Novorodenecké akné a ďalšie detské vyrážky – čo s nimi?

NOVORODENECKÉ AKNÉ A ĎALŠIE DETSKÉ VYRÁŽKY – ČO S NIMI?

Ako čerství rodičia sa musíte naučiť zachovávať pokoj a súčasne zo svojej ratolesti nespustiť oči. A čo je na dieťatku najviac vidieť? No samozrejme - pokožka. A práve na koži dieťaťa sa často objavuje novorodenecké akné, najrôznejšie začervenanie a vyrážky… Nechceme vás desiť, ale pripravte sa na najrôznejšie situácie, s ktorými sa pri starostlivosti o najmenšie deti môžete stretnúť. V našom prehľade problémov dojčenskej pokožky sa dozviete, kedy a akým spôsobom kožné problémy bábätiek začať riešiť.

  • Deti a mamičky

7 minút čítania


Pokožka bábätiek - čím je špecifická? Pokožka bábätiek - čím je špecifická?

Detská pokožka pre nás predstavuje vzor jemnosti. Koža je ale zároveň zrkadlom toho, čo sa deje vo vnútri tela. A pretože po pôrode bábätko prechádza naozajstnou búrkou zmien, mnohokrát mu na nej vyrašia najrôznejšie fliačky, detské pupienky alebo krupička na tvári.

Oproti koži dospelých má dojčenská pokožka mnoho špecifík. Je tenšia a priesvitnejšia. Kožná bariéra bábätiek nie je taká silná. Malé deti sú preto náchylnejšie na kožné infekcie, stratu vody pokožkou a kvôli malému množstvu podkožného tuku aj na straty tepla. Okrem toho je koža malých bábätiek krehkejšia a náchylnejšia na vznik pľuzgierikov. Tiež kožného pigmentu melanínu, ktorý nás chráni pred slnečným žiarením, majú malé deti len veľmi málo. Navyše potné žľazy ešte nemusia nejaký čas po pôrode dostatočne fungovať. Bábätko preto chráňte pred priamym slnkom aj horúčavou. Na rozdiel od potných žliazok mazové žľazy bábätiek sú v období skoro po pôrode veľmi aktívne. Čo je vlastne koreň problémov s novorodeneckým akné. Zatiaľ ale nepredbiehajme…

Na dôležitosti zdravia detskej pokožky a starostlivosti o ňu pridáva aj to, že keby sme zrovnali veľkosť jej povrchu v pomere k telu, u novonarodených detí je aj viac ako 4x (u predčasne narodených dokonca až 7x) väčšia ako u dospelých. Nedá sa preto čudovať tomu, aké obrovské množstvo prípravkov na starostlivosť o detskú pokožku existuje. V prípade niektorých vyrážok u detí ale niekedy platí, ako sa hovorí: “menej je viac”. Ukážme si preto, aké neduhy detskú najčastejšie pokožku trápia a ako tieto situácie riešiť.

Novorodenecké akné Novorodenecké akné

Typickou bábätkovskou vyrážkou je novorodenecké akné (acne neonatorum). Medzi hlavné dôvody jeho vzniku patrí vyššie spomínaná veľká aktivita mazových žliazok. Na tie totiž majú vplyv vlastné androgény (mužské pohlavné hormóny) dieťaťa aj hormóny mamičky. V dôsledku toho sa mazové žľazy rozširujú, upchávajú a môžu sa zapáliť.

Akné u bábätiek je veľmi časté, trápi asi každé 5. dieťa, častejšie chlapcov ako dievčatká. Obvykle sa objavia počas 2. týždňa po narodení. Začervenané pupienky na tváričkách, tvári a niekedy aj vo vláskoch mamičku môžu pekne zľaknúť. V tomto prípade našťastie nie je potrebné sa desiť. Akné bábätko vlastne ani neobťažuje a spravidla samo bez liečby vymizne do 2 alebo 3 mesiacov.

Starostlivosť o novorodenecké akné

Novorodenecké akné nebýva závažné a hojí sa bez jazvičiek. Zároveň neveští nič o tom, že bude dieťa neskôr trápiť pubertálne akné alebo sklon k akné v dospelosti.

Pokožka zasiahnutá novorodeneckým akné nevyžaduje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Umývajte bábätku tváričku prevarenou vodou, odvarom z repíka alebo micelárnou vodou pre citlivú pokožku.

Vyľakaná mamička sa tvárou v tvár novorodeneckej vyrážke môže uchýliť k rôznym mazaniam. V prípade akné u novorodencov ale krémy alebo masti prejavy obvykle len zhoršia. V dôsledku pôsobenia hormónov sú totiž mazové žľazy v pokožke dieťaťa rozšírené a aplikácia masti len podporí ich upchávanie. Ťažší priebeh je v prípade novorodeneckého akné naozaj len veľmi vzácny, také prípady potom posudzuje lekár.

Minipuberta

Búrenie hormónov u bábätiek patrí do bežných fáz ich vývoja. Obdobie okolo 3. a 4. mesiaca sa dokonca označuje ako minipuberta. V tomto období sú aktívne pohlavné hormóny. Potom sa však ich aktivita „uspí“ a začne sa pomaly prebúdzať asi 4 roky pred nástupom puberty.

Dojčenské akné Dojčenské akné

Novorodenecké akné nie je jediným „detským“ typom tohto kožného ochorenia. Zatiaľ čo novorodenecké akné vyskočí obvykle 14 dní po pôrode, u väčších detí okolo 0,5 – 2 rokov hovoríme o dojčenskom akné (acne infantum).

Aj v tomto prípade sú častejšími pacientmi malí chlapci. V porovnaní s novorodeneckým, bývajú prejavy dojčenského akné výraznejšie, u malého percenta ťažších prípadov dokonca môžu zostať po akné jazvy.S ťažším akné je preto vhodné navštíviť lekára, ktorý odporučí na liečbu vhodné antibiotiká. Obvykle akné u dojčiat ustúpi najneskôr do 2 rokov.

U detí, ktoré trpia dojčenským akné, sa dá s vyššou pravdepodobnosťou očakávať aj ťažší priebeh akné v puberte.

milie

Ďalšie vyrážky a vyrážky u malých detí Ďalšie vyrážky a vyrážky u malých detí

Aj keď je bábätko celé po vás, je stále strašne rozdielne. Veľa procesov u detí beží inak, než u dospelého človeka. A tiež na detskej pokožke sa v niektorých prípadoch stretnete s úkazmi, na ktoré vo svete dospelých nenarazíte. Našťastie u väčšej časti z nich nie je potrebné prepadať panike.

Mongolské škvrny

Má tvar ako modrina, má farbu ako modrina a bábätko sa s ňou už narodí. Modrý fľak, ktorý má bábätko najčastejšie na zadočku alebo v spodnej časti  chrbátika, je v skutočnosti Mongolská škvrna. Nejde o žiadne poranenie. Mongolská škvrna vzniká nahromadením pigmentových buniek na jednom mieste. U pôvodnej európskej populácie je ich výskyt pomerne vzácny, častejšie sa s ním rodia novorodenci černošských, ázijských alebo indiánskych etník. Mongolská škvrna sa obvykle sama stratí do 2-3 rokov veku dieťaťa.

mongolske_skvrny

Anjelský bozk

alebo lososia škvrna. Všetky tieto prezývky si vyslúžil naevus simplex. Ide o červený fľak na koži bábätka. Pretože sa obvykle vyskytuje na zátylku, uchytili sa okolo neho legendy, že v tomto mieste držal bábätko bocian, ktorý ho priniesol. Ak je červený fľak na čielku alebo spôsobí začervenané očné viečka, hovorí sa mu anjelský bozk. Lososia škvrna zase vypovedá o farbe vyrážky, ktorú v skutočnosti tvoria rozšírené cievy. Naevus simplex sa obvykle spontánne stratí do 1,5 roku veku dieťaťa.

Mílie

Drobné biele alebo žltkasté perličky okolo nosa a očí bábätka sú mílie. Biele bodky v koži vytvára keratín. Mílie u detí nie je potrebné nijako ošetrovať. Táto "detská krupička" samovoľne vymizne za 2-4 týždne. Podobné ako mílie sú tzv. Epsteinove perly, keď nejde o nič iné, než o míliu v pusinke bábätka.

Prechodná novorodenecká vyrážka

Keď mamička nájde po 2-4 dňoch po pôrode na pokožke bábätka červené fliačky, môže ísť o novorodeneckú vyrážku. Mamička tou dobou ešte obvykle býva so svojim bábätkom v pôrodnici. Preto ju lekári a pôrodné asistentky môžu upokojiť. Novorodenecká vyrážka (Erythema toxicum neonatorum) vzniká bez známej príčiny a sama do 7 dní spravidla zmizne. Bábätko aj s vyrážkou dobre prospieva. Podľa niektorých štatistík ale u ľudí, ktorí ako bábätká mali práve túto vyrážku, častejšie neskôr prepukla alergia alebo ekzém.

Akrocyanóza

Čo novopečenú mamičku dokáže poriadne vydesiť, je akrocyanóza alebo premodrávanie ručičiek a nožičiek. Podobne ako u potničiek, kedy ešte potné žľazy nedokážu dobre reagovať na podnety z nervového systému: „otvoriť“ alebo „zavrieť“, aj cievy u najmenších detí sa ešte v prvých týždňoch nie vždy adekvátne rozširujú a zužujú. Modré ručičky alebo nožičky ale neveští nič závažné. Stačí ich bábätku maličko zahriať a zafarbenie zmizne. Ale pozor! Modré pery alebo trup (cyanóza) u malého dieťaťa môžu poukazovať aj na veľmi závažné ochorenie a nesmú sa podceniť!

Potničky

Potničky (miliaria), ako už je z názvu zrejmé, vzniknú z potenie kože. Termoregulácia u najmenších detí ešte nie je dostatočne „pružná“. Preto keď sa bábätko začne veľmi potiť, potné žľazy sa správne neotvárajú. Tak vznikajú vyrážky - potničky. Dôležité je bábätko neobliekať viac ako treba a udržiavať v miestnosti adekvátnu teplotu. Ak aj napriek tomu potničky vyskáču, budú sa vám hodiť tipy z nášho článku: Detské potničky a ako sa ich zbaviť.

potničky

Sací pľuzgierik

Dojčenie je pre mamičku aj bábätko časom, keď sa medzi nimi vytvára silné citové puto. Proces dojčenia môže na koži bábätka zanechať stopu a to v podobe sacieho pľuzgiera. Pľuzgier sa bežne objavuje na hornej pere bábätka v dôsledku dojčenia ale aj usilovného cmúľania cumlíka alebo cmúľania palca. Za vznikom sacieho pľuzgierika je niekedy ale aj príliš krátka uzdička pri hornej pere bábätka. Bábätko kvôli tomu musí usilovnejšie cicať a mamičku aj pri správnom prisatí. môže dojčenie bolieť. Situácia sa preto rieši jednoduchým nastrihnutím.

Plienková dermatitída

Vôbec najčastejší kožný problém bábätiek je plienková dermatitída alebo zaparenie. Vlhké a teplé prostredie pod plienkou, dráždivý vplyv moču a stolice aj mechanické odieranie pri nevhodne zvolenej veľkosti plienky. Všetko sú faktory, ktoré rozvoju detských zaparenín prispievajú. Tomu, ako zapareniny zvládnuť sa venujeme zvlášť v článku Ako sa vysporiadať so zapareninami u bábätká.

plenkova_dermatitida

Periorálna dermatitída

Vyrážka malých detí ale aj žien v strednom veku je periorálna dermatitída. Koža v okolí úst je veľmi suchá a podráždená, nepríjemne svrbí a objavujú sa pupienky. Faktorov, kvôli ktorým podráždenie v okolí úst vzniká, je pravdepodobne viac. Často ale periorálna dermatitída súvisí s nevhodnou kozmetikou a medzi prvé kroky terapie patrí úplne vynechanie všetkých prípravkov. Podráždenie pokožky môže tlmiť zinok. Liečbu menej závažných prejavov vedie pediater, vážnejšie prípady rieši dermatológ.

Chronické kožné ochorenia Chronické kožné ochorenia

Niektoré detské kožné problémy rýchlo zmiznú. Nanešťastie sú ale aj také ochorenia, ktoré deti od najútlejšieho veku sprevádzajú dlhodobo. Napríklad lupienka vznikajúca na autoimunitnom podklade, sa môže prejaviť v akomkoľvek veku. Autoimunitný podklad má tiež atópia a teda aj sklon k rozvoju atopického ekzému. Chronickým ochorením je tiež seborea. Liečba chronických kožných ťažkostí vyžaduje trpezlivosť a spoluprácu s lekárom.

Autor : Petra Večeŕová

Detská kozmetika a hygienaKrémy a masti na zapareniny

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

CANNADERM Robátko emoliens 75 g

Skladom v e‑shope

10,89 €

BIODERMA ABCDerm péri-oral reparačný krém na okolie úst dojčiat 40 ml

  • BIODERMA 2+1 zadarmo

Nedostupné

14,29 €

DUCRAY Kélual emulsion keratoredukčná emulzia na mliečne chrasty 50 ml

  • Zľava 9 %

Skladom v e‑shope

15,09 € 13,79 €

SPIRIDEA Krémpasta 30 g

Skladom v e‑shope

7,49 €

CODEXIAL Lipolotio lipofilná emulzia s pumpičkou 400 ml

Skladom v e‑shope

14,19 €

A-DERMA Exomega control emolienčné mlieko 200 ml

  • Zľava 9 %

Skladom v e‑shope

15,39 € 14,00 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    • Deti
    29. 12. 2020

    Čo je vhodné na seboreu u 20 mesačného dieťatka?

    dobry den,
    prosim vas o radu ohladom kozmetiky skin cap.
    moja 20 mesacna dcerka ma seboreu na telicku. dobre jej na to zabera ichtiolova mast robena v lekarni. sprchujem ju len cistou vodou. obcas by som ju chcela umyt aj mydlom.manzel mi doniesol z lekarne skin cap sprchovy krem.
    na internete som sa na viacerych mietsach docitala ze tato znacka opakovane pouzivala vo svojich vyrobkoch kortikosteroidy a ze ma az zazracne rychle ucinky co tomu nasvedcuje. tiez ze je vo viacerych krajinach zakazany jej predaj.teraz neviem ako to naozaj je, ci
    mozem tento sprchac bez obav bezne pouzivat u takeho maleho dietatka alebo radsej sa mu vyhnut a najst nejaky iny?
    dakujem za odpoved.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

     Podľa dostupných informácii je Skin Cap vhodný aj pre malé deti od  3 mesiacov,  pre tehotné a dojčiace matky.  Ak máte nedôveru v tento produkt, použite na sprchovanie kozmetiku značky  Bioderma , rad ABC - špeciálna starostlivosť o najmenších  - konkrétne BIODERMA ABCDerm moussant jemný čistiaci gél 1 l, do kúpeľa môžete pridať BIODERMA ABCDerm relax oil masážny a kúpeľový olej 200 ml. Postihnuté miesta seboreou natrite krémom BIODERMA ABCDerm Babysquam krém na šupiny vo vlasoch 40 ml. Viac o seborei sa dočítate v článku ČO JE SEBOREA A AKO S ŇOU BOJOVAŤ?

    Ak má Vaša dcérka problémy s ekzématickou pokožkou, vyskúšajte produkty rady BIODERMA Atoderm alebo LINOLA.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    25. 05. 2021

    Čo je vhodné na ošetrenie pupka novorodenca?

    Prosím je tento sprej vhodný na čistenie pupku novorodenca???
    CICATRIDINA sprej

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na ošetrenie pupka stačí používať Spiritus dilutus 60%, kt. si bežne  zakúpite v kamenných lekárňach. Viac o starostlivosti o pupok sa dočítate v článku : LIEH NA PUPOK A STAROSTLIVOSŤ O NEHO. Môžu sa však pri jeho hojení objaviť aj komplikácie ako :  začervenané okolie pupčeka, bolestivý pupok na dotyk,  pupok nepríjemne silne zapácha, alebo krváca, poprípade sa vytvoria okolo pupka vriedky - vtedy je vhodnejšie navštíviť lekára.  Neviem v akom štádiu sa pupček nachádza, možno si vystačíte len s obyčajným liehom. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    08. 07. 2021

    Perioralni dermatitídu

    Dobrý deň mám diagnostikovanu perioralni dermatitídu radu chcem opýtať sa že s čím zvládol by som to.

    Dobrý deň,

    dôvodov vzniku periorálnej dermatitídy je viac a niekedy býva ťažké nájsť prvotnú príčinu, ktorá za vznikom choroby stojí. Jedným z najčastejších dôvodov (približne 80% prípadov) je užívanie kortikoidov, ktoré sa na koži aplikujú spravidla pri liečbe iných kožných ochorení. Vplyv na vznik má aj časté používanie pleťových masiek, hydratačných krémov a ďalších kozmetických prípravkov.  Liečba potom patrí do rúk dermatológa, ktorý podľa rozsahu, intenzity a doterajšieho priebehu zvolí liečbu vonkajšími prípravky, prípadne lieky s celkovým zásahom organizmu.

    Vhodným volňopredajným prípravkom je pasta Vitella ichtamo, ktorá obsahuje biely ichthyol, ktorý pôsobí antibakteriálne, obmedzuje rast kvasiniek a potlačuje zvýšenú tvorbu kožného mazu. Taktiež obsahuje oxid zinočnatý, ktorý má ukľudňujúce účinky a významne podporuje regeneráciu kože. Aplikuje sa na postihnuté miesta 3-4x denne počas niekoľkých týždňov. (8-10 týždňov)

    Dôležit je si aj ustrážiť aby ste sa rukami nedotýkali úst a okolia. 

    S pozdravom,

    Peterčáková

    Benu 925, Praha

     

    šipka Katarína Peterčáková

    Na otázku odpovedal Katarína Peterčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    18. 02. 2022

    Ktoré prípravky sú vhodné na liečbu seborei u tých najmenších?

    Dobry den. Prosim vas o radu...moje babätko 6tyzd.ma asi seboreu na obočí a čele za úškami. Ma to hrozné...prikladam foto. Viete mi.poradit co na to? Diky

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na umývanie tváričky a vláskov použite CUTISHELP Konopná umývacia emulzia 200 ml. Je určená pre každodenné umývanie citlivej novorodeneckej a detskej pokožky aj vláskov, najmä pri prejavoch kožných problémov a ochorení.  Šetrne odstraňuje nečistoty, pokožku príjemne zvláčňuje, hydratuje a pripravuje ju na ďaľšie ošetrenie. Nedráždi oči. Nanášejte na pokožku a vlásky jemne, bez zbytočného trenia do vytvorení jemnej peny. Dôkladne opláchnite čistou teplou vodou. Pre ošetrení pleti po kúpeli použite mimi konopný telový balzam - CUTISHELP Mimi konopný telový balzam 200 ml (Je ideálny pre celoplošné ošetrenie pokožky po kúpeli).

    U detí s veľmi citlivou pokožkou sa môže bezprostredne po aplikácii zaznamenať prechodné začervenanie lebo svrbenie kože vplyvom prenikania bioaktívnych látok a s tým súvisiaceho intenzívnejšieho prekrvenia. Tieto príznaky väčšinou rýchlo odznievajú a následne nastáva upokojenie ťažkostí. V prípade neobvyklých prejavov alebo pretrvania uvedenej reakcie používanie ukončite, prípadne sa obráťte na ošetrujúceho lekára.

     

    Dalšie možnosti liečby nájdete v článku : ČO JE SEBOREA A AKO S ŇOU BOJOVAŤ?

     

    Verím, že čoskoro sa vašmu bábätku stav zlepší. 

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Koža a pokožka
    10. 03. 2022

    Pomôžu probiotiká pri ekzéme dojčaťa ?

    Dobrý deň prajem,
    6 mesačný synček má ekzém (suché drsnejšie plochy okolo lakťov, kolienok a na ramienkach aj pár drsnejších začervenaných fliačikov, ktoré sa postupne zväčšujú ).

    Mohli by pomôcť zlepšiť stav ekzému, prípadne ho zastaviť a "vyliečiť" popri natieraní aj probiotiká?

    Dieťa je stále dojčené. Môžu sa vôbec podávať probiotiká dojčeným deťom, alebo radšej mám ja (matka) užívať probiotiká, ktoré budú v nejakom väčšom či vhodnejšom množstve obsiahnuté aj v mat. mlieku?

    Prípadne ešte aké prípravky by ste doporučili na natieranie pre také malé bábätko?

    Ďakujem veľmi pekne za Váš čas a ochotu.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Vašmu dojčenému dieťatku môžete podávať probiotiká. Sú vhodné od útleho veku. Odporúčam Vám PROBIO-FIX Imun baby kvapky 8 ml s  obsahom živých bakteriálnych kultúr Lactobacilus rhamnosus GG, LGG® a Bifidobacterium animalis (momentálne krátkodpobo nedostupný).  Užívanie Lactobacillus rhamnosus LGG® počas tehotenstva a v dojčenskom veku môže znížiť výskyt atopie u predisponovaných detí až o polovicu , dieťa by malo užívať probiotické baktérie už od narodenia počas prvých 6 mesiacov.

     

    Dôležité je dennodenne pokožku premasťovať. Odporúčam Vám prípravky A-DERMA Exomega control, pre kompletnú starostlivosť o detskú pokožku so sklonom k atopii.   Sú vhodné už od narodenia. Obsahuje extrakt z výhonkov (mladých rastliniek) ovsa. Prírodné sterilné zloženie, bez konzervantov a bez parfumácie.

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.