Cestovná lekárnička & Ako predísť pásmovej chorobe?

CESTOVNÁ LEKÁRNIČKA & AKO PREDÍSŤ PÁSMOVEJ CHOROBE?

Balíme na dovolenku: Nepodceňujte obsah cestovnej lekárničky, v zahraničí nemusíte vždy zohnať, čo potrebujete!

 • Články o zdraví

Leto je časom odpočinku a zábavy. Počet súkromných ciest do zahraničia stále stúpa.

Podľa údajov Štatistického úradu SR v roku 2016 Slováci podnikli takmer 2 500 000 súkromných zahraničných ciest, čo predstavuje viac ako 16 000 000 nocí strávených v zahraničí. Najobľúbenejšie zahraniční destinácie za toto obdobie boli Chorvátsko, Taliansko, Turecko, ale aj Česká republika a Rakúsko.

Väčšina z nás dovolenku plánuje dlho pred odchodom a rovnako dlho sa potom na ňu teší. Nie vždy ale bohužiaľ z dovolenky odchádzame len s príjemnými zážitkami.

Určite sa vám už tiež niekedy stalo, že ste to prehnali s pobytom na slniečku a spálili ste sa, alebo vás po konzumácií cudzokrajného jedla postihli zažívacie ťažkosti. Patríte k tým, ktorí majú z domova starostlivo zbalenú cestovnú lekárničku (či už lieky alebo autolekárničku) a ste tak vždy a na všetko pripravení, alebo spoliehate na to, že v zahraničnej lekárni zoženiete rovnaké lieky ako na Slovensku?

tabletky na cestach

Čo by mala obsahovať cestovná lekárnička? Čo by mala obsahovať cestovná lekárnička?

Kvalitná príručná lekárnička patrí k vybaveniu každého cestovateľa.

Mala by obsahovať všetko potrebné a zároveň by mala byť kompaktná, aby sa zmestila do vašej batožiny. Obsah lekárničky sa samozrejme líši podľa dĺžky a miesta pobytu, spôsobu trávenia dovolenky a dostupnosti zdravotnej starostlivosti vo vybranej destinácii. Pri balení ale aj nezabudnite nato, že lekárničku musíte vždy upraviť na mieru konkrétnym cestovateľom. Záleží na tom, či cestujú iba dospelí alebo aj deti, prípadne tehotné ženy či ľudia s chronickým ochorením.

Čo by v lekárničke rozhodne nemalo chýbať?


Do niektorých destinácií sa odporúčajú pribaliť tiež antibiotiká či antimalariká. Potrebu týchto liekov a ďalší obsah lekárničky je vhodné konzultovať tiež s odborníkom na cestovnú medicínu. Nepodceňujte ani prípravu na cesty do západných krajín. Vždy sa informujte o zdravotnej situácii v cieľovej lokalite. A to aj v prípade, že cestujete napríklad do U.S.A. (tu vám môže aktuálne informácie oznamiť napríklad online agentúra ESTA Visa).

lekarnicka pilulky

Ako to chodí v zahraničnej lekárni? Ako to chodí v zahraničnej lekárni?


Napriek tomu, že je príprava dôležitá, určite sa vám už stalo, že ste na niečo jednoducho zabudli, pri balenie ste zistili, že to, čo ste si chceli vziať, v domácej lekárničke nemáte, alebo že ste si zabudli vyzdvihnúť liek na predpis. Nemusíte hneď vešať hlavu. Skúste zájsť do lekárne a poradiť sa s tamojším lekárnikom.

Napríklad lekárnici v lekárňach BENU, ktoré nájdete aj v zahraničí (Slovensko, Maďarsko, Švajčiarsko atď.), Vám vždy ochotne poradia. 

Čo vás určite poteší, je, že napríklad v Českej republike či v Taliansku recepty vydané slovenským lekárom na lieky, ktoré sú v danej krajine dostupné, sú platné. Pacient si ale lieky musí hradiť v plnej sume. V Chorvátsku ani vo Španielsku však s receptami vydanými slovenským lekárom nepochodíte.


Ak potrebujete liek, ktorý je na Slovensku voľne dostupný, ale v zahraničí je na predpis, ktorý vy nemáte, tamojší lekárnik by vám mal ponúknuť voľne dostupnú alternatívu. Pokiaľ tá nie je, musíte navštíviť lekára, ktorý vám liek predpíše. Opäť platí, že liek predpísaný zahraničím lekárom musíte zaplatiť v plnej výške. Lekárne BENU sú najväčšou lekárenskou sieťou v Európe. Vďaka bohatým skúsenostiam lekárnikov sme vytipovali päť najfrekventovanejších zdravotných ťažkostí, s ktorými Slováci v zahraničí do lekárne chodia.

V tabuľke nižšie nájdete účinné látky liekov, ktoré sú bežne dostupné v Slovenskej republike, ale ktoré nemusia zahraniční kolegovia našich lekárnikov pod týmito názvami poznať.

Preto vám odporúčame pri návštevách v zahraničných lekárňach uvádzať názov účinnej látky, ktorá je u liekov uvedená v latinskom jazyku a všetci lekárnici ju poznajú. Nezabudnite tiež na to, že vo väčšine krajín, rovnako ako u nás, sú antibiotiká viazané na lekársky predpis.

cestovna lekarnicka foto (1)

Tip na cestovné lieky podľa indikácie použitia Tip na cestovné lieky podľa indikácie použitia

INDIKÁCIA POUŽITIA ÚČINNÁ LÁTKA (v latinskej medzinárodnej podobe) NÁZOV LIEKU V SLOVENSKEJ REPUBLIKE DôLEŽITÉ UPOZORNENIA
Zvýšená teplota, bolesť

paracetamolum

 

Paralen

Panadol

 • dávkovanie podľa váhy pacienta
 • vhodné pre deti od 3 mesiacov, pre tehotné a dojčiace ženy, pacientov užívajúcich lieky na riedenie krvi
 • Nekombinovať s alkoholom a inými liekmi obsahujúcimi paracetamol

acidum

acetylosalicylicum

Acylpyrin

Aspirin

 • nie je vhodné pre deti do 16 rokov, pre tehotné a dojčiace ženy, pacientov užívajúcich lieky na riedenie krvi
ibuprofenum

Ibalgin

Brufen

Nurofen

 • vhodné pre deti od 3 mesiacov, pre dojčiace ženy
 • nevhodné pre tehotné ženy, osoby užívajúce lieky na riedenie krvi, pacientov s problémami so žalúdkom
Hnačka

carbo activatus

Carbo medicinalis

 • dôležitá je dostatočná dávka
 • dodržiavať odstup od podania iných liekov minimálne 2 hodiny
diosmectitum

SmectaGo

 • vhodné aj pre deti
loperamidum

Imodium

 • vhodný pri hnačke z nervozity, napr. z cestovania
Bolesť v krku 

benzydamini

hydrochloridum

Tantum verde

 • podľa liekovej formy vhodné od 6 rokov
 • po užití sa neodporúča asi pol hodiny jesť a piť

benzoxonii chloridum + lidocaini hydrochloridum

monohydricum

Orofar

 • vhodný od 4 rokov
 • po užití sa neodporúča asi pol hodiny jesť a piť
Alergie (vnútorné použitie)

cetirizini dihydrochloridum

Zyrtec

Zodac

Analergin

 • u citlivých pacientov môže vyvolať zníženie bdelosti, výkonnosti
 • opatrnosť u tehotných a dojčiacich žien
 • podľa liekovej formy vhodné pre deti od 2 rokov

loratadinum

Claritine

 • podľa liekovej formy vhodné od 2 rokov
 • odporúča sa u tehotných a dojčiacich žien
 • vzácne sa môže objaviť ospalosť

levocetirizini

dihydrochloridum

Xyzal

Analergin Neo

 • od 6 rokov
 • opatrnosť u tehotných a dojčiacich žien
Alergie (vonkajšie použitie)

dimetindeni maleas

Fenistil gel

 • pri silnom svrbení doplniť aplikáciu gélu tabletkami alebo kvapkami
 • nepoužívať na rozsiahlejšie plochy kože vystavené slnku
Spáleniny od slnka

dexpanthenolum

Panthenol spray

 • vhodné pre všetky vekové kategórie, tehotné i dojčiace ženy
 • aplikovať niekoľko krát denne

Tip: Tento zoznam lieku si môžete vytlačiť a mať ho so sebou na každej dovolenke. V zásobe majte radšej vždy toner do tlačiarne navyše, pretože ten dôjde vždy v tú najmenej vhodnú dobu :-)

Pozor aj na pásmovú chorobu Pozor aj na pásmovú chorobu

Pásmová choroba - čo to je?

V medicíne označovaná ako desynchronóza (lat. desynchronosis) - u nás známa aj ako "Jetlag" - postihuje najmä ľudí pri prechode niekoľkými časovými zónami. Ide o stav, kedy cestujúci pociťuje problémy pri časových posunoch. Tie môžu narušiť spánok aj ďalšie periodické procesy v tele, ako reguláciu teploty a uvoľňovanie hormónov.

Aké sú príznaky?
Postihnutý trpí v prvých dňoch pobytu bolesťami hlavy a svalov, dezorientáciou, nevoľnosťou, je unavený a podráždený, často dokonca stráca chuť do jedla a pitia a môžu ho postihnúť aj depresie. Mierna pásmová choroba sa vie prejaviť už pri posune denného rytmu o 2 hodiny a viac - tzv. pri prechode 2 časovými pásmami. Tento stav môže trvať niekoľko dní, až pokým sa človek plne neaklimatizuje na nové časové pásmo.

Ako predchádzať pásmovej chorobe?

Vhodným spôsobom prevencie je začať meniť denný režim už pred dovolenkou! Určité postupné prispôsobovanie sa dennému režimu času v cieľovej krajine už pred vycestovaním pomáha lepšie prekonať nasledujúce zmeny. 

Ak cestujete na východ a chcete sa vyhnúť spomínaným problémom, uložte sa k spánku počas 3 dní pred odchodom vždy o hodinu skôr ako deň predtým. Napr. Ak chodievate spať o 23. hodine večer, tretí deň pred odchodom skúste zaspať o 22-hej hodine, druhý deň pred odchodom o 21 hodine a deň pred odchodom už o 20-tej hodine večer.

Pri cestách na západ je to presne naopak. Pri tomto cestovaní je správne počas 3 dní pred odchodom sa uložiť k spánku o hodinu neskôr. Pretože zaspať neskôr je jednoduchšie ako zaspať skôr - prispôsobenie sa na nové časové pásmo na západe trvá zvyčajne kratšie (dva až šesť dní), na východe to môže trvať tri až osemnásť dní.

Ďalšie tipy, ako predísť pásmovej chorobe:

 • Rozcvička 
 • Dostatok tekutín
 • Dostatok odpočinku
 • Dostatok spánku
 • Neprejedať sa
 • Vyhýbanie sa potravinám a sýteným nápojom spôsobujúcim plynatosť

jetlag

Čo robiť, keď už pociťujete pásmovú chorobu?

Pri krátkodobom pobyte (do 2 dní) je výhodnejšie udržať si aj v cudzine denný rytmus, teda spánok, jedlo aj pracovnú činnosť podľa času domovskej krajiny. Pri dlhších pobytoch je optimálnejšie čo najskôr prejsť na miestny čas a prispôsobiť tomu napr. aj obchodné stretnutia či športovanie. Tie by ste nemali plánovať na prvé dni po príchode. Ak ich nemôžete odložiť, zvolte čas podľa pracovných hodín vašej krajiny.

Prispôsobenie urýchli jasné svetlo, preto v prvých dňoch trávte čo najviac času v dosahu slnečného alebo jasného umelého svetla a získavajte tak potrebný vitamín D. Lepšie je nezaťahovat závesy.

Zaspávanie môže uľahčiť malá dávka upokojujúcich liekov. Príznaky pásmovej choroby zmierni liek s hormónom melatonínom. Ten je vhodné začať užívať tri dni pred odchodom a ukončiť tri dni po príchode na miesto pobytu. Lieky na spanie ani melatonín nie sú vhodné pre deti. Neodporúča sa dlhodobé užívanie uspávacích prostriedkov na reguláciu únavy, pretože po dlhšom čase nemajú nijaký prospešný účinok na prispôsobenie sa.
 

Prajeme šťastnú cestu! :) 

 

 

 

Voľnopredajné lieky


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.