Čo nám hovoria zvýšené pečeňové testy?

ČO NÁM HOVORIA ZVÝŠENÉ PEČEŇOVÉ TESTY?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Pečeňové testy sa vykonajú pri preventívnych prehliadkach a sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Hodnoty pečeňových enzýmov informujú lekára o tom, v akom stave je naša pečeň, ale aj iné orgány.

 • Trávenie

5 minút čítania


Testované pečeňové enzýmy a parametre Testované pečeňové enzýmy a parametre

Hodnoty pečeňových enzýmov lekár získa z venóznej krvi. Pri testoch sleduje tieto enzýmy a parametre:

 • Alaninaminotransferáza (ALT),
 • Aspartátaminotransferáza (AST),
 • Gamaglutamyltransferáza (GGT),
 • Alkalická fosfatáza (ALP),
 • a bilirubín.

Akú fuknkciu majú enzýmy v tele? Akú fuknkciu majú enzýmy v tele?

ALT

Ide o aminotransferázu, ktorá prenáša aminoskupiny z L-alanínu na 2-oxoglutarát a opačne. Jeho hladina je zvýšená pri ochorení pečene a tiež sa jej aktivita zvyšuje aj pri malom poškodení pečeňových buniek. Mierne ju taktiež zvyšuje fyzická záťaž, preto by ste deň pred odberom mali zostať v pokoji. Znížené hodnoty môžeme sledovať pri deficite vitamínu B6, pretože jeho metabolit má úlohu kofaktora pri vzájomnom prenášaní aminoskupín. U zápalu pečene, ako je i vírusová hepatitída, je ALT najčastejším ukazovateľom výskyte nákazy. Vďaka stanoveniu hladiny enzýmu sa monitoruje priebeh choroby.

Bežné hodnoty sa mužov a žien líšia:

 • muži od 0,17 µkat/l do 0,63 µkat/l
 • ženy od 0,17 µkat/l do 0,53 µkat/l

AST

Podobne ako ALT, prenáša aminoskupiny, medzi látkami aspartát a 2-oxoglutarát. Nachádza sa okrem pečene aj v iných bunkách, a to v srdcovom svale, kostrovom svale, obličkách, pankrease a v červených krvinkách. Zvýšenú hladinu AST nameriame pri poškodení pečeňových buniek a tiež stúpa pri infarkte myokardu a dlhotrvajúcej fyzickej námahe.

Fyziologické hodnoty S-AST sú u:

 • mužov od 0,17 µkat/l do 0,75 µkat/l
 • žien     od 0,17 µkat/l do 0,57 µkat/l

Zvýšené pečeňové testy nie sú len znakom ochorenia pečene, ale spoznáme z nich aj nadmerné požívanie alkoholu, korenia,  či rozvoj obezity alebo užívanie liekov s hepatoxickým účinkom.

GMT

Enzým gamaglutamyltransferázu máme preto, aby zabezpečovala transport niektorých aminokyselín a peptidov cez bunkovú membránu z tekutiny mimo bunky do buniek. Máme ho v pečeni a žlčových cestách, v menšom množstve sa vyskytuje v obličkách a pankrease. Vysoké hodnoty majú ľudia pri poškodení pečene nadmerným užívaním alkoholu a pri poruchách odtoku žlče cez žlčové cesty. Syntézu GMT indukujú aj liečivá, ktoré sú zo skupiny barbiturátov a preto sa dnes už veľmi nevyužívajú. Iba v prípade liečby epilepsie.

Fyziologické hodnoty GMT sú u:

 • mužov od 0,18 µkat/l do 0,92 µkat/l
 • žien     od 0,12 µkat/l do 0,63 µkat/l

Muži majú hodnoty GGT vyššiu vzhľadom k ich obsahu v prostate.

ALP

Tento enzým katalyzuje hydrolýzu a nachádza sa vo všetkých bunkách ľudského tela. Jeho zvýšené hodnoty sprevádzajú predovšetkým hromadenie žlče v pečeni a extrahepatálnych žlčových cestách. Medzi ďalšie stavy zvyšujúce sérovú koncentráciu ALP patria napríklad choroby kostí, nádory kostí a pečene vrátane ich metastatického postihnutia. Hodnota ALP sa stanovuje spolu s GGT. Fyziologická hodnota koncentrácie ALP v krvnom sére dospelého jedinca je bežne 0,66-2,2 μkat / l.

Fyziologické hodnoty ALP sú u:

 • mužov od 0,50 µkat/l do 2,15 µkat/
 • žien     od 0,50 µkat/l do 1,65 µkat/l

Akú úlohu hrá v testoch bilirubín Akú úlohu hrá v testoch bilirubín

Bilirubín je žlčové farbivo a je súčasťou žlče. Vzniká rozpadom červeného farbiva z krvných buniek. So žlčou je transportovaný do tenkého čreva, kde je pri procese trávenia degradovaný na urobilinogén a jeho metabolity neskôr zafarbujú stolicu aj moč. Podľa hodnoty z laboratórneho vyšetrenia krvi je možné získať informácie o rozpade červených krviniek, stave pečene a priechodnosti žlčových ciest. Zvýšená hodnota sa nazýva hyperbilirubinémia. Pri hodnotách nad 35 mmol/ l prestupuje bilirubín aj do ďalších tkanív a môžeme ho vidieť ako žlté sfarbenie kože, spojivky a sliznice. Tento stav nazývame žltačka či ikterus. Zvýšená hladina môže tiež znamenať, že sa v tele rozpadá nadmerné množstvo krvných buniek a farbivá - tak sa deje napríklad pri hemolytických ochoreniach.

Referenčné hodnoty bilirubínu sú od 5 µmol/l až 22 µmol/l  u žien a od 5 µmol/l až 28 µmol/l u mužov (celkový bilirubín).

Strašiak ikterus známy ako žltačka Strašiak ikterus známy ako žltačka

Chorobu ikterus často skloňujeme v súvislostiach s novorodencami. Hovorí sa, že dieťa má novorodeneckú žltačku. Vo všetkých prípadoch je potrebné rozoznať fyziologickú a patologickú žltačku. Fyziologická žltačka nie je škodlivá a nevyžaduje liečbu liekmi. Žlté sfarbenie kože vidíme deň po narodení a do pár týždňov spravidla odznie. K dozneniu choroby pomáha čo najviac modrého svetla, preto sa deti ukladajú k oknu, kde je dostatok denného svetla. Príčinou je dočasne slabá aktivita pečene.

Aj pri diagnóze patologickej žltačky je potrebné vykonať pečeňové testy, nie sú ale jediným ukazovateľom. Treba sledovať aj ďalšie príznaky choroby s ohľadom na životný štýl pacienta.

Kde narazíme na hepatotoxické látky Kde narazíme na hepatotoxické látky

Aj bežný liek proti bolesti a príznakom chrípky a prechladnutia môže byť pre pečeň nebezpečný. Reč je o paracetamole, ktorý obsahujú lieky Paralen, Panadol, Coldrex, Ataralgin, Paramax, Valetol a iné. Ak dodržíte správne dávkovanie, teda 1 tbl na 50 kg telesnej hmotnosti s časovým odstupom 4-6 hodín, je to v poriadku. V pečeni sa po užití metabolizuje na hepatotoxický N-acetyl-p-benzochinonimín. Nebezpečný začne byť pri kombinácii s alkoholom alebo vo vyšších dávkach. Väčšie problémy spôsobuje aj v kombinácii s niektorými liekmi na epilepsiu. Príznaky predávkovania nie sú nijako špecifické, ide o nevoľnosť a zvracanie. Prvá pomoc je podanie aktívneho uhlia  a vyhľadanie lekárskej pomoci.

 

Ako zlepšiť aktivitu pečene Ako zlepšiť aktivitu pečene

Pre zlepšenie funkcie pečene, po porade s lekárom môžete užívať lieky, ktoré obsahujú výťažok z rastliny pestreca mariánskeho (Silybum marianum), silymarín- napr. Lagosa, Flavobion, sú však viazané na predpis, bez lekárskeho predpisu si ich nemôžete zakúpiť.  Môžu sa užívať pri toxickom poškodení pečene, pri chronickom zápalovom ochorení pečene alebo pri cirhóze pečene.

Na trhu je tiež veľa doplnkov stravy, ktoré obsahujú pestrec (silymarín). Obsahujú ale sušenú a drvenú rastlinu, preto sa nedá presne povedať, koľko účinnej látky obsahuje. Doplnky stravy sú vhodné na podporu normálnej činnosti pečene, prečistenie aj normálny trávenie. Nie na liečbu choroby. Ak chcete pre detoxikácii pečene piť čaj z pestreca, semienka sa musí najskôr rozdrviť v mažiari na malé časti, aby sa účinná látka mohla uvoľniť.

Všetko pre zdravú pečeň

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  03. 12. 2020

  Ktorý liek je vhodný na liečbu cirhózy pečene?

  Dobry den, prosim o radau ohladom produktov:LIPOVITAN tbl 180+30zdarma a Essentiale 300mg. Potrebujem to na liečbu cirhozy pečene.

  Dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Doporučujem Vám prípravok s obsahom silymarínu a ďalších látok - LIPOVITAN DUO tbl 30. LIPOVITAN DUO obsahuje cholín a SIM Komplex (silymarín, inozitol, metionín) a vitamíny.
  Hlavná zložka je cholín, ktorý prispieva k udržaniu normálnej činnosti pečene a prispieva k normálnemu metabolizmu lipidov.
  Je určený na dlhodobé užívanie.

   

  Ak Vám lekár odporučil užívanie  Lipovitanu 180+30 - užívajte ho vdávke 2 tablety 3x denne  po hlavných jedlách vcelku, zapiť dostatočným množstvom tekutiny. 

  Aj pri  Essentiale 300 mg je odporúčané dávkovanie je 2 kapsuly 3x denne. Trvanie liečby nie je obmedzené. Kapsuly sa užívajú celé, nerozhryzené, počas jedla a zapíjajú sa malým množstvom tekutiny (napr. pohár vody).

  Dôležitou súčasťou liečby je  diéta - obmedzenie konzumácie alkoholu, eliminácia korenených a mastných jedál, obmedzenie fajčenia, celkovo je potrebné upraviť životosprávu.  Dôležité je aj podpora imunitného systému. Vhodným doplnkovým prípravkom je užívanie kráľovskej huby TEREZIA Reishi BIO 120 kapsúl, kt. regeneruje pečeňové bunky. 

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  16. 02. 2021

  Ako dlho sa užíva liek Essentiale forte 600mg pri steatóze pečene?

  Dobrý deň, prosím Vás, ako dlho je potrebné užívať essentiale forte 600mg,a koľko krát denne, mam steatozu, a už aj mierne bolesti pod pravým rebrom. Ďakujem za odpoveď

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Dospelí užívajú  1 kapsulu 3x denne. Kapsuly sa užívajú celé, nerozhryzené, počas jedla a zapíjajú sa dostatočným množstvom tekutiny (napr. pohár vody).  Ak sa do 2 týždňov pacient necíti lepšie alebo sa cíti horšie, je potrebné sa obrátiť na lekára.  Trvanie liečby nie je obmedzené.  odporúčam Vám tiež v tomto prípade konzultovať s lekárom na základe krvného obrazu alebo celkobvého zdravotného stavu. Ak budete mať pocit, že účinok tohto lieku je príliš silný alebo príliš slabý, tiež  topovedzte svojmu lekárovi, bude potrebná úprava dávky. Ak zabudnete užiť dávku,  neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku. Nasledujúcu normálnu dávku užite na ďalší deň vo zvyčajnom čase.

  Neužívajte Essentiale forte 600 mg - ak ste alergická (precitlivená) na fosfatidylcholín, sójový olej alebo na ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku. Užívanie tohto lieku nekompenzuje konzumáciu škodlivých látok poškodzujúcich pečeň (napr. alkohol). Pomocná liečba dlhodobého zápalu pečene fosfolipidmi zo sójových bôbov je opodstatnená iba vtedy, ak sa počas liečby prejaví zlepšenie zdravotného stavu. Liek obsahuje olej zo sójových bôbov, môže preto vyvolať ťažké alergické reakcie. Ak sa vaše ťažkosti počas užívania tohto lieku zhoršia alebo ak sa objavia iné ťažkosti nejasného pôvodu, je potrebné o tom informovať lekára. Ak teraz užívate alebo ste v poslednom čase užívali, či práve budete užívať ďalšie lieky, vrátane liekov, ktorých výdaj nie je viazaný na lekársky predpis, povedzte to svojmu lekárovi alebo lekárnikovi. Nemožno vylúčiť vzájomné pôsobenie lieku Essentiale forte 600 mg s antikoagulanciami (lieky zabraňujúce zrážaniu krvi). Z tohto dôvodu môže byť potrebné upraviť dávky antikoagulancií. Ak ste alergický na arašidy alebo sóju, neužívajte tento liek. Essentiale forte 600 mg obsahuje hydrogenovaný ricínový olej  - môže vyvolať žalúdočné ťažkosti a hnačku. Tento liek obsahuje malé množstvo etanolu (alkohol), menej ako 100 mg na 600 mg.

   

  Prajem Vám skoré uzdravenie.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

   

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Trávenie
  15. 04. 2021

  Aké účinky má olej z pestreca mariánskeho?

  Dobry den , ako sa okrem salatov pouziva tento olej?a ako dlho sa moze uzivat dakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Olej z pestreca marianského  môžete užívať dlhodobo, predovšetkým v jarnom období, ktoré je ideálne na detoxikáciu pečene.   Olej sa používa na podporu funkcie pečene a žlčníka. Čistí pečeň od usadených jedov, pomáha pri regenerácii pečeňových buniek.  Obsiahnutý silymarín z pestreca mariánskeho podporuje tvorbu žlče, pôsobí priaznivo na pečeň. Olej z pestreca marianského  sa  používa   pri zápaloch pečene, cirhóze,  pri regenerácii pečeňových buniek . Priaznivo pôsobí aj na dvanástnik a slezinu . Môžete užívať 1 polievkovú lyžicu denne,  najlepšie ráno. Pri užívaní môže dôjsť k miernemu zvýšeniu tlaku, preto sa neodporúča  ľuďom s veľmi vysokým tlakom.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.