Ako uľaviť od kŕčových žíl

AKO UĽAVIŤ OD KŔČOVÝCH ŽÍL

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Odborne nazývame kŕčové žily - varixy. Varixy sú zväčšené, zohýbané a vakovito rozšírené povrchové žily. Najčastejšie sa tvoria na dolných končatinách, pretože sú vystavené ortostatickému tlaku, ale niekedy ich môžeme pozorovať aj inde.

 • Krvný obeh

6 minút čítania


Dôležitosť žíl v cievnom systéme Dôležitosť žíl v cievnom systéme

Žily sú súčasťou cievneho systému a ich úlohou je privádzať odkysličenú krv do srdca, na rozdiel od tepien, v ktorých prúdi krv okysličená a zásobuje bunky tela kyslíkom. Žily máme povrchové, ktoré nájdeme pod kožou, a potom hlboké, ktoré sú ukryté medzi svalmi. Tok krvi v žilách dolných končatín ide proti gravitácii a krv za pomoci niekoľkých mechanizmov musí doputovať až k srdcu. Pohyb krvi v žilách podporujú mechanizmy ako je srdcová pumpa, vďaka ktorej sa prečerpá až 5 litrov krvi za minútu. Druhým mechanizmom je svalová pumpa dolných končatín, ktorá vytvára na žily tlak a posúva krv smerom k srdcu. Aby sa krv nevracala v smere gravitácie naspäť vnútri žíl,  sú žily vybavené chlopňami. V neposlednom rade prúdeniu krvi napomáha aj dýchanie a pohyb bránice.

Mechanizmus vzniku kŕčových žíl Mechanizmus vzniku kŕčových žíl

Keď sa oslabí pružnosť žily a jej stena nie je dostatočne pevná, krv neprúdi plynule k srdcu a hromadí sa v žilách. Vplyvom tlaku krvi na steny sa žila rozšíri, chlopne v žilách sa oddialia od steny a tým strácajú svoju funkciu. Nie sú schopné sa brániť spätnému návratu krvi, prepúšťajú krv späť a krv sa hromadí v končatinách, čo neustále zvyšuje tlak na žilovú stenu. Môžu vznikať aj krvné zrazeniny. Tento stav sa nazýva hlboká žilová nedostatočnosť.

Ako vyzerajú kŕčové žily? Ako vyzerajú kŕčové žily?

Na koži môžu mať vzhľad jemných metličiek, tzv. metličkové žilky. Vážnejší stav je, keď žilu vidíme na povrchu kože a tvorí modré hrčky, uzly a alebo vinutý priebeh žily. Na začiatku problémov sa človek stretáva aj s opuchom končatín, svrbením kože, brnením, pocitom ťažkých nôh, kŕčmi, bolesťou a ľahkou únavnosťou.

Prečo oddialiť starosti s kŕčovými žilami Prečo oddialiť starosti s kŕčovými žilami

 • Vznik kŕčových žíl je podmienený ako geneticky, tak aj životným štýlom. Ak sa vo vašej rodine vyskytuje toto žilové ochorenie, môžete urobiť pár veci pre prevenciu.
 • Pravidelne sa hýbte. Vyberte si fyzickú aktivitu, ktorú aj dodržíte. Môže to byť čokoľvek - chôdza, beh, jazda na bicykli, jóga apod.
 • Neseďte s prekríženými nohami. Zabraňujete tak ešte viac prietoku krvi.
 • Nenoste často vysoké podpätky.
 • Keď je to možné, dávajte si nohy do zvýšenej polohy. Gravitácia pomôže chlopniam s dopravou krvi späť k srdcu.
 • Udržujte si správnu telesnú hmotnosť.
 • Sprchujte si nohy striedavo teplou a studenou vodou, čím podporíte prekrvenie.
 • Vyvarujte sa príliš dlhému státiu alebo sedeniu, ak to nie je možné, používajte kompresívne pančuchy.

Ako fungujú kompresívne pančuchy? Ako fungujú kompresívne pančuchy?

V liečbe varixov tvoria kompresívne pančuchy základ a v mnohých prípadoch je to už doživotné riešenie. Vzniknuté kŕčové žily už nevyliečia, ale zabránia zhoršeniu stavu a uľavia od ťažkostí. Kompresívne pančuchy sú vyrábané z pevných materiálov a ich úloha v liečbe je fyzikálna, teda pomáhajú vytvárať tlak na žily a tým podporujú návrat krvi späť k okysličeniu. Svojim tlakom nahrádzajú pevnosť žilovej steny. Chlopne vďaka nim držia na mieste a môžu plniť svoju funkciu bez väčších ťažkostí. Kompresívne pančuchy sa delia do kompresných tried.

Ako vybrať kompresívne pančuchy Ako vybrať kompresívne pančuchy

Pančuchy by mali pokryť celú plochu, kde sa kŕčové žily tvoria, preto sa vyrábajú lýtkové, polostehenné, stehenné a celé pančuchové nohavice. Kompresnú triedu I. a II. si môžete kúpiť voľne v lekárni, kompresnú triedu III. a viac Vám predpíše lekár na predpis.

Veľkosť zistíme zmeraním obvodu nohy na viacerých miestach. Meranie sa vykonáva ráno, pretože počas dňa noha opúcha a je hrubšia. Aj keď môže byť nosenie kompresívnych pančúch zo začiatku nepríjemné, neuľavujte si zvolením väčšej veľkosti. Takéto pančuchy potom nie sú dostatočné sťahujúce a nemajú požadovaný efekt na žily. Kompresná trieda A je preventívna, používajú sa pri dlhej ceste alebo pri výskyte ľahkých foriem. Veľký výber veľkostí a farieb ponúka značka kompresívnych pančúch Maxis, ktorá pochádza z Českej republiky a stará sa o zdravie nôh a cievneho systému už vyše dvadsať rokov.

 • Trieda kompresie ľahká: prevencia, liečba miernych foriem, v tehotenstve.
 • Trieda kompresie stredná: po chirurgických zákrokoch a skerotizácii, pri liečbe žilových zápalov, pocite únavy, ťažkých nôh, napätí.
 • Trieda kompresie silná: ťažké štádia žilovej nedostatočnosti, opuchy, posttrombotický syndróm, prekonaný vred predkolenia.
 • Trieda kompresie veľmi silná: liečba lymfatických opuchov.

Ako uľaviť od kŕčových žíl Ako uľaviť od kŕčových žíl

Ako doplnok pre kompresnú liečbu sa môže použiť aj liečba farmakologická. Existujú rôzne prípravky vo forme topických prípravkov, Heparoid, Lioton 100 000), ktoré uľavia od pocitu ťažkých nôh, opuchov a nevznikajú vďaka ich účinnej látke krvné zrazeniny. Vyberte si z ponuky liekov na kŕčové žily.

Na pružnosť cievnej steny majú pozitívny vplyv venofarmaká. Sú látky prírodného pôvodu alebo semisyntetické, ktoré patria do skupiny flavonoidov. Pôsobia na zvýšenie žilového tónusu, chránia mikrocirkuláciu. Sú to účinné látky tribenozid,  diosmín a hesperidín, alebo výťažok z pagaštanu - aescin. Účinná je aj synteticky vyrábaná látka dobesilát, ktorá má navyše aj protizápalové účinky. Nájdeme ho v lieku Doxium, ktorý je viazaný na lekársky predpis.

Ak nestačí liečba farmakologická a kompresívne pančuchy, prechádza sa ku tzv. sklerotizácii žíl. Postup je taký, že malými vpichmi do steny žily sa aplikuje roztok, ktorý ju naruší a následne zlepí. Postupne tkanivo prerastá a žila sa uzavrie. Po zákroku je potom potrebné dodržiavať isté opatrenia, ktoré vždy vysvetlí lekár. Čo najdlhšiu dobu je nutné nosiť kompresívne pančuchy, aby sa predišlo komplikáciám, inak si zákrok nevyžaduje dlhšiu práceneschopnosť.

Lieky na opuchy končatín Kompresívne pančochy a ponožky

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Žily a hemoroidy
  13. 04. 2021

  Ktorý krém alebo gél na žily mi odporúčate?

  Dobrý deň, ja mám krčové žily, 70 rokov, užíva detralex ale chcem sa opýtať na nejaký dobrý krém alebo gel, prosím poradíte mi?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na kŕčové žily je vhodný Lioton gel 100 000 gel der 100g . Aplikuje sa 1-3x denne na postihnuté miesta. Na kŕčové žily je vhodný aj PRIESSNITZ ŽILY A CIEVY MEDICAL 125ml.  Obsahuje prírodné látky escín (z plodu pagaštana konského (Aesculus hippocastanum) a flavonoidy (z červených listov viniča hroznorodého Vitis vinifera). Prípravok: zmierňuje ťažkosti spojené s kŕčovými žilami a žilkami – bolesť, opuchy,uľavuje od pocitu ťažkých a unavených nôh, upokojuje tŕpnuce a citlivé končatiny a zvláčňuje a hydratuje pokožku nôh. Podľa potreby naneste a jemne rozotrite na pokožku unavených a ťažkých nôh.

   

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Žily a hemoroidy
  29. 07. 2020

  Ktorý prípravok je vhodný na posilnenie ciev počas dojčenia?

  Dobrý deň,

  vedeli by ste mi poradiť doplnok na posilnenie ciev,cievok, ktorý je vhodný aj počas dojčenia? Začali mi praskať drobné žilky,pavučinky na nartoch.
  ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na lokálnu aplikáciu odporúčam Remescar METLIČKOVÉ ŽILKY 50ml alebo PRIESSNITZ ŽILY A CIEVY MEDICAL 125ml.

   

  Lieky, kt. sa odporúčajú užívať vnútorne  na posilnenie kapilár  -Ascorutin, Detralex, Aescin  sa neodporúčajú užívať  počas dojčenia. 

   

  Podpornou liečbou pri výskyte metličkových žíl je používanie kompresorových pančúch  MAXIS Relax. Kompletnú ponuku   zdravotných pančúch nájdete v našej internetovej lekárni v sekcii :   Zdravotné pančuchy a ponožky

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

   

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Žily a hemoroidy
  13. 04. 2021

  Ktoré prípravky sú vhodné na chronický opuch dolnej končatiny?

  Prosim, aky pripravok by ste odporucili na chronicky opuch dolnej koncatiny? Mam uz dlhsie diagnostikovany primarny lymfedem (mierny), bandazujem si nohu atd. Ale v poslednych tyzdnoch doslo k zhorseniu opuchu a chcem vyskusat nejake lieciva. Zacinam uzivat Wobenzym a uvazujem nad Detralexom, pripadne nejakym lokalnym kremom/mastou.

  Vopred dakujem pekne.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Wobenzym je dobrá voľba pre Vás. Liečba  lymfedémov si  vyžaduje dlhodobú liečbu Wobenzymom, u ktorej sa začína s dávkovaním 2x 10 alebo 3x 7 tabliet denne (po dobu 4 - 5 týždňov), potom sa dávkovanie znižuje na 3x 3 až 5 tabliet denne (najmenej 8 týždňov). Vhodnou doplnovou liečbou je užívanie Detralexu v odporúčanej dávke  2 tablety denne užité ráno. Liečba má trvať najmenej 1 mesiac. Lokálne môžete postihnutú oblasť natierať. gélom PRIESSNITZ Žily a cievy medical 125 ml. Podľa potreby naneste a jemne rozotrite na pokožku unavených, opuchnutých a  ťažkých nôh. Veľmi vhodným doplnkom pre vás sú kompresívne pančuchy alebo ponožky, kt. Vám môže predpísať lekár. Delia sa do 4 tried podľa zavážnosti ochorenia. Trieda I a II sú voľnopredajné, trieda III a IV sú viazané na poukaz. Na zakúpenie správnej veľkosti doporučujem navštíviť kamennú lekáreň BENU alebo zdravotnícke potreby, kde Vás správne odmerajú a vyberú správnu veľkosť.  Viac o problematike kŕčových zíl a ochorenia ciev sa dožítate v nasledujúcich článkov : AKO UĽAVIŤ OD KŔČOVÝCH ŽÍL a LIEČBA OCHORENIA ŽÍL

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.