Akné v dospelosti

AKNÉ V DOSPELOSTI

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

S akné sa stretávame predovšetkým v období dospievania. Preto sa všeobecne považuje najmä za ochorenie tínedžerov a mladých ľudí. Ťažkosti obvykle ustupujú po 20-tom roku života, napriek tomu  sa vyrážky môžu vyskytnúť aj vo vekovej kategórii 25+. V dospelosti postihuje akné približne 5% žien a 1% mužov. Neliečené alebo nesprávne liečené akné môže zanechať nevzhľadné stopy na tvári v podobe jaziev a fľakov. Môže však  spôsobiť aj psychickú traumu, depresie, úzkosť, izoláciu od iných ľudí až sociálnu fóbiu.

Aby sme predišli zbytočným nepríjemným komplikáciám, je nevyhnutné s liečbou akné začať čo najskôr a nečakať, kým sa choroba rozvinie do ťažkého stavu.

  • Pleť a pokožka

9 minút čítania


Čo je akné? Čo je akné?

Akné (acne vulgaris) je chronické neinfekčné zápalové ochorenie, ktoré sa prejavuje nadmernou funkciou mazových žliaz. Ochorenie začína upchatím vývodu mazovej žľazy a pokračuje rozvojom nezápalových a následne zápalových ložísk. Vyskytuje sa najmä na miestach, kde sa nachádza najväčší počet mazových žliaz (tvár, hrudník, ramená a celý chrbát).

Etiopatogenéza je multifaktoriálna, okrem seborei, ktorá je stimulovaná zvýšenou hladinou androgénnych hormónov u oboch pohlaví, môže byť príčinou hyperkeratóza mazových žliaz, ktorá vedie ku vzniku komedónov (čierne bodky), premnoženiu baktérií Cutibacterium acne a následne sa rozvinie zápal.

Rozdelenie akné podľa aktivity ochorenia Rozdelenie akné podľa aktivity ochorenia

  • Komedonické akné –prítomné sú otvorené a uzavreté komedóny, ktoré sa vyskytujú najčastejšie na tvári a chrbte.
  • Ľahké akné –  stredne závažné papulopustulózne akné – prítomné sú nezápalové papuly (tuhé vyrážky červenej farby s veľkosťou do 1cm, ich počet je maximálne 20) a pustuly (belavé ostro ohraničené vyrážky).
  • Ťažké papulopustulózne akné - stredne závažné nodulocystické akné – prítomných je viac ako 21 papúl, pustúl a noduly (hlboko uložené červené zápalové infiltráty okolo vlasových folikulov).
  • Závažné nodulocystické akné, konglobátne akné – prítomné sú hnisavé zapálené noduly, cysty, zápalové infiltráty, hrozí vysoké riziko vzniku pigmentácií a jaziev.

Aký je rozdiel medzi akné u dospievajúcich a dospelých? Aký je rozdiel medzi akné u dospievajúcich a dospelých?

Aj keď príčina vzniku akné a príznaky akné v dospelosti sú podobné ako u dospievajúcich, rozdiely môžeme pozorovať na miestach, kde sa vyrážky objavia. U tínedžerov sa akné vyskytuje predovšetkým v hornej časti tváre - na čele, na lícach a nose, kým u dospelých sa  bolestivé akné vyskytuje na brade, v oblasti medzi nosom a hornou perou. Komedóny zvyčajne nie sú prítomné, často chýba aj seborea.

Hlavnou príčinou výskytu akné sú predovšetkým hormonálne zmeny, genetická predispozícia, nezdravý životný štýl, znečistené ovzdušie, nekvalitná strava, nedostatočný pitný režim, alkohol, fajčenie, stres, nervozita, nedostatok spánku, lieky, nadmerné vytláčanie vyrážok a v neposlednom rade nedostatočná alebo nevhodná starostlivosť o pleť nekvalitnou kozmetikou. 

Aké sú varianty akné v dospelosti ? Aké sú varianty akné v dospelosti ?

  • Acne postpubertalis (Akné dospelých žien) – spôsobené v dôsledku hormonálnych zmien predovšetkým predmenštruačným syndrómom (acne premenstrualis) alebo počas gravidity (tehotenské akné).
  • Acne androgenica – spôsobené v dôsledku nadprodukcie androgénnych hormónov, najčastejšie pri syndróme polycystických ovárií alebo ovariálnych či nadobličkových tumorov. Okrem akné je prítomná seborea, strata vlasov, nadmerné ochlpenie až hrubnutie hlasu.
  • Akné z vonkajších príčin – spôsobené vonkajším pôsobením látok (nevhodné kozmetické prípravky, ktoré majú komedogénny účinok, detergenty), trením alebo zaparením pod čelenkami (acne mechanica), pôsobením UV žiarenia, kedy dochádza k zhoršeniu akné po pobyte pri mori (Malorca acne).
  • Acne medicamentosa – spôsobené užívaním liekov (kortikosteroidy, antiepileptiká, sedatíva, niektoré perorálne kontraceptíva, antibiotiká), ktoré spontánne ustupuje po ich vysadení.

Liečba akné Liečba akné

Hlavným cieľom v liečbe akné  je zahojenie už existujúcich vyrážok, prevencia vzniku jaziev a hyperpigmentácií a zabránenie tvorby nových ložísk.

V závislosti od klinických prejavov sa kombinuje systémová terapia s lokálnou. Výber správneho lieku je v rukách lekára. Ak akné u dospelých žien nedostatočne reaguje na lokálnu liečbu, podávajú sa krátkodobo perorálne antibiotiká alebo sa zvolí hormonálna liečba vo forme hormonálnej antikoncepcie s antiandrogénnym účinkom, ktorá sa užíva dlhodobo. Najrezistentenjšie formy akné je potrebné preliečiť systémovými retinoidmi.

  • Lokálne retinoidy (adapalén, kyselina azealová, benzoylperoxid) - zlepšenie stavu do 2 -5 týždňov.
  • Lokálne antibiotiká (klindamycín, erytromycín) -  dĺžka liečby do 12 týždňov.
  • Systémové antibiotiká (tetracyklinové a makrolidové antibiotiká) - dĺžka liečby od 2mesiacov do max. 6 mesiacov.
  • Hormonálna liečba antiandrogénmi (diegonest, cyproteronacetát) - zlepšenie stavu po 3 mesiacoch liečby.
  • Systémové retinoidy (perorálny izotretinoín) - zvyčajne postačuje 1 liečebný cyklus trvajúci 16-24 týždňov.

Homeopatická podporná liečba Homeopatická podporná liečba

Liečba ťažkých foriem akné, ktoré sprevádza rozsiahly zápal a hnisanie musí byť vždy pod dozorom lekára. Menej závažné formy akné sa naopak dajú veľmi dobre liečiť homeopatickými liekmi.

Výber správneho homeopatika sa volí podľa druhu akné, miesta lokalizácie a sprievodných prejavov.

Ďalšie možnosti liečby Ďalšie možnosti liečby

  • Fototerapia (liečba svetlom) - využíva účinky neionizujúceho elektromagnetického žiarenia na kožu a to pomocou IPL (pulzné polychromatické svetlo vysokej intenzity s vlnovou dĺžkou 400-1300nm) alebo fotodynamickej liečby (využitie viditeľného svetla vlnovej dĺžky 600-800nm a fotosenzibilizátora).
  • Prístroj Dermaroller - je určený predovšetkým na liečbu jaziev. Ošetrenie vedie k syntéze kolagénu a elastínu, ktoré umožňujú vyhladenie vrások a jaziev.
  • Chemický píling - aplikujú sa ovocné AHA kyseliny, ktoré spôsobujú rozrušenie povrchových vrstiev kože a následne vedú k aktivácii tvorby kolagénu a k odstráneniu pigmentácie.
  • Lasery - pri hlbokých jazvách je nutné opakované ošetrenie pacienta.

Každodenná starostlivosť o aknóznu pleť Každodenná starostlivosť o aknóznu pleť

Správny výber dermokozmetiky a každodenná dôkladná starostlivosť o pleť vedie vo väčšine prípadov k potlačeniu prejavov ochorenia, zmierňuje podráždenie pleti, znižuje zápal, seboreu, kolonizáciu baktérií, zlepšuje stav kožnej bariéry, zabezpečuje ochranu pred UV žiarením, zlepšuje účinok cielenej lokálnej liečby a je účinnou prevenciou prechodu do ťažkých foriem.

Základom starostlivosti o aknóznu pleť je jej dôkladné každodenné čistenie a následne hydratácia pleti.

1. Čistenie pleti

Čistenie pleti musí byť účinné, dostatočne hĺbkové, zároveň dostatočne jemné a šetrné, aby nespôsobilo ďalšie podráždenie pleti. Len čistá pleť je aj zdravá pleť.

Postup správneho čistenia pleti závisí predovšetkým od jej typu, ktorému prispôsobíme vhodne zvolený kozmetický prípravok.

2. Následná starostlivosť o pleť

3. Doplnková starostlivosť

Doplnková starostlivosť zabezpečí pleti komplexnú starostlivosť a urýchli liečbu akné.

  • Suchá pleť používajú sa 2-3x do týždňa hydratačné masky s upokojujúcim a hydratačným účinkom (BIODERMA Hydrabio pleťová maska, AVENE Upokojujúca rozjasňujúca maska) na vysušené pery sú vhodné kvalitné balzamy na pery.
  • Mastná pleť - používajú sa chemické peelingy na báze ovocných kyselín 1x týždenne (BIODERMA Sébium night peel, SKINCODE Extra jemný omladzujúci pleťový krém, EUCERIN Dermopure čistiaci peeling) a hĺboko čistiace masky (ílové, bahenné, uhorkové), ktoré sa aplikujú 1-2x týždenne (AVENE Cleanance Maska peeling, LA ROCHE-POSAY Effaclar mask) a aspoň 1x týždenne hydratačné masky.

Ak používate make-up alebo krycí krém, uprednostnite kvalitný s prívlastkom nekomedogénny, ktorý zabráni vzniku komedónov. 

Na každodenné ošetrovanie aknóznej pleti so sklonom k  vyrážkam odporúčame produkty s krycím efektom - AC-color®. AC-color® je adekvátnou náhradou za veľmi obľúbený Acnecolor, ktorý bol dôležitou súčasťou kozmetickej výbavy nejednej z nás.  AC – color® obsahuje klotrimazol, ktorý pôsobí proti množeniu baktérií a kvasiniek. Mierne chladí, stredne vysušuje a nepremasťuje.  Je dostupný v 2 navzájom miešateľných odtieňoch- AC – color krémpasta a AC – color krémpasta light. Vzájomne sú kompatibilné a je ich možné spolu miešať pre vytvorenie požadovaného farebného odtieňa. Má jemnú kvetinovú vôňu ruže, je však bez pridaného parfumu. Nanáša sa v tenkej vrstve na umytú a čistú pleť 1- až 2-krát denne na postihnuté miesta.

Účinným prostriedkom na zosvetlenie už vzniknutých pigmentových škvŕn je predovšetkým slnečná ochrana kvalitnými opaľovacími prípravkami s vysokým SPF faktorom (SPF 30-SPF50).

Podporte a vyživte pleť zvnútra Podporte a vyživujte pleť aj zvnútra

Doprajte vašej pleti výživu zvnútra  dodržiavaním dostatočného pitného režimu a vhodnými prípravkami s priaznivým účinkom na pleť. Vyskúšajte patentovaný prípravok s obsahom bakteriálnych lyzátov ACNEVAC Neo 30 kapsúl alebo prípravky s obsahom kolagénu, kyseliny hyaluronovej, vitamínov  a minerálov -  biotínuzinku. Zinok  prispieva k udržaniu nielen zdravej pokožky, ale aj k udržaniu zdravých kostí, vlasov a  nechtov.

Podpornými prostriedkami sú tiež  čaje pripravené z bylín s výraznými čiastiacimi a detoxikačnými účinkami. Napomáhajú zlepšiť stav pleti, niektoré z nich pôsobia protizápalovo a pomáhajú nám zbaviť sa akné.  Medzi ne patrí predovšetkým žihľava, rumanček, repík, mäta alebo zelený čaj bohatý na antioxidanty, ktoré chránia pleť pred oxidačným poškodením voľnými radikálmi.

 Vyskúšajte  silu bylín aj v podobe lahodného čaju LEROS Zdravá pleť, alebo vo forme obkladov z repíka, rumančeka či šalvie. Vaša pleť sa Vám prečistí, rozžiari a omladne.

Starostlivosť o pleťVýživové doplnky na pleť

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

AC-COLOR light krémpasta 30 g

Skladom v e‑shope

10,59 €

TOUCHBEAUTY 14838 čistiaca kefka na pleť 3v1 elektrická zelená 1 ks

Skladom v e‑shope

28,89 €

VICHY Normaderm anti-age prípravok pre vyhladenie pleti 50 ml

  • VICHY 2+1 zadarmo

Nedostupné

25,09 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    04. 09. 2020

    Ktorý krém je vhodný na červené fľaky po akné?

    Dobrý deň, hľadám nejaký krém alebo gél ktorý výrazne redukuje červené fľaky po akné viete mi prosím poradiť?
    Mám mastnú pleť.

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Vyskúšajte kozmetickú radu spol. La Roche-Posay určenú pre mastnú pleť pod názvom La Roche Effaclar, konkrétne  LA ROCHE-POSAY EFFACLAR AI 15ml.

    EFFACLAR A.I. bojuje proti nedokonalostiam pleti a aktivuje proces regenerácie pokožky, určený na lokálne aknózne prejavy mastnej pleti s nedokonalosťami. 
    Čistí nedokonalosti do hĺbky a urýchľuje tak ich vymiznutie a predchádza vzniku jaziev. Obsiahnutá látka niacínamid zastavuje rozvoj aknóznych prejavov, látky Pirocton Olamin a Glycacil čistia ohnisko baktérií, a tak napomáha vstrebávaniu nedokonalostí.

    Na jazvy a fliačiky po akné sú vhodné aj ďalšie prípravky :   LA ROCHE-POSAY EFFACLAR DUO+ SPF30 40ml V ponuke máme aj prípravok bez SPF  faktora LA ROCHE-POSAY Effeclar duo+ 40 ml, popr. tónovací LA ROCHE-POSAY EFFACLAR DUO + Tinted light 40ml

    Pri starostlivosti o mastnú pleť je potrebné  dodržiavať základné každodenné pravidlá :

    Alternatívou môže byť CutisHelp AKNÉ konopný krém denný 30ml - je určený na denné ošetrenie pleti pri akné:,  preniká hlboko do kože a má antikomedogénne vlastnosti (zabraňujú upchávaniu vývodov mazových žliaz),  krém upravuje aj tmavé škvrny na pleti, ktoré vznikajú po zahojení ťažších prejavov akné, má hydratačné účinky, je  vhodný podklad aj pod make-up.

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    • Dermokozmetika
    28. 04. 2021

    Ktoré prípravky sú vhodné na hyperpigmentaciu po akné?

    Dobrý deň, chcem sa informovat ohľadom produktov značky la roche posay. Moje problemy su akné, hnede flaky po akne a taktiez hnede fľaky od slniečka????????????. Ktorý produkt by ste mi odporučili?

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Na pretrvávajúce nedokonalosti a stopy po akné je vhodné použiť LA ROCHE-POSAY Effaclar sérum proti nedokonalostiam pleti 30 ml alebo LA ROCHE-POSAY Effaclar AI cielená starostlivosť 15 ml, 

    Vhodná je kombinácia čistiaceho gélu LA ROCHE-POSAY Effaclar gel R17 400 ml, denného krému s SPF 30 LA ROCHE-POSAY Effaclar duo+ SPF30 40 ml a večernej starostlivosti sérom alebo krémom Al cielená starostlivosť. 

    na opaľovanie používajte opaľovací krém LA ROCHE-POSAY Anthelios anti-imperfections SPF50+ 50 ml. obohatený o kyselinu salicylovú a Niacínamid. Formula poskytuje veľmi vysokú širokospektrálnu ochranu (UVA-PF 21, ochranu pred UVB žiarením, infračerveným žiarením A a poškodením vplyvom znečistenia) pre pleť so sklonom k akné s rizikom vzniku stôp po akné v dôsledku UV žiarenia a výsevu akné po slnečnej expozícii.  Je určený pre extrémnu slnečnú intenzitu. fotostabilný. nekomedogénny a vysoko vodoodolný.

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    17. 07. 2021

    akné po vysadení antikoncepie

    Dobrý deň, rada by som sa opýtala, čo by ste mi odporúčili na akné po antikonecpcii. Držia sa na tvári kľudne 2 týždne. Ak ich mám na nose či brade sú extrémne bolestivé. Čím by to bolo vhodné ošetriť? Ďakujem Vám predom za odpoveď. 

    Dobrý deň,

    vysadením hormonálnej antikoncepcie opäť preváži vplyv androgénu - mužských pohlavných hormónov - na mazové žliazky, ktoré hormonálná antikoncepcia tlmila. Dochádza k zvýšenej produkcii mazu, vývody žliazok sa upchávajú, pleť sa mastí, vznikajú komedóny, zápalové pupienky a cysty, zhoršujú sa prejavy akné.

    V prvom rade doporučujem nasadiť Pupalku  s vitaminom E. Pupalka priaznivo ovplyvňuje nerovnováhu hormónov po vysadení antikoncepcie a vitamin E napomáha k zdravému vzhľadu pokožky a chráni bunky pred oxidačným stresom. Taktiež zinok je veľmi dôležitý pre správnu funkciu imunity pokožky, pretože dokáže zabrániť rastu baktérií v potných žľazách, čo je jedna z príčin vzniku akné.

    Veľmi dôležité je správne čistenie pleti, nikdy nepoužívajte žiadne kozmetické prípravky, ktoré obsahujú alkohol a vyhýbajte sa až nadmernému umývaniu pleti, pretože pleť postihnutá akné je veľmi citlivá.

    Vhodným prípravkom na čistenie pleti je BIODERMA Sébium gel moussant, ktorý jemne čistí pokožku bez vysušenia. Zamedzuje nadmernej sekrécii kožného séba, je nekomedogénny, neobsahuje mydlo, farbivá ani parabeny a je tiež hypoalergénny. 

    Po vyčistení pleti aplikujte krém BIODERMA Sébium global V2, ktorý sa používa pri mierne až stredne ťažkých formách akné. Aplikujte 1-2x denne na tvár po vyčistení čistiacim gélom Sébium Gel moussant. Tvorí výborný základ pod make-up.

    Ak sa bude akné zhoršovať  doporučujem návštevu lekára. Tiež ak máte závažnú formu akné a tvoria sa vám vačky a cysty, ktoré narušujú kožu a zostávajú po nich jazvy, ktoré sú potom odstrániteľné len laserom, ktorý je ale nákladnou záležitosťou.

    S pozdravom,

    Peterčáková

    Benu 925, Praha 

    https://www.benulekaren.sk/noventis-pupalka-s-vitaminom-e-cps-60

    https://www.benulekaren.sk/bioderma-sebium-global-v2-30ml

    https://www.benulekaren.sk/bioderma-sebium-gel-moussant-200ml

    šipka Katarína Peterčáková

    Na otázku odpovedal Katarína Peterčáková zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.