Prečo je potrebné pravidelne čistiť pečeň?

PREČO JE POTREBNÉ PRAVIDELNE ČISTIŤ PEČEŇ?

Pečeň má veľkú regeneračnú schopnosť, ale často ju preceňujeme. Málo sa hýbeme, prejedáme sa a holdujeme alkoholu. Tým všetkým si zarábame na problémy s pečeňou. Preťažená pečeň sa na zdraví podpíše viac, než si myslíte. A pritom stačí k očiste pečene tak málo.

  • Trávenie

8 minút čítania


Pečeň posiela varovné signály Pečeň posiela varovné signály

Pokiaľ s pečeňou nie je niečo v poriadku, pacienta na to upozorní celý rad príznakov. Na začiatku prichádzajú len bolesti brucha, drobné tráviace problémy (nadúvanie či zvracanie), nechuť do jedla a nechcené chudnutie či únava. Ako spoznať bolesť pečene? Spravidla bolí pečeň na pravej strane. Neskôr sa môžu objaviť závažnejšie signály poukazujúce na pečeňové zlyhávanie ako je zmena farby moču (nezvyčajne tmavá) i stolica (nezvyčajne svetlá), opuchy, náchylnosť na krvácanie a tvorba modrín, žltkasté beĺmo či koža, ktorá ku všetkému nepríjemne svrbí.

Pečeňové ochorenie

Zväčšenie pečene a príznaky zlyhania pečene upozorňujú na celý rad závažných ochorení – napríklad otravu, žltačku či infekčnú mononukleózu. Pečeňová steatóza, čo je odborný názov pre stukovanie pečene, alebo pečeňová cirhóza čiže nevratné poškodenie pečeňového tkaniva – “tvrdnutie” pečene, bývajú dôsledkom ich dlhodobého preťažovania. V neposlednom rade pečeňové ťažkosti zvyšujú riziko rozvoja nádorového ochorenia pečene.

​  Funkcia pečene v organizme ​ Funkcia pečene v organizme


Pečeň patrí k našim najdôležitejším orgánom. Jej funkcia je nenahraditeľná. Ide o orgán v 1. línii, do ktorého sa dostávajú všetky látky vstrebané z tráviaceho traktu. V pečeni sa premieňajú a spracovávajú. Pečeň je teda ústrednou “továrňou” látkovej premeny tukov, sacharidov, bielkovín aj iných látok – vitamínov, hormónov, transportných molekúl, imunitných protilátok a mnohých ďalších. Starajú sa aj o detoxikáciu organizmu od laktátu vzniknutého činností svalov a všetkých ďalších metabolitov, zvyškov liekov, alkoholu a iných toxínov. Pečeň čistí krv rozkladom hemoglobínu z "vyslúžilých" krviniek a tvorí žlč. Ďalej produkujú veľké množstvo tepla, slúžia aj ako rezervoár krvi a zásobného glykogénu, železa, vitamínov A, D, E, K a B12.

Ako dlho trvá regenerácia pečene

Pečeň má neuveriteľnú regeneračnú schopnosť. Pri jej poškodení sa pečeňové bunky začnú deliť a počas niekoľkých týždňov nahradia poškodené pečeňové tkanivo. Ale aj regenerácia pečene má svoje limity. Pri masívnom alebo opakovanom poškodení pečene vzniká “zjazvenie” alebo fibróza. Pečeňové bunky v tomto prípade nahradí väzivo a pečeň pomaly začne strácať svoju kapacitu. Pokročilým štádiom fibrózy je cirhóza pečene, ktorá môže viesť až k zlyhaniu pečene. Cirhóza je tiež tzv. prekancerózou, teda rizikovým stavom, ktorý často predchádza rozvoju karcinómu.

obr_clanek

Očista pečene pomocou diéty Očista pečene pomocou diéty


Chcete uľaviť svojej pečeni a dať ju zase trochu do poriadku? Bude pre to nutné niečo urobiť. V 1. rade sa úplne rozlúčte s konzumáciou alkoholu a zbavte sa závislosti na cigaretách. Fajčenie aj alkohol sú pre pečeň toxické. Správne nastavená pečeň-šetriaca diéta je základom pre podporu zotavenia pečene. Ako by mala vyzerať?

Porcie jedla pri pečeňovej diéte majú byť menšie, pridať ich naopak treba v pravidelnosti stravovania. Zo všeobecného pohľadu pečeňová diéta obmedzuje hlavne tuky. V ostatných ohľadoch je skôr založená na pestrom a zdravom jedálničku ako na výbere určitých typov potravín. Mala by obsahovať kvalitné bielkoviny. Je veľmi podobná diétnemu režimu pri žlčníkových ťažkostiach, pri problémoch s opuchmi  sú navyše obmedzované zdroje soli. Pozrite sa na pár príkladov, aké potraviny si do jedálnička pri pečeňovej diéte vyberať a ktorým sa radšej vyhnúť:

 Vhodné potraviny do pečeňovej diéty  S týmito potravinami opatrne  Nevhodné potraviny
  • ryža
  • obilniny, nekysnuté pečivo
  • cestoviny
  • zemiaky
  • ryby, dietne druhy masa
  • nízkotučné a polotučné mliečne
    výrobky (najlepšie  kyslé)
  • vaječný bielok
  • zelenina a ovocie 
    podľa  individuálnej tolerancie
  • maslo a rastlinné tuky
  • syry
  • kysnuté pečivo
  • vyprážané pokrmy
  • bravčové mäso a masť
  • tučné mliečne výrobky
    (napríklad šľahačka)
  • tučné pomazánky a krémy
  • vnútornosti
  • polotovary, fast-food
  • slané pochutiny

Čistenie pečene a omega 3

Pri problémoch s pečeňou je potrebné tuky obmedziť. V prípade omega 3 nenasýtených mastných kyselín to  až tak úplne neplatí. Nenasýtené tuky organizmus potrebuje na tvorbu bunkových membrán a v pečeni aj  na regeneráciu spojenú s delením buniek. Pečeň využíva omega-3 kyseliny na tvorbu transportných molekúl pre tuky. Preto majú omega 3-kyseliny vplyv na množstvo "dobrého" cholesterolu v krvi (HDL cholesterol) a teda aj celkovú zdravú hladinu cholesterolu. Práve vďaka svojej funkcii v metabolizme lipidov omega-3 kyseliny predstavujú jeden z faktorov boja proti stukovaniu pečene, ktoré je rizikové pre rozvoj mnohých ochorení pečene.

Fosfolipidy a regenerácia pečene

Aby v tom omega-3 mastné kyseliny nezostali samé, je nutné spomenúť ešte ďalšiu látku tukovej povahy s priaznivým vplyvom na pečeň. Reč bude o fosfolipidoch. Fosfolipid je stavebný kameň membrány každej bunky. V pečeni sa podieľa na priebehu mnohých metabolických reakcií prebiehajúcich na membránach pečeňových buniek. Z toho dôvodu pečeň potrebuje dostatok esenciálnych fosfolipidov na správne fungovanie. Bohatým zdrojom fosfolipidov je sója a tiež vaječný žĺtok. V malej miere sa nachádza ale aj v ďalších bežných potravinách.  

Vplyv pohybu na problémy s pečeňou Vplyv pohybu na problémy s pečeňou


Že zdravá pečeň a pohyb spolu nesúvisia? Tak to asi budete prekvapení. Fyzická aktivita a šport všetkého druhu má na pečeň významný (napríklad nepriamy) vplyv. Ak si doprajete zdravé dávky pohybu – teda aspoň 30 minút 3x do týždňa – trénujete svoje svaly nielen v sile a vytrvalosti, ale aj v citlivosti na inzulín. Pri pohybe svaly totiž spotrebúvajú glukózu, ktorú si ukladajú vo forme zásobného glykogénu. Keď sa hýbete, potrebujú svaly glukózu pre svoju funkciu intenzívne dopĺňať. Preto si na svojom povrchu stavajú inzulínové receptory. Keď je potom hormón inzulín rozpoznaný ako signál pre vstup glukózy do svalov, sú pripravené. Pokiaľ svaly na inzulín reagujú málo, jedná sa o stav inzulínovej rezistencie sprevádzajúci prediabetes, teda stav predchádzajúci rozvoju cukrovky 2. typu. Zmeny súvisiace s prediabetom sa prejavujú aj na pečeni vznikom stučnenia pečene (pečeňovej steatózy). Glukózu určenú pre svaly, ktorou sa ale nepodarilo inzulínu do svalov dostať, totiž pečeň musí nejako spracovať a uložiť. Ako súčasť detoxikácia pečene preto zaraďte pravidelnú pohybovú aktivitu, ktorá je ideálnym prostriedkom, ako odtučniť pečeň.

Rizikom pre rozvoj stukovania pečene a prediabetu je aj obezita . Aktívnym životným štýlom (a tiež zdravým jedálničkom) sa ale nadváhe a obezite vyhnete. Okrem toho má pohybová aktivita významný antistresový účinok. Ak navyše šport spojíte s pobytom vonku na čistom vzduchu, robíte pre okysličenie pečene to najlepšie. 

Ako vyčistiť pečeň? Odpoveďou sú antioxidanty Ako vyčistiť pečeň? Odpoveďou sú antioxidanty

Škodlivé látky aj preťažený metabolizmus sú zdrojom reaktívnych foriem kyslíka alebo oxidačného stresu. Pečeň sa s týmito toxickými molekulami musí vysporiadať. Pomoc im dokážu antioxidanty, ktoré pečeň aj ďalšie bunky v tele pred škodlivými dopadmi oxidačného stresu chránia. Kde nájsť antioxidanty? V potravinách pátrajte hlavne v ovocí a zelenine. Napríklad mrkva a ďalšie druhy “červenej” zeleniny obsahujú betakarotén , ktorý má antioxidačné vlastnosti. Plný antioxidantov je tiež pravý zelený čaj. Na detoxikáciu pečeň potrebujú aj dostatok síry, využívajú ju totiž detoxikačné enzýmy pečene. Síra je súčasťou antioxidačného peptidu glutatiónu, ktorý prirodzene obsahujú napríklad avokáda. Síru získate z mrkvy, repy, brokolice, cesnaku, cibule a listovej zeleniny. Vaječný žĺtok potom obsahuje aminokyselinu cysteín, ktorej súčasťou je aj ona hľadaná síra. Antioxidačné vlastnosti majú tiež flavonoidy, vitamín C alebo červené farbivo z paradajok – lykopén. Na fungovanie antioxidačných enzýmov telo potrebuje aj minerály napríklad selén a zinok

Bylinky na pečeň Bylinky na pečeň

Okrem zeleniny a v obmedzenej miere aj ovocie môžeme povolať do boja za regeneráciu pečene aj bylinky.

  • Napríklad kurkumu poznáte ako jednu zo zložiek karí. Na pečeň pôsobí tak, že podporuje ich normálnu činnosť. Má totiž antioxidačné účinky a podporuje tvorbu a vylučovanie žlče.
  • Pestrec mariánsky bodliak, ktorý svojimi účinkami pečeň poteší. Môžete si ho vypestovať sami na záhrade a jeho semienka potom rozdrviť v mažiari a pridať napríklad do jogurtu. Nie je to ale ľahká práca, listy pestreca sú veľmi ostré a pekne vám popichajú ruky. Využiť ale môžete aj doplnky stravy so silymarínom, čo je látka so silnými antioxidačnými účinkami, ktorá sa zo semienok pestreca extrahuje. Pestrec podporuje normálnu činnosť pečene a žlčníka i normálne trávenie.
  • Artičoka u nás nie je obvyklá plodina, miluje totiž teplejšiu oblasť. Okrúhle nerozvinuté kvety artičoky obsahujú látky s antioxidačnými vlastnosťami. Šťava alebo extrakt z artičoky sa preto dajú využiť na detox pečene a podporu trávenia.
  • Po dlhej zime jarné žlté kvety púpav doslova rozveselia oči. Avšak púpava lekárska nenesie v názve lekárska nadarmo. Naši predkovia dobre poznali účinky púpavy na trávenie. Púpava lekárska podporuje činnosť pečene a obsahuje antioxidanty. Zároveň podporuje funkciu močovej sústavy. Zaraďte preto púpavový čaj do svojej detoxikačné kúry alebo vyskúšajte napríklad kvapky z koreňa púpavy, ktoré možno priamo pridávať do nápoja. 

Čo pečeni škodí Čo pečeni škodí

Všeobecne sa dá povedať, že pečeni škodí preťažovanie priemyselne spracovanými potravinami, ktoré obsahujú veľké množstvo konzervantov, farbív, sladidiel a stužených tukov. Pečeň nepotešíme ani alkoholom a fajčením. Tiež ak pravidelne užívate lieky odbúravané v pečeni, dobre o ne sa starajte. Liek je pre telo cudzia látka (xenobiotikum) a odbúravanie pečeňou pridáva prácu. Starať sa o svoju pečeň by mali pacienti užívajúci hormonálnu terapiu (vrátane užívateliek hormonálnej antikoncepcie), lieky na zníženie cholesterolu, antiepileptiká ai. Riziko poškodenia pečene je ale aj u ľudí nadužívajúcich bežné voľnopredajné analgetiká – teda pokiaľ berú lieky na bolesť príliš často alebo prekračujú odporúčané dávkovanie. Veľké škody v našom tele môžu napáchať aj plesne (napríklad aflatoxíny) a žlté oleje. Pečeň poškodzuje aj predávkovanie liekmi alebo otravy hubami. Chronickou záťažou sú pre pečeň tiež metabolické ochorenia ako cukrovka alebo obezita.


ZDROJE

  • JACKULIAKOVÁ, Dagmar, et al. Nealkoholická steatóza jaterní: Má smysl se jí zabývat?. Medicína pro praxi, 2009, 6.4: 187-190.
  • Dieta při jaterních onemocněních. NZIP [online]. [cit. 2023-08-29]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/521-dieta-pri-jaternich-onemocnenich

Mgr. Ľubica Sobčáková

Lieky na pečeňVýživové doplnky na pečeň a žlčník

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

ESSENTIALE Forte 600 mg 30 kapsúl

  • Zľava 12 %

Skladom v e‑shope

10,49 € 9,19 €

TEREZIA Pestrec + reishi forte 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

11,69 €

ADELLE DAVIS Lipozomálny glutatión 200 ml

  • ADELLE DAVIS -5 € zľava

Skladom v e‑shope

19,39 €

VITAR Kurkuma + ostropestrec + vláknina 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

9,29 €

NEFDESANTE Pestrec mariánsky šťava 500 ml

  • Zľava 9 %

Skladom v e‑shope

10,29 € 9,39 €

LIPOVITAN DUO tbl 30

Skladom v e‑shope

13,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    03. 12. 2020

    Ktorý liek je vhodný na liečbu cirhózy pečene?

    Dobry den, prosim o radau ohladom produktov:LIPOVITAN tbl 180+30zdarma a Essentiale 300mg. Potrebujem to na liečbu cirhozy pečene.

    Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Doporučujem Vám prípravok s obsahom silymarínu a ďalších látok - LIPOVITAN DUO tbl 30. LIPOVITAN DUO obsahuje cholín a SIM Komplex (silymarín, inozitol, metionín) a vitamíny.
    Hlavná zložka je cholín, ktorý prispieva k udržaniu normálnej činnosti pečene a prispieva k normálnemu metabolizmu lipidov.
    Je určený na dlhodobé užívanie.

     

    Ak Vám lekár odporučil užívanie  Lipovitanu 180+30 - užívajte ho vdávke 2 tablety 3x denne  po hlavných jedlách vcelku, zapiť dostatočným množstvom tekutiny. 

    Aj pri  Essentiale 300 mg je odporúčané dávkovanie je 2 kapsuly 3x denne. Trvanie liečby nie je obmedzené. Kapsuly sa užívajú celé, nerozhryzené, počas jedla a zapíjajú sa malým množstvom tekutiny (napr. pohár vody).

    Dôležitou súčasťou liečby je  diéta - obmedzenie konzumácie alkoholu, eliminácia korenených a mastných jedál, obmedzenie fajčenia, celkovo je potrebné upraviť životosprávu.  Dôležité je aj podpora imunitného systému. Vhodným doplnkovým prípravkom je užívanie kráľovskej huby TEREZIA Reishi BIO 120 kapsúl, kt. regeneruje pečeňové bunky. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    18. 12. 2020

    Aké účinky má olej Ostropestrec?

    Dobrý deň, chcela by som sa opýtať na čo konkrétne je tento olej určený. Potrebujem podporiť správne fungovanie pečene a žlčníka. Ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Olej z plodov ostropestreca mariánskeho patrí medzi najkvalitnejšie rastlinné oleje. Ostropestrec priaznivo pôsobí na stav a činnosť pečene, chráni pečeňové tkanivo a napomáha jej revitalizácii . Podporuje tráviace, detoxikačné a čistiace funkcie pečene, pomáha udržiavať srdce v

    v dobrom stave, podieľa na ochrane buniek pred oxidačným stresom, t.j. pred nepriaznivým pôsobením kyslíkových radikálov. Užíva sa 1 čajová lyžička 2x za deň. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    16. 02. 2021

    Ako dlho sa užíva liek Essentiale forte 600mg pri steatóze pečene?

    Dobrý deň, prosím Vás, ako dlho je potrebné užívať essentiale forte 600mg,a koľko krát denne, mam steatozu, a už aj mierne bolesti pod pravým rebrom. Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Dospelí užívajú  1 kapsulu 3x denne. Kapsuly sa užívajú celé, nerozhryzené, počas jedla a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny (napr. pohár vody).  Ak sa do 2 týždňov pacient necíti lepšie alebo sa cíti horšie, je potrebné sa obrátiť na lekára.  Trvanie liečby nie je obmedzené.  odporúčam Vám tiež v tomto prípade konzultovať s lekárom na základe krvného obrazu alebo celkobvého zdravotného stavu. Ak budete mať pocit, že účinok tohto lieku je príliš silný alebo príliš slabý, tiež  topovedzte svojmu lekárovi, bude potrebná úprava dávky. Ak zabudnete užiť dávku,  neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku. Nasledujúcu normálnu dávku užite na ďalší deň vo zvyčajnom čase.

    Neužívajte Essentiale forte 600 mg - ak ste alergická (precitlivená) na fosfatidylcholín, sójový olej alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku. Užívanie tohto lieku nekompenzuje konzumáciu škodlivých látok poškodzujúcich pečeň (napr. alkohol). Pomocná liečba dlhodobého zápalu pečene fosfolipidmi zo sójových bôbov je opodstatnená iba vtedy, ak sa počas liečby prejaví zlepšenie zdravotného stavu. Liek obsahuje olej zo sójových bôbov, môže preto vyvolať ťažké alergické reakcie. Ak sa vaše ťažkosti počas užívania tohto lieku zhoršia alebo ak sa objavia iné ťažkosti nejasného pôvodu, je potrebné o tom informovať lekára. Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nemožno vylúčiť vzájomné pôsobenie lieku Essentiale forte 600 mg s antikoagulanciami (lieky zabraňujúce zrážaniu krvi). Z tohto dôvodu môže byť potrebné upraviť dávky antikoagulancií. Ak ste alergický na arašidy alebo sóju, neužívajte tento liek. Essentiale forte 600 mg obsahuje hydrogenovaný ricínový olej  - môže vyvolať žalúdočné ťažkosti a hnačku. Tento liek obsahuje malé množstvo etanolu (alkohol), menej ako 100 mg na 600 mg.

     

    Prajem Vám skoré uzdravenie.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

     

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Trávenie
    12. 04. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný pri steatóze pečene?

    Dobrý deň, prosím Vás, aký prípravok by ste odporúčali v prípade steatózy pečene - vzhľadom na lieky, ktoré beriem, nemôžem žiaľ užívať preparáty s pestrecom mariánskym.

    Ďakujem za odpoveď.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám liek ESSENTIALE Forte 600 mg 30 kapsúl. Užíva sa v dávke a dospelí: 1 kapsula 3x denne. Užívanie tohto lieku nekompenzuje konzumáciu škodlivých látok poškodzujúcich pečeň (napr. alkohol). Nemožno vylúčiť interakcie lieku Essentiale forte 600 mg s antikoagulanciami. Z tohto dôvodu môže byť potrebné upraviť dávky antikoagulancií. Vzhľadom na to, že užívate viaceré lieky,  vhodnosť užívania Essentiale forte konzultujte pre istotu  so svojim lekárom.  Viac o tejto téme a odporúčaniach sa dočítate v článku NEALKOHOLOVÉ STUKOVANIE PEČENE, HROZÍ AJ VÁM?

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.