Parkinson - druh demencie. Ako sa od Alzheimera líši a aké príznaky majú spoločné?

PARKINSON - DRUH DEMENCIE. AKO SA OD ALZHEIMERA LÍŠI A AKÉ PRÍZNAKY MAJÚ SPOLOČNÉ?

Ľubica Sobčáková

Ľubica Sobčáková

Parkinsonova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, ktoré sa najčastejšie prejavuje u ľudí starších ako 50 rokov. Postihuje mozog a spôsobuje postupné odumieranie mozgových buniek, konkrétne tých, ktoré produkujú dopamín v časti mozgu zvanom substantia nigra. V mozgu tak prevláda acetylcholín, čo má za následok typické príznaky Parkinsonovej choroby, problémy s motorikou a psychickými problémami.

 • Choroby
 • Alzheimer

5 minút čítania


Prejavy Parkinsonovej choroby Prejavy Parkinsonovej choroby

Chýbajúci dopamín a prevládajúci acetylcholín v mozgu spôsobuje, že pacient postupne stráca schopnosť kontroly nad svojimi svalmi, pohybom a rečou. Rozlišujeme niekoľko štádií Parkinsonovej choroby.

Na začiatku rozvoja Parkinsonovej choroby môžu chorí budiť dojem zdravých ľudí a svoje problémy nepripisujú ochoreniu mozgu, ale postupujúcej starobe. Okolo veku 50 rokov choroba začína v bunkách sprostredkujúcich čuchové vnemy, následne príznaky postupujú do žalúdka a preto v tomto štádiu pociťujú chorí plný žalúdok. Až potom v poslednom štádiu Parkinsonovej choroby je postihnutý mozog. V ňom je zasiahnuté predovšetkým centrum pre pohyb, ktoré sa čím ďalej, tým ťažšie ovláda a dostáva pod kontrolu. Telo ovládajú samovoľné pohyby a tie kontrolované je ťažké vykonávať. Parkinsonova choroba nie je priamo dedičná, ale predispozícia sa môže v dôsledku vonkajších vplyvov premeniť postupom času na chorobu.
Samostatnú skupinu "Young Onset" tvoria mladí ľudia, ktorí medzi 30-40 rokmi pociťujú stuhnutosť svalov a spomalenosť.

Typické príznaky Parkinsona sú:

 • strnulosť tváre,
 • stuhnutosť tela,
 • predklonený postoj,
 • ohnuté lakte,
 • tras rúk v pokoji,
 • tras celého tela,
 • zľahka pokrčené kolená,
 • spomalená chôdza,
 • problém urobiť krok,
 • porucha rovnováhy,
 • samovoľný pohyb prstov, ako pri počítaní peňazí.

Život s Parkinsonovou chorobou Život s Parkinsonovou chorobou

S poruchou pohybu súvisia aj ťažkosti s bežnými vecami, ktoré si ani neuvedomujeme. Okrem chôdze a rovnováhy sú narušené tiež schopnosti prehĺtania a reči kvôli zlej koordinácii svalov jazyka a tváre, písmo či spánok. Chorý tiež pociťuje brnenie pier, brnenie tváre, mravčenie v tvári, čo sa odborne nazýva parestézia.

Spôsobov, ako sa starať o človeka s Parkinsonom, je niekoľko. Keďže má chorý problémy s pohybom, prispôsobte mu domácnosť tak, aby mu nič neprekážalo v ceste a mal pohodlie pri hygiene či regenerácii. Aj psychická podpora je rovnako dôležitá. Robte mu spoločnosť a rozveseľujte ho, pretože jedným z príznakov Parkinsonovej choroby je aj zlá psychika, za čo môže neliečená depresia. Dokonca sa prejavuje aj suicidálne správanie, teda myšlienky na samovraždu. Neskôr potrebujú stálu starostlivosť, s čím pomôže opatrovateľská služba.

Liečba Parkinsonovej choroby spočíva v tlmení príznakov pomocou liekov. Tie dodávajú do mozgu chýbajúci dopamín a zároveň ďalšie lieky tlmia nadmernú aktivitu acetylcholínu. Okrem liekov existuje ďalšia aktivita, čo pomáha na Parkinsona a tou je cvičenie a rehabilitácia. Pomáhajú pacientovi rozpohybovať sa a spolu s liekmi na Parkinsona významne zvyšujú kvalitu života. Vďaka liekom sa tiež významne predlžuje doba prežitia s Parkinsonovou chorobou. U niektorých pacientov zaberá na tras u Parkinsonovej choroby malé množstvo alkoholu, ale nič sa nemá preháňať a to hlavne v tomto prípade. Nadmerné množstvo potom vedie k ešte väčšej strate rovnováhy a zvyšuje sa riziko zranenia pri páde.

​Čo je to parkinsonizmus? ​Čo je to parkinsonizmus?

Niekedy sa môžete stretnúť s pojmom parkinsonizmus, ktorý na prvý dojem evokuje spojenie s Parkinsonom. Presnejšie, ide o skupinu chorôb, ktoré majú podobné klinické príznaky ako Parkinsonova choroba, ale príčina ich vzniku je odlišná. Súbor príznakov zahŕňa zvýšené svalové pamäti, tras a zníženú schopnosť pohybovať sa. Typickým príkladom je liekový parkinsonizmus, pri užívaní liekov blokujúcich tvorbu dopamínu. Tiež môže byť navodený toxínmi, po infekcii, po úraze, degeneráciou mozgu alebo inými formami demencie. Najčastejšou formou parkinsonizmu je Parkinsonova choroba .

Alzheimer a Parkinson, čo majú spoločné? Alzheimer a Parkinson, čo majú spoločné?

Alzheimerova choroba je neurodegeneratívne ochorenie, pre ktoré je typické hlavne zhoršujúca sa demencia a strata pamäti. Chorý postupne stráca schopnosť spomenúť si na mená alebo tak jednoduchú vec, ako sa varí polievka.

Parkinsonova choroba Príznaky Alzheimerova choroba
tras, stuhnutosť, pomalé pohyby Fyzické prejavy v strednom štádiu choroby sa môže vyskytnúť spomalenie, svalová stuhnutosť a triaška
strata kontroly nad emóciami, zhoršenie funkcie plánovania Pamäť strata pamäti, zhoršenie funkcie plánovania
Lewyho telieska v časti mozgu zvanom substantia nigra Príčina choroby Beta-amyloidné plaky v bunkách v časti mozgu zvanom hippocampus
problémy s pohybom Typické prejavy poruchy pamäti

Typ demencie, ktorú nemožno jednoznačne zaradiť

Existuje aj forma demencie, ktorá sa prejavuje Parkinsonovými syndrómom. Ide o druhú najčastejšiu príčinu demencie hneď za Alzheimerovou chorobou. Je charakteristická prítomnosťou tzv. Lewyho teliesok v mozgových bunkách, preto sa jej hovorí Demencia s Lewyho telieskami (DLB). Lewyho telieska tvorí proteín, ktorý sa vyskytuje pri Parkinsonovej chorobe a tiež sú v mozgu prítomné aj zmeny, ktoré sú prítomné pri Alzheimerovej chorobe.

Okrem príznakov demencie sa prejavuje tiež:

 1. parkinsonizmom, čo značí svalovú stuhnutosť, zníženú schopnosť pohybu, problémy s rovnováhou a tras končatín.
 2. vidinami, ktoré sprevádza zrakové halucinácie. To znamená, že chorý vidí osoby, zvieratá alebo záblesky svetla, ktoré v skutočnosti neexistujú.
 3. psychickými problémami, z nich prevládajú problémy so spánkom a depresie.

Na rozdiel od Alzheimerovej choroby, pri demencii s Lewyho telieskami prevažuje porucha zrakových funkcií a orientácia v priestore nad poruchami pamäti.

Lieky na pamäťPamäť a koncentrácia

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Otázka na produkt
  • Pamäť
  15. 06. 2020

  Je vhodný prípravok Bio Pharma Ginkgo biloba aj pre diabetikov?

  Dobry den je toto vhodne pre diabetika ?

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  BIO Pharma Ginkgo biloba 40 mg tbl 90+90 tbl  môžu užívať aj diabetici. 

  Zloženie prípravku : 
  ginkgo biloba (štandardizovaný extrakt 24% ginkgoflavonoglykozidov 6% terpenolaktónov) 40mg v 1 tbl stabilizátor ( celulóza, fosforečnan vápenatý), látky protihrudkujúce ( oxid kremičitý) , zvlhčovadlo ( stearan horečnatý)

   

  V prípade záujmu si môžete objednať v našej internetovej lekárni. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Pamäť
  • Žily a hemoroidy
  19. 10. 2020

  Ktoré prípravky sú vhodné na cievy, žily a pamäť?

  Dobrý deň. Chcem sa len informovať, či máte nejaké účinné produkty na čistenie ciev, žíl a na pamäť napr. čaje, tablety? Za info vopred ďakujem.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Odporúčam Vám prípravok ACUTIL 60 kapsúl,  obsahujúci nenasýtené omega-3 mastné kyseliny, Ginkgo biloba extrakt, fosfatidylserín, folát (kyselinu listovú) a vitamíny E a B12. Omega-3 mastné kyseliny sú zložky membrán neurónových buniek, ktoré majú základnú úlohu pri spracovávaní informácií v mozgu. DHA prispieva k udržaniu správnej funkcie mozgu. Množstvo DHA obsiahnuté v jednej kapsule Acutilu (250 mg) je dostačujúce na zabezpečenie požadovanej účinnosti.

   

   

  Ako podporu pre srdcovo -cievny systém doporučujem TEREZIA Žily a cievy 60 kapsúl - prírodný produkt s výnimočným zložením bylín pre zdravé tepny a žily, ktorých stav je významný pre celkovú vitalitu kardiovaskulárneho systému.

  • Ďatelina lúčna zvyšuje elasticitu a pevnosť ciev aj kapilárnych stien, priaznivo ovplyvňuje krvný tlak.
  • Pohánka jedlá pomáha udržiavať zdravé srdce a prispieva k zdraviu krvných ciev.
  • Túžobník brestový má pozitívny vplyv na zníženie krvného tlaku, roztiahnutie ciev, podporuje relaxáciu a imunitný systém.

   Alternatívou sú kvapky  J.V. KVAPKY - CIEVY 50ml. Prípravok sa doporučuje užívať ako podporný prostriedok pri rôznych cievnych problémoch, pri kŕčových žilách, pri zúžených cievach, na "očistenie" ciev a lepšiu priechodnosť ciev a žíl. Takisto sa doporučuje pri pocite „ťažkých“-unavených nôh a na zmiernenie opuchov dolných končatín a zníženie rizika zápalu žíl a vzniku kŕčových žíl (varixov).

   

  Podpornou liečbou môže byť popísanie čaju FYTO Bylinná zmes NA ŽILY A CIEVY 20x1,25g

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.