Chudokrvnosť (anémia) - prevencia aj liečba

CHUDOKRVNOSŤ (ANÉMIA) - PREVENCIA AJ LIEČBA

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová


Anémia (chudokrvnosť) je patologický stav,  pri ktorom dochádza k zníženiu hladiny  hemoglobínu  pod fyziologickú hodnotu pre daný vek a pohlavie.  Závažnosť anémie závisí  od stupňa hladiny hemoglobínu, rýchlosti vzniku a od veku pacienta. Rozoznávame ľahkú anémiu (ak hemoglobín neklesne pod 100 g/l), stredne ťažkú anémiu (hemoglobín 80 – 100 g/l) a  ťažkú anémiu (hemoglobín pod 80 g/l). Môže byť vrodená - prítomná už od narodenia  alebo získaná - nadobudnutá kedykoľvek počas života. 

  • Krvný obeh
  • Choroby

Rozdelenie anémie Rozdelenie anémie

Anémia je stav, ktorý nastáva vtedy, keď telo nemá dostatok zdravých červených krviniek na prenos kyslíka z pľúc do tkanív celého tela. K tvorbe červených krviniek (erytrocytov) sú v potrave ako stavebné látky nevyhnutné esenciálne aminokyseliny, železo, vitamín B2, B6, B12,. kyselina listová, vitamín C a stopové prvky (meď, kobalt a mangán). Účinným podnetom k zvýšenej tvorbe erytrocytov je nedostatok kyslíka,

Aké anémie rozlišujeme?

Anémie môžeme rozdieliť morfologicky - na základe patologického vzhľadu alebo  podľa etiológie na základe  príčiny vzniku.

Podľa  morfológie  rozoznávame :

1. Normocytové anémie  (v krvi je síce nedostatok červených krviniek, ale tvar majú zachovaný). Patrí sem akútna posthemoragická anémia a anémia chronických chorôb pri nádoroch.

2. Makrocytové anémie  (v krvi je nedostatok červených krviniek, ktoré sú zväčšené, obsahujú príliš veľké množstvo hemoglobínu). K makrocytovej anémii môžeme zaradiť megaloblastické anémie a anémie pri zvýšenej erytropoéze, u ktorých dochádza k rýchlej syntéze krviniek v kostnej dreni z dôvodu akútnych strát ako je  krvácanie či  zvýšený rozpad krviniek. 

3. Mikrocytové anémie  (v krvi je nedostatok zmenšených červených krviniek, obsah hemoglobínu a železa je zmenšený). Medzi mikrocytové anémie patria: sideropenická anémia, talasémia, sideroblastová anémia a postehmoragická anémia pri chronických stratách krvi. 

Z etiopatogenetického hľadiska delíme anémie :

  • Anémie zo zvýšených krvných strát
  1. Posthemoragické anémievznikajú následkom zvýšených strát krvi pri masívnom krvácaní (rany, prasknutý vred žalúdka, cievne aneuryzmy) a pri chronickom opakujúcom sa krvácaní (rakovina žalúdka, hemoroidy).
  2. Hemolytické anémie (nadmerná strata erytrocytov) – vznikajúce zvýšeným rozpadom krviniek (dedičné faktory, chyby pri transfúzii krvi, infekčné choroby, užívanie sulfonamidov, olovo, arzenovodík). Príčina skráteného prežívania môže byť priamo v samotnej krvinke, alebo k skráteniu životnosti erytrocytov dôjde vplyvom prostredia, v ktorom sa krvinka pohybuje. 
  • Anémie z poruchy krvotvorby

Porucha tvorby erytrocytov vzniká pri nesprávnej krvotvorbe, zapríčinená predovšetkým nedostatkom stavebných prvkov -železa (sideropénia), alebo nedostatkom vitamínu B12 a kyseliny listovej.

  1. Anémie z poruchy syntézy hému
  2. Anémie z poruchy syntézy globínu -  dedičné ochorenie talasémia, pri ktorom sa tvorí poškodený hemoglobín 
  3. Anémie z poruchy syntézy DNA -megaloblastická
  4. Anémie aplastické - charakteristické znížením počtu krvných buniek, okrem červených krviniek býva znížený počet bielych krviniek a trombocytov, príčinou býva poškodenie kmeňovej bunky, ktorá spôsobuje jej nefunkčnosť
  5. Anémie dysplastické - porucha vyzrievania a morfologické abnormality v kostnej dreni


Anémia - príčiny a príznaky Anémia - príčiny a príznaky

Medzi najčastejšie príčiny anémie patria :

  • Nedostatok železa (sideropenická anémia) telo nemá dostatok železa na výrobu hemoglobínu.
  • Nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej (B9) -  vedie k hyperchrómnej anémii.
  • Krvácanie - poranenie, menštruácia alebo vnútorné krvácanie vedú k nadmernej strate krvi, ktorá môže spôsobiť posthemoragickú anémiu.
  • Chronické ochorenia tráviaceho traktu bránia absorpcii živín, čo môže viesť k nedostaku železa a iných dôležitých látok.
  • Chronické ochorenia - chronické zápalové stavy, infekcie môžu negatívne ovplyvniť tvorbu červených krviniek.
  • Genetické poruchy

Príznaky anémie sa môžu líšiť podľa typu a závažnosti.  Závažnosť anémie závisí od jej stupňa, rýchlosti vzniku, ako aj od veku pacienta. Mladší pacienti znášajú anémiu ľahšie ako starší, ktorí sú pri anémii ohrození vystupňovaním srdcovej ischémie až zlyhaním srdca.  Všeobecné klinické príznaky anémií sú často nevýrazné.  Ak spozujete na sebe   príznaky ako je : únava, slabosť, bledosť, malátnosť, nevoľnosť, závraty, dýchavičnosť, bolesť hlavy, znížená pracovná výkonnosť, poruchy spánku a koncentrácie, hučanie v ušiach, zhoršenie pamäti, pálenie jazyka, lámavosť nechtov, zápal pažeráka a srdcové problémy, môžu byť predzvesťou, že príčina vašich problémov je práve v anémii. Pri aplastickej anémii v dôsledku útlmu bielych krviniek sa prizdružujú aj  ťažké infekcie, pri nedostaku trombocytov aj krvácanie.

 

Červené krvinky a ich úloha v organizme Červené krvinky a ich úloha v organizme

Aká je úloha červených krviniek v ľudskom tele?

 Červené krvinky (erytrocyty) tvoria červenú krvnú zložku, ktorou úlohou je predovšetkým prenos dýchacích plynov - kyslíka O2 a oxidu uhličitého CO2.  Dôležitou súčasťou erytrocytov je červené krvné farbivo hemoglobín. Obsah erytrocytov tvorí 60% voda a 40% sušina, z toho 95% podiel tvorí hemoglobín. Erytrocyty a ostatné krvné elementy sa neustále tvoria v kostnej dreni, odkiaľ sa plynule doplňuje ich množstvo v cirkulujúcej krvi. Prežívanie erytrocytov  v krvnom riečišti sa pohybuje v rozmedzí 100 až 120 dní. Zanikajú činnosťou makrofágov v slezine, v pečeni, v kostnej dreni a lymfatických uzlinách.

Aký je optimálny počet erytrocytov? Počet erytrocytov u mužov je v rozmedzí od 4,0–5,8, u žien 3,8-5,2. Určuje sa v biliónoch na liter krvi. Počet erytrocytov kolíše v závislosti od príjmu a výdaja tekutín, dennej doby a okolitej teploty. Ich množstvo sa pohybuje v medziach normy. Množstvo červených krviniek (erytrocytov) môže byť pri určitých patologických stavov zmenené. Zvýšené množstvo červených krviniek sa nazýva polycytémia, znížené množstvo poznáme pod pojmom anémia (chudokrvnosť).

​  Hemoglobín ​ ​ Hemoglobín

Hemoglobín (Hb) je červené krvné farbivo, zložené z farebnej prostetickej skupiny hemu a z bielkoviny globulínu. Molekula hemoglobínu obsahuje 4 hemy (4 atómy železa) a 4 polypeptidické reťaze ( dva a dva identické). Železo sa nachádza v héme v dvojmocnej forme. 1g hemoglobínu je schopný viazať 1,34ml kyslíka.

U dospelého človeka mužského pohlavia je fyziologická hodnota hemoglobínu v rozmedzí 130-175g/l , u žien v rozmedzí 120-168g/l. Dolná hranica hemoglobínu u malých detí (6 mesiacov až 6 rokov) je 110g/l, u detí vo vekovej kategórii 6 14 rokov je 120g/l, u tehotných žien 110g/l. Hemoglobín sa odburáva v slezine, pečeni a kostnej dreni.

Ako pôsobia esenciálne oleje? Železo a jeho úloha v organizme

Železo je kľúčovou jednotkou červeného krvného farbiva, dôležitého pre transport kyslíka. Okrem toho má dôležitú úlohu aj vo svalovom tkanive. Zúčastňuje sa na syntéze DNA, RNA, myelínu a tvorbe neutrónov.   Železo je katalyzátorom reakcií voľných radikálov a oxidačného stresu. Patrí medzi stopové prvky a jeho obsah v organizme je potrebný v stopových množstvách. 

anemiaa

Denne straty železa sa pohybujú medzi 1-1,5mg, ktoré je potrebné suplementovať v potrave približne 10-násobnou dávkou 10-15mg denne z dôvodu len 10% vstrebávania. Denný doporučený  príjem železa u dospelého človeka je u mužov je 9-12mg, u žien do 63rokov 15-18mg, nad 63 rokov od 10-14mg, u tehotných žien 30mg, u dojčiacich žien 22mg. 

Železo sa ukladá v pečeni, slezine a kostnej dreni v podobe feritínu (zásoba pre potreby krvotvorby). Nedostatok železa v kostnej dreni spôsobuje sideropenickú anémiu, ktorá je načastejšie vyskytujúcou sa anémiou.  Vyskytuje sa  až u 25% detí, 30% adolescentov, 30% menštrujúcich žien a až 60% tehotných žien. 

Medzi najčastejšie príčiny tejto špecifickej formy je :

  1. Nedostatočný príjem železamôže byť spôsobený nevyváženou stravou alebo diétou chudobnou na železo (starší ľudia a vegetariáni).
  2. Porucha absorpcie železa - niektoré stavy a ochorenia žalúdka a duodena môžu brániť správnej absorpcii železa v tele (celiakia, Crohnova choroba).
  3. Nadmerná strata železa Nadmerná strata krvi pri silných menštruáciach, chronických krvácaniach z gastrointestinálneho traktu (polypy hrubého čreva, kolorektálny karcinóm, hemoroidy).
  4. Zvýšená potreba železav období detstva a dospievania, v tehotenstve alebo počas dojčenia sa zvyšuje potreba organizmu po železe.

Úloha vitamínu B12 a B9 pri krvotvorbe Úloha vitamínu B12 a B9 pri krvotvorbe

Vitamín B12 a kyselina listová (acidum folicum) sú kľúčové pre proces krvotvorby.

  • Vitamín B12

Vitamín B12 je nevyhnutný pre produkciu zdravých červených krviniek v kostnej dreni. Bez vitamínu B12 by sa tvorba červených krviniek mohla zhoršiť, čo by viedlo k ich nedostatku a následne  až k anémii. Vitamín B12 tiež ovplyvňuje nervový a imunitný systém a má dôležitú úlohu pri syntéze DNA, k správnej látkovej premene, ktorá je dôležitá pre tvorbu energie, k odstráneniu stavov únavy a vyčerpania.

Denný doporučený  príjem vitamínu B12 u dospelého človeka je u mužov je 2,5-2,7μg,u mužov nad 63 rokov 2,5μg, u žien do 63rokov 2,4-2,5μg, nad 63 rokov 2,4μg, u tehotných žien 2,6μg, u dojčiacich žien 2,8μg. 

anemia in

  • Kyselina listová

Kyselina listová (vitamín B9) je nevyhnutná pre správnu syntézu DNA a rast buniek. Pomáha pri tvorbe nových červených krviniek a tkanív. Nedostatok kyseliny listovej môže spôsobiť abnormálnu tvorbu červených krviniek, čo vedie k anémii, najmä u tehotných žien.

Denný doporučený  príjem vitamínu B9 u dospelého človeka je u mužov je 400μg,  u žien  400μg, u tehotných žien 600μg a  u dojčiacich žien 500μg. Ich nedostatok môže viesť k hyperchrómnej anémie, ktorá je charakteristická porušenou tvorbou buniek, pričom syntéza hemoglobínu nie je poškodená. Základnou príčinou je práve nedostatok vitamínu B12 a kyseliny listovej. 

Liečba anémie Liečba anémie

Anémia je častým a dôležitým príznakom ochorenia a preto by nemala byť prehliadaná. Liečba anémie závisí od príčiny jej vzniku. Vždy je potrebné zistiť príčinu anémie, a to bez ohľadu na jej závažnosť. Každý konkrétny typ anémie má svoju vlastnú príčinu.  Medzi načastejšie typy anémie patria sideropenická anémia z nedostatku železa a anémia chronických chorôb, sprevádzajúca zápaly a nádory. 

Liečba sideropenickej anémie - zahŕňa odstránenie krvných strát a substitúciu železa vo forme doplnkov stravy  (predovšetkým p.o. feropreparáty). Počiatočná úvodná dávka je 150-200mg denne, neskôr 100mg denne. Odporúčanou kombináciu je suplementácia 3 látok  : železa, vitamínu B6 - pyridoxínu a vitamínu B9 - kyselinu listovú. Liečba musí byť dlhodobá - ešte minimálne  3-6 mesiacov po vymiznutí anémie do úpravy normálnej hladiny feritínu v sére, ktorá znamená doplnenie zásob železa v organizme. 

Liečba anémie chronických chorôb - (sprevádzajúca nádory, HIV/AIDS,  chronické zápalové stavy ako je Crohnova choroba, ulcerózna kolitída, reumatoidná artritída) je obtiažnejšia ako liečba anémie z nedostatku železa. Spočíva vo vyriešení základného ochorenia,  pri závažnej forme v podávaní syntetického hormónu erytropoetínu - hormónu stimulujúceho krvotvorbu. V prípade nutnosti sa volí substitučná terapia - transfúzia erytrocytmi.  Prípravky s obsahom železa sa v tomto prípade nepodávajú!

Liečba megaloblastickej  anémie - Porucha syntézy DNA  a tvorba megaloblastov je najčastejšie  spôsobená deficitom esenciálnych látok - vitamínu B12 a folátov (vitamín B9) - menej častou príčinou sú vrodené poruchy metabolizmu.  Vitamín B12 je obsiahnutý v mäse predovštetkým bylinožravcov, v mlieku a vajciach. Jeho denná spotreba je veľmi malá - len 1,4-1,6μg. Zásoba v organizme je pomerne veľká, preto pri poruche resorpcie vzniká nedostatok pomaly. Organizmus sa tak môže na postupne vznikajúcu anémiu adaptovať. Liečba spočíva v substitúcii B12 a folátov a zaradením potravín bohatých na tieto vitamíny. 

Liečba pernicióznej  anémie (nedostatok vitamínu B12 na autoimunitnom podklade) spočíva v suplementácii chýbajúceho vitamínu B12, je potrebné nielen upraviť anémiu, ale aj doplniť chýbajúce zásoby. 

Liečba aplastickej anémie závisí od príčiny. Pri autoimunitnej príčine sa zahajuje imunosupresívna liečba, anémia spôsobená expozíciou toxických látok sa upraví po odstránení  vyvolávajúceho faktora, 

Liečba talasémii závisí od závažnosti stavu, ľahká anémia liečbu nevyžaduje, pri závažných stavoch je potrebná  transplantácia kmeňových buniek alebo kostnej drene.

Ako preventívne zabrániť anémii?   Ako preventívne zabrániť anémii?

Anémii je možné zabrániť viacerými spôsobmi :

  • Strava bohatá na príjem železa a vitamínu B9 a B12 - zaraďte do svojho jedálnička príjem červeného mäsa, morských plodov, vajec, strukovín, brokolice, semien, orechov, sušených hrozienok a cereálii. Sú naozaj bohaté na obsah železa. Pre vegetariánov je vhodné tofu, orechy tmavé bobulovité ovocie ako je čierna ríbezla, arónia a černica. V kombinácii s potravinami bohaté na vitamín C (citrusové plody, paprika, paradajka, petržlen,  brokolica) pomôžete železu sa lepšie vstrebať. Dostatočný prísun vitamínov B9 a B12 docielite stravou bohatou na mäso, ryby, pečeň, vajcia, mliečne výrobky, doprajte si aj dostatok listovej zeleniny, 
  • Užívanie výživových doplnkoch s obsahom železa, vitamínu B12 a folátov - v prípade nedostatočného príjmu železa z potravy je potrebné suplementovať železo formou výživového doplnku. Ak je zároveň aj  nedostatok vitamínu B12 a vitamínu B9  odporúča sa  ich suplementácia, ktorá môže byť podaná súbežne s podávaním železa.
  • Dodržiavanie správneho užívania prípravkov - konzumácia nadmerného množstva čaju, mlieka  alebo kávy môže vstrebávanie železa znížiť. Rovnako aj súbežné užívanie  vápnika, horčíka, zinku a vlákniny. Je potrebné dodržať aspoň 3 hodinový odstup. Na druhej strane podávanie vitamínu C súbežne so železom jeho vstrebávanie v tenkom čreve uľahčuje a zvyšuje.  Užíva sa nárazová dávku vitamínu C do 500 mg s okamžtým uvoľňovaním.
  • Nepriaznivý vplyv na vstrebávanie kyseliny listovovej, majú  antacída s obsahom hliníka a horčíka,  je  potrebné ich užívať tiež  aspoň 3 hodiny po podaní B9. Počas liečby nie je vhodné piť alkoholické nápoje.
  • Suplementácia folátov pri užívaní liekov - dlhodobé podávanie  antikoncepcie s obsahom estrogénov, užívanie sulfónamidov, antimalarík, antituberkulotík vedie k nedostatku folátov, a teda k nutnosti ich suplementácie.
  • Preventívne prehliadky u lekára - absolvovanie pravidelných lekárskych prehliadok pomôže včas odhaliť problémy s anémiou alebo nedostatkom železa v tele. Aj preto si na preventívnu prehliadku raz za 2 roky čas nájdite   a termín vopred rezervujte. 

Ako na anémiu radami ľudových liečiteľov Ako na anémiu radami ľudových liečiteľov

Aj keď máso má svoje nezastupiteľné miesto v doplnení hemového železa do organizmu (až 5x vyššia vstrebateľnosť oproti nehemovému železu z rastlinnej ríše), prejavy anémie môžeme zmierniť aj bylinkami.

Univerzálnou bylinou "na krv" v ľudovom liečiteľstve je žihľavaŽihľava, čistí, zrieďuje, tým zlepšuje krvný obeh, podporuje tvorbu červených krviniek, odstraňuje akné, čistí pleť a odvodňuje telo. Nie je však vhodná na užívanie v gravidite (stimuluje maternicu), u detí do 2 rokov a starších ľudí nad 65 rokov. Opatrne s pitím žihĺavového čaju  u mužov s hypertrofiou prostaty. Ďalšou bylinou na chudokrvnosť v ľudovom liečiteľstve je Jahoda obyčajná, ľudovo zvaný Jahodník. Jahodový čaj je v ľudovom liečiteľstve veľmi obľúbený. Je lahodný a  chutný. Pomáha pri hnačkách, cievnych ťažkostiach, hemoroidoch. Je výborný samostatne, alebo v kombinácii s plodmi šípky, listami maliny či černice. 

 

ZDROJE

  • Kafková, A. : Anémie - diagnostika  a liečba,  Via Practica, 2005, roč, 2(3) 4 : 141-144 dostupné z: https://www.solen.sk/storage/file/article/Kafkova.pdf
  • Bullová, A, .: Anémia, Chudokrvnosť: Čo je, aké má príčiny a príznaky?, 2022,   dostupné z: https://zdravoteka.sk/choroby/anemia/
  • Kresánek. J, ml, Kresánek J, st : Atlas liečivých rastlín a lesných plodov, r.2008

 

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

SMARTHIT IV Ferrum lipozomálne železo 30 kapsúl

Skladom v e‑shope

15,89 €

GLOBIFER Forte 40 tabliet

Skladom v e‑shope

18,79 €

TEREZIA Hemoplus + kyselina listová 50 + 10 kapsúl ZADARMO

  • Zľava 10 %

Skladom v e‑shope

11,09 € 9,99 €

SOLGAR Železo bisglycinát železnatý 20 mg 90 kapsúl

  • Zľava 15 %

Skladom v e‑shope

16,79 € 14,27 €

JAMIESON Gentle iron komplex 90 kapsúl

Skladom v e‑shope

10,49 €

AVITA Prírodné železo C + B9 + B12 liposomal plus 200 ml

Skladom v e‑shope

27,79 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    20. 01. 2021

    Ktorý prípravok obsahuje hémové železo?

    dobrý deň, jedná sa o hémové železo?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Pri tomto prípravku nejde o hémove železo, železo je dostupné vo forme organickej zlúčeniny - glukonanu železnatého. hémové železo nájdete v prípravku GLOBIFER Forte 40 tabliet

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Vitamíny a minerály
    18. 01. 2022

    Ktorý prípravok je vhodný pri anémii?

    Dobry den,

    Skoro vzdy som anemicka a preto vyuzivam doplnky aby sa mi zlepsila krv. Chcem sa spytat co je lepsie na tvorenie zeleza, denna konzumacia stavy z aronie ci horeuvedenny doplnok?
    Dakujem

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Z etiologického hľadiska delíme anémie na viacero druhov. Príčin vzniku anémie môže byť viacero : nedostatok železa, nedostatok vitamínu B12, kyseliny listovej, chybná výstavba enzýmov.  Na záklalde vašho mailu neviem posúdiť, či Ste riešili anémiu s vašou lekárkou, či Váš zdravotný stav je pod odborným dohľadom - pravidelný odber krvi,  (zistená anémie v hodnotách ) pri anémii predpisanie vhodného lieku, porp. odporúčanie od nej - uprednostnostniť stravu bohatú na Fe, zakúpenie vhodného prípravku, atď.  Je dôležité vedieť, ako anemická Ste, či bude stačiť doplniť železo voľnopredajnými prípravkami alebo liekmi s vyšším obsahom Fe, vit. B12 či kyseliny listovej. Odporúčam Vám konzultáciu vhodného  prípravku či predpisanie lieku s vašim lekárom na základe krvného obrazu. 

     

    Z voľnopredjaných prípravkoch Vám odporúčam JAMIESON Gentle iron komplex 90 kapsúl - kombinovaný prípravok na správnu krvotvorbu. Železo prispieva k správnej tvorbe červených krviniek a hemoglobínu. Vitamín C zvyšuje vstrebávanie železa, vitamíny B2, B12 a kyselina listová prispievajú k zníženiu vyčerpania a únavy a podporujú správnu tvorbu a udržanie zdravých červených krviniek. Užíva sa 1 kapsula obdeň s jedlom. Užite s časovým odstupom niekoľkých hodín pred alebo po užití iných liekov alebo výživových doplnkov. Prípravok obsahuje 35mg železa, 800µg B2, 8µg B12, 60mg vitamínu C  a 400µg kyseliny listovej. Odporúčaná denná dávka Fe u dospelých žien sa pohybuje v rozmedzí od 15-18mg.  Pri deficite je potrebné doplňať viac. Šťavu z arónie môžete konzumovať na dennej báze na doplnenie Fe v rámci odporúčaného denného príjmu, výživový dopnok na zníženie deficitu Fe ( ak máte). 

    Vhodnou alternatívou m§že byť TEREZIA Hemoplus + kyselina listová 50 + 10 kapsúl ZADARMO ( kombinovaný prípravok). Ak príčinou anémie je len deficit železa, môžete aj prípravok, kt. Ste si vybrala. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Tehotenstvo
    • Vitamíny a minerály
    13. 07. 2023

    Železo ktoré nespôsobuje ťažkosti s trávením

    Dobrý deň, som v 33 týždni tehotenstva a behom tretieho trimestra mi začal globifer forte robiť ťažkosti s trávením (konkrétne zapchu) brala som ho dlhodobo aj pred tehotenstvom a vždy som bola spokojná, žiadne tráviace problémy som nemala. Prosím viete mi poradiť nejaké iné železo ktoré by mi nesposobovalo tieto problémy? Kľudne aj na predpis. (Z minulosti mam odskúšaný maltofer a ten mi vôbec nesadol)
    Vopred ďakujem za info.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Globifer forte je práve ľahko straviteľný a nežiadúce prejavy ako zápcha by mali byť výnimočne. Pre tehotné ženy je vhodný kombinovaný prípravok TEREZIA Hemoplus + kyselina listová 50 + 10 kapsúl ZADARMO, ktorý je tiež dobre tolerovaný. V porovnaí s Globiferom má nižší obsah železa - v 2 kapsulách 14mg oproti 18mg celkového železa v prípravku Globifer. 

     

    ÚČINNÁ LÁTKA

    V 2 KAPSULÁCH

    % RVH*

    VItamín C 80 mg 100
    Železo 14 mg 100
    Vitamín B2 (riboflavín) 1,4 mg 100
    Vitamín B6 (pyridoxín) 1,4 mg 100
    Vitamín B9 (kyselina listová) 200 µg 100
    Vitamín B12 (kyanokobalamín) 2,5 µg 100

    Vhodnou alternatívou je SIDERAL Forte 30 kapsúl. Obsahuje Sideral® r.m., železo obalené technológiou Sucrosomial®, ktoré prechádza nezmenené žalúdkom a je priamo vstrebávané v čreve, čím nezaťažuje žalúdok. Špeciálna technológia pomáha chrániť sliznicu úst a žalúdka pred oxidačným účinkom železa, zabraňuje kovovej pachuti v ústach, nedráždi žalúdok a nefarbí sliznice a stolicu. 1 kapsula obsahuje 30mg železa a 70mg vitamínu C. 

     

    Neuvádzate či máte nedostatok železa, ktorý je potrebné do organizmu suplementovať alebo užívate železo na doplnenie kvôli zvýšeným nárokom počas tehotenstva. Rovnako  či užívate špeciálne vitamíny pre tehotné ( LEJDYVITA 2 Budem mama 30 kapsúl - kombinácia aktívnej formy kyseliny listovej, komplexu LIPINOVA® a železa Ferronyl® ako prísun potrebných zložiek pre obdobie od 2. trimestra po koniec tehotenstva.

     

    Užívajte tehotenstvo v plnom zdraví. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    01. 12. 2023

    zvýšenie hemoglobínu

    Dobrý deň,
    som darca krvi, daroval som 34krát. Okrem toho športujem asi 2-3 krát do týždňa, nekonzumujem veľa mäsa 1-2 krát do týždňa. Chodím pravidelne darovať krv.

    Od 06/2023 mám s darovaním problém. V júni 2023 mi pri darovaní plazmy (pri reverze) praskla žila. Bol som vyradený z darovania na 3mesiace a bral som na to Rutín. V 10/2023 som bol darovať krv a mal som hemoglobín 132g/l. Pripisoval som to zvýšenej fyzickej aktivite, na dovolenke som každé ráno behal, resp. som turistikoval a robil aj 20tis. krokov denne. Minimum hemoglobinu pre darovanie je 135g/l. Dal som si prestávku.

    Bol som darovať dnes a výsledok bol 131g/l. Dňa 29.10.2023 som mal pozit. test na covid a celý november som nešportoval a aj preto som bol fyzicky pasívny a šetril som sa, očakával som nárast hemoglobínu.

    Začínam byť dosť zúfalý z toho, že neviem darovať krv a rád by som sa spýtal a poradil na nejaké doplnky (napr.: železa) aby som nemal s hemoglobínom problém.

    Aktuálne beriem tieto doplnky:
    Devit 2000IU 1x tbl./d
    VitC Jamieson 1000 mg s long effect 1tbl/d
    Jamieson Mg, Calc, Zinc 1tbl./d
    Rutín Wallmark 50mg 1tbl/d
    SmartHit IV B12 roztok 30 ml - kvapky = 1ml/d

    1.otázka: Aký výživový doplnok by ste mi ,prosím, poradili aby som zvýšil hemoglobín.
    Niečo čo by bolo možné kombinovať s aktuálne užívajúcimi doplnkami? Viem, že so železom treba opatrne a nechcem brať viac ako je nutné.

    2. otázka: Je kombinácia užívaných doplnkov, vhodná pri životnom štýle, kt. som Vám popísal ?

    Ďakujem

    Dobrý deň prajem,

    Podľa toho čo opisujete dôvodov nižšieho hemoglobínu môže byť niekoľko.

    1. Zníženie hemoglobínu môže byť dôsledkom nízkej hladiny železa, vtedy je potrebné železo dopĺňať, ideálne v lipozomálnej forme Smarthit Ferrum, krvné testy by Vám mali dať jasnú odpoveď či máte železo pod úrovňou alebo hraničné. Ak áno, tak ho môžete užívať, len dodržujte odstup od ostatných dvojmocných minerálov, hlavne vápnika a zinku, výrazne totiž znižujú jeho vstrebávanie. Naopak železo by sa malo užívať spolu s vitamínom C. 

    2. Keďže dlhodobo užívate doplnky s vápnikom a zinkom, tak samotná absorbcia železa s potravín môže byť znížená a ak k tomu prídáme fakt, že nekomzumujete pravidelne mäso (čo nie je inak na škodu) dodávate do tela ešte menej železa, keďže v živočíšnych produktoch je ho podstatne viac.

    3. Ak ste pri prekonávaní covidu užívali niektoré z antivirotík (Lagevrio alebo Paxlovid), tak tam môže tiež dôjsť k zníženiu hodnôt hemoglobínu. Nie je to oficiálne dokázané, ale niektoré lieky z tejto skupiny môžu negatívne ovplyvniť hladiny hemoglobínu.

    Odporučil by som teda užívať železo a aj kyselinu listovú aspoň mesiac a skúsiť darovať krv. Dodržiavať odstup od vápnika a zinku aspoň dve hodiny. Z ostatnými doplnkami môžete pokračovať v nezmenenom režime.

    S pozdravom a prianím pekného dňa

    PharmDr. Matej Kolenčík

    šipka PharmDr. Matej Kolenčík

    Na otázku odpovedal PharmDr. Matej Kolenčík zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.