DAROVANIE KRVI – AKO PREBIEHA A AKO SA PRIPRAVIŤ?
S touto záslužnou činnosťou súvisí množstvo otázok. Kto a kedy môže darovať krv? Aké sú podmienky darovania krvi? Čo ak užívam lieky, mám tetovanie alebo som sa práve vrátil z dovolenky? Je rozdiel keď som muž alebo žena? Aké mi to prináša benefity? Mám sa čoho báť? Na tieto a mnohé ďalšie otázky nájdete odpovede práve na týchto riadkoch.
8 minút čítania
Darovanie krvi a jeho vývoj
Už v starovekom Egypte a Grécku bola krv považovaná za nositeľa života a vitality a táto téza pretrváva dodnes. Reálne začiatky transfúzie a darcovstva však prišli oveľa neskôr. V 17. storočí sa experimentovalo s transfúziou krvi medzi zvieratami. Začiatkom 19. storočia bola vykonaná prvá úspešná „transfúzia“ ľudskej krvi na liečbu popôrodného krvácania. Až následne sa však, s príchodom striekačiek a sterilizácie, zvýšila bezpečnosť. Za prvý významný míľnik sa považuje objavenie krvných skupín A, B a 0 Karlom Landsteinerom na začiatku 20. storočia. Počas prvej a druhej svetovej vojny sa hľadali spôsoby ako zachrániť zranených vojakov a to prispelo k tomu, že sa objavil Rh faktor a pridaním citrátu alebo glukózy sa zabezpečila dlhšia „trvácnosť“ krvi v nezrazenom stave pre potreby zranených vojakov. Neskôr sa zaviedli prísne testy, ktoré zvýšili bezpečnosť darovanej krvi a moderné, aj dnes používané metódy, zabezpečili dostupnosť tejto životodarnej tekutiny pre všetkých, ktorí ju potrebujú.
Krv sa môže podať príjemcovi na základe kompatibility, ale v praxi sa využíva v prvom rade krv rovnakej krvnej skupiny a Rh faktora.
Príjemca | Kompatibilná krv darcu |
A+ | A+, A-, 0+, 0- |
B+ | B+, B-, 0+, 0- |
AB+ | Všetky krvné skupiny |
0+ | 0+, 0- |
Ak máte krv ktorejkoľvek krvnej skupiny, nebojte sa ju darovať. Krvi nikdy nie je nadbytok, hoci niektorá sa vyskytuje vo výrazne vyššej miere ako iná.
A+ 40% | 0-6% |
0+ 35% | AB+ 3% |
A-7% | B-1,5% |
B+ 7% | AB-0,5% |
Darovanie krvi - typy:
- Darovanie celej krvi: Odoberá sa celá krv a dĺžka samotného odberu trvá asi 10 minút. Po odobratí, sa krv následne rozdeľuje na jednotlivé zložky, ktoré sú pripravené na použitie do 24 hodín od odberu. Doba použiteľnosti je ale rôzna a aj preto je potreba darcovstva neustála. Zložka s červenými krvinkami sa dá použiť do 42 dní, zložka s plazmou do 3 rokov (môže byť uchovávaná pri teplote -35 ˚C) a krvné doštičky sú použiteľné maximálne 5 dní.
- Darovanie plazmy (plazmaferéza): Odoberá sa len tekutá zložka krvi, ktorá obsahuje protilátky, bielkoviny a zrážacie faktory a ostatné krvinky sa vracajú späť do tela. Dĺžka odberu je do 60 minút. Plazma samotná sa využíva napríklad pre pacientov po ťažkom úraze, popáleninách, imunodeficiencii, hemofílii, poruchách pečene a tiež na výrobu liekov.
- Darovanie krvných doštičiek (trombocytaferéza): Odoberajú sa výlučne krvné doštičky a dĺžka samotného odberu je do 90 minút. Darované krvné doštičky sa väčšinou používajú u pacientov s poruchou zrážania krvi, ochorením kostnej drene, leukémiou a po transplantácii orgánov.
- Darovanie červených krviniek (erytrocytaferéza): Odberom, ktorý trvá asi 45 minút sa vyselektujú iba červené krvinky, ktoré sa podávajú väčšinou pacientom s veľkou stratou krvi po úrazoch, operáciách a pacientom s anémiou.
Darovanie krvi – podmienky
Pochopiteľne sú s darovaním krvi spojené pomerne prísne podmienky, ktoré môžu potvrdiť alebo vyradiť potenciálneho darcu z darcovstva. Existujú objektívne dôvody na vyradenie, ktoré chránia ako príjemcu, tak aj darcu. Ten môže byť vylúčený z darcovstva dočasne alebo natrvalo. Pred samotným darovaní sa robí vyšetrenie krvi a vypisuje dotazník, ktorý by sa mal vyplniť podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Dotazník darovania krvi obsahuje súbor otázok s odpoveďami áno/nie.
1. Niektoré dôvody na trvalé vylúčenie z darcovstva:
- Chronické ochorenia: hemofília, anémia, leukémia, cirhóza, ochorenie obličiek a iné
- Infekčné ochorenia: AIDS, hepatitída B a C, syfilis, tuberkulóza a iné
- Autoimunitné ochorenia: Creutzfeldt-Jakobov syndróm, skleróza multiplex, Crohnova chorba, ulcerózna kolitída a iné.
- Rizikové správanie: užívanie ilegálnych drog injekčnou formou do žily alebo do svalu a rizikové sexuálne správanie ako je príliš časté striedanie partnerov (promiskuita) alebo prostitúcia
- Užívanie niektorých liekov: anabolické steroidy neindikované lekárom, niektoré z liekov na potlačenie imunity, liečbu rakoviny, biologickú liečbu a iné.
Lieky a darovanie krvi
Ak sa pýtate či môžem darovať krv ak užívam lieky, tak odpoveď závisí od druhu lieku, druhu ochorenia, od času kedy sa liek užíval, od krajiny kde chcete krv darovať a dokonca aj od konkrétnej transfúznej stanice, ktorá vám krv odoberá. Je dôležité preto vyplniť dotazník správne a riadne a poradiť sa so svojim lekárom, prípadne s lekárom na pracovisku pri odbere.
2. Niektoré dôvody na dočasné vylúčenie z darcovstva:
- 2 dni: po očkovaní na tetanus, chrípku, HPV vírus
- 3 dni: po ošetrení u stomatológa akým je vŕtanie alebo výplň
- 5 dní: po vyradení aspirínu (kyseliny acetylsalicylovej) z užívania pred darovaním krvných doštičiek
- 2 týždne: po úplnom vyliečení akútnej infekcie a po ukončení antibiotickej liečby, po menších chirurgických zákrokoch ako vyberanie materských znamienok, po úplnom zahojení herpesu
- 1 mesiac: po úplnom vyliečení akútneho infekčného ochorenia spojeného s hnačkou, po uštipnutí kliešťom bez následných príznakov v podobe začervenania, teploty alebo bolesti, po návšteve mimoeurópskych krajín (dĺžka dočasného vylúčenia je orientačná, záleží od krajiny a aj dĺžky pobytu)
- 8 týždňov: po očkovaní na opičie kiahne alebo kontakte s osobou, ktorej boli kiahne potvrdené
- 3 mesiace: po tom ako ste boli nastavení na liečbu hypofunkcie štítnej žľazy bez potreby úpravy dávky lieku
- 6 mesiacov: po väčších operačných zákrokoch, po endoskopickom vyšetrení, po prepichovaní uší, po tetovaní alebo piercingu, po aplikácii permanentného make-upu alebo liečbe akupunktúrou (národná transfúzna služba udáva najmenej 4 mesiace pri týchto zákrokoch)
Darovanie krvi podmienky – ženy
Žena sa pri darovaní krvi musí riadiť určitými špecifikami. Napríklad darovanie krvi počas menštruácie nie je vhodné, lebo dochádza k poklesu hladiny hemoglobínu kvôli zvýšeným stratám krvi. Odporúča sa preto darovať krv v strede cyklu. V prípade tehotenstva alebo dojčenia taktiež nie je vhodné darovať krv. Odporúča sa počkať aspoň 6 mesiacov od ukončenia tehotenstva alebo dojčenia, kvôli vyššej potrebe železa v tejto fáze života matky a dieťaťa.
Ako darovať krv?
Základné pravidlá pre darovanie krvi
Váš vek musí byť v rozmedzí 18 až 60 rokov, váha minimálne 50 kg a nesmiete trpieť žiadnym infekčným ochorením a ani sa na žiadne liečiť. Darovanie celej krvi môžu muži podstúpiť každé 3 mesiace a ženy každé 4 mesiace, aby si krv dokázala úplne doplniť zásoby železa a červených krviniek. Odber samotnej plazmy alebo krvných doštičiek môžete podstúpiť každé 2 týždne. Darca musí mať hemoglobín v normálnych hodnotách a to minimálne 125 g/l v prípade, že ste žena a 135 g/l platí ak ste muž.
1. Čo robiť pred darovaním krvi?
Prvým krokom je objednanie sa na darovanie krvi. Môžete tak na Slovensku učiniť online na stránkach národnej transfúznej služby SR, nemocníc AGEL alebo Penta Hospitals. Na darovanie krvi sú vhodné buď priamo nemocnice alebo mobilné výjazdy na darovanie krvi, dokopy viac ako 40 profesionálnych odberových centier. Dostupné sú po celom Slovensku, viac sa dočítate na stránke slovenského červeného kríža.
Aby ste boli pripravený na darovanie krvi, je dôležité nejesť žiadne tučné jedlá ako mliečne výrobky, mastné mäso, čokoládu, orechy alebo smažené jedlá aspoň 14 hodín pred plánovaným odberom. Pite dostatočne veľa vody, čaju či ovocných štiav, ak pijete kávu tak bez mlieka. Ráno pred odberom nehladujte a doprajte si ľahké raňajky v podobe ovocia, zeleniny alebo netukového pečiva. Nepite alkohol, pred odberom nefajčite. Dbajte na dostatok spánku a obmedzte nadmernú fyzickú aktivitu deň pred odberom.
2. Ako prebieha darovanie krvi?
Najskôr vyplníte dotazník, potom vám bude odobraté malé množstvo krvi, podľa čoho lekár vyhodnotí váš zdravotný stav. Sleduje sa hlavne hladina hemoglobínu a železa. Následne vám bude pravdepodobne ponúknuté malé občerstvenie a stretnete sa s lekárom, ktorý zhodnotí, či ste vhodný darca na základe vášho krvného obrazu a dotazníka, ktorý ste vyplnili. Ak budete vhodný adept, posadia vás do odberovej miestnosti a v priebehu asi 10 minút vám odoberú približne 450 ml krvi. Po samotnom odbere sa odporúča ešte zotrvať asi 15 minút v priestoroch nemocnice alebo mobilných odberov, doplniť tekutiny a občerstviť sa.
Je darovanie krvi bezpečné?
Darovanie krvi je vo všeobecnosti považované za úplne bezpečné. Je to aj kvôli tomu, že každý darca musí splniť množstvo podmienok pred samotným darovaním. Ak by lekár na základe vyšetrenia a dotazníka vyhodnotil, že darovanie môže byť pre vás rizikové, tak vás dočasne alebo na trvalo vyradí z darcovstva. Pri odbere sa používajú vždy nové a sterilné pomôcky a všetko prebieha pod dozorom lekára. Odoberá sa bezpečné množstvo krvi, ktoré si vie organizmus doplniť do 24 hodín (červené krvinky niekoľko týždňov). Môžu sa objaviť dočasné vedľajšie nežiadúce účinky ako je závrat, únava alebo slabosť, prípadne bolesť alebo modrina v mieste vpichu. Ak však doplníte tekutiny a energiu, aj prípadná modrina sa v priebehu pár dní zahojí.
3. Čo robiť po darovaní krvi?
Po odbere je potrebné zvýšiť príjem tekutín počas nasledujúcich 48 hodín, konzumovať vyváženú ľahkú stravu. Nasledujúci deň skôr relaxovať a vyhýbať sa intenzívnej fyzickej námahe. Je vhodné obmedziť alkohol a fajčenie a v prípade akéhokoľvek zhoršenia zdravotného stavu kontaktovať svojho lekára.
Aké sú benefity darovania krvi pre darcu?
Zdravotné benefity:
- zníženie rizika infarktu myokardu
- bezplatné vyšetrenie krvi a celkového zdravotného stavu
- stimulácia krvotvorby
- spaľovanie kalórií nárazovým odobratím 450 ml krvi
- pozitívny psychologický benefit pomoci druhým a zníženie stresu
Nezdravotné benefity:
- nárok na deň voľna v práci v deň odberu
- nárok na dávku vitamínov a zľavy v kúpeľoch pre niektorých poistencov
- množstvo iných zliav rôzneho druhu pre držiteľov plakiet alebo medailí po celom Slovensku
- Janského plaketa za viacnásobné darovanie krvi
ženy/muži | |
Bronzová Janského plaketa | 10/10 |
Strieborná Janského plaketa | 20/20 |
Zlatá Janského plaketa | 30/40 |
Diamantová Janského plaketa | 60/80 |
Kňazovického medaila 80/100 | 80/100 |
ZDROJE:
- https://www.ntssr.sk/web/o_darovani_krvi/otazky_o_darovani
- https://www.dovera.sk/poistenec/benefity/vsetky/vyhody-pre-darcov-krvi
- https://redcross.sk/kosice-mesto/podmienky-pre-darovanie-krvi/
- https://www.mayoclinic.org/tests-procedures/blood-donation/about/pac-20385144
- https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK525967/
- https://www.nhsbt.nhs.uk/who-we-are/a-history-of-donation-transfusion-and-transplantation/
- https://www.redcrossblood.org/donate-blood/how-to-donate/types-of-blood-donations.html
- https://redcross.sk/daruj-krv/odberove-centra/
- https://darca.agel.sk/
- https://www.cuimc.columbia.edu/news/surprising-benefits-donating-blood
- https://www.healthline.com/health/benefits-of-donating-blood
- https://redcross.sk/daruj-krv/ocenovanie-darcov-krvi/
Zdieľajte tento článok
Súvisiace otázky z poradne
-
30. 04. 2024
Vysoká hladina železa v krvi
Dobry den. Mam velmi zvysenu hladinu zeleza v krvi. Norma poukazuje od 13 do 150. Ja mam 378.
Dobrý deň,
ďakujem za otázku.
Vysoká hodnota železa v krvi sa nazýva hemochromatóza. Primárna hemochromatóza je dedičným ochorením spôsobujúcim nadmernú absorpciu železa organizmom. Niektoré mutácie sú asymptomatické ale iné môžu spôsobiť vážne zdravotné problémy. Sekundárna hemochromatóza je zapríčinená zvýšeným prísunom železa v strave a doplnkoch, príliš častými krvnými transfúziami alebo ochoreniami ako je talasémia, kosáčikovitá anémia, hemolytická anémia alebo sideroblastická anémia.
Symptómy nadbytku železa
Najskôr sa objavujú symptómy ako: únava a slabosť, bolesť kĺbov a žalúdka, srdcové arytmie, pokles libida, pri akútnej otrave aj zvracanie, silná hnačka, záchvaty a nízky krvný tlak.
Veľmi vysokú hladinu Fe musíte riešiť s vašim lekárom. Lekár na základe diagnózy zaháji liečbu. Základom je upraviť stravovacie návyky. Vyhýbať sa vyššie spomenutým jedlám s vysokým obsahom železa, nepiť alkohol, neužívať nadmerné množstvá vitamínu C a výživové doplnky s obsahom železa. Ďalej môže navrhnúť chelatoterapiu (vychytávanie železa z krvi) alebo flebotómiu (opakovaný odber vyššieho objemu krvi).
Viac informácii k danej téme nájdete v článku ŽELEZO V KRVI – MÁTE NADBYTOK ALEBO NEDOSTATOK?
S pozdravom a želaním krásneho dňa
PharmDr. Lenka Balážová
odborný zástupca BENU SK 77