Ako na afty

AKO NA AFTY

PharmDr. Lenka Balážová

PharmDr. Lenka Balážová

Nepríjemná bolesť v ústach, spôsobujúca problémy s prehĺtaním  a rozprávaním - s najväčšou pravdepodobnosťou vás trápia afty. Tieto otravné vriedky v ústach stretnú za život takmer každého. Čo na afty platí a ako sa ich zbavíte?

 • Ústa a zuby
 • Choroby

3 minúty čítania


Čo sú to afty Čo sú to afty

Afty sú biele až nažltlé vriedky začervenané na okrajoch, veľké väčšinou do jedného centimetra. Vyskytujú sa na vnútornej strane tváre a úst alebo spodnej strane jazyka. Afty sú vždy doprevádzané nepríjemnou bolesťou. Znepríjemňujú  žuvanie,  prehĺtanie a rozprávanie. Náchylnejší jedinci môžu trpieť aftami aj niekoľkokrát ročne a niektorí šťastlivci sa s nimi možno nestretnú nikdy. 

Príčiny a príznaky áft Príčiny a príznaky áft

Prečo afty vznikajú? Presná príčina je dodnes záhadou. Preto pri liečbe áft bojujete len proti jej príznakom. Afty najviac postihujú ľudí s oslabenou imunitou, ženy pred menštruáciou kvôli hormonálnym výkyvom a tých, čo dlhodobo čelia stresu. Na afty sú náchylnejší fajčiari. Ďalšou príčinou je nedostatok vitamínu B, kyseliny listovej alebo železa. 

Ako afty spoznáte?

Na začiatok prichádza citlivosť a bolesť v oblasti dutiny ústnej. Časté je rezanie a pálenie. Bolesť sa zhoršuje pri  jedení a pití. Sledujte priebeh ochorenia obzvlášť u svojich detí a zabráňte ich dehydratácii. 

Prevencia Prevencia

Starajte sa správne o hygienu ústnej dutiny a predídete tvorbe baktérií. Rozhodne  nepoužívajte tvrdú zubnú kefku, ktorá sliznicu ľahko naruší. Tiež myslite viac na to,  čo jete. Dodávajte pravidelne do tela potrebné vitamíny. Obzvlášť, keď viete, že ste na tvorbu áft náchylní - doplňujte pravidelne vitamín B, kyselinu listovú a železo. Vynechajte z jedálnička korenené jedlá, alkohol a horúce nápoje. Vyhýbajte sa stresovým situáciám. 

Ako ošetriť afty Ako ošetriť afty

Afty obvykle ustúpia samovoľne aj bez liečby za 7 až 10 dní. Sprevádza ich nepríjemná bolesť, ktorú utlmíte pomocou liekov na afty. Konkrétne bolestivé miesto potierajte roztokmi a gélmi, ktoré majú anestetické účinky. Prípravky vytvárajú na afte tenkú vrstvu, ktorá chráni pred podráždením jedlom či ďalším nežiadúcim poranením - napr. URGO Filmogel Afty  alebo Aloclair. Na afty je tiež vhodný Tantum Verde vo forme roztoku, spreja či pastiliek. 

S aftami vo väčšine prípadov nemusíte ísť k lekárovi. Vo chvíli, keď sa afty nehoja ani po dobu troch týždňov, radšej lekára navštívte. 

Babské rady na afty Babské rady na afty

Harmanček a šalvia majú protizápalové účinky. Na skľudnenie bolestivých miest skúste vyplachovať ústa odvarmi z týchto bylín. Z ďalších osvedčených babských rád sa doporučuje potieranie včelím medom. Cmúľanie kociek ľadu vám prinesie dočasnú úľavu od bolestivých áft. Propolis boľavú sliznicu pomáha ukľudniť a súčasne ju dezinfikuje. 

Prvá pomoc na afty

 

 

Súvisiace produkty

Súvisiace produkty


Súvisiace dotazy z poradne

Súvisiace dotazy z poradne

  • Otázka pre lekárnika
  • Zuby a ústna hygiena
  24. 08. 2020

  Je vhodný Aloclair gel 8ml aj pre 4 ročné dieťa?

  Dobrý deň
  Je Aloclair gel 8ml vhodný pre 4r dieťa?
  Ďakujem

  Dobrý deň,

   

  ďakujem za otázku.

   

  Aloclair gél obsahuje  výtažok z aloe barbadensis,  pôsobí mechanicky - priľne k povrchu sliznice a chrání poranenie pred ďalším dráždením. Je vhodný aj pre deti. 

  Nanáša sa  1 alebo 2 kvapky gélu tak, aby bol pokrytý celý pľuzgier alebo poranené miesto.  Je potrebné zabrániť priamemu styku aplikátora s ranou. Minimálne
  2 minúty sa rany nedotýkať ani jazykom, aby sa mohol vytvoriť ochranný film. Aplikuje sa  3-4 razy denne alebo podľa potreby. Po každej aplikácii  sa nesmie jesť ani piť aspoň jednu hodinu.

   

   

  S pozdravom  a želaním krásneho dňa

  PharmDr. Lenka Balážová

  odborný zástupca BENU SK 77

   

   

  šipka PharmDr. Lenka Balážová

  Na otázku odpovedala PharmDr. Lenka Balážová , Bratislava, Pribylinská zobraziť odpoveď skryť odpoveď

Všetky dotazy


Súvisiace články

Súvisiace články

Všetky články


Hodnotenie

Hodnotenie

Buďte prvý, kto pridá hodnotenie k tomuto článku.