Nadmerné solenie a jeho riziká - poznáte zdravú dennú dávku soli?

NADMERNÉ SOLENIE A JEHO RIZIKÁ - POZNÁTE ZDRAVÚ DENNÚ DÁVKU SOLI?

„Mám ťa rada ako soľ.“ Rozprávková veta trefne vystihuje chuťovú preferenciu mnohých ľudí. V skutočnosti môže dokonca ísť o viac ako o preferenciu – o závislosť od slanej chuti. V priemere dennú dávku soli v našej strave prekračujeme niekoľkonásobne. Sodík, ktorý naše telo v soli získava, patrí medzi hlavné ióny udržujúce stabilné prostredie medzibunkového prostredia a hospodáriace s vodou. Napriek tomu za nadmernú konzumáciu soli naše telo za to nebude vďačné. Jej nadbytok je dobre známym faktorom rastu krvného tlaku. Okrem obehovej sústavy má ale neblahý vplyv aj na ďalšie systémy – obličky, kosti alebo žalúdok. V našom článku sa dozviete viac nielen o týchto rizikách, ale aj aké je zdravé množstvo soli, ktoré naše telo potrebuje. Nakoniec pre vás máme aj niekoľko tipov, ako si množstvo soli v jedálničku postrážiť.

 • Životný štýl

Soľ a sodík Soľ a sodík

Jedlá soľ je z chemického hľadiska chlorid sodný (NaCl). Čistého sodíka je v soli 40 %. V tele sa sodík nachádza hlavne v tekutinách obklopujúcich bunky ako tzv. extracelulárny ión. Má veľmi dôležitú úlohu, pretože sodíkový katión (Na+) svojím kladným nábojom vyrovnáva elektrický potenciál, využívajú ho najrôznejšie prenášače alebo sa zúčastňujú vzniku nervových vzruchov. Významne sa sodík podieľa aj na hospodárení tela s vodou, každý ión sodíka v tele totiž okolo seba drží hneď niekoľko molekúl vody. Pre predstavu dospelý muž má v tele sodíka okolo 90g.

Bežná hladina sodíka v krvi je 140 mmol/l. Vylučuje sa z tela obličkami a prípadne aj potom. Hospodárenie s ním riadi antidiuretický hormón (znižuje množstvo sodíka) a aldosterón (zvyšuje množstvo sodíka).


Nadbytok soli a sodíka v tele – prečo je nebezpečný? Nadbytok soli a sodíka v tele – prečo je nebezpečný?

Slaná chuť funguje ako chuťový enhancer (stimulátor). Zvýrazňuje ďalšie chute, zvyšuje pôžitok z jedla a dá sa z istého hľadiska považovať za návykovú. Nadmerný príjem soli so sebou nesie veľké riziká:

 • Zvyšovanie krvného tlaku

Ako už bolo spomenuté vyššie, sodík na seba viaže vodu. Viac sodíka v krvi tak znamená aj celkovo viac tekutín v krvnom riečisku. Kvôli tomu rastie krvný tlak aj záťaž na celý obehový systém so všetkými svojimi rizikami. Kvôli zadržiavaniu vody sa často objavujú aj opuchy nôh.

 • Preťaženie obličiek

Orgánom, ktorý musí zvládať nadbytočný sodík vylučovať, sú obličky. Okrem ich preťaženia rastie aj riziko tvorby obličkových kameňov alebo straty iných minerálov spoločne so sodíkom napríklad vápnika.

 • Rednutie kostí

Pokiaľ kvôli zvýšenému vylučovaniu sodíka obličkami dochádza aj k stratám ďalších iónov vrátane vápnika, je logickým dlhodobým rizikom tohto stavu oslabenie kostí až rozvoj osteoporózy.

 • Podráždenie žalúdka

Diéta s vysokým obsahom soli je dráždivá pre tráviaci trakt. Navyše sa zdá, že baktérii Helicobacter pylori spôsobujúcu rozvoj žalúdočných vredov z nejakého dôvodu slanšie prostredie vyhovuje. Strava s vysokým obsahom soli je z týchto dôvodov spájaná so zvyšovaním rizika vzniku rakoviny žalúdka.

 • Rast hmotnosti

Zvyšovanie chuti do jedla, za ktorým môže stáť čo i len podprahové množstvo soli, môže byť faktorom prispievajúcim k rozvoju nadváhy a obezity. Tá zase významne prispieva k zvyšovaniu krvného tlaku a rozvoju metabolického syndrómu. Okrem toho zvýšenie hmotnosti môže vyvolať zadržiavanie vody v tele kvôli nadbytočnému príjmu sodíka a následné opuchy. Obličky sú totiž v takejto situácii často preťažené a nevylučujú sodík dostatočne rýchlo. Straty vody kompenzuje väčší pocit neustáleho smädu a sucha v ústach. Pokiaľ človek v takej chvíli siahne po sladkom nápoji, pomyselný kruh zvyšovania hmotnosti sa tým uzavrie.

Akútne zvýšená hladina sodíka v krvi

Telo množstvo sodíka prísne reguluje. Zvýšená hladina sodíka v krvi sa označuje ako hypernatriémia a hrozí napríklad pacientom s zlyhávajúcimi obličkami alebo pri závažné dehydratáciu. Aké má prejavy?

 • smäd,
 • zmätenosť, poruchy vedomia,
 • podráždenosť,
 • kŕče,
 • kóma.


Odporúčaný zdravý príjem soli Odporúčaný zdravý príjem soli

Koľko soli je tak akurát? Odborné odporúčania sa mierne líšia, avšak maximálne odporúčané množstvo soli za deň pre dospelého človeka sa pohybuje okolo 5 – 6 g teda približne jednej čajovej lyžičky. Táto soľ zahŕňa všetku skonzumovanú soľ v hotových jedlách aj na dosolovanie. Realita je v Českej republike ale taká, že dospelí konzumujú pokojne okolo 15 g soli denne! Pritom treba pre diabetikov alebo pacientov s hypertenziou by bolo zdraviu prospešné znížiť množstvo soli na 3 g za deň.

Najväčší podiel soli v strave predstavuje „skrytá“ soľ, ktorú obsahujú hotové jedlá, údeniny, polotovary alebo niektoré tvrdé syry. Nie je výnimkou, že v niektorých takýchto potravinách obsah soli ľahko presiahne 1,5 g v 100 g.

Nielen v soli jeme sodík

Solenie je hlavným vinníkom zvýšeného príjmu sodíka. Nie je ale jeho jediným zdrojom. V jedálničku sa vyskytujú aj ďalšie zlúčeniny bohaté na sodík. Napríklad taká jedlá sóda (hydrogénuhličitan sodný) už svojim názvom napovedá, že sodík obsahuje. Tiež mnohé kypriace prášky do pečiva okrem sódy obsahujú napríklad difosforečnan sodný. Ich protiváhou môže byť napríklad kypriaci prášok z vínneho kameňa založený na hydrogenvinane draselnom.

Aké sú vhodné množstvá soli pre deti?

Neradostným faktom v detskej populácii je čoraz častejší záchyt hypertenzie. Že dnes už aj deti trpia zvýšeným krvným tlakom sa pripisuje niekoľkým faktorom:

Potraviny s vysokým obsahom soli alebo dokonca slanej pochutiny by sa ale do zdravého detského jedálnička nemali vôbec dostávať. Podľa odhadov ale strava predškolákov a školákov odporúčané množstvo soli prekračuje 3-4x. Odporúčaný príjem soli u detí sumarizuje nasledujúcu tabuľku:

 Vek dieťaťa  Množstvo soli v gramoch za deň 
 0-6 mesiacov  menej ako 1 gram 
 7-12 mesiacov  1 gram
 1-3 roky   2 gram
 4-6 rokov  3 gram
 7-10 rokov   4 gram
 11-14 rokov  5 gram

X tipov, ako znižovať množstvo v soli v jedle X tipov, ako znižovať množstvo v soli v jedle

S obľubou slanej chuti sa nerodíme. Ide o návyk, ktorý získavame až neskôr. Rovnako, ako sa dá chuti na slané privyknúť, sa ju možno aj odnaučiť. Ak začnete pre svoje zdravie postupne množstvo soli v jedle znižovať, chuťové poháriky sa postupne znova vycvičia a budú slanú chuť zachytávať citlivejšie. Dosiahnite to aj s pomocou našich tipov:

1. Soľnička musí preč!

Áno, je to až také jednoduché. Obmedziť dosoľovanie pokrmov dokážete už len tým, že soľnička nebude pri jedle hneď po ruke. A možno sa ukáže, že dosoľovať naservírovaný pokrm nie je až také nutné (minimálne nie toľko, aby stálo za to si pre soľ dôjsť alebo si o ňu povedať). Navyše nešvárom mnohých ľudí je sypať soľ do taniera ešte skôr, než okúsi prvé sústo.

2. Čerstvé je vždy lepšie

Najväčší podiel soli v jedálničku nie je tá, ktorú do jedla sypeme sami. Hlavnými zdrojmi soli sú už hotové alebo trvanlivé potraviny. Veľmi vysoký obsah soli majú údeniny, tvrdé syry, slané pochutiny, solené oriešky, instantné polievky a jedlá alebo fast-foodové jedlá. Nezanedbateľné množstvo soli obsahujú ale aj mäkké syry, hotové nátierky alebo pečivo so soľou na povrchu.

Soľ v trvanlivých potravinách má dôležitú úlohu pre ich konzerváciu. Už jednoduchým preferovaním čerstvých potravín z jedálnička mnoho zdrojov soli eliminujete.

3. Dodajte chuť bylinkami

Nielen soľ je nositeľkou farebných chutí. Nebojte sa experimentovať s dochucovaním pomocou byliniek alebo korenia, ktoré jedlo obohatí bez zbytočnej soli. Uvidíte, že postupne nájdete mnoho jedinečných kombinácií, ktoré váš jedálniček na rozdiel od odbíjania dochucovania dosoľovaním ešte obohatia.

Významným nositeľom chuti v potravinách sú aj tuky. V západnej strave je nasýtených tukov nadbytok. Avšak zdravé tuky bohaté na omega-3 nenasýtené mastné kyseliny často chýbajú. Vhodným dochucovadlom tak môžu byť napríklad kvalitné rastlinné oleje.

4. Čítajte obaly

Medzi výživové údaje uvádzané povinne na všetkých obaloch potravín patrí aj množstvo soli. Vďaka tomu sa môžete ľahko orientovať v tom, koľko soli pripadá na jednu porciu.

Soľ v tabletách – poznáte zloženie svojich liekov a doplnkov?

Sodík sa niekedy skrýva aj na miestach, kde by ste ho nehľadali. Napríklad mnohé látky obsiahnuté v liekoch alebo doplnkoch stravy sú vo forme sodnej soli a ako také obsahujú sodík. Príkladom môže byť látka glukosamín sulfát, ktorú poznáte napríklad z kĺbových výživ. Glukosamín je prirodzenou látkou šliach a chrupaviek. Aj ďalšie látky obsahujúce významné množstvo sodíka môžu byť používané na výrobu šumivých tabliet alebo prostriedkov na zníženie kyslosti žalúdka pri refluxe.

5. Dopriať si, ale…

Zakázať si navždy obľúbenú slanú pochutinu môže pre mnohých byť neprekonateľná požiadavka. Tiež napríklad stretávanie s priateľmi alebo rodinné oslavy či grilovanie často sprevádzajú nie úplne zdravé potraviny. Veľký rozdiel ale robí už to, koľko takej potraviny skonzumujete a ako často ju maškrtíte. K mnohým dobrotám dnes tiež nájdete zdravšie alternatívy. Ďalej tiež existujú potraviny alebo náhradky soli, ktoré vedia nadmernú konzumáciu soli aspoň vyvažovať. Tie dostanú priestor v nasledujúcom bode.

6. Vyvažovať príjem sodíka príjmom draslíka

Sodík a draslík sú 2 kladné ióny. Obaja sú pre telo nevyhnutné. Zatiaľ čo sodík nájdete mimo buniek, draslík sa nachádza vo vnútri. V mnohých telových procesoch tieto ióny svoje pôsobenie vzájomne vyrovnávajú. Dostatok draslíka v jedálničku je preto ďalším dôležitým faktorom pre celkovú rovnováhu pôsobenia sodíka v tele.

Vysoký obsah draslíka má čerstvé ovocie a zelenina, ďalej strukoviny, mliečne výrobky, orechy, kakao alebo ryby. Zdrojom draslíka môžu byť aj náhradky soli, v ktorých časť sodíka práve draslík nahrádza..

Nedostatok sodíka a SIADH Nedostatok sodíka a SIADH

O nedostatku soli v našej strave nemôže byť reč, preto sa zdá, že nedostatok sodíka nehrozí. U zdravých ľudí to naozaj platí. Napríklad aj pri veľkej fyzickej záťaži, keď ju veľa vypotíme, je jednoduchým spôsobom, ako doplniť sodík, napríklad len vypitie iontového nápoja. 

Existujú ale stavy, ochorenia alebo lieky, ktoré môžu nízku hladinu sodíka v krvi (hyponatrémiu) vyvolať. Spravidla sa ich musí stretnúť viac dohromady. Patrí sem napríklad zlyhanie pečene, srdca alebo obličiek, dlhodobé zvracanie, závažné respiračné choroby, onkologické ochorenia, hypoglykémia, užívanie niektorých liekov ako diuretiká alebo psychofarmaká aj nadmerný príjem tekutín. Niektoré z týchto okolností vyvolávajú SIADH alebo syndrómu neprimeranej sekrécie antidiuretického hormónu, kedy telo neprimerane stráca sodík obličkami.

Znížená hladina sodíka v krvi môže byť veľmi nebezpečná, prejavuje sa únavou, nekľudom a rozvíjajú sa kŕče a kóma, pretože kvôli hyponatrémii môže dojsť až k opuchu mozgu.

Nie je soľ ako soľ

Ako soľ sa všeobecne môže nazývať nielen chlorid sodný, ale mnoho ďalších anorganických aj organických zlúčenín. Napríklad taká Epsomská soľ prezývaná aj horká soľ je v skutočnosti heptahydrát síranu horečnatého. Používa sa na kúpele, po požití má preháňavé účinky. Prirodzene sa nachádza v niektorých minerálnych vodách, ktoré sú známe práve svojimi preháňavými vlastnosťami. Napríklad Glauberova soľ alias dekahydrát síranu sodného sa využíva v priemysle.


Soľ a zdravie Soľ a zdravie

Použitie soli sprevádza ľudstvo od nepamäti. Soľ pomáhala uchovať potraviny, bola tiež starovekým prostriedkom na čistenie rán. Na podporu zdravia sa ale využíva aj dnes napríklad vo forme morských vôd alebo ako kúpeľová soľ.

Jedlé soli

Druhy kuchynskej soli sa medzi sebou líšia spôsobom získavania i spracovaním:

 • Morská soľ získaná odparovaním morskej vody obsahuje okrem chloridu sodného aj ďalšie minerály. Je v nej napríklad prirodzene obsiahnutý jód.
 • Jedinečným typom morskej soli je tzv. Maldonská soľ. Ide o tradične spracovávanú britskú morskú soľ veľmi vysokej kvality.
 • Ako kamenná soľ sa nazývajú druhy soli získavané ťažbou v soľných ložiskách a následnou úpravou.
 • Himalájska soľ je špeciálnym typom kamennej soli ťaženej v oblasti Himaláje. Je známa vďaka svojej prirodzene ružovej farbe, ktorú má vďaka prímesi oxidu železitého. Obsahuje aj prímesi ďalších minerálov a spravidla nie je nijako prečisťovaná.
 • Čierna soľ (tiež Kala Namak alebo Sanchal) je tradičná indická soľ vulkanického pôvodu. Pretože nie je rafinovaná, obsahuje veľké množstvo sírnych zlúčenín, ktoré jej prepožičiavajú typickú príchuť.
 • Vákuovaná soľ je soľou získanou z podzemných ložísk pomocou jej rozpustenia na nasýtený roztok (soľanku) a následnej kryštalizácie.
Jodizovaná soľ

V strednej Európe je bežný nedostatok jódu. Nemáme prístup k moru a morskej soli, ktorá ho prirodzene obsahuje. Ani konzumácia morských rýb nie je v našich zemepisných šírkach každodennou záležitosťou. Situáciu s nedostatkom jódu preto rieši jodizácia soli. Soľ s jódom musí obsahovať aspoň 27 mg jódu v 1 kg soli. Vďaka tomuto opatreniu môžeme mať ľahko v jedálničku dostatok jódu, ktorý zaistí správne fungovanie štítnej žľazy a prevenciu strumy. Odporúčaná denná dávka jódu je 150 mikrogramov.

Morská voda

Slané roztoky alebo morské vody môžu byť každodenným pomocníkom v starostlivosti o naše sliznice. Hypertonické morské vody vo forme nosných sprejov s vysokým obsahom solí pomáhajú pri opuchnutej nosovej sliznici počas nádchy. Izotonická morská voda, ktorá má obsah solí nižší, sa potom hodí na pravidelnú nosnú hygienu. Roztok soli sa používa aj na výplach nosa.

Slanú vodu je možné tiež inhalovať. Pri inhalácii sa zvlhčujú sliznice dýchacích ciest, čo prináša úľavu hlavne ľuďom trpiacim na opakované respiračné infekcie.

Kúpeľové soli

Najslanejším morom je Mŕtve more. Soľ z neho sa okrem iného dá využiť aj ako prísada do kúpeľa. Vďaka nej si benefity morskej vody a jej pôsobenie na koži môžete užívať aj doma. Morská soľ môže byť aj zložkou ďalších kozmetických prípravkov ako šampóny alebo krémy.

Autor: Petra Večeřová


ZDROJE

 • COCORES, James A. a Mark S. GOLD. The Salted Food Addiction Hypothesis may explain overeating and the obesity epidemic. Medical Hypotheses [online]. 2009 [cit. 2024-03-20]. Dostupné z: https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S0306987709004848
 • JISKRA, Jan. Hyponatremie: diagnostický postup a nové léčebné možnosti. Interní medicína pro praxi [online]. 2012 [cit. 2024-03-20]. Dostupné z: https://www.internimedicina.cz/pdfs/int/2012/09/05.pdf
 • Nadměrný přísun soli. Méně solit [online]. [cit. 2024-03-20]. Dostupné z: https://mene-solit.cz/sul-a-zdravi/nadmerny-prisun-soli/
 • Sodík a chlor. NZIP [online]. [cit. 2024-03-20]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/1144-sodik-a-chlorid
 • Sůl nad zlato? Česká průmyslová zdravotní pojišťovna [online]. [cit. 2024-03-20]. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/2247-0-Sul-nad-zlato.html
 • ŠAMÁNEK, Milan. Doporučení pro diagnostiku a léčbu hypertenze v dětství a dospívání.Česká kardiologická společnost [online]. 2009 [cit. 2024-03-20]. Dostupné z: https://www.kardio-cz.cz/data/upload/hypertenze_v_dtstvi_a_dospivani.pdf

Prípravky do kúpeľa Himalajská soľ

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ALLNATURE Himalájska soľ ružová hrubá 1000 g

 • ALLNATURE 2+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

3,29 €

NAJTELO Farmaceutická soľ vysoko čistá NaCl 1000 g

Skladom v e‑shope

3,49 €

VINCENTKA Bylinné pastilky 18 kusov

Skladom v e‑shope

4,39 €

KAWAR Soľ z mŕtveho mora kúpeľová soľ vrecko 1000 g

Skladom v e‑shope

4,59 €

LIVSANE Morská voda nosový vyplachovací sprej hypertonický 120 ml

 • LIVSANE 3+1 zadarmo

Skladom v e‑shope

8,59 €

ALLNATURE Epsomská soľ do kúpeľa 5 kg

 • ALLNATURE 2+1 zadarmo

Nedostupné

13,89 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  20. 01. 2022

  Môže sa Kawar soľ použiť aj u malých 3 ročných detí?

  Dobrý deň je táto soľ z mŕtveho mora vhodná pre trojročné dieťa do kúpeľa?
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Ja osobne by som malému dieťaťu skôr nepoužívala. Výrobca odporúča u ľudí  s veľmi citlivou pokožkou a malých detí  použitie konzultovať s lekárom. Pre malé deti odporúčam prípravky vhpodnejšie pre nich - TOPNATUR Ovsený kúpeľ pre deti 6 x 25g alebo WELEDA Nechtíkový kúpeľ s bylinkami 200 ml

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  13. 12. 2022

  Môže sa Allnature Epsomská soľ použiť aj na peeling tela?

  dobry den, 
  prosim vas pekne epsomska sul od alinature sa moze pouzivat aj ako peeling v saune? dakujem pekne vopred za vasu odpoved

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Allnature epsomská soľ sa  môže používať na vnútorné a vonkajšie použitie.

   Vnútorne sa môže používať pri zápche u dospelých:  stačí rozmiešať 2-6 lyžičiek epsomskej soli (10-30 g) v 250 ml vody a ihneď vypiť. Účinok sa dostaví v rozmedzí od 30 minút do 6 hodín.

   

  Vonkajšie sa môže použiť do kúpeľa alebo na peeling.

  Kúpeľ: napustite vaňu teplou vodou a prisypte epsomskú soľ. Na každých 25-30 kg váhy pripadá pol hrnčeka (1 dcl) soli. Do soli môžete primiešať vhodný esenciálny olej

   

  Peeling: nasypte malé množstvo soli do dlane, navlhčite a vmasírujte do pokožky. Môžete to použiť aj v saune. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  04. 10. 2023

  Je LIVSANE Morská voda baby izotonická vhodná aj na každodenne používanie?

  Dobrý deň, chcem sa opýtať či sa u deti môže tento roztok používať každý deň ako prevencia ? Ďakujem za odpoved 
  LIVSANE Morská voda baby izotonická 30 ml

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  LIVSANE Morská voda baby izotonická 30 ml je vhodná na dlhodobé používanie v rámci pravidelnej hygieny nosovej dutiny,  na hydratáciu a obnovu prirodzenej vlhkosti nosovej sliznice (kúrenie, klimatizácia), ako  podporná terapia nádchy, sínusitídy alebo ako doplnková liečba pri alergickej rinitíde. Môže sa aplikovať do každej nosovej dierky tak často, ako je to potrebné. Neobsahuje hnací plyn /mechanický rozprašovač/.  Je vhodná  pre deti od narodenia. Neobsahuje žiadne  konzervačné látky. Po otvorení je potrebné spotrebovať do 1 mesiaca. Z hygienických dôvodov by sa mal nosový adaptér opláchnuť vlažnou vodou po každom použití.

   

  V prípade záujmu si ju môžete u nás zakúpiť. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.