Ako správne zmerať cukor v krvi

AKO SPRÁVNE ZMERAŤ CUKOR V KRVI

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Glykémia, čiže hladina cukru v krvi, je základným ukazovateľom zdravého metabolizmu. Zvýšenú hladinu pozorujeme u cukrovkárov. K základnej výbave diabetikov by mal patriť glukomer, prístroj na meranie cukru v krvi v pohodlí domova. Aký prístroj zaobstarať a čo všetko potrebujete na meranie?

 • Životný štýl
 • Diabetes

7 minút čítaniaCukrovka a príznaky cukrovky Cukrovka a príznaky cukrovky

Cukrovka je metabolické ochorenie, ktorému sa odborne hovorí diabetes mellitus. Ide o poruchu metabolizmu cukrov, kedy telo neprodukuje hormón inzulín (cukrovka I. typu) alebo bunky nie sú dostatočne citlivé (diabetes II. typu). Cukor tak telo nedokáže spracovať a spôsobuje cievne ťažkosti. Cukrovka sa zhoršuje postupne, nemá akútne príznaky a jediným príznakom na začiatku je hyperglykémia, zvýšená hladina cukru v krvi. Pri neliečenej cukrovke sa potom objavia aj ďalšie komplikácie s cievami alebo obličkami. V neskorom štádiu môže byť problém prečítať aj čítaciu tabuľku u očného lekára. Pre cukrovku sú typické vysoké ranné glykémie aj vysoké hodnoty cukru po jedle.

Ďalšími príznakmi sú:

 • smäd,
 • časté močenie,
 • suchá pokožka,
 • únava,
 • zmeny na váhe,
 • zlé hojenie rán,
 • zhoršené videnie.

Liečba cukrovky je doživotná boj, ale vďaka aktívnemu prístupu k liečbe všetko zvládnete s ľahkosťou. Okrem samotných liekov si liečba vyžaduje aktívny pohyb, zdravý jedálniček a pravidelné meranie cukru v krvi doma.

 

Rozdiel medzi meraním u lekára a doma Rozdiel medzi meraním u lekára a doma

Vedeli ste, že pri meraní doma neukazuje glukomer hodnoty totožné ako u lekára? Nedokáže to ani najlepší glukomer. Lekár totiž meria rannú glykémiu zo žilovej krvi a pri meraní glukomerom používate kapilárnu krv. Hodnoty glykémie z prsta a zo žily môžu byť rozdielne aj kvôli odchýlke merania, ktorý má každý prístroj. Hodnoty hladiny cukru v krvi sa líšia ale len nepatrne, o plus mínus 15%. Preto namiesto sledovania aktuálnej hodnoty, sledujte vývoj glykémie v priebehu dňa aj za určité časové obdobie.

Meranie glukomerom nie je žiadna veda Meranie glukomerom nie je žiadna veda

Prístroj na meranie cukru v krvi sa volá glukomer. Je to malý prenosný prístroj na batérie, ktorý patrí do výbavy každého diabetika a meria glykémiu z prsta. K úspešnému meraniu glykémie potrebujete ešte prúžky do glukomera a lancety na pichanie do prsta. Na ošetrenie prsta sa bude hodiť aj náplasť či buničitá vata.

Novinkou na trhu je glukomer bez pichanie do prsta. Ako funguje meranie bez krvi? Pod kožu si zavediete senzor, ktorý priebežne monitoruje glykémiu nalačno aj glykémiu po jedle. Po priložení čítačky sa zobrazia priebežné hodnoty krvného cukru.

Čo je to lanceta?

Lancetou sa nazýva malá ihlička, ktorou sa pichá do prsta. Existujú dva typy: lancety, ktoré sa zasúvajú do pera (autolanceta) a jednorazové bezpečnostné lancety bez pera. Je len na vás, ktoré si zvolíte. Lancety nemusia byť rovnakej značky ako glukomer, musí byť ale kompatibilné s perom.

Ako vybrať prúžky do glukomera?

Pre meranie hodnoty glykémie z prsta sú prúžky rovnako dôležité ako glukomer. Prúžky musia byť rovnakej značky ako glukomer, každý výrobca má totiž iný rozmer. Niektoré modely sa najskôr zasúvajú do glukomera, iné sa dávajú do glukomera až po vpichu spoločne s kvapkou krvi.

 1. Umývajte si ruky mydlom a vodou: aby ste mali čisté ruky, umyte si ich pod tečúcou vodou. Nie je potrebné použiť dezinfekciu, práve naopak. Zvyšky dezinfekcie môžu negatívne ovplyvniť výsledok merania glykémie.
 2. Pripravte si prúžok do glukomera.
 3. Prst si premasírujte a urobte si vpich lancetou: použite vždy novú ihličku, ktorá je čistá a dostatočne ostrá.
 4. Ku kvapke krvi priložte prúžok.
 5. Ošetrite si miesto vpichu: aj keď nejde o hlbokú ranu, v mieste vpichu sa po zotretí prvej kvapky krvi urobia ďalšie. Preto si miesto vpichu na chvíľu stlačte a zalepte.
 6. Počkajte na namerané hodnoty glukomerom.

950x950


Aké sú hodnoty glykémie? Aké sú hodnoty glykémie?

Ranná hodnota glykémie dosahuje nízke hodnoty, ale hneď po tom čo zjete prvé jedlo, hladina glykémie stúpa. Mnoho ľudí si myslí, že domáce meranie musí prebiehať len nalačno, rovnako ako u lekára pri vyšetrení na cukrovku. Opak je ale pravdou. Hodnoty glykémie po jedle poskytujú obraz o tom, či je liečba diabetu správne nastavená.

Aj keď hladina cukru v krvi po jedle u zdravého človeka po jedle stúpa, nemala by presiahnuť určitú hodnotu a cca po 2 hodinách by sa mala vrátiť späť do normálnych hodnôt. Hodnoty glykémie u zdravého človeka sa od hodnoty glykémie u diabetika líšia. Cieľom liečby je dostať tieto hodnoty čo najviac k hodnotám zdravého človeka, čo môže byť niekedy ťažký oriešok. Priebeh kolísania cukru v krvi sa zobrazuje ako diabetická krivka.

Tabuľka hodnôt meraní cukru v krvi pri meraní glukomerom u zdravého človeka:

  Glykémia v norme Zvýšené riziko cukrovky Vysoká pravdepodobnosť cukrovky
Hladina cukru nalačno do 5,5 mmol/l od 5,6 do 7,0 mmol/l 7,1 mmol/l a viac
Hladina cukru po jedle do 7,5 mmol/l od 7,6 do 11,0 mmol/l 11,1 mmol/l a viac

 

Tabuľka hladiny cukru v krvi pri meraní glukomerom u diabetika:

  Výborne liečený diabetes Uspokojivo liečený diabetes Neuspokojivo liečený diabetes
Hladina cukru nalačno od 4,0 do 6,0 mmol/l od 6,1 do 8,0 mmol/l 8,1 mmol/l a viac
Hladina cukru po jedle od 5,0 do 7,5 mmol/l od 7,6 do 9,0 mmol/l 9,1 mmol/l a viac

 

Tabuľka glykovaného hemoglobínu:

  Normálna hodnota Vynikajúce výsledky Dobré výsledky Zlé výsledky
Glykovaný hemoglobín do 39 mmol/l do 47 mmol/l 53 mmol/l nad 53 mmol/l

 

Glykovaný hemoglobín, čiže dlhý cukor je pre lekára lepším ukazovateľom správnej liečby, než aktuálna hladina cukru. Ukážu vám aj lekárovi skutočný stav cukrovky. Ide totiž o cukor, ktorý sa viaže na hemoglobín v červených krvinkách a ukazuje glykémiu za cca 90 dní. Znamená to, že aj keď sa chvíľu pred kontrolou u lekára podarí okamžité zníženie cukru v krvi, dlhý cukor zostáva stále vysoký.

Tehotenská cukrovka

Vplyvom hormonálnych zmien, ktoré sa dejú v tehotenstve, môže stúpať v tele hladina glykémie. Je diagnostikovaná ako gestačný diabetes (tehotenská cukrovka) a je nebezpečná ako pre nastávajúcu mamičku, tak aj pre bábätko. Preto je pravidelné meranie a udržiavanie hodnôt glukózy v krvi v norme pre zdravie kľúčové. Niekedy stačí na zníženie glykémie nízkosacharidová diéta, niektorým nastávajúcim mamičkám pomôžu až lieky.

Aké sú cieľové hodnoty?

Doba merania glykémie Cieľová hodnota pri meraní glukomerom
nalačno do 5,3 mmol/l
60 min. po jedle do 7,8 mmol/l
120 min. po jedle do 6,7 mmol/l

Meranie cukru v krvi v lekárni Meranie cukru v krvi v lekárni

Aj keď momentálna situácia neumožňuje meranie cukru v lekárni, po uvoľnení opatrení môžete vyskúšať v  Benu lekárňach meranie cukru v krvi zdarma. Môžete si nechať skontrolovať hladinu cukru v krvi po jedle alebo aj rannú glykémiu z prsta, z jedinej kvapky krvi. Meranie prebieha glukomerom za prítomnosti skúseného farmaceuta, ktorý vám všetko zrozumiteľne vysvetlí.

Doplnky stravy pre diabetikovPotreby pre diabetikov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  • Liekové interakcie
  16. 02. 2021

  Je vhodná kombinácia prípravku Glucose vital a vitamín D?

  Dobrý deň, je vhodné kombinovať výživový doplnok Glucose vital pre diabetikov spolu s vitamínom D - Devit 2000, kde 1 kapsula obsahuje 2000 IU (50 µg) vitamínu D3. Ďakujem pekne za odpoveď.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Overovala som vzájomné interakcie, medzi vybranými položkami , nenašli sa  žiadne vzájomné interakcie. Vitamíny Glucose Vital neobsahujú vitamín D. Ich vzájomná kombinácia je možná, nedôjde k predávkovaniu. Počas Covid obdobia na podporu imunity je potrebné užívať 2000IU - teda 1 kaspulu denne. 

  Vitamíny pre diabetikov  Glucose Vital -  obsahujú : ß-karotén 2,0 mg, Vitamín C 90 mg, Vitamín E 18 mg, Vitamín B1 2,4 mg, Vitamín B2 1,5 mg, Biotín 30 μg, Vitamín B6 6,0 mg, Kyselina listová 300 μg, Vitamín B12 1,5 μg, Kyselina pantotenová 3 mg, Niacín 7,5 mg , Zinok 12 mg, Chróm 200 μg

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  • Zdravotnícke pomôcky
  31. 03. 2021

  Ktoré lancety sú komtabilné s glukomerom Welion luna trio?

  Dobrý deň. Aké lancents doporučujete k tomuto prístroju welion luna trio? Ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  K glukomeru Wellion luna trio si môžete zakúpiť tieto lancety - WELLION Lanceta bezpečnostná 200 kusov (jednorázová sterilná lanceta určená spolu s lancetovým perom Wellion na odber kapilárnej krvi) alebo WELLION Lancets 28G - Lanceta sterilná 0,37 mm 100 kusov (Jednorázová sterilná lanceta určená spolu s lancetovým perom Wellion na odber kapilárnej krvi)

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Cukrovka
  • Otázka na produkt
  13. 04. 2021

  Čo je súčasťou setu Wellion luna duo?

  Dobry den, co presne znamena "set s prislusenstvom" ? Su testovacie pruzky na cholesterol sucastou?
  Dakujem za upresnenie.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Wellion luna duo obsahuje :

  1 prístroj Wellion LUNA Duo 
  1 púzdro
  1 lancetové pero Wellion
  10 lanciet Wellion
  10 testovacích prúžkov na meranie glukózy Wellion LUNA 

  Testovacie prúžky na meranie cholesterolu nie sú v sete obsiahnuté, je potrebné si ich dobjednať : WELLION Luna chol 10 kusov.


  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.