OCHRANA PRED KLIEŠŤAMI A HMYZOM
V letných mesiacoch, kedy sa vyráža do prírody, sa často stretávame s kliešťami, bodavým a krv sajúcim hmyzom či inými druhmi článkonožcov. Článkonožci môžu byť prenášačmi rôznych infekčných chorôb a len proti malému percentu týchto chorôb existujú očkovacie látky. To je dôvod, prečo má používanie repelentných prípravkov zmysel. Repelenty pomáhajú predchádzať potencionálnej nákaze. Prenášačmi chorôb medzi inými môžu byť kliešte aj komáre.
6 minút čítania
Kliešte
Patria do radu roztočov (Acari). K svojmu životu najviac potrebujú vlhkosť a teplo. Preto je výskyt kliešťov viazaný na obdobie tepla – najviac od apríla do júna. Pri teplom počasí na ne dnes už bežne narazíte od konca marca až do začiatku novembra. Kliešť má na hlavičke bodavý orgán, ktorým sa prichytí ku koži. Následne vylučuje do rany sliny, ktoré obsahujú protizrážanlivé látky aj látky, ktoré spôsobujú lokálne znecitlivenie. Tieto sliny tiež môžu obsahovať pôvodcu nákazy, a preto dĺžka prisatia zvyšuje pravdepodobnosť prenosu infekcie. Medzi najznámejšie prenášané choroby patria:
Po návrate z prírody sa vždy skontrolujte, či nemáte prisatého kliešťa. Jednu prehliadku urobte hneď po návrate domov, na druhý deň sa znovu ešte raz prezrite. Krv totiž sajú ako dospelé kliešte, tak aj kliešťové larvy a nymfy, ktoré majú len 0,8 a 1,2 mm a sú ihneď po prisatí ľahko prehliadnuteľné.
Najviac sa tieto parazity vyskytujú v listnatých a zmiešaných lesoch. Doniesť si kliešťa môžete aj zo záhrady alebo mestského parku. Miesta s vysokým výskytom kliešťov môžu byť dokonca priamo ošetrené postrekom proti kliešťom. Včasné a správne vytiahnutie kliešťa znižuje riziko prenosu nebezpečných infekcií. Ako na kliešťa, ktorý sa už prisal, rozoberáme v samostatnom článku:
Článok "Ako vytiahnuť kliešťa"
Komáre
Patria do radu dvojkrídlových (Diptera). V našich končinách žije približne 45 rôznych druhov komárov. Väčšina z týchto zástupcov využíva človeka ako hostiteľa na svoj parazitický spôsob života, krv však sajú len samičky komárov. Na komáre narazíte hlavne pri vode, pretože život lariev a kukiel komárov je na vodu naviazaný. Najvyššia aktivita komárov počas dňa je jednu hodinu pred východom slnka a potom ešte hodinu po jeho západe.
V našich zemepisných šírkach sa nachádzajú len druhy komárov, ktoré nepredstavujú príliš výraznú hrozbu. V posledných rokoch sa však výnimkou z tohto pravidla stala západonilská horúčka prenášaná komármi z rodu Culex, na ktoré je možné naraziť už aj v teplých oblastiach hraničiacich krajín so Slovenskom. Našťastie tieto komáre vyhľadávajú primárne zvieratá, nie človeka. Napriek tomu je zrejmé, že aj v našich podmienkach je ochrana pred komármi na mieste.
Odhaduje sa, že na svete žijú asi 3 000 druhov komárov. V cudzine a v exotických krajinách sú niektoré z nich prenášačmi vážnych ochorení ako je :
- malária (prenášaný komármi Anopheles),
- horúčka dengue (prenášaný komármi Aedes),
- žltá zimnica (prenášaný komármi Aedes),
- japonská horúčka (prenášaný komármi Culex).
Najväčší výskyt týchto chorôb je v Afrike, Južnej Amerike a na juhu Ázie. Rozhodne preto neberte ochranu pred hmyzom na ľahkú váhu pri cestovaní do exotických oblastí.
Všeobecné odporúčania na ochranu pred kliešťami a komármi
- Do prírody noste oblečenie z hladkej látky s dlhými rukávmi. Výhodné je obliecť sa do svetlých farieb a priebežne kontrolujte, či po oblečení nelezie nejaký kliešť.
- Obmedzte pobyt vonku v čase zotmenia a skorého rána, kedy je aktivita komárov najväčšia.
- Ak je to možné, vyhnite sa miestam s vysokou trávou.
- Neľahajte si ani nesadajte v miestach, kde by mohli byť kliešte. Nie je vhodné sadať ani vtedy, ak budete mať pod sebou podložku.
- Používajte pri spaní v prírode moskytiéru.
- Pokiaľ je to možné, vyhnite sa miestam s vysokou trávou.
- Používajte vhodný repelent alebo náramok proti kliešťom.
Meniť a maskovať pach a skryť sa tak pred nepríjemným hmyzom je možné nielen zvonka pomocou repelentov. Pri užívaní dostatočných dávok vitamínu B1 (tiamínu) sa tiež pozmení telesný pach. Tiamín sa totiž dostáva aj do potu a pretože ide o zlúčeninu obsahujúcu síru, prejavuje sa jej rozklad špecifickým zápachom. Avšak ohľadom repelentnej účinnosti vitamínu B panujú rôzne často aj protichodné názory. Odporučiť sa preto dá táto metóda napríklad v kombinácii s inou repelentnou ochranou.
Ochrana pred otravným hmyzom alebo ako vybrať repelent?
Pravidelne si domov zvonku nosíte štípance od komárov a premýšľate, ako je to možné, že si vyberú práve vás? Nepríjemný hmyz priťahuje teplo alebo vydychovaný oxid uhličitý. Niektoré druhy hmyzu priťahujú aj prchavé zložky potu. Repelentná látka má túto ľudskú stopu zamaskovať alebo hmyz priamo odpudiť.
Ako správne aplikovať repelent?
- Pozrite sa na repelent, či je určený na aplikáciu na kožu alebo na oblečenie prípadne, či je možné ho aplikovať na oboje.
- Nastriekajte repelent v dávke odporúčanej výrobcom. Nízka dávka môže byť dôvodom neúčinnosti výrobku, nadmerná dávka repelentu v niektorých prípadoch ale môže vyvolať podráždenie!
- Na repelente spravidla nájdete dobu jeho účinnosti proti komárom. Túto hodnotu berte ako orientačnú. Napríklad čo sa kliešťov týka, doba účinnosti repelentu v porovnaní s komármi je u nich kratšia niekedy až o polovicu. Ako dlho pôsobí repelent ovplyvňuje aj teplota a vaša fyzická aktivita – čím je väčšia, tým je repelentný efekt kratší.
- Pri nanášaní repelentu dajte vždy dobrý pozor na to, aby sa prípravok nedostal do očí, uší alebo do úst.
- Nikdy neaplikujte repelent na porušenú kožu alebo pokožku spálenú od slnka. Poškodená koža je priepustnejšia a po použití repelentu by sa mohli v tomto prípade objaviť nežiaduce účinky!
- Neaplikujte repelent pod oblečenie.
Repelenty chemické
Tieto repelenty obsahujú rôzne zložky, ktoré sa líšia svojimi vlastnosťami. Obvykle sa od chemických repelentov dá očakávať veľmi vysoká účinnosť. Chemickým repelentom sa rozhodne oplatí vybaviť na výlety do miest s vysokou aktivitou komárov, napríklad k vode. Je dôležité si vybrať aj kvalitný prípravok obsahujúci účinnú koncentráciu repelentu a riadiť sa pokynmi výrobcu pre jeho správne použitie a aplikáciu.
- DEET – (Repelent PREDATOR FORTE spray) je látka bez zápachu pôsobiaca na široké spektrum hmyzu vrátane komárov a kliešťov. Prípravky s DEET je možné nanášať na kožu. Čím vyššia je koncentrácia DEET v repelente, tým dlhšiu dobu ochrany vám poskytne. Omylom je si myslieť, že s vyššou dávkou repelentu sa zvýši aj ochrana pred komármi. Nepoužívajte DEET vo vyšších dávkach ako odporúča výrobca, pri nadmernom používaní by sa totiž mohli dostaviť nežiadúce účinky. Pri nanášaní repelentu dávajte pozor, aby sa prípravok nedostal do očí, ktoré dráždia. Prípravky DEET nie sú vhodné pre najmenšie deti do 2 rokov. Pozor aj na to, že DEET pôsobí ako rozpúšťadlo niektorých plastov a môže preto zanechať škvrny na oblečení.
- Icaridín – je rovnako ako DEET látka bez zápachu a má aj veľmi podobnú účinnosť. Icaridín ale menej dráždi oči a sliznice. Má dlhší replentný účinok pri nižších koncentráciách (20% - deklarovaná ochrana 8hodín), je bez zápachu, nedráždi pokožku, vhodné pre deti od 2 rokov. (MOSKITO Guard repelentný sprej, OFF! Max sprej, DIFFUSIL Repelent family sprej, DIFFUSIL Repelent plus sprej).
- IR3535 (, PREDATOR Repelent junior, COMAREX repelent junior spray ) – látka netoxická pre ľudí, vrátane detí. Pozor ale, aby sa pri aplikácii nedostala do očí. Voľba č. 1 u malých detí a bábätiek už od dojčenského veku. Rovnako sa netreba obávať, že by zanechával škvrny na oblečení, a možno ho aplikovať aj na kožu.Okrem repelentov má IR3535 využitie aj v preventívnych prípravkoch proti všetkým.
Repelenty prírodné
Ide o silne aromatizované látky, ktorých vôňa je pre hmyz nepríjemná. Tieto látky majú vysokú prchavosť, a preto je doba repelentnej účinnosti v porovnaní s chemickými repelentmi kratšia. Pretože ide o prírodné látky a ich zmesi, je vždy nutné pamätať na možnosť vzniku alergickej reakcie.
- Citriodiol – (Puressentiel Sprej proti bodavému hmyzu repelent) je látka nachádzajúca sa v eukalypte. Na výrobu repelentov sa získava z eukalyptovej silice alebo sa pripravuje synteticky.
- Citrónový olej (citronela) – éterický olej z citrónovej trávy má veľmi príjemnú vôňu. V prírodných repelentoch sa často vyskytuje samostatne alebo v kombinácii s ďalšími silicami. V chemických repelentoch niekedy pomáha upraviť vôňu prípravku a zároveň prispieva k jeho účinnosti.
- Tea tree olej – známy je tiež ako čajovníkový olej. Okrem výraznej vône má aj dezinfekčné vlastnosti, preto sa využíva nielen v repelentoch.
- Eukalyptus – pre jeho výraznu vôňu sa používa okrem prírodných repelentov do repelentných náramkov, gumičiek alebo náplastí.
Insekticídy
Pri kontakte s hmyzom tieto látky hmyz zabíjajú. Insekticíd musí pôsobiť rýchlo, aby nedošlo ku kontaktu hmyzu s človekom alebo jeho domácim miláčikom. Na kožu sa môžu nanášať len niektoré insekticídy a aj to len do určitej koncentrácie. Konkrétne prípravky môžu využívať aj insekticídy v kombinácii s repelentnými látkami. Mnohé insekticídne prípravky sú určené na nanášanie na stany, moskytiéry alebo na oblečenie.
- Permethrin – veľmi účinná insekticídna látka, ktorú je možné používať aj na kožu. Okrem repelentných prípravkov sa s ňou hlavne priaznivci outdoorových aktivít môžu stretnúť napríklad v rôznych impregnáciách na stany, býva aj zložkou vonkajších postrekov na kliešte. A ak so sebou beriete do prírody aj svojho psieho parťáka, môžete ho vybaviť obojkom proti parazitom práve s touto účinnou látkou.
S permethrinom sa trošku prekvapivo dá stretnúť aj ako s účinnou látkou v liekoch. Pokiaľ však dodáme, že ide o lieky na svrab, už to až také prekvapivé nie je. Pôvodcom svrabu je roztoč zákožka svrabová, ktorá žije vo vnútri pokožky. Permethrin v masti dokáže zákožky svrabové veľmi účinne likvidovať. Pre správny účinok je nutné ho aplikovať naraz na celú plochu kože, kde by sa zákožky mohli vyskytovať. Viac o svrabe a jeho liečbe nájdete v samostatnom článku: AKO VYZERÁ SVRAB A AKO SA HO ZBAVIŤ.
- Deltamethrin – insekticíd, s ktorým sa môžete stretnúť napríklad v obojkoch pre psíkov.
- Transfulthrin – patrí medzi pyretroidy. Je to insekticídna látka, ktorú je možné používať vo vonkajších aj vnútorných priestoroch proti komárom a muchám, švábom alebo moliam.
- PBO (piperonylbutoxid) – táto chemická látka sama o sebe nemá významný efekt proti hmyzu, dokáže ale zosilňovať účinnosť iných insekticídov, s ktorými sa kombinuje (napríklad kombinácia s transfultrinom).
Ochráňte pred kliešťami a nepríjemným hmyzom aj svojich domácich miláčikov
Pred dotieravými komármi môžete chrániť seba, svojich najbližších i svojich štvornohých domácich miláčikov. Antiparazitné spreje pre zvieratá sú vyrábané tak, aby pre nich boli účinné a zároveň bezpečné. Pri aplikácii repelentného, isekticídneho alebo akaricídneho prípravku vždy dbajte pokynov výrobcu. Niektoré látky ako permethrin sú totiž vhodné pre psíkov, ale napríklad pre mačky sú toxické!
Čo je najlepšie proti kliešťom pre psy alebo mačky? Zaobstarajte im kvalitný repelent s účinnou látkou. U veterinárnych výrobkov sa stretnete s účinnými látkami ako:
- fipronil (Fypryst sprej, Frontline sprej)
- permethrin (Arpalit Neo kožný sprej)
- propoxur (Bolfo spray)
- IR3535
Chrániť svojho zvieracieho parťáka nemusíte len pomocou roztokov a sprejov. Pre domácich miláčikov máme širokú ponuku antiparazitných obojkov, pipiet alebo aj žuvacích tabliet. Preskúmajte detailne ponuku internetovej BENU lekárne.
Domáci repelent – na prípravu stačia obyčajné suroviny
Silne aromatické rastliny dotieravý hmyz odpudzujú. Niektoré ako napríklad cesnak majú ale obmedzené použitie, pretože ich vôňa nie je ani pre nás nejako zvlášť vábna. Iné rastliny ale dokážu náš čuch potešiť, takéto bylinky možno máte aj v kuchyni:
- ligurček,
- mäta,
- rozmarín,
- šalvia.
Bylinky môžete mať sušené alebo ešte lepšie priamo z nich získané éterické oleje. V našej ponuke ich nájdete mnoho, vyskúšajte napríklad eukalyptový alebo tea tree olej.
Ak ste milovníkmi izbových rastlín, môžete si aj doma skúsiť vypestovať v kvetináči citrónovú trávu, ktorá intenzívne vonia po citronele. Napríklad levanduli sa v kvetináči spravidla veľmi nedarí. Napriek tomu nezúfajte, ako milovníci levanduľovej vône si ju ľahko zoženiete napríklad práve ako esenciálny olej.
Napriek tomu, že prírodné repelenty sú šikovnými pomocníkmi, ich účinnosť je obmedzená. Radšej nespoliehajte na domáci repelent proti kliešťom, ktoré sú naozaj veľmi nebezpečné, a do miest s vysokou aktivitou hmyzu sa radšej vybavte silným a spoľahlivým repelentom, čo odpudzuje kliešte dostatočne dlho alebo podľa potreby aplikujte repelent opakovane. Iste uznáte, že aj v tejto oblasti je lepšia účinná prevencia, než sa trápiť s množstvom štípancov od pobodania hmyzom.
Autor: Mgr. Ľubica Sobčáková
- Ochrana před klíšťaty. nzip [online]. [cit. 2024-02-16]. Dostupné z: https://www.nzip.cz/clanek/95-ochrana-pred-klistaty
- Komáři. Státní zdravotní ústav [online]. [cit. 2024-02-16]. Dostupné z: https://szu.cz/wp-content/uploads/2023/01/ nemoci_prenasene_clenovci_komari_a_invazivni.pdf
- ČECHOVÁ, Lenka. Ochrana před klíšťaty a obtížným hmyzem. SOLEN [online]. [cit. 2024-02-16]. Dostupné z: https://www.solen.cz/pdfs/lek/2009/04/08.pdf
Repelenty a prípravky proti hmyzuPrípravky po bodnutí hmyzom
Zdieľajte tento článok
Súvisiace produkty
FENISTIL Gél pri poštípnutí a svrbení 30 g
Skladom v e‑shope
9,39 €
PREDATOR Repelent green lander 150 ml
Skladom v e‑shope
11,19 €
ABC Tea tree oil hojivá tyčinka 9 ml
Skladom v e‑shope
8,59 €
LIVSANE Vitamín B komplex 60 tabliet
Skladom v e‑shope
5,99 €
ROSENPHARMA B-komplex repelent 25 tabliet
Skladom v e‑shope
1,89 €
PURESSENTIEL Roll-on na bodnutie hmyzom 5 ml
Skladom v e‑shope
10,69 €
Súvisiace otázky z poradne
-
17. 05. 2021
Aké sú vhodné repelenty pre najmenšie deti?
Dobry den. Prosim vas, aky pripravok by som mohla kupit pre 8 mesacnu dceru proti kliestom pripadne aj inemu hmyzu pocas pobytu v prirode alebo na zahrade? Zrejme nieco co najviac prirodne a neskodne kedze ide o male babatko. A aky je sposob aplikacie, priamo na kozu alebo na oblecenie? Dakujem.
-
18. 05. 2021
Ktorý repelent je vhodný počas tehotenstva?
Dobry den, je repelent Kliešte stop vhodný pre tehotné ženy? Ďakujem.
-
10. 05. 2022
Čo je vhodné na dezinfekciu po odstránení kliešťa?
čím si mám dezinfikovať červené miesto po odstránení kliešťa? dosť to svrbí. Ďakujem
-
16. 06. 2023
Aký je obsah ROSENPHARMA B-komplex repelent?
Nikde na krabičke nie je napísané váhove zloženie pripravku Rosenpharma B komplex repelent
Zaujíma ma hlavne množstvo B1
. Príbalová leták neexistuje
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Odporúčam Vám pred pobytom vonku natrieť dcérku prípravkom BALLISTOL Sting-Free telové mlieko s repelentnými účinkami. Poskytuje až 4-hodinovú spoľahlivú ochranu proti nepríjemným komárom, kliešťom a ovadom a dodáva pokožke potrebnú hydratáciu. Vhodný pre deti od 2 mesiacov a aj tehotné ženy. Vhodným repelentom je aj BLUPIC Natura baby 100 ml. Obsiahnuté oleje by mohli byť nepríjemné nielen pre hmyz ale aj kliešte. Používa sa na pokožku, ale môžete týmto sprejom nastriekať aj oblečenie. Účinkuje 3-4 hodiny.
Sama používam pre deti aj pre dospelých spreje s esenciálnymi olejmi, kt. nás doposiaľ vždy úspešne ochránili pred dotieravým hmyzom a kliešťami.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77