Opuchnuté nohy alebo prsty na rukách – kedy je to “len” z tepla a kedy spozornieť?

OPUCHNUTÉ NOHY ALEBO PRSTY NA RUKÁCH – KEDY JE TO “LEN” Z TEPLA A KEDY SPOZORNIEŤ?

Nepríjemný pocit ťažoby a ťažkých nôh ešte nemusia sprevádzať žiadne viditeľné príznaky, napriek tomu už môže ísť o prvé prejavy opuchov nôh. Opuch alebo edém je nadmerné nahromadenie tekutiny v podkoží alebo telových dutinách. Samy o sebe opuchnuté nohy ani iné časti tela nie sú chorobou, ide ale o príznak naznačujúci niečo o tom, čo prebieha vo vnútri tela. Existujú situácie, kedy sa môže opuch objaviť aj u úplne zdravého človeka. Oplatí sa ale vedieť, kedy už opuchnuté členky, prsty na rukách alebo očné viečka nie sú normálne a vyžadujú podrobnejšie vyšetrenie.

  • Krvný obeh

Ako vznikajú opuchy Ako vznikajú opuchy

Pri opuchu ide jednoducho o nadmerné hromadenie tkanivovej tekutiny. Opuchy môžu vznikať vo vnútorných orgánoch (napr. edém mozgu, edém pľúc) alebo telových dutinách (pobrušnici, pohrudnici, osrdcovníku), najčastejšie sa ale jedná o periférne opuchy alebo opuchy končatín. Otázkou by mohlo byť, kde sa berie v tele toľko tkanivového moku, že sa vytvorí opuch? Skutočnosť je ale taká, že tejto tkanivovej medzibunkovej tekutiny máme v tele viac ako krvi alebo lymfy. Na tkanivový mok pripadá viac ako štvrtina všetkej vody v tele!

Tekutiny musia byť v tele v neustálom dynamickom pohybe. Srdce pumpuje krv tepnami do celého tela, tak sa ku všetkým orgánom aj do úplných končekov prstov môže dostávať kyslík a výživa. V najdrobnejších vlásočniciach sa voda môže dostať z cievneho obehu von do tkanivového moku alebo pokračovať žilami späť k srdcu. V tkanivovom moku prebieha odovzdanie dopravovaných živín bunkám. Nadbytočná tekutina naopak zbiera odpadové látky a vstupuje do lymfatického systému – tým sa z nej stáva lymfa alebo miazga. Lymfatickými cievami potom postupuje až do hornej časti hrudníka, kde sa tesne pred srdcom vracia do žíl. Tak sa dostáva späť do krvného obehu.

Nerovnováha v tomto krehkom systéme môže znamenať hromadenie tekutiny na perifériách teda hlavne nohách a rukách, čo sa prejaví ako opuch.

Príčiny opuchov Príčiny opuchov

Pri záťaži na obehový systém opuch môže vzniknúť aj u zdravého človeka, ale môže ísť o symptóm závažnej choroby. Ťažké zdravotné stavy môžu vyústiť až v celotelové alebo generalizované opuchy (tiež označované ascites, anasarka, vodnateľnosť). Čo všetko teda môže opuchy vyvolať?

  • Horúčava

Problémy s opuchmi sa často zhoršujú v lete. Príčinou je teplé počasie. Na horúčavu telo reaguje rozšírením ciev, viac tekutín tak môže uniknúť z krvného obehu do podkožia a problém je na svete. Problémy ale nemusí spôsobiť len počasie, opuchy dolných končatín môže zhoršiť aj pravidelne príliš nahriate podlahové vykurovanie. Ak máte sklon k tvorbe opuchov, nebudú vám robiť dobre ani horúce kúpele alebo saunovanie. Športovci pri extrémnej silovej záťaži môžu niekedy mať opuchnuté prsty na rukách alebo aj nohách, pretože veľa tepla vzniká prácou svalov, výkonom je povzbudená aj činnosť srdca a pre lepšie zásobenie svalov dochádza aj k rozširovaniu ciev.

  • Dlhé sedenie alebo státie

Aby sa nadbytočná tekutina z podkožia dostávala späť k srdcu, musí správne fungovať žilový a lymfatický systém. Žily aj lymfatické cievy v sebe majú chlopne, ktoré pôsobia ako „spätné zarážky“. Stlačenie cievy posunie tekutinu o chlopňu bližšie k srdcu. Tak sa pomaly posúva  ďalej. Stlačovacou silou, ktorá žilovému návratu a toku lymfy napomáha, je práca svalov.

Iste už tušíte, že dlhé sedenie alebo státie, kedy sa veľké svaly nôh pohybujú len minimálne, znamená pre veľké žily a lymfatické cievy nemalý problém. Tekutina sa môže v cievach hromadiť, neprúdi dostatočne z končatín ďalej, a tak prichádzajú problémy v podobe opuchov. Okrem sedavého zamestnania alebo dlhého státia môže byť problém aj pripútanie pacienta na lôžko alebo znemožnenie pohybu pri cestovaní na dlhé vzdialenosti. Určitým znemožnením pohybu v lýtkach je svojím spôsobom aj nosenie topánok na podpätku, ktoré okrem iného ani z hľadiska opuchnutia členkov nie je zdravé.

  • Hormonálne zmeny

Rozvoj edému môže vzniknúť aj na základe hormonálnych procesov. Špecifickým opuchom tzv. myxedémom sa prejavuje zlá funkcia štítnej žľazy. Výrazný vplyv na zadržiavanie vody v tele majú napríklad ženské pohlavné hormóny, čo je jedným z dôvodov, prečo práve ženy na opuchy trpia viac. V priebehu menštruačného cyklu sa náchylnosť k opuchnutým nohám pri členkoch, k opuchom rúk alebo prsníkov zvyšuje pred nastávajúcou menštruáciou. Počas tehotenstva výrazné opuchy môžu trápiť budúce mamičky hlavne v lete, kedy sa k rozbúreným hormónom pridá ešte pôsobenie tepla. Tipy, ako "prežiť" leto v tehotenstve, pre nich máme v špeciálnom článku:

Prejsť na článok: Ako prežiť leto v tehotenstve

  • Ochorenie žíl

Oslabenie žilovej steny, jej stenčenie a strata pružnosti sú faktory uľahčujúce rozvoj problémov s opuchmi. Častejšie hrozí starším ľuďom alebo ľuďom s nadváhou a obezitou, sklon k nej sa tiež do istej miery dedí. Zhoršená kondícia ciev je predstupňom vzniku metličkových žiliek, kŕčových žíl a ich komplikácií, medzi ktoré okrem opuchov patria napríklad trombózy.

Žilové opuchy najčastejšie postihujú nohy, so vzrastajúcou závažnosťou sa opuchy dostávajú vyššie od predkolenia a členkov a objavujú sa skôr ráno. Cez noc alebo pri odpočinku sa problémy miernia. Edémy spôsobené nedostatočnou funkciou žíl nemajú tendenciu tuhnúť, pri zatlačení prstom na opuchnuté miesto tak vznikne jamka, ktorá sa po uvoľnení okamžite nevyrovná.

  • Lymfatické opuchy (lymfedémy)

Lymfatické cievy zbierajú v tele nadbytočnú tekutinu a odvádzajú ju späť do žíl. Cestou sa miazga prúdiaca lymfatickým systémom filtruje v lymfatických uzlinách. Ak niečo toku lymfy bráni, miazga sa začne hromadiť v tkanivách. Môže tak vzniknúť lymfedém alebo lymfatický opuch. Niekedy za jeho rozvojom stojí už vrodená porucha, riziko predstavuje nadváha a nedostatok pohybu. Niekedy ide o následok chirurgického zákroku, typickým príkladom je  odstránenie lymfatických uzlín v súvislosti s liečbou nádorového ochorenia.

Lymfatické opuchy sú spravidla asymetrické (napr. opuch iba jednej nohy v prvotných štádiách majú mäkkú konzistenciu podobne ako opuchy pri poruche žilového odtoku. Postupom času sa lymfedém môže zhoršovať, pokožka okolo opuchu je napnutejšia, po zatlačení v nej nezostáva jamka. Postupne môže viesť k  stuhnutosti postihnutej končatiny a zvýšenému riziku infekcií. Základné rozdiely v prejavoch lymfatického a žilového opuchu zhŕňa nasledujúca tabuľka:

   Lymfatický opuch   Žilný opuch 
 Reakcia na stlačenie   koža sa rýchlo vyrovnáva   koža sa vyrovnáva pomaly 
 Konzistencia   zo začiatku krátko mäkký, postupne má tendenciu zatuhnúť, koža je napätá   mäkká konzistencia 
 Symetria   obvykle asymetrický   symetrický 
  • Zápal

Bolesť, začervenanie, zahriatie, začervenanie a opuch – spoločné hlavné príznaky zápalu sú vyvolané histamínom a ďalšími zápalovými mediátormi. Pri spoločnom výskyte tejto štvorice symptómov je vždy vhodné spozornieť. Prejavy zápalu môžu byť signálom začínajúcej infekcie, ale aj chronického zápalového ochorenia napríklad artrózy kĺbov, dnavej artritídy alebo zápalu šliach, väzov či žíl.

  • Alergická reakcia

Precitlivená imunitná reakcia spustí v tele nadmerné uvoľnenie histamínu, ktorý rozširuje cievy a vyvolá vznik opuchu. Alergický opuch alebo angioedém môže mať ľahkú podobu napuchnutia štípanca po bodnutí hmyzom, ale aj závažného plošného opuchu celého tela vedúceho do anafylaktického šoku. Liečbu alergií sme pre vás už predtým samostatne spracovali:

Prejsť na článok: Alergia a ich liečba

  • Úrazy

Jeden nešťastný krok a zvrtnutie členku alebo náraz pri úraze sú časté príčiny akútnych opuchov. Poranením dôjde k poškodeniu ciev a vyliatiu tekutiny do podkožia. Prvá pomoc pred tvorbou takejto podliatiny je chladiť a ľadovať postihnuté miesto. Chlad totiž sťahuje cievy. Pomôže tiež dať končatinu do zvýšenej polohy. Okrem akútnych zranení opuchy sprevádzajú aj pooperačné stavy.

  • Opuchy pri ochorení srdca

Srdce ako pumpa dáva v tele tekutiny do pohybu, srdcovú nedostatočnosť a chronické srdcové zlyhávanie sa čoskoro môže prejaviť symetrickými opuchmi v oblasti predkolenia a členkov, ktoré v pokoji počas noci môžu ustúpiť. Ráno po vstávaní z postele sa ale čoskoro vracajú. Opuchy sa môžu tvoriť aj v oblasti krku, brucha a hrudníka. Nebezpečný je v súvislosti s chorým srdcom vznik pľúcneho edému, ktorý môže spôsobovať problémy s dýchaním.

  • Opuchy sprevádzajúce choré obličky

Obličky sú hlavným vylučovacím orgánom. Pokiaľ pri ich poruche neodchádza z tela adekvátne množstvo tekutín, preto sa začnú v tele  hromadiť. Vzniknúť môžu najrôznejšie opuchy na končatinách, ale aj na tvári alebo priamo opuchy okolo očí.

  • Opuchy z chorôb pečene

Pečeň vyrába mnoho dôležitých látok. Jednou z nich je aj bielkovina albumín, ktorú máme v krvi a viaže sa na ňu veľa vody. Vďaka tomu tekutiny nadmerne neunikajú z ciev. Čo sa ale stane, keď pečeň nefunguje a albumín nevyrába? Ľahko uhádnete, že sa začnú tvoriť opuchy. Okrem najčastejšie postihnutých dolných končatín sú typické aj opuchy brucha.

Opuchy z podvýživy

Neschopnosť pečene vyprodukovať nedostatok bielkoviny albumínu nemusí prameniť len z ich poruchy. Edém v oblasti brucha sprevádza aj závažné stavy podvýživy, keď pečeň nemá z čoho brať stavebné kamene na tvorbu albumínu. Do očí bijúce je tento symptóm najmä u podvyživených detí, ktoré majú kvôli brušnému opuchu aj napriek zjavnej vychudnutosti typicky vypuklé brušká.
  • Opuch na pľúcach

Choroby pľúc idú často ruka v ruke so srdcovými chorobami. Hromadenie tekutiny v pľúcach, ktoré takéto stavy môže sprevádzať, predstavuje nebezpečenstvo kvôli rozvoju dýchavičnosti. Voda na pľúcach môže byť spojená s búšením srdca, ťažobou na hrudi, dráždivým kašľom a niekedy aj vykašliavaním hlienov,  krvou sfarbených do ružovej farby.

  • Aj niektoré lieky sú rizikové pre vznik opuchov

Na opuchy môžu mať vplyv všetky liečivá, ktoré svojim účinkom zasahujú do hospodárenia s vodou v tele. Jeden z faktorov rozvoja opuchov môžu byť aj lieky s obsahom ženských pohlavných hormónov, ako napríklad hormonálna antikoncepcia, ale aj hormonálna substitučná terapia. Vznik opuchov sa môže dostaviť aj ako nežiaduci účinok liečby vysokými dávkami kortikosteroidov. Aj niektoré druhy liekov na zníženie vysokého krvného tlaku zväčšujú priesvit ciev a tým aj zvyšujú náchylnosť k opuchom.

Koho trápí otoky nej
Koho trápia opuchy najčastejšie? Koho trápia opuchy najčastejšie?

Častejšie sa na opuchnuté nohy sťažujú ženy ako muži. Dôvodom môžu byť hormonálne zmeny v priebehu menštruačného cyklu a tehotenstvo i to, že častejšie trpia ťažkosťami so zníženou funkciou štítnej žľazy. Zraniteľnejšími skupinami sú aj starší ľudia a ľudia s nadváhou alebo obezitou. Opuchy sú tiež sprievodným prejavom mnohých chronických ochorení. V prípade sekundárnych lymfatických opuchov sú postihnutí často pacienti podstupujúci onkologickú liečbu.

Lipedém alebo tukový opuch

Nie je edém ako edém. V prípade lipedému sú opuchy spojené s patologickým zmnožením tukových buniek, ktoré sa ukladajú najmä v oblasti zadku a paží. Za rozvojom tohto stavu sú pravdepodobne ženské pohlavné hormóny, pretože lipedém postihuje prakticky výhradne ženy. V nerovnomerne rozloženom tukovom tkanive u nich potom môže dochádzať k tvorbe bolestivých opuchov. Riešenie spočíva v nosení kompresných pomôcok, udržiavaní zdravej hmotnosti, aktívnom pohybe a lymfodrenáži. Pokročilejšie štádium vyžaduje už aj chirurgické riešenie.

Sprievodné príznaky opuchov Sprievodné príznaky opuchov

Opuchy trápia pre nepríjemné a bolestivé symptómy,  aj pre svoju nevzhľadnosť. Pacienti môžu mať problém obuť svoje obľúbené topánky, v pokročilých štádiách sa môžu tiež stretávať s veľmi nebezpečnými komplikáciami. Ktoré symptómy sa s opuchmi spájajú?

  • pocit napätia, ťažoby,
  • brnenie, pocit nepokojných nôh,
  • viditeľné zväčšenie tkaniva,
  • náchylnosť k vzniku kŕčov,
  • obmedzenie hybnosti,
  • a zmena pigmentácie pokožky.

Príznaky sprevádzajúce opuchy sa spravidla zhoršujú večer a pri námahe, pri odpočinku sa naopak symptómy obvykle zmiernia.

Vred predkolenia ako komplikácia žilových opuchov

Ťažké opuchy spôsobené žilovou nedostatočnosťou sa môžu odraziť aj zvonku na koži. Kvôli stagnujúcemu prúdeniu krvi môže byť pokožka suchá a stenčená. Závažnejšie problémy sprevádza aj zmena pigmentácie – teda opuchnuté nohy a červené fľaky. Nebezpečné sú tieto komplikované opuchnuté nohy u seniorov alebo chronicky chorých osôb napríklad cukrárkov 2. typu, u ktorých  môžu totiž postúpiť až do vzniku vredu predkolenia.

Vredy predkolenia sú veľmi závažným typom rany, len pomaly a ťažko sa hoja, môže sa v nich rozvinúť infekcie. Rana môže tiež mokvať a je veľmi bolestivá. Vred na koži nikdy nepodceňujte, vyžaduje lekárske ošetrenie. Rovnako podozrivé zmeny na koži, bolestivé opuchy alebo červené nohy nad členkami nie je dobré podceňovať.

Ako urýchliť odstránenie opuchov a ako im predchádzať Ako urýchliť odstránenie opuchov a ako im predchádzať

  • Dlhé státie či sedenie obmedzte na minimum. Ak napríklad v práci často stojíte alebo sedíte a nejde to inak, pravidelne si zahýbajte nohami v členkoch a nohy pretiahnite. Okrem chôdze a preťahovania sú veľmi vhodnými typmi pohybu aj plávanie alebo plavba alebo cyklistika.
  • Odpočívajte s nohami hore. Ideálna poloha pre odpočinok je taká, aby ste mali nohy približne v úrovni srdca alebo ešte o 10 cm vyššie.
  • Dodržujte pravidelný a dostatočný pitný režim. Telo pri dehydratácii trpí a snaží sa zadržiavať vodu, dlhodobo nadmerný príjem tekutín ale môže zaťažovať vylučovaciu sústavu. Pre rovnováhu v tele treba adekvátne množstvo tekutín prijímať priebežne počas dňa.
Káva a opuchy nôh

Ste milovníkom kvalitnej kávy? Dobrou správou pre vás určite bude, že v súvislosti s opuchmi sa netreba tohto nápoja vzdať. Káva obsahuje niektoré silné antioxidanty ako kyselinu ferulovú alebo kyselinu chlorogénovú. Samotný kofeín obsiahnutý v káve má potom mierny diuretický (močopudný) efekt. Primeraná konzumácia kávy sa preto z hľadiska rizika rozvoja edémov považuje za úplne neškodnú.
  • Stravujte sa pestro. Do jedálnička zaraďujte pravidelne porcie zeleniny a ovocia, ktoré sú zdrojom draslíka, ktorý je dôležitý pre rovnováhu minerálov v tele a stojí v opozícii proti nadmernému soleniu a príjmu sodíka. Ovocie a zelenina sú navyše cenné zdroje vlákniny, ktorá je dôležitá pre zdravé vylučovanie. Zápcha patrí medzi rizikové faktory žilových ochorení.
  • Udržujte si zdravú hmotnosť.
  • Vyhýbajte sa nikotínu a alkoholu.
  • Obmedzte solenie. Soľ, alebo presnejšie v nej obsiahnutý sodík, prispieva k zadržiavaniu vody v tele. Tipy, ako znížiť množstvo soli v jedálničku pre vás máme na jednom mieste v článku:

Prejsť na článok: Nadmerné solenie a jeho riziká

Opuchy vzniknuté po úraze nie je vhodné hneď rozcvičovať, poranenia musia zostať v pokoji do zahojenia. Neskôr počas rehabilitácie ale môžete s výhodou využiť aj vyššie odporúčané postupy.

Prírodné látky na podporu ciev

V prírode existujú látky s antioxidačnou aktivitou, ktoré podporujú vitalitu cievnych kapilár (najdrobnejších ciev). Mnohé z nich sa v dnešnej dobe dokonca stali liečivými látkami.

Flavonoidy – žlto sfarbené prírodné látky so silnou antioxidačnou aktivitou. Mnohé z nich ako napríklad diosmin sa dokonca využívajú ako liečivá. Ďalším flavonoidom je napríklad hesperidín.

Escín – prírodná látka z výťažku z pagaštanu konského. Ide o účinnú látku, tradične známu svojimi protizápalovými účinkami a vlastnosťami podporujúcimi cirkuláciu v krvných vlásočniciach.

Rutin – alebo aj rutosid je dobre známy prírodný antioxidant. Jeho bohatým zdrojom je  pohánka. Vedeli ste ale, že ho obsahujú aj jablčné šupky alebo čierne ríbezle? Samozrejme tiež červené hrozno a ďalšie druhy červeno sfarbených plodov. Podľa rutínu bol pripravený aj jeho derivát troxerutín na získanie ešte lepších vlastností.

Vitamín C – dobre známy vitamín na imunitu má v tele oveľa viac funkcií. Je nevyhnutný aj na tvorbu kolagénu, ktorý nutne potrebujú pre svoju pružnosť nielen naše cievy.

Masť na opuchy

Opuchy spojené so žilovou nedostatočnosťou i poúrazové podliatiny môžete ošetrovať aj zvonka. Správnou voľbou sú prípravky s obsahom heparínových derivátov, podporujúcich vstrebávanie opuchov a krvných výronov. V mieste aplikácie majú taktiež protizápalové pôsobenie.

Spojiť s masážou lýtok môžete aj používanie najrôznejších žilových mazaní, chladivých gélov a masážnych prípravkov napríklad s obsahom bylinných extraktov z konope, gáfru, arniky, kostihoja, nechtíka, mäty alebo borovice. Masáž s aplikáciou gélov na opuchy je vhodné vykonávať vždy v smere od členkov k srdcu, aby sa podporil žilový návrat.

Bylinky na opuchy

Pri opuchoch je možné siahnuť po nejednej tradične užívanej bylinke. Vyberajte z takých, ktoré podporujú normálne vylučovanie ako je :

  • žihľava,
  • praslička,
  • breza,
  • púpava,
  • lipkavec obyčajný,
  • pýr,
  • lopuch,
  • túžobník.

Bylinkou, ktorej je lepšie sa v prípade opuchov oblúkom vyhnúť, je sladké drievko. Napriek tomu, že má podmanivú sladkastú chuť a prispieva k normálnej funkcii čriev, pravidelná konzumácia vedie k zadržiavaniu vody v tele a dokonca až k zvýšeniu krvného tlaku. Pokiaľ vás práve netrápi nízky tlak, doprajte si sladké drievko len občas.

Pri pití bylinkových čajov nezabudnite na to, že je vhodné byliny striedať.

Autor: Petra Večeřová


ZDROJE

  • MUSIL, Dalibor.Otoky dolních končetin. Online. Farmakoterapie pro praxi. 2006. Dostupné z: https://farmaciepropraxi.cz/pdfs/lek/2006/03/04.pdf. [cit. 2024-04-29].
  • Lipedém. Online. medi expert. Dostupné z: https://www.medi-expert.cz/zdravi/komprese/diagnoza-terapie/lipedem. [cit. 2024-04-29].
  • Lymfedém: diagnóza a léčba. Online. nzip. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/940-lymfedem-diagnoza-a-lecba. [cit. 2024-04-29].
  • Otoky nohou při onemocnění žilního systému a jejich léčba. Online. Žilní PORADNA. 2022. Dostupné z: https://zilniporadna.cz/magazin/otoky-nohou-pri-onemocneni-zilniho-systemu-a-jejich-lecba. [cit. 2024-04-29].
  • Zatočte s otoky. Online. Česká průmyslová zdravotní pojišťovna. Dostupné z: https://www.cpzp.cz/clanek/4771-0-Zatocte-s-otoky.html. [cit. 2024-04-29].

Zdravotné kompresívne pančuchy Lieky na opuchy končatín

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

LIOTON Gél 100 000 100 g

Skladom v e‑shope

12,29 €

VENORUTON Forte 500 mg 60 tabliet

Skladom v e‑shope

17,09 €

REPARIL - Gel N 100 g

Skladom v e‑shope

11,19 €

LIVSANE Diosmin complex premium 60 tabliet

Skladom v e‑shope

12,99 €

MAXIS Relax premium lýtkové pančuchy M light nude 1 pár

  • Novinka

Skladom v e‑shope

14,99 €

FORFEMINA 30 kapsúl

Skladom v e‑shope

8,69 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Žily a hemoroidy
    23. 05. 2022

    Ktoré prípravky sú vhodné na opuchnuté členky a lýtka?

    Môžem užívať colagen na opuchnute clenky a lýtka ďakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Kolagén môžete používať, je vhodný na doplnenie kolagénu, kt.  vekom ubúda viac, ale vaše opuchy nevyrieši. 

     

    Ak máte opuchnuté členky a lýtka, odporúčam skôr VENORUTON Forte 500 mg 60 tabliet. Užíva sa 1 tvrdá kapsula 2 až 3-krát denne. Je potrebné dodržať dávkovanie až kým nedojde k úplnej úľave od symptómov a edému. Symptomatická úľava sa zvyčajne dostaví v priebehu 2 týždňov. Liek nenahrádza iné preventívne opatrenia alebo liečbu, ako je bandáž nôh, použitie studenej vody alebo nosenie podporných pančúch (podľa odporúčania lekára).
    Vhodnou alternatívou pri žilovej nedostatočnosti je užívanie lieku AESCIN 20 mg 30 tabliet alebo prípravku MOBIVENAL micro 100 + 20 tabliet ZADARMO ( obsahuje kombináciu diosminu a aescinu). 

     

    Ako doplnkový prípravpok odporúčam  lokálnu aplikáciu postihnutých oblastí prípravkom PRIESSNITZ Žily a cievy medical 125 ml alebo CEDRALEX revitalizačný krém na nohy 150 ml

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Kĺby a svaly
    • Žily a hemoroidy
    13. 09. 2022

    Ktorý liek je vhodný na opuchnutý členok?

    Dobrý deň, opuchli mi obidva členky. Žiadne ine príznaky nemám.
    Čo by ste na to odporučili? Obávam sa že to je kvôli kŕčovým žilám

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Opuch členkov môže byť z viacerých dôvodov -  poruchy obehového systému (srdce), poruchy lymfatického sytému a problém s obličkami.  Liečba opuchnutých nôh závisí od príčiny.

    Bolo by vhodné zistiť presnú príčinu,  skontrolovať krvný tlak, či nie je problém vo vysokom krvnom tlaku. V prípadoch, ak sú opuchnuté nohy spôsobené zlyhavajúcim srdcom, je potrebné vyšetrenie u lekára, kt. Vám predpíše lieky na odvodnenie.

      Ak za opuchom nie je žiadne ochorenia, liečba je len symptomatická vo forme Lioton gélu (  aplikácia1 – 3 krát denne) a Venorutonu - podporný liek proti opuchom členka. Na začiatok sa odporúča užívať 1 tvrdá kapsula 2 až 3-krát denne. Je potrebné dodržať dávkovanie až kým nedojde k úplnej úľave od symptómov a edému. Symptomatická úľava sa zvyčajne dostaví v priebehu 2 týždňov. 
    Po dosiahnutí úplnej úľavy od symptómov a edému liečbu možno ukončiť. V prípade návratu symptómov, možno liečbu obnoviť s rovnakým dávkovaním alebo s minimálnym udržiavacím dávkovaním 500 mg až 600 mg HR denne.

    Opuch členka Vám pomôže zmierniť sprcha , kde striedate teplú a studenú vodu, vyloženie nôh do vodorovnej polohy, studené obklady, zníženie solenia, dostatočný pitný režim a dostatočný pohyb. 

     

    Liečite sa na kŕčové žily ? Liečba spočíva v užívaní kompresorových pančuchách, užívaní lieku Detralex (Flebaven) a lokálna liečba kŕčový žíl.  Ak sa ešte neliečite systematicky na kŕčové žily, bolo by vhodné navštíviť lekára.

     

     

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Žily a hemoroidy
    08. 02. 2024

    Opuchnuté nohy a členky

    Opuchnuté nohy a clenky.Uzivam liek detralex.Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam Vám vyšetrenie u lekára. Opuchnuté členky môžu okrem nedostatočnosti žíl súvisieť aj s nedostatočnosťou činnosti srdca, pečene  a obličiek. Ak máte prácu, počas ktorej stojíte celý deň, je prirodzené, že nohy môžu byť podvečer unavené a opuchnuté. Odporúčam večer si nohy aspoň na polhodinu vyložiť.

     

    V prípade problému so žilami je vhodné po konzultácii s lekárom okrem užívania Detralexu nosiť kompresné pančuchy (môžu byť predpísané na poukaz) a lokálne aplikovať na opuchnuté unavené nohy CEDRALEX revitalizačný krém na nohy 150 ml alebo PRIESSNITZ Žily a cievy medical 125 ml.

     

    Pri opuchoch podmienených ochoreniami srdca a pečene a obličiek Vám lekár predpíše diuretiká, ktoré zvyšujú vylučovanie vody a solí obličkami a pomôžu odvodniť, čím vám uľahčia od opuchov. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

     

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.