Vplyv športu na naše zdravie

VPLYV ŠPORTU NA NAŠE ZDRAVIE

Šport pôsobí nielen na fyzické zdravie, ale taktiež podporuje dobrý psychický stav človeka. Pohyb ako taký má blahodárne účinky na metabolizmus, celkovú kondíciu aj koncentráciu. Pri pohybe sa u ľudí zrýchľuje metabolizmus a telo spaľuje tuky rýchlejšie ako v pokoji. Pri cvičení sa tiež uvoľňuje hormón šťastia endorfín. Pri športe sa zlepšuje prekrvenie tela i mozgu a tým sa zvyšuje koncentrácia.

  • Pohyb
  • Životný štýl

 Prečo športovať? Prečo športovať?

Prepotili ste tričko, ale napriek tomu sa cítite skvele a plní energie? Nie nadarmo je pohyb nazývaný aktívnym odpočinkom. Že vy také pocity zo športu nemáte? Potom je na nás, aby sme vás skúsili ukázať, že fyzická aktivita je úplne prirodzenou a neoddeliteľnou súčasťou ľudského života a prináša množstvo benefitov pre naše fyzické i psychické zdravie.

Zdravie a šport

Pohyb pozitívne ovplyvňuje našu kondíciu a fyzické zdravie. To určite nie je vôbec prekvapujúce. Oveľa viac býva podceňovaný pozitívny vplyv pohybu na psychickú pohodu. Skúsme sa bližšie pozrieť, kam až môžu siahať blahodárne účinky fyzickej aktivity.

  • Šport a fyzické zdravie

Malé dieťa ešte nemusí ani vedieť chodiť, začne preskúmavať svet a hneď je preňho pohyb prirodzenou súčasťou života. Správny pohybový vývoj v detstve má veľký vplyv na držanie tela a pohybové stereotypy v dospelosti. Ale fyzická aktivita je dôležitá úplne v každom veku. Vďaka pohybu budujeme fyzickú kondíciu a silu. Dlhšia vzdialenosť alebo ťažší nákup potom človeka nezaskočí a necíti sa z fyzickej záťaže hneď unavený. Pravidelný pohyb zväčšuje celkovú odolnosť organizmu a má aj pozitívny vplyv na imunitu. Precvičovanie pomáha udržať plný rozsah pohybu kĺbov.

  • Vplyv športu na psychiku

Pri športovaní sa v tele vyplavujú endorfíny - hormóny šťastia. Pohyb dokáže priviesť človeka na iné myšlienky a eliminovať stres. Fyzická aktivita patrí napríklad aj medzi režimové opatrenia u pacientov s depresiou. Vplyv športu na psychickú pohodu je skutočne veľmi široký. S tým, ako sa s tréningom zlepšuje kondícia aj postava, sa človek nielen cíti lepšie, ale rastie aj jeho sebavedomie. Navyše pri lepšej kondícii má oveľa viac energie.

  • Pohyb ako prevencia chorôb

Aby náš pohybový aparát – kĺby, svaly, kosti, šľachy a väzy – zostali zdravé, potrebujú pohyb. Ale nejde len o zdravie pohybovej sústavy. Fyzická aktivita je účinným nástrojom v boji s nadváhou a obezitou a tým aj civilizačnými ochoreniami, ktoré sprevádza. Napríklad so zvýšenou hladinou cholesterolu. Šport je účinný aj v prevencii cukrovky druhého typu. Pri pohybe totiž svaly spotrebúvajú glukózu, ktorá sa do svalových buniek dostáva vďaka inzulínu. Pravidelná fyzická aktivita pomáha udržať citlivosť buniek na inzulín, a preto má pohyb význam v prevencii cukrovky nielen u ľudí s nadváhou, ale aj u ľudí, ktorým sa darí držať si hmotnosť v norme.

Fyzická kondícia je dôležitá aj pre zdravie nášho srdca a ciev. Zaťaženie kostí, ktoré prirodzene vzniká pri pohybe, vedie k ich mineralizácii, preto je pohyb potrebný dôležitým nástrojom prevencie osteoporózy. Cviky na lýtka sú cenným prostriedkom, čo pomáha aj na kŕčové žily.  Pohyb sa odporúča aj ako prevencia hemoroidálnych ochorení, alebo pri problémoch sa zápchou. Tento zoznam určite nie je kompletný, ale je úplne zjavné, že pohyb zohráva nezastupiteľnú úlohu v ľudskom zdraví.

Aby pohyb skutočne viedol k zdraviu

Keď je pohyb taký skvelý, prečo nešportujú všetci? V reálnom svete nič nie je úplne čierno-biele. Šport je predsa len spojený s fyzickou námahou, a preto sa do neho často jednoducho nechce. A to aj keď vieme, že sa po ňom budeme cítiť výborne. Navyše začať so športom chce trochu odhodlania. Fyzická kondícia pôjde čoskoro hore, napriek tomu sa ale začínajúci cvičenci častejšie stretnú s bolesťou svalov a kým im šport začne prinášať radosť, môže to chvíľu trvať.

Vedieť sa hýbať je aj kus umenia. Nie každá pohybová aktivita sa hodí pre každého. Svoje špecifiká má športovanie v detskom veku aj vo veku pokročilejšom. Čím je fyzická aktivita intenzívnejšia, tým je dôležitejšie dbať na správnu techniku ​​pri cvičení, aby kvôli zlým pohybovým stereotypom nedochádzalo k preťaženiu určitých kĺbov alebo väzov. Dôležité je preto počúvať svoje telo, rešpektovať svoje limity a dbať na dostatočnú regeneráciu.

Športy pre deti Športy pre deti

Pohyb je neoddeliteľnou súčasťou detského veku. Malé deti prirodzene rady skáču. Pohybové aktivity pre deti majú zodpovedať ich veku a prirodzene rozvíjať ich schopnosti a zdatnosť. Obzvlášť v dnešnej dobe, ktorá pohybovým aktivitám dáva tvrdých súperov v podobe mobilov, počítačov a mnohých ďalších technických vymožeností bojujúcich o detskú pozornosť, je dôležité deti k pohybu správne motivovať a byť im v pohybe vzorom. Aké aktivity sa hodí zaraďovať podľa veku?

Predškolské deti

Predškolský vek je z hľadiska pohybových aktivít vzácny čas. Kedy dieťa bude mať toľko času na pohyb, než práve pred začatím školskej dochádzky? Deti si v tomto období budujú svoj vzťah k športu. Ešte síce dlho neudrží pozornosť, o to viac ale milujú dynamický pohyb. Fyzická aktivita predškolských detí by mala byť pestrá, plná kratších hier a aktivít. Dieťa v tomto veku stále napodobňuje svoje vzory, preto mu choďte v pohybe príkladom. Zabodujete určite s hrami s loptou, dieťa už sa tiež dokáže naučiť základy plávania, jazdiť na bicykli alebo na korčuliach.

Mladšie školské deti

So školskou dochádzkou pribúdajú povinnosti deťom aj ich rodičom. O to dôležitejšie je dbať u detí na pohybovú aktivitu, ktorá musí kompenzovať dopoludňajšie sedenie. Deti školského veku stále milujú hravé aktivity a už zvládajú skupinové športové hry, v ktorých môžu perfektne rozvíjať koordináciu aj spoluprácu. Pokiaľ sa ale vaše dieťa futbalu, florbalu alebo hádzanej vyhýba oblúkom, nie je s ním nič zle. Mnohé deti, ktoré nie sú nadšené z loptových športov, sa nájdu v individuálnych športových aktivitách. Skúste napríklad bojové športy pre deti, alebo využite prirodzenú detskú súťaživosť a zapojte svoju ratolesť do športových súťaží pre deti. Tréningy v detskom veku ale majú byť stále pestré, stále nie je vhodné zamerať sa na jedinú športovú aktivitu, ktorá by rozvíjajúci sa organizmus mohla zaťažiť príliš jednostranne.

Staršie školské deti

Staršie deti majú už vlastnú hlavu. Pomaly ale iste sa dostávajú do fázy, kedy sa samy rozhodnú, či dajú športu prioritu medzi svojimi záujmami a povinnosťami, alebo nie. Staršie deti od obdobia puberty sa často vedia, k akému typu pohybu majú vlohy. Stále je ale priestor skúšať nové aktivity. Rozdeľujú sa aj športy pre dievčatá a chlapcov. Avšak rozdelenie športov na "pánske" a "dámske" tak úplne neplatí a hoci sú niektoré športy obľúbenejšie u jedného pohlavia, zapojiť sa môžu všetci .

Pohyb u mladých dospelých má stále svoje špecifiká. Rast a vývoj šliach a väzov trvá od puberty a ukončený je asi až okolo 20 roku života. Preto až do tohto veku napríklad nie je vhodné posilňovanie s ťažkými váhami.

doplňky pro sportovce

Šport v dospelosti Šport v dospelosti

Vybalansovať všetky pracovné a rodinné povinnosti a nechať si medzi koníčkami čas aj pre šport. To rozhodne nie je jednoduchá vec. Cvičenie vo fitku aj pohyb na čerstvom vzduchu ale človeku prospeje. Pozrite sa na pár našich tipov, ako byť stále aktívny. Máte vy nejakú vychytanú metódu, ktorá vám pomáha sa hýbať? Podeľte sa o ňu v komentároch pod článkom!

  • Zapojte svojich najbližších

Nemôžete pravidelne športovať, pretože by vám už nezostal čas na vašich najbližších? Vezmite to za druhý koniec a zapojte do športovania celú rodinu! Vyrazte napríklad na výlet alebo na bicykle. Vytiahnite svojich priateľov na volejbal a kolegov z práce napríklad na florbal. Chcete tráviť viac času so svojou drahou polovičkou? Ponuka športov pre dvoch len kvitne! Zmiešané párové športy nie sú len tanec a krasokorčuľovanie. Vyrazte spolu napríklad na squash, tenis alebo na lezeckú stenu.

  • Získajte správne návyky

Začínate s novým športom alebo máte svojho športového koníčka už roky? Tak alebo tak, pri športe je potrebné dodržiavať určité pravidlá. Do športu sa nepúšťajte hneď po hlave, ale dajte svojim svalom na začiatok čas na zahriatie a rozcvičenie. Rovnako tak po športe sa ešte chvíľku venujte pretiahnutiu, pretože vďaka správnym návykom sa budete už počas pohybu cítiť lepšie a aj regenerácia po fyzickom výkone bude hladšia.

  • Stanovte si cieľ

Ako sa motivovať k športu? Stanovte si ciele, ktoré chcete dosiahnuť! Správne nastavený cieľ by mal byť konkrétny. Skúste si svoje výkony treba zmerať na šikovných hodinkách. Zároveň, aj keď cieľ musí byť motivujúci, musí stále ísť o dosiahnuteľnú métu. A v neposlednom rade si stanovte čas, do kedy svoj cieľ chcete dosiahnuť. Bez toho by totiž mohlo jeho dosiahnutie nakoniec „vyšumieť“ v zabudnutí ďalekej budúcnosti.

  • Berte každodenné činnosti vážne

Cesta z práce, nákup, upratovanie… Bežnými činnosťami strávime denne mnoho hodín. Navyše chôdza patrí vôbec k najprirodzenejším typom pohybu. Naozaj sa teda oplatí ísť na nákup pešo, vystúpiť z MHD o zastávku skôr alebo si nezavolať výťah a zamieriť do bytu po schodoch.

  • Učte sa novým zručnostiam

Šport nemusíte robiť iba pre šport. Pohybová aktivita nás mnohému učí. Snáď vás presvedčí jeden príklad za všetkých. Veľkej obľube sa totiž tešia napríklad bojové športy pre ženy. Dámy si na kurzoch osvoja princípy efektívnej sebaobrany, posilní fyzickú zdatnosť i sebavedomie.

Šport v seniorskom veku Šport v seniorskom veku

S pribúdajúcimi rokmi sa so svojimi športovými koníčkami nemusíte rozlúčiť. Naopak! Pohyb je v seniorskom veku dôležitejší, než kedykoľvek predtým. Vďaka dobrej kondícii môžete byť aktívny do vysokého veku, čo významne zvyšuje kvalitu života. S pribúdajúcimi rokmi sa naučte svojmu telu viac počúvať. Prispôsobte si pri športe tempo aj záťaž. Veľmi vhodné pohybové aktivity pre seniorov sú tie využívajúce prirodzený pohyb ako plávanie alebo chôdza. Rozširuje sa aj ponuka pohybových kurzov, ktoré priamo prispôsobujú cvičenia pre seniorov. Chcete začať s novým športom? Len smelo do toho! Pri novej fyzickej aktivite ale zvyšujte záťaž len veľmi pozvoľna, aby ste si na nový druh pohybu zvykli. Pri fyzicky náročnejších športoch si nechajte vopred skontrolovať svoj zdravotný stav u lekára a trénujte pod dozorom odborníka.

Silový tréning a budovanie svalové hmoty v zrelom veku
Pre rast svalov je potrebný silový tréning, počas ktorého sa dosahuje progresívne preťaženie. Zároveň potrebujete aj vyvážený jedálniček. Vo vyššom veku sú regeneračné procesy, a teda aj budovanie svalovej hmoty, pomalšie ako v mladosti. To ale neznamená, že získať svaly vo vyššom veku je nemožné. Skutočnosťou je, že vďaka svalom je do vyššieho veku zachovaná pohyblivosť a sebestačnosť. Svalová hmota ako taká je v úvodzovkách pre telo aj „zásobárnu bielkovín“, z ktorej pri chorobe alebo úraze berie imunitný systém látky na hojenie a výrobu protilátok.

Posilňovanie vo vyššom veku ale nie je vhodné pre každého. Napríklad osoby so zvýšeným krvným tlakom alebo chronickými ochoreniami by sa nemali nárazovo preťažovať a ideálne by mali posilňovať pod dohľadom odborníka as vedomím lekára, ktorý im pohyb odporučil.

Keď do výberu športu prehovorí ochorenie Keď do výberu športu prehovorí ochorenie

Bolí vás chrbát?

Zdravotné obmedzenia môžu niekedy športové plány prekaziť. Kde ale nemôžete kvôli zdravotnému problému prevádzkovať určitý šport, môže iné cvičenie uľaviť. Napríklad cvičenie na zdravý chrbát pri vybočení chrbtice alebo skolióze je  vhodným športom. Pomáha ale aj tým, ktorí majú stuhnutý chrbát zo sedavého zamestnania. Odporúčané športy sú tiež plávanie, pilates alebo lezenie. Naopak nevhodné sú squash alebo bedminton.

Boľavé kolená

Častým problémom športovcov je bolesť kolena. Koleno je najväčší kĺb a nesie váhu celého tela. Pri problémoch s kolenom obmedzte športy, pri ktorých je koleno vystavené doskokom a otrasom. Typickým príkladom takéhoto športu je volejbal alebo hádzaná. Vhodnými športmi pri bolesti kolena môžu byť plávanie a jazda na bicykli. Opakovanú alebo dlhšie trvajúcu bolesť ale vždy nechajte vyšetriť lekárom.

Astma a šport

Až 30 % detí má problémy s alergiami a až 10 % detí má priamo astma. Ak sa astma čoskoro odhalí a je správne liečená, nemusí jedinca vôbec obmedzovať. V dôsledku fyzickej záťaže sa ale môže rozvinúť dychová tieseň tzv. postnamáhovej astmy. Aké faktory prispievajú k rozvoju týchto symptómov?

  • suchý alebo studený vzduch,
  • chlór (napríklad v bazénoch),
  • peľ,
  • znečistené ovzdušie,
  • dlhodobá záťaž pri vytrvalostných aktivitách.

Aby sa astmatik vyhol spúšťačom astmatického záchvatu, môže preferovať cvičenie na vnútorných športoviskách, kde sa vyhne alergénom zo znečisteného vzduchu, peľom a studenému vzduchu. To ale automaticky neznamená, že by astmatikom boli zakázané zimné športy pre deti. Rozvoju námahovej astmy okrem dodržiavania liečby pomáha pozvoľné zvyšovanie fyzickej aktivity. Vždy je preto potrebné sa dobre a postupne rozcvičiť. Tiež je vhodné preferovať dýchanie nosom, aby sa vzduch mal možnosť ohriať pred vstupom do pľúc. Tomu pomôže aj šál alebo tvárová maska. Počas športu by astmatik mal mať po ruke úľavové lieky, pre prípad dychovej tiesne. Samozrejme tiež nie je vhodné preceňovať svoje sily.

Cukrovka a šport

Fyzická aktivita je pre zdraviu prospešná a nemali by si ju nechať ujsť ani pacienti s diabetom. Počas športovania ale kvôli svojmu zdravotnému obmedzeniu musí byť obozretnejší :

  • Než sa pustíte do športovania, zmerajte si svoju hladinu cukru v krvi.
  • Majte po ruke niečo sladké pre prípad hypoglykémie a tiež fľašu s vodou.
  • Športujte v kvalitnej obuvi.
  • Nešportujte, ak sa necítite dobre alebo máte rozhodenú hladinu glukózy v krvi.
  • Nepreceňujte svoje sily. Pokiaľ začínate s novým športom, pridávajte záťaž pozvoľna a sledujte, ako vaše telo reaguje.

Regenerácia ako súčasť športu Regenerácia ako súčasť športu

Šport je len jeden dielik celého príbehu o zdraví. Športovec sa o seba musí starať komplexne. Partnerom fyzickej aktivity totiž vždy musí byť vyvážený a pestrý jedálniček. Aktívni ľudia potrebujú prijímať viac bielkovín, ktoré poslúžia na regeneráciu a budovanie svalov. Tí, ktorí si zakladajú na kvalitnom športovom výkone, si tiež postrážia príjem v predtréningovom jedle tak, aby mali počas cvičenia dostatok energie. Pomôcť im k tomu môžu napríklad aj doplnky športovej výživy.

Ak venujete čas pohybu, doprajte si tiež čas na kvalitnú regeneráciu. Jej neoddeliteľnou súčasťou je kvalitný spánok. Vaše telo po výkone potrebuje zregenerovať, aby ste si nabudúce mohli znova užiť radosť z pohybu.

Športová výživaKrémy a masti pre športovcov

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

NUTREND 100% whey protein príchuť vanilka 2 250 g

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

55,09 €

LIVSANE Magnesium citrat direct 30 vrecúšok

Skladom v e‑shope

7,89 €

GYMBEAM Proteín just whey príchuť čokoládový milkshake 1 000 g

Nedostupné

23,89 €

SPORTACTIVE Arthro 180 tabliet

Nedostupné

34,89 €

TEREZIA Gelatina plus 360 tabliet

Skladom v e‑shope

23,29 €

CH-Alpha ampulky na pitie 30 kusov

  • Doprava zadarmo

Skladom v e‑shope

41,69 €

WELLNESS Food speed 8 grapefruit 20 ml

Skladom v e‑shope

2,99 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Kĺby a svaly
    11. 01. 2022

    Čo je dobré na bolesť svalov po cvičení?

    Dobrý deň začala som cvičiť online a asi po týždni na počas spánku začali bolieť nohy, cítim akoby boli pritazke...potrebujem magnézium....? Ďakujem za odpoveď

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     


    Pri športovaní môžete užívať magnézium ( pôsobí preventívne proti kŕčom). Ak bolesť svalov nie je prejavom svalovky, (na kt. môžete použiť Aspirin či Acylpyrin) , pri svalových kŕčoch môžete použiť Magnézium. Horčík pomáha odstraňovať únavu a vyčerpanie, priaznivo ovplyvňuje psychickú rovnováhu, optimálnu činnosť nervového systému a správne svalové napätie. Lokálne môžete bolestivú oblasť natierať krémom STRONG POWER masážny krém 100 g, alebo krémom vhodným pre športovcov

     

    Rady, ako sa zbaviť bolesti svalov sa dozviete v článku BOLESŤ SVALOV PO CVIČENÍ - AKO SA JEJ ZBAVIŤ? , kt. sme pre Vás pripravili. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Kĺby a svaly
    10. 11. 2022

    Ktorý gél je vhodný na bolestivé kĺby a svaly?

    S akými masťami by som to mala skombinovať na uvľnenie bolesti a lepšie prekrvenie. Užívala som Condrosulf 400 od 4.8 do 4.10 treraz pauza a tak  zas od 4.01 do  4.03.2023.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     

    Odporúčam Vám prípravok CH-ALPHA Joint-gel starostlivosť o kĺby 75 ml. CH-Alpha® na bolestivé a preťažené kĺby a svaly. Gél je upokojujúci a relaxačný nemastný a nelepivý gél, ktorý rýchlo preniká hlboko do kĺbneho a svalového tkaniva, kde stimuluje rekuperačný prietok krvi. Obsahuje hydrolyzovaný kolagén a protizápalové zložky  koreň zingiber officinale (zázvor), extrakt z Boswellia serrata (kadidlovník), výťažok z kvetov Arnica montana, olej Helianthus anuus (slnečnicový olej) a ďalšie zložky.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.