Zistite, v akej menštruačnej fáze sa práve nachádzate!

ZISTITE, V AKEJ MENŠTRUAČNEJ FÁZE SA PRÁVE NACHÁDZATE!

PharmDr. Matej Kolenčík

PharmDr. Matej Kolenčík

Menštruácia je pravidelne opakujúci sa cyklus ženy v plodnom veku. Ovplyvňuje náladu, motiváciu, libido a celkovú pohodu. Ako zistíte, v akej fáze akurát ste? Prečo práve teraz nemáte chuť na sex? Ako si organizmus riadi jednotlivé fázy? Čo je to PMS a ako sa dá ovplyvniť? Môžem otehotnieť aj po ovulácii? Aj toto sú otázky, na ktoré hľadá odpoveď nejedna žena.

  • Články o zdraví
  • Intimita
  • Ženy

8 minút čítania


Čo je to menštruácia?

Menštruačný cyklus je príprava ženského tela na možné otehotnenie a samotná menštruácia nastáva, keď k otehotneniu nedôjde a výstelka maternice (endometrium) sa uvoľní a spolu s krvou sa vylúči z tela von. Tu je dôležité spomenúť, že každou menštruáciou dochádza k stratám krvi a teda aj železa, a preto by mala mať každá žena hladinu tohto minerálu pod kontrolou a v prípade potreby ho dopĺňať.

Aká je to abnormálna menštruácia? Aká je to abnormálna menštruácia?

Menštruácia je často sprevádzaná bolesťou, ktorej intenzita je veľmi individuálna a závisí od mnohých faktorov ako je genetika, fyzický a psychický stav ženy a pridružené ochorenia ako endometrióza, polycystické ovária (PCOS), zápalové ochorenie panvy (PID) a iné. Za bolesť sú zodpovedné prostaglandiny (hormónom podobné mastné kyseliny), ktoré stimulujú maternicu ku kontrakcii. Menštruačné bolesti a kŕče (dysmenorea) vieme z časti ovplyvniť preventívne, napríklad pravidelným cvičením jogy alebo meditáciou. Pred periódou jedávať len ľahké jedlá, nefajčiť, vynechať alkohol, kofeín, cukor a potravu, z ktorej môže nadúvať. Samotnú bolesť môžeme tlmiť buď medikamentózne alebo napríklad špeciálnymi náplasťami Fit Therapy Lady alebo Biointimo, teplou vaňou, užívaním horčíka a podobne. Viac informácií tu. Čo sa bolesti týka, pre každú ženu je normou niečo iné, ale nejakú formu diskomfortu prežívajú takmer všetky.

Bolesť počas menštruácie je často spojená aj s jej intenzitou.

  • Silná menštruácia (menorágia) je stav, kedy menštruácia trvá dlhšie ako 7 dní a straty krvi sú také, že si žena musí meniť tampón alebo vložku približne každú hodinu počas niekoľkých po sebe nasledujúcich hodín, prípadne používať viac vložiek naraz alebo ich vymieňať počas noci. Silná menštruácia, ako aj bolesť, môže ovplyvniť schopnosť vykonávať bežné denné aktivity a postihuje 25 až 50 % žien. Príčin môže byť viacero, ako ochorenie štítnej žľazy, obličiek, pečene, polycystické ováriá (PCOS), polypy alebo fibroidy v maternici, infekcia kvapavky, chlamýdie alebo hormonálna nerovnováha.
  • Slabá menštruácia je stav, ktorý nemusí nevyhnutne vyvolávať obavy a je tiež veľmi subjektívny. Mnohé ženy zažívajú fluktuácie v priebehu cyklov a je to prirodzené. Existuje však viacero dôvodov, ktoré môžu spôsobiť oslabenie periódy. Ide hlavne o externé faktory ako je stres, zmeny v spánkovom režime, frekvencii cvičenia, jedálnička či prostredia (dovolenka). Vek tiež zohráva rolu, pri niektorých ženách v perimenopauze dochádza k oslabeniu menštruácie a prvé menštruácie u tínedžerov sú spravidla tiež slabšie. Ďalším dôvodom môžu byť hormonálne zmeny vplyvom nejakého ochorenia (PCOS, Cushingov syndróm) alebo zmena antikoncepčných tabletiek, prípadne skorá fáza tehotenstva, keď sa embryo uhniezďuje do endometria.
  • V neposlednom rade je dôležité sledovať aj pravidelnosť menštruácie. Za nepravidelnú menštruáciu sa považuje až prípad, keď sa opakuje po menej ako 21 dňoch alebo po viac ako 35 dňoch, prípadne ak je vynechaná tri a viac mesiacov po sebe alebo ak menštruačný cyklus z mesiaca na mesiac kolíše o viac ako 9 dní. Nepravidelnosť je často spojená s už spomínanými príznakmi, ako je silná bolesť alebo nadmerné krvácanie a preto sú aj dôvody rovnaké.

Kedy je potrebné vyhľadať gynekológa?

Nebojte sa navštíviť gynekológa, hocikedy máte obavy alebo si nie ste istá. Radšej prísť s banalitou, ako niečo dôležité prehliadnuť. Existujú však dôvody, kedy by ste návštevu určite nemali odkladať a to ak:

  • nastanú výrazné zmeny oproti predchádzajúcim cyklom
  • menštruácia trvá dlhšie ako 7 dní
  • je menštruácia silná natoľko, že je potrebné meniť tampóny každú hodinu, počas noci alebo používať viacero vložiek naraz
  • sa objavujú väčšie krvné zrazeniny
  • pociťujete silnú konštantnú bolesť v oblasti spodnej časti žalúdka
  • ste nemenštruovali a ste už 14-16 ročná
  • dochádza ku krvácaniu medzi jednotlivými cyklami
  • máte nepravidelnú menštruáciu a teda ste nemenštruovali po dobu viac ako 2 mesiace, perióda vášho cyklu kolíše o viac ako 9 dní alebo trvá menej ako 21 dní, prípadne viac ako 35 dní
  • bolesť alebo intenzita menštruácie ovplyvňuje vaše každodenné aktivity

Fázy menštruačného cyklu Fázy menštruačného cyklu

Evolučne je menštruačný cyklus celý o ovulácii, ktorej predchádza pre-ovulačná fáza (folikulárna) a pokračuje post-ovulačnou fázou (luteálnou), ale v skutočnosti je to trošku zložitejšie. Menštruačný cyklus reálne rozdeľujeme do 4 fáz: menštruácia, folikulárna fáza, ovulácia luteálna fáza. Tieto fázy riadia 4 základné hormóny: estrogén (E2), progesterón (PG), folikulostimulačný hormón (FSH) a luteinizačný hormón (LH). Cyklus alebo perióda sa dá pekne prirovnať k ročným obdobiam a každá fáza odráža aj stav ženy, ktorý koreluje s jednotlivými obdobiami.

  1. Zima: Menštruácia: Cyklus sa vždy začína menštruovaním a symbolizuje zimu, kedy žena, podobne ako príroda, potrebuje pokoj a čas na regeneráciu a oddych. Táto fáza trvá priemerne 5 dní, ale je stále v poriadku ak kolíše medzi 3 až 7 dňami. Najsilnejšie krvácanie a aj sprievodná bolesť nastáva obyčajne 24 hodín po začatí menštruácie.
  2. Jar: Folikulárna fáza: Toto obdobie je sprevádzané nárastom energie. Tak ako sa na jar všetko prebúdza, aj ženský organizmus doslova kvitne, žena má viac sebavedomia, je so sebou spokojná, kreatívnejšia a ochotná chytiť sa nových príležitostí. Samotná folikulárna fáza síce zahŕňa aj menštruáciu, ale v hormonálnej oblasti sa výrazne odlišuje. Začína sa teda prvým dňom menštruácie a trvá do ovulácie, ktorá nastáva zväčša na 14. deň. Počas tejto fázy dochádza k zvýšenej produkcii týchto hormónov. Hypofýza v mozgu produkuje folikulostimulačný hormón (FSH) a ten, ako napovedá názov, dáva pokyn vaječníkom, aby pripravili vajíčko na ovuláciu. Dominantné vajíčko (folikul) počas svojho rastu produkuje estrogén (E2), ktorého maximálne hladiny sú dosiahnuté približne 2 dni pred ovuláciou. V tejto fáze vnútorná výstelka maternice (endometrium) hrubne a zásobuje sa krvou. Nárast hodnoty estrogénu (E2) stimuluje tvorbu gonadotropín-uvoľňujúceho hormónu (GnRH), ktorý ovplyvňuje zasa hypofýzu v mozgu, tak aby produkovala luteinizačný hormón (LH) a malé dávky testosterónu (T), tak aby bola žena mentálne aj fyzicky pripravená na ovuláciu a prípadné otehotnenie. LH dosahuje svoje najvyššie hodnoty obyčajne 1 až 2 dni pred ovuláciou.
  3. Leto: Ovulácia: Táto fáza nastáva na 14-ty deň po nástupe menštruácie a trvá nanajvýš pár dní, obyčajne však 16 až 32 hodín. Je to najúrodnejšie obdobie, podobne ako je to v prírode, aj žena môže práve vtedy otehotnieť. Je to obdobie kedy sa žena cíti najistejšie, plná motivácie a odhodlania. Cíti sa atraktívna a pripravená zvládať viacero vecí naraz. Z pohľadu hladiny hormónov dochádza k poklesu LH, E2 aj FSH. Samotná ovulácia je stav, kedy sa vajíčko uvoľní a dostane sa do vajcovodu. K otehotneniu môže dôjsť, ak k pohlavnému styku dôjde v deň ovulácie, ale aj 3 až 5 dní pred ňou. Spermie sú totiž schopné „prežiť“ v maternici približne túto dobu. Vajíčko je, po vypudení s vaječníka, možné oplodniť len po dobu 24 hodín. Na zistenie času ovulácie je možné vykonať si ovulačný test napríklad Livsane ovulačný test prúžky 7 ks alebo si jednoducho rátať dni od prvého dňa menštruácie. Existujú aj iné faktory, ktoré môže žena na sebe odsledovať a potvrdiť si čas ovulácie, ako napríklad meraním bazálnej teploty teplomerom s 2 desatinnými miestami Microlife teplomer digitálny bazálny, pretože teplota lokálne vo vagíne počas ovulácie mierne stúpa (asi o pol stupňa). Medzi príznaky ovulácie patrí aj tzv. ovulačný výtok, čo je priesvitná, svetloružová alebo belavá tekutina uľahčujúca prechod spermií k vajíčku. Má konzistenciu vaječného bielka bez zápachu.
  4. Jeseň: Luteálna fáza: Poslednou fázou menštruačného cyklu je luteálna fáza, z pohľadu maternice, nazývaná aj sekrečnou fázou. Je to čas, kedy sa žena cíti smutnejšia, neistá, náladová a podráždenejšia. Viac sa uzatvára do seba a dá sa povedať, že podobne ako príroda, vedne. Týmto sa ale pripravuje na nový začiatok a preto je potrebné túto fázu takto vnímať. Je to čas sebareflexie a zhodnotenia aktívnej fázy (folikulárnej), prípadne plánovania nasledujúcej. Je dôležité oddychovať a sústrediť sa skôr na seba a svoje emócie.
    Hneď po ovulácii sa z folikulu, po vypudení vajíčka, vo vaječníku vytvorí žlté teliesko (corpus luteum), ktoré produkuje progesterón (PG) a estrogén (E2) a tak podporuje možné tehotenstvo. Ak dôjde k otehotneniu, produkcia progesterónu pokračuje a zabraňuje tak rozpadu endometria. Pokiaľ však žena neotehotnie, tak približne 9 až 11 dní od ovulácie dochádza k rozloženiu žltého telieska, dôsledkom čoho je pokles hladiny progesterónu (P) a estrogénu (E2) a telo sa pripravuje na menštruáciu. Práve táto hormonálna zmena je spoluzodpovedná za známy predmenštruačný syndróm (PMS). Medzi príznaky PMS syndrómu zaraďujeme hlavne podráždenosť, zmeny nálad až depresiu, znížené libido, zvýšený apetít, problémy so spánkom, ale tiež fyzické symptómy ako je nadúvanie, bolesti hlavy, citlivé prsníky, únava, zvýšený výskyt akné a kŕče. Asi ¾ žien má nejakú formu PMS rôznej intenzity. Podobne ako je to pri menštruačnej bolesti, ak tieto príznaky ovplyvňujú každodennú činnosť, je vhodné poradiť sa s gynekológom. Niektoré symptómy sa dajú zmierniť napríklad bylinnými prípravkami ako je Fytofem PMX alebo preventívne úpravou stravy, cvičením a ďalšími postupmi podobnými ako pri manažovaní silnej menštruačnej bolesti, spomenutej vyššie.

    Menštruačný cyklus nie je teda len o krvácaní. Je to komplexný mechanizmus, kedy v tele výrazne kolíšu hormóny a to ovplyvňuje správanie a nastavenie ženy. Niektoré to cítia viac a iné menej, ale väčšine žien sa počas mesiaca cirkalunárne menia nálady a treba s tým počítať. Muži majú „24 hodinový cyklus :)“, ženy približne 28 dňový. Ak ste vo vzťahu, je dobré, aby obaja presne vedeli v akej fáze sa nachádzate.

    Náplasti na bolestivú menštruáciu

 


ZDROJE:

 

  1. https://www.fitness007.sk/blog/menstruacny-cyklus-ako-sa-pocita-a-ake-su-jeho-fazy/
  2. https://www.zdravoradka.sk/blog/menstruacne-fazy-prezivajme-svoj-menstruacny-cyklus-ako-rocne-obdobia/
  3. https://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/womens-health/in-depth/menstrual-cycle/art-20047186#:~:text=The%20menstrual%20cycle%20is%20counted,begins%2C%20long%20cycles%20are%20common.
  4. https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/menstrual-cycle
  5. https://my.clevelandclinic.org/health/articles/10132-menstrual-cycle
  6. https://www.yourperiod.ca/normal-periods/menstrual-cycle-basics/
  7. https://www.healthline.com/health/painful-menstrual-periods
  8. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/17734-menorrhagia-heavy-menstrual-bleeding
  9. https://flo.health/menstrual-cycle/light-period
  10. https://www.medicalnewstoday.com/articles/322935
  11. https://www.texashealth.org/Health-and-Wellness/Women-and-Infants/Period-Protocol-When-Is-It-Time-to-Call-Your-Doctor
  12. https://helloclue.com/articles/cycle-a-z/the-menstrual-cycle-more-than-just-the-period
  13. https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/24288-pms-premenstrual-syndrome
Súvisiace produkty

Súvisiace produkty

FYTOFEM PMX 90 kapsúl

Skladom v e‑shope

27,69 €

BIOINTIMO Náplasť proti bolesti pri menštruácii hrejivé 3 ks

Skladom v e‑shope

3,29 €

FIT THERAPY Lady náplasť 2 x 3 kusov

Skladom v e‑shope

12,89 €

LIVSANE Ovulačný test prúžky 7 ks

Skladom v e‑shope

7,89 €


Súvisiace otázky z poradne

Súvisiace otázky z poradne

    • Otázka pre lekárnika
    • Zdravie žien
    02. 04. 2024

    Menštruačné bolesti

    Neskutočne ma bolí brucho, toto sa mi nedeje prvý krat 

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Z voľnepredajných prípravkov na upravenie menštruačného cyklu vám môžem odporučiť kvapky Energy Gynex, ktoré obsahujú extrakty z bylín. Upravujú menštruačný cyklus, pomáhajú bojovať proti prementruačnému syndrómu a zlepšujú priebeh menštruácie. Užívajte podľa návodu 3 týždne v kuse, potom týždeň vynechajte. Po prvom až druhom cykle užívania by ste mali pocítiť zlepšenie ťažkostí. Na problémy s bolestivou menštruáciou, odporúčam popíjať čaj z Alchemilky už niekoľko dní pred očakávaným začiatkom a potom po celú dobu trvania periódy. Hodí sa taktiež aj pri nepravidelnom cykle.

    V prípade, že napriek užívaniu Gynex a alchemilkového čaju sa menštruačné kŕče objavia, majte vždy po ruke  (užíva sa 1–2 tablety 3-5x denne. Terapeutický efekt je pozorovaný do 15 minút od užitia lieku) alebo , ktorý použijete len  v čase potreby.  Zmierniť menštruačné bolesti pomôžu aj .

    Ďalšie možnosti ponúka článok ČO POMÁHA NA MENŠTRUAČNÉ BOLESTI.

     

     

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

     

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

    • Otázka pre lekárnika
    16. 05. 2024

    Meškajúca menštruácia

    Dobrý deň chcem sa spýtať mešká mi menštruácia už 3 dni strašne som z toho nervózna. Mám priateľa a mali sme chránený pohlavný styk pred 3 týždňami. Žiadny ejakulat do mňa nevnikol. Vždy som nervózna keď mi mešká a môže to byť kôli stresu. Nemám žiadne príznaky ani bolesti podbruška nič tak neviem čo mám robiť

    Dobrý deň,

     

    ďakujem za otázku.

     

    Odporúčam si zakúpiť tehotenský test, ktorý  vám v prípade negatívneho výsledku pomôže vašu nervozitu zmierniť.  Vhodnou voľbou je  alebo 

     

    Verím, že nakoniec bude všetko v poriadku a menštruácia sa dostaví v najbližšej dobe. 

     

     

    S pozdravom  a želaním krásneho dňa

    PharmDr. Lenka Balážová

    odborný zástupca BENU SK 77

     

     

     

     

     

    šipka PharmDr. Lenka Balážová

    Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky otázky


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.