Koenzým Q10 a jeho význam pre zdravie

KOENZÝM Q10 A JEHO VÝZNAM PRE ZDRAVIE

Matej Kolencik

Matej Kolencik

Čo je to Koenzým Q10 a prečo je pre nás dôležitý? Ako vieme, že ho máme nedostatok? Objavte význam a výhody koenzýmu Q10 pre zdravie srdca, pokožky a celkovú pohodu. Získajte informácie o jeho účinkoch a prírodných zdrojoch. Koenzým Q10 nie je iba antioxidant, ale má aj množstvo iných účinkov v organizme a aj na jeho povrchu. Možno ani neviete, že práve vám chýba a jeho užívaním si môžete pomôcť zbaviť sa ťažkostí čo vás trápia.

 • Články o zdraví
 • Starostlivosť

7 minút čítania


Koenzým Q10 v organizme. Koenzým Q10 v organizme

Je to telu vlastná látka, ktorú niektorí nazývajú „vitamínom Q10“, ale môžete ho nájsť aj pod názvom ubichinón (oxidovaná forma) alebo ubichinol (redukovaná forma). Obe formy sú prirodzené pre náš organizmus a nachádzajú sa v membráne takmer každej bunky nášho tela, ale hlavne v srdci, pečeni, obličkách a pankrease. Prirodzene si ho vytvárame, ale efektivita výroby vekom výrazne klesá. V 25-tich rokoch života ho má väčšina z nás dostatok, ale potom už začína jeho endogénna produkcia pozvoľne upadať. Prvé príznaky väčšinou pociťujeme až okolo 40-tky, kedy jeho tvorba klesne o približne 30% a naďalej vekom klesá.

Ak pociťujete únavu, nemáte dostatok energie na bežné úkony, máte pocit, že sa neviete sústrediť alebo si horšie pamätáte, môže to byť práve dôsledok nedostatku koenzýmu Q10. Tieto príznaky nie sú ničím výnimočným v najaktívnejšom veku človeka a aj preto často nepripisujeme ich pôvod nedostatku telu vlastných látok, ako je koenzým Q10. Jeho nižšia koncentrácia môže mať tiež negatívny dopad na zdravie pokožky, ďasien a aj celkovú imunitu.

Množstvo koenzýmu Q10 je negatívne ovplyvnené, okrem veku, aj zlou životosprávou, kde patrí fajčenie, konzumácia alkoholu a stres. Ďalej tiež ochorenia pečene, prípadne užívanie niektorých liekov.

Účinky koenzýmu Q10. Účinky koenzýmu Q10

Koenzým Q10 by mali užívať predovšetkým ľudia s nadmerným pracovným zaťažením, ľudia žijúci v strese a športovci, predovšetkým ak pociťujú nedostatok energie a únavu a chcú byť vitálnejší. U seniorov je dôležitá pred užívaním konzultácia s lekárom alebo lekárnikom.

Koenzým Q10 je silný antioxidant spoluzodpovedný za bunkový metabolizmus a produkciu energie. Ovplyvňuje iné enzýmy a tak nepriamo vplýva na krvný tlak a zrážanlivosť krvi. Tým, že vychytáva voľné radikály v tele, spomaľuje starnutie buniekudržiava tak zdravé srdce a znižuje riziko vzniku rakoviny, ale aj cirhózy pečene, obezity, cukrovky, aterosklerózy alebo psoriázy. Pripisuje sa mu množstvo úloh v tele, jeho účinky sú však stále predmetom skúmania. Užívanie koenzýmu Q10, podľa niektorých štúdií, naznačuje aj:

Ako si správne vybrať výživový doplnok s obsahom Q10? Ako si správne vybrať výživový doplnok s obsahom Q10?

V lekárňach môžete nájsť koenzým Q10 v rôznych formách. Okrem tabliet a kapsúl sa pridáva do kozmetikyzubných pást a čajovín. V krémoch sa využíva jeho antioxidačný efekt. Vychytávaním voľných radikálov totiž spomaľuje starnutie pokožky, zlepšuje jej elasticitu a redukuje vrásky. Nachádza sa aj v niektorých zubných pastách, po vstrebaní cez ústnu dutinu, znižuje prejavy paradentózy a zápalov, keďže je dokázané, že práve ľudia trpiaci touto chorobou majú výrazne zníženú koncentráciu koenzýmu Q10 v ďasnách. 

Najbežnejším  a zároveň najefektívnejším spôsobom, ako do tela dostaneme koenzým Q10 je vo forme tabliet alebo kapsúl.

 

ubichinón alebo ubichinol

Koenzým Q10 sa vyskytuje v dvoch aktívnych podobách. Väčšina výživových doplnkov je vo forme ubichinónu, ale existujú aj prípravky s redukovanou formou ubichinol. Tie sú však podstatne drahšie, kvôli nutnosti stabilizovať ubichinol pred rozpadom. V našom tele sa prirodzene vyskytujú obe formy, ale redukovaná (ubichinol) je zastúpená asi z 90% a to nabáda k tomu, aby sme užívali práve túto formu. Faktom ale je, že ak do tela dodáme oxidovaný ubichinón, dôjde v krátkom čase k jeho redukcii na ubichinol a teda pri správnom užívaní majú obe formy rovnaký efekt.

 

Ak máte pocit, že koenzým Q10 by bol pre vás vhodný alebo cítite, že vám chýba, neváhajte a opýtajte sa svojho lekárnika, či už online alebo priamo v lekárni. U nás nájdete rôzne doplnky s rôznou silou a vstrebateľnosťou a to od 30 mg až do 120 mg. Na bežné doplnenie koenzýmu Q10 u mladého človeka zväčša stačí 30 mg denne, ideálne vo vysoko-vstrebateľnej forme Pharma NORD Bio-Koenzým Q10 60 kapsúl. Väčšina doplnkov obsahuje 60 mg koenzýmu, ako napríklad JAMIESON Koezným Q10 60 mg, BARNY´S Koenzým Q10 60 mg alebo Livsane Koezným Q10. 60 mg je bežná denná dávka pre dospelého človeka v strednom veku. Podľa najnovších výskumov je často potrebné dopĺňať vyššou koncentráciou a to 100 až 500 mg denne podľa stavu pacienta, veku a diagnózy. Výživové doplnky s vyššou dávkou sú GS Koenzým lipo Q10 100 mg v lipozomálnej (dobre vstrebateľnej) forme alebo DA VINCI Coenzym extra max 100 mg. Mnohé kapsuly sú vyrobené tak, aby zabezpečili vyššiu vstrebateľnosť a to pridaním rastlinných olejov, ale aj tak sa odporúča užívať koenzým Q10 s jedlom alebo po jedle, pre jeho rozpustnosť v tukoch.

 

Prírodné zdroje

Koenzým Q10 vieme dopĺňať aj z prírodných zdrojov, ale obsah tohto enzýmu v potravinách je často nedostačujúci, hlavne ak už trpíte jeho nedostatkom. Nachádzame ho najmä:

 • mäso (hovädzie, kuracie, bravčové, sobie)
 • vnútornosti (srdce, pečeň, obličky)
 • mastné ryby (sardinky, losos, makrela, tuniak)
 • zelenina (brokolica, sójové bôby, špenát, karfiol)
 • ovocie (pomaranč, jahody)
 • orechy (pistácie, sezamové semená, arašidy)

Kedy je na mieste byť opatrný pri užívaní? Kedy je na mieste byť opatrný pri užívaní?

Ak ste mladí a zdraví, máte pravdepodobne dostatok Koenzýmu Q10 v krvi a tkanivách, pretože vaše telo ho samo produkuje a malé množstvá prijímate aj v potrave. Ak sa však objavia už spomínané problémy alebo užívate niektoré špecifické lieky, tak je dobré sa poradiť s lekárom alebo lekárnikom, či by bol pre vás doplnok vo forme koenzýmu Q10 vhodný. Koenzým Q10 je veľmi dobre tolerovanýmá málo nežiadúcich účinkov aj pri dlhodobom užívaní vo vyšších dávkach. Sú ale prípady, kedy treba byť obozretný.

nežiadúce účinky:

kontraindikácie:

 • keďže koenzým Q10 je chemicky podobný vitamínu K, niektoré štúdie poukazujú na nežiadúcu interakciu s liekmi proti zrážaniu krvi ako je warfarín, kedy reverzibilne znižuje jeho účinok
 • diabetici by mali byť opatrní, keďže koenzým Q10 u niekoho môže znižovať cukor v krvi a vzniká riziko hypoglykémie
 • ak beriete chemoterapeutiká a liečite sa na rakovinu
 • v prípade tehotenstva alebo dojčenia
 • ak trpíte ochorením štítnej žľazy
 • výživové doplnky s obsahom koenzýmu Q10 nie sú určené pre deti a adolescentov do 18 rokov

ZDROJE

 1. https://www.doplnvitamin.cz/clanky/ubichinol-vs-ubichinon-v-cem-se-tyto-formy-koenzymu-q10-lisi/
 2. https://encyklopedia.akv.sk/podpora-liecby/koenzym-q10/
 3. https://www.webmd.com/vitamins/ai/ingredientmono-938/coenzyme-q10
 4. https://www.mountsinai.org/health-library/supplement/coenzyme-q10
 5. https://www.webmd.com/diet/supplement-guide-coenzymeq10-coq10
 6. https://www.mayoclinic.org/drugs-supplements-coenzyme-q10/art-20362602
 7. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK531491/
 8. https://www.vitaminyprezdravie.sk/aktuality/co-je-to-koenzym-q10/
 9. https://www.zivotosprava.sk/koenzym-q10/
 10.  https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6627360/

Koenzým Q10

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

GS Koenzým lipo Q10 100 mg 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

16,29 €

JAMIESON Koenzým Q10 60 mg 60 + 20 kapsúl ZADARMO

Skladom v e‑shope

17,89 €

BARNY'S Koenzým Q10 dual 60 mg 30 kapsúl

Nedostupné

16,89 €

PHARMA NORD Bio-Koenzým Q10 Active 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

25,89 €

NATUREVIA Koenzým Q10 cardio 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

20,89 €

NEURAXPHARM Koenzým Q max active 60 kapsúl

Skladom v e‑shope

18,29 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Dermokozmetika
  27. 12. 2021

  Pre akú vekovú kategóriu je určený kozmetický rad Eucerin Q10?

  Dobrý deň, chcela by som sa informovať ,že od akého veku sa môže tento krém používať...?? ďakujem...v popise to neuvádzate

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Rad Eucerin Q10 ACTIVE je určený pre citlivú pleť vo vekovej kategórii 35+, kedy sa objavujú  prvé vrásky.  Chráni pleť pred predčasným starnutím. Tento rad s vysokým obsahom koenzýmu Q10 pomáha posilneniu kožných buniek, pretože dopĺňa úroveň ich energie a tým skvalitňuje proces bunkovej regenerácie. Pomáha tiež redukovať  jemné linky a vrásky. Silné antioxidačné vlastnosti koenzýmu Q10 chránia pleť pred ďalším poškodením voľnými radikálmi. Pre maximálnu znášanlivosť citlivou pokožkou neobsahujú prípravky tohto radu pridané farbivá,  parfumáciu a parabény.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  27. 07. 2022

  Ktorý koenzým Q10 mi odporúčate?

  Dobrý deň, ako si vybrať z ponuky koenzýmov Q10. ktorý z nich je ten naj ? Viete mi prosím poradiť, nie z hľadiska ceny alebo reklamy, ale zo zdravotného. Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Najlepší koenzým Q10, kt. máme v ponuke je PHARMA NORD Bio Q10 active gold 60 kapsúl. Vyrába sa  patentovanou  technológiou snowflakes (kryštáliky CoQ10 v oleji) a vyznačuje sa veľmi dobrou biologickou dostupnosťou.  Užíva sa 1 kapsula za deň, ak lekár neodporučí inak. Kapsuly sa užívajú celé, počas jedla.  Ak užívate statíny (lieky na zníženie cholesterolu) dávka konezýmu sa pohybuje v rozmedzí 100-200mg. 

  Dobrý pomer cena/kvalita má prípravok SWISS NATUREVIA Koenzým Q10 cardio 60 kapsúl (v kombinácii s vit.  vitamínu B1, selénom a vitamínom E). 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Srdce
  31. 08. 2022

  Ktorý koenzým Q10 odporúčate pre správnu činnosť srdca?

  Dobrý deň,
  poprosím vás, som po chovide a mám dg. zlyhávanie srdca, opuchy pravej dolnej končatiny Poprosím , ktorý výž. doplnok Q 10 by ste mi doporučili. Myslím aj výrobcu.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Z koenzýmov Q10 je najkvalitnejší PHARMA NORD Bio Q10 active gold 60 kapsúl. Vyrába sa  patentovanou  technológiou snowflakes (kryštáliky CoQ10 v oleji) a vyznačuje sa veľmi dobrou biologickou dostupnosťou.  Užíva sa 1 kapsula za deň, ak lekár neodporučí inak. Kapsuly sa užívajú celé, počas jedla.  Ak užívate statíny (lieky na zníženie cholesterolu) alebo máte problémy so srdcom dávka konezýmu sa pohybuje v rozmedzí 100-200mg. Dobrý pomer cena/kvalita nájdete v prípravku SWISS NATUREVIA Koenzým Q10 cardio 60 kapsúl

  Ako podporný prípravok na žily a tepny odporúčam TEREZIA Žily a cievy 60 kapsúl -prírodný produkt s výnimočným zložením bylín pre zdravé tepny a žily, ktorých stav je významný pre celkovú vitalitu kardiovaskulárneho systému. Odporúčané dávkovanie je 1 kapsula 2x denne pred jedlom. Kapsula sa prehltne celá a zapije vodou alebo sa rozdelí a obsah sa nasype do jedla alebo do vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo. Odporúčaný interval medzi užívaním min. 5 hodín. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  04. 09. 2023

  Je BARNY'S Koenzým Q10 dual 60 mg 30 kapsúl vhodný pre ľudí s laktózovou intoleranciou?

  Dobrý deň,
  mám laktózovú intoleranciu a chcem vedieť, či tento prípravok je možné použiť - BARNY'S Koenzým Q10 dual 60 mg 30 kapsúl
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Prípravok  BARNY'S Koenzým Q10 dual 60 mg 30 kapsúl neobsahu laktózu, je vhodný aj pre ľudí s laktózovou intoleranciou. Ok

   

  Obsah zložiek v 1 kapsule:

   

  klasická forma Koenzýmu Q10

  59,4 mg

  Koenzým Q10 vo forme mikročastíc

  0,6 mg

  Ďalšie zložky: triacylglyceroly so stredne dlhým reťazcom, emulgátor – olej zo sójových bôbov, želatína, zvlhčujúca látka,  stabilizátor – glycerol, farbivo – oxidy železa.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.