REDNÚ A VYPADÁVAJÚ? STARAJTE SA O SVOJE VLASY SPRÁVNE
Vlasy dokresľujú vzhľad a vyjadrujú osobnosť človeka. Preto je strata vlasov často nielen estetický problém, ale premieta sa aj do sebahodnotenia a psychickej pohody človeka. Navyše rovnako ako kvalita pokožky aj zdravie vlasov prezrádza niečo o celkovom zdraví tela. V niektorých prípadoch excesívne padanie vlasov alebo dokonca lysiny vo vlasoch upozorňujú na prebiehajúce ochorenie. Ako bojovať s vypadávaním vlasov a aké sú možnosti prevencie rednutia vlasov?
7 minút čítania
Vypadávanie vlasov - čo je ešte normálne a kedy už ide o nadmerné vypadávanie
Na úvod je potrebné spomenúť, že vypadávanie vlasov je úplne normálny a prirodzený jav. Jedná sa o proces obmeny, kedy vlasy vypadnú a namiesto nich začínajú rásť nové. Napríklad po umytí vlasov môže vypadnúť až 300 vlasov a je to úplne prirodzené. Ak vám vypadáva v priemere 25–100 vlasov za deň, nie je potrebné to riešiť. Pokiaľ by bolo vypadnutých vlasov viac, jedná sa o nadmerné vypadávanie vlasov (effluvium), s ktorým je možné bojovať. Keďže na kamenných pobočkách aj v internetovej lekárni vieme, aké sú vlasy pre mnohých dôležité, venujeme tomuto sortimentu náležitú pozornosť. Začnime ale pri vlase samotnom a príčin vypadávania vlasov.
Ako vlasy rastú?
Na hlavne máme okolo 100 000 vlasov, každý z nich môže rásť 3 – 7 rokov. Zdravý vlas je vytvorený z keratínu, teda bielkoviny obsahujúcej hlavne sírne aminokyseliny cysteín a methionin a ďalej arginín a histidín. Vnútri sa nachádza vlasová dreň, ktorá obsahuje veľké množstvo lipidov, ale aj vzduchové bublinky. Povrch vlasu chráni vlasová kutikula, čo je priehľadná vrstva bezfarebných šupiniek keratínu, ktorú chráni film z kožného mazu.
Fáza rastu vlasov
Vlas počas svojho "života" prechádza 3 fázami:
- Fáza rastu (anagénna fáza)
Rastová fáza vlasov je tá najdlhšia. Môže trvať niečo medzi 2 – 6 rokmi. V tejto fáze sa u zdravého vlasového porastu nachádza okolo 90% vlasov. Vlas je v tejto fáze metabolicky aktívny a rastie. - Prechodná fáza (katagénna fáza)
Prechodová fáza je najkratšou vlasovou etapou trvajúcou len niekoľko mesiacov. Počas nej ustáva metabolizmus a vlas postupne prechádza do kľudovej fázy. - Pokojová fáza (telogénna fáza)
Počas telogénnej fázy už vlas nie je pevne ukotvený v pokožke a je náchylný na vytrhnutie alebo ho postupne vytlačí novo rastúci vlas.
Štruktúra vlasu sa v priebehu veku premieňa. Najrannejšie lanugiózne vlásky, ktoré má plod asi do 36. týždňa tehotenstva, sú mäkučké , tenké a spravidla neobsahujú pigment. Bábätkám po narodení rastú krátke, jemné (velusové) vlásky, ktorým zatiaľ stále chýba vnútorná vlasová dreň. Vlasy detí sú potom už predstupňom dospelých vlasov objavujúcich sa od puberty. Prechod z detstva do dospelosti preto môže sprevádzať zmena typu vlasov čo sa týka odtieňa aj tvaru.
Nadmerné vypadávanie vlasov môže byť spôsobené:
- dedičnosťou – geneticky podmienený sklon k plešatosti (androgénna alopécia) je častý u mužov, vyskytuje sa ale aj u žien
- zmenami hladín hormónov – môže ísť o nerovnováhu hormónu štítnej žľazy alebo testosterónu a estrogénu (napríklad syndróm polycystických ovárií PCOS)
- nešetrnou úpravou vlasov
- veľkým stresom – fyzickým (napríklad poranenia, operácie) i psychickým
- nedostatkom vitamínov, minerálov a bielkovín – napríklad ľudia s nezdravým jedálničkom alebo u drastických redukčných diét
- niektorými liekmi – lieky obsahujúce hormóny, lieky používané na nádorovú liečbu, ale ďalej aj niektoré lieky na vysoký krvný tlak, proti nadmernému zrážaniu krvi alebo niektoré antiepileptiká
- niektorými chronickými chorobami – častejšie sa s vypadávaním vlasov stretávajú ľudia trpiaci cukrovkou, ochoreniami obličiek alebo pečene, autoimunitnými poruchami napríklad psoriácou, SLE...
- anémiou
- predtým prekonananou infekciou s horúčkou
- tehotenstvom, pôrodom či klimaktériom u žien – ako dôsledok fyziologických hormonálnych zmien
- ročným obdobím – väčšie padanie vlasov je prirodzené v chladných mesiacoch na jeseň a v zime, také vypadávanie by malo byť iba prechodným javom
- ako dôsledok fajčenia
- seboreu – ako jeden z prejavov postihnutia vlasovej pokožky, viac o nej sa dozviete v samostatnom článku:
ČO JE SEBOREA A AKO S ŇOU BOJOVAŤ?
Infekcia a horúčka je pre organizmus vždy záťaž. Telo sa musí vyburcovať a rozbehnúť imunitný systém na plné obrátky, aby sa s ňou vysporiadalo. Dôsledkom takej záťaže spojenej s infekciou (aj s koronavírusom) je predčasný prechod väčšieho počtu vlasov do kľudovej fázy. Za pár mesiacov po prekonaní choroby tieto vlasy začnú vypadávať. Pri hľadaní zvýšeného vypadávania vlasov je preto nutné pozerať sa 2 alebo 3 mesiace naspäť, či nemôže ísť o nadmerné vypadávanie vlasov po Covide alebo inom horúčkovitom ochorení.
Vypadávanie vlasov môžeme rozlíšiť na:
- difúzne – jedná sa o rovnomernú, celkovú stratu vlasov
- ohraničené – ide o vypadávanie vlasov v určitej oblasti a nazývame ich aj alopecia areata
Plešatosť a vypadávanie vlasov u mužov
Androgénna alopécia alebo plešatosť je strašiakom mnohých mužov. Ide o pohlavím podmienenú, dedičnú stratu vlasov. Jej prejavy sú výraznejšie u mužov, avšak androgénna alopécia postihuje aj ženy. Má u nich ale trochu odlišné prejavy.
Mužský typ plešatosti spôsobujú mužské pohlavné hormóny, teda testosterón, ale predovšetkým jeho metabolit dihydrotestosterón (DHT). U mužov s genetickou predispozíciou je vyšší metabolizmus týchto hormónov vo vlasovej pokožke. Vznikajúci dihydrotestosterón má ale vplyv na vlasové korienky, ktoré postupne slabnú a strácajú svoju funkciu. Preto najprv rastú len slabšie vlasy a postupne ich obnova ustáva úplne.
Ako začína plešatenie? Pred zvýrazňujúcimi sa kútmi vlasy ustupujú najprv smerom k temenu hlavy. Na vrchole hlavy sa potom pri plešatení hlási ešte rednúce koliesko.
Mužský typ alopécie u žien nemá až také výrazné prejavy. Rednutie vlasov u žien je najpatrnejšie v okolí cestičky, ktorá kvôli nemu často nejde začesať. K zvýrazneniu prejavov dochádza v období klimaktéria.
Liečba mužského typu plešatosti
Farmakoterapeutická liečba progres androgénnej alopécie spomaľuje. Využívané sú lieky obsahujúce účinnú látku minoxidil v 2% koncentrácii (pre ženy aj mužov) alebo 5% koncentrácii (pre mužov).
Minoxidil (MINORGA) sa aplikuje 2x denne na vlasovú pokožku a jeho podávanie musí byť dlhodobé. Prvé výsledky liečby sa objavujú až za 2 mesiace. Postupne dochádza k zväčšeniu priemeru vlasov, stimulácii a predĺženiu rastovej fázy vlasov a prechodu vlasov z telogénnej späť do rastovej fázy. Minoxidil totiž rozširuje cievy a podporuje mikrocirkuláciu vo vlasovej pokožke a tým aj výživu vlasov a ich metabolizmus.
Pokiaľ zvolíte u alopécie liečbu minoxidilom, nie je vhodné ju príliš dlho odkladať. Prečo? Na liečbu lepšie reagujú pacienti, u ktorých sa prejavy alopécie nevyskytujú tak dlho. Ako bude konkrétny človek reagovať na liečbu nejde nikdy dopredu predvídať.
Súčasná šetrná kozmetická starostlivosť by mala byť samozrejmosťou. Výhodný je najmä obsah zložiek podporujúcich prekrvenie vlasovej pokožky ako sú kofeín alebo rastlinné silice.
Najčastejšie príčiny vypadávania vlasov u žien
Okrem alopécie androgénneho typu nadmerné vypadávanie vlasov u žien spôsobujú aj hormonálne zmeny, najmä tie spojené s obdobiami:
- Po pôrode – zatiaľ čo počas tehotenstva je vypadávanie vlasov miernejšie, následné hormonálne zmeny spôsobujúce vypadávanie vlasov po pôrode môžu trvať až 9 mesiacov.
- Počas dojčenia – u dojčiacich mamičiek sa okrem hormonálnych zmien na kvalite vlasov môže prejaviť aj nedostatok niektorých minerálov alebo živín. Svoju úlohu zohráva aj tak veľa starostí o bábätko a nedostatočný spánok. Mamičky by preto mali dbať na vyvážený jedálniček, ktorý môžu doplniť špeciálnymi vitamínmi pre dojčiace mamičky.
- Po menopauze – v dôsledku zníženia hladiny ženských pohlavných hormónov.
Chyby v starostlivosti o vlasy
Ďalšou príčinou nadmerného vypadávania vlasov, ku ktorej môžu mať väčší sklon ženy, je nešetrná vlasová starostlivosť. Ktorým chybám v starostlivosti o vlasy sa treba vyhýbať?
- nešetrné česanie
- rozčesávanie mokrých vlasov – mokré vlasy sú krehké a ľahko sa lámu, z rovnakého dôvodu nie je vhodné ani chodiť spať s mokrými vlasmi
- nešetrné vysúšanie vlasov – silné trenie uterákom, fénovanie horúcim vzduchom
- nešetrná úprava vlasov – používanie tepelnej úpravy, časté farbenie a odfarbovanie vlasov aj jednoduché príliš silné sťahovanie vlasov do uzlov
- nešetrné umývanie vlasov – umývanie horúcou vodou rovnako ako nešetrná manipulácia s mokrými a teda aj krehkými vlasmi
- používanie nešetrnej vlasovej kozmetiky – obsahujúcej zložky, ktoré vlasy môžu vysušovať, poškodzovať ich ochranný film alebo sa vo vlasoch usadzovať
- podceňovanie ochrany vlasov pred slnkom – tomu, ako pred slnečným UV žiarením vlasy ochrániť sa venujeme v samostatnom článku:
Holé miesta vo vlasoch – alopéciu u detí radšej nepodceňujte
Detské formy alopécie sa najčastejšie prejavia ohraničeným miestom vypadaných vlasov - alopecia areata. Príčinou môžu byť infekcie kvasinkami, veľmi často ide u detí ale o prejav autoimunitnej poruchy. Z toho dôvodu je potrebné navštíviť kvôli týmto lysinám pediatra.
Lysinky vo vláskoch je ale možné nájsť aj u niektorých detí, ktoré trpia obsedantne kompulzívnou poruchou (OCD), čo je úzkostná porucha, pri ktorej niektoré deti môžu mať tendenciu si sami vyšklbávať vlasy.
Ako podporiť rast a bojovať s vypadávaním vlasov?
Vlasom so sklonom k vypadávaniu patrí komplexná starostlivosť v podobe šetrnej kozmetiky a dermokozmetiky podporujúcej a vyživujúcej slabé vlasové korienky. Používanie prípravkov na cielenú starostlivosť o vlasy by ale vždy malo ísť ruka v ruke so zdravou výživou zaisťujúcou dostatok minerálnych látok i vitamínov, ktoré vlasy potrebujú.
Minerály proti vypadávaniu vlasov
Najznámejšími minerálmi spájanými s kvalitou vlasov (aj nechtov) sú zinok a selén. Nemalo by sa ale zabúdať ani na kremík, ktorý v hojnosti obsahuje napríklad bylinka praslička. Ďalšími dôležitými prvkami sú aj meď, horčík a jód.
Vitamíny proti vypadávaniu vlasov
- Vitamíny B na čele s vitamínom B7 (biotínom), B2 (riboflavínom) a vitamínom B3 (niacínom).
- Vitamín A a jeho prekurzor betakarotén, ktoré napomáhajú zdraviu pokožky.
- Vitamín C ako kľúčový faktor pri syntéze kolagénu a tiež ako antioxidant.
- Vitamín E vďaka svojim antioxidačným účinkom.
Aminokyseliny na vlasy
Vlas je keratínové vlákno. Keratín je bielkovina bohatá na sírne aminokyseliny. Z toho dôvodu vitamíny na vlasy často obsahujú aj aminokyselinu metionín a prípadne aj cysteín.
Okrem týchto živín vlasy ovplyvňujú aj ďalšie zložky potravy, ktoré majú vplyv na zdravie vlasovej pokožky. Okrem jedálnička je však nutné dbať na zdravý životný štýl ako celok. Opomenúť tu preto nejde ani zdravý pohyb.
Preležanie vlasov na neobvyklú stranu alebo príliš silné stiahnutie vlasov do copu na seba dokáže upozorniť celkom intenzívnou bolesťou. Vlasová cibuľka je totiž nielen dobre zásobená cievami, ale vedú do nej aj nervové vlákna. Že na seba prílišné namáhanie vlasov vie upozorniť, má samozrejme aj ochrannú funkciu. Častým silným uťahovaním vlasov si možno totiž privodiť tzv. trakčnú alopéciu, čo nie je nič iné, než nadmerné vypadávanie vlasov spôsobené častým pôsobením ťahu na vlasové folikuly.
Komplexné vlasové doplnky:
Potrebujete doplniť vitamíny, minerály a ďalšie zložky, ktoré by pomohli k zdraviu vašich vlasov? Vďaka prípravkom komplexnej vlasovej výživy nemusíte užívať mnoho doplnkov, ale môžete si vybrať rovno celý mix vitamínov. Ktoré značky vám môžeme odporučiť?
- Revalid
- Vlasové hnojivo
- Livsane podpora pre zdravé vlasy a nechty
- Revitalon
- DonnaHair
- Bloom Robbins
- Ducray Anacaps
Pretože vlasy rastú pomaly (približne okolo 0,3 – 0,5 mm denne), prejavia sa na nich, že im niečo chýba, až s oneskorením. S vyživovaním vlasov je to práve tak. Efekt môže byť viditeľný až po 3 mesiacoch. Pri užívaní vitamínov na vlasy preto buďte trpezliví.
Prípravky na starostlivosť o vlasy so sklonom k nadmernému vypadávaniu
Starostlivosť o nadmerne padajúce vlasy môžete oprieť o látky podporujúce prekrvenie vlasovej pokožky:
- kofeín – nájdete napríklad v šampónoch a tonikoch Alpecin
- aminexil – inovatívna látka podporujúca kondíciu vlasových korienkov je v predaji v rade VICHY Dercos Aminexil.
- rastlinné silice – sú prírodným prostriedkom zvyšujúcim prekrvenie pokožky
- ďalšie prírodné výťažky – vyskúšajte 100% prírodné prípravky vlasového radu KLORANE s chinínom a plesňou alpskou.
Šampóny
Prípravok na bežné umývanie vlasov si vyberajte podľa svojho typu vlasov. Okrem toho vlasom prispôsobujte aj frekvenciu umývania. Jemné rovné vlasy často vyžadujú častejšie umývanie ako kučeravé vlasy s hrubšou štruktúrou, ktorým príliš časté umývanie môže ubližovať.
Vyskúšajte prípravky Plantur 39 s obsahom kofeínu a fytoflavonoidov vo variante, ktorý vám padne, či už máte farbené vlasy alebo jemné vlasy.
Kondicionéry
Kondicionéry alebo balzamy na vlasy a bezoplachové kondicionéry po umytí upravujú vlasy a navracia im ich kondíciu. Vyhladzujú totiž povrch vlasu, bránia stratám hydratácie aj vzniku statického náboja. Ich použitie je preto dôležitým krokom v starostlivosti o vlasy. Nájdete si ten svoj napríklad medzi produktmi švajčiarskej značky Revalid alebo radom DUCRAY Anaphase.
Vlasové vody, séra, tonika a aktivátory
Prípravky určené na aplikáciu do vlhkých alebo suchých vlasov zosilňujú účinok základnej starostlivosti a podporujú hĺbku výživu. Vlasové aktivátory sú pomocníkom v starostlivosti o vlasy po tridsiatke, ktoré dodajú vlasom potrebnú výživu. Siahnite po nich kedykoľvek chcete svojim vlasom dopriať intenzívnu starostlivosť.
Objavte napríklad BIOAQUANOL Intensive sérum proti vypadávaniu vlasov 50 ml s vysokým obsahom kofeínu, kyseliny hyaluronovej a komplexu CAPILIA LONGA na zniženie vypadávania vlasov a obnovu ich rastu. Sila konopného extraktu, soli z Mŕtveho mora a výťažkov z levandule alebo zázvoru sa skrýva vo vnútri séra Cannaderm Capillus. Ženy zaujme možno Parusan Energizer tonikum určené priamo na mieru ich potrebám.
Objaviť vlasová tonika, vody, aktivátory a séra na vlasy
Masky balzamy na vlasy
Vlasová maska by sa svojou funkciou dala označiť aj za hĺbkový kondicionér. Vyživujúca vlasová maska REVALID Repair Mask je určená na intenzívnu starostlivosť o vlasy. Posilňuje poškodené vlasy, znižuje ich lámavosť a vlasy ostanú jemné pružné a pevné.
NEW NORDIC Hair volume repair mask regeneračná maska na vlasy je hĺbkovo vyživujúca regeneračná maska, pre obnovu stratenej vlhkosti a posilnenie vlasových vlákien.
Prezerať všetky masky na vlasy
Prírodné prostriedky proti vypadávaniu vlasov
Na vypadávanie vlasov sa od nepamäti používali bylinky a prírodné výťažky. Mnohé tieto byliny z múdrosti našich babičiek a prababičiek potvrdila aj veda a majú neustále využitie v prírodnej kozmetike na vlasy.
- Žihľava – obsahuje lignany a fytosteroidy, vďaka ktorým sa pridáva do kozmetiky určenej na používanie pri problémoch s mužským typom plešatosti.
- Tekvicové semienka – vďaka fytosterolom sú tiež cenenou zložkou kozmetiky určenej na používanie pri androgénnom vypadávaní vlasov.
- Saw palmeo čiže Serenoa repens – možno trochu prekvapivo tejto bylinke známej skôr ako bylinke na prostatu prislúcha aj využitie v kozmetike a doplnkoch určených ľuďom s androgénnym typom vypadávania vlasov.
- Praslička – nie je dobrá len do obličkových čajov. Táto bylinka vďaka vysokému obsahu minerálu kremíka má veľa čo ponúknuť aj pre zdravie vlasov.
- Zelený čaj – dobre známy pre svoje antioxidačné vlastnosti je výhodnou zložkou aj vo vlasovej kozmetike.
Extrakt z pšeničných klíčkov – to je prírodný mix vitamínov B, vitamínu E a aminokyselín, ktoré sú všetky dôležité pre zdravie vlasov. Výťažok z pšeničných klíčkov hľadajte napríklad v prípravkoch Revalid. - Ginko biloba – využívaný v prípravkoch na podporu prekrvenia mozgu a EKO kozmetiky Tierra Verde.
Vypadávanie vlasov – kedy spozornieť
Napriek tomu, že za zvýšeným vypadávaním vlasov môže stáť množstvo banálnych príčin, niekedy je potrebné spozornieť. Kedy môže nadmerné vypadávanie vlasov znamenať niečo vážnejšie?
- Vlasy vypadávajú na ohraničených miestach a vznikajú lysé miesta vo vlasoch.
- Pre silné vypadávanie vlasov nenachádzate žiadne vysvetlenie.
V týchto prípadoch sa oplatí konzultovať problém so svojím lekárom, prípadne aj priamo s dermatológom alebo trichológom (odborník na zdravie vlasov).
ZDROJE
- Vypadávání vlasů – příčiny a léčba. EUC [online]. 2022-06-23. Dostupné z: https://euc.cz/clanky-a-novinky/clanky/vypadavani-vlasu-priciny-a-lecba/
- PEŘINOVÁ, Mgr Markéta. Volně prodejné přípravky proti vypadávání vlasů.
- KOVÁČIK, Andrej; VRANÍKOVÁ, Barbora. Rozdělení a základní principy používání přípravků v péči o vlasy.
- Everything You Need to Know About Hair Loss. Healthline [online]. 2022-11-29. Dostupné z: https://www.healthline.com/health/hair-loss
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
VICHY Dercos Aminexil Clinical 5 pre mužov 21 x 6 ml
Skladom v e‑shope
67,49 €
VICHY Dercos Aminexil Clinical 5 pre ženy 21 x 6 ml
Skladom v e‑shope
62,29 €
LIVSANE Podpora pre zdravé vlasy a nechty 60 kapsúl
Skladom v e‑shope
9,79 €
REVALID Repair Mask 150 ml
Skladom v e‑shope
12,19 €
VLASOVÉ HNOJIVO Sérum 50 ml
Skladom v e‑shope
11,49 €
ALPECIN Coffein hair booster vlasové tonikum 200 ml
Skladom v e‑shope
9,89 €
DUCRAY Anaphase+ shampooing doplnková starostlivosť pri vypadávaní vlasov 400 ml
Skladom v e‑shope
17,99 €
16,39 €
BLOOM ROBBINS Healthy hair gumíky jednorožci 60 ks - 2+1
Skladom v e‑shope
28,59 €
DONNAHAIR Forte 4 mesačná kúra 90 + 30 kapsúl ZADARMO
Skladom v e‑shope
27,79 €
Súvisiace otázky z poradne
-
07. 06. 2021
Čo je vhodné na vypadavanie vlasov u mužov - kúty?
Dobrý deň, mohol by som Vás poprosiť o radu ohľadom vypadávaniu vlasov / kútov? mám 21 rokov a mám pomerne veľké kúty. Používal som sprejík minorga 5%, no bohužial bez účinku. Nemal by som problém vyskúšať nejaký špecialny šampón/ kúru. Vlasy si umývam každý deň z head and shoulders, môže to byť spôsobené aj tým?
ďakujem veľmi pekne za radu -
15. 03. 2023
Vypadanie vlasov
Dobrý deň, mala som candidu, njaprv v nose, ústach a v pošve. Moja lekárka mi dala už 3 balenie sumamed v rozpätí 3 mesiacov? Vypadali mi vlasy a som z toho nešťastná. Moja kaderníčka zostala v šoku, koľko vlasov som stratila a našla celé riedke miesta. Mám 67 rokov. Prosím poraďte mi.
-
04. 10. 2023
Obsahuje HAIRBURST Gumené vitamíny na vlasy laktózu?
obsahuju HAIRBURST Gumené vitamíny na vlasy laktózu?
-
19. 12. 2023
Podpora rastu a hustoty vlasov
Zdravim čo by ste mi poradili na zahustenie a rast vlasov ?
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Minorga 5% sa musí aplikovať v dávke 1 ml dermálneho roztoku (7 strieknutí) - aplikácia na pokožku hlavy 2x denne (ráno a večer). Toto dávkovanie treba dodržiavať bez ohľadu na to, aká veľká je postihnutá plocha. Maximálna denná dávka je 2 ml. Roztok sa môže aplikovať pomocou rozprašovača, alebo pomocou rozprašovača s aplikátorom (horný diel rozprašovača sa vytiahne von, na rozprašovač sa nasadí aplikátor a úplne sa zatlačí). Rozprašovač sa nasmeruje na oblasť vypadávania vlasov, stlačí sa 1x a končekmi prstov sa roztok rozotrie na celú oblasť. Tento postup sa zopakuje 6x, aby sa aplikovala celá dávka v množstve 1 ml (t. j. spolu 7 strieknutí). Liečba môže trvať 4 mesiace alebo dlhšie. Ak po 4 mesiacoch nie sú badateľné žiadne výsledky, lekár má zvážiť ukončenie liečby. Ak užívate Minorgu krátko, odporúčam Vám ešte zotrvať v jej liečbe. Ak by sa výsledok nedostavil po 4 mesiacoch, potom je potrebné zvážiť inú alternatívu. Alternatívou pre Vás môže byť VICHY Dercos Aminexil Clinical 5 pre mužov 21 x 6 ml.
Šampón Head and shoulde vymeňte za šampón, kt. je vhodnejší pre Vás - napr. VICHY Dercos energisant posilňujúci šampón 200 ml Alebo VLASOVÉ HNOJIVO Šampón 150ml. Vlasy môžete podporiť aj zvnútra užívaním výživového doplnku : VLASOVÉ HNOJIVO 150 tabliet LIVSANE Podpora pre zdravé vlasy a nechty 60 kapsúl
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77