Ako zvíťaziť nad komármi

AKO ZVÍŤAZIŤ NAD KOMÁRMI

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Komáre patria k našim samozvaným nevyžiadaným spoločníkom jarných a letných večerov. Sú veľmi aktívne a neúnavné, dokážu nás bez prestávky neustále obťažovať svojim hvízdavým zvukom a doslova „pijú krv“. Poradíme vám, čo môžete pre seba urobiť, aby ste obťažujúcich komárov do svojej intímnej zóny vôbec nepustili.

 • Cestovanie

7 minút čítania


 Komáre – postrach letných dní Komáre – postrach letných dní

Komáre sú ektoparazity z čeľade dvojkrídlového hmyzu s blanitými krídlami. Rozlíšiť samcov od samičiek voľným okom nie je také jednoduché, samci majú ochlpený sosák, pre kvalitnejší sluch. Na rozdiel od nich ho samice majú hladký, aby lepšie penetroval do kože svojho hostiteľa. Je známych viac ako 3500 druhov, jednotlivé druhy sa líšia veľkosťou, len výnimočne merajú viac ako 16 mm a vážia len 2 až 2,5 mg.

Na Slovensku žije 40 až 50 druhov komárov. Aktivita komárov je predovšetkým večer, v noci a nadránom. Za noc dokážu preletieť až 10 km a môžu lietať až 4 hodiny bez prestávky rýchlosťou 1 – 2 km/h. Naopak cez deň sú ukryté na chladných a tienistých miestach. Najviac sú rozšírené v tropickom a miernom pásme, veľmi rýchlo sa dokážu premnožiť pri záplavách, kde pomerne za krátky čas sú schopné spôsobiť kalamitný stav.

Samičky bodajú a sajú krv teplokrvných živočíchov, najčastejšie nadránom pri východe slnka a večer pri západe slnka. So zvýšeným počtom bodnutí sa zvyšuje nervozita, podráždenie, neustála potreba zmierňovať svrbenie kože škriabaním. Hlavnou hrozbou komárov (predovšetkým tropických)  je ich schopnosť prenášať veľmi nebezpečné ochorenia (napr. maláriu, horúčku Dengue, žltú zimnicu, vírus Zika), aj keď prenos týchto ochorení je na Slovensku zatiaľ našťastie veľmi zriedkavý.

Čo spôsobuje poštípanie komárom? Čo spôsobuje poštípanie komárom?

Po penetrácii sosáka samičky komára do pokožky dochádza k mikroporaneniu kože a k vpraveniu výlučkov slinných žliaz do ľudského tela. Výsledkom je lokálna imunitná reakcia s typickými prejavmi zápalu : sčervenanie, opuch, bolestivosť, pálenie, svrbenie. U ľudí s predispozíciou k alergickým reakciám sa môže objaviť mohutnejšia alergická odpoveď na bodnutie, ktorá nikdy nie je taká prudká, aká môže nastať po bodnutí včelou alebo osou.

Ako sa účinne chrániť pred komármi ? Ako sa účinne chrániť pred komármi ?

Medzi najúčinnejšie preventívne opatrenia patria repelentné prípravky, ktoré slúžia na odpudenie hmyzu. Dokážu chrániť nielen pred bodavými komármi, ale aj poslúžia ako repelenty na kliešťe. Poskytujú ochranu pred poštípaním a bodnutím, ktoré môže mať nepríjemné následky. Sú dostupné vo forme spreja, mechanického rozprašovačova, gélu a telového mlieka, či repelentného náramku.  Na účinnú ochranu pred komármi počas nočného spánku v domácnostiach sú vhodné elektrické odpudzovače hmyzu.

Podľa pôvodu repelenty rozoznávame syntetické s obsahom chemickej látky a prírodné s obsahom esenciálneho oleja.

Syntetické repelenty obsahujú chemickú látku (najčastejšie DEET, IR 3535 a Ikaridín), sú založené na maskovaní ľudského pachu, ktorý prirodzene priťahuje hmyz. Prírodné repelenty  obsahujú esenciálne oleje, ktorých vôňa je pre hmyz nepríjemná. Najčastejšie obsahujú levanduľový, čajovníkový, citronelový esenciálny olej, alebo olej z citrónovej trávy. 

1. Syntetické repelenty s obsahom látky DEET 

Výhody : DEET ( N,N-dietyl-3-metylbenzamid) je najčastejšie a najdlhšie používaná účinná látka v repelente, má široké spektrum účinku, možnosť aplikovať na kožu, obuv a oblečenie, doba pôsobenia repelentu závisí od koncentrácie DEET  - koncentrácie od 25% zabezpečujú ochranu na 6-8 hodín, do 10% na približne 2 hodiny, v nízkych koncentráciach DEET sú vhodné pre deti od 2 rokov, vyššie koncentrácie DEET (viac ako 50%) alebo kombinácie DEET a ikaridínu  sú .vhodné aj na ochranu v tropických oblastiach (PARANIT Maximum original repelent proti komárom, PREDATOR MAXX plus). 

Pri aplikácii repelentu s obsahom DEET sa odporúča neprekračovať dobu aplikácie za deň (v sekundách): u  dospelých  aplikácia max. 17 sekúnd, deti staršie ako 12 rokov sa stiekajú maximálne 7 sekúd, deti vo vekovej kategórii 2 - 12 rokov len  3 sekundy.

Nevýhody : dlhodobé používanie vysokých dávok spôsobuje nežiadúce účinky - podráždenie pokožky, očí, nevoľnosť, bolesť hlavy. Je škodlivý pre vodné organizmy, s dlhodobými účinkami, myslíte na to, skôr ako vstúpite do rybníka alebo jazera. 

Syntetické repelenty s obsahom DEET nájdete v repelentných prípravkoch (BROS Sprej proti komárom a kliešťom, MAX OFF! Sport rýchloschnúci sprej, PREDATOR Repelent deet 16%, PREDATOR Forte repelent 25%, COMAREX Repelent forte, DIFFUSIL Repelent basic, DIFFUSIL Repellent dry effect sprej, PREDATOR Aloha repelent SPF30)

2. Syntetické repelenty s obsahom látky IR 3535

IR 3535, po chemickej stránke etylbutylacetylaminopropionát je  bezfarebný olej takmer bez zápachu, účinný proti širokému spektru hmyzu a je dobre biologicky odbúrateľný. Aplikuje sa  lokálne na kožu, obuv  alebo oblečenie s deklarovanou ochranou 4-8hodín

Výhody : voľba č. 1 u malých detí a bábätiek už od dojčenského veku, sú bez zápachu, nedráždia, vhodné aj na citlivú pokožku.  (PREDATOR Repelent junior, COMAREX repelent junior spray )

3. Syntetické repelenty s obsahom látky ikaridín

Výhody : možnosť aplikovať na kožu, obuv  a oblečenie, široké spektrum účinku, dlhší replentný účinok pri nižších koncentráciách (20% - deklarovaná ochrana 8hodín),  sú bez zápachu, nedráždia pokožku, vhodné pre deti od 2 rokov. (MOSKITO Guard repelentný sprej, OFF! Max sprej, DIFFUSIL Repelent family sprej, DIFFUSIL Repelent plus sprej)

4. Prírodné repelenty s obsahom esenciálnych olejov

Výhody : sú bezpečné, aplikujú sa na pokožku i odev, bez rizika vzniku škvŕn na oblečení.

Nevýhody : v porovnaní so synetickými repelentmi sú menej účinné, rýchlejšie vyprchajú, je potrebné ich častejšie aplikovať, výnimočne môžu vyvolať nežiadúce alergické reakcie

(KOMÁR STOP sprejPURESSENTIEL Sprej proti bodavému hmyzu repelent, PREDATOR Repelent green lander, ALTA HERBA Bylinný repelent olejček, DR. MÜLLER Tea tree oil 100% čistý)

 Repelenty sa nestriekajú priamo na tvár, ale sa nastriekajú na dlaň, ktorou sa rozotrú po pokožke.

5. Repelentné náramky a gumičky s obsahom esenciálnych olejov

Repelentné náramky odpudzujúce hmyz sú napustené éterickými olejmi (citronella, pelargónia), ktoré  sa uvoľňujú postupne, nepetržite až počas 4 týžňov, Sú efektívne proti komárom z radu Aedes albopictus, Culex pipiens, Anopheles gambiae a kliešťom Ixodes ricinus.

Ako zvoliť najvhodnejší repelent? Ako zvoliť najvhodnejší repelent?

Pri výbere najúčinnejšieho a najbezpečnejšieho repelentu pre vás a vašich blízkych je dôležité zodpovedať na otázky:

 1. Pre koho má byť repelent určený? Pri výbere repelentu pre deti uprednostnite skôr prírodné repelenty alebo s obsahom účinnej látky IR 3535.
 2. Pred akým hmyzom má vás ochrániť?  Pri pobyte v prírode zvoľte tie, ktoré vás ochránia aj pred kliešťami.
 3. Ako dlho Vás potrebuje chrániť? Stačí pár hodín alebo potrebujete celodennú ochranu?
 4. Prírodný vs syntetický? – overte si ich výhody a nevýhody.
 5. Do akej krajiny cestujete? – repelenty účinné na našich územiach nemusia byť efektívne v exotických krajinách ( uprednsotnite obsahom 50% DEET alebo kombinácie DEET a ikaridínu).

Dodržujte preventívne opatrenia, zvýšite ochranu Dodržujte preventívne opatrenia, zvýšite ochranu

 • Pri pobyte v prírode uprednostnite oblečenie s dlhými rukávmi, vyššie turistické topánky a pokrývku hlavy. Vedeli ste, že svetlé farby oblečenia neláka komáre ani hmyz ako oblečenie tmavšie?
 • Obmedzte pobyt vonku pri vodných nádržiach, predovšetkým v skorých ranných hodinách a po zotmení.
 • Ak spíte pri otvorenom oknu, nainštalujte si sieťky na oknách, alebo na okno postavte fľaštičku naplnenú klinčekovým olejom, ochranu ešte zvýšite moskytierom nad posteľ.
 • Užívajte B komplex -  pokrýva dennú spotrebu vitamínov skupiny B a navyše chráni pred komármi.
 • Používajte vhodné repelenty, pri posedení vonku zapáľte citronelovú sviečku na odpudenie komárov.
 • Na terasu alebo balkón si vysaďte rastliny proti komárom, vďaka silnej aróme komárom nedajú šancu - na výber máte levanduľu, bazalku, citrónový muškát, citrónovú trávu, rozmarín, oregáno a materinu dúšku.  Ochránia vás pred komármi a  pri použí v kuchyni dodajú jedlám skvelú chuť. 

Prvá pomoc pri poštípaní komárom Prvá pomoc pri poštípaní komárom

Aj keď sa pred komármi poctivo chránime, štípancu od komárom sa raz za čas nevyhneme. V provnaní s uhryznutím včely je reakcia po poštípaní komárom zvyčajne mierna, charakteristická sčervenaním, pálením a svrbením postihnutého miesta s následnou tvorbou menšieho či väčšieho  pupienka, ktorý do pár dní vymizne. U predisponovaných  ľudí s alergickou reakciou sa môže objaviť opuch, žihľavka, slabosť až zdurenie lymfatických uzlín. 

 Ako ošetriť štípanec od komára? Najskôr umyte postihnuté miesto mydlom a vodou a priložte chladivý vankúšikNa zmiernenie svrbenia môžete použiť bežne dostupné lokálne antihistaminiká, v prípade prudšej alergickej  reakcie aj systémové antialergiká

Ktoré prípravky pomáhajú pri  uštipnutí komárom?

Repelenty Prípravky po bodnutí hmyzom

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

PREDATOR Repelent junior 150 ml

Nedostupné

9,49 €

PURESSENTIEL Sprej proti bodavému hmyzu repelent 75 ml

 • Puressentiel -4 €

Skladom v e‑shope

13,99 €

MOSKITO Guard repelentný sprej 75 ml

Nedostupné

12,99 €

MOSKYTO Gél na štípance 16 ml

Skladom v e‑shope

3,49 €

ROSENPHARMA B-komplex repelent 25 tabliet

Skladom v e‑shope

2,49 €

FENISTIL gél 50 g

Skladom v e‑shope

11,89 €

CICADERMA PK Masť 30 g

 • Boiron + darček

Skladom v e‑shope

6,99 €

BOIRON Dapis gél 40 g

 • Boiron + darček

Skladom v e‑shope

7,49 €

NÁRAMOK HMT proti komárom a kliešťom s repelentnou látkou geraniol 1 ks

Nedostupné

7,49 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  • Repelenty
  17. 05. 2021

  Aké sú vhodné repelenty pre najmenšie deti?

  Dobry den. Prosim vas, aky pripravok by som mohla kupit pre 8 mesacnu dceru proti kliestom pripadne aj inemu hmyzu pocas pobytu v prirode alebo na zahrade? Zrejme nieco co najviac prirodne a neskodne kedze ide o male babatko. A aky je sposob aplikacie, priamo na kozu alebo na oblecenie? Dakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

   

  Odporúčam Vám pred pobytom vonku natrieť dcérku prípravkom BALLISTOL Sting-Free telové mlieko s repelentnými účinkami. Poskytuje až 4-hodinovú spoľahlivú ochranu proti nepríjemným komárom, kliešťom a ovadom a dodáva pokožke potrebnú hydratáciu. Vhodný pre deti od 2 mesiacov a aj tehotné ženy.  Vhodným repelentom je aj BLUPIC Natura baby 100 ml. Obsiahnuté oleje by mohli byť nepríjemné nielen pre hmyz ale aj kliešte. Používa sa na pokožku, ale môžete týmto sprejom nastriekať aj oblečenie. Účinkuje 3-4 hodiny. 

  Sama používam  pre deti aj pre dospelých spreje s esenciálnymi olejmi, kt. nás doposiaľ vždy úspešne ochránili pred dotieravým hmyzom a kliešťami. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Repelenty
  18. 05. 2021

  Ktorý repelent je vhodný počas tehotenstva?

  Dobry den, je repelent Kliešte stop vhodný pre tehotné ženy? Ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Repelent Klieštestop obsahuje esenciálne oleje  -fenikel, citrónová tráva, eukalyptus, mäta, výťažok z kvetov Sophora japonica, levanduľa lekárska, linalool, citral - prírodného, ​​ale aj syntetického pôvodu. Svojím zložením je bezpečný aj pre tehotné ženy. Môžete si ho aplikovať na pokožku , ale aj na oblečenie,  nezanecháva škvrny. Alternatívou môže  BALLISTOL Sting-Free telové mlieko s repelentnými účinkami 30 g. Poskytuje až 4-hodinovú spoľahlivú ochranu proti nepríjemným komárom, kliešťom a ovadom a dodáva pokožke potrebnú hydratáciu. Vhodný pre deti od 2 mesiacov a tehotné ženy.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Koža a pokožka
  13. 09. 2021

  Ktorá repelent je vhodný aplikovať poča tehotenstva?

  Dobrý den

  Chcem sa spýtať či mi DIFFUSIL Repellent dry effect sprej 100 ml môže ako tehotnej spôsobiť nejaký zdravotný problém alebo plodu. Dala som si len malé množstvo na nohy. V navode nevidim ze by bol nevhodny pre tehotné ale je tam od dvoch rokov pre deti. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Podľa môjho názoru nie, hlavne ak ste si ho dala jednorazovo na malú plochu. Ja osobne by som skôr uprednostnila prírodné prípravky bez chemnických látok. Repelent Klieštestop obsahuje esenciálne oleje - fenikel, citrónová tráva, eukalyptus, mäta, výťažok z kvetov Sophora japonica, levanduľa lekárska, linalool, citral - prírodného, ​​ale aj syntetického pôvodu. Svojím zložením je bezpečný aj pre tehotné ženy. Môžete si ho aplikovať na pokožku , ale aj na oblečenie,  nezanecháva škvrny. Alternatívou môže  BALLISTOL Sting-Free telové mlieko s repelentnými účinkami 30 g. Poskytuje až 4-hodinovú spoľahlivú ochranu proti nepríjemným komárom, kliešťom a ovadom a dodáva pokožke potrebnú hydratáciu. Vhodný pre deti od 2 mesiacov a tehotné ženy.

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.