SUŽUJE VÁS NADMERNÉ POTENIE? MÁME RIEŠENIE!
Nedovoľte, aby vás nadmerné potenie vyradilo zo života. Potenie je veľmi individuálna a citlivá záležitosť. Niekto sa potí viac, iný menej, niekto vôbec. Svoje zohráva najmä dedičnosť a dispozícia, no v hre môže byť aj fyzické alebo psychické ochorenie.
8 minút čítania
Nadmerné potenie, ktoré je spoločensky obmedzujúce a jeho príčinou môže byť nepriaznivý zdravotný stav sa nazýva hyperhidróza.
Zápach a sociálny diskomfort
Ako sme načrtli, hyperhidróza môže byť zdrojom vysokého sociálneho nekomfortu a v extrémnom prípade až sociálnej izolácie. Sú ľudia, ktorí v spoločnosti obmedzujú príjem tekutín, pretože akonáhle vypijú pohár vody, okamžite ho vypotia cez čelo alebo šiju.
Okrem toho, že sa z vás leje ako z krhly, nemá pot najpríjemnejšiu vôňu. Tento pach spôsobuje stret potu spolu s baktériami a odumretými bunkami na povrchu pokožky. Tieto sa tam vyskytujú úplne prirodzene, no v súčinnosti s potom produkujú nepríjemný zápach.
Z čoho je tvorený pot?
Vedeli ste, že čím viac toxínov máte v tele, tým máte vyššiu teplotu a tým viac sa potíte?
Pot tvorí z 98% voda, zvyšok sú pevné častice, soli, tuky, močovina, chlór, vitamíny, lieky, sodík, draslík a toxíny, ktoré telo prostredníctvom potu prirodzene vylučuje. To všetko je ďalším zdrojom nežiaduceho zápachu.
Na tele máme 2-3 milióny ekrinných potných žliaz, ktoré sa nachádzajú pod pokožkou. Tie sú zodpovedné za produkciu potu. Najviac ich je na chodidlách a na dlaniach, kde by ste napočítali 400-600 žliaz na 1 centimeter štvorcový.
Aké su druhy nadmerného potenia?
- Primárna hyperhidróza je dedičná dispozícia, a predstavuje mieru potenia - aj keď sa nachádzate v kľudovom režime.
- Sekundárna hyperhidróza je spôsobená fyzickým ochorením, hormonálnymi alebo metabolickými zmenami. Studený pot napríklad poukazuje na srdečné zlyhávanie, panické či kolapsové stavy.
Aké sú príčiny potenia?
- fyzická aktivita,
- dedičné predispozície,
- zvýšená teplota, klíma,
- stres alebo nervozita,
- Drogy, alkohol, nikotín a káva,
- korenené a veľmi horúce jedlá,
- hormonálne zmeny - puberta, tehotenstvo alebo menopauza,
- niektoré metabolické ochorenia (diabetes mellitus, poruchy funkcie štítnej žľazy).
Potia sa naozaj muži viac?
Muži majú robustnejšiu stavbu tela, sú svalnatejší, často obéznejší a majú väčšie póry na pokožke. Jednoducho povedané, sú schopní „vypotiť toho“ oveľa viac ako ženy. Priemerne sa odhaduje, že dospelý človek vypotí denne 1,5 litra potu. Samozrejme všetko záleží na okolnostiach. Kde jeden vypotí liter môže iný vypotiť 3 litre. Extrémnym prípadom je pobyt v púšti, kde sa produkcia potu môže vyšplhať až na 3 - 4 litre potu za 1 hodinu! Aj o to viac je tu potrebný pravidelný a dostatočný príjem tekutín. Okamžitý pocit úľavy a sviežosti pre mužov vám dodá napríklad guličkový dezodorant pre mužov od Vichy alebo od Weleda.
Kde na tele sa potíme najčastejšie?
Potenie na tvári a šiji je najčastejšie a na tieto partie sa nedá použiť klasický antiperspirant. Našťastie existujú jemné rozprašovacie antiperspiranty vyvinuté špeciálne pre kritické oblasti. Napríklad Perspi-guard MAXIMUM 5, ktorý má optimálne zloženie a môžete ho aplikovať rozprašovaním.
Napriek tomu, že sú takéto antiperspiranty určené práve pre prípady hyperhidrózy a naozaj účinkujú, nemali by ste ich používať dlhodobo a nadmerné potenie podceňovať.
Antiperspiranty si v tomto prípade kupujte radšej v lekárni, kvôli bezpečnosti aj špeciálnemu určeniu a máte dostatočnú istotu. Lekárnik vám bude vedieť poradiť a pri správnej voľbe sa vám investícia do tohto antiperspirantu určite vráti. Na citlivé miesta určite nepoužívajte antiperspiranty s obsahom hliníka.
Nohy sú samostatná kapitola. Väčšina z nás má celý deň na nohách uzavretú obuv. Prineste si do práce prezuvky, noste šľapky a venujte zvýšenú pozornosť hygiene nôh. Čas od času si doprajte pedikúru, odstráňte odumreté bunky a stvrdnutú pokožku na pätách. Pri andmernom potení nôh odporúčame vyskúšať kúpele s BIODEUR deodorant na nechty a nohy 3 x 1g.
Aký je rozdiel medzi antiperspirantom a deodorantom?
Antiperspiranty
Antiperspirant sťahuje póry a tým zabraňuje poteniu. Dbajte nato, aby ste ho používali tak, ako sa má používať. Aplikujte ho pred spaním, aby stihol počas noci zaúčinkovať. Neskôr, počas dňa, budete zbierať plody svojej úrody v podobe suchého podpazušia. Antiperspirant nanášajte na suchú umytú pokožku, večer po sprche. Keďže antiperspirant je prípravok, ktorý je vyvinutý tak, aby nedráždil vašu pokožku, neobsahuje parfém a je bez vône.
- NIVEA Anti-perspiranty - ponuka je veľmi bohatá pre obe pohlavia či už vo forme sprejov alebo guličiek, ktoré výrazne napomáhajú redukovať nepríjemné potenie.
- Vichy Anti-transpiranty alebo Vichy Anti-perspiranty - dokonca predchádzajú vzniku žltých škvŕn na bielom oblečení a zabraňujú vzniku bielych stôp na čiernom oblečení.
- Eucerin guličkový antiperspirant - je nepostrádateľným pomocníkom pre osoby s citlivou pokožkou, ktorý pôsobí až 48 hodín proti tvorbe potu.
Ak by ste chceli vyskúšať niečo, čo je silnejšie ale funguje dokonca pár dní - skúste :
- Dricolor antiperspirant - vytvára gélový uzáver vo vývode potnej žľazy, čím zabraňuje vylučovaniu potu v mieste aplikácie a po niekoľkých týždňoch používania sa nadmerné potenie zmierni.
- SPIRIDEA ForteDeo krém 50ml - antiperspirant v účinnej krémovej forme. Obsahuje látku aluminiumchlorohydrát, ktorá cielene bráni nadmernému poteniu predovšetkým v podpazuší, na dlaniach a chodidlách. Nanáša sa na umytú a nepodráždenú kožu podpazušia, dlaní alebo chodidiel, najlepšie večer. Odstup medzi holením podpazušia a aplikáciou antiperspirantu by mal byť minimálne 12 hodín. Po dobu prvého týždňa sa krém používa denne, v nasledujúcich týždňoch stačí používať podľa potreby 1- až 3-krát za týždeň.
Deodoranty
Naopak deodorant iba vonia, ale neovplyvňuje veľkosť a funkciu potných žliaz a pórov na pokožke. Prekrýva pach potu a vydrží len určitú dobu. Preto ho musíte nanášať aj niekoľkokrát za deň. Kruhov v podpazuší vás však nezbaví. Niektoré deodoranty majú funkciu navyše, pôsobia proti baktériám a antisepticky.
- Perspi Rock natural mineral - vyrobený zo 100 % prírodnej soli, ktorý môžete používať na celé telo.
- Deodoranty od Vichy - bez parabénu a alkoholu majú účinnosť 24 hodín, 48 hodín, alebo dokonca až 72 hodín.
- JONZAC Rehydrate hypoalergénny deodorant Bio - osviežujúci hypoalergénny deodorant s 24 hodinovým účinkom. Parfém s dlhodobým účinkom, bez blokovania potenia. Obsahuje 99 % účinných látok prírodného pôvodu.Šetrný aj k najcitlivejšej pokožke.
- LA ROCHE-POSAY Fyziologický dezodorant v spreji - špeciálne vytvorené pre citlivú pokožku, neobsahuje škodlivé alumínium, alkohol ani parabény.
- WELEDA 24h deo roll-on - bez hliníkových solí a s čisto prírodnými esenciálnymi olejmi,dostupné vo viacerých voniach :
Pri akom potení je potreba zvýšiť pozornosť?
Potenie je súčasťou prirodzenej termoregulácie a „vodného hospodárstva“ vášho tela. To, že sa potíte, je úplne normálne v prípade, ak športujete, ste v strese, alebo vás niekto tak potešil, až ste sa z toho celkom spotili...
Nadmerné potenie môžete zaznamenať najmä v období menopauzy, ale tiež keď ste zjedli niečo pálivé, vypili kávu alebo alkohol. Potenie je vo všetkých týchto prípadoch následok predchádzajúcej akcie. Vystačíte si so sprchou a poriadnym deodorantom alebo antiperspirantom.
Zbystrite však vtedy, ak sa nadmerne potíte v absolútnom pokoji a bez pohybu. Dôvodom môže byť v tom najhoršom prípade rakovina, cukrovka, ochorenie srdca, štítnej žľazy alebo neurologická porucha.
S riešením začnite u svojho obvodného lekára, ktorý vás pošle špecialistovi – diabetológovi, na kardiológiu alebo endokrynológovi. Určenie bude vedieť podľa ďalších sprievodných symptómov. Ak sa nedopátrate fyzickej príčiny vyskúšajte dermatológa a priamočiare odstránenie - nie príčiny, ale rovno symptómu – potenia.
Tipy ako zmierniť zápach z potu
- Pravidelná hygiena, oholenie podpazušia a antiperspirant, resp. deodorant sú samozrejmosťou.
- Raz za čas vyskúšajte peeling celého tela, alebo investujte do antibakteriálneho sprchového krému Perspi-Guard CONTROL, ktorý môžete použiť len na problémové partie.
- Upravte stravu, do jedálnička zaraďte ovocie a zeleninu, ideálne v surovom stave.
- Začnite športovať. To, čo vypotíte pri športe, nevypotíte neskôr, keď to budete najmenej potrebovať a samozrejme sa upraví aj váš zdravotný stav.
- Veľa pite v čase kedy piť môžete, ideálne čistú vodu.
- Vyskúšajte jednorázové podpazušné vložky Perspi-Shield, ktoré chránia pred nepríjemným pocitom v podpazuší a pred nepríjemnými škvrnami.
- Nejedzte aromatické jedlá, ich silná aróma sa prenesie aj do nepríjemného zápachu vášho potu – napríklad jedlá s chilli, kari, cibuľa, cesnak.
- Ak máte nadváhu, najlepšie je schudnutie. S kilami navyše je všetko náročnejšie - aj prejsť z kuchyne do obývačky môže byť vrcholový športový výkon pri ktorom sa riadne zapotíte.
- Navštívite dermatológa a vyskúšajte elektroliečbu alebo iontoforéza. Poprípade si nechajte aplikovať botulotoxín na kritické miesta.
- Doprajte si bylinný kúpeľ.
- Odstráňte svoje potné žľazy laserom.
Dermatológ a jeho zbrane
Dermatologické riešenie hyperhidrózy predstavuje aplikáciu botulotoxínu na kritické miesta – podpazušie, dlane, čelo. Najvhodnejší je na oblasti podpazušia a dlaní. Ak máte vrásky zabijete 2 muchy jednou ranou, nielenže sa prestanete potiť, ale budete mať aj hladkú pleť. Aplikácia botulotoxínu je finančne náročnejšia ako antiperspirant z lekárne. Vydrží približne 6 mesiacov a potom je potrebné aplikáciu zopakovať.
Čisto dermatologické riešenie je aj elektroliečba alebo iontoforéza. Je to overená zdravotnícka pomôcka, za ktorej vývojom stojí celý rad odborníkov a lekárov. V súčasnosti si už môžete zadovážiť vlastný prístroj, na domácu iontoforézu. Účinok nastupuje po niekoľkých dňoch a vydrží niekoľko mesiacov. Niekde sa uvádza, že po jednom použití vydrží účinok 11 mesiacov. Potom treba terapiu zopakovať 2-3 krát, aby ste mali opäť 11 mesiacov pokoj od potenia. Iontoforézu môžete praktikovať bez vedľajších účinkov podľa potreby a intenzity potenia. Vyskúšajte iontoforézu v salóne a ak bude riešením práve pre vás, investujte do kúpy vlastného prístroja. Iontoforéza by vás mala zbaviť potenia celkom, aj toho stresového.
Bio riešenie alebo bylinky v službách suchých dlaní
V nadväznosti na bio-trendy nesmieme zabúdať na silu matky prírody. Vyskúšajte bylinkový kúpeľ zo šalviou, dubovou kôrou alebo s listami orecha kráľovského.
Pri nadmernom potení častí tela ako sú ruky, alebo nohy, je možné použiť kúpeľ zo smrekových výhonkov, listu orecha, vrbovou kôrou, ktoré majú zvieravý adstringentný účinok. Ďalej je možné vyluhovať prasličky, levandule alebo šalvie v octe a prikladať si nálev na miesta, ktoré sa nám najviac potia. Výbornú bylinkou, ktorá vie pomôcť v boji s nadmerným potením je šalvia. Šalvia možno použiť ako špeciálny čaj, ktorý možno piť niekoľkokrát denne počas celého týždňa a potom si urobiť týždňovú prestávku a opakovať...
Pri nadmernom potení je potrebné doplniť stratu minerálov a solí (najmä horčík) doplnkami stravy či prírodnými produktami. Je dobré zamerať pozornosť na oblečenie (spodná bielizeň a ponožky), ktoré obsahujú koloidné striebro. Antimikrobiálne účinky koloidného striebra obmedzujú vylučovanie potu, preto sa zamerajte na oblečenie (ponožky alebo spodná bielizeň), ktoré ho obsahujú.
Laser na záver
Najnovšie sa potné žľazy jednoducho zničia, odstránia a eliminujú laserom. Ten ich doslova vypáli a vy už v danej oblasti nevypotíte vôbec nič. Túto metódu poisťovne nehradia a tak si za suché podpazušie musíte zaplatiť sami. Avšak ak pre vás potenie predstavuje naozaj veľký sociálny a osobný problém, určite sa oplatí zainvestovať.
Zdieľajte tento článok

Súvisiace produkty
PERSPI-GUARD Maximum 5 50 ml
Skladom v e‑shope
20,69 €
SPIRIDEA ForteDeo krém 50 ml
Skladom v e‑shope
12,49 €
WELEDA Men 24h deo roll-on 1 kus
Skladom v e‑shope
6,99 €

Súvisiace otázky z poradne
-
21. 03. 2022
Aký je vhodný prípravok proti nadmernému poteniu v intímnych partiách?
Dobrý deň prosím vás nevedeli by ste mi povedať, že aký produkt alebo čo je dobré proti poteniu na zadku a v rozkroku. Trvá to už približne 3 roky. Sprchujem sa každý deň, hygienu mám dobrú, ale neviem čo to spôsobuje, nikdy predtým som to nemal. Ďakujem za každú informáciu. Pekný deň
-
12. 05. 2020
Aký prípravok odporúčate pri nadmernom potení u žien v menopauze?
Dobrý. Prechádzam menopauzou a veľa sa potim v rozkroku. Je to dosť nepríjemné. Poradili by ste mi daný výrobok Driclor Antiperspir. gulička 20ml
ale vybrať niečo iné. Ďakujem pekne za pomoc. M
-
24. 06. 2020
Je vhodný prípravok Perspi-Guard proti poteniu aj na tvár?
Dobrý deň,
Chcela by som sa spýtať, či je vhodné používať perspi guard maximum na tvar, resp. Či nemate nejaké recenzie od pacientov, či to nespôsobilo kožnú reakciu?
Vopred ďakujem za odpoved
-
11. 03. 2021
Ktorý prípravok je vhodný proti poteniu u 4 ročného syna?
Dobry den Chcela by som sa poradit.4r synovi sa obcas potia nohy.vacsinou ked ma v skolke papucky.tiez mu vie pod prstekami prasknut co ho potom boli.nohy mu kremujem modrou indulonou.puder som tiez skusala.nemoze sa jednat o plesen? Vzhladovo nic nevidim akurat na jednom nechte ma dve ciarky uz dlhsie.take pasiky zvisle. Co by ste mi poradili? Pripadne nieco preventivne na plesen u deti A pre mna mam len na oboch palcoch nohach na vrchu taku zhrubnutu kozu asi pojde o plesen nevyznam sa v tom nikdy som sa s tym.nestretla Dakujem pekne za odpovede

Súvisiace články

Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Doporučujem Vám užívanie antiperspirantu Perspi-Guard SENSITIVE antiperspirant 50 ml. Antiperspirant bez alumínia Perspi-Guard Sensitive neobsahuje alkohol a hliník. Nedráždi pokožku, je maximálne citlivý a preto ho je možné použiť aj na miesta, kde sa obyčajné antiperspiranty neodporúčajú aplikovať ako napríklad tvár či slabiny. Najlepšiu účinnosť dosiahnete dennou aplikáciou po dobu jedného mesiaca, ďalší mesiac postačí aplikovať každý druhý deň.
Z bylín sa proti poteniu najviac využíva šalvia, ktorú nájdeme v kapsuliach, alebo ako porcované a sypané čaje. Šalviu je možné užívať maximálne 3 týždne, obsahuje totiž látku tujón, ktorá pôsobí ako neurotoxický jed.
K zvýšenej aktivite potných žliaz a produkcii potu prispievajú rôzne faktory – obezita, hormonálne zmeny, stres, úzkosť, emócie, stravovanie, genetická predispozícia. Nadmerné potenie sa vyskytuje v dôsledku niektorých ochorení – cukrovka, ochorenia štítnej žlazy, infekcie, endokrinné nádory, Parkinsonova choroba a iné, alebo pri užívaní niektorých liekov (napr. antidepresívum fluoxetín).
Ak by po 2 mesiacoch používania antiperspirantu, 3 týždňovej šalviovej kúre a nosenia voľnejšieho oblečenia (bavlnené spodné prádlo, obmedzenie nosenia úzkych nohavíc) nenastalo zlepšenie, obráťte sa na Vášho lekára s Vašim problémom.
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77