Je jazda na bicykli prospešná alebo nie? A ohrozuje mužské zdravie?

JE JAZDA NA BICYKLI PROSPEŠNÁ ALEBO NIE? A OHROZUJE MUŽSKÉ ZDRAVIE?

Jarné slnko po zime nás doslova láka na čerstvý vzduch. Medzi vonkajšie aktivity, ktoré sa u nás tešia veľkej obľube, nesporne patrí cyklistika. S rozjazdom cyklistickej sezóny mnoho ľudí napríklad aj vymení auto za jazdu do práce na bicykli alebo si na nákup zájde na zdieľanom mestskom bicykli. Vo veľkých mestách tak neraz súčasne šetria finančné prostriedky na prevádzku automobilu, ale aj čas. Nájdu sa ale aj odporcovia jazdenia na bicykli, ktorých otázky, či je cyklistika naozaj zdraviu prospešná a bezpečná, sú úplne relevantné. Rozhodli sme sa preto v tomto článku argumenty pre a proti benefitom cyklistiky prevážiť na pomyselných váhach a vyhodnotiť.

 • Životný štýl
 • Cestovanie

7 minút čítania


Jazda na bicykli ako typická aeróbna disciplína Jazda na bicykli ako typická aeróbna disciplína

Jazdu na bicykli si podľa svojho gusta prispôsobia a naplno užijú začiatočníci aj pokročilí športovci. Všeobecne sa ale dá cyklistika radiť medzi vytrvalostné, menej intenzívne aeróbne športové disciplíny. Z pohľadu zdravia aeróbny tréning prináša úplne nesporné benefity:

 • Trénuje srdce,
 • podporuje zdravie ciev,
 • zvyšuje kapacitu pľúc,
 • pomáha udržať zdravú telesnú hmotnosť,
 • znižuje množstvo nebezpečného útrobného (viscerálneho) tuku,
 • trénuje svaly a udržuje ich citlivé na inzulín,
 • zlepšuje celkovú fyzickú kondíciu,
 • nepriamo zlepšuje kvalitu spánku.

Zrátané a podčiarknuté – aeróbne cvičenie (a s ním aj cyklistika) má nesporný pozitívny vplyv z hľadiska prevencie civilizačných chorôb a chorôb srdca a ciev. A sú to práve choroby kardiovaskulárneho systému idúce ruka v ruke s diabetom 2. typu, zvýšeným cholesterolom, zvýšeným krvným tlakom, ukladaním veľkého množstva viscerálneho tuku v oblasti brucha a poškodením ciev, ktoré najčastejšie skracujú náš život. Cyklistika ako taká má ale aj svoje špecifické benefity.

Posilnenie nôh bez zbytočnej záťaže kĺbov

Aj tých, ktorým jazda na bicykli najprv úplne nepadla do oka, často zláka vidina vypracovaných lýtok, štíhlejších stehien a sploštenia brucha. Cyklistika je zo svojej podstaty cvičenia zamerané viac na spodnú polovicu tela. Zo všetkých svalových skupín sú potom pre nadšených cyklistov jednotkou svaly zadnej strany stehien, priamy stehenný sval a veľký sedací sval.

Počas jazdy na bicykli aj napriek zapojeniu svalov na nohách zostávajú kĺby odľahčené. Hlavne kolená nemusia niesť váhu celého tela ani absorbovať nárazy ako napríklad pri behu. Z bicykla to tak robí ideálny nástroj pre ľudí s nadváhou, ktorí sa chcú začať hýbať, ale ktorým kĺby šport veľmi zaťažuje.

Chybou by ale bolo si myslieť, že ďalšie svalové skupiny sa pri jazde na bicykli flákajú. Naopak, pekne zaberajú aj ruky a chrbtové svaly, a to tým viac, čím je terén členitejší.

Zlepšenie koordinácie

Naučiť sa jazdiť na bicykli zvládne prakticky každý, hoci ide o aktivitu, ktorá si vyžaduje určitý balans. Pohybové aktivity vyžadujúce udržovanie rovnováhy zapájajú do akcie náš hlboký stabilizačný systém. Preto balančné cvičenia zlepšujú koordináciu a celkovú kontrolu pohybov, ale napríklad aj držanie tela. Dôsledkom dobrej koordinácie je tiež menšie riziko zranenia v prípade pádu, čo prináša úplne nepopierateľný benefit do všetkých ďalších nielen športových aktivít.

Jazda na bicykli v tehotenstve

Je bezpečné pre tehotnú ženu jazdiť na bicykli? Nebolo by rozumné takúto otázku generalizovať, pretože každé tehotenstvo je iné. Všeobecne ale tehotnej žene, ktorá nemá žiadne komplikácie a na cyklistiku bola aj pred otehotnením zvyknutá, pri jazde na bicykli zvláštne nebezpečenstvo nehrozí a môže pre ňu byť vhodnou pohybovou aktivitou. Ideálne je sa o vhodnosti a druhu pohybu v tehotenstve poradiť priamo s lekárom. Vždy by potom žena mala v priebehu tehotenstva pri akomkoľvek športe, vrátane jazdy na bicykli, počúvať svoje telo, neprepínať sa a vyhýbať sa riziku pádu.

Vyčistenie hlavy

Len sa sústrediť na rovnováhu, zhlboka dýchať a očami nasávať okolitú prírodu – jazda na bicykli je v tomto ohľade ideálnym prostriedkom, ako zabudnúť na zbytočné starosti. Kombinácia vonkajšej cyklistiky, prírody a čerstvého vzduchu takto perfektne navodzuje psychickú pohodu.

Urobíte niečo pre planétu

Jazdu na bicykli ako cestovný prostriedok a šport zároveň nie je pre mnoho ľudí ťažké zakomponovať do bežného denného rytmu. Vedľajším a stále viac zdôrazňovaným efektom cyklistickej prepravy je znižovanie uhlíkovej stopy jedinca a šetrenie životného prostredia. Okrem spáleného benzínu a emisií ubúda aj množstvo hluku a prašnosti.


Aké sú zdravotné riziká cyklistiky a ako im predchádzať? Aké sú zdravotné riziká cyklistiky a ako im predchádzať?

Napriek tomu, že sa bicykle z technického hľadiska stále posúvajú dopredu, zostáva cyklistika aktivitou, na ktorú nie sme z hľadiska prehistorického vývoja stavaní. Do istej miery je teda jazdu na bicykli možné považovať za neprirodzenú pohybovú aktivitu. Otvára sa tak otázka jej možných rizík.

 • Nenadýcham sa pri jazde na bicykli viac smogu? Predstava, že ako cyklista dýchate vonku viac splodín z ostatných prechádzajúcich áut vychádza z mylnej domnienky, že vo vnútri auta je úplne čistý vzduch. Samozrejme je lepšie, vyjsť si na bicykli niekam do prírody ďaleko od výfukových splodín alebo si pre cestu vyberať menej frekventované chodníky.
 • Veď ma môže niečo zraziť! Pri jazde na ceste je nesmierne dôležité apelovať na bezpečnosť. Helma na hlave cyklistu by mala byť samozrejmosťou rovnako ako vhodné oblečenie a perfektný technický stav bicykla vrátane reflexných prvkov a svetiel. Napriek tomu, že sa pohyb na bicykli po ceste zdá nebezpečný, v mnohých štátoch (napríklad Veľká Británia, Holandsko, Nemecko) sa už potvrdilo, že čím viac je na cestách cyklistov, tým je tam z hľadiska počtu dopravných nehôd bezpečnejšie. Viac cyklistov znamená nielen menej áut, ale aj väčšiu potrebu samostatných a bezpečných chodníkov pre cyklistov. Úlohu dokonca môže hrať to, že viac vodičov čas od času presadne na bicykel a pozná tak pohľad na ceste aj z tohto uhla.
 • Bude ma bolieť zadok. Otlačený zadok zo sedla na bicykli môže byť nepríjemnou komplikáciou prvých jarných vychádzok. Rovnako ako pri iných športoch je vhodné aj pri jazde na bicykli po dlhšej odmlke záťaž pridávať postupne. Tiež cyklistické nohavice s mäkčenou vložkou môžu pomôcť. Pokiaľ je ale vinníkom bolestí zle vybrané sedlo, ani cyklistický dres situáciu nezachráni. Neskôr v horúcich mesiacoch, kedy sa telo pri športe viac potí, milovníkov dlhých tratí môžu nemilo prekvapiť zapareniny. Predísť oderom a podráždeniu v miestach trenia sa dá pomocou lubrikačného gélu na báze silikónov. Kvôli dlhodobému sedeniu potom nie je cyklistika ideálnym športom pre ľudí trpiacich na hemoroidy.
 • Ide o príliš jednostranný pohyb. Pri jazde na bicykli makajú hlavne nohy. Už vyššie ale bolo spomenuté, že zapájať sa musí aj svalstvo hlbokého stabilizačného systému chrbtice. Zatiaľ čo cestná cyklistika je viac monotónna, jazda na horskom bicykli alebo v členitom teréne viac vyžaduje aj zapojenie rúk a celého tela.
Vytrvalostné disciplíny – regenerácia a pretrénovanie

Vykonávanie dlhotrvajúcich športových aktivít alebo časté tréningy nutne musí sprevádzať aj dostatočný odpočinok, počas ktorého má telo priestor regenerovať. Začínanie ďalšej aktivity skôr, než odznie únava predchádzajúceho cvičenia, sa po nejakej dobe prehupne do pretrénovania. Nadmerné preťaženie organizmu sa tak prejaví úbytkom sily, ktoré si ale športovec niekedy vyloží ako nedostatok tréningu. Opak je ale pravdou a väčšiu záťaž môže situáciu len zhoršiť. Syndróm pretrénovania okrem fyzickej výkonnosti ovplyvňuje aj psychickú pohodu.

Okrem odpočinku zdravá regenerácia vyžaduje aj vyváženú stravu s dostatkom kvalitných bielkovín, vitamínov a stopových prvkov. Vhodné je sa v období regenerácie zamerať aj na preťahovanie často zaťažovaných svalov. Svalovému preťaženiu môžete pri športe predchádzať aj pomocou tejpovania.
 • Jazda na bicykli zaťažuje zápästie. Celý deň držíte v ruke myš, a potom sa pre zmenu chytíte riadidiel? Pokiaľ často zaťažujete zápästie, je aj z hľadiska možných budúcich problémov v podobe syndrómu karpálneho tunela, vhodné pravidelne zápästie preťahovať a uvoľňovať. Ako pravidelnému cyklistovi sa vám budú hodiť rohy na riadidlách pre bočný úchop, rovnako ako kancelársky pracovník by ste mali zvážiť ergonomickú myš.
 • Mám problémy s kolenami. Pri žiadnom športe by človek nemal ísť za svoju individuálnu hranicu možností. Zo všeobecného hľadiska sú ale pri jazde na bicykli kĺby na nohách odľahčenejšie ako napríklad pri behu a sú teda aj vhodnejším druhom pohybu.
 • Strašne sa spálim. Pri vonkajších športových aktivitách sa koža veľa potí. Na jej ochranu je preto potrebný naozaj kvalitný opaľovací krém. Nebojte sa siahnuť napríklad aj po špeciálnych opaľovacích prípravkoch pre športovcov. V našej ponuke nájdete napríklad AVENE Šport fluid SPF50+ alebo Ladival ŠPORT Sprej s ochranným faktorom 30 alebo 50+.

Opaľovacie prípravky

 • Niekde ma chytia kŕče. Vytrvalostné disciplíny sú prirodzene spojené s rizikom svalovej únavy. Pokiaľ ale neprepínate svoje sily a dopĺňate tekutiny, vyššie riziko ako pri iných športoch vám počas jazdy na bicykli nehrozí. Pokiaľ ale na kŕče trpíte, majte so sebou počas športu pre všetky prípady horčík. Ideálna je forma granulátu, ktorá sa užíva priamo do úst bez zapíjania.
Top doplnky pre cyklistov a ďalších vytrvalostných športovcov

Sacharidy na dodanie energie na dlhé trasy sú základným kameňom úspechu. Svaly rýchlou energiou v podobe glukózy totiž najprv zásobuje glykogén, a aj keď u trénovaných športovcov jeho zásoby rastú, nie sú nevyčerpateľné. Energiu počas závodu tak rýchlo doplní energetický gél. Ak sa až tak neháňate, dajte si pokojne sladké ovocie alebo tyčinku.
Ióntový nápoj proti dehydratácii skvele doplní tekutiny a minerály stratené potením. Vďaka dostatočnej hydratácii a iónovej rovnováhe môžu svaly správne pracovať.
Horčík pri kŕčoch a proti svalovej únave  ako prvá pomoc  na  kŕče svalov, spôsobené precenením síl a nadmernou záťažou. Horčík  majte vždy  po ruke. Športovci by na dostatočný príjem tohto minerálu mali dbať aj preto, že je dôležitý pre normálnu funkciu svalov.
Športové doplnky pre účinnú regeneráciu podporia zotavenie po športe. Pestrú stravu môžu doplniť napríklad kvalitné bielkoviny pre svaly, vitamíny B, C, D a minerály. Pridať sa môže aj výživa pre kĺby a omega 3 kyseliny. Dostatočná regenerácia po športe je pre výkon a zdravie kľúčová.
 • Bude ma bolieť chrbát. Hrudnú a krčnú chrbticu na bicykli preťažujú profesionálni cestní cyklisti, ktorí kvôli maximálne efektívnej aerodynamike jazdia v extrémnom predklone. Avšak práve oni majú mať aj profesionálny prístup k vykonávaniu kompenzačných cvičení. Rekreační cyklisti, jazdiaci vo vzpriamenom posede či miernom predklone sa týchto problémov obávať nemusia.
 • Cyklistika je nezdravá pre mužov. Na túto chúlostivú kapitolu sa zvlášť zameriame v nasledujúcom odseku.

Mužské zdraví


Jazda na bicykli vs. mužské zdravie Jazda na bicykli vs. mužské zdravie

Citlivou témou cyklistiky je fakt, že dlhé sedenie na cyklistickom sedle môže byť spojené s nepríjemnými pocitmi. Tlak pri sedení na sedátku totiž dopadá na perineum (oblasť medzi konečníkom a vonkajšími pohlavnými orgánmi), čo nie je rovnaké, ako pri bežnom sedení na stoličke.

Perineom prechádzajú dôležité cievy a nervové dráhy. Dlhé strnulé sedenie na profesionálnom (teda úzkom a tvrdom) sedátku u vytrvalostných závodných cyklistov v dôsledku útlaku týchto partií vyvolalo znecitlivenie penisu a intímnej oblasti. Na jazdu na bicykli tak padlo podozrenie, či pravidelná cyklistika nemôže byť príčinou problémov  s erekciou, prostatou alebo ovplyvňovať mužskú plodnosť.

Domnienky viedli k činom a veľkej vedeckej štúdii, ktorá porovnávala sexuálne zdravie cyklistov, bežcov a plavcov, a neobjavila medzi nimi žiadne rozdiely. Cyklisti mužského pohlavia sa teda žiadnych takých následkov jazdy na bicykli obávať nemusia. Naopak, aktívny životný štýl je účinným nástrojom v prevencii cievnych ťažkostí v dôsledku vyššieho cholesterolu, obezity alebo diabetu 2. typu, ktoré sú typickými koreňmi pánskych intímnych problémov.

Rovnako ako nežiadúci vplyv na pohlavné zdravie mužov, sa nepotvrdilo, že by pravidelná cyklistika nejako ovplyvňovala zdravie prostaty alebo že by jazda na bicykli k lekárovi skreslila výsledok následného vyšetrenia prostaty z krvi pomocou stanovenia PSA (prostatického špecifického antigénu).

Zníženie tlaku na perineum pri jazde na bicykli môžu zaistiť sedla so zníženým stredom alebo „s dierou.“ Veľký výkroj môže mať sedlo na bicykel pre prostatikov, také zdravotné sedlo na bicykel zaisťuje pohodlnosť jazdy pre mužov, ktorí trpia zväčšením prostaty. Otvor môžu mať samozrejme aj dámske sedlá na bicykel pre cyklistky, ktorým tento variant vyhovuje pre príjemnú a ničím nerušenú jazdu.

 

Autor: Petra Večeřová


ZDROJE

 • AWAD, Mohannad A. Cycling, and Male Sexual and Urinary Function: Results from a Large, Multinational, Cross-Sectional Study. PubMed [online]. 2018 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/29031767/
 • Health Benefits of Cycling and Do’s and Don’ts. Cleveland Clinic [online]. 2022 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://health.clevelandclinic.org/benefits-of-cycling
 • LEE, Austin a Benjamin N. BREYER. Bicycle riding: Good or bad for men’s health? Urology Times [online]. 2020 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.urologytimes.com/view/bicycle-riding-good-or-bad-mens-health
 • LOGAN, Greig. Benefits, risks, barriers, and facilitators to cycling: a narrative review. NIH [online]. 2023 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.ncbi.nlm.nih. gov/pmc/articles/PMC10546027/
 • LUNACEK, Andreas. Effects of cycling and rowing on serum concentrations of prostate-specific antigen: A randomized study of 101 male subjects. NIH [online]. 2022 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/35192201/
 • Pohled fyzioterapeuta: Jaký vliv má cyklistika na naše tělo? KOLO PRO ŽIVOT [online]. 2018 [cit. 2024-04-15]. Dostupné z: https://www.kolopro.cz/blog/pohled-fyzioterapeuta-jaky-vliv-ma-cyklistika-na-nase-telo_trenink

Športová výživa Doplnky stravy pre športovcov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

LIVSANE Tekuté magnézium 300 + vitamín B6 8 x 30 ml

Skladom v e‑shope

8,99 €

SPIRIDEA Krémpasta 30 g

Skladom v e‑shope

7,89 €

VITAL PROTEINS Marine collagen prášok na prípravu nápoja bez príchute 221 g

 • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

32,09 € 28,89 €

CH-ALPHA Ampulky na pitie 30 ks

 • Doprava zadarmo
 • Dlhodobo výhodná cena

Skladom v e‑shope

40,99 €

PERSKINDOL Active classic gel 100 ml

Skladom v e‑shope

10,59 €

DAYLONG Cetaphil sun fluid SPF50+ 50 ml

Skladom v e‑shope

22,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Intimita
  • Koža a pokožka
  21. 09. 2020

  Ktorý prípravok je vhodný na zapareniny u dospelých?

  dobry den,  viete mi prosim odporucit nejaky kvalitny produkt na zapareniny pre dospelych? Vdaka

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na zapareniny je ako prípravok 1.  voĺby  vhodný SUDOCREM Multi-expert ochranný krém 125 g - je vhodný ako pre deti, tak aj pre dospelých - na liečbu  a prevenciu plienkovej dermatitídy a na dermatitídy pri inkontinancii u dospelých
  Ak sú  zapareniny rozsiahle ( až mokvajúce) , je vhodné použiť IMAZOL krémpasta 30 g. Je určená  na liečbu plienkového zápalu kože (plienková dermatitída) a veľkoplošných mokvajúcich poškodení kože.

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Kĺby a svaly
  19. 07. 2021

  Aký je vhodný kolagén na kĺby?

  Dobry den. Pani doktorka mi odporucila kupit si kolagen na klby. Len je ich tu tolko, ze netusim ktory je ten naj. :) Viete mi prosit odporucit niaky, co obsahuje vňcsie mnozstvo koleganu. Skratka vyhodne balenie za dobru cenu :)

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám prípravok CH-Alpha ampulky na pitie 30 kusov. Obsahuje 10 g bioaktívnych kolagénových peptidov špecifických pre kĺbové chrupavky, šľachy a väzivá FORTIGEL® a 60mg vitamínu C v 1 pitnej ampulke užívanej 1x denne. Vďaka patentovanému spracovaniu kolagénu a sile 10 g (10.000mg) denne pomáha regenerovať kĺbnu chrupavku postihnutú osteoartrózou, zlepšiť pohyblivosť a zmierniť bolesť. Podľa publikovaného výskumu, kolagénový peptid CH Alpha® v dávke 10 g v jednej dennej dávke zlepšuje výživu chrupavky a tým podporuje telu vlastnú produkciu kolagénu v chrupavke a spojivových tkanivách. CH Alpha je zabalená v jednorázových 25 ml pitných ampulkách pripravených na priame užívanie. Nie je nutné produkt rozmiešavať vo vode.

  Pre dostatočné doplnenie chrupaviek kolagénom sa odporúča užívať CH Alpha® min. 3 mesiace v roku. CH Alpha® je však bezpečný produkt aj pre dlhodobé užívanie . Dĺžka užívania závisí od diagnostikovaného stavu a symptómov (bolesť, opuch, zlá hybnosť atď.), ktorými trpíte. Nakoľko je účinok na regeneráciu rýchly, niektorí pacienti hlásia úľavu a zlepšenie stavu už po 1-2 mesiaci užívania. Alternatívou môže byť DIAS Forte 15 vreciekASP Bioaktívny kolagén muscle 15 000COLLALLOC 3,3 g 30 vrecúšok.

  Na začiatok odporúčam Ch-alpha, po 1-2 mesiacoch môžete vyskúšať aj iné kolagény. Je dôležité, aby prípravok obsahoval predovšetkým typ :  kolagén I v dostatočnom množstve. 

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Zdravotnícke pomôcky
  20. 01. 2023

  Použitie 3M FUTURO stabilizačná bandáž na koleno pri športe

  Dobry den, je mozne pouzit tuto bandaz pocas hry basketbal ?...nezavadzala by ?
  3M FUTURO stabilizačná

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Bandáž 3M FUTURO stabilizačná bandáž na koleno sa používa preventívne, pomáha zabrániť opätovnému zraneniu. Je možné ju používať pri športe a iných pohybových aktivitách. Nemala by Vám spôsobiť dzskomfort pri hre, bežne športovci športujú aj s bandážou. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.