AKO SA ZBAVIŤ BOLESTI KRČNEJ CHRBTICE
Problémy s krčnou chrbticou patria medzi časté bolestivé ochorenia pohybového ústrojenstva, ktoré sú dôvodom návštevy rehabilitačného lekára, neurológa či fyzioterapeuta. Bolesť krčnej chrbtice postihuje predovšetkým ľudí v aktívnom veku, u starších ľudí vzniká v dôsledku už celkových degeneratívnych zmien. Najčastejšou príčinou bolesti je zvýšené napätie a stuhnutie svalstva v oblasti krku a šije z dôvodu každodenného nesprávneho sedenia za počítačom a preťaženia krčnej chrbtice. S liečbou zablokovanej krčnej chrbtice preto neotáľajte a začnite čím skôr, najlepšie okamžite, už pri prvých príznakoch.
8 minút čítania
Krčná chrbtica – z pohľadu anatómie
Krčná chrbtica pozostáva zo 7 krčných stavcov, ktoré spolu s 12 hrudníkovými, 5 driekovými, 5 krížovými a 4-5 kostrčovými tvoria chrbticu. Tá je celkovo zložená z 33-34 stavcov, 23 mäkkých medzistavcových platničiek a okolitých väzov. Stavce jednotlivých častí pozostávajú z tela stavca, oblúka stavca, výbežkov a zárezov. Základná stavba stavcov celej chrbtice je v podstate rovnaká, navzájom sa líšia len čiastočne – formou tela a tvarom výbežkov. Nastavením otvorov všetkých stavcov na seba vzniká chrbticový kanál, v ktorom je uložená miecha. Medzistavcovými otvormi vychádzajú na perifériu miechové nervy.
Prvé dva krčné stavce majú však osobitnú funkciu – umožňujú spolu s krčnými svalmi pohyby hlavy a krku. Prvý krčný stavec sa nazýva aj nosič (atlas), na ktorom spočíva lebka, umožňuje pohyby hlavy dopredu a dozadu. Vďaka stavbe 2. krčného stavca (čapovca) môžeme hýbať hlavou smerom doľava a doprava.
Funkcia krčnej chrbtice :
- Oporná funkcia - pre hlavu, ktorej umožňuje pohyb.
- Ochrannú funkcia - chráni miechu, ktorá prechádza celým chrbticovým kanálom.
Krčné svaly umožňujú pohyby krku a hlavy a spolupracujú pri dýchaní, vďaka pomocným dýchacím svalom, ktoré sa upínajú na horné rebrá.
Problémy krčnej chrbtice sa môžu prejavovať z dôvodu stuhnutia svalstva, preťažením v okolí krku a šije.
Najčastejšie príčiny a faktory bolesti krčnej chrbtice
- nesprávne držanie tela počas práce za počítačom, za pásom alebo pri šoferovaní auta či pohybových aktivitách,
- preťaženie svalstva pri monotónnom pohybe alebo nesprávnom cvičení,
- prechladnutie alebo aj tzv „prefuknutie“, ako dôsledok prievanu alebo klimatizácie,
- poškodenie medzistavcových platničiek (vysunutie platničiek) a hernia disku (vyskočená platnička),
- poškodenie nervov v oblasti krku,
- zápalové reumatoidné stavy – degeneratívne zmeny stavcov,
- dlhodobý stres,
- nekvalitné podmienky počas spánku - nesprávny matrac a vankúš,
- nedostatočná pohybová aktivita,
- nevhodný životný štýl.
Bolesť za krkom sa v mnohých prípadoch prenáša a spôsobí bolesť hlavy. Tieto symptómy prenesené bolesti si vyslúžili odborné označenia ako cervikogénna bolesť alebo cervikokraniálny syndróm. Bolesť od krčnej chrbtice sa najviac prejavuje v tyle, môže sa ale šíriť aj do temena a vystreľovať do ďalších častí hlavy. V závažnejších prípadoch ju sprevádzajú závraty alebo až migrenózne stavy. Základným pilierom liečby je tu rehabilitácia.
Aké sú typické príznaky bolesti krčnej chrbtice?
- stuhnutie svalstva v krku a znížená hybnosť,
- pocit mravčenia a pichania v krku,
- bolesť vystreľujúca z krku do okolitých častí - hlavy, ramien, rúk a medzi lopatky,
- závraty a nevoľnosť z krčnej chrbtice,
- a tŕpnutie rúk.
Na základe trvania bolesti rozlišujeme 3 fázy :
- Akútna fáza bolesti (bolesť pretrváva do 4 týždňov)
- Subakútna fáza bolesti (ak sa s bolesťou trápime 4-12 týždňov)
- Perzistujúca fáza bolesti (pri trvaní viac ako 12 týždňoch)
Podľa intenzity bolesti rozlišujeme bolesť ostrú a tupú, podľa lokalizácie povrchovú, hlbokú somatickú a viscerálnu bolesť a neuralgie, pri ktorom sú postihnuté nervy.
Ako na bolesť krčnej chrbtice?
S liečbou bolesti krčnej chrbtice je vhodné začať čím skôr, už pri objavení sa prvých príznakoch.
Aj keď liečba dlhotrvajúcej bolesti krčnej chrbtice si vyžaduje spoluprácu lekárov viacerých špecializácií – všeobecný lekár, neurológ, reumatológ, fyzioterapeut, prvotné príznaky akútnej bolesti obyčajne zvládneme aj sami, vhodne zvolenou farmakoterapiou či návštevou všeobecného lekára alebo fyzioterapeuta.
- Liekmi 1. voľby sú voľnopredajné analgetiká s obsahom paracetamolu alebo lokálne pôsobiace nesteroidné protizápalové lieky (Voltaren, Flector, Dolgit), ktoré tlmia bolesť a zápalové procesy.
- Podporným prostriedkom na stuhnuté svalstvo sú hrejivé zábaly, ktoré svaly uvoľnia a bolesť skôr poľaví. Poznáme ich v podobe náplastí, parafínových zábalov alebo hrejivej masti, ktoré udržujú krk v teple. Okrem hrejivých zábalov sa môže pri bolesti krčnej chrbtice použiť tzv. suché teplo, ktoré zabezpečujú infralampy, elektrické vankúše, krčné vankúše alebo termofory.
- V prípade bolestivých svalových spazmov je potrebné užívať krátkodobo myorelaxanciá, ktoré pomáhajú uvoĺniť stuhnuté svaly.
- Ak je bolesť spojená s brnením a vystreľovaním, môže ísť o neuropatiu, pri ktorej sa uplatňuje špeciálna kombinácia neurotropných vitamínov skupiny B v lieku Milgamma a horčík.
- Ak je bolesť veľmi intenzívna, súčasťou liečby je krátkodobý 1-2 dňový kľud na lôžku a pokojový režim.
Liečba subaktútnej fázy bolesti je spojená s rehabilitáciou, zaradením fyzikálnych metód (cvičenie, hydroterapia, termoterapia, fototerapia, magnetoterapia, elektroliečba) a aktívnymi cvičebnými programami, ktoré pomôžu eliminovať rozdiely jednotlivých svalov - uvoľniť preťažené svaly a naopak posilniť oslabené (napr. MC Kenziho metóda). Bežne dostupné analgetiká sú menej účinné ako v akútnej fáze bolesti. V prípade potreby sa podávajú antidepresíva, pri dlhodobej bolesti, v dôsledku poškodenia nervov, sa uplatňuje liečivo gabapentín a neurotropné vitamíny skupiny B (Milgamma)
Perzistujúca bolesť, ktorá pretrváva viac ako 12 týždňov, si vyžaduje spoluprácu viacerých špecialistov, nevynimajúc návštevu psychoterapeuta či psychiatra. Okrem rehabilitácie a užívania anxiolytík a antidepresív sa uplatňujú aj doplnkové metódy ako napríklad ozonoterapia, obstreky a ďalšie. Niekoré stavy si vyžadujú chirurgický zákrok.
Najlepšia prevencia je pravidelné cvičenie
Aké sú účinné cviky na krčnú chrbticu z pohodlia domova ?
Vyskúšajte McKenzie metódu
McKenzie metóda je celosvetovo známa a medzinárodne uznávaná metóda diagnostiky a liečby, ktorá už viac ako 50 rokov pomáha ľuďom zmierňovať bolesti nielen krku, ale aj chrbta a končatín. Známa je aj pod názvom MDT – Metóda mechanickej diagnostiky a terapie.
Otcom tejto metódy je novozelandský fyzioterapeut Robin McKenzie, špecialista na liečbu pohybového aparátu so zameraním na medzistavcové platničky. Počas svojej praxe dospel k záveru, že k zmierneniu až k odstráneniu bolesti môžu prispieť aj špeciálne cviky a pohyby, vďaka ktorým dochádza k postupnému posúvaniu medzistavcovej platničky na svoje pôvodné miesto. Pomohla mu pri tom náhodná skúsenosť s jedným pacientom.
Veľký dôraz sa pri tom kladie na samouzdravovací potenciál, ktorí máme všetci vo svojom vnútri. Tak ako si dokážeme vlastným zapríčinením, vďaka nesprávnemu držaniu tela a preťažením, spôsobiť problémy s krčnou chrbticou, tak si vieme aj vlastnou aktivitou pomôcť. Stačí správna edukácia vyškoleným terapeutom a pomocou špeciálnych cvikov môžeme tieto bolesti nielen krčnej chrbtice, ale aj celej chrbtice a končatín odstrániť.
McKenzi metóda liečby pozostáva zo 4 základných krokov:
1. Vyšetrenie u špecializovaného terapeuta - na základe podrobnej celkovej anamnézy a rozsahu pohybov, pri určitých opakovaných pohyboch stanoví diagnózu - určí problém bolesti.
2. Klasifikácia problému – zadelenie problému do 1 z 3 podkategórii - či ide o dysfunkčný syndróm, posturálny syndróm alebo poruchový syndróm. Ak zistený problém nie je možné zaradiť do žiadnej tejto kategórie, McKenzi metóda nebude tou najvhodnejšou metódou na odstránenie bolestí.
3. Liečba – odporučenie a naučenie sa špeciálnych konkrétnych cvikov terapeutom, ktoré je potrebné doma pravidelne 5xkrát denne cvičiť. Zároveň vás usmerní, ktorým polohám je potrebné sa radšej vyhnúť.
4. Preventívne opatrenia – edukácia pacienta, ako predchádzať svojim zlozvykom a čo je potrebné pravidelne robiť, aby sa minimalizovalo riziko návratu problému.
Skôr ako sa pustíte s veľkou chuťou do cvičenia, odporúčame vám konzultáciu u MDT špecialistu na rehabilitačných klinikách a ambulanciách, ktorý Vám pomôže vybrať tie najvhodnejšie cviky pre Vás, nech sa tej bolesti krčnej chrbtice zbavíte čo najskôr. Potom už McKenzie cviky zvládnete aj z pohodlia domova, stačí Vám len vhodná podložka na cvičenie a odhodlanie.
Jóga na každý deň
Joga je metóda, ktorá sa v dnešnej dobe teší veľkej popularite. Nejde len o cvičenie, ale o životný štýl, pri ktorom posilňujeme nielen telo, ale aj nášho ducha. V jóge tiež nájdeme pozície (napr. poloha ryby či závit), ktoré sú zamerané špeciálne na odstránenie bolesti krčnej chrbtice. Pohyby musíte vykonávať pomaly pri pokojnom dýchaní a len do takej miery, do akej Vám to vaše telo dovoľuje. Stačí sa len zapojiť do správneho kuzu jógy a môžete začať.
Pilates cvičenia na bolesť nielen krčnej chrbtice
Pilates cvičenie je inšpirované jógou so zameraním na posilnenie stredu, pričom nedochádza len k posilneniu vonkajších svalov, ale aj vnútorných, o ktorých častokrát ani nevieme. Veľký dôraz kladie na vedomé vnímanie tela a správne dýchanie (pri Pilatese sa vydychuje ústami pre ešte lepšie zapojenie svalov stredu). Súčasťou Pilates zostavy sú cviky špecializované na krčnú chrbticu, ktoré vašmu krku pomôžu uvoľniť napätie a zároveň ho posilnia.
Predchádzajte zablokovaniu krčnej chrbtice
- Pri práci s počítačom si vytvorte ideálne pracovné podmienky - monitor počítača musí byť vždy vo výške očí. Ak sa na monitor pozeráte zhora, podložte si ho podstavcom pod monitor alebo balíkom kancelárskeho papiera. Monitor umiestnite na stôl presne oproti vašej pracovnej stoličke – nemôžete sa naň pozerať s hlavou otočenou doprava alebo doľava.
- Nastavte si správnu výšku pracovného stola, ktorá má tiež veľký vplyv na držanie pliec. Ak položíte lakeť na stôl, musí zvierať 90 stupňový uhol. V tejto pozícii sú plecia uvoľnené.
- Ak vašou náplňou práce je len sedavá práca za PC, pravidelne (aspoň raz za hodinu) ju prerušte ponaťahovaním a chodením.
- Vedome si kontrolujte správne držanie tela.
- Investujte do kvalitného ortopedického vankúša, ktorý je anatomicky tvarovaný alebo vyrobený z pamäťovej peny. Podporuje optimálne umiestnenie krčných stavcov počas spánku.
- Majte stres a negatívne emócie pod kontrolou.
- Naučte sa správne dýchať a relaxovať.
- Doprajte si pravidelný pohyb a cvičenia na krčnú chrbticu.
- Dodržujte správnu životosprávu a vyváženú stravu.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
MILGAMMA N 50 kapsúl
Skladom v e‑shope
13,09 €
VOLTAREN Forte 2,32% gél na bolesť chrbta svalov a kĺbov 150 g
Skladom v e‑shope
19,49 €
CAPSICOLLE Kapsaicínová hrejivá náplasť 7 x 10 cm 1 kus
Skladom v e‑shope
0,99 €
BEURER IL 11 Lampa s infračerveným žiarením terapeutická 1 kus
Skladom v e‑shope
29,89 €
Súvisiace otázky z poradne
-
09. 05. 2022
Ktorý liek je vhodný na bolest krčnej chrbtice?
Dobrý deň,
dlhodobo mam bolesti krčnej chrbtice, vystrelujuce do hlavy, závraty. Používam flector gel a dorsiflex na odporúčanie neurológa. Mala som RTG vyšetrenie aj MRI, ktoré boli v poriadku.
Chcela by som poprosiť o radu co by mi mohlo pomôcť. Ďakujem pekne. -
08. 09. 2022
Ktorý krém je vhodný na uvoľnenie svalstva v oblasti krčnej chrbtice?
Dobrý deň, už pár dní mám veľké bolesti krčnej chrbtice. Viete mi prosím odporučiť krém na uvoľnenie svalov?
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Pri bolesti krčnej chrbtice, kt. vystreľuje do hlavy odporúčam prípravok REMYELIN Uridine + PEA micro + vitamíny B,C 30 kapsúl na obnovu fungovania nervov. REMYELIN obsahuje kombináciu uridínu, palmitoyletanolamidu, vitamínov sk. B, vitamínu C a biologicky aktívnej kyseliny listovej. Je vhodný pre ľudí s neuropatickou bolesťou chrbta, zápästia a nôh. Užíva sa 1 cps denne.
Ako podporný liek odporúčam ešte užívanie horčíka dlhodobo, horčík prispieva k správnej funkcii nervového systému a svalov. Užívajte MAGNESII Lactas 500 mg 100 tabliet 2tbl 2-3x denne po dlhšiu dobu aspoň 3-6 mesiacov.
Verím, že vaš zdravotný stav sa Vám čoskoro zlepší.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77