ČO NA OPUCHNUTÉ NOHY A ČLENKY
Opúchanie nôh patrí medzi symptómy, ktoré nás upozornia na to, že v našom tele prebieha chorobný proces a môže nám bez ďalšieho odborného vyšetrenia spôsobiť aj vážnejšie zdravotné ťažkosti. Najčastejšie je spojené s nedostatočnosťou ciev alebo obličiek, ochorením srdca, hromadením lymfy v dolných končatinách. Môže však vzniknúť aj v dôsledku poranenia alebo zlomenia kostí. Opúchanie nôh sa môže objaviť aj ako následok dlhého státia alebo sedenia, či dôsledok nezdravého životného štýlu, nepredstavuje však žiadne zdravotné riziko.
8 minút čítania
Čo je opuch?
Opuch (edém) je viditeľné alebo hmatateľné zdurenie časti tela, pri ktorej dochádza k nahromadeniu tekutiny v podkoží. Opuch môže byť generalizovaný alebo lokalizovaný, keď je postihnutá len niektorá časť tela. Ak sa objaví náhle vo veľmi krátkom čase, je signálom život ohrozujúceho zdravotného stavu a vyžaduje neodkladnú návštevu lekára.
Príčina opuchu nôh
Príčinou opuchnutia nôh je najčastejšie :
- Chronická žilová nedostatočnosť
- Lymfedém (stagnácia lymfy)
- Problémy so srdcom
- Nedostatočnosť obličiek
- Porucha činnosti pečene
Okrem uvedených príčin, nohy môžu opúchať pri nadváhe a obezite, pri nadmernom príjme solí, pri dlhodobom státí či dlhodobom sedení, ale aj ako nežiaduci účinok pri užívaní niektorých liekov.
Najčastejšie ochorenia spojené s opuchom končatín
1. Chronická žilová nedostatočnosť (chronická venózna insuficiencia CHVI) je stav, keď žilové ochorenie na dolných končatinách sprevádza chronická stáza krvi a zvýšený tlak v žilách. Príčinou žilovej nedostatočnosti sú poruchy mikrocirkulácie, prítomné kŕčové žily, poškodenie žilových chlopní (zápal, žilová trombóza) a nedostatočná činnosť žilového endotelu. Opuch pri chronickom venóznom ochorení sa nazýva flebedém – môže byť asymetrický, podlieha dennému rytmu, k zhoršeniu stavu dochádza vo večerných hodinách. Prítomné sú aj varixy a pigmentové zmeny na koži, nezriedka sa môžu objaviť aj nočné kŕče. Ťažkosti zvyčajne ustupujú počas chôdze.
2. Lymfedém je chronické ochorenie lymfatického systému, ktoré má progredujúci charakter. Ide o intersticiálny edém bielkovinového charakteru, ktorý vzniká pri nedostatočnej činnosti lymfatického systému. Výsledkom je stagnácia lymfy, ktorá vedie k hromadeniu proteínov a ďalších látok v interstíciu, k zápalovým zmenám a ukladaniu fibrotických vlákien v interstíciu. Lymfedém sa prejavuje opuchom dolných končatín v dôsledku stagnácie lymfy. Postihnutá je väčšinou len jedna jedna končatina, ktorá je objemovo asymetrická v porovnaní so zdravou končatinou. Koža postihnutej nohy je suchá, postupne vzniká keratóza (hrboľatá koža).
3. Srdcové zlyhanie je stav, pri ktorom srdce nie je schopné udržať svoj minútový objem a následne vyhovieť potrebám jednotlivých orgánov. Chronické zlyhávanie srdca býva spojené s pomalým a dlhodobým opúchaním dolných končatín. U chodiacich pacientov sú edémy lokalizované na dolných končatinách, u ležiacich pacientov v krížovej oblasti. Pri akútnom zlyhaní srdca vzniká opuch oboch dolných končatín náhle.
4. Porucha činnosti pečene spôsobená cirhózou a zápalovými procesmi prebiehajúcimi v pečeni môže tiež spôsobiť opuch dolných končatín. Na rozdiel od srdcového zlyhania dochádza k opuchnutiu jednej dolnej končatiny.
5. Obličková nedostatočnosť (renálna insuficiencia) je stav, keď obličky nie sú schopné udržať homeostázu vnútorného prostredia. Vznikajú opuchy na viacerých častiach tela. Najčastejšie je postihnutá tvár, očné viečka a oblasť lýtok pod kolenami.
Opúchanie nôh v tehotenstve
Opuch nôh predovšetkým vo vyšších štádiách tehotenstva dokáže znepríjemniť život nejednej tehotnej ženy. Mierne opuchy v posledných týždňoch tehotenstva sú normálne, hlavne vo večerných hodinách a ku koncu dňa, pretože sa počas tehotenstva zadržiava v tele ženy viac vody než zvyčajne. Okrem opuchu dolných končatín, môže dôjsť k opuchu prstov, zápästia a predlaktia.
Výrazné opuchanie nôh, členkov a predkolenia môže upozorniť na komplikáciu preeklampsie alebo eklampsie. Preeklampsia je jedna z častých komplikácií v posledných štádiách tehotenstva. Medzi varovné signály, ktoré na na ňu upozornia patria : zvýšený krvný tlak nad 140/90, náhle zvýšenie hmotnosti, opuchy členkov, nôh a rúk a prítomnosť bielkovín v moči. Tento stav vyžaduje dôkladnú odbornú starostlivosť. Bez náležitej liečby môže preeklampsia prejsť do ohrozujúceho stavu eklampsie, pri ktorej sú prítomné aj kŕče.
Opuch členka
Opuch členka v dôsledku poranenia, podvrtnutia alebo zlomeniny býva častou komplikáciou, ktorá dokáže vyradiť z aktívnej činnosti malých a veľkých športovcov. Zranenie členka sprevádza aj lokalizovaná intenzívna bolesť. Príčinou opuchu členka okrem zranenia môže byť porucha cirkulácie krvi, žilová nedostatočnosť, problémy so srdcom ale aj dôsledok celodenného státia alebo sedenia v zamestnaní. V dôsledku poranenia členka dochádza v postihnutej oblasti k natiahnutiu svalov a väzív, pri obehových problémoch k viditeľnému nahromadeniu tekutiny v medzibunkových priestoroch, najmä v podkoží alebo v niektorých tkanivách.
Čo pomáha na opuchnuté nohy a členky
Nebolestivý opuch, bez pigmentačných zmien a ďalších sprievodných príznakov, napríklad po dlhšom státí, v letných mesiacoch odíde sám bez potrebnej liečby, Zmierniť ho pomôžu aj studené obklady alebo vlažný kúpeľ na unavené nohy.
Opuchy v dôsledku primárnych ochorení nezmiznú samé z večera do rána, ale vyžadujú dôkladné odborné vyšetrenie. Správne zvolená liečba závisí od správnej diagnostiky ochorenia, ktoré zapríčiňuje opuch končatín.
1. Liečba chronickej žilovej nedostatočnosti
Cieľom liečby chronickej žilovej nedostatočnosti a jej komplikácií je zmenšiť celkovú dennú expozíciu zvýšeného žilového tlaku režimovými opatreniami (redukcia telesnej hmotnosti, skoncovanie s fajčením, úprava životosprávy, primeraná pohybová aktivita, cievna gymnastika, vykladanie nôh nad úroveň srdca, ktoré urýchli prúdenie krvi z končatín.
Základom liečby je kompresívna terapia pomocou kompresívnych pančúch, ktoré svojím kompresívnym pôsobením zužujú priemer žíl a zvyšujú rýchlosť krvi. Zároveň sa vďaka zvýšenému tkanivovému tlaku uľahčuje reabsorpcia. Kompresívna liečba sa odporúča skombinovať s medikamentóznou liečbou venofarmakami podávanými celkovo a lokálne aplikáciou na postihnutú oblasť na zmiernenie opuchu. Prevažne ide o gély, ktoré navyše vďaka chladivému efektu uľavujú od bolesti a pocitu ťažkých nôh.
Venofarmaká zlepšujú mikrocirkuláciu (zužujú kapilárnu lámavosť a mikrocirulačné stázy, znižujú produkciu mediátorov zápalu a adhéziu leukocytov) a spätný návrat krvi (podporujú zmenšenie opuchov, zvýšenie prísunu krvi do periférnych častí tela). Ako venofarmaká sa najčastejšie používajú prírodné alebo chemicky upravené prírodné flavonoidy (rutozid – ASCORUTIN, troxerutín VENORUTON), extrakty alebo izolované látky zo semien pagaštana konského (aescín) alebo chemické látky.
Ak pacienta trápia väčšie zdravotné ťažkosti, odporúča sa chirurgický zákrok. Najčastejšie sa vykonáva sklerotizácia. Liečba chronickej žilovej nedostatočnosti patrí do rúk špecialistu na cievy - angiológa, ktorý indikuje optimálnu liečbu zodpovedajúcu aktuálnemu štádiu ochorenia.
2. Liečba lymfedému
Vzhľadom na to, že lymfedém je chronický a nevyliečiteľný, cieľom liečby lymfedému je stabilizácia a redukcia nadmerného množstva lymfy z intersticiálnych priestorov pomocou komplexnej degongestívnej liečby, ktorá zahŕňa manuálnu lymfodrenáž, pneumatickú kompresívnu terapiu prístrojom, bandažovaním a kompresívnymi pančuchami.
Manuálna lymfodrenáž vykonaná vyškoleným personálom je špeciálny súbor hmatov zameraných na podkožné oblasti s cieľom redukovať opuch končatiny. Manuálnu lymfodrenáž dopĺňa prístrojová lymfodrenáž postihnutej oblasti za použitia vopred nastaveného tlaku. Na kompresiu sa spočiatku používajú špeciálne návleky s odstupňovaným tlaku od periférii k centrálnej časti. Končatiny sa musia aj bandážovať 2-3 vrstvami krátkoťažných elastických obväzov. Po maximálnej redukcii opuchu sa na udržanie stavu nasadzujú elastické kompresívne pančuchy II a III triedy.
Komplexná dekongestívna liečba je doplnená medikamentóznou liečbou vhodnými preparátmi - mikronizovaným diosmínom (DETRALEX) a enzymoterapiou (WOBENZYM). Liečba lymfedému vyžaduje dobrú spoluprácu pacienta s pravidelným používaním kompresívnych pančúch a aj úpravou životosprávy, ktorá pomôže zlepšiť alebo predĺžiť funkčnosť postihnutej končatiny.
3. Liečba opuchu členkov
Na vyvrtnutý alebo natiahnutý členok, ktorý bolí a opúcha je voľbou č. 1 prikladanie studených obkladov, zamrazených ľadových vreciek z mrazničky alebo octanových obkladov v kombinácii s kľudovým režimom a fixáciou členka elastickým obväzom alebo špeciálnymi bandážami na členok. Na utlmenie bolesti a zápalu je vhodné aplikovať lokálne masť, krém alebo gél.
Na opuchy členkov z dôvodu žilovej nedostatočnosti sú najlepšie špeciálne kompresívne pančuchy v kombinácii s lokálnou aplikáciou gélu. Liečbu je vhodné podporiť aj podávaním systémových venofarmák.
Kardiálna, renálna alebo hepatálna príčina vzniku opuchov je riešená vhodne zvolenou farmakoterapiou indikovanou špecialistom. Súčasťou preskripcie sú aj diuretiká, ktoré pomáhajú vylúčiť prebytočnú vodu von z tela.
Fytofarmaká a bylinky na opuchnuté nohy
Medzi fytofarmaká s venoprotektívnym účinkom, ktoré pomáhajú eliminovať edémy patria :
1. Extrakty zo semena pagaštanu konského alebo z neho izolovaný aescín.
2. Aescín (AESCIN) je zmes látok izolovaných zo semien pagaštanu konského. Má protizápalové a protiedémové účinky. Zmenšuje opuch, znižuje priepustnosť kapilár a zvyšuje cievny tonus. Používa sa pri lokalizovaných opuchoch a zápaloch, pri chronickej cievnej insuficiencii, pri výskyte rozsiahlych poúrazových podliatin a prevencii pooperačných hematómov (podliatin). Zlepšuje vyprázdňovanie varixov (kŕčových žíl) obmedzením presakovania lymfy a zlepšením lymfatického obehu. Môže sa aplikovať lokálne vo forme krémov alebo systémovo vo forme tabliet.
3. Bioflavonoidy (DETRALEX,FLEBAVEN, MOBIVENAL) – rutín, hesperidín, diosmín a kvercetín sú prírodné látky, ktoré stabilizujú krvné kapiláry a zabraňujú ich lámavosti a priepustnosti pre soli a tekutiny.
4. Výťažky z brusnice čučoriedkovej sa používajú na zlepšenie krvnej cirkulácie, pri liečbe a prevencii očných ochorení (retinopatia).
4. Výťažky z červených listov vínnej révy sa používajú na prevenciu a liečbu príznakov chronickej žilovej nedostatočnosti, na kŕčové žily spojené s edémami v dolnej časti nôh, pri pocite únavy a ťažkých nôh.
Odvodniť organizmus a tak zmierniť opuchy dolných končatín vám pomôžu aj čaje na odvodnenie alebo čaje z petržlenu, žihľavy a púpavy.
Ako účinne predchádzať vzniku opuchom?
- Zaraďte do denného režimu pravidelný aktívny pohyb, ktorý rozprúdi vaše telo.
- Udržiavajte si optimálnu telesnú hmotnosť, nadváha a obezita vašim nohám neprospeje.
- Upravte váš jedálniček v prospech zdravších jedál.
- So solením jedál to nepreháňajte, slaným jedlám sa radšej vyhýbajte.
- Dôkladne dodržujte pitný režim.
- Ak vaša práca vyžaduje celodenné státie, urobte si krátke prestávky a snažte sa vyložiť si nohy nad úroveň srdca aspoň na 15 minút, doma si doprajte hydromasáž nôh striedaním studenej a teplej vody v sprche.
- Ak Vás trápia opuchy pravidelne, preventívne noste kompresívne pančuchy.
- Dodajte telu viac horčíka.
- Ak príčinou opuchov sú iné ochorenia, návštevu lekára neodkladajte, správne nastavenou včasnou liečbou opuchom predídete.
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
LIVSANE Aescin 30 mg 30 tabliet
Skladom v e‑shope
4,99 €
LIVSANE Diosmin complex premium 60 tabliet
Skladom v e‑shope
13,99 €
DETRALEX 1000 mg perorálna suspenzia 30 vreciek
Skladom v e‑shope
17,69 €
MOBIVENAL micro 100 + 20 tabliet ZADARMO
Skladom v e‑shope
21,79 €
REFIT Ice gel kostihoj a gaštan 230 ml
Skladom v e‑shope
7,99 €
3M FUTURO Sport bandáž na členok 1 kus
Skladom v e‑shope
16,09 €
VOLTAREN Forte 2,32% gél na bolesť chrbta svalov a kĺbov 180 g
Skladom v e‑shope
16,59 €
ROSENPHARMA Octan sáčky 2 + 2 vrecká
Skladom v e‑shope
2,89 €
Súvisiace otázky z poradne
-
13. 04. 2021
Ktoré prípravky sú vhodné na chronický opuch dolnej končatiny?
Prosim, aky pripravok by ste odporucili na chronicky opuch dolnej koncatiny? Mam uz dlhsie diagnostikovany primarny lymfedem (mierny), bandazujem si nohu atd. Ale v poslednych tyzdnoch doslo k zhorseniu opuchu a chcem vyskusat nejake lieciva. Zacinam uzivat Wobenzym a uvazujem nad Detralexom, pripadne nejakym lokalnym kremom/mastou.
Vopred dakujem pekne. -
25. 11. 2021
Je vhodný Veral gél na opuch členkov?
Dobrý deň, chcem sa vás opýtať : zmierni mi veral opuch členkov?
-
27. 06. 2022
Ktorý masážny gaštanový gél je vhodný na žily, opuch a bolesť kotníkov?
Dobry den ktory je vhodnejsi na zily a opuch kotnikov bolest ? VIRDE Gaštan gél 250 ml,,,,TOPVET Gaštanový masážny gél 250 ml
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Wobenzym je dobrá voľba pre Vás. Liečba lymfedémov si vyžaduje dlhodobú liečbu Wobenzymom, u ktorej sa začína s dávkovaním 2x 10 alebo 3x 7 tabliet denne (po dobu 4 - 5 týždňov), potom sa dávkovanie znižuje na 3x 3 až 5 tabliet denne (najmenej 8 týždňov). Vhodnou doplnovou liečbou je užívanie Detralexu v odporúčanej dávke 2 tablety denne užité ráno. Liečba má trvať najmenej 1 mesiac. Lokálne môžete postihnutú oblasť natierať. gélom PRIESSNITZ Žily a cievy medical 125 ml. Podľa potreby naneste a jemne rozotrite na pokožku unavených, opuchnutých a ťažkých nôh. Veľmi vhodným doplnkom pre vás sú kompresívne pančuchy alebo ponožky, kt. Vám môže predpísať lekár. Delia sa do 4 tried podľa zavážnosti ochorenia. Trieda I a II sú voľnopredajné, trieda III a IV sú viazané na poukaz. Na zakúpenie správnej veľkosti doporučujem navštíviť kamennú lekáreň BENU alebo zdravotnícke potreby, kde Vás správne odmerajú a vyberú správnu veľkosť. Viac o problematike kŕčových zíl a ochorenia ciev sa dožítate v nasledujúcich článkov : AKO UĽAVIŤ OD KŔČOVÝCH ŽÍL a LIEČBA OCHORENIA ŽÍL
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77