Cestovanie lietadlom - Praktické rady a tipy pre pohodlnú a bezpečnú cestu

CESTOVANIE LIETADLOM - PRAKTICKÉ RADY A TIPY PRE POHODLNÚ A BEZPEČNÚ CESTU

Matej Kolencik

Matej Kolencik

Získajte pohodu pri cestovaní lietadlom. Zažite príjemnú cestu a zoznámte sa s praktickými radami od správneho balenia po zvládanie letu. Objavte užitočné informácie pre pohodlnú cestu do vašej destinácie. Tu nájdete praktické rady a tipy pre bezpečné a príjemné cestovanie vzdušným priestorom s deťmi aj bez detí, nie len po zdravotnej stránke.

 • Články o zdraví
 • Životný štýl
 • Cestovanie

9 minút čítania


Praktické rady pre odletom Praktické rady pre odletom

Či už plánujete letieť prvý krát alebo si len potrebujete ozrejmiť ako postupovať, aby ste na nič nezabudli, tu je pár rád:

 1. nákup letenky: Ak si kupuješ letenku sám a nie je sprostredkovaná cestovnou kanceláriou, ideálny čas na jej kúpu je asi 2-3 mesiace pred plánovaným odletom, vtedy sú ceny zväčša najnižšie. Samozrejme existujú rôzne portály, kde sa vyskytnú letenky za prijateľné ceny s odletom aj o týždeň, pol roka či rok, vtedy ale musíš byť flexibilnejší, prípadne nemať stanovenú konkrétnu destináciu. Väčšinou je najvýhodnejšie nakupovať priamo cez konkrétnu leteckú spoločnosť. Ak cestuješ s dieťaťom a má menej ako 2 roky, tak za jeho letenku neplatíš. Ak je staršie, tak môže mať mierne poníženú cenu letenky, ale nič výrazné to nebude. Pre menšie deti a batoľatá najskôr skús kratšie lety a ak to dobre zvládajú tak dlhšie cez noc, aby cestu prespali. Deti môžu cestovať lietadlom, vo väčšine leteckých spoločností, už po prvom týždni, ale lepšie je nelietať v prvých troch mesiacoch veku.
 2. batožina: Pri kúpe letenky uvažuj nad batožinou. Dnes je lietanie pomerne lacná forma dopravy, ale letecké spoločnosti si pýtajú príplatky za všetko navyše. Ak môžeš cestuj len s príručnou batožinou, to je tá, čo musí spĺňať váhový limit do 10 kg a rozmery 40x30x20 cm (presné číslo závisí od leteckej spoločnosti). Okrem toho, že za takúto batožinu nemusíš väčšinou priplácať, máš ju stále pri sebe a odpadá ti povinnosť si ju dať „začekovať“ do podpalubného priestoru a naopak vyzdvihnúť po dolete do svojej destinácie a tak šetríš, okrem peňazí, hlavne čas. Ak cestuješ lietadlom s malými deťmi alebo batoľaťom, tak sa asi podpalubnej batožine nevyhneš, ale je dobré vedieť, že dieťa do 2 rokov má nárok na 2 ks batožiny (kočík, prenosná postieľka, autosedačka (orientácia do zadu)) zadarmo. Záleží od leteckej spoločnosti, niekedy majú túto výhodu aj staršie deti.
 3. online check-in: Jednou z najdôležitejších vecí je urobiť si online check-in a to z domu cez stránku leteckej spoločnosti alebo cez sekundárneho poskytovateľa. Niekedy letecká spoločnosť posiela mail alebo sms notifikáciu, že si môžete urobiť check-in, ale obyčajne je to 24 až 48 hodín pred plánovaným odletom. Odsleduj si to, ak si urobíš check-in z domu medzi prvými, máš možnosť si vybrať s väčšieho množstva sedadiel a väčšinou ani nemusíš priplácať za konkrétne miesto. Ak cestuješ lietadlom s dieťaťom nad 2 roky a chceš si vybrať konkrétne miesto, najlepšie je pre dieťa sedadlo pri okne a blízko pri WC.
 4. sleduj a počúvaj: Na letisko sa dostav vždy aspoň 2 hodiny pred odletom. Prvá vec čo urob je skontroluj si tabuľu s odletmi. Ak si potrebuješ uložiť nadrozmernú (detská postieľka) alebo inú batožinu (nad 10 kg do 23kg) do podpalubia, musíš ísť na check-in aj keď si ho doma už urobil. Číslo check-in je na tabuli pri tvojom lete. Keď sa zbavíš nadbytočnej batožiny, prejdi cez kontroly a stále sleduj kedy sa objaví číslo tvojho gate-u na jednej z tabúľ. Zároveň počúvaj hlásenia, či let nemešká alebo nebol zrušený alebo nezmenili tvoj gate. Ak sa stratíš alebo budeš potrebovať pomoc, pýtaj sa ľudí okolo alebo nájdi stánok svojej leteckej spoločnosti.

Tipy:

 • Keď už si pri svojom gate-e, nestoj v rade na vstup do lietadla. Aj keby si bol v lietadle prvý, budeš čakať na ostatných.
 • Deti s kočíkom majú väčšinou prednosť a „začekovaný“ kočík odovzdávate až pri vstupe do lietadla, pokiaľ je cestovný a zmestí sa do rozmerov príručnej batožiny môžete ho mať v priehradke nad sebou priamo v lietadle.
 • Keď čakáš na odlet pri gate-e využi čas na návštevu WC, hlavne ak cestuješ s deťmi a batoľatá tesne pred nástupom do lietadla prebaľ. Počas vzletu nie je dovolené opúšťať sedadlo a keď už kontrolka na zapnutie pásov prestane svietiť, nechceš čakať v rade v uličke s prešľapujúcim dieťaťom.
 • Svoj boarding pass, ktorý ti príde na mail, po tom ako urobíš doma check-in, si vytlač alebo ulož do aplikácie v mobilnom telefóne. Ak ho nemáš vytlčený, daj pozor aby sa ti nevybil telefón, bez neho môžeš mať vážny problém dostať sa do lietadla.

Ako je to počas letu Ako je to počas letu

 • „Najkritickejšie“ je to počas vzletu a pristávania, hlavne pre deti a batoľatá. Niekto môže byť citlivejší na zmeny tlaku a zaručene nemusí pomôcť nič. Dobrá radou ale je, aby dojča bolo počas týchto dvoch fáz kojené. Prehĺtaním si samo vyrovnáva tlak v strednom uchu a menej často sa stáva, že ho rozbolia ušká. Staršie deti by mali piť čaj alebo vodu napríklad z hrnčeka so slamkou alebo fľaše s cumľomdospelý môže skúsiť napríklad žuvačku alebo prehĺtať či zívať naprázdno.
 • Počas letu, hlavne ak trvá dlhší čas, zabav deti slovnými hrami, kreslením, rozprávkou, knihou či obľúbenou hračkou. Sám/a vieš, čo na tvoju ratolesť zaberá, keď sa nudí. Ak je to možné prechádzaj sa po uličke, rozprúdiš tým krv v nohách a nebudú tak puchnúť. Pomôcť môžu aj špeciálne podkolienky určené na cestovanie, ktoré nohu stiahnu a tá sa ti po dolete poďakuje.
 • Pamätaj, že na palubu si môžeš vziať vlastné jedlo (Pre niektoré destinácie platia výnimky na niektoré jedlá). Vodu si môžeš vziať len tú, čo si kúpiš v „duty-free“ po kontrole, ale batoľatá majú nárok na mlieko vo fľaške prípadne dojčenskú vodu alebo iné pokrmy, ale na letisku môžete byť vyzvaní na senzorickú kontrolu a teda ochutnávku. Počas letu môžeš konzumovať všetko čo si si doniesol, ocenia to hlavne deti, počas dlhých letov. Výnimkou je vlastný alkohol.
 • Počas každého letu sa dá nakúpiť jedlo a pitie, pri nízko-nákladových spoločnostiach pravdepodobne nedostaneš nič len tak (záleží od dĺžky letu), pri klasických leteckých spoločnostiach máš v cene letenky aj raňajky, obed či večeru (záleží od času a dĺžky letu). Na toto treba myslieť hlavne ak cestuješ s deťmi alebo máš intolerancie. Letecké spoločnosti často ponúkajú pri rezervácii aj možnosť špeciálnej stravy za poplatok, ale nie je to pravidlo. Pri dlhších letoch je zväčša jedno jedlo vegetariánske. Pokiaľ ale máš bezlepkovú alebo bezlaktózovú diétu prípadne histamínovú intoleranciu, radšej sa spoľahni na to, čo si donesieš alebo sa zásob tabletami ako sú  Hitimun DAO alebo Livsane Laktázové talbety.
 • Ak cestuješ s deťmi, nezabudni, že v lietadle je pustená klimatizácia. Vezmi so sebou dlhé ponožky, čiapku a nákrčník a aj sám/a sa obleč pohodlne. Nie je žiadna hanba cestovať v teplákoch alebo legínach. Podpätky nie sú najlepšou voľnou. Maj po ruke papierové vreckovky a vlhčené obrúsky a pre tých najmenších samozrejme plienky.
 • V lietadle je hluk, čo môže pre niekoho pôsobiť rušivo. Ideálne je mať so sebou slúchadla. Pre malé deti tento šum, ale skôr pôsobí upokojujúco a často zaspinkajú. Deti pod 2 roky nemajú nárok na vlastné sedadlo. Majú vždy špeciálny pás, ktorý letuška donesie na miesto. 

Čo sa deje po prílete

Počas pristávania pamätaj na vyrovnávanie tlaku v ušiach. Keď lietadlo dosadne, zostaň sedieť. Naozaj sa ti neoplatí stáť v uličke na jednej nohe. Kým lietadlo roluje po letisku, stáť je zakázané, ale aj keď zastaví, nenechaj sa stiahnuť davom. Ak by si aj vystúpil prvý z lietadla, pravdepodobne nastúpiš to autobusu a budeš čakať kým sa naplní.

Ak si už v letiskovej hale, sleduj značky kde si máš vyzdvihnúť batožinu (ak nejakú máš). Kočík pre dieťa by mal byť pripravený pri vystúpení z lietadla, ale nie je tomu vždy tak, nespoliehaj sa na to. Ideálne je mať cestovný kočík alebo nosič a mať ho stále pri sebe.

Čo si nezabudnúť zbaliť Čo si nezabudnúť zbaliť

Základná rada je: cestuj na ľahko, väčšinu vecí aj tak nepotrebuješ a v kritickej situácii sa všetko dá kúpiť.

 • pas alebo OP (aj dieťa v každom veku musí mať vlastný pas alebo OP)
 • boarding-pass (palubná vstupenka)
 • víza (ak sú potrebné)
 • očkovanie (ak je potrebné)
 • hotovosť v lokálnej mene alebo doláre či eurá(podľa destinácie)
 • platobná karta
 • oblečenie (naozaj netreba veľa)
 • elektronika (telefón, fotoaparát, nabíjačky, slúchadla)
 • kozmetika
 • lekárnička

Toto je špeciálna kategória, na ktorú treba myslieť. Lekárnička môže tvoriť aj pomerne veľkú časť batožiny, ale stále platí, že čo nemáte sa často dá kúpiť aj na mieste. Každý má svoje individuálne potreby, ale vo všeobecnosti je potrebné mať:

A hlavne nezabudni na svoje lieky na predpis.

Detská lekárnička musí obsahovať niečo navyše. Viac o lekárničkách na cesty v článku tu.

Lekárnička

Čo patrí na palubu a čo naopak do podpalubnej batožiny

Do príručnej batožiny patria elektronické zariadenia, hlavne také čo majú lítiové batérie. So sebou by si mal mať aj elektronickú cigaretu a pawerbanky s maximálnou kapacitou 100 Wh. Všetka kozmetika alebo jedlo v tekutej forme by malo mať objem pod 100 ml na jedno balenie, pokiaľ nie je kúpené a zabalené v duty-free obchode na letisku a musí byť v priehľadnom zapínacom vrecku s objemom maximálne 1 liter a v počte maximálne 10 kusov. Výnimku tvorí strava pre deti, ako som spomínal. Nesmú sa prepravovať horľaviny a výbušniny, taký odlakovač môže vyvolať zvýšenú pozornosť (radšej do podpalubia) a zapaľovač na niektorých letiskách tiež nie je úplne akceptovaný, hoci jeden na osobu by mal byť povolený. Do príručnej batožiny nepatria ani spreje a tiež tekuté lieky nad 100 ml, hoci majú inú klasifikáciu ako potraviny. Pozor na ostré predmety ako nožíky, manikúrové nožničky, dáždniky, injekčné ihly, vývrtka na víno a pod. Tie by mali byť v podpalubí. Naopak pinzeta alebo klieštiky na nechty sú na palube povolené.

Cestovanie lietadlom v tehotenstve Cestovanie lietadlom v tehotenstve

Lietanie v tehotenstve má svoje špecifiká, ale netreba sa toho báť. Sú situácie kedy sa cestovanie lietadlom neodporúča vôbec a to keď ide o rizikové tehotenstvo, ak má budúca mamička vysoký krvný tlak, cukrovku, chudokrvnosť alebo má zvýšené riziko tvorby krvných zrazenín.

Vo väčšine prípadov je ale lietanie pre tehotné ženy bezproblémové, pokiaľ nie sú vy vysokom štádiu tehotenstva. Všeobecne sa neodporúča lietať po 28. týždni tehotenstva. Mnohé letecké spoločnosti vyžadujú tehotenskú knižku, prípadne potvrdenie od lekára (nie staršie ako 6 dní) v anglickom jazyku, pokiaľ je žena vyššom ako 28. týždni alebo majú pochybnosť, preto knižku treba mať pre istotu vždy pri sebe. Je vhodné si u leteckej spoločnosti overiť ich vnútorné predpisy pred tým ako sa kúpi letenka.

Najvhodnejšie obdobie na cestovanie lietadlom je pre tehotnú v druhom trimestri. Tretí trimester od 28. týždňa môže byť prekážkou a v prvom trimestri sa ženský organizmus hormonálne adaptuje na tehotenstvo a žena môže mať typické príznaky nevoľnosti, pálenia záhy, únavy a podobne, čo na pohode moc nepridáva a preto cestovanie treba zvážiť.

Neodporúčajú sa dlhé lety (viac ako 4 hodiny letu) a hoci tehotné ženy môžu byť citlivejšie na zmeny tlaku, nepredstavuje to riziko pre ňu ani pre plod. Je dôležité dodať, že ani detektory kovov na letiskách nie sú rizikom pre mamičku ani dieťa.


ZDROJE:

 1. https://bezmapy.com/ako-cestovat-lietadlom/
 2. https://www.zapakuj.sk/cestovatelske-tipy-a-triky/co-si--ne-mozem-vziat-do-lietadla--co--ne-moze-obsahovat-moja-prirucna-batozina/
 3. https://cestovanie.pelikan.sk/ako-sa-zbalit-do-prirucnej-batoziny
 4. https://wizzair.com/sk-sk/informacie-a-sluzby/cestovne-informacie/cestovanie-s-malymi-detmi-a-babatkami
 5. https://bubo.sk/blog/cestovanie-s-detmi-ako-pripravit-dieta-na-prvy-let
 6. https://zkosicdosveta.sk/tipy-rady/letecke-cestovanie-v-tehotenstve/
 7. https://www.sdetmi.com/podujatia/detail/79703/lietanie-v-tehotenstve-je-cestovanie-v-prvom-trimestri-bezpecne/
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

LIVSANE Melatonín 1 mg 90 tabliet

Skladom v e‑shope

8,99 €

IMODIUM 2 mg 20 kapsúl

Skladom v e‑shope

6,99 €

SOLERO SPF50+ ultra sensitive opaľovacie mlieko 200 ml

 • Zľava 15 %

Skladom v e‑shope

16,99 € 14,44 €

ANTIMETIL 36 ks

Skladom v e‑shope

6,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Deti a detská výživa
  • Otázka na produkt
  03. 06. 2020

  Aký je vhodný liek proti nevoľnosti pri cestovaní pre 13 mesačného syna?

  Dobry den prajem. Na konci juna budeme musiet absolvovat s detmi cestu autom. Trvanie cesty 3,5-4hodiny. Malemu, v tom case bude mat 13mesiacov, byva v aute nevolno. Starsi, 6 rocny uziva pred cestou kinedryl. Kedze viem, ze liek ne mozne uzivat len po 2rokov veku, pisem Vam pre istotu, ci neexistuje nejaka mimoriadna vynimka, ze by sme ho podali aj mensiemu. Myslim 1/4tabletky. Maly ma 12,5kila. Je to velke babatko. Mohla by mu taka davka uskodit?? Dakujem uz vopred za odpoved, a ak som sa opytala na totalny nezmysel, tak sa uz vopred ospravedlnujeme. S prianim pekneho dna a s vdakou, 

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  U vášho menšieho syna by som  skôr  uprednostnila homeopatický liek COCCULINE tbl 30. Tablety sa nechajú voľne rozpustit' v ústach. U  detiído 1 roka (dojčatá) je možné podať liek rozpustený v troške vody. Vášmu 13 mesačnému synčekovi v prípade potreby môžete tiež nechať rozpustiť v troške vody a podať mu to. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  • Trávenie
  08. 02. 2022

  Ktoré lieky sú vhodné na cestovateľskú hnačku počas tehotenstva?

  Dobrý deň,
  v prípade tehotenstva sa odporúča na hnačky iba bioptron? alebo je aj dáka náhrada ďakujem krásne za rady včerajšie

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Biopron som Vám odporučila ako vhodnú prevenciu vzniku cestovateľskej hnačky. Okrem Biopronu forte môžete použiť ďalšie vhodné probiotiká  napr. BIO-KULT 14 kmeňov 60 kapsúl. Na cestovateľskú hnačku sú účinné kmene Lactobacillus bulgaricus a Streptococcus thermophyllus,  odporúča  sa podávať  2 týždne pred cestou, a aspoň týždeň po návrate.  Pre tehotné ženy je bezpečné  pri hančke použiť čierne uhlie CARBOSORB 320 mg 20 tabliet alebo LIVSANE Kapsule s aktívnym uhlím 30 kapsúl. Dospelí užívajú 3-4 kapsuly denne. V prípade potreby môže byť denná dávka zvýšená na 5 kapsúl. Alternatívou je ENTEROSGEL 225 g, kt. sa môže používať po porade s lekárom.  Klasické lieky na hnačku -Smecta, Enditril, Imodium sa u tehotných neodporúča. 

   

  Rady, ako predísť cestovateľskej hnačke nájdete v článku AKO NA CESTOVATEĽSKÚ HNAČKU, ktorý sme pre Vás pripravili.

   

  Užite si dovolenku v plnom zdraví. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Tehotenstvo a dojčenie
  20. 11. 2023

  cestovanie lietadlom v tehotenstve

  Dobrý deň, chcela by som sa spýtať na názor/skúsenosť/radu. Let lietadlom v 2 trimestri tehotenstva. Či je to bezpečné
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Na vašu otázku Vám bude vedieť lepšie zodpovedať váš gynekológ. Rizika cestovania letecky do zahraničia závisia od vašho zdravotného stavu, či ide o rizikové tehotenstvo, či mávate komplikácie ako tehotenská cukrovka, zvýšený krvný tlak, kŕčové žily atď. Pokiaľ nemáte žiadne zdravotné komplikácie alebo zdravotné obmedzenia od lekára, cestovanie lietadlom v druhom trimestri tehotenstva môže byť považované za pomerne bezpečné.  Menšie zmeny tlaku a nadmorskej výšky počas letu by väčšine tehotných žien nemali spôsobiť problémy, ale ak máte komplikácie, môžu byť potenciálne rizikové.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.