Cestujete prvýkrát na dovolenku do exotiky? Tieto tipy vám pomôžu pripraviť sa...

CESTUJETE PRVÝKRÁT NA DOVOLENKU DO EXOTIKY? TIETO TIPY VÁM POMÔŽU PRIPRAVIŤ SA...

 

Chcete si konečne splniť svoj sen a zažiť dovolenku v exotike? V tom prípade nenechajte nič na náhodu a svoje cestovateľské sny sa snažte naplánovať do posledného detailu. Cesta do exotiky totiž nie je taká jednoduchá ako cesta do európskych dovolenkových destinácií, treba myslieť na oveľa viac vecí. Pozrime sa, na čo určite netreba zabudnúť.

  • Články o zdraví

Doprajte si čas

Pri kúpe exotickej dovolenky by ste sa rozhodne nemali spoliehať na to, že natrafíte na dobrý last minute. Nemuseli by ste už totiž stihnúť zariadiť všetky veci, ktoré sú pred odcestovaním potrebné. Napríklad absolvovanie potrebných očkovaní, či vybavenie víz netrvá pár dní. Preto, aby ste si dovolenku naozaj užili, plánujte dostatočne vopred.

Poctivá kontrola dokladov Poctivá kontrola dokladov

Ak ste si už vybrali svoju vysnívanú krajinu na oddych, nezabudnite si zistiť, za akých podmienok do nej môžete vstúpiť. Do väčšiny krajín potrebujete pas platný ešte 6 mesiacov po návrate domov. Do iných zase potrebujete víza alebo turistické karty, ktoré si musíte vybaviť ešte na Slovensku. Myslite na to, že niekedy to môže trvať dlhšie.

V závislosti od krajiny, do ktorej cestujete, to môže byť niekoľko dní až týždňov a tento proces sa, žiaľ, nedá nijako urýchliť. Nezabúdajte, že na vyznačenie víz potrebujete mať vo vašom pase dostatok miesta. Dajte si tiež pozor, aké pečiatky máte v pase. Ak už v pase nemáte voľné miesto, dajte si urobiť druhý - na Slovensku je možnosť mať pasy dva. Pred cestou si na stránke ministerstva zahraničných vecí zistite, aké vstupné a výstupné povinnosti vás ešte budú čakať.

cestovny pas

Pri lete do niektorých krajín, napr. na Kapverdské ostrovy, víza vybavíte pokojne aj po prílete do krajiny. Do niektorých krajín zase potrebujete tzv. pozývací list. To je pozvánka, ktorú vám buď pošle občan danej krajiny alebo ju vybavíte prostredníctvom cestovnej kancelárie.

Ak sa chystáte dovolenkovať na Kube vám zase postačí turistická karta, ktorú vám na požiadanie vydajú na Veľvyslanectve Kubánskej republiky v Bratislave. Do USA zase potrebujete ESTA kartu, o ktorú treba požiadať minimálne 72 hodín vopred.

Preventívne očkovanie Preventívne očkovanie

Záleží, do akej krajiny sa chystáte cestovať. Niekde sú očkovania na vybrané choroby odporúčané, inde povinné. Preto si pred kúpou dovolenky zistite, ako je na tom vami vybraná destinácia. Dôležité je očkovať sa v dostatočnom časovom predstihu, aby stihla očkovacia látka zaúčinkovať a vo vašom tele vytvoriť protilátky. Taktiež treba myslieť na to, že niektoré vakcíny pozostávajú z viacerých dávok, medzi ktorými musí byť dodržaný istý časový interval.

Štandardné očkovania, ktoré by ste mali pred odletom do exotiky absolvovať, sú proti vírusovej hepatitíde typu A a B, žltej zimnici a brušnému týfusu. Nie je na škodu obnoviť si i očkovanie proti tetanu. O všetkých odporúčaných očkovaniach sa informujte včas na stránke Úradu verejného zdravotníctva.

vakcina

Vhodné poistenie Vhodné poistenie

Nech už cestujete kamkoľvek, mali by ste myslieť na dobré poistenie. Vždy sa predsa môže pritrafiť niečo nepredvídateľné. Medzi najčastejšie poistné udalosti patria tráviace ťažkosti, zápaly stredného ucha alebo dýchacích ciest. Časté sú tiež úpaly a alergie na slnko, drobné úrazy a iné bežné veci, ktoré vás ale v zahraničí môžu vyjsť poriadne draho.

Pri poistení treba myslieť na zopár dôležitých faktov.

  • Platnosť poistenia - cestovné poistenie si vyberáte podľa zón. Ak však počas dovolenky plánujete výlet aj do krajiny mimo vybranú zónu, nie ste krytí.
  • Výška poistnej sumy - alebo limit plnenia. Zvoľte si radšej vyšší limit plnenia poistnej udalosti, pretože zdravotné ošetrenie v niektorých krajinách je skutočne nadštandardne drahé, nižší limit by vám náklady na liečbu nemusel pokryť.
  • Riziková skupina - je rozdiel, či plánujete oddychovať na pláži alebo aktívne odpočívať. Vyberte si podľa toho i svoje poistenie.
  • Dĺžka poistenia - poistenie by malo začať dňom odchodu na dovolenku a končiť jeho príchodom. Môžete si vybrať poistenie len na dobu pobytu v zahraničí, no môžete uzavrieť i celoročné poistenie. Exotika si však vyžaduje aj nadštandardné pripoistenie, a to by vám v prípade celoročného poistenia nemuselo stačiť.
  • Na čo sa poistenie nevzťahuje - prečítajte si aj drobné písmená, aby ste vedeli, na čo sa poistenie nevzťahuje. Štandardne tam patria poistné udalosti, ktoré vznikli pod vplyvom omamnej alebo návykovej látky. Taktiež ak cestujete do krajín, ktoré sú oficiálne vyhlásené za rizikové. V tom prípade vám poisťovňa poistné udalosti nepreplatí.

signture

Príprava batožiny Príprava batožiny

Pred cestou nezabudnite zbaliť všetko potrebné. Okrem štandardných vecí určite myslite i na nepredvídateľné udalosti - zbaľte si repelenty. Veľmi často je totiž hmyz prenášačom rôznych ochorení. Hodiť sa bude tiež dezinfekčný prípravok, ktorý vám poslúži v prípade nedostatku vody.

Nezabudnite tiež na krémy s čo najvyšším ochranným faktorom a tiež krémy na upokojenie pokožky po opaľovaní. Základom sú lieky, zbaľte si probiotikáčierne uhlie či kvapky proti tráviacim ťažkostiam. Vhodné je tiež pribaliť lieky proti horúčke, bolesti a tiež krémy proti alergickým kožným reakciám.

sprej komare

 

  Prípravou sa vyhnite počas cestovania problémom Prípravou sa vyhnite počas cestovania problémom

Do exotiky sa letí spravidla niekoľko hodín, preto sa na takú dlhú cestu dobre vyzbrojte. Ak máte prestupný let, rátajte s tým, že k batožine sa dostanete až v cieli. Preto si do príručnej tašky zbaľte veci, ktoré by ste mohli potrebovať. Na letiskách funguje veľmi dobre klimatizácia, preto nezabudnite na ľahkú deku či svetrík. Taktiež ak užívate pravidelne lieky, pribaľte si ich.

lietadlo

Nenechajte sa zaskočiť a zaobstarajte si vhodný adaptér na nabíjanie svojich elektronických zariadení. Zakúpte si ho pre krajinu, do ktorej sa chystáte vycestovať, prípadne si zaobstarajte univerzálny.

Buďte opatrní aj pri darčekoch - z niektorých krajín je zakázané vyvážať mušle, koraly či iné prírodné veci. Radšej navštívte predajňu so suvenírmi, tam nakúpite všetko legálne.

Aby ste si v zahraničí nevyrobili faux pas, naštudujte si, aké má daná krajina zvyklosti. Spravidla sa správajte slušne, s úctou, odpustite si posmešky či žartíky. Stráňte sa tiež fajčenia na verejnosti. Pozorujte obyvateľov a snažte sa robiť len to, čo oni.

cestovanie travel

Pred kúpou dovolenky do exotiky je dôležité vybrať si vhodný čas. Každá krajina má iné klimatické podmienky a vy určite nechcete zostať v hotelovej izbe a sledovať monzúnové dažde. Pri exotike je totiž veľmi dôležité vystihnúť ten správny čas.

Výživové doplnky na cesty


Hodnotenia

Hodnotenia

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.

napísať nové hodnotenie

_title_article_your_review

1-5

1 2 3 4 5
Prevádzkovateľ si vymedzuje právo na odstránenie nevhodných komentárov.