie je pre organizmus náročné a reálne sa stretávame s jarnou únavou, zatiaľ čo niektoré jej príčiny sú zjavné, iné si na prvý pohľad s jarnou únavou nespojíme:

Príčiny jarnej únavy

  • Chýba vám slnečné svetlo

Slnko nám nosí dobrú náladu. Jeho vplyv na naše zdravie má ale oveľa širší rozmer ako psychologický. Slnečné svetlo potrebujeme na aktiváciu vitamínu D v pokožke a vitamín D je pre nás dôležitý. Hoci je známy hlavne ako "vitamín na kosti", zastáva v tele priehrštie ďalších funkcií napríklad v bunkách alebo v imunitnom systéme. Jeho nedostatok môžete vnímať aj ako únavu a bolesť hlavy alebo nedostatok energie a nechuť do čohokoľvek sa pustiť. To môžete subjektívne vnímať ako takú "jarnú depresiu".

  • Menej sa hýbete na čerstvom vzduchu

Niektorí ľudia dokážu aj cez zimu zostať veľmi aktívni. Väčšinou sa ale viac držíte doma v teple a sychravé počasie sledujete radšej len z okna. Pohyb vonku a čerstvý vzduch vám podobne ako studená sprcha pomáhajú otužovať sa. Nachytáte aspoň trochu slnečných lúčov a v neposlednom rade prídete na iné myšlienky a zaženiete depresiu z pochmúrnych zimných dní. Na jar sa potom môžete tešiť z dostatku energie.

  • Potrebujete vitamíny

Argument, že vám cez zimu chýbajú vitamíny, sa možno zdá ako prekonaný. Žijete predsa v čase, keď si môžete v supermarkete kupovať čerstvé ovocie a zeleninu každý deň. Únava na jar vám ale stále potvrdzuje, že vám niečo chýba. Po zime sa cez to všetko naše zásoby vitamínov rozpustných v tukoch vitamíny A, D, E K) menšie a aj ostatné vitamíny, predovšetkým vitamín C môžu chýbať.

Dôvody sú dva:

  1. Potreba vitamínov v jarnom období je vysoká, pretože stále čelíme veľkému riziku prechladnutia. Zároveň začíname byť aktívnejší, čo je pre telo väčší záprah.
  2. Niektoré druhy ovocia či zeleniny sú pre optimálne výnosy pestované v čo najideálnejších podmienkach, ktoré ich nestimulujú k tvorbe “ochranných” vitamínov a antioxidantov. Alebo sú zberané ešte nedozreté, aby vydržali transport na dlhé vzdialenosti.  Môžu byť preto v porovnaní s domácimi alebo menej pesticídmi ošetrovanými EKO plodinami relatívne chudobnejšie na práve na obsah vitamínov a antioxidantov.
  • Imunita dostáva zabrať

Kam nechodí slnko, tam chodí lekár. V tomto starom porekadle nájdete veľký kus múdrosti aj v dnešnej dobe. V zime nám chýbal dostatok svetla a aj studené počasie urobilo svoje. Od jesene, keď nastúpili prvé vlny chrípok a prechladnutia, vzdorovala vaša imunita obrovskému množstvu výziev zo strany vírusov a baktérií.

Čo sa navonok zdá ako ľahká viróza, ktorú treba zvládnete (nezodpovedne) prechodiť, v skutočnosti je pre imunitu pekná fuška. Prechádzanie viróz alebo príliš rýchly návrat do bežnej prevádzky či na šport sa môže na organizme neblaho podpísať dlhodobou únavou. Rozvinúť sa môže až tzv. postvírusový syndróm. Obzvlášť pandemické vlny koronavírových nákaz v posledných rokoch povedomie o tejto skutočnosti značne rozšírili kvôli častému výskytu postcovidového syndrómu po prekonaní Covidu-19.

Nielen bežné ochorenia predstavujú pre našu imunitu výzvu. Únava sprevádza aj autoimunitné ochorenie, kedy imunita zle vyhodnocuje podnety a obracia sa proti nám. Na autoimunitnom podklade vznikajú napríklad lupienka alebo atopické ochorenia – ako ekzém, astma alebo alergická nádcha.

​Ako sa prejavuje jarná únava ​ Ako sa prejavuje jarná únava

Je jarná únava choroba? Správnejšie je pozerať sa na únavu ako na nešpecifický príznak. Bežne nás únava dostihne po fyzickej námahe, po prekonaní psychicky vypätej situácie, kvôli zlému stravovaniu alebo aj ako symptóm nejakej choroby. Jar je obdobie, kedy sa tieto faktory nakopia. Aké potom prináša jarná únava príznaky?

  • vyčerpanie, kedy odpočinok neprináša dostatočnú úľavu,
  • bolesť hlavy,
  • znížená motivácia do bežných aktivít,
  • melancholická nálada či podráždenosť,
  • nekvalitný spánok.
Chronický únavový syndróm
Situáciu, kedy sa únava stane samostatnou diagnózou, označujeme ako chronický únavový syndróm (CFS, Chronic fatigue syndróme). Ide o stav, kedy pre silnú minimálne 6 mesiacov trvajúcu únavu významne zasahujúcu do života pacienta neexistuje adekvátny dôvod. Syndróm chronickej únavy postihuje najviac ľudí v produktívnom veku medzi 20-40 rokmi, častejšie ženy. Predpokladá sa, že vzniká kombináciou viacerých rôznych príčin vrátane psychického tlaku.

Ako spoznať únavový syndróm? Situácia nie je vôbec jednoduchá. Lekár musí vykonať pre stanovenie diagnózy chronického únavového syndrómu test viac ako 10 kritérií a objektívnych príznakov. Typické sú pre únavový syndróm príznaky ako bolesť hlavy, sklon k depresiám, nespavosť spojená s vyčerpaním, opuchnuté lymfatické uzliny, bolesti svalov alebo pretrvávajúce bolesti v krku, trvale mierne zvýšená teplota (subfebrília), kvôli ktorej sprevádza chronický únavový syndróm potenie.

Babské a internetové rady, na tému: “únavový syndróm, čo pomáha?” často odporúčajú na chronický únavový syndróm alternatívnu liečbu alebo bylinky. Postupy, ako prekonať únavový syndróm, ale nie sú vôbec jednoduché. Diagnostikovaný syndróm je závažné ochorenie, na ktorého liečbe sa podieľa lekári predpisujú silne účinné liečivá (napr. antidepresíva alebo kortikosteroidy). Obvykle je súčasne nutná psychoterapia, fyzioterapia a nutričné ​​poradenstvo. Príznaky ochorenia môžu byť natoľko závažné, že prinúti pacienta požadovať na základe obmedzení spojených s únavovým syndrómom invalidný dôchodok.

Boj s jarnou únavou Boj s jarnou únavou

Zdravo jesť, 3-4x do týždňa mať nejakú aeróbnu pohybovú aktivitu najlepšie vonku na vzduchu a každý deň ešte 7-9 hodín spánku. To by bol ideálny základ na boj proti jarnej únave. Obzrite sa späť za zimnými mesiacmi a popravde si odpovedzte, či ste dodržali všetky odporúčania zdravého životného štýlu. Ak to nebolo úplne na 100%, skúste po zime organizmus nakopnúť. Zamerajte sa na svoje stravovanie, pohyb aj posilnenie imunity.

Pustite jar na tanier

Pestrý jedálniček predstavuje najprirodzenejší zdroj vitamínov, minerálov aj antioxidantov. Nielen na jar preto obohacujte svoj jedálniček o najlepšie čerstvú sezónnu zeleninu a ovocie. Jaru ľahšie jedlá a šaláty jednoducho pristanú. Zato prázdne kalórie z vysoko priemyselne spracovaných potravín obmedzte na minimum. Aj keď ťažké, veľmi kalorické jedlá obsahujú veľa energie, v konečnom dôsledku organizmus len zaťažia a únavu len zhoršia.

Čo sa pri jarnej únave rozhodne oplatí doplniť?

  • Vitamín C – je dôležitý pre imunitu, na zníženie únavy aj proti oxidačnému stresu. Pri pravidelnom užívaní ho postačí 70-100 mg denne.
  • Vitamín D – slnečný vitamín - vitamín D sa podieľa na fungovaní imunity alebo činnosti svalov.
  • Vitamíny B – mnoho z vitamínov B-komplexu ako B1, B2, B3, B5, B6, B7, B9 a B12 majú pozitívny vplyv na funkciu energetického metabolizmu.
  • Omega 3 nenasýtené mastné kyseliny – sú dôležité pre správnu funkciu mozgu, ich dôležitým zdrojom je rybí tuk.
  • Horčík – horčík podporuje organizmus na mnohých frontoch. Je dôležitý pre nervy, psychiku a zmierňuje únavu. Potrebujú ho aj naše svaly.
  • Železo železo je nevyhnutné pre tvorbu krviniek. Pri jeho nedostatku cítite únavu a máte problém s fyzickou vytrvalosťou.
  • Enzýmy – rastlinné a živočíšne enzýmy bromelaín, papaín, trypsín a ďalšie podporujú organizmus a zdravé trávenie.

​ Jarná detoxikácia ​ Jarná detoxikácia

Jar je obdobie ako stvorené pre očistu organizmu. Škodlivín vás zbavujú pečeň, črevá, obličky aj koža. Skúste ich preto podporiť:

Pečeň – je naša vnútorná továreň. Skvelou bylinkou pre pečeňový detox je pestrec mariánsky. V doplnkoch stravy ho nájdete napríklad v podobe kvapiek alebo tabletiek.

Črevá - prirodzene sú obývané miliardami baktérií, ktoré sú nevyhnutné pre správne trávenie aj fungovanie imunity. Črevnú mikroflóru podporíte pomocou probiotík. Nezabudnite ani na dostatok vlákniny.

Obličky – pravidelný a dostatočný pitný režim je základom správnej funkcie obličiek. Doprajte si na jar bylinkové čaje so žihľavou, brezou alebo prasličkou. Nezabúdajte čaje najdlhšie po 14 dňoch prestriedať!

Koža – v zime trpela chladom aj suchosťou. Doprajte jej preto vyživujúcu starostlivosť a dajte pozor, nech vás neprekvapí príchod prvých slnečných dní. Po zime je na slnečné lúče pokožka veľmi citlivá. Obzvlášť dobrý pozor si dajte, ak máte sklony k slnečnej alergii.

Zdravý spánok

Pri únave potrebujeme odpočinok. Dbajte preto na pravidelný spánok. Každý deň si doprajte 7-9 hodín. Pravidelnosťou si utvrdíte správne návyky a predídete problémom so zaspávaním. A pokiaľ sa vám stále nebude dobre zaspávať, pozrite sa aj na naše tipy : Čo robiť, keď nemôžem zaspať.

Buďte aktívni!

Ale vy ste unavení! Do ničoho sa vám nechce. Napriek tomu 30-minútový pohyb na čerstvom vzduchu párkrát do týždňa vášmu organizmu prospeje. Telo sa precvičí a posilní. Pohybom sa vyplavia endorfíny, čo sú „hormóny šťastia“. Naviac sa vám bude večer určite lepšie zaspávať a odpočinutí a sviežejší zobudíte do nového dňa.

Posilnite imunitu

Imunita toho má po zime už dosť. Využite preto možnosti, ako ju podporiť. Okrem vitamínov a byliniek skúste napríklad betaglukány z hlivy ustricovej alebo kvasníc. Alebo môžete vycvičiť svoju imunitu proti baktériám vyvolávajúcim ochorenie pomocou bakteriálnych lyzátov. Nech ste na jar pripravení a môžete zdravie a plní sily vykročiť v ústrety novým príležitostiam!

Autor : Ľubica Sobčáková

Vitamíny na posilnenie imunityVýživové doplnky na vyčerpanie

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

IMUNOGLUKAN P4H ProD 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

25,59 €

LIVSANE B12 životná sila 10 x 10 ml

Skladom v e‑shope

13,99 €

TEREZIA Hubové quarteto s reishi 60 kapsúl

  • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

14,69 € 13,29 €

JAMIESON Sibírsky ženšen 650 mg 100 tabliet

Skladom v e‑shope

17,09 €

TEREZIA Cordyceps active 60 kapsúl

  • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

18,59 € 16,79 €

GENERICA Coenzym Q10 60 mg + E vitamín 60 tabliet

Skladom v e‑shope

11,89 €

LIVSANE Immuno vital 20 šumivých tabliet

Skladom v e‑shope

4,79 €

WALMARK Marťankovia PROimun 30 ks

  • MARŤANKOVIA + darček

Skladom v e‑shope

7,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Deti
    • Imunita
    • Otázka na produkt
    05. 03. 2021

    Podpora imunity pre deti 2 roky

    Dobry den, chcem sa spytat, ci arko defences moze aj dieta 2 roky 2 mesiace, kedze sa odporuca az od 3 rokov, co je tam nevhodne alebo co by to mohlo sposobit? Resp viete mi, prosim, poradit nieco ine na podporu imunity? Dakujem vopred.

    Dobrý deň, 

    na vačšine prípravkov, i určených pre deti sa uvádza použitie až od 3 rokov. Je to možno preto, že ešte neboli realizované klinické štúdie na tak malých deťoch. Druhým dovodom može byť to, že deti pod 3 roky ešte občas možu mať problémy s prehĺtaním tabliet a mohlo by hroziť riziko zabehnutia a prípadne zadusenie. 

    V tomto prípravku ale problém nevidím, dávky jednotlivých komponentov odpovedajú detským dávkam Vášho veku. Používajte teda pod pohľadom. 

    Ďalšou možnosťou je použitie detských sirupov na podporu imunity, U týchto sirupov vhodnosť i pre malé deti deklaruje výrobca,  udáva i presné dávkovanie pre jednotlivé vekové skupiny.

    V každom prípade je vhodné prípravok používať dlhodobo, aspoň 2-3 mesiace. 

    MULTIIMUN Sirup 330 g 

    TEREZIA Hliviačik sirup s hlivou s rakytníkom, príchuť hruška 100 ml

    WALMARK Marťankovia PROimun 150 ml

     

    S pozdravom a želaním pekného dňa

    PharmDr. Zuzana Kuncová

    šipka PharmDr. Zuzana Kuncová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Zuzana Kuncová zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    30. 09. 2021

    Ktorý prípravok je vhodný pri únave a vyčerpanosti?

    Dobrý deň, chcela by som sa Vás spýtať ktorý doplnok stravy by ste mi doporučili na pocit únavy a vyčerpanosti. Beriem aj antidepresiva ale s únavou mi nepomáhajú. Beriem aj tinktúru z korena červeného ženšenu-zo začiatku mi to trosku pomáhalo ale teraz už nie veľmi. Ďakujem veľmi pekne za radu aj za odpoveď. Pozerala som na Vašej stránke aj na magnézium citrat s vit B6. Mate nejaké skúsenosti? S pozdravom,

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Pokiaľ Vás trápi psychická únava, odporúčam Vám prípravok TEREZIA B15 Memory 60 kapsúl. pokiaľ ide skôr o fyzickú únavu a vyčerpanie, skúste užívať TEREZIA Cordyceps active 60 kapsúl. Pokiaľ pociťujete únavy psychickú a fyzickú, odporúčam Vám prípravok TEREZIA Hubové quarteto s reishi 60 kapsúl. Prípravok sa užíva v dávke 1 kapsula denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

    Zároveň môžete užívať aj horčík s vitamínom B6. Oba ( Mg+B6)  prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy a k správnej funkcii psychiky. Alternatívou vhodnou pre Vás k preospešným hubám je JAMIESON Stress ease 90 tabliet. Odporúča sa  užívať v množstve 1 tableta 1x denne .

     

    Viac o únave sa môžete očítať v článku, kt. sme pre Vás pripravili : AKO NA JESENNÚ DEPRESÍVNU NÁLADU

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    17. 10. 2022

    Vitamíny a minerály pre seniorov na podporu imunity

    Môžete mi odporučiť dennú dávku minerálov a vitamínov ?
    Muž 62 rokov, sedavé zamestnanie.
    Manželka 60 rokov, sedavé zamestnanie.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    V tomto období Vám odporúčam užívanie Covirinu, obsahuje všetky dôležité vitamíny a minerály vo vyšších  dávkach. Na prevenciu Vám stačí užívať 1 kapsulu 2x denne, v prípade zvýšených nárokoch 2kapsuly 2x denne. 

     COVIRIN je určený na komplexnú podporu imunitného systému v čase COVID-19 pandémie pre bežnú populáciu. Obsahuje 13 aktívnych farmakologických zložiek, ktoré synergicky pôsobia ako „imunitný booster“ proti vírusom, napr. SARS-CoV-2, influenza vírusu (chrípka), rinovírusom, herpes vírusom a iným. Výživový doplnok COVIRIN je bez laktózy, pridanej sacharózy, gluténu, plnidiel, stabilizátorov, konzervancií, umelých sladidiel a farbív.

     

    2 kapsuly obsahujú: quercetín 250 mg, kurkumín 200 mg, polyfenoly zeleného čaju 196 mg, glycyrizín 30 mg, piperín 6 mg, zinok 16 mg, selén 60 μg, vitamín A 1 mg (3333 I.U.), vitamín C 360 mg, vitamín D3 50 μg (2000 I.U.), vitamín B2 1,5 mg, vitamín B3 24 mg, vitamín B6 1,5 mg, vitamín B9 (kys. listová) 300 μg, vitamín B12 2,5 μg, vitamín E 13 mg.

    ● 4 kapsuly obsahujú: quercetín 500 mg, kurkumín 400 mg, polyfenoly zeleného čaju 392 mg, glycyrizín 60 mg, piperín 12 mg, zinok 32 mg, selén 120 μg, vitamín A 2 mg (6666 I.U.), vitamín C 720 mg, vitamín D3 100 μg (4000 I.U.), vitamín B2 3 mg, vitamín B3 48 mg, vitamín B6 3 mg, vitamín B9 (kys. listová) 600 μg, vitamín B12 5 μg, vitamín E 26 mg. 

    Vhodným doplnkom vo vašom roku na prevenciu je aj užívanie Reishi - TEREZIA Reishi BIO 60 kapsúl. Reishi je ideálna pre dospelých, ktorí chcú posilniť svoju imunitu a obehový systém. Huba reishi (Ganoderma lucidum) patrí medzi najdôležitejšie huby v rámci tradičnej čínskej medicíny. Reishi prispieva k podpore prirodzenej obranyschopnosti organizmu a k udržaniu zdravej obehovej sústavy.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Stres a spánok
    24. 10. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný na psychickú a fyzickú únavu?

    Dobrý den pomoze mi to aj ked som psychicky aj fyziky

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Prípravok TEREZIA Magnezium + vitamín B6 a medovka 30 kapsúl.  Kombinácia magnesia (horcíka) z prírodného zdroja s vysokou vstrebatelnostou a vitamínu B6 s medovkou je určená  pre osoby vystavené zvýšenej zátaži. Magnesium priaznivo ovplyvňuje činnosť svalov, uvoľňuje napätie, v kombinácii s vitamínom B6 a medovkou má priaznivý vplyv na nervovú sústavu, najmä pri únave a vycerpaniu, pre urýchlenie regenerácie.  Synergické pôsobenie zložiek pre podporu relaxácie, duševnej a fyzickej pohody.

     

    Ako podporný prípravok v prípade potreby odporúčam pri psychickej a fyzickej únave TEREZIA Hubové quarteto s reishi 60 kapsúl. HUBOVÉ QUARTETO S REISHI  obsahuje štyri zdraviu prospešné huby a dalšie vzácne bylinky - rozchodnicu a leuzeu. Je vhodné pri poklese fyzickej a psychickej aktivity, pre seniorov, športovcov a na podporu obranyschopnosti organizmu pri rekonvalescencii alebo po chemoterapii. Shii-take obsahuje významnú látku lentinan – betaglukán izolovaný z plodníc. Korálovec ježatý je vzácna huba bohatá na polysacharidy a polypeptidy. Hnojník obyčajný má najmä vysokú výživovú hodnotu. Reishi pomáha podporovať prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Rozchodnica ružová pomáha podporovať potenciu, pomáha organizmu vyrovnať sa s emočným stresom a fyzickou námahou. Leuzea saflorová zvyšuje adaptibilitu organizmu v extrémnych a stresových situáciách, stimuluje duševné funkcie a povzbudzuje telo. Odporúča sa  užívať v dávke 1 kapsula denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Imunita
    17. 01. 2023

    Podpora imunity a zmiernenie únavy

    Dobrý deň , prosím odporucte vitamíny pre dospelého na posilnenie imunity a celkovo pri únave

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na podporu imunitu a celkovú únavu sú vhodné viatmíny skupiny B - LIVSANE B-komplex vysoká dávka 60 tabliet alebo LIVSANE B12 životná sila 10 x 10 ml. Vhodnou voľbou pri pocite psychickej a fyzickej únavy je TEREZIA Hubové quarteto s reishi 60 kapsúl. Výživový doplnok sa odporúča užívať v dávke 1 kapsula denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo. Nie je vhodné pre tehotné a dojčiace ženy. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.