Čo je herpes - opar?

ČO JE HERPES - OPAR?

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Herpes ( jednoduchý opar)  je infekčné ochorenie zapríčinené herpetickým vírusom. Nositeľom a prenášačom vírusu je človek a mnohokrát ním môže byť vďaka  silnej imunite aj bez toho, aby  sa u neho infekcia nejako prejavila.

 • Pleť a pokožka
 • Ústa a zuby
 • Choroby

6 minút čítania


Dva typy vírusov Herpes Dva typy vírusov Herpes

Vírus herpes sa vyskytuje v dvoch formách, ako Herpes virus simplex a Herpes virus zoster. Herpes virus simplex má dokonca dva poddruhy a to HSV-1 a HSV-2. Pritom HSV-1 je vírus prejavujúci sa na hornej polovice tela. Prenáša sa slinami, kvapôčkami vo vzduchu a priamym kontaktom s chorým. Najvážnejšie choroby, ktoré tento vírus spôsobuje  je encefalitída a meningitída. Virus HSV-2 sa prejavuje v oblasti genitálií a prenáša sa sexuálnou cestou alebo pri pôrode z matky na dieťa. Pokiaľ ste raz nakazení herpetickým vírusom, je vysoko pravdepodobné, že sa infekcia v budúcnosti vráti. Stačí znížená imunita, horúčka, nadmerné UV žiarenie alebo stres a vírus sa aktivuje a začne sa množiť. Po nakazení sa nemusí prejaviť infekcia hneď, ale môže čakať aj niekoľko rokov.

Opar na perách Opar na perách

Ochorenie spôsobené vírusom Herpes simplex sa prejavuje najčastejšie na perách ako herpes labialis. Od nákazy alebo aktivácie vírusu môže uplynúť doba 2-5 dní bez príznakov.

 • Najskôr na pere cítite mierne brnenie, pálenie a teplo. Postupne začína byť miesto opuchnuté a začervenané, navyše môžete mať aj horúčku. Už v tomto štádiu je na mieste siahnuť po kréme s obsahom virostatika, ako je Herpesin alebo farebne tónovaný Vectavir. Dôležité je natierať postihnuté miesto každé 4 hodiny takým množstvom krému, ktoré se ihneď vstrebe. Nie je  potrebné robiť z krému biele  bodky, proces hojenia to neurýchli. Pred a po aplikácii si umyte dôkladne ruky mydlom, aby ste zabránili ďalšiemu rozšíreniu. 
 • Pokiaľ sa vírus množí rýchlejšie, než stihnete zahájiť liečbu, prejaví se na perách ako drobné bolestivé pľuzgieriky  naplnené žltou tekutinou. Aj v tomto štádiu sa dajú vaše pery ešte zachrániť a to použitím lieku Zovirax Duo. Kombinuje sa 2 účinné látky  virostatikum a protizápalová látka hydrokortison, čo zvyšuje účinok. Vysušenie podporíte aj prípravkami s obsahom zinku, ako napríklad LIPS Help masť na opary 10 ml. K dispozícii sú tiež kozmetické prípravky s obsahom konope Cannaderm sérum podporujúci regeneráciu pokožky. Liečbe oparov na perách pomáhajú aj náplasti na opary alebo filmogély. Fungujú na princípe vlhkého hojenia, pretože odvádzajú prebytočnú vlhkosť a vytvárajú vhodné prostredie pre hojenie. Zabraňujú prepuknutiu výsevu alebo urýchľujú hojenie pľuzgierov. Navyše sú vhodné aj pod rúž, čím sa vám podarí herpes diskrétne zamaskovať. Náplasť je potrebné obmieňať 3× denne a aplikovať na suché a nemastné miesto, aby lepšie držala na mieste. 
 • Po niekoľkých hodinách až dňoch neliečené a neošetrené pľuzgiere začínajú postupne schnúť a na pere sa vytvorí nepríjemná chrasta, ktorá môže navyše opakovane praskať a strhávať sa, čo len predlží a komplikuje dĺžku hojenia. V tomto štádiu je vhodné na urýchlenie hojenia použiť Hemagel, kalciovú masť alebo Bepanthen.

Okrem pier sa môže menej často opar prejaviť aj v oku, na ďasnách alebo vnútornej strane tváre. To sa ale nepokúšajte liečiť doma sami a radšej bežte hneď k lekárovi.

Genitálny opar Genitálny opar

Pôvodcom infekcie v oblasti genitálií je HSV-2, prejavujúci sa na dolnej polovice tela. Genitálny opar je vysoko infekčný. Preniesť sa môže nielen  pohlavným stykom, ale aj infikovaným prstom, špongiou alebo osuškou. Zlou správou je, že pred prenosom vírusu herpes neochráni na 100 % ani prezervatív

 • Najskôr sa začne infekcia prejavovať pálením, svrbením a začervenaním sliznice v oblasti genitálií, konečníku a vnútorných stehnách. 
 • Po pár hodinách sa vytvoria drobné pľuzgiere a bolestivé vriedky. Okrem týchto lokálnych prejavov infekcie môžu doprevádzať príznaky ako je únava, malátnosť, teplota a zdurené uzliny. Liečba v tomto prípade je náročnejšia vzhľadom k miestu výskytu a ploche výsevu. Potrebná je návšteva lekára, ktorý predpíše antivirotiká v tabletách na ich systémové užívanie. Pomôcť môžu aj lokálne krémy s obsahom virostatika, ale ako jediný liek nie sú dostatočne účinné. Včasne nasadenie liekov skráti dobu výsevu, zabrání zhoršeniu stavu a ďalšiemu šíreniu pľuzgierov po tele. Nezabránia ale prepuknutiu infekcie niekedy v budúcnosti. Na lokálne ošetrenie môžete použiť kozmetické prípravky s obsahom zinku, ako napríklad Imazol krémpasta, tekutý púder bez mentolu alebo Sudocrem. Zinok pľuzgiere vysuší, pokožku skľudní a utíši svrbenie a pálenie.

Ako zabrániť šíreniu infekcie oparu Ako zabrániť šíreniu infekcie oparu

Aby ste zabránili šíreniu infekcie v priebehu liečby, je potrebné dbať na zvýšenú opatrnosť.

 • Umývajte si často ruky poriadne mydlom a vlažnou vodou. Predovšetkým je to potrebné po aplikácii krému na pľuzgiere a po kontakte s infikovanou pokožkou. Pre 100% virucídny účinok môžete používať Sterillium využívaný  v zdravotníctve.
 • Majte svoj uterák a dbajte, aby ho nepoužívali ďalší členovia rodiny.
 • Vyhnite sa návštevám kúpalísk, sauny alebo podobným zariadeniam.
 • Vynechajte rúže a balzamy na pery, aj takto sa môže vírus prenášať.
 • Buďte zodpovední voči svojmu sexuálnemu partnerovi. Pred šírením herpetického vírusu čiastočne pomôže ochrániť prezervatív. Platí to ale len v prípade, že latex pokryje celú plochu pľuzgierov.

Podpora imunity pri opakovaných oparoch Podpora imunity pri opakovaných oparoch

Pokiaľ ste náchylní na časté opakovanie oparov alebo sa chcete prejavov rýchlejšie zbaviť, je na mieste podporovať svoj imunitný systém  pomocou doplnkov stravy. Majte dostatok vitamínov C, D, B12, B6, zinku a selénu, ktoré prispievajú k normálnej funkcii imunitného systému. K dlhodobému užívaniu sú vhodné aj niektoré  preparáty s obsahom hlivy ustricovej s rakytníkom.  Tá podporuje prirodzený obranný systém nášho tela. Najviac dôležitý je ale pre prevenciu dostatočný pokoj a odpočinok. Odložte cvičenie aj fyzickú námahu, aby telo malo dostatok energie sa regenerovať.

Pásový opar Pásový opar

Virus varicella zoster tiež patrí medzi herpetické vírusy a prejavuje sa ako ochorenie ovčie kiahne. Ovčie kiahne sú typické pre detský vek a prejavujú sa výsevom pľuzgierov, ktoré sa lokálne ošetrujú, a nie je  potrebná návšteva lekára. Po prvom prekonaní choroby sa vám vírus kiahní týmto spôsobom neprejaví, ale zostáva uložený v tele v nervových bunkách spinálnych ganglií pozdĺž  chrbtice. V neskoršom veku, v období výraznej imunodeficience, stresu, pri nádorových ochoreniach alebo vyčerpaní organizmu sa vírus začne množiť pozdĺž nervov na trupe. Koža začne najskôr páliť, svrbieť, je začervenaná a môže aj bolieť. Postupne sa začnú prejavovať typické pľuzgiere a bolesť nervov sa zosilňuje. Niekedy sú bolesti veľmi silné a trvajú aj niekoľko rokov po zahojení bez objasnenej príčiny. Po 2-7 dňoch pľuzgiere zasychajú a menia sa na chrasty. Pokiaľ začnete pozorovať niektorý z príznakov naznačujúci pásový opar, nečakajte a navštívte lekára. Liečba totiž najlepšie zaberie, keď sa nasadí do 24 hodín od prvých príznakov. Včasné nasadenie liečby znižuje aj výskyt bolesti nervov. Predpíše vám antivirotikum v tabletách alebo jeho injekčnú formu. Podpornou liečbou je užívanie lieku Milgamma N . Na lokálne ošetrenie sú vhodné prípravky s obsahom zinku, ktoré vysušujú pľuzgiere a zmierňujú pocity svrbenia.

Pásový opar

Možnosti prevencie pásového oparu

Herpetické infekcie nepatria k tým, ktorým sa dá 100% predchádzať. Dôležitá je predovšetkým správna hygiena a pravidelné umývanie rúk. Pred vypuknutím infekcie nás ochráni náš imunitný systém, ktorý je vhodné posilňovať v sychravom období a pri oslabení organizmu.

Všetko na opary

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Intimita
  • Koža a pokožka
  14. 10. 2020

  Čo je vhodné na pánsky genitálny herpes?

  Dobrý deň. Chcel by som sa opýtať aký liek by ste mi odporučili na liečenie pánskeho genitálneho herpesu.

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Doporučujem Vám vyskúšať  Epigen sprej 1x60 ml  potláčajúci chorobné príznaky všetkých foriem oparu a uľahčujúci jeho hojenie.
  EPIGEN® predstavuje moderný prípravok vychádzajúci z empirických skúseností tradičnej medicíny (obsahuje 0,1% kys. glycyrrhizínovú - extrakt z koreňa sladkého drievka). Dokázateľne efektívne pôsobí proti všetkým infekciám vyvolaných Herpes vírusom (zastavuje replikáciu HSV I a II, HVZ a HPV) v jeho labiálnej, genitálnej a pásovej forme ako aj incipientnými kondylómami. Je  určený na starostlivosť o kožu, topické lézie na slizniciach a pohlavných orgánov žien i mužov postihnutých vírusovou infekciou (HSV I a II, HVZ, HPV), ale aj vaginálnou kandidózou a bakteriálnou vaginózou. Potláča chorobné príznaky (bolestivosť, zápal, mokvanie) u všetkých foriem oparu a uľahčuje vyhojenie erózií a ulcerácií. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

  • Otázka pre lekárnika
  • Imunita
  • Koža a pokožka
  30. 11. 2020

  Čo je vhodné na liečbu herpesu ?

  Chcem si pomôcť pri vyliečení herpesu

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Liečbu herpesu treba začať čo najskôr- ešte v prodromálnom štádiu, aby liečba bole efektívna. Lokálne sa na liečbu herpesu používa HERPESIN KRÉM crm 2g , Vectavir tónovaný krém na opary 2g alebo Zovirax duo krém s kombináciou už dvoch účinných látok. 

   

  Krémz sa nanášajú  v tenkej vrstve, optimálne už v prodromálnom štádiu, a to na postihnuté miesto a na polcentimetrové okolie zdravej kože. Obvykle sa aplikuje 5x denne približne v 2- 4 hodinových intervaloch (s vynechaním nočnej dávky).
  Liečba má trvať 5 dní. Ak nenastane zlepšenie, je možné v liečbe pokračovať ešte ďalších 5 dní. Ak pretrvávajú príznaky aj po 10 dňoch liečby, je nutné kontaktovať lekára.

   

  Na trhu  sú dostupné aj  prípravky s obsahom konope Cannaderm sérum podporujúci regeneráciu pokožky.  Na liečbu oparov môžete použiť aj  náplasti na opary alebo filmogély. Fungujú na princípe vlhkého hojenia, pretože odvádzajú prebytočnú vlhkosť a vytvárajú vhodné prostredie pre hojenie - Compeed NÁPLASŤ na opary 15ks . Náplasť sa používa pri prvých príznakoch svrbenia a pálenia . Pokračujte v používaní náplastí nepretržite vo dne aj v noci. Náplasť vymieňajte po 8-10 hodinách.

   

  Príčinou oparu je vírus Herpes simplex HSV 1, ktorý sa objavuje predovšetkým na perách. Akonáhle sa vírus dostane raz do tela, zotrváva v tele po celý  život a raz za  čas sa prejaví . Prejavuje sa hlavne v čase, kedy na nás pôsobí vo veľkom  stres, únava alebo znížená imunita. A preto je opodstatnené podporovať imunitu  napr. aj prípravkom JAMIESON Lyzín 1 000 mg so zinkom a vitamínom C 60 tabliet.  Užívajú 1–2 tablety denne s jedlom , zvyčajne  niekoľkých hodín pred alebo po užití iných liekov. 

  Imunitu môžete podporiť aj prípravkom TEREZIA Hliva ustricová s rakytníkovým olejom 100 + 100 kapsúl ZADARMO,   Hliva ustricová je zdrojom zdraviu prospešných látok ako sú hubové polysacharidy, vitamíny B1, B2, B3, B5, B6 a D , hubovú vlákninu a mnoho ďalších. Obsiahnutý rakytník má antibakteriálne , antivirotické, protizápalové a  hojivé účinky na sliznice a kožu. Prípravok sa užíva v množstve 1 kapsula 2x denne pred jedlom. Kapsuly sa užívajú v celku alebo sa obsah nasype do jedla alebo do vody. Je možné užívať podľa potreby aj dlhodobo.

   

   Veľmi dôležité je dopriať si aj dostatok  odpočinku, aby telo malo dostatok energie na regeneráciu. 

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.