Mám obličkové kamene? Prečo vznikajú a ako sa liečia

MÁM OBLIČKOVÉ KAMENE? PREČO VZNIKAJÚ A AKO SA LIEČIA

Obličkové alebo aj močové kamene patria medzi časté zdravotné problémy. Stretáva sa s nimi 5-10% ľudí, častejšie muži ako ženy. Najviac kamene v obličkách trápia ľudí vo veku 30 – 50 rokov. Pacienti, ktorí sa obličkových kameňov zbavili, majú asi 50% pravdepodobnosť, že sa im tieto problémy niekedy vrátia. Ako bolí obličkový kameň? U obličkových kameňov príznaky pokrývajú celú škálu od úplne bezpríznakového priebehu až po bolestivé obličkové koliky. Poďte z nášho článku vypátrať u obličkových kameňov príčiny vzniku, aké je riešenie a ako sa nabudúce starať o svoje obličky a tým pádom aj ako predísť vzniku močových kameňov.

  • Močové cesty a obličky
  • Choroby

10 minút čítania


Obličky Obličky

Obličky patria medzi párové orgány. Uložené ich máme retroperitoneálne teda vzadu v dutine brušnej za blanou pobrušnicou. Zaujímavosťou je, že ľavá oblička je o trochu vyššie ako pravá. Veľkostne má ľudská oblička okolo 11–12 centimetrov. Napriek tomu sa obličkami dokáže pretočiť cez 220 litrov krvi za jediný deň!

Funkcia obličiek

Obličky sú hlavným orgánom vylučovacej sústavy. Vnútri obličkových buniek prebieha filtrácia krvi od odpadových látok vznikajúcich hlavne metabolizmom živín a prácou našich svalov. Napriek tomu, že týchto odpadových látok vás obličky efektívne zbavujú, zároveň zadržiavajú telu prospešné živiny ako minerály, glukózu alebo bielkoviny. Táto čistiaca funkcia nie je ale jediná vec, na ktorú sa obličky špecializujú. Čo sú ďalšie úlohy obličiek?

  • regulácia tlaku krvi,
  • tvorba erytropoetínu stimulujúceho funkciu kostnej drene a tvorbu červených krviniek,
  • aktivacia vitamínu D,
  • regulácia pH a acidobázickej rovnováhy tela.

​Obličkové kamene ​Obličkové kamene

Obličkové konkrementy, kryštáliky alebo jednoducho kamene vznikajú vo chvíli, keď je moč príliš koncentrovaná alebo kyslá. Za takých podmienok niektoré zlúčeniny v koncentrovanom moči vykryštalizujú a vytvoria zárodok obličkového kamienka. Takýto močový kamienok môže postupne narastať a zväčšovať sa bez toho, aby o ňom mal jeho nositeľ najmenšie potuchy.

Ako poznám, že mám obličkové kamene?

Vo veľkom množstve prípadov pacient prítomnosť obličkových kameňov nijako nepociťuje a ich prítomnosť sa odhalí náhodne pri vyšetrení. Obličkový kameň môže mať rôzne tvary a veľkosti. Pokiaľ ide o drobné kamienky a kryštalizačné jadrá, označujú sa ako obličkový alebo močový piesok. Tento piesok v obličkách alebo aj malé kamene do 5 mm môžu z tela odísť prirodzenou cestou. Pri veľkých močových kameňoch s priemerom 6 mm a väčších to už nemusí byť pravidlom.

Pokiaľ sa väčší obličkový kameň vzprieči v močových cestách a začne brániť odtoku moču, môže vyvolať rôzne nepríjemné symptómy:

  • bolesť v bedrách na strane, kde je postihnutá oblička (môže sa zhoršovať po fyzickej námahe),
  • časté nútenie na močenie,
  • krv v moči,
  • netvorenie moču (anúria),
  • nevoľnosť,
  • horúčka,
  • kolikovitá bolesť.

Ako vyzerá kolikovitá bolesť? Ako vyzerá kolikovitá bolesť?

  • silná, záchvatovitá bolesť v boku vystreľujúca dole v oblasti obličiek a podbrušku, úľavu neprináša žiadna zmena polohy
  • nevoľnosť – objavuje sa zvracanie aj hnačka.

Obličkovú koliku vyvolá močový kamienok, ktorý vycestuje z obličiek a v močovode blokuje priechod moču. Keď sa kamienok dostane do močového mechúra, bolesť ustúpi. Následne sa môže objaviť bolesť pri močení alebo krv v moči, ako kamienok prejde močovou trubicou von z tela. Počas tohto stavu hrozí vysoké riziko znepriechodnenia močových ciest (obštrukcia) a infekcie močových ciest až zápal obličiek! Pri obličkovom záchvate prvú pomoc v domácich podmienkach možno poskytnúť len ťažko, vyhľadajte preto ihneď lekára..

Liečba obličkových kameňov Liečba obličkových kameňov

Pri obličkovej kolike musí zasiahnuť lekár. Konkrétna liečba močových kameňov závisí od ich veľkosti a počtu. Lekár pri vyšetrení posúdi situáciu a odporučí konzervatívny alebo operačný prístup.

Konzervatívna liečba

Konzervatívna liečba obličkových kameňov zahŕňa podávanie liekov (spasmolytik, liekov na rozpúšťanie močových kameňov, analgetík) za súčasne zvýšeného pitného režimu. Ide teda o spôsob, ako vymočiť obličkový kameň. Odporúča sa pri malých močových konkrementoch (obvykle do 5 mm), ktoré sú v polohe, z ktorej sa môžu prirodzene odplaviť.

Počas konzervatívnej liečby je nutné podstupovať pravidelné kontroly. Pokiaľ na obličkové kamene liečba touto metódou nezaberie počas 4–6 týždňov, pristupuje sa k chirurgickým spôsobom riešenia.

Chirurgická liečba

Operačné riešenie močových kameňov zahŕňa litotrypsu (rozbitie obličkových kameňov rázovou vlnou) alebo ošetrenie laserom. Obličkový kameň sa týmto spôsobom rozdelí na menšie úlomky, ktoré môžu samovoľne prejsť močovými cestami. Ďalšou možnosťou je vybratie konkrementov endoskopicky či priame operačné odstránenie kameňov.

Prečo močové kamene vznikajú? Prečo močové kamene vznikajú?

Prečo vlastne obličkové kamene (odborne urolitiáza) vznikajú? Riziko ich tvorby zvyšuje mnoho faktorov:

  • Nedostatočný či nepravidelný pitný režim,
  • nadmerný príjem soli,
  • nadmerný príjem vápnika,
  • nadváha,
  • nezdravé stravovacie návyky,
  • časté infekcia močových ciest.

Sklon na tvorbu močových kameňov môže byť tiež čiastočne geneticky podmienený a teda aj dedičný.

Prevencia vzniku obličkových kameňov

Medzi príčinami vzniku močových kameňov je veľa vecí, ktoré dokážete zdravým životným štýlom ovplyvniť. A rozhodne sa dbať na zdravie obličiek a prevenciu močových kameňov oplatí. U ľudí, ktorí sa s močovými kameňmi liečili, sa totiž problémy môžu opakovať. Dodržujte preto niekoľko zásad prevencie ich tvorby: správny pitný režim, diétne opatrenia a redukciu stresovej záťaže.

Dostatočný príjem tekutín Dostatočný príjem tekutín

Pitný režim hrá v tvorbe močových kameňov ústrednú úlohu. Príliš koncentrovaný moč je totiž základom ich tvorby. Dostatok tekutín počas dňa pite priebežne po malých dávkach. Odborníci odporúčajú napiť sa každé 2–3 hodiny. Napiť sa musíte aj pred spaním, prípadne aj v priebehu noci, pokiaľ si idete odskočiť. Moč je totiž najkoncentrovanejšie ráno a teda aj riziko kryštalizácie močových kameňov je v tejto dobe najvyššie. Dostatočnú hydratáciu spoznáte podľa farby moču, ktorá smie byť len svetlo žltá.

Farba moču

Koľko toho za deň vypiť? Všeobecne sa odporúča piť aspoň 2,5 litra tekutín. Hodnota je to ale orientačné. Pokiaľ ťažko fyzicky pracujete alebo je horúco, musíte pitný režim navýšiť o stratené tekutiny. Tiež pri zvýšenej teplote alebo horúčke, hnačke alebo zvracaní, musíte pitný režim navýšiť. Preto je orientačná kontrola hydratácie organizmu podľa farby moču ideálnym vodítkom, ktoré vás pri nedostatočnom príjme tekutín rýchlo varuje.

  • Čo piť na prevenciu močových kameňov?

Pitný režim by mal byť predovšetkým pestrý. Jednu polovicu má tvoriť čistá voda. Druhú polovicu pitného režimu poskladajte z minerálnych vôd bohatých na horčík, mlieka, bylinkového čaju alebo aj zriedenej ovocnej šťavy.

  • Vyhnite sa týmto nápojom:

Nevhodné sú pre vás nápoje s vysokým obsahom kofeínu ako zrnková káva alebo silný pravý čaj. Ďalej nie je vhodné kakao kvôli vysokému obsahu oxalátov. Rovnako tak koncentrované ovocné šťavy alebo víno. Vyhýbajte sa alkoholickým nápojom. Pozor si ale dajte aj na minerálne vody, ktoré majú vysoký obsah vápnika a sodíka.

Obličkové kamene na príklade coly

Zvýšenie rizika vzniku obličkových kameňov je možné prezentovať napríklad na kolových nápojoch. Všeobecne je o nich známe, že do zdravého pitného režimu priamo nepatria. Obsahujú veľké množstvo cukru, kofeín a kyselinu fosforečnú, ktorá im dodáva nielen veľmi kyslé pH, ale aj značný obsah fosfátov. Ako môže ovplyvňovať vznik obličkových kameňov cola?

- kyslé pH uľahčuje kryštalizáciu solí v obličkách,
- kofeín má mierny diuretický účinok, ktorý prispieva k dehydratácii a tým aj vyššej koncentrácii moču,
-nadmerný príjem cukrov môže tiež pri prekročení obličkového prahu pre glukózu prispievať k dehydratácii,
-cukry tiež podporujú vylučovanie vápnika, ktorý sa na tvorbe močových kameňov môže podieľať
- v neposlednom rade nadmerný príjem cukrov zvyšuje riziko zápalov a močových infekcií ktoré sú rizikovým faktorom vzniku obličkových kameňov.

Obličková diéta Obličková diéta

Veľmi významným rizikovým faktorom vzniku obličkových kameňov je obezita. Okrem zloženia jedálnička je teda aj dôležité jeho celkové nastavenie, ktoré musí viesť k udržaniu zdravej hmotnosti, prípadne redukcii váhy.

Strava by mala byť veľmi pestrá. Vyhýbajte sa nadmernému soleniu (tj nadmernému príjmu sodíka; údeniny, syry, polotovary, konzervy...) a nadbytku živočíšnych bielkovín (nevhodné sú najmä vnútornosti). Denná dávka bielkovín pri obličkovej diéte sa obvykle pohybuje medzi 0,8 – 1 g bielkovín na kilogram telesnej hmotnosti.

V zdravých medziach je nutné držať aj príjem vápnika (mliečne výrobky, strukoviny, mandle, brokolica...). Príjem vápnika za deň nemá presiahnuť množstvo vápnika obsiahnuté asi v 3/4 litra mlieka. Nezabudnite, že veľa vápnika obsahujú aj niektoré antacidá na pálenie záhy alebo niektoré minerálky.

Ochranný účinok pred tvorbou obličkových kameňov má dostatočný príjem horčíka.

Diéta na mieru podľa druhu obličkového kameňa

Každý zachytený obličkový kamienok lekár posiela do laboratória. Rozbory prezradia, z akých látok sa kameň skladá. Výsledky potom určia napríklad to, čo viedlo k tvorbe kamienka a či hrozí tvorba ďalších. V prípade obličkových kameňov zo šťavelanov a kyseliny močovej potom prichádza na rad špecifické diéty:

  • Kamene z kyseliny močovej (urátové konkrementy)

Obličkové kamene z kyseliny močovej ukazujú na zvýšené hladiny tejto kyseliny. Kyselina močová v tele vzniká metabolizmom purínov, ktorých zdrojmi sú červené mäso, údeniny, vnútornosti alebo čokoláda. Okrem nich je nutné z jedálnička vyradiť alkohol. Výrazne obmedzte aj bravčové a hydinové mäso, červenú repu, figy, strukoviny a špenát. Obličkové kamene z kyseliny močovej sa nájdu asi u 10% pacientov. Vysoká hladina kyseliny močovej okrem močových kameňov vedie aj k rozvoju dnavej artritídy.

Zvýšenie kyseliny močovej v krvi sprevádza aj chudnutie. Znižovanie hmotnosti by preto malo prebiehať postupne a udržateľne, nie rýchlymi a drastickými diétami. Súčasne aj pri chudnutí nezabúdajte na dôležitosť pitného režimu.

  • Šťavelanové kamene (kalciumoxalátové konkrementy)

Obličkové kamene z vápenatých solí kyseliny šťaveľovej sú bezkonkurenčne najčastejším typom močových kameňov. Lekári práve tento druh kamienkov odhalia až v 80% všetkých prípadov. Tieto konkrementy sú tvorené šťavelanom – kyslou organickou kyselinou zo šťaveľa, ale obsiahnutou aj v bežných potravinách ako špenát, potraviny zo sóje, kakao, rebarbora, batáty, červená repa alebo arašidy. Problémy s vylučovaním šťavelanov robí tiež užívanie príliš vysokých dávok vitamínu C.

Predchádzanie vzniku zápchy

Neoddeliteľnou súčasťou režimových opatrení pri chorých obličkách je prevencia zápchy. Počas zápchy totiž môže dochádzať k zvýšenému vstrebávaniu toxínov zo zažívacieho traktu, čo následne obličky musia riešiť a predstavuje to pre nich záťaž. Zároveň zápcha je často známkou dehydratácie, ktorá je aj pre oslabené obličky veľmi nebezpečná. V neposlednom rade potom lieky s preháňavým účinkom môžu znamenať pre telo stratu tekutín a tým prehĺbenie dehydratácie a súčasne stratu minerálnych látok. Tú, ako už určite tušíte, budú opäť musieť kompenzovať obličky. Zápche je preto vhodne sa už vopred vyhnúť pomocou režimových opatrení:

  • pravidelný pitný režim
  • jedálniček bohatý na vlákninu
  • pravidelný pohyb

Redukcia stresu Redukcia stresu

Stresová reakcia sa premieta do celého tela, teda aj do obličiek. Vyhýbajte sa preto predovšetkým chronickému stresu a dbajte na dostatočný spánok.

Tiež pravidelný pohyb je dôležitou súčasťou starostlivosti o zdravie obličiek i celého tela. Pohybová aktivita trvajúca 30–60 minút 3x do týždňa pomôže zvýšiť vašu celkovú fyzickú aj psychickú kondíciu. Pohyb tiež prispieva k zníženiu chronického stresu a skvalitnenia spánku. V neposlednom rade je dôležitým nástrojom na udržanie zdravej telesnej hmotnosti. Zaujímajú vás ďalšie benefity pravidelného pohybu? Pozrite sa na náš článok, kde sa dozviete viac:

Prejsť na článok ,,Športom k zdraviu''

Je návšteva u lekára nutná?

Ako sa rýchlo zbaviť obličkových kameňov? Iste na túto otázku nájdete mnoho šikovných babských rád. S obličkovými kameňmi ale nie je dobré si zahrávať, pokiaľ sa kamienok vzprieči, môže ohroziť zdravie a funkciu celej obličky. Napriek tomu, že je veľmi dôležité sa o svoje obličky starať, s močovými kamienkami sa zverte do rúk lekára, ktorý pomocou zobrazovacích metód dokáže stav priebežne kontrolovať a zabrániť zhoršovaniu alebo závažným komplikáciám, kedy je operácia obličkových kameňov najlepším riešením.

Lieky na obličky a pohlavné orgány Lieky na zápal močových ciest a obličiek

Autor : Petra Večeŕová


ZDROJE

  • Urolitiáza – onemocnění močovými kameny. Česká urologická společnost ČLS JEP [online]. Dostupné z: https://www.cus.cz/pro-pacienty/diagnozy/urolitiaza-onemocneni-mocovymi-kameny/
  • LEDVINOVÉ KAMENY [online]. FAKULTNÍ NEMOCNICE OLOMOUC. [cit. 2023-11-29]. Dostupné z: https://www.fnol.cz/pdf/pacientske_brozurky/UROL_Ledvinove%20kameny.pdf
  • Dieta u nemocí ledvin [online]. NÁRODNÍ ZDRAVOTNICKÝ INFORMAČNÍ PORTÁL. [cit. 2023-11-29]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/493-dieta-u-nemoci-ledvin
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ROWATINEX kvapky 10 ml

Nedostupné

8,09 €

APOTHEKE Brusnicový čaj na močové cesty 20 x 1,5 g

Skladom v e‑shope

3,09 €

GREŠÍK Čaj kapucínka semeno 50 g

Nedostupné

3,29 €

EDENPHARMA Kapucínka väčšia roztok 100 ml

Skladom v e‑shope

8,29 €

CANEPHRON 60 tabliet

Skladom v e‑shope

10,69 €

NEFROPHAN Leuco diagnostické prúžky na moč 50 ks

Nedostupné

9,19 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Zdravotnícke pomôcky
    30. 10. 2020

    Ktorý diagnostický test stanoví prítomnosť bielkovín a krvi v moči?

    Dobrý deň, chcem sa opýtať, keď chcem kontrolovať hladinu bielkoíin a krvi v moči, tak si mam kúpiť test Heaphan, alebo od Kompavy 3 TEST, alebo mate aj nejaky ony ? Ktory je lepsi ? Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Ak potrebujete zistiť hladinu bilekovín a krvi v moči, použite HEXAPHAN 1x50ks . Testovacie močové prúžky sú určené na stanovenie nasledovných parametrov v moči: pH, PRO (bielkoviny), GLU (glukóza), UBG (urobilinogén),KETO  (ketolátky) a HEMO (hemoglobín). Alternatívou je použitie PENTAPHAN 50ks. Testovacie močové prúžky sú určené na stanovenie nasledovných parametrov v moči: pH, PRO (bielkoviny), GLU (glukóza),KETO (ketolátky) a HEMO (hemoglobín). 

     

    Kompava 3-TEST INDIKAČNÝ PAPIERIK 1ba sú testovacie prúžky (indikačné papaieriky) určené na autodiagnostiku. Sú určené na rýchle stanovenie: proteínu, glukózy  a pH v moči . Nestanoví Vám prítomnosť hemoglobínu v moči. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Močové cesty
    17. 03. 2021

    Bolesť v lonovej oblasti po zápale močových ciest

    Dobrý deň,

    pred dvoma týždňami som dostala zápal močových ciest, ktoré som riešila u lekára stým, že som dostala antibiotiká SUPRAX a taktiež som si v lekárni kúpila doplnky ako D-manózu. Zápal po týždni prešiel avšak začala som mať bolesť dole ako je lonova kosť a viac smerom doľava. Navštívila som gynekológa a ten zhodnotil, že to z tohoto hľadiska nieje. Chcem sa spýtať či je nejaký voľnopredajný liek, ktorý by polavil bolesť. Za odpoveď ďakujem.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Váš problém by bolo vhodné odborne konzultovať s lekárom. Nemôžu byť príčinou bolesti obličkové alebo močové kamene? Ak sú obličkové kamene menších rozmerov,   nespôsobujú  žiadne ťažkosti. Väčšie kamene však môžu zablokovať močové cesty, vyvolať  silnú kolikovú bolesť,nevoľnosť a vracanie, nutkanie na močenie  a krvácanie (krv v moči býva jedným z najčastejších prejavov tohto ochorenia). Bolesť sa objaví náhle a je veľmi intenzívna a stupňuje sa až do neznesiteľných kŕčov. Zvyčajne ju cítiť v chrbte alebo v boku pod rebrovou kosťou a vystreľuje až do dolnej časti brucha alebo slabín. V tom prípade by som Vám odporučila užívať ROWATINEX gtt 1x10ml ( dostupná je aj tabletová forma). Odporúčam Vám aj pitie harmančekového čaju JUVAMED RUMANČEK KAMILKOVÝ - KVET kvet 40g. Pokiaľ príčinou bolesti sú neuropatie (postihnutie nervov v danej oblasti),  odporúčam vám užívam liek Milgammu MILGAMMA 50 tabliet.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    13. 09. 2022

    Časté močenie

    Dobry den, prosim o radu. Existuje nieco na podporu zdravia, vydrze mocoveho mechura? V poslednom case vydrzim tak 1,5 hodiny bez toalety. Ked som v strese alebo cestujem, je to este menej ( mavam akoby nutkanie na mocenie). Davam na seba pozor,aby som neprechladla, aj sa zdravo stravujem. Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Pri problémoch s častým močením, ktoré sú spôsobené chronickým zápalom močových ciest Vám odporúčam kombinovaný prípravok SWISS NATUREVIA UroPerfect manoza rapid 10 vrecúšok s rýchlym a spoľahlivým účinkom pri problémoch v močových cestách. Obsahuje optimálnu kombináciu vysokej dávky D-manózy, koncentrovaného brusnicového extraktu s vysokým obsahom proanthokyanidínov a zlatobyle na podporu zdravia močových ciest a mechúra. Obohatený o vitamín D, ktorý podporuje imunitný systém. Je vhodný pri akútnych problémoch, ale aj dlhodobo (1 sáčok denne pre správnu činnosť močových ciest. Vhodnou altrenatívou je SWISS NATUREVIA mega brusnice so zlatobyľou 60 kapsúl alebo BLOKURIMA Uro+ 180 tabliet.

     

    V prípade, že problém súvisí skôr  s hyperaktivitou močového mechúra (náhla potreba vyprázdnenia močového mechúra (nazývaná nutkanie na močenie), potreba vyprázdnenia močového mechúra častejšie než obvykle (nazývaná zvýšená frekvencia močenia), je potrebné navštíviť  lekára, kt. Vám predpíše lieky na hyperaktívny močový mechúr. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.